'Vandaag een beetje koningin' Ondanks bezuiniging gaan lasten omhoog "t Bin vinters as bóómen in toch durreve ze nie!" Nieuw bij QUIST SCHOENEN 'Meulenaer tel je held' Surfer dood na botsing BAMBU BIJ MAJA 125,- Gouden medaille voor juf Jde Rooij uit Sint-Annaland Collegetas met draagriem en handvat St. Philipsland verstoort het evenwicht in de ambtsketen Burgemeester St. Philipsland Van den Berg in de senaat DROGISTERIJ MAJA J. Verhage uit Anna Jacobapolder niet bang voor een prik Donderdag 8 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Diep ontroerd was mevr. J. de Rooij uit Sint-Annaland toen ze uit handen van burgemeester H.A. van der Mun- nik de gouden medaille in de orde van Oranje Nassau kreeg opgespeld. De Sint-Annalandse kreeg de onder scheiding omdat ze 40 jaar als kleuterjuf in het onderwijs zit. In gemeenschapscentrum De Wellevaete in haar woonplaats werd ze tot twee keer toe in het zonnetje gezet. Verrast Traan wegpinken Cadeau Reis naar Israël Drukke receptie Wethouder Van Schetsen noemt alternatieven De bezuiniging van een kleine twee ton, die de gemeente Tholen vorig jaar doorvoerde, wordt in 1996 gevolgd door een nog forsere ingreep. En dan nog blijft een tekort over van 407.000 gulden. Wethouder P. van Schetsen (PvdA) van financiën heeft de grootste moeite met de voorstellen van de overige collegeleden. De helft ervan wijst hij van de hand. Kruimelwerk Hertenkamp Het Rode Kruis in Sint-Philipsland organiseert maandag weer een bloedafname avond. Jan Verhage (volgende maand 65) uit Anna Jacobapolder zal dan in ieder geval van de partij zijn. Evenals de voorgaande 82 keren. Een zeldzaamheid in het Zeeuwse. Hoofdpijn 1e klas leren schooltassen TER KENNISMAKING GRANDIOZE AANBIEDING! Geen druppel Juf De Rooij was 's middags samen met alle kinderen van de School met de Bijbel naar de Wellevaete getrok ken voor een feestelijk programma. Dat begon al toen ze thuis door een door twee haflingers getrokken koets van dhr. J. de Boer werd opge haald. Terwijl de kinderen feest vierden met hun juf in het middel punt, werd er een andere verrassing voorbereid. Van haar onderschei ding was mevr. De Rooij namelijk, zoals gebruikelijk, niet op de hoogte gesteld. De jubilerende juf moest van direc teur M.D. Baaij haar ogen dicht doen. En ze mocht ze pas weer ope nen toen burgemeester Van der Munnik naast haar stond. Mevr. De Rooij toonde zich zeer verrast. De burgervader sprak de kinderen toe en vroeg hen of ze wisten waarom het een feestdag was. De meesten bleken dat inderdaad goed te weten. Een enkeling meende echter dat de juffrouw onlangs jarig geweest was. Van der Munnik noemde in zijn toe spraak de wapenfeiten van mevr. De Rooij op. In 1955 begon ze als kleuterleidster op een school in Dinteloord en in 1958 kwam ze naar Sint-Annaland. Meulenaer, meulenaer tel je held in haet dan nog 's vliehe. Anders kom- me de dieve(n), die neeme je mee naer 't veld. Dit versje, dat voorkomt in het Woordenboek der Zeeuwse dialec ten, was vroeger ondermeer in Sint- Maartensdijk bekend. Het gaat over de meikever, die in het Thoolse dia lect 'meulenaer' genoemd wordt. De jeugd ving deze kevers veelvuldig. Vaak werd een draadje aan één van de poten gebonden, waarna de mei kever aangespoord werd om te vlie gen. Ook werden ze wel in glazen potjes bewaard, met meidoomblad erbij als voedsel. Een leuk speeltje, zogezegd. Maar tegenwoordig zie je ze bijna niet meer. Daarom keek mevrouw R. van Put- ten-Lindhout uit Oud-Vossemeer vrijdagmiddag ook vreemd op, toen ze bij haar moeder op de stoep een grote kever zag zitten. Ze kende het beestje niet, maar mevr. Lindhout zag het meteen: een meulenaer. "Ik heb er vroeger vaak mee gespeeld. Mijn broer bracht ze mee van Van Engelen uit de Hollaerepolder, waar ze in de heg zaten", vertelt ze. Biologieleraar H. Venekamp uit Tholen heeft zelf nog nooit een mei kever gezien. "Echt heel zeldzaam zijn ze gelukkig nog niet, maar mei kevers komen in heel Nederland toch nog maar sporadisch voor", vertelt hij. De larve van de meike ver, de engerling, leeft drie jaar lang in de grond en voedt zich met plan tenwortels. Als gevolg van zuren en bestrijdingsmiddelen in de bodem, is het aantal van deze dieren de afge lopen dertig jaar sterk achteruit gegaan. De kever zelf, een mestke ver en familie van de bekende Egyp tische scarabee, leeft maar een paar maanden. Na het samengaan van de kleuter school met de lagere school, werd ze adjunct-directeur. Maar die functie moest ze later, om fysieke redenen opgeven. Intussen werkt de Bra bantse juf alweer bijna 37 jaar in "t toaverkot'. "De kindertjes van toen, zijn veelal de moeders en vaders van nu", zei Van der Munnik. "Wat bij juffrouw De Rooij opvalt, is dat ze open blijft staan voor nieuwe ideeën en suggesties. Op iedere kijkavond komt ze weer met iets verrassends op de proppen en het is nooit het zelfde." Naast haar schoolcarrière, had mevr. De Rooij ook nog andere verdien sten in de Sint-Annalandse gemeen schap. Van 1979 tot 1986 was ze zondagsschoolleidster en van '62 tot '65 was ze dirigente van het kinder koor Sint-Annaland. Leidster van de meisjesvereniging van de Hervorm de Gemeente was de Brabantse van 1965 tot 1969. Jaar in jaar uit was ze ook klaarover bij de school. Voor al deze diensten en haar werk in de kleuterschool kreeg mevr. De Rooij de gouden medaille. Nadat burgemeester Van der Mun nik de versierselen had opgespeld, moest de jubilaris eerst een paar tra nen wegpinken voor ze aan haar dankwoord kon beginnen. "Ik mag wel even slikken hè?", vroeg ze dan ook aan de kinderen. "Het is alle maal zo mooi. Ik moest mijn ogen dicht doen en toen ik ze open deed stond de burgemeester naast me. En het was niet burgemeester Hakke- plak! (burgemeester van Letterstad in het gelijknamige onderwijssys teem - red.)." Mevr. De Rooij bedankte Van der Munnik voor zijn toespraak en ook betuigde ze haar dank aan de koningin. "Hare majes teit en ik schelen wel ruim een jaar, maar vandaag voel ik me toch een beetje koningin", zei de jubilaris. Maar de juf, die per 1 oktober ver vroegd hoopt te stoppen, had ook nog een cadeau voor de school. "We zijn hier in een koets naartoe gebracht en er ging ook iemand mee om de paarden vast te houden. Hoe heet zo iemand?", vroeg mevr. De Rooij aan de kinderen. Die dachten een ruiter of de koetsier, maar dat was niet het juiste antwoord. "Zo iemand heet een menner. Een wagenmenner. En wie was er in de bijbel in Genesis Een 30-jarige surfer is op tweede pinksterdag om het leven gekomen na een botsing op het Grevelingen- meer. In de surfkom aan de Greve- lingendam bij Bruinisse kwam D. Pattisahusiwa uit Ridderkerk maan dagmiddag in aanvaring met een andere surfer; vermoedelijk zagen ze elkaar niet aankomen. Een tijdje na de botsing werd de Ridderkerker onwel en overleed ten gevolge van inwendig letsel. Juffrouw J. de Rooij was ontroerd toen ze haar gouden onderscheiding kreeg. Zelf gaf ze echter ook een cadeautje weg en enkele kinderen mochten het uitpakken. wagenmenner? Dat was Jozef. En ik heb een cadeau voor jullie dat hier wel mee te maken heeft." Vervol gens droegen twee neven van mevr. De Rooij een pakket naar binnen. Enkele kleuters mochten op het podium het karton eraf komen scheuren. Met wat hulp van de juf kwam er een soort riksja (wagentje 'met een fiets eraan vast) tevoor schijn. "Het is dus eigenlijk een cadeau voor de groepen 1 en 2, maar als de anderen eens een keer langs de kleuterschool komen, kunnen ze allemaal zien wat jullie gehad heb ben", zei de jubilaris. "Ik ben heel erg dankbaar dat ik veertig jaar heb mogen werken voor de kinderen in Dinteloord en in Sint- Annaland. En weten jullie van wie ik al die jaren op de school heb gekregen?", vroeg mevr. De Rooij aan de kinderen. "Die heb ik van de Heere gehad. God heeft me al de kracht gegeven om dit vol te hou den." Met bloemen bedankte mevr. De Rooij haar collega's en haar twee nichten die ook meehielpen aan de voorbereidingen voor het feest. Maar hoewel ze veel bloemen weg gaf, zou ze met een nog groter boe ket naar huis gaan. De leerlingen zongen een lied en elk kind gaf de juffrouw een tak chrysanten of andere bloemen. Toen was het kin derfeest voorbij. Behalve bloemen, kreeg mevr. De Rooij ook nog een cadeau dat gedu rende de hele dag alsmaar groter werd. Het begon 's middags met de kinderen. In een grote thermometer werd een beetje water gedaan en daar kwam een cijfertje tevoor schijn. Dat betekende dat mevr. De Rooij een reis gewonnen had. 's Middags tijdens de broodmaaltijd voor collega's, bestuursleden, fami lie en vrienden, deden het bestuur en de familie ook een duit in het zakje. Met nog meer water in de thermo meter, werd de eerste reis vervangen door een grotere. Het klapstuk volg de op de feestavond na de receptie. Toen de collega's hun bijdrage ook hadden gegeven stond de thermo meter aan de top. En zo kreeg mevr. De Rooij uiteindelijk een i5-daagse reis naar Israël aangeboden. Hier voor werden inzamelingen gehou den bij ouders, leden en oud-leden van de schoolvereniging, collega's, familie en bestuursleden. Mevr. De Rooij was erg gelukkig met de reis. Voorzitter M.C. den Engelsman van het schoolbestuur belichtte in zijn felicitatie de carrière van mevr. De Rooij. Daarbij las hij de eerste negen verzen en het laatste deel van het 31e vers van Richteren 5. De lezing die ging over Deborah ein digde met 'En het land was 40 jaren stil'. Ook directeur Baaij sprak juf De Rooij toe. De receptie werd bezocht door zo'n 300 mensen onder wie ook veel oud leerlingen en -collega's, zodat het in de Wellevaete niet alleen overvol, maar ook snikheet was. Op de feestavond werd er een diase rie vertoond over juf De Rooij; van haar jeugdjaren tot het heden. Het personeel bezong haar in een lied en vervolgens werd er een videofilm vertoond die was gemaakt door drie leerkrachten. Deze gingen de straat op en vroegen aan Sint-Annalanders of ze juffrouw De Rooij kenden. Bij de meesten was dat inderdaad het geval. Vlak voor de uitreiking van de koninklijke onderscheiding aan mevr. J. de Rooij, viel de pen ning van de ambtsketen van bur gemeester H.A. van der Mun nik. Het euvel was snel verhol pen, maar bracht een ander pro bleem ter sprake. Het wapen van Sint-Philipsland. De ketting bestaat uit de wapens van de zeven woonkernen op Tholen plus het provinciewapen. Onderaan hangt de penning van de gemeente Tholen. Als gevolg van het samengaan van Sint- Philipsland en Tholen, zou nu ook het Sint-Philipslandse wapen moeten worden opgeno men in de ketting. Dat levert echter een probleem op, want daarmee zou het evenwicht ver stoord zijn. Er zijn dan immers negen schildjes. Aanvankelijk dacht men de oplossing gevon den te hebben door het rijkswa pen ertussen te voegen, maar volgens de regels, mag dat wapen alleen in de nek gedragen worden en niet tussen de overige schilden. "Dus we moeten nog maar eens hard na gaan denken hoe we dit oplossen", aldus de drager van de ambtsketen, bur gervader Van der Munnik. De voorstellen van de meerderheid van het college dringen het tekort (821.000 gulden) terug met 414.000 guiden. Van Schetsen heeft alterna tieven aangedragen en komt op 493.000 gulden uit. Hij zoekt het met name in openbare werken; door de uitgaven voor herbestratingen niet te verhogen zoals voorgesteld, zou een ton bespaard worden. Ver der kan volgens de wethouder de reconstructie van de Ten Ankerweg in Tholen (kosten 485.000 gulden) volledig uit de reserve betaald wor den, in plaats van voor de helft. Dat scheelt jaarlijks 42.500 gulden. "Dan kom ik uit op een lastenver zwaring van 32 i .000 gulden voor de burger." In het meerderheidsvoorstel is dat 407.000 gulden. Eén procent verhoging van alle belastingen (uit gezonderd de afvalstoffenheffing) levert de gemeente 45.000 gulden op. Kruimelwerk,-noemt Van Schetsen het merendeel van de maatregelen die de meerderheid van het college wil doorvoeren. Het niet meer beta len van lesmateriaal over de boom- plantdag voor de basisscholen bespaart 4600 gulden, het schrappen van bloembakken op straten en plei nen - waar overigens ook de burge meester niet voor voelt - scheelt 7200 gulden. "Maar het gaat om voor de burgers waardevolle zaken", meent Van Schetsen. Ook kortingen op subsidies in de welzijnssector ziet de wethouder niet zitten. "We moeten oppassen dat we niet met prachtige accommo daties komen te zitten die leeg blij ven. Bovendien is er in deze sector pas een hele operatie achter de rug (herziening van de subsidieverorde ning - red.) en dat betekent niet niks." Het gemeentebestuur wil 27.000 gulden bezuinigen door 2% minder uit te geven aan het onderhoud van het openbaar groen in de gemeente. Dit punt krijgt geen steun van SGP- wethouder J. van der Jagt. Een ande re bezuiniging is, om géén geld uit de algemene middelen bij te passen voor de gemeentereiniging. Vol gend jaar zou 90.000 gulden nodig zijn en het kaar daarop 4800 gulden. Maar Tholen kan deze uitgaven opvangen' uit haar aandeel in het batig saldo van het openbaar lichaam afvalstoffenverwijdering Zeeland (Olaz), licht ambtenaar F.W. Keur toe. Een besparing van 7500 gulden wordt bereikt, door de onkosten die het hertenkamp in Stavenisse en de volière in Oud-Vossemeer met zich meebrengen, te betalen uit de toeris tenbelasting. Nü is het zo, dat het overschot van deze belastingop brengst in de reserve voor recreatie ve voorzieningen wordt gestopt. Als gevolg van de maatregel zal er min der geld naar die reserve gaan. Door de bezuinigingsdrift van het college sneuvelt een aantal eerder gepresenteerde, maar nog niet door de gemeenteraad goedgekeurde voorstellen. Zo komt het onder- houdsfonds voor monumenten (13.000 gulden) er niet, wordt de afdeling milieu/volkshuisvesting met 0,2 baan minder uitgebreid en is een post van 50.000 gulden voor nieuw beleid geschrapt. Oud-burgemeester G. van den Berg (59) van Sint-Philipsland en Gene- muiden wordt dinsdag geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer voor de SGP. Hij neemt in de tweemansfrac tie de plaats in van H.G. Barendregt. Van den Berg is directeur van de Nederlandse Patiënten Vereniging. Voor die functie gaf hij enkele jaren geleden zijn burgemeesterschap op. Van den Berg werd in mei 1973 bur gemeester van Sint-Philipsland en vertrok in december 1980. In zijn Zeeuwse periode was hij, sinds 1974, politiek actief als statenlid. De uitslag van de verkiezing voor de Eerste Kamer in de provinciale sta ten van Zeeland is als volgt: VVD 12 (F. Korthals Altes 8, L. Ginjaar, N.H. van den Broek-Laman Trip, H.P. Talsma en F.M. Roscam Abbing-Bos elk 1); CDA 10 (allen P.A.J.M. Steenkamp); PvdA 8 (H.D. Tjeenk Willink 3, A. Grewel 4 en W. van de Zandschulp 1); SGP 6 (allen G. Holdijk); D66 3 (allen J.F. Glastra van Loon); POG 3 (F. Kupe- rus 1M. Bierman 2); RPF 2 (beiden E. Schuurman), Groen Links 1 (W.T. de Boer), GPV 1 (K. Velling) en AOV 1 (M. Batenburg). Zetelverdeling: VVD 23 (was 12), CDA 19 (27), PvdA 14(16), D66 7 (12), Groen Links 4 (4), SGP 2 (2), GPV 1(1), RPF 1 (1) en de nieuw komers AOV 2, SP 1 en Platform van onafhankelijke groeperingen POG 1. Van de 75 Eerste-Kamerle- den zijn er 33 nieuwkomer. De bei de Zeeuwse senatoren drs. H. Evers- dijk (61) uit Rilland-Bath (sinds 1991 voor het CDA) en dr. L. Gin jaar (67) uit Burgh-Haamstede (sinds 1981 voor de VVD) zijn her kozen. Bambu, de kofpevervanger die uitsluitend uit biologisch gekweekte ingrediënten bestaat, is verkrijgbaar bij: Ring 2, St.-Annaland Advertentie I.M. Bloed geven is voor Verhage de gewoonste zaak van de wereld. Van af de eerste donoravond in Sint-Phi lipsland heeft hij niet één keer gemist. "Je helpt er een ander mee, want ze hebben volop bloed nodig", zegt hij. Toen Verhage nog in de Rotterdamse havens werkte, nam hij er zonodig een vrije dag voor. Er zouden veel meer mensen bloed kunnen geven, vindt de Sint-Philips- lander. Dat ze het niet doen, is in zijn ogen simpel te verklaren: "Vin ters as böömen, ma ze durreve nie!" Hij vertelt over een boer die bijna iedere keer flauw viel, maar deson danks trouw zijn halve liter bloed bleef geven. In de begintijd kwamen er zo'n 200 Sint-Philipslanders bloed geven, tegenwoordig onge veer 150. Jan Verhage is niet bang voor een prik. Nooit geweest. En flauwvallen is hem één keer overkomen, ruim 36 jaar geleden. Dat was op een koude decemberavond. Verhage zat in huis vlak naast de kachel toen hij onder uit ging. Het was in de tijd dat nog maar weinigen in de Polder zelf een auto hadden. "Klompe regelde dan dat je met iemand kon meerijden, zodat iedereen tóch in de gelegen heid was om bloed te geven." De donoravonden waren nog in de bovenzaal van De Druiventros. "Het was een avondje uit in die tijd", lacht Verhage, die elke donoravond na het aangeboden kopje koffie ook nog een borreltje neemt. Eén keer over kwam het hem, in de beginjaren, dat hij pas om twee uur 's nachts thuis was. De Sint-Philipslandse huisarts Men- Indeling; 3 vakken, 1 groot voorvak, 2 ritsvakken van 150,- voor Advertentie I.M. ger bracht Verhage destijds op het idee om bloed af te staan. "In onze familie kwam de kwaal voor, dat we last hadden van hoofdpijn als er regenbuien dreigden. De dokter adviseerde me om bloed te gaan geven en het hielp inderdaad. Sinds dien heb ik van die hoofdpijn geen last meer", vertelt de Anna Jacobi- aan. De vergelijking met het aderla ten dringt zich op. Ook zijn zuster is een trouw bloeddonor en zijn broer in Haamstede is op afroep beschik baar voor het ziekenhuis. Dat de donoravonden tegenwoordig in De Wimpel zijn, vindt Verhage een verbetering. "De mensen hoeven nu geen trap meer af, want daar had den sommigen toch last van. En er is meer ruimte." Werd vroeger alleen de bloeddruk gecontroleerd, tegen woordig moet een heel vragenfor mulier ingevuld worden. "Sinds ze met het aidsvirus te maken hebben." Verhage vindt het een goede zaak. Hij is nooit geweigerd omdat er iets mis was met zijn gezondheid. "Als ze me terug sturen, dan ga ik nooit meer", zegt hij. Maar volgens zijn vrouw meent hij daar niks van. Dat uit zijn bloed een preparaat wordt gehaald voor gebruik in het buitenland, interesseert hem niet. "Ze hebben mijn bloed en dan doen ze er maar mee wat ze willen." Ver hage heeft bloedgroep O positief, dus dat kan breed gebruikt worden. Hij vertelt over een man die voor andere mensen nooit bloed wilde afstaan. "Totdat zijn dochter iets overkwam en bloed nodig had, toen was hij opeens wèl bereid." De Anna Jacobiaan laat altijd zijn rechterarm prikken. "Daar stroomt het bloed vlot uit. Maar uit de linker kunnen ze geen druppel krijgen." Hij vertelt dat dokter Menger een keer door de ader heen heeft geprikt. "De andere morgen zag mijn hele arm blauw, maar de dokter zei: 't geeft niks." Verhages grote wens is om, als hij tenminste gezond blijft, de honderd keer te halen. Hoewel er nu drie avonden per jaar zijn en de leeftijd tot 70 jaar is opgetrokken, zal hij dat net niet redden. "Dan ga ik nog maar een paar keer naar Tholen, want je mag vier keer per jaar geven", aldus de Sint-Philipslander. "Ik heb mijn plicht al die jaren gedaan. Doet f iedereen dat, dan heeft het Rode Kruis bloed volop", meent de trou we donor. Bij de tachtigste keer bloed geven ontving hij de zilveren Landsteiner-penning als blijk van waardering. Op de jaarvergadering van het Rode Kruis, morgen (vrijdag) om acht uur in De Wimpel, worden nog meer donoren in het zonnetje gezet; drie voor 60 keer bloed geven en twaalf voor 40 keer. En op maandag 12 juni, tussen half zeven en negen uur, kunnen inwoners tussen 18 en 70 jaar in De Wimpel terecht om op de donoravond een halve liter bloed af te staan. Vooraf aanmelden is moge lijk, tel. 01677-2741 of 2775. J. Verhage uit Anna Jacobapolder heeft al meer dan tachtig keer bloed gegeven. Nadat ze haar onderscheiding heeft gekregen, was juf J. de Rooij even sprakeloos.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3