SGP twijfelt aan nut van de stichting welzijn voor ouderen Honderden huurders willen huis kopen VOOR Namiiiia 'Ik dacht dat de lijn vast zat aan een steen of zo' Toontuinen weer open voor publiek (vanden^rekeï) Braderie in St.Philipsland Bijdrage aan schietaccommodatie nog allerminst zeker Paling van 80.5 centimeter weegt 1350 gram zwaar 3^7 H-& Burgemeester y.d. Munnik ereburger van stad Itawa Ars Musica opent reeks van concerten Donderdag 22 juni 1995 51e jaargang no. 31 De gemeente Tholen moet bezuinigen, maar de haven van Sint-Philipsland mag daar volgend jaar niet aan ten offer vallen. Dat vindt de voltallige commissie financiën. Een meerderheid wil verder de bloembakken in straten en op pleinen handhaven, is tégen een korting van 10% op de subsidies voor verenigingen en vóór het instellen van een onderhoudsfonds voor monumenten. Daarmee schoot de commissie woensdagavond een gat van 62.900 gulden in de ombuigingsvoorstellen voor 1996 van bur gemeester en wethouders. Beter Wonen inventariseert belangstelling Honderden huurders van de Thoolse woningstichting Beter Wonen willen hun huis kopen. Dat blijkt uit de eer ste resultaten van een inventarisatie onder de 2700 huur ders op Tholen en St. Philipsland. "De verwerking zal meer tijd vergen dan we eerst gedacht hadden", zegt directeur J. Kloet. Deze week Schietaccommodatie Vreemde ideëen Aangepaste woningen KORTINGEN TOT 50% BIJ VAN DEN BREKEI. m Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50-per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Als er één zorgloket komt, denkt de SGP dat de stichting welzijn voor ouderen overbodig zal zijn. Vorig jaar zette deze stichting nog de man- festatie 'Oud met jong' op, met ondermeer een demonstratie van meer bewegen voor ouderen. Lawaai op Zolder vormt welkome aanvulling Thoolse popmuziek Twee Sint-Philipslandse verenigingen raken subsidie kwijt Stavenisse is bezorgd om financiële positie van gemeente Arabische paarden gedijen goed bij stoeterij in Sint-Maartensdijk De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik is benoemd tot erebur ger van de Poolse stad Itawa (spreek uit: Iwawa). Dat gebeurde zaterdag, tijdens de herdenking van het feit dat Itawa in 1305 - toen het nog Deutsch Eylau heette en deel uit maakte van Oost-Pruisen - stads rechten kreeg. Mét Van der Munnik kregen ook de Pool Andrzei Dry- cimski (ex-woordvoerder van presi dent Walesa) en de Duitse indus trieel Rolph Demuth het ereburger schap, dat voor het eerst werd ver leend. Ongeveer 300 genodigden woonden de herdenking bij. De gemeenteraad van Itawa kende Van der Munnik de onderscheiding met name toe voor zijn inspannin gen bij het aangaan en ontwikkelen van de stedenband tussen Tholen en de Poolse stad. Itawa hoopt via de internationale contacten een snellere ontwikkeling te kunnen doormaken, door gebruik te maken van de ver worvenheden die gemeenten en instellingen in West-Europa al bereikt hebben. Van der Munnik toonde zich verrast met de benoeming. In een reactie zei hij, de onderscheiding vooral te zien als een aanmoediging om zich met kracht te blijven inzetten voor de ontwikkeling van de band tussen beide gemeenten. De contacten zul len vooral gedragen moeten gaan worden door de inwoners, aldus de Thoolse burgemeester. Onder het motto 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' zal de komende tijd voor al het betrekken van jongeren bij de activiteiten de aandacht moeten krij gen, zei Van der Munnik. Een tienkoppige Thoolse delegatie bezocht Itawa de afgelopen week. Niet zozeer vanwege de jubileum viering, maar om nadere contacten te leggen op diverse maatschappelij ke terreinen. De niet-gemeentelijke Thoolse dele gatie naar Polen had op de heenreis met veel pech te kampen, waardoor de dames Boelhouwers en Provoost met de heren Westerveld en Quist pas zaterdagavond in plaats van vrij dagavond in Itawa aankwamen. Nog voor de Poolse grens begaf de auto het, maar ook de toen gehuurde auto bleek niet van goede kwaliteit. Pech bleef de Tholenaren achtervolgen, maar uiteindelijk belandde men toch in Itawa, zij het met grote vertra ging- Het Thoolse ensemble Ars Musica onder leiding van Paul Heijboer voert zaterdagmiddag vanaf half drie de eerste van een serie zomer- concerten in de Nederlandse Her vormde kerk van Steenbergen uit. De concertreeks is opgezet op initia tief van ds. N.J.P. Sjoer en organist Jan de Viet uit Tholen. Instrumenta listen en vocalisten brengen weke lijks een gevarieerd programma uit verschillende stijlperioden. Ars Musica brengt ondermeer werken van G.F. Handel en A. Vivaldi. De Viet zal ter afwisseling het 17e eeuwse orgel van de kerk bespelen. Tholen heeft volgend jaar een tekort van 821.000 gulden. Daarvan zou 407.000 gulden via belastingverho ging door de inwoners opgebracht moeten worden en de rest via bezui nigingen. De commissie bleek zeer verdeeld over de voorstellen. Het CDA week 25.200 gulden af, de SGP 146.700 gulden en de rest zat daar tussenin. Verschillende woord voerders benadrukten, dat het nodig is om keuzes te maken. PvdA, D66 en AOV schaarden zich achter het minderheidsstandpunt van wethou der P. van Schetsen, die wil bezuini gen op de bestratingen. "Het onderhoudsniveau van de stra ten mag gezien worden", zei de wet houder. Hij rekende voor dat vol gend jaar bijna 1,64 miljoen gulden voor bestrating wordt uitgetrokken. Om er dan nog eens 80 mille bij te doen, wat de meerderheid van het college wil, gaat hem te ver. "Voor dit jaar is voor Sint-Philipsland ook al 190.000 gulden extra beschikbaar gesteld." (Op dit moment wordt de Eendrachtstraat onder handen geno men - red.) P. van Belzen (RPF/GPV) leek het verstandig om te zorgen dat het Zaterdag wordt de jaarlijkse brade rie gehouden. De ongeveer 100 kraampjes staan opgesteld in de Voorstraat, Kerkring, Schoolstraat en Achterstraat. De activiteiten vinden plaats van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Naast de gebruikelijke stands waarin van alles te koop wordt aangeboden, zijn er ook weer behendigheidsspelen en verlotingen. Diverse verenigingen zetten allerlei activiteiten op touw om de clubkas te spekken. Tot één uur is er een kin derbraderie. De jeugd mag dan op een kleed of met een tafeltje een onderhoudsniveau op peil blijft en M. Dijke (SGP) vulde aan, dat het niveau ten opzichte van 1980 behoorlijk gedaald is. Het rapport dat de ambtenaren hierover hebben geschreven, is volgens hem dan ook bedoeld om de noodklok te luiden. "Als de bomen tot de hemel groeien, kun je je alles permitteren", aldus Van Schetsen. J. de Jager (CDA) stelde vast dat de wethouder het ambtelijke rapport anders interpre teert, maar dat hij daarmee binnen het college alleen staat. Gaandeweg de discussie werd ook duidelijk, dat de schietverenigingen plaats zoeken tegenover het voor malige gemeentehuis om afgedankt speelgoed of andere spullen te ver kopen. Daarna kunnen de kinderen zelf van de braderie gaan genieten met bijvoorbeeld het ponyrijden, de zweefmolen of de minicars. De hele dag is er rommelmarkt en er rijdt een echte stoomlocomotief met wagon rond. Daarin kan men een ritje maken. De machinisten, Albert en Mieke van Beveren, kunnen een heleboel over dit treintje vertellen. Auto's kurmen worden geparkeerd op het havenpla teau nog niet al te vast moeten rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 350.000 gulden aan hun centrale accommodatie. "Ik denk niet dat we ons die uitgave in deze situatie kun nen permitteren", zei Van Belzen. Het rekeningoverschot van 1994 zou hier grotendeels voor gebruikt moeten worden. Maar zowel Van Belzen als SGP en VVD willen dat overschot gebruiken om de tekorten in 1996 te dekken. Van Schetsen wees dat van de hand, en De Jager viel hem bij. Beiden wezen erop, dat een rekeningoverschot niet structu reel is en daarom niet gebruikt kan worden om blijvende bezuinigingen van te betalen. Waarop VVD'er R. Ravensteijn nog zei, dat er een rede lijke kans is dat de schietaccommo datie het niet haalt. "En je vermijdt een belastingverhoging voor de bur ger." De VVD'er zei eigenlijk nog meer te willen ombuigen dan het college voorstelt. "Wij pleiten voor een slui tende begroting met realistische ombuigingen en géén belastingver hoging." Ravensteijn stelde vast dat het college - nu het er op aan komt - erg verdeeld blijkt te zijn. Volgens hem komt dat, doordat geen college is gevormd op basis van de partij programma's. Het ambtelijk appa raat, de automatisering en de huis vesting kosten veel geld, maar de communicatie met de bevolking laat te wensen over. ZIE VERDER PAG. 3 De verkoop van huurwoningen is een nieuw beleid op Tholen. Tot voor kort wees Beter Wonen altijd verzoeken in die richting af. Het rijksbeleid, dat sterk op eigen ver antwoordelijkheid is gericht, ont wikkelingen op de Thoolse woning markt zoals leegstand en een recent woningmarktonderzoek in de Oos- terschelderegio waren voor Beter Wonen aanleiding om het beleid te herzien. "Tot het jaar 2000 denken we 150 tot 200 huizen te verkopen", zegt Kloet. "Per jaar komt dat neer op maximaal 40. Daarvoor heeft de gemeente bns toestemming gege ven." Ondanks kritische reacties van b. en w. op dat voornemen, hoorde de directeur van Beter Wonen in de raadscommissie ruimtelijke orde ning geen kritiek. Evenmin kwamen er bezwaren in een gesprek van Kloet met de burgemeester. "En een formele reactie hebben we van b. en w. niet meer gehad, zodat we aanne men dat het allemaal accoord is." Hoewel alle 2700 huurders een brief hebben gekregen waarin wordt aan gekondigd dat ze een verzoek kun nen indienen om 'de woning' te kopen, blijkt dit verwachtingen te wekken die niet zullen uitkomen. "Er is een zeer beperkte verkoopmogelijkheid, maar er leven soms vreemde ideëen", zegt directeur Kloet. "Dat is ons wel gebleken uit de vele tele foontjes over deze zaak. Er is behoorlijk op ons aanbod gerea geerd, maar interesse is nog iets anders dan het daadwerkelijk sluiten Afvaldepot. De provincie heeft de gemeente Tholen vergunning ver leend om een depot voor klein che misch afval in te richten op de gemeentewerkplaats in Scherpenis- se. De milieuvergunning is geldig tot 31 mei 2000. van de koopovereenkomst. Of de verkoop door kan gaan, toetsen we aan onze interne verkoopnotitie. Bejaardenwoningen verkopen we so wie so niet. Bij de eengezinswonin gen kijken we naar de huur en naar de wijk. Het gaat heus niet alleen om de duurdere woningen. De verkoop van de 40 huizen dit jaar zal over alle woonkernen worden gespreid. De eerste koopakte passeert binnen kort al voor een huis in St. Philips land, maar dat is een speciaal geval, waarover we al sinds maart in bespreking waren." Het beleid van Beter Wonen blijft erop gericht om sociale woning bouw te verwezenlijken: betaalbare huizen voor mensen met een bescheiden beurs. Volgens de prognoses zal de woningstichting aan de verkoop ver dienen, al zal er op de ene woning winst geboekt worden en op het andere pand verlies geleden worden. Het vrijkomende geld wil Kloet besteden voor bejaarden- en aange paste woningen. "Zo kunnen we de sociale woningbouw betaalbaar houden." Hoewel het voornemen is om tot het jaar 2000 zo'n 200 huizen te verko pen, kan dit direct bijgesteld wor den. "Als bijvoorbeeld de rente 10% wordt, zal de vraag naar koopwonin gen afnemen en passen we ons beleid aan", zegt directeur Kloet. Over de plannen voor het woon zorgcentrum in St. Maartensdijk is hij optimistischer gestemd na uitlatingen van gedeputeerde De Kok, dat het gat in de grondprijs- opzet gedicht kan worden. "Van december tot maart was het zwart, maar nu zijn er toch diver se lichtpunten. De verwachtingen zijn goed, al zitten er risico's in die door alle betrokkenen bestuurlijk vertaald moeten worden", aldus de directeur van Beter Wonen. Politiek is tegen sluiting haven Sint-Philipsland Carillon en ringleiding bedacht bij robijnen jubileum zorgcentrum Ten Anker Sint-Philipslandse ouderen krijgen glazen huis op de Zuiddijk Nog meer Tholenaren moeten de brug over voor cultuur, zegt beheerscommissie Tholen na schrappen subsidie Alleen verontreinigingsheffing stijgt bij nieuw waterschap Zeeuwse Eilanden Thoolse Rode Kruis viert gouden jubileum met vrijwilligers C. Zuidweg Zeeuws tenniskampioen bij veteranen HOE MACHTIG SCHOONHEID MAG ZIJN, ALMACHTIG IS SLECHTS GELD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zaterdag worden drie tuinen op Tholen van tien tot vier uur openge steld voor het publiek. De eerste tuin hoort bij het huis De Watermolen, Stenepad 1 te Sint-Maartensdijk en is eigendom van A.P.M. van Gurp. Deze landschapstuin meet bijna drie hectare. Er is stromend water te vin den dat vroeger diende ter aandrij ving van de inrriiddels verdwenen watermolen waarnaar het huis ver noemd is. De tuin heeft fraaie bor ders van vaste planten. Leon Ver munt uit Halsteren (leraar aan het Oosterscheldecollege in Tholen) exposeert bronzen beelden in deze tuin. De tweede toontuin hoort bij de Weidehof van D.L. Koppenhol aan de Bram Groenewegeweg 4 in Poortvliet. Hier groeit en bloeit een uitgebreid assortiment rozen in diverse plantvormen. Dit in combi natie met fruit- en sierbomen, plan- tenborders en een moestuin. De laatste tuin die deze dag is open gesteld ligt bij restaurant De Lagu ne, Havenweg 8 te Sint-Annaland. Mevr. Van Lammeren heeft hier het accent gelegd op romantische, oude rozen. Daarnaast zijn er borders van vaste planten, aangevuld met bloemdecoraties. In het restaurant zijn aquarellen en olieverfschilderij en te bezichtigen van mevr. Heijnen-Vocht uit Bergen op Zoom. Op zaterdag 22 juli volgt er een tweede open tuindag, waarbij wederom enkele Thoolse tuinen opengesteld worden. \^T5(GIMBRERE Kortemeestraat 35, Bergen op Zoom Advertentie LM. Het vissen zat de gebroeders Frank en Anton Meeuwissen uit Sint-Maartensdijk vrijdag niet mee. Er was veel groen in het water en de vis wilde maar niet bijten. Bovendien was er die dag veel golfslag en lag hun bootje erg te schommelen op het water van de woelige Oosterschelde tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Ze besloten terug te gaan naar 'de Noord' om daar bij het vaarwater tegen de Middelplaat aan te gaan liggen. Op die manier zouden ze geen last hebben van de deining en waren ze toch in de buurt van diep water. "We lagen vast op de plaat in dertig centimeter water maar waarschijnlijk vlak bij een diep gat. Er was heel veel groen," ver telt de 20-jarige Anton. We waren bezig met kunstaas maar hadden van tien uur 's ochtends tot een uur 's middags nog niks gevangen. Maar toen zei Frank dat hij beet had." Frank:"Het was maar een klein beetje. Ik wou gaan opdraaien maar dat ging heel zwaar. Ik dacht dat de lijn vast zat aan een steen of zo." De 11-jarige Frank kreeg er geen beweging meer in en gaf de hengel over aan Anton. Op de plaats waar de lijn was ingegooid ver scheen ineens heel even een vis aan de oppervlakte. Aan de lichte buik te oordelen kon het een bot of een paling zijn. Toen het Anton lukte de vis dichterbij te halen, zagen ze dat het een paling was: "Een hele grote, maar hij was te glibberig en te wild om hem met blote handen aan boord te halen." Eerst probeerden ze het met een leefnet, maar dat lukte niet. Anton:"Op een gegeven moment strekte hij zich uit en kon ik hem met mijn twee handen in de boot gooien. Niet door hem vast te pak ken maar mijn handen als schop pen te gebruiken." Het was de eerste paling die ze dit seizoen vingen. Vijf minuten later haalde Frank nog een botje bin nen maar toen lag de buit al bin nen boord: een kanjer van een paling, niet eens zo erg lang, 80.5 centimeter, maar wel 1350 gram zwaar. Voor Frank wel de vangst van zijn (jongens)leven. Volgens Peer de Koek uit Bergen op Zoom, die alle bijzondere vangsten registreert, is de paling van de gebroeders Meeuwissen 'verschrikkelijk zwaar'. "Er wor den wel langere palingen gevan gen, maar die zijn niet zo zwaar. Dat verraste mij bij dit geval." Volgens De Koek weegt een paling van 80 centimeter gemiddeld ongeveer een kilo. 'Deze woog gewoon 30 procent meer." In zijn boeken staat ook een paling geno teerd van 87 centimeter, maar die woog niet meer dan 1250 gram. "P. van de Sterre uit Poortvliet ving eens een paling van 87 centi meter maar die woog 1150 gram. Die was duidelijk een stuk langer. Die van Meeuwissen is gewoon een hele dikke." Frank (links) en Anton Meeuwissen kregen met moeite de paling in de boot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1