I t Is een prachtige start Wessels herkozen Wico Units viert 10-jarig bestaan RaadsmeerderheidSchrap indeling zones buitengebied' Grond verplaatsen enige activiteit zoet waterplan Muzikale ontvangst fietsers Milieubewuste aardappelteelt mager betaald Doré 0.85-1.57 met record aanvoer 159 ton PvdA wel voor plangrimmig slot discussie Donderdag 8 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Met een record aanvoer van maar liefst 159 ton (vorig jaar 38 ton) was de eerste aardappelveiling gisterenmor gen in St. Annaland succesvol met prijzen tussen de 85 cent en ƒ1,57 voor een kilo Doré's. "Een prachtige start", zei een glunderende voorzitter A.C. Wessels, terwijl hij in de veilinghal de heftrucks bezig zag om de vrachtwa gens uit o.a. Amsterdam, Naarden en 's Gravendeel te laden. Twee jaar in Slabbecoornpolder Wico Units op het Thoolse industrieterrein Slabbecoorn polder bestaat tien jaar. Daarom ging vrijdag letterlijk de vlag in top bij het twee jaar oude gebouw aan de Slabbe- coornweg. Groei Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Cadeau Kwaliteit Scherpenisse Er tekent zich een duidelijke raadsmeerderheid af tegen het indelen van het Thoolse buitengebied in zones om intensieve veehouderijen te weren. Woensdagavond tij dens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning kantten zich steeds meer raadsleden tegen het plan van burgemeester en wethouders die het buitengebied in willen delen in een zeer waardevol, waardevol en minder waardevol gebied. Niet heilig Kritiek veilingvoorzitter Wessels "De enige activiteit die op het gebied van het zoet water plan valt waar te nemen, is het verplaatsen van grond van het ene naar het andere depot. We hebben veel onkosten, maar geen baten. Laten we echter moed houden, mis schien zien we in het jaar 2000 zichtbare resultaten." Grondslag weg Niet thuis Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. jy flakkee verhuizingen b.v. Consument toont weinig interesse De telers maken extra kosten, maar de milieubewust geteelde aardappelen (mbt) brengen weinig meer op. Wanneer de inspanningen niet beloond worden, dan stopt de boer met de mbt. Dat maakten verschillende leden van de veilingvereniging St. Annaland woensdagavond in de Wellevaete duidelijk tijdens de jaarvergadering. Eén cent gevaarlijk Prijsbederf Fransen Vlak voor de St. Annalandse veiling werden vrijdag op een perceel van J. Slager al aardappelen gerooid die voor de Pinksteren al bij de Zuid-Hollandse consumenten op het bord lagen. Veilingvoorzitter A.C. Wessels uit St. Annaland is tijdens de 65ste algemene jaarvergadering voor de laatste zittingsperiode van drie jaar herkozen. "Volgens de statuten mag ik tot mijn 70ste aanblijven, maar ik heb mijn mede-bestuursleden voor gesteld om bij 65 jaar te stoppen, doch dat hoefde niet. Ik ben het ook nog niet zat en de onderlinge ver standhouding en samenwerking is fantastisch. Ik heb er ook de tijd voor, zodat ik nog een laatste perio de leiding wil geven aan de goed gezonde veilingvereniging." Wes sels werd met 19 van de 21 stemmen herkozen. Het eveneens periodiek aftredende bestuurslid G.H.M. Brooijmans kreeg 18 stemmen. Met hetzelfde stemmenaantal kwam J. Goedegebuure in de financiële com missie in plaats van G.M. Rijnberg. De voorzitter verwelkomde in het bijzondere ere-voorzitter A.L.C. Brooijmans en herdacht in zijn ope ningswoord het 5 december plotse ling overleden erelid M.Ph. van der Weele. C. Knuist uit St. Maartensdijk, voor heen werkzaam bij Royal Sluis in Stavenisse, is voor het aardappelsei zoen aangetrokken in de fustloods. De veilingvoorzitter zei blij te zijn met zo'n ervaren kracht. Op het kan toor is voor tien weken een adminis tratieve medewerkster benoemd. En tijdens de piek zal oud-loodschef J. Vroegop nog bijspringen. Met een voorziening op een heftruck kan bovendien de laad- en loscapaciteit verdubbeld worden. In zijn slot woord blikte de veilingvoorzitter terug op 'een hele fijne vergadering.' "Er is geen enkele kritische noot gevallen. Alles is naar tevredenheid verlopen." Op de bijeenkomst waren familie, kennissen, personeel en zakenrela ties van de twee directeuren van Wico uitgenodigd. Mevr. J. Hoogendoorn-van Dijk, echtgenote van mededirecteur C. Hoogendoom, vertelde in het kort en op rijm de geschiedenis van het bedrijf dat zogenaamde units maakt. Deze wor den in de volksmond ook wel 'bouwketen' genoemd. De houten gebouwtjes zijn echter voor meerde re doeleinden te gebruiken, zoals kantoren. Op 1 juni 1985 begonnen de broers C. en W. Hoogendoom in Moerka- pelle met het bedrijfje. Terwijl ze beiden nog voor een baas werkten, staken ze de avonduren in hun eigen onderneming. Gemakkelijk was het niet, want de bank zag geen heil in het bedrijf en wilde er geen geld in steken. "Gelukkig zagen anderen dat wel en zo konden we toch verder", vertelde mevr. Hoogendoom aan haar gas ten. De naam is samengesteld uit de twee voornamen van de directeuren: Wim en Cos. Na een maand zegde W. Hoogendoom zijn oude baan op en na een half jaar volgde ook zijn broer dit voorbeeld. De klantenkring en het personeelsbestand breidden uit en twee jaar geleden was de plek in Moerkapelle te krap geworden. Op zoek naar een andere vestigings plaats werd ondermeer Waddinx- veen bekeken. "Maar daar was de Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660-3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie LM. grond veel te duur", legde mevr. Hoogendoom uit. Tholen was aan trekkelijker en daarom verhuisde het bedrijf naar de Slabbecoornpolder. C. Hoogendoom ging met zijn fami lie ook naar Tholen. "We verhuisden echter te snel", vertelde zijn vrouw tegen de gasten. "De loods was eer der klaar dan het huis en het kantoor. Daarom hebben we eerst tijdelijk gewoond en kantoor gehouden in enkele units hier op het terrein." Moerkapelle bleef een nevenvesti ging van Wico. Momenteel heeft Wico 288 units en 20 zeecontainers in de verhuur. Het bedrijfsterrein beslaat 8000 vierkan te meter, waarvan de produktiehal 1000 vierkante meter in beslag neemt. Er werken acht mensen in vaste dienst en daarnaast worden uitzendkrachten ingehuurd wanneer het nodig is. De units en containers worden verhuurd en na een tijd ver kocht. Mevr. Hoogendoom had een cadeau gekocht voor de directeuren. Het was een vlag met daarop 'Wico Units 1985-1995'. Het hele gezel schap toog naar buiten om het doek in de stok ie hijsen. Vervolgens kreeg iedereen de gelegenheid om het bedrijf en enkele keien te bekij ken. De prijzen van vorig jaar (1.65- 1.89), toen de eerste veiling even eens op 7 juni plaatsvond, werden niet gehaald, maar de aanvoer was gisteren bijna vijf keer zo groot. "Gezien de aanvoer is het zonder meer een goede start", concludeerde aardappelhandelaar M. Bijl uit Poortvliet. "Er is gewoon vraag. Anders kreeg je niet zo'n prijs voor een produkt waarvan bijna 500% meer wordt aangevoerd dan vorig jaar bij de eerste veiling." Commissionair J.W. van Houdt uit Scherpenisse zei de hele maand juni goede prijzen te verwachten. "In heel Europa zijn de oude aardappe len nog nooit zo vroeg op geweest. Er is veel vraag en de import uit Malta en Cyprus is duur. En gezien de regen deze morgen verwacht ik morgen minder aardappelen op de veiling. Het weer is de koopman, zei mijn vader vroeger al." Van Houdt kocht de eerste partij van 372 kisten Doré van W.L. van der Male uit St. Maartensdijk voor ƒ1.52 per kilo. Ook de tweede en derde partij waren voor hem met respectievelijk 1.46 en ƒ1.38. Van Houdt, die kocht voor o.a. Werkman uit het Groningse Uithuizermedum, Stam Amsterdam, Apotheker uit Groningen, Ben Schaap Biddinghui zen, Molenaar Haarlem en Muider- wijk Waddinxveen, had veel klan ten. Hij nam tijdens de veiling een aantal flinke restanten van partijen waarvan de gebr. Westdorp uit St. Annaland een klein deel hadden gekocht, grif over. Commissionair Geene uit Poortvliet had het meest over voor een kilo aardappelen: ƒ1,57 voor 252 kisten Doré's van de fa. M. Gunter en zn. uit St. Annaland. Een partij van 52 kisten vuile aardappelen is duidelijk een uitzondering. Veilingmeester D.L. Hage houdt ze in voor ƒ9,50 waarna hij nog een tweede poging doet voor ƒ9,00. Ook dat lukt niet. Uiteindelijk gaan ze voor ƒ8,50 weg. Ook bij 192 kisten Première met pok die in Scherpenisse aange voerd zijn, zet Hage de klok stil wanneer geen enkele koper bij ƒ9,50 reageert. Van Houdt koopt ze later voor 90 cent. Voor veilingvoorzitter Wessels weer een bewijs, dat de handel duidelijk op kwaliteit afkomt. "Wat aanvoer en sortering betreft, is het een prachtige veiling en de prijs valt niet tegen. Ik ben blij dat we voor Pinksteren niet begon nen zijn, want met de regen zijn de aardappelen nog gegroeid, waardoor er nu 20 kilo uit de roe komen. Met een daalder de kilo wordt de teelt onder plastic wel betaald. Als het weer goed is, verwacht ik volgende week al de eerste aardappelen van de koude grond", aldus Wessels. Waren er in St. Annaland 20 aan voerders, Scherpenisse begon zelf met 7 telers, vanwie de aardappelen zoals gebruikelijk via de veilingklok in St. Annaland werden verkocht. De eerste koop vormden 34 kisten Doré's van A.W. Lindhout, die voor 1,46 werden gekocht door J.W. van Houdt. De hoogste prijs - 1,56 - bood Van Houdt voor 182 kisten Doré's van J. van Bemden. Veilingdirecteur Hage zei ondanks de flinke areaaluitbreiding van circa 20% verwachtingen te hebben van de Nederlandse nieuwe aardappe len. "De oude oogst is ver geruimd en de import vergt behoorlijke prij zen." Hij blikte nog terug op de posi tieve uitwerking van de landelijke aanvoervoorschriften die vorig jaar ingevoerd werden. Voor het project milieubewuste teelt (mbt) waren de telers minder enthousiast omdat het geen duidelijke meerprijs opleverde. Toch is de deelname gestegen van 50 tot 60%. "Dit jaar wordt bepalend voor de toekomst van de mbt", zei de veilingdirecteur. "Want ondanks dat de kosten niet zo hoog liggen als die van de agro-milieukeur, dienen onze telers een reëele meerprijs te ontvangen." Veiling St. Annaland 7 juni: Doré 0.85-1.57, drielingen 85-96, kriel 1.41-1.58, Première 0.81-1.23, drie lingen 75-92, kriel 1.64-1.70, Fries- lander 1.35, drielingen 70, kriel 1.50, aanvoer 159 ton. Alleen M.A.J. van der Linde van de PvdA steunde het plan. De meerder heid van de SGP is tegen, zo liet woordvoerder K.A. Heijboer weten. Ook de VVD, het CDA, RPF/GPV en D66 willen geen zonering (het AOV was verhinderd). De raadsleden stelden burgemeester H.A. van der Munnik voor om Tho len als één waardevol gebied te beschouwen en het model van de voormalige gemeente Sint-Philips- land te volgen. Dat plan (zonder zonering) is echter nog niet door de provincie goedgekeurd. Verschil lende raadsleden hadden via partij genoten in de provincie en ambtena ren in Middelburg die dag gepro beerd meer duidelijkheid te krijgen over de eventuele kansen van het plan Tholen en het plan Sint-Phi lipsland. Maar volgens Van der Lin de kwam er 'geen verlossend woord' uit Middelburg. Een houvast voor de discussie vanuit het Walcherse ont brak derhalve. Op de tribune volg den zeven boeren de beraadslagin gen met spanning. Ze zagen zich steeds meer gesteund. In het plan van b. en w. wordt in drie zones (A,B en C) nieuwvestiging van intensieve veehouderijen en tuinbouw of glastuinbouw niet toe gestaan. Voor elk gebied worden regels gesteld aan uitbreiding van bestaande bedrijven of het beginnen van een neventak. Voorzitter E. Hage van de ZMO kring Tholen en Sint-Philipsland stelde tijdens het spreekrecht dat de bestaande landbouwbedrijven scha de vrezen door de beperking bij uit breiden of het opzetten van neven takken. Hage wees er op dat de discussie geen prestigeslag moest worden: "Het gaat ons om de belangenbehar tiging van generaties boeren die door hard werken proberen de kost te verdienen. Niet om een persoon lijk strijd." De boerenvoorman her innerde eraan dat de commissie voor het bedrijfsleven de avond ervoor 'unaniem was in 'naar advies de zonering te schrappen'. Van der Linde vond dat de begren zing niet heilig moet worden ver klaard maar dat er voor het weren van varkenshouderijen 'zware gron den' in het nieuwe bestemmingsplan opgenomen moeten worden. Hij keurde het maken van een nieuw plan af: "Dat zal beperkingen ople veren en bezwaren. Leg dit plan ter visie, dan kunnen er bezwaren inge diend worden. Met uitstel komen we geen stap verder." J. van den Donker van D66 vond dat door de zonering er een grote rechts ongelijkheid gaat ontstaan tussen diverse bedrijven. "Dat zint me niks. Zolang ik fioor dat het zonder zone ring ook kan, blijf ik tegen." Mevr. E. Frigge-Hogesteeger van de VVD vroeg zich af of het college roomser dan de paus wilde worden. "Driekwart van Tholen is zeer waar devol. Het plan draaft te ver door en schept rechtsongelijkheid." K.A. Heijboer van de SGP deed er nog een schepje bovenop: "Tholen is voor honderd procent zeer waarde vol. De zones moeten weg." Ook J. de Jager van het CDA was die mening toegedaan: "De argu mentatie om Tholen in zones in te delen spreken me niet aan. Het plan is ingegeven door angst: namelijk dat de provincie het niet goedkeurt als we het niet doen." De Jager vond dat Tholen zich strijdvaardig moet opstellen zoals ze dat heeft gedaan in de zaak van Bou- Veilingvoorzitter A.C. Wessels zei dat woensdagavond op de jaarverga dering in de Wellevaete te St. Anna land. Hij stipte het zoet water aan in ver band met de nieuwe aardappeloogst. Wegens de fijne sortering kon er voor Pinksteren niet meer geveild worden in St. Annaland. "De handel verwacht bij ons een mooie maat en een goed produkt. Wanneer we over voldoende zoet water konden beschikken, zou er zeker veel gebruik van gemaakt zijn. Dan had den we beslist een week eerder kun nen veilen, maar nu zijn de nieuwe waterlopen net zo zout als de rest. Die zijn alleen aantrekkelijk voor de watervogels", aldus Wessels. Hij vroeg zich af, of het hele zoet waterplan niet allemaal 'wegge gooid geld' is. "Het gaat immers allemaal te lang duren en door de ene fusie na de andere worden onze belangen steeds meer ondergeschikt aan andere regio's. Onze bestuurders zijn daar volop mee bezig, wat zeker de besluitvorming ten aanzien van het zoet water niet bevordert!", zei de veilingvoorzitter. Fietsers uit Stavenisse werden vrijdagavond met bloemen en muziek ingehaald na de laatste rit van de driedaagse. man Potter die aanvankelijk van de provincie geen toestemming kreeg nieuwbouw te plegen in Poortvliet. P. van Belzen (RPF/GPV) had ook naar de griffie in Middelburg gebeld: "We krijgen verschillende antwoorden. Men weet het daar ook niet exact. Waarom hebben niet alle Zeeuwse gemeenten hetzelfde prin cipe, waarbij bestaande bedrijven niks in de weg gelegd wordt? Ze hebben een eigen stedebouwkundig bureau en die vult het naar eigen inzicht in. Met de voorgestelde zonering ben ik het oneens." Volgens de burgemeester is de zonering juist van groot belang in het plan. Van der Munnik betoogde dat de herziening van het buitenge bied gevoed wordt door een visie die voor toekomstige bestemmingsplan nen wordt ontwikkeld. Dat wil zeg gen dat er naast de bestaande gebrui kers van dat gebied ook rekening zal worden gehouden met andere gebruikers. Niet alleen agrariërs dus, zo luidde de strekking van zijn weerwoord. "Als je de zonering vrij laat, is de grondslag onder het plan weg en laat je het oude bestem mingsplan bestaan. Dan kan Tholen open blijven voor intensieve vee houderijen. We kennen nu toch ook al enige beperkingen in bestem mingsplannen voor bebouwde kom men? Waarom dan niet enige beperking voor het buitengebied hanteren? En een nieuw plan opstellen betekent dat je een jaar verder zit. Het college komt niet zomaar terug naar de com missie, daar ontbreekt de tijd voor. Bovendien heeft een meerderheid van het college (behalve wethouder J. Versluys-red.) geen fiducie in het plan Sint-Philipsland. Van der Munnik zag dat de meerder heid zich tegen het plan bleef verzet ten en overwoog de vergadering te schorsen: "Het heeft geen zin om over details van het plan te praten. Ik vraag ook advies wat het college moet doen. Geeft u maar een regel waar geen beperking in zit. Dan kunnen we naar huis gaan. Maar dan weet ik niet wat voor aanvraag er volgend jaar ligt." Tot een schorsing kwam het niet, maar de partijen kwamen ook geen stap dichterbij. Het kwam wel tot een grimmige aanvaring tussen Van den Donker en de burgemeester en tussen Van der Linde en de D66er. Van den Donker had verwacht dat het college met een alternatief plan op de proppen zou komen nadat vanaf de presentatie van het plan al gebleken was dat er 'grote tegen stand tegen de zonering was.' "Dat neem ik u kwalijk." Dat schoot bij Van der Linde in het verkeerde keel gat: "Van den Donker verwijt het college dat ze niet terugkomt op de zonering. Maar het college maakt zo'n plan niet zonder goede bedoe lingen. Voor de verkiezingen waste Van den Donker via de Thoolse Bode de politiek de oren maar nu het puntje bij het paaltje komt, geeft hij niet thuis." Van den Donker, enigszins verbou wereerd: "Onzin natuurlijk." Ook de burgemeester ging in op de manier waarop Van den Donker reageerde: "U ontloopt uw eigen verantwoordelijkheid door het op mijn bordje te leggen. Als u iemand iets kwalijk neemt, dan neem ik aan dat u het college bedoelt. Ik wilde een advies. Dat was eerder al ver deeld. We zijn aan het werk gegaan en tot verruiming van de beperkin gen gekomen voor grondgebonden bedrijven. Wij proberen met goede bedoelingen ons standpunt te bepa len. Het woord kwalijk vind ik raar gebruikt." De Jager noemde de beantwoording van de burgemeester 'wat demago gisch'. Maar Van der Munnik be streed dat ten stelligste: "Tholen als één gebied aanduiden is geen zone ring." Alle raadsleden, behalve Van der Linde, bleven tegen de zonering. De boeren haalden opgelucht adem. 'ERKENDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 Advertentie I.M. Muziekvereniging Concordia uit St. Philipsland trok vrijdagavond naar Stavenisse om de deelnemers aan de fietsdriedaagse binnen te naïen. Nadat de ruim tachtig fiet sers hun vaantje in de Voorstraat hadden gekregen, reden ze naar de Kerkweg, waar Concordia op het grote parkeerterrein bij de boerderij van L.CJ. Potappel stond opgesteld. Van daaruit werd een rondgang gemaakt, gevolgd door een aantal van de fietsers, onder wie de oudste deel nemers, het echtpaar A J. Soeters- Luijk uit St. Annaland. Sommigen gingen met hun vaantje direct naar huis. Stavenisse trof drie avonden goed fietsweer. Woens dagavond reed men richting St. Maartensdijk, donderdag richting St. Annaland en de laatste avond werden alle campings rond Stave nisse gepasseerd. Vorig jaar begon de veiling met de mbt-aardappelen apart aan te bie den. "Het is echter jammer, dat de handel geen toezeggingen kan of wil doen voor een gegarandeerde meer prijs", zei voorzitter A.C. Wessels. "MBT-aardappelen zijn ook niet herkenbaar in de winkel, zodat het effect gering is. De vraag komt dan naar voren: waarom doen we het eigenlijk? In de eerste plaats om aan de vraag van koperszijde te voldoen en vervolgens om aan te tonen, dat ons produkt niet onnodig met aller lei middelen die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid, is bespoten of bemest. In de toekomst, wanneer het agro-milieu keurmerk wordt ingevoerd, worden er misschien strengere eisen gesteld. Dan krijgen we te maken met lagere opbrengsten per hectare plus een landelijke con trole van de deelnemende bedrijven en die kan wel op enkele honderden guldens uitkomen. Dit jaar wordt ermee begonnen. Er zit een prijs kaartje aan voor de consument en de vraag is, hoe milieubewust zijn de meeste mensen? Wij gaan in elk geval met onze mbt-aardappelen door en we hopen dat de moeite wordt beloond", zei Wessels. Hij gaf op vragen van leden toe, dat •de handel eerst naar de sortering en de kleur kijkt en dan pas of er sprake is van mbt of traditioneel geteelde aardappelen. Volgens directeur D.L. Hage lag de prijs van mbt gemiddeld iets hoger, maar het waren veelal ook de mooiere partijen. De voorzitter meldde nog, dat met Albert Heijn gesproken is over een extra vergoeding, maar men komt niet over de brug. "Men is absoluut niet in voor een hogere prijs. Er zit ook een gevaarlijke kant aan, want ga je met bijvoorbeeld één cent meer accoord, dan zit je daar aan vast. Ook wanneer de eisen in de nabije toekomst strenger worden." Wessels had onlangs nog kennis genomen van een consumentenon derzoek van de Bond van Platte landvrouwen waaruit bleek, dat de mensen de mbt weinig interesseert. "Als het produkt maar lekker is, er goed uitziet en laag geprijsd is. Hoe het geteeld wordt, dat maakt de meesten niet zoveel uit." Toch wilde de voorzitter niet alles wegpoetsen. "Een plus is, dat de telers meer bewust bezig zijn en kunstmest e.d. besparen. En het keuren van de sproeikar en de kunstmeststrooier - voor mbt verplicht - moet toch." Wessels wees er nog op, dat voor Nederlandse aardappelen allerlei verplichtingen in het leven geroepen worden, maar uit het buitenland worden ook aardappelen geïmpor teerd en wat gebeurt daarmee? Wat dat betreft, blijken er al proble men te zijn met door Nederlanders in Frankrijk geteelde aardappelen die in Barendrecht geveild worden als Nederlandse piepers. "Dat werkt prijsbederf in de hand, maar het valt niet mee daartegen een vuist te maken. Feit is echter, dat de echte vroege primeurteelt niet wordt betaald", constateerde Wessels. Een aantal Thoolse aardappelertelers hebben dat zelf ondervonden. Volgens de St. Annalandse veiling voorzitter groeien de beste Doré's echter nog steeds op Tholen. "En dat weet de handel. Kopers uit heel Nederland weten waar de beste kwaliteit vroege aardappelen wordt aangeboden. Wanneer er iedere dag voldoende zijn, kunnen er heel wat kilometers voor afgelegd worden. Als telers moeten we alert zijn door een goed produkt aan te bieden", aldus Wessels op de jaarvergadering van de veiling St. Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9