Haven Sint-Philipsland dicht 'Het is uit met de activiteiten' r**PV «njfl 4 tv V Staatsbosbeheer zoekt sponsors voor behoud monumentale iepen Gemeente doet geheimzinnig rond plan voor buitengebied Schippersvereniging Schuttevaer onaangenaam verrast Waterscooters toegelaten Kadaster Zeeland geeft 10 mille voor bestrijding ziekte Donderdag 8 juni 1995 51e jaargang no. 29 Politie neemt uitrusting van duiker in beslag na stropen kreeft Cultuursubsidie dorpshuizen geschrapt De beheerscommissies van de dorpshuizen zijn onaange naam verrast nu het gemeentebestuur de subsidie voor culturele activiteiten op de helling wil zetten. "Krijgen we niets meer, dan is het over met de activiteiten", stelt M.M. Hage uit Poortvliet vast. G.J. Timmermans uit Oud-Vossemeer betreurt het dat over de maatregel tevo ren geen overleg is geweest met de commissies. Het gemeentebestuur overweegt de handelshaven in Sint-Philipsland eind van dit jaar op te heffen. De maat regel - die niet de steun heeft van wethouder P. van Schet sen - is onderdeel van een aantal bezuinigingen die nodig zijn om de begroting voor 1996 sluitend te krijgen. Voor zitter A.W. Beurkens van de afdeling Sint-Philipsland van schippersvereniging Schuttevaer reageert verrast op het voorstel, waarover de commissie financiën zich woensdag buigt. Familiebezoek Van Tilburg Verzetten Overleg Verenigingen Bouwvergunning verleend twee varkensstallen A AA 1 A I -s V' •svSfl A An V\ Staatsbosheer is op zoek naar bedrijven, instellingen en particulieren die de iepen in het Deltagebied willen hel pen behouden. Met de aankoop van certificaten kunnen de bomen behandeld worden tegen de iepziekte, een besmettelijke ziekte die al vele exemplaren heeft geveld. Er is nu een middel waarmee de ziekte bestreden kan worden. Tijdrovend Boerenwagens Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gisteravond kwam de gemeenteraad bijeen voor een spoedeisende verga dering. Een bijeenkomst die met een waas van geheimzinnigheid was omgeven. Om te beginnen was de vergadering nérgens tevoren aange kondigd, hoewel het een openbare bijeenkomst betrof. Het aanvangs tijd was uitzonderlijk - 22.15 uur - maar zou de kijkers naar de voetbal wedstrijd tussen Wit-Rusland en Nederland best goed zijn uitgeko men indien ze van de bijeenkomst hadden geweten. De agenda voor de vergadering riep meer vragen op dan ze antwoorden gaf, want die vermeldde slechts: mededeling door de voorzitter. En de bij dat punt behorende stukken werden pas vlak voor de vergadering aan de raadsle den uitgereikt. De pers kreeg de agenda pas in de namiddag aange reikt, toen géén van de bestuurders nog op het gemeentehuis was wegens een kernbezoek aan Sint- Annaland. En de ambtenaren deden geen enkele mededeling. In het geding was het inmiddels veelbesproken bestemmingsplan buitengebied, waarvoor een wijzi ging wordt voorbereid. In de eerste plaats om grootschalige varkens houderijen buiten de deur te houden. Mochten de varkensmesters geen lucht krijgen van de bijeenkomst? Of was ze het gevolg van de mini male steun van de raad - uitgespro ken in de commissie ruimtelijke ordening - voor het plan om Tholen in te delen in verschillende catego rieën gebieden gebaseerd op de natuurwaarden.? Het gisteren door de raad genomen besluit kan vanaf vandaag door iedereen worden ingezien op het gemeentehuis. Een 25-jarige inwoner van Zuid- Beveland is vrijdagmiddag rond half één in de Oosterschelde bij Goris- hoek door de politie aangehouden na het duiken naar kreeft. Zijn com plete uitrusting ter waarde van 6500 gulden werd na overleg met de offi cier van justitie in beslag genomen. De politie hield de stroper al enige tijd in de gaten. De man, die sei zoenwerker is, bekende op het poli tiebureau in Tholen, dat hij in opdracht van restaurants voor 30 gulden per kilo kreeften uit de Oos terschelde boven water haalde. Vol gens de politie ging het om 'vele tientallen kreeften in 1994 en 1995.' Vrijdagmiddag liet hij in de kom van de Oosterschelde een kreeft van twee kilo vallen, toen de politie hem in verboden duikgebied met een snelle boot aanhield. "Dit is mis schien het topje van de ijsberg van een grote illegale handel", zegt een politiewoordvoerder. De recherche verrichtte verder onderzoek bij diverse afnemers van de stroper. De haven van St. Philipsland valt ten prooi aan de voorgenomen bezuinigingen van de gemeente Tholen. "De haven dicht, dat is nogal wat", meent Beurkens. Schuttevaer, dat vijftien varende leden telt, zal niet meteen ja zeggen tegen de sluiting. "We zullen via het hoofdbestuur de nodige stappen ondernemen", kon digt Beurkens alvast aan. De schippersvoorzitter geeft overi gens toe dat het gebruik van de haven voor laden en lossen van vracht minimaal is. "De CZAV stort ieder jaar graan op de kade, maar dat wordt met vrachtwagens wegge haald en gaat niet op schepen." Als thuishaven voor een aantal schip pers is Sint-Philipsland met name rond de feestdagen en in de zomer vakantie van belang. Beurkens vindt dat er daarvoor een plaats moet blij ven. "Dat gaat toch zomaar niet, de haven sluiten", reageert schipperszoon Marcel Kosten verbouwereerd. Zijn vader Fien Kosten valt de medede ling eveneens koud op het dak. "Hier gaan we zeker tegenin", kondigt het Schuttevaer-bestuurslid aan. Kosten meert nogal eens af in Sint-Philips land voor familiebezoek. "Zo wor den we met een kluitje in het riet gestuurd", zegt hij. Volgens hem reserveerde de voormalige gemeen te Sint-Philipsland al enkele jaren voor onderhoud aan de haven (vol gens de begroting 1994 was de reserve op dat moment 4000 gulden - red.). Vorig jaar zijn de verzakkin gen in het havenplateau nog aange pakt. Ambtenaar A. Boon, voormalige chef financiën te Sint-Philipsland, meldt dat aan haven- en kadegelden vorig jaar 4239 gulden is ontvangen en het jaar daarvoor 4376 gulden. Ter vergelijking: in de gemeentebe groting wordt de opbrengst van het haven- en kadegeld voor Stavenisse geschat op 2000 gulden, voor Tho len op 23.000 gulden en voor Sint- Annaland op 32.000 gulden. Het aantal schepen dat Sint-Philipsland aandeed bleef volgens Boon tot enkele tientallen beperkt. En dan betrof het vaak nog dezelfde sche pen en was het doel familiebezoek. Het gemeentebestuur becijfert de besparing die het sluiten van de haven jaarlijks oplevert op 7700 gulden. Daarnaast komen 105 uren vrij op de afdeling gemeentelijke ontwikke ling van de gemeente en nog eens 80 bij de buitendienst. Voor de toe komst stonden verschillende inves teringen op het programma, maar die zijn door de sluiting automatisch van de baan. Volgend jaar zou het plaatsen van een havenontvangstin stallatie 75.000 gulden vergen en herstelwerk aan de havendam 65.000 gulden. In 1997 zou de haven gebaggerd worden, wat op 75.000 gulden werd geraamd. Wethouder J. van der Jagt zei desge vraagd, dat de St. Philipslandse haven onbruikbaar zal worden gemaakt door de damwand met de meerpalen weg te halen. Vervolgens wordt er grond aangestort dat wordt afgedekt met bijvoorbeeld beton blokken, zodat er een glooiing ont staat zoals aan de rest van de dijk langs de Krabbenkreek. Wat niet verdwijnt is het haventje aan de Krabbenkreekweg. Dit is eigendom van rijkswaterstaat, die het zes jaar geleden voor een perio de van dertig jaar verhuurde aan zand- en grinthandel Van Tilburg uit Nieuw-Vossemeer. Begin jaren zeventig raakte Oud- Vossemeer zijn handelshaven kwijt door de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal. En het afdammen van de Pluimpot betekende al in de jaren vijftig het verdwijnen van de havens van Sint-Maartensdijk en Scherpe- Burgemeester H.A. van der Munnik betreurt het dat het varen met waterscooters op het Zoommeer niet helemaal is ver boden. Dat zei hij woensdag avond in de commissie ruimtelij ke ordening op een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV). De scooters worden toegelaten op het water'vanaf de oostpunt bij de Speelmansplaten tot Deurloo's Kaadje. Na een jaar zal bekeken worden of de toestand gehand haafd blijft. Mensen die in de kom bij de Bergsediepsluis zwemmen uiten volgens de burgemeester veel klachten over waterscooters, speedbootjes en surfers. "Ook duikers hebben daar last van. Er is daar wel iets te regelen. Volgens de directie van rijkswaterstaat kan je alle scheepvaart daar verbie den. Ook surfers, maar dan moet je dat ook aangeven met een lijn die gespannen moet worden van de pier naar de dijk. Dat kost 20.000 gulden. En wie betaalt dat?" De beheerscommissies krijgen jaar lijks 2350 gulden (twee jaar geleden was dat nog 2600 gulden) om daar zelf dingen van te organiseren, zoals een hobbytentoonstelling of Zeeuw se avond. Per 1 augustus 1996 zou deze bijdrage moeten vervallen, als onderdeel van een pakket maatrege len om de gemeentebegroting slui tend te krijgen. Tholen bespaart daardoor 8800 gulden en vanaf 1997 jaarlijks 21.200 gulden. "Het levert de gemeente een beetje op, maar op deze manier wordt er wél gesnoeid in de culturele activiteiten in de dor pen", vindt Timmermans, die voor zitter is van de beheerscommissie van de Vossenkuil. Het vragen van entree ziet hij niet zitten: "Dan is het nog maar de vraag of je het redt, of er voldoende mensen komen." De gemeente zou met een alternatief moeten komen, aldus Timmermans. Zijn collega van 't Ouwe Raed'uus, Hage, is al evenmin blij met de aan gekondigde maatregel. "We zullen proberen ons er tegen te verzetten", kondigt hij aan. Hage heeft vastge steld dat de gemeente de laatste jaren meer op de kleintjes let. De besteding van de subsidie werd enkele jaren geleden vrijer gelaten dan nu het geval is. Ondanks dat staan er voor komend najaar in Poortvliet een drietal evenementen op het programma: een kindermid dag, een kerstshow en een Zeeuwse avond. "De oorspronkelijke opzet was om een breed publiek naar de dorpshui zen te trekken, maar door deze bezuinigingsmaatregel doet de gemeente de investeringen in deze gebouwen eigenlijk teniet", vindt mevrouw J. de Jong van de beheers commissie van de Stove in Stavenis se. Het culturele programma voor jeugd en ouderen komt in gevaar, terwijl het vragen van entree drem- pelverhogend werkt, aldus mevrouw De Jong. "Daar komt bij dat Uit op Tholen ook weinig naar Stavenisse komt." Mevrouw De Jong voelt er weinig voor, om als beheerscom missie uitsluitend een soort contro leorgaan te worden voor de uitbater. Alledrie de voorzitters zeggen het overleg te missen, dat eigenlijk jaar lijks tussen de voorzitters van alle beheerscommissies zou moeten plaatsvinden. Timmermans en Hage hebben er wethouder J. Versluys nadrukkelijk om gevraagd, maar nog niet alle beheerscommissies - die in januari opnieuw benoemd zijn, hebben al een voorzitter geko zen. "Er zijn diverse dingen die gezamenlijk aangepakt moeten wor den, ik denk bijvoorbeeld aan de twaalf-dagenregeling voor de hore ca. Als eigenaar van dorpshuizen zou de gemeente die regeling ook op de eigen gebouwen moeten toepas sen", aldus Timmermans. De Vossemeerder concludeert dat een groot deel van het tekort van de gemeente wordt veroorzaakt door een fikse verhoging van de Thoolse bijdrage aan de Betho. "Prachtig dat zo'n instelling er is, maar ik heb uit gerekend dat ze per inwoner 33 gul den en centen kost. En wanneer daarvoor heel de gemeenschap wordt teruggepakt, klopt dat vol gens mij niet." In het college van burgemeester en wethouders is wet houder Van Schetsen als enige tégen het schrappen van de subsidie voor de beheerscommissies. Van Schetsen is het er verder niet mee eens dat de subsidies op grond van de algemene subsidieverorde ning met zo'n tien procent omlaag zouden moeten. Deze maatregel treft de vele verenigingen, die in 1994 ook al vijf procent moesten inleveren. En een korting - oplopend van 2% in 1997 tot 6% in 1999- op de bijdrage aan de Zeeuwse muziek school steunt de PvdA-wethouder Ook Sloth ontkomt niet aan de bezuiniging. De in 1994 ingezette korting op de subsidie met 1000 gul den per jaar wordt voortgezet totdat in 1998 de gemeentelijke bijdrage 10.000 gulden zal bedragen. En per 1 augustus volgend jaar krijgen, als het aan het gemeentebestuur ligt, volwassenen niet langer subsidie op de lessen kunstzinnige vorming bij het Oosterscheldecollege. Een besparing van 23.000 gulden. Verschillende maatregelen hebben een besparing op personeel tot gevolg. Op de secretarie komen 190 uren vrij en bij de buitendienst 470. Deze laatste uren worden gebruikt om uitbesteed werk weer zelf te gaan doen, wat de gemeente 18.800 gulden oplevert. Oette week Problemen met het verkeer in de Kerkstraat te Scherpenisse Trouwe bloeddonor J. Verhage uit Anna Jacobapolder is niet bang van een prik Bewoners en gemeente blij met herinrichting Julianastraat Sint-Annaland Cadeaus bij geboorte Geraldine Elenbaas op de dag voor het leven Commissaris Van Gelder betreurt opstelling landbouw, maar raadsmeerderheid wil zonering Thools buitengebied schrappen Gedeputeerde Van Zwieten voorstander van duikverbod bij Strijenham Rabo Tholen handhaaft alle zes kantoren na invoering 36-urige werkweek Record aanvoer van 159 ton mei goede prijzen - 85 tot 157 cent - op eerste aardappelveiling Sint Annaland Eieren, sla en koekjes zijn gewild op eerste boerenmarkt Kadda Eljilali fluit landelijke bekerfinale zaalvoetbal en werkt aan internationale carrière Champy is wereldkampioen bij Hongaarse herdershonden GERECHTVAARDIGDE LOF IS NIETS DAN EEN SCHULD; VLEIERIJ IS ENKEL EEN GIFT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Aan A. v.d. Wouw uit Best en M.A.J.M. Welvaarts uit Boxtel is door het gemeentebestuur vergun ning verleend voor het bouwen van twee varkensmesterijen. Van de Wouw wil een stal voor 5400 dieren bouwen aan de Noormansweg (met drijfmestkelders van 6300 m') en Welvaarts één voor 4400 varkens aan de Bitterhoekseweg/Bram Groe- newegeweg (met drijfmestkelders van 6000 m'). Budelpack Co-pac- kers te Poortvliet heeft tegen het verlenen van de bouwvergunningen bezwaar aangetekend. Er zijn nog vier bouwaanvragen in behandeling. In juli behandelt de Raad van State het bezwaarschrift van zes varkens- mesters - waaronder Van de Wouw en Welvaarts - tegen het overschrij den van de beslisingstermijn inzake de milieuvergunning door de ge meente Tholen. Samen claimen ze voor 6V2 miljoen gulden aan schade vergoedingen. KIR .4(7 y i A - A O - T 4 ■:nv NW k- - v) 6v - 1 fx 'f. f' s X W x ,x- X :t! 7 X S X x „V 1 N r fx, De commissaris van de kijkt mee, links ir. W.Z. koningin drs. W.T. van Gelder spuit een van de iepen in op de Roolandsedijk. Burgemeester H.A. van der Munnik van der Meer, regiohoofd Deltagebied van Staatsbosheer. Staatsbosbeheer heeft op Zuid- Beveland, Tholen en de Hoekse Waard bijna 400 gezonde bomen die ingeënt moeten worden. Volgens Staatsbosbeheer zal de actie 5 jaar duren; dan is de epidemie uitge woed. De eerste grote sponsor is al binnen. Het Kadaster Zeeland stelt 10.000 gulden beschikbaar om de monu mentale bomen te behouden. Het gaat niet om jonge exemplaren maar om oude karakteristieke bomen. Om meer instellingen, bedrijven en particulieren over de brug te krijgen begon Staatsbosbeheer dinsdagmid dag een campagne op Tholen. De commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder mocht op de Roolandsedijk proberen een weer barstige boom van ongeveer 70 jaar te injecteren. En samen met de directeur mr. A.F. Faas van het Kadaster Zeeland plaatste hij een bordje onder het majestueuze lover van de iepen langs het fietspad op de Priestermeetdijk tussen Sint-Anna land en Oud-Vossemeer: 'De be scherming van deze monumentale iepen tegen iepziekte werd mede mogelijk gemaakt door het Kadaster Zeeland.' Staatsbosbeheer gaat nu via de Rotary Club Middelburg certificaten uitgeven van 50 gulden per stuk. Hoewel dat bedrag niet voldoende is voor de behandeling van één iep (een injectie kost 70 tot 100 gulden per boom, afhankelijk van de omvang) leek het Staatsbosbeheer een mooi rond bedrag voor indivi duele afnemers. Met het geld zal de dienst een fonds vormen om de behandeling te bekostigen. Op Tholen staan ongeveer 200 iepen die jaarlijks ingeënt moeten worden. Dat betekent dat er ongeveer 17.000 gulden mee is gemoeid. Volgens Staatsbosheer is inenten op dit ogen blik de enige manier om de iepen te behoeden voor de ondergang. De behandeling moet secuur gebeuren en is tijdrovend: elke boom krijgt om de tien centimeter ongeveer een prik in de bast. De naald wordt in contact gebracht met het spinthout waarna de vloeistof in de boom gedruppeld wordt. De schimmel die op deze wijze ingespoten wordt brengt de verwoestende werking van de iepenspintkever tot stilstand. Van Gelder was blij met de 'belang rijke bijdrage' van het Kadaster Zee land. De commissaris is zelf voorzit ter van de Raad van Toezicht van het Kadaster. "Door de nevenfunctie kan ik nog eens wat doen voor Zee land." Van Gelder bestreed de opvatting van degenen die beweren dat er in Zeeland geen bomen zijn en geen bomen horen. "Die beleving is onjuist. Ze zijn juist zeer karakteris tiek voor Zeeland. Op dijken, krui singen en als erfbeplanting verster ken ze de openheid van hel Zeeuwse landschap waar ze in thuis horen. De boom die ik net heb ingeënt is 70 jaar maar kan door de behandeling nog 100 jaar mee. We kunnen gelukkig toch wat doen tegen de iep ziekte. Ik hoop dat andere instellin gen hun steun geven aan deze actie." Van Gelder kreeg een certificaat aangeboden van M.C. Mol, hoofd van het district Delta Noord van Staatsbosbeheer. Hij legde uit waarom Staatsbosbee als staatsinstelling met sponsors in zee gaat. Mol betoogde dat een van de hoofdtaken van Staatsbosbeheer is om het landschap te onderhouden. "De bomen hebben we al lang in bezit. Ze vertegenwoordigen een bepaalde landschappelijke waarde en horen er van oorsprong in thuis. Vroeger werd het iepenhout in Zee land gebruikt voor het maken van boerenwagens en klompen. We willen het draagvlak voor het behoud van de iepen verbreden, vandaar dat we sponsors zoeken. Directeur Faas zei dat het Kadaster 'niks met iepen heeft'. "Hooguit maken we luchtfoto's van de plaat sen waar iepen voorkomen." Door de verzelfstandiging kan de dienst meedoen aan dergelijke acties. Faas vond sponsering een goed middel om het Kadaster bij het publiek meer bekendheid te geven. De behandeling van de iepen is overi gens niet nieuw. Vorig jaar werden de bomen reeds tegen de iepziekte ingeënt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1