Voor uitbreiding recreatie is een ondernemersplan nodig' J. Verwijs sloeg in 44 jaar maar drie keer avond over Fietsdag ook startpunt op St. Philipsland Drie SGP'ers tegen gedenkboek waterschap van 90.000 gulden Zaterdag aerobics in Vossenkuil Scholieren uit Itawa naar Tholen door stedenband Penning voor tachtig maal bloedgeven Rode Kruis Werkbezoek b. en w. en raadsleden aan campings op Tholen Donderdag 15 juni 1995 51e jaargang no. 30 De gemeente Tholen is bereid zich in te spannen voor beperkte uitbreiding van campings, maar dan moeten de recreatieondernemers wel met een doortimmerd plan komen. Zo'n plan is nodig omdat de provincie er om vraagt; voor uitbreiding moet het bestemmingsplan immers gewijzigd worden. DISCOUNTl Hetze Het waterschap Tholen krijgt als herinnering aan de periode 1959-1995 een geschiedkundig boekwerk voor 90.000 gulden. Het idee vonden alle hoofdingelanden prima, maar de prijs vonden enkelen toch te gortig. Hoe wel er een aantal zaken vaag bleven, ging de overgrote meerderheid van de algemene vergadering maandag avond in het Holland Huis te Scherpenisse accoord. April/mei 1996 komt het 140 pagina's tellende werk uit. Ook voorgeschiedenis Historisch verantwoord Optimaal aantal Deze week Sinds zijn achttiende heeft hij maar drie keer een bloed donoravond overgeslagen omdat hij op vakantie in het buitenland was. Maar alle andere keren was hij er. De 62- jarige J.C. Verwijs uit Sint-Philipsland is zo'n trouwe donor dat hij maandagavond in zijn woonplaats voor de tachtigste maal bloed gaf aan het Rode Kruis. Toename Eendrachttxide, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 i Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een zeskoppige delegatie van de gemeente en vier mensen van de stichting Itawa-Tholen zijn vandaag vertrokken naar de Poolse plaats waarmee Tholen een stedenband heeft. Itawa viert dit weekeinde het 690-jarig bestaan. De mensen van de stichting is het vooral te doen om nader contact te leggen met de evenknie in het Pool se, vertelt voorzitter mevrouw G. Boelhouwers. Concreet wil ze pro beren om volgend jaar, in de week van 29 april tot 5 mei, een groep middelbare scholieren uit Itawa naar Tholen te halen. Het gaat om een jeugdband, die hier ondermeer een muzikaal programma geboden zou moeten worden. Omgekeerd voelt een ecologe in de Poolse stichting er voor, om zogenaamde 'green schools' te organiseren met Thoolse jeugd. "Daarover is in onze organi satie Louis Sauter weer enthou siast", aldus mevrouw Boelhouwers, die aanvult dat de leden van de stichting mogelijk ook bij officiële herdenkingen aanwezig zullen zijn. De gemeentelijke delegatie is dat zaterdag in ieder geval, wanneer een buitengewone raadsvergadering en een concert op het programma staan. Eén van de zes zal zich twee dagen lang met het plaatselijke ziekenhuis bezig houden, om te zien op welke manier Lievensberg te Bergen op Zoom ondersteuning kan bieden. De burgemeester en wethouder Ver- sluys richten zich op werkgelegen heid en recreatie. Bijvoorbeeld de mogelijkheid om voor een fietspa denplan een Europese subsidie voor de ontwikkeling van voormalige Oostbloklanden te krijgen. Hoofd algemeen bestuur en welzijn van de gemeente A.G. van de Sande neemt, samen met A. Manni van de stichting thuiszorg, de zorgsector onder de loép. Jeugdopvang en dag opvang voor zowel ouderen als gehandicapten komen aan bod. Ook het onderwijsveld krijgt de aan dacht. Op camping Gorishoek leidt eigenaar H. Hirdes (midden) de bezoekers langs de geitjes. Achter hem D66-erJ. van den Donker en wethou der P. van Schetsen, links van hem mevr. E. Frigge-Hogesteeger van de WD. Voor het eerst is er dit jaar ook op Sint-Philipsland een vertrekpunt voor de Thoolse fietsdag. "Om te laten zien dat wat ons betreft dit deel van de gemeente er helemaal bij- hoort", aldus de organiserende VVV Eiland Tholen. Vanuit café De Drui ventros kan zaterdag, evenals vanaf zeven plaatsen op Tholen, gestart worden voor routes van 35 of 75 kilometer. Er zijn drie verschillende routes uitgezet door secretaris M. Andriesse van toerclub Tandje Bij. Deelnemers kunnen inschrijven tus sen tien uur 's morgens en twee uur 's middags. Tot vijf uur kunnen ze zich afmelden, waama ze het inmid dels bij velen bekende vaantje ont vangen. Langs de route staan diver se controleposten, onderweg wor den verschillende versnaperingen aangeboden die beschikbaar zijn gesteld door de Thoolse midden stand. En de rijwielhandelaren zijn actief om eventuele pechvogels te helpen. De Thoolse fietsdag wordt voor de dertiende keer gehouden. De ver trekplaatsen in de verschillende woonkernen zijn: café Smerdiek Sint-Maartensdijk, café Zeelands Welvaren Scherpenisse, café Tol- rust Poortvliet, bar The Pub Tholen, café Hof van Holland Oud-Vosse- meer, café De Druiventros Sint-Phi lipsland, café De Hoop Sint-Anna- land en café 't Packhuys Stavenisse. Dat stelde burgemeester H.A. van der Munnik donderdagavond na afloop van het bezoek door leden van het college, de raad, de commis sie voor het bedrijfsleven, het water schap Tholen en andere genodigden aan een aantal campings en recre atieterreinen. "We willen wel vech ten maar dan moet een onderne mersplan als lading dienen," zo zei hij in de kantine van recreatieterrein De Pluimpot in Scherpenisse. Van der Munnik herhaalde daar nog eens dat b. en w. geen nieuwe cam- DE COMPUTER- KOOPJES-BEURS VIDEOGAMES PHILIPS CD-i ZATERDAG 17 JUNI. 10-16 UUR DE LEYSDREAM ROOSENDAAL INFO EN REDUKTIEBON MET f 5,- VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD Advertentie I.M. pings op Tholen zullen toestaan. Hij benadrukte dat bestaande bedrijven kunnen rekenen op steun als het gaat om de verbetering van de kwaliteit, j En die is volgens de ondernemers nodig, naast een stukje uitbreiding waar J. Bakker van camping De Muie in Sint-Maartensdijk zich sterk voor maakt. Hij diende daar voor een plan in bij de gemeente. Volgens de ondernemers legt de aanwijzing van de Oosterschelde tot staatsnatuurmonument de recreatie onnodig beperkingen op. Eigenaar H. Zwikker van De Pluimpot hekel de op dit punt het zogenaamde voor zorgprincipe dat de recreatieonder nemers in acht moeten nemen: "We moeten altijd eerst bewijzen dat we geen schade aan de Oosterschelde toebrengen voordat we iets mogen doen. E>e zeehonden gaan voor." Zwikker haalde ook fel uit naar de vissers. "Die zijn een hetze begon nen tegen de recreatie; tegen de waterscooters, tegen de duikers en wie volgt? Er zijn zeker conflicten. Aan de overkant bij Wemeldinge veroorzaken vissers schade bij ons. Daar hebben ze ineens twintig fui ken geplaatst. Wij procederen tot aan de Raad van State maar die ont neemt ons de mogelijkheid de scha de te laten vergoeden, terwijl ande ren die wel krijgen." Ook voor de lokale overheid is Zwikker beducht als het gaat om het invullen van bestemmingsplannen in het buitengebied. Zo vreesde hij voor de indeling van Tholen in zeer waardevolle, waardevolle en minder waardevolle gebieden (het college is daar inmiddels op teruggekomen). "Dan ligt er straks een akker of een weiland naast de camping in een waardevol gebied en kom je als recreatieondernemer in de proble men als je daar wat wilt." Volgens Zwikker kunnen de recre atieondernemers voor meer werkge legenheid zorgen maar zijn de klan ten niet bereid om meer voor 'arbeid te betalen.' "Daarom doen we er zelf een schepje bovenop." Dat is ook de reden waarom de campings aan kwaliteitsverbetering willen doen. Door onder meer stacaravans meer oppervlakte te geven. En meer ruim te te scheppen voor tourcaravans. "De mensen klagen al snel over de ruimte. Ze willen grotere plaatsen en zijn individualistischer ingesteld dan een aantal jaren geleden." Om in te spelen op die wensen wil len de recreatieondernemers de gas ten een 'totaalprodukt' aanbieden. Daarin krijgt de omgeving meer aandacht. ZIE VERDER PAG. 13 Alleen drie SGP-hoofdingelanden stemden uiteindelijk tegen. C. van 't Hof uit St. Philipsland vond het prijskaartje te fors en zijn belang rijkste argument was, dat hij geen exploitatieberekening van het dage lijks bestuur kreeg te zien of te horen. Chr. Koopman uit St. Maar tensdijk noemde 90.000 gulden gemeenschapsgeld teveel voor een gedenkboek^ hoe goed hij de gedachte op zich ook vond. A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer vond het fout, dat bestuursleden en perso neelsleden het boek gratis ontvan gen, terwijl elke andere inwoner ervoor moet betalen. "Andere bur gers betalen toch ook hun water schapslasten. Ik vind het niet goed, dat die dan de volle prik moeten betalen. Ook bestuurders en perso neelsleden dienen te betalen. Alle 1200 boeken in de verkoop!", zei Aarnoudse. Ook D. Vermaas uit St. Maartens dijk miste een exploitatieberekening en hij was ook benieuwd, wie er nu een gratis boek krijgt. Dijkgraaf J.L. van Gorsel ging daarop niet in. G. Westerweel uit Tholen vond het aantal te verkopen boeken vaag. Het waterschap ontvangt daarvoor geld terug, zodat de 90 mille uiteindelijk minder wordt. "Dit is een voorstel met een open eind", constateerde Westerw^el, maar dat was voor hem geen reden om tegen te stemmen. Een warm voorstander van het boek was P.C.A. Versluijs uit St. Philips land. "Een bedrag van 75 gulden voor een relatiegeschenk is niet veel." Alleen zijn er in het voorjaar van 1996 wanneer het 140 pagina's tellende boek uitkomt, niet zoveel relaties meer van het per 31 decem ber 1995 op te heffen waterschap Tholen. Versluijs pleitte ervoor om ook de periode voor 1959 in het boek op te nemen. Ook drs. A.G.M. Sauter uit Tholen ondersteunde dat voorstel. Volgens hem is er behoefte aan zo'n boekwerk. "Je kunt nu erg moeilijk wat krijgen op dat terrein. Ik vind het historisch zeer waarde vol dat er nu een boek uitkomt", aldus Sauter. M. Dijke uit Scherpenisse vroeg zich af, of een particulier belangstel ling heeft voor een boek van 75 gul den over het waterschap. Hij was op zich voor een kwalitatief goed boek en stelde voor om meer exemplaren te drukken, zodat het per exemplaar goedkoper wordt. De beantwoording kwam voor reke ning van dijkgraaf Van Gorsel en hoofd technische dienst J.A. Dees. De man die er alles van wist, griffier J.D. de Korte was met vakantie. Hij is voorzitter van de begeleidings commissie, die bestaat uit drie leden van het toekomstig bureau commu nicatie van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Schrijfster is de geschied kundige mevr. dr. J.L. Kool-Blok land uit Middelburg. In het 140 pagina's tellende boek komen 100 foto's waarvan 30 in kleur. Honora rium, zet-, druk- en bindkosten komen totaal op 90.000 gulden. De Financiële commissie had daarover een positief advies uitgebracht en dijkgraaf Van Gorsel was daar blij mee. "Het bestuur heeft al eens eer der gesproken over het uitgeven van een waterschapsboek, maar in ver band met de kosten is het er nooit van gekomen. We hebben heel wei nig op dit gebied. Alleen het boek van Hollestelle eigenlijk. Schouwen heeft al eerder een waterschapsboek uitgegeven en Walcheren is er al mee bezig. De komende opheffing van het waterschap Tholen is een goede gelegenheid om dat voor beeld te volgen. Een bedrag van 90.000 gulden is de moeite, maar dat is nog voordelig omdat we dit samen met het waterschap Noord- en Zuid- Beveland doen." Van Gorsel realiseerde zich, dat het veel goedkoper kan. "Je kunt wat voor 10 mille op de markt brengen, maar als je iets van waarde wil, his torisch verantwoord, dan kom je op 90 mille uit. Tholen is een witte vlek op dit terrein. Na 37 jaar komt er een einde aan ons waterschap en daarom moeten we het nu doen. Een deel is bestemd als relatiegeschenk en de rest gaat in de verkoop, zodat we verwachten dat er een bedrag terug komt", aldus de Thoolse dijkgraaf. Het idee van Versluijs en Sauter om ook de voorgeschiedenis, voor 1959, op te nemen in het boek, wil de Van Gorsel aan de schrijfster voorleggen. "Maar het zal de kosten wel hoger maken", meende hij. Het aantal van 1200 exemplaren noemde de dijkgraaf verantwoord. "Er is gekeken naar de afzetmogelijkheden en naar verhouding is het hoe meer, hoe goedkoper." Dees noemde 1200 het optimale aantal. "We zijn afgegaan op de marktsituatie en de exploitatie is samen met het waterschap Noord en Zuid-Beveland opgezet. Alleen heeft Tholen het grootste aantal pagina's omdat Beveland al eerder een waterschapsboek heeft uitgege ven." Dees lanceerde het idee om het boek voorjaar 1996 in een bijeen komst van de dan opgeheven alge mene vergadering van het water schap Tholen te presenteren voor bestuur en medewerkers. Marianne van der Meer schildert uitzicht voor bewoners Elenahof Sint-Annalanders bezorgd over snelheid verkeer in woonwijken Uit op Tholen slaat vleugels uit naar Sint-Philipsland Zonering Thools polderland lijkt van de baan Emeritus-pastoor Vermeulen viert diamanten feest in Oud- Vossemeer K. Elenbaas uit Poortvliet 25 jaar lid van colonne Rode Kruis Ledental Rabobank Tholen daalt met 40% na fusie Boogschutters cloveniersgilde mogen ook in centrale schietaccommodatie Nieuwe onderscheidingen voor bloeddonoren uitgereikt in Sint-Philipsland Daniëlla de Vos raakt nationale sneldamtitel kwijt Sint-Annalandse combinatie wint auto met snelle duif uit St. Vincent ZWEET GEEFT GOEDE VRUCHTEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zaterdagavond van zeven uur tot kwart voor negen zijn er demonstra ties jazzballet, kinderdans, aerobics en steps in dorpshuis de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Iedere belang stellende is welkom. Het evenement vormt het eind van het cursussei zoen o.l.v. lerares Laura Ouwens. Voorheen vonden de jaaruitvoerin gen in Meulvliet te Tholen plaats. "Ik vind de Vossenkuil echter gezel liger", zegt Laura Ouwens. "Alleen is de ruimte kleiner, zodat we twee voorstellingen geven. Om zeven uur en om acht uur." Er werken 60 kin deren en volwassenen tussen 6 en 30 jaar aan mee, die na zaterdagavond vakantie kunnen houden tot 5 sep tember. Laura Ouwens noemt het een eer, dat zij door het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGB) is uitgenodigd om de jury cursus te volgen. Als ze die afge rond heeft, mag Laura Ouwens internationale wedstrijden aerobics jureren. Voor die mijlpaal ontving Verwijs in dorpshuis De Wimpel een pen ning uit handen van A. Kosten van de afdeling Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder. Het stelt een druppel bloed voor (met een klein rood kruisje) die steeds groter wordt. Een toepasselijke vormgeving want Verwijs begon in 1951 met een hal ve liter en heeft er nu veertig gege ven. "Ik heb er nog nooit van gewe ten, dat ze bloed afnamen. Andere mensen hebben het nodig.Het is overal goed voor; je krijgt er zelf ook weer nieuw bloed bij," lacht Verwijs terwijl hij op zijn beurt wacht in de hal tussen de andere wachtenden. Wel is het zo dat de plek waar hij steeds geprikt wordt (meestal zijn linkerarm) wat hard begint te worden. In het leven van Verwijs is er geen directe aanleiding geweest om bloed te gaan geven. Verwijs reageerde 44 jaar geleden eenvoudigweg op een oproep van de toenmalige huisarts Menger. "Die maakte er reclame voor. Ik voelde me verplicht om voor men sen die bloed nodig hebben, mee te doen." Het bloed afnemen vond toen plaats in café De Druiventros aan de Voorstraat. "Je moest via de trap naar boven. Dat was voor sommigen wel eens lastig, vooral als ze buiten westen raakten. Hier is alles begane grond. Dat is gemakkelijk," zegt de donor van bloedgroep A positief. Er is wel het een en ander veranderd. De con trole vooraf en achteraf is uitgebrei der geworden. "Er zijn nieuwe wet ten gekomen. Het is goed dat ze con troleren want er is veel verkeerd bloed op de baan. Er zitten vreemde gevallen tussen. Vroeger gaf je bloed en dan was het klaar." Verwijs herinnert zich dat het vroeger druk ker is geweest. "We hebben ook nog eens een slap pe tijd gehad. Ik weet ervan dat er mensen zijn gestopt vanwege die testen. Nu gaat het weer wat beko men," overziet hij de rij waarin ook jonge mensen staan. Nieuw is bij voorbeeld dat de lichaamstempe ratuur gemeten wordt met een appa raat dat even in het oor wordt gehou den. Op een klein schermpje van het instrument is af te lezen of iemand verhoging heeft. Bij Verwijs is alles goed bevonden: na het bloedprikje, het meten van de bloeddruk en de temperatuur mag Verwijs verder de zaal in, maar eerst wordt hij gefeliciteerd door de ver pleegsters die hem controleren. Ook aan de brancard krijgt hij felicitaties van degene die hem inspuit. Als dank krijgt hij ook nog een pen in zijn borstzakje gestopt van het cen traal laboratorium in Amsterdam (CLB). In al die jaren heeft Verwijs maar drie keer gemist:"Ik was toen in Spanje op vakantie, twee keer op het vaste land en één keer op Mallorca. Dan kun je er toch niet voor naar huis komen, hè?" Verwijs, bouwvakker bij Kleinbouw uit Sint-Philipsland, wil op weg naar de honderd. "Ik mag tot mijn zeven tigste doorgaan. Reken maar uit, dat is nog acht jaar maal drie is 24. Als ik gezond blijf tenminste. Gaven er vorige keer 152 donoren bloed op de inzamelavond, dit keer waren er 165, een toename van acht. Er meldden zich 171 mensen aan, 6 werden er afgewezen. Opvallend is dat er in De Wimpel ook inwoners uit Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer bloed komen geven. Omdat het aantal donoren vergeleken bij de donoravonden in Tholen en Sint- Maartensdijk relatief gering is, zijn de wachttijden in De Wimpel ook aanzienlijk korter. J.C. Verwijs neemt de vergulde druppel bloed en de bloemen in ontvangst van voorzitter A. Kosten van het Rode Kruis, afdeling Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1