Spraaktechnologie in gemeentehuis van Sint-Philipsland Driehonderd flappen en zestig liter advocaat over de toonbank Halvering budget dreigt voor Veste Verenigingen raken hun subsidie kwijt Rijbewijs kwijt na botsing onder invloed AOC begint met nieuwe opleidingen Pabo verhuist per boot naar Vlissingen Fancy-fair De Schutse druk bezocht door jong en oud ROVZ-project op TSG in St.Maartensdijk Verkoop grond aan Holonite in Welgelegen Transformator- station bij de Tweede Dijk Donderdag 22 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Boekwinst gedeeltelijk voor de Ruucstoppelen Als de Thoolse gemeenteraad het maandagavond goed keurt, komt er een jong, modern bedrijf in het voormali ge gemeentehuis van St. Philipsland. Digital Voice Pro cessing Products b.v. uit St. Annaland, dat 8 personeels leden telt vanwie er 5 op Tholen wonen, is een onderne ming die gespecialiseerd is in de ontwikkeling van spraaktechnologie via de computer. B. en w. stellen voor om het gemeentehuis voor 275.000 gulden te verkopen aan Digital. Geldlening Voor tennisveld Het is een gezellige drukte op de fancy-fair van perso- neelsverening De Schutse in Sint-Annaland. Het weer steekt een handje toe, want het blijft droog. Desondanks is het wel redelijk fris buiten en daarom vindt het gros van de activiteiten binnen in het bejaardenhuis plaats. Mede dankzij het flinke aantal bezoekers, is de fancy-fair een succes voor de personeelsvereniging èn voor de stichting Vrienden van de Schutse. Minder en toch meer Jeugd Kleurwedstrijd Donateurs Akkoord garandeert werkgelegenheid leraren Een nieuw gevaar bedreigt de Thoolse school voor speci aal onderwijs De Veste. Vanaf 1998 krijgen basisscholen meer geld van het ministerie om kinderen met leerpro blemen zelf op te vangen. Een deel van dat geld haalt staatssecretaris T. Netelenbos weg bij het speciaal onder wijs. "We zijn er niet blij mee, maar het verrast ons niet", reageert directeur A. Wisse van De Veste. Vraagtekens Projecten Rode Kruis en Natuurvrienden Sint-Philipsland "Het zou beter zijn om de afdeling Tholen ook subsidie te geven en zo één lijn te trekken", reageert voorzitter A. Kosten op het nieuws dat het Rode Kruis Sint-Philips land/Anna Jacobapolder niet langer op een bijdrage van de gemeente hoeft te rekenen voor de bloeddonoravon den. "Jammer, want we doen het niet voor onszelf maar voor onze medemens." Natuurvrienden In ons land zijn er zes soortgelijke bedrijven, waarbij Digital tot de middenmoot behoort. Zowel Digital (hardware) als zusje Unicall b.v. (software) werken nu vanuit een bovenverdieping aan de Westdam in Steenbergen, waarvan de huur eind augustus afloopt. Na de zomervakantie gaan ze allebei vanuit St. Philipsland aan de slag. Digital en Unicall worden overkoe peld door een houdstermaatschap pij. Directeur A. van Keulen uit St. Annaland begon vijf jaar geleden met de spraaktechnologie in Spijke- nisse. Hij heeft grote bedrijven als de ANWB, Postbank en Friesland Bank als klant. Ook over de grens, in België, zijn er afnemers en onlangs mocht hij offerte uitbrengen in Frankrijk en Zwitserland. "We willen langzaam, goed gedoseerd, groeien", zegt Van Keulen. Het voormalige gemeentehuis zal wei nig veranderingen ondergaan. "We gaan niet rigoureus verbouwen. PTT-kabels zijn onze levensaders", legt de directeur uit. Op het gebied van de spraakherkenning ziet hij 'uitstekende kansen' in de toekomst. Om voldoende armslag te hebben, was Van Keulen al langer op zoek naar een eigen onderkomen voor een redelijke prijs. Het voormalige college van b. en w. van St. Philipsland was in 1994 al- volop in gesprek met Varï Keulen, maar men kon niet tot een accoord komen. "Toen zaten we met de tijds druk van de gemeentelijke herinde ling", zegt de directeur. "Vanaf 1995 heeft wethouder Versluys het voort varend aangepakt." Toch heeft het nog een halfjaar geduurd voordat het allemaal rond was. De financiering speelde daarbij een belangrijke rol. Voor het eerst sinds jaren steekt de gemeente Tho- De pedagogische academie voor basisonderwijs (pabo) van de Hoge school Zeeland in Middelburg ver huist morgen definitief naar haar nieuwe onderkomen in de hoofdves tiging van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg in Vlissingen. Rond kwart over tien zullen zo'n 150 pabo-studenten zich aan de Silokade in Middelburg inschepen in een kot ter, een klipper en een aantal sloe pen om naar Vlissingen te varen. Daar komt men omstreeks half elf aan op de voormalige PZEM-kade, waarna de studenten te voet verder gaan naar het gebouw van Hoge school Zeeland. Daar worden de leerlingen ontvangen door leden van het bestuur. Morgen is er tevens een studiedag op de Hogeschool Zee land die zal gaan over de invoering van de tweede fase in het voortgezet onderwijs. Die is bedoeld om voort gezet onderwijs beter aan te laten sluiten op het hoger onderwijs. De sector heao van de Hogeschool begint morgen officieel met een nieuwe vorm van samenwerking: de parrainage. Hierbij worden de beste studenten gekoppeld aan een mentor uit het bedrijfsleven. Zo kunnen de studenten praktijkervaring opdoen door het werk van 'de bedrijfsma- nager te volgen. Aan de andere kant kan het bedrijf gebruik maken van de capaciteiten van de student. len weer geld in een onderneming. Bij de eerste stappen op het terrein van bedrijfswerving sloot de gemeente menige achtergestelde lening af, maar daarmee is leergeld betaald. Diverse keren leverde dat stroppen op. Aan Digital wordt een geldlening verstrekt onder zeker heidsstelling van een eerste recht van hypotheek ten behoeve van de gemeente. De raadscommissie onroerende zaken heeft een positief advies uitgebracht. De boekwaarde van het St. Philips- landse gemeentehuis was per 31 december nog 69.000 gulden, zodat er bij de verkoop voor 275 mille een boekwinst van 206.000 gulden wordt behaald. Daarvoor hebben b. en w. gedeeltelijk al een bestem ming in St. Philipsland: overname van de tennisaccommodatie van de Ruucstoppelen tegen de nog open staande schuld van de vereniging. Het gaat om een bedrag van 87.000 gulden, inclusief de tot 1 juli lopen de renteverplichtingen. Daarnaast wordt er 10.633 gulden betaald voor een eigen elektriciteitsaansluiting. Dat laatste betreft een meerder heidsstandpunt van b. en w., want SGP-wethouder J. van der Jagt heeft principiële bezwaren. Wat het gemeentehuis betreft: het zich in het gebouw bevindende kunstwerk blijft buiten de verkoop. Deze sculptuur zal van gemeente wege worden verwijderd en voorals nog opgeslagen worden totdat een passende andere plaats is gevonden. De Thoolse scholengemeenschap gaat in maart volgend jaar meedoen aan het zogenaamde vevo-project van het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). Dit project 'verkeerseducatie in het voortgezet onderwijs' heeft tot doel de verkeerseducatie in te bedden in het voortgezet onderwijs. De rede nen hiervoor zijn, dat er gebrek is aan verkeersonderricht na de basis school en dat de leerlingen van het voortgezet onderwijs tot de leef tijdscategorie behoren waarin rela tief de meeste verkeersslachtoffers vallen. Achttien procent van de ver keersslachtoffers is van die leeftijd, terwijl deze groep maar acht procent van de bevolking uitmaakt. Het pro jet houdt in dat de gemeente en de scholen een convenant met elkaar aangaan voor minimaal drie jaar. De gemeente verplicht zich per deelne mende school 3000 gulden per jaar beschikbaar te stellen en de school zoveel mogelijk te ondersteunen. De school stelt een verkeerscoördinator onderwijs aan die de lessen vorm gaat geven. Binnen de gemeente gaan scholen, gemeente, belangen organisaties en politie samenwer ken. In januari zijn de Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs benaderd. Ook het Calvijncollege in Tholen en de Thoolse scholenge meenschap zijn aangeschreven. De eerste doet vooralsnog niet mee. De TSG wil echter wel en gaat in maart beginnen. De gemeente heeft al aan gegeven dat ze wel wil, maar dat er beperkte financiële mogelijkheden zijn. Het ROVZ wil op den duur het vevo-project op elke Zeeuwse school voor voortgezet onderwijs ingevoerd hebben. Remco Vroegop probeert tijdens de fancy-fair van De Schutse zijn geluk aan de sjoelbak. Hij zou niet winnen, maar net als de overige jon geren, vermaakte hij zich prima. Alleen de oliebollenkraam en de rommelmarkt vinden buiten plaats. Op een aantal tafels en op de vloer liggen honderden spullen uitgestald; bijeengebracht door bewoners van het tehuis en andere Sint-Annalan- ders. Na de middag begint de bakploeg met het maken van de oliebollen. Dat blijkt een produkt te zijn dat gretig aftrek vindt. Ongeveer een uur voor het einde zijn de oudejaars- lekkemijen allemaal op. Ook de rommelmarkt doet heel goede zaken en menigeen neemt wat mee dat van zijn gading is. De goede resultaten van de rommel markt zijn er ondermeer de oorzaak van dat de netto winst dit jaar waar schijnlijk hoger ligt dan in 1994. En dat terwijl de bruto opbrengst juist lager uitkomt. Vorig jaar bracht de fancy-fair zo'n 6000 gulden bruto op. De exacte opbrengst van deze keer is nog niet bekend, maar secre taris Han van Vossen van de perso- Het agrarisch opleidingscentrum West-Brabant begint in september met de nieuwe opleiding begeleiden buurtbeheer en de cursus wegen- en waterbeheer. Hiermee wordt inge sprongen op de vraag naar ecologi sche vormen van groenbeheer aan de ene kant en de wensen van een buurt met spelende kinderen en wandelende ouderen aan de andere kant. De cursus wegen- en waterbe heer is bedoeld om mensen in de 'groene' bedrijfstak bij te scholen voor het integraal groenbeheer. Over deze en andere opleidingen wordt dinsdag in de MLTS te Breda een informatie-avond gehouden die om half acht begint. neelsvereniging verwacht bnito minder en netto meer. "We hebben minder kosten dan vorig jaar en daardoor houden we nu toch meer over", verklaart Van Vossen, die constateert dat er minder publiek is dan vorig jaar. "Het is minder druk, maar dat is ook niet zo erg. Nu heb ben mensen met een rolstoel ten minste de gelegenheid om ook fat soenlijk langs de standjes te rijden. En dat kon vorig jaar eigenlijk niet." De opbrengst van de fancy-fair is bestemd voor de personeelsvereni ging- Opvallend is de grote hoeveelheid jeugdigen die op deze dag in het bejaardencentrum rondloopt. De term 'voor jong en oud' komt hier dan ook goed tot zijn recht. Er is veel te doen voor de jongeren. Som migen vermaken zich met blikken gooien of diepen een pakje op uit de rijdende grabbelton die wordt bestuurd door een clown. De snoep- kraam blijkt eveneens een onweer staanbare aantrekkingskracht te heb ben voor de jeugd die zich verlek kert aan de zoetwaren die er uitge stald liggen. En zie dan maar eens te kiezen. Menigeen test zijn of haar vaardigheden op de sjoelbakken. Het spel met de schuivende schijven ontbreekt vrijwel nooit op brade rieën en fancy-fairs. Bij de volwas senen is Elly van Dijke de winnaar van de sjoelwedstrijd met 129 pun ten. Bij de jeugd blijkt Andries de Boer de beste met 125 punten. Na zoveel inspanning, kan ook de inwendige mens worden versterkt met bijvoorbeeld koffie en zelfge maakt ijs. Een lastige opdracht vormt de foto wedstrijd. Aan een bord hangen tien foto's van personeelsleden van het bejaardenhuis. De deelnemers aan de prijsvraag moeten de juiste namen bij de foto's schrijven. Perso neelslid Maartje van Herk uit Anna Jacobapolder heeft het beste oog voor heden en verleden en wint de wedstrijd. Verder kan men nog .raden hoeveel snoepjes er in een pot zitten. Degene met het juiste ant woord, krijgt een teddybeer. In de hal van De Schutse hebben zich vijf ondernemers opgesteld. Zij behalen wisselende omzetten. De een heeft niet te klagen, voor de ander is het wel eens beter geweest. Ook de personeelsvereniging zelf is aan het verkopen. De leden zijn actief geweest. Uren werden in de keuken "doorgebracht met het bak ken van 150 appelflappen, evenveel amandelbroodjes en het maken van 60 liter advocaat. Dit alles verschijnt op deze dag netjes verpakt op tafel. Aan het eind van de fancy-fair zijn de verkoopsters 'los' zoals dat heet. Alles is verkocht. De handwerk ploeg ontbreekt ook niet op deze dag en de dagopvang heeft een stand ingericht met zelfgemaakte spullen en objecten van fimoklei. Onder de kinderen van de peuter speelzaal Olleke Bolleke en de groe pen 1 tot en met 3 van de basisscho len is een kleurwedstrijd gehouden. De winnaars daarvan zijn bij de peu ters Leonie Heijboer; groep 1 Ellen Westdorp; groep 2 Riny Potappel, Natasja den Engelsman en Wesley Theunissen; groep 3 Elles Ridder hof, Maarten v.d. Harst, Jonathan van Lit en Louise van Dijke. Ook de stichting Vrienden van De Schutse is aanwezig op de fancy-fair in het bejaardentehuis. Men kan zo'n vijftien nieuwe donateurs bijschrij ven. "Dat is toch een flink aantal", zegt voorzitter L. Hage. "In totaal heeft de stichting nu zo'n 125 donateurs." Het doel van de Vrienden van De Schutse is om geld in te zamelen ten bate van voorzie ningen en extraatjes (voor de bewo ners van De Schutse) die niet uit het exploitatiebudget van het zorgcen trum betaald kunnen worden. "Dat kunnen van allerlei zaken zijn zoals de aanschaf van hulpmiddelen, recreatiespullen of een stukje zorg", legt Hage uit. "Officieel heet het: de bevordering van het welzijn van de bewoners van het verzorgingscen trum De Schutse. Zo kunnen we toch wat extra's bieden aan de men- De gemeenteraad beslist maandag avond over de verkoop van 1 ha grond aan de Ambachtsweg op het industriegebied Welgelegen bij Tholen aan Holonite. Op dit bedrij venterrein van 18.2 ha varieert de grondprijs van 37 gulden tot ƒ44,50. Holonite bouwt een hal van 1600 m2 voor een extra machine ten behoeve van de produktie van o.a. vensterbanken, raamdorpels en dou- chebakken van polyesterbeton. In Tholen kunnen 12 tot 15 nieuwe medewerkers aan de slag. Holonite heeft in Halsteren momenteel 50 personeelsleden. Op termijn zullen alle bedrijfsactiviteiten in Tholen geconcentreerd worden. Delta Nutsbedrijven gaat op het kruispunt Provincialeweg/Tweede Dijk tussen St. Maartensdijk en Sta- venisse een transformatorstation bouwen. Het bouwwerk komt in de teen van het dijktalud. Dit ter ver vanging van een kast bij Dacomex en een verdeelkast aan de Zoete- melkseweg. De laatste wordt overi gens voorlopig nog gehandhaafd. De oude kasten dateren van na de ramp van 1953. Wat capaciteit betreft, voldoen ze niet meer en onderdelen voor deze verouderde transformatorstations zijn ook moei lijk meer te krijgen. Naast midden- en laagspanningska- bels voor de elektriciteit in de noordoostelijke berm van het fiets pad, wordt er onder de Provinciale- weg een mantelbuis met een door snede van 100 mm aangelegd voor een binnen vijf jaar aan te leggen glasvezelkabel voor Stavenisse. Dit doet Deltan voor dochter Zekatel, die de kabelprogramma's op radio en televisie doorgeeft. In de toe komst worden de mogelijkheden van glasvezelkabel als maar groter. Er zijn in ons land zelfs plannen om telefoondiensten door te geven via zulke kabelnetten. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben Deltan vergunning verleend voor de werkzaamheden. Nu krijgen de speciale scholen jaar lijks nog 290 miljoen gulden van het rijk, maar daar moet stapsgewijs 140 miljoen af. Samen met de 40 mil joen die het basisonderwijs nu al krijgt voor het opvangen van kinde ren met leerproblemen én 90 mil joen uit het voordeel van de fusies in het basisonderwijs, komt dit geld beschikbaar voor de basisscholen. Er moeten minder kinderen naar het speciaal onderwijs verwezen wor den. De Veste lijkt de helft van het bud get kwijt te raken. "Het speciaal onderwijs is te duur hè", zegt Wisse. "De staatssecretaris denkt het zó op te vangen, maar wij zetten daar vraagtekens bij." Volgens de direc teur zullen er altijd kinderen zijn die niet buiten het speciaal onderwijs kunnen, die op de basisschool buiten de boot vallen. Wisse is in elk geval blij dat voor het personeel van de scholen voor speciaal onderwijs een werkgelegenheidsgarantie is afge sproken in het principe-akkoord dat staatssecretaris en onderwijsorgani saties hebben gesloten. "Dat zou betekenen dat ons personeel ingezet kan worden binnen het samenwer kingsverband op Tholen." Ook het behoud van het - hogere - salaris is een voorwaarde die de bonden heb ben gesteld. De bedoeling is om het in 1992 opgezette project 'weer samen naar school' nieuwe impulsen te geven. Dat beoogt het aantal leerlingen in het speciaal onderwijs niet verder te laten stijgen, maar ondanks alles is er op dit moment tóch een lichte stij ging. Via het akkoord wil de staats secretaris bereiken dat tussen 1998 en 2002 geen 3,8% maar slechts 2% van de kinderen wordt doorverwe zen. Het zou kunnen leiden tot slui ting van een aantal scholen voor speciaal onderwijs in de toekomst, maar onderzoek zou hebben' uitge wezen dat het bestaan van dit onder wijs juist de vraag in stand houdt. "Jammer dat 'weer samen naar school' op den duur ten koste gaat van het speciaal onderwijs", meent Wisse. De Veste krijgt vanaf 1 augustus al minder geld, omdat alle projecten waaraan de school de afgelopen jaren meedeed, zijn afgelopen. Het ministerie neemt 1992 als uitgangs punt voor de berekening, maar juist toen was het aantal leerlingen tot het laagste niveau gedaald. De voortrek kersrol die De Veste landelijk ver vulde, breekt de school nu op. Per 1 augustus 1997 komt er een nieuwe financieringswijze - hoewel Wisse vermoedt dat dit als gevolg van het nieuwe akkoord een jaar later wordt - en tot die tijd moet de school zich zelf zien te redden. Daarom is de gemeente gevraagd om bij te sprin gen. B. en w. hebben zich bereid ver klaard komend schooljaar een halve en voor 1996-1997 een volledige leerkracht voor hun rekening te nemen. De gemeenteraad beslist maandag avond of ze daarvoor 90.000 gulden beschikbaar wil stellen. Als gevolg van de herindeling trekt het gemeentebestuur de situatie van de Sint-Philipslandse verenigingen gelijk met die van de Thoolse. Het Rode Kruis kreeg sinds drie of vier jaar de zaalhuur vergoed voor de donoravonden. Een bedrag van 350 gulden. "Via subsidie krijgen sport verenigingen een deel van de huur terug. Het Rode Kruis dient een gemeenschappelijk belang en daar om vond ons bestuur dat we ook recht hadden op een bijdrage. Het Sint-Philipslandse gemeentebestuur onderschreef die gedachte en hono reerde ons verzoek", vertelt Kosten. De afdeling verzorgt drie donor avonden per jaar, wat een kostenost vormt van 2000 gulden. De bijdrage die daar tegenover staat - een bedrag voor elke halve liter bloed - was vorig jaar 1130 gulden. Het Thoolse gemeentebestuur is niet dezelfde gedachte toegedaan als voorheen Sint-Philipsland. Omdat het Thoolse Rode Kruis géén subsi die krijgt, moet de afdeling Sint-Phi- lipsland/Anna Jacobapolder het ook zonder doen, is de redenatie. De bij drage wordt niet ineens stopgezet. In 1996 krijgt men nog de helft, 175 gulden, maar met ingang van 1997 is het definitief gebeurd. Als de gemeenteraad het voorstel tenminste overneemt. Een andere instelling die niet langer op geld van de gemeente hoeft te rekenen, is de Natuurvrienden Sint- Philipsland. Deze vereniging, die 120 leden telt, kreeg vóór de herin deling 550 gulden subsidie. Ze orga niseert jaarlijks een zestal excursies en geeft een eigen krant uit. De Thoolse evenknie Rubia Tinctorum betaalt de activiteiten echter uit de bijdragen van de leden en op grond daarvan wil het gemeentebestuur ook de subsidie aan de Natuurvrien den stopzetten vanaf 1997. Volgend jaar kan de vereniging (en géén stichting zoals het voorstel van b. en w. vermeldt) nog op de helft (275 gulden) rekenen. "Jammer, want we konden er leuke dingen mee doen. Maar het is goed te begrijpen dat de gemeente één lijn wil trekken", reageert secretaris mevr. M. v.d. Zee-Willems. Ze ver telt dat haar vereniging denkt aan meer samenwerking met de Thoolse natuurvereniging in de toekomst. "Bijvoorbeeld bij activiteiten voor de jeugd." De commissie welzijn adviseert donderdagavond over de voorstel len. De vergadering is openbaar en tevoren kan iedereen van het spreek recht gebruik maken. De vernielde auto van de St. Annalander, die uit de Kloosterstraat kwam en na de botsing in de School straat strandde. Ook dit voertuig sleepte bergingsbedrijf Faasen weg. De 23-jarige M.M. uit St. Annaland is zijn rijbewijs kwijt nadat hij onder invloed van alcohol een botsing veroorzaakte, waardoor twee mensen licht gewond werden. Op het politiebureau in Tholen blies hij 790 ug/1 wat overeenkomt met 1.8 promille of 10 glazen alcohol. Volgens het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland staat hierop een maximum straf van 1750 gulden boete en 9 maanden onvoorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid. De botsing vond zaterdagavond rond tien uur plaats op het kruispunt Kloos- terstaat/Schoolstraat. M. reed met hoge snelheid vanaf de Ring door de Kloosterstaat. Van rechts naderde de 20-jarige A.H. uit Scherpenisse met naast hem zijn 17-jarige vriendin I.G. uit St. Philipsland. Ze waren in de Schoolstraat op weg naar de geldautomaat van de Rabobank. "We reden voorzichtig omdat we de weg niet precies wisten", zegt mevr. G. "We keken bij de kleuterschool naar links en naar rechts en reden rechtdoor, maar ineens was de andere auto er. Onze wagen werd weggeslingerd over de stoeprand, door een rozenperk heen, ramde vervolgens een stenen muurtje en kwam tegen een huis tot stilstand." De bestuurder liep kneuzingen op aan zijn been en de passagiere klaagde over haar nek en schouders. Beiden konden zelf uit de auto stappen en kwa men bij omwonenden even op verhaal. Dokter E.H. Veldman uit Stavenisse was snel ter plaatse, evenals de ambulance van het Thoolse Rode Kruis die de man uit Scherpenisse en het meisje uit St. Philipsland naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom bracht. Na het maken van foto's en onder zoek mochten ze weer naar huis. M., die zich direct na het ongeluk even van de toestand van de twee anderen had overtuigd, was al snel gevlogen. De politie hield hem later aan en omdat het vermoeden rees dat hij teveel alcohol had gebruikt, moest hij op het Thoolse politiebureau blazen. Het resultaat was zodanig duidelijk, dat het rijbewijs van M. ingevorderd werd en proces-verbaal werd opgemaakt. Ber gingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de twee zwaar beschadigde auto's weg. De bewoners van het beschadigde huis, de familie Jansen-de Haan, waren op het moment van het ongeluk niet thuis. De auto van de Scherpenissenaar reed door een gemeentelijk rozenperk, ramde een muurtje en kwam tegen de woning van de familie Janse tot stilstand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13