Zeven nieuwe spelers SPS Kadda Eljilali valt 26 kilo af om internationaal te fluiten 'Je had een dubbeltje zakgeld, doelpalen waren er toen niet' M. Louwerse tweemaal le in dressuur Stoutjesdijk kampioen bij B-amateurs Tholense Boys lijdt verlies Renate Geuze pakt nationale titel op toren Tholenaar leidt morgen nationale bekerfinale zaalvoetbal Kuzee tweede NVS wint Soeterstoernooi Boek posthuum eerbetoon aan oud-voorzitter M. Meerman Donderdag 8 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 SPS vaart wel bij de overschrijvingen voor het nieuwe seizoen. Met de komst van de broers Vroegop van WHS en de terugkeer van een aantal VVC-voetballers heeft trainer Meino Dam de beschikking over zeven nieuwe spelers. Tholense Boys lijdt van de eilandelijke vereni gingen het grootste verlies. Vijf spelers gaan bij Halste ren voetballen, terwijl doelman Emiel Learbuch wegens verhuizing vertrekt. Tholense Boys WHS SPS Smerdiek Vosmeer Overigen Paardensport Toen Kadda Eljilali voor het eerst de scheidsreehtersfluit in zijn mond nam, woog hij 119 kilo. Nu hij behoort tot de nationale top van de zaalvoetbalscheidsrechters, weegt de Tholenaar na het houden van een dieet 26 kilo minder. Overtollige balast mag hem geen parten spelen wanneer hij op 22 juni een conditietest moet afleggen om door te dringen tot het korps van de Fifa-arbiters. Natio naal behoort Eljilali al tot de top. Morgen fluit hij de lan delijke bekerfinale in Volendam. Door een goede bege leiding en zijn doorzettingsvermogen bereikte hij binnen zeven jaar het hoogste niveau. Onafscheidelijk koppel Veel reizen Omschakeling Geringe vergoeding Wielrennen Prachtig "Je had toen een dubbeltje zakgeld. Doelpalen waren er niet. Je trok je jas uit of je broek. Die gebruikte je als doelpaal. We speelden op een koeienweitje. En nu zal ik het netjes zeggen, maar u begrijpt wel wat ik bedoel. We moesten eerst met een emmer en een schop door de wei want de koeien hadden toen nog geen pampers aan." Kunstwerk Oude niveau i Voor het komende seizoen heeft de Thoolse derdeklasser in Jacky Proost van FC Bergen een nieuwe doelman gevonden. Vlak voordat de overschrijvingstermijn verstreek, meldden ook Dosko-speler Adams en Hanifi Benjilali van Smerdiek zich aan bij Tholen. Daarnaast lieten nog enkele spelers van lagere elftal len zich overschrijven naar Tholen se Boys. Eén van de opmerkelijkste over schrijvingen is die van WHS-speler William Vroegop naar SPS. "Voor het bestuur was het een grote verras sing. Dat wij het via de krant moes ten vernemen, betreuren wij", reageert voorzitter Sander West dorp. Smerdiek ziet haar selectie verzwakt worden door het vertrek van doel man Alex Hogendoorn en Corné Stoutjesdijk naar Rillandia. Noad '67 uit Sint-Philipsjand en SC Stave- nisse zijn de enige Thoolse clubs die niet te maken kregen met spelers die komen of gaan. De overschrijvingen bij de verschil lende verenigingen zijn: Nieuw: doelman Jacky Proost (FC Bergen), Michel Soomers (Smer diek), G. Adams (Dosko 2), D. Celik (ZPR 2), Van Weelden (WC '68), Hanifi Benjilali (Smerdiek). Vertrokken: Hassan Eljilali (Hal steren), Patrick Theunisse (Halste ren), Stephan Maas (Halsteren), Roy Streng (Halsteren), doelman van de B-junioren Robert Theunisse (Hal steren) en doelman Emiel Learbuch. Nieuw: Patrick Ketting (Dosko), doelman Marco de Jong (Halsteren) en Dennis Vroegop (Vosmeer). Vertrokken: William Vroegop (SPS) en Danny Vroegop (SPS). Nieuw: Dick Uijl (WC '68), doel man René Uijl (WC), Wim de Groen (WC), Maarten Hage (WC), Willem Pons (WC), Wil liam Vroegop (WHS) en Danny Vroegop (WHS). Vertrokken: doelman Rien Hage (Hansweertse Boys). Vertrokken: doelman Alex Hogen doorn (Rillandia), Comé Stoutjes dijk (Rillandia), Michel Soomers (Tholense Boys), Hanifi Benjilali (Tholense Boys) en Danny Hoge- weg (Jeka). Nieuw: Jonno Hoek (WC '68), Christian Kouwen (WC), F. Vink (WDS '19) en Michel van Leeuwen (Divo). Vertrokken: Dennis Vroegop (WHS), keeper Fred Hommel Jzn. (Seolto). Frans Hagenbeek (St.Maartens dijk) gaat van derdeklasser Rillan dia naar eersteklasser Kloetinge. Jan Groenewegen (Tholen) gaat van WC '68 naar hoofdklasser Hal steren. Arie de Jong (St.Annaland) ver laat de betaalde voetbalorganisatie Nac en gaat eveneens naar Halste ren. Erwiri de Nijs (Tholen) verlaat samen met Ad Gladdines hoofdklas ser Halsteren en gaat bij tweedeklas ser Veere spelen. Nationaal kampioene schoon- springen Renate Geuze. Tot haar eigen, verrassing won Renate Geuze uit Oud-Vossemeer zaterdag haar favoriete onderdeel toren op het Nederlands zomerkam- pioenschap schoonspringen. "Ik had er absoluut niet op gerekend, want ik heb maar één keer kunnen trai nen", vertelt de 19-jarige nationaal kampioene. Een half jaar lang was ze geveld door de ziekte van Pfeiffer en miste daardoor ondermeer de winterkampioenschappen. "Mijn routine heef dus de doorslag gegeven", meent de Vossemeerse, "maar ik spring dan ook al elf jaar." Tijdens een wedstrijd let ze totaal niet op wat de concurrentie pres teert: "Daar word je alleen maar zenuwachtig van." De jury beoor deelde Renates vier verplichte en vier vrije sprongen met 281 punten. Dat was 50 punten meer dan de nummer twee, dus voldoende voor het goud. Zondag stond in Amersfoort de 3- meter plank op het programma en daarbij werd de Vossemeerse vijfde. Maandag volgden nog twee onder delen: de 1-meter plank all-in en de 3-meter plank all-in. Ze leverden respectievelijk de tiende en de zesde plaats op. In augustus komt Renate Geuze in actie op een wedstrijd in het Belgi sche Brasschaat. Scheidsrechter Kadda Eljilali uit Tholen. Als allochtoon wil Kadda Eljilali een voortrekkersrol vervullen. "Ik wil tonen dat ook buitenlanders aan de top kunnen staan", vertelt de 32- jarige Tholenaar. Zijn broer Hassan bereikt het hoogste niveau als ama teurvoetballer, als hij volgend sei zoen de kleuren gaat verdedigen van hoofdklasser Halsteren. Voor Kadda was er geen succes weggelegd als voetballer. Ruim tien jaar geleden werd hij lid van Tholense Boys. Gezelligheid stond boven presteren. Bij het vierde team trapte hij zijn balletje en af en toe floot hij bij de jeugd een wedstrijd. Nooit had Elji lali echter de ambitie om veld- scheidsreehter te worden. Nu is hij volledig verknocht aan zijn scheidsrechtersfluitje. Niet in de kou of regen, maar in de behaaglijke warmte van de zaal. Morgen (vrij dag) is voor Eljilali een hoogtepunt in zijn carrière. In Volendam mag hij de bekerfinale fluiten tussen Kras Boys en Bunga Melati. Het zaalvoetbal trok Eljilali altijd al aan. In Tholen richtte hij zaalvoet balvereniging de Internationals op, dat buiten de doelman bestond uit alleen allochtone spelers. Ook op andere terreinen probeerde hij de contacten onder de Marokkanen te verstevigen met de oprichting van Jamaït Salam. Bij het spelen van wedstrijden met de Internationals werd voor het eerst zijn belangstel ling gewekt om scheidsrechter te worden. "In Etten-Leur volgde ik in het seizoen 1987/'88 een cursus van een tiental lessen. Je kreeg theorie en moest scheidsrechters rapporte ren. Vervolgens moest ik zelf aan de slag, waarbij een vaste begeleider mij beoordeelde", vertelt Eljilali. Door goede beoordelingen van de rapporteurs stootte hij in één jaar door van de vierde naar de eerste klasse. "Echte inspiraties om hoger te fluiten had ik toen niet. Mijn inzet was niet optimaal, waardoor ik het een beetje liet sloffen", vertelt Kad da. Dat hij nu op het punt staat om de Fifa-badge in zijn bezit te krij gen, dankt hij aan Nico van Gerven. "Zonder hem was ik nooit zo ver gekomen. Hij is erg gedreven en helpt mij overal bij. Doordat hij mij heeft gestimuleerd, behoor ik nu bij de landelijke top. Iedere wedstrijd reist hij met me mee, en na afloop wordt de wedstrijd besproken. Ik luister altijd goed naar Nico; we zijn een onafscheidelijk koppel." Van Gerven zelfheeft tot 1993 wed strijden gefloten in de hoofdklasse, maar moest wegens gezondheidsre denen stoppen. Nu begeleidt hij naast Eljilali verschillende arbiters en is hij rapporteur. "Ik ben niet snel tevreden", erkent Van Gerven. De begeleider gaat echter van de stel ling uit dat fouten er zijn om van te leren. "Iedere scheidsrechter maakt fouten. Door daar samen over te spreken, leer je veel. Als een arbiter echter niet wil luisteren, bereikt hij niks", meent de Tholenaar. Van Gerven en Toon van Ooster hout, die arbiters landelijk en in de afdelingscommissie indeelt, zagen dat Eljilali de capaciteiten had om meer te bereiken als scheidsrechter. In 1993 promoveerde Eljilali naar de eerste divisie. Van de 15 arbiters in het district Noord-Brabant kwam hij bij de rapportages als één na bes te uit de bus, waardoor de Tholenaar een jaar nadien in de eredivisie mocht fluiten. "Je reist het hele land door, van Volendam tot Maastricht. Het is een mooie belevenis met soms veel publiek", vertelt de .Thoolse scheids rechter. Na één seizoen krijgt hij steeds meer contacten met de top clubs en de spelers op het hoogste niveau. Zaalvoetballer John de Bever, die de meeste publiciteit geniet, noemt de arbiter een 'aardige jongen'. "Hij maakt nooit een geme ne overtreding, maar heeft een grote mond." Volgens Eljilali is de sfeer bij het zaalvoetbal anders dan op het veld, maar is er ook wel sprake van agressie. "De regels in de zaal zijn echter strenger; commentaar op de leiding wordt sneller gestraft." Zelf noemt Eljilali zich een strenge scheidsrechter. "Je wordt ook aler ter. Je gaat spelers beter kennen en weet wat je kunt verwachten. Wan neer ik een kwalitatief sterke wed strijd fluit, geniet ik van het spel. In gedachten voetbal je zelf ook mee. Ik ben van mening dat het een groot voordeel is wanneer je als scheids rechter ook zelf hebt gevoetbald." Naast de wedstrijden in de eredivi sie fluit hij ook wedstrijden in de vierde klas en in de Meulvlietcom- petitie. "Een enorm grote omschake ling. Als ik de regels hanteer die lan delijk gelden, dan zouden de spelers zo van het veld worden gestuurd. Je moet je als arbiter dan aanpassen aan het niveau", vertelt Kadda Elji lali. Deze maand kan de Marokkaan de eerste allochtoon worden die de Fifa-badge in ontvangst mag nemen, waarmee hij internationale wedstrij den mag fluiten. Op 22 juni moet hij in Nieuwegein eerst een conditietest afleggen. De eisen zijn zwaar: 50 meter in 7,5 seconden, 200 meter in 32 seconden en vervolgens binnen 12 minuten 2700 meter afleggen. "Het wordt zwaar, maar het is haal baar", concludeert Kadda, die met behulp van een diëtist 26 kilo is afgevallen en drie keer per week traint voor de test. Door goede rapportages heeft hij op internationaal niveau zijn debuut al gemaakt. Zo floot de Tholenaar wedstrijden voor de Benelux-beker, de interland tussen België en Tsje chië en de damesinterland tussen Nederland en België. "Ik sta er zelf versteld van dat ik dit niveau heb gehaald. Dit heb ik te danken aan Nico en aan mijn vrouw die er achter staat", aldus Kadda Eljilali. Wanneer hij Fifa-scheids- rechter wordt, ziet hij al met verlan gen uit naar de buitenlandse reizen. "Bij de Fifa zijn de vergoedingen ook beter. Nu is het fluiten puur hobby. Voor het geld moet je het echt niet doen. Als ik naar Goes moet, krijg ik slechts 25 gulden." De Tholenaar probeert andere allochtonen over te halen om ook een cursus te volgen voor zaalvoet balscheidsrechter. "Ik heb velen gevraagd, maar er is nauwelijks interesse. Dat is jammer, want er is nog steeds een tekort aan scheids rechters." Binnenkort start er in de regio bij voldoende deelname weer een cur sus voor zaalvoetbalscheidsrechters. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden bij Toon van Oosterhout, tel. 01652-17378. De Thoolse amazone Marianne Louwer se van de Eendrachtruiters had succes op het concours van de Sasruiters in Brui- nisse. Zé kwam met haar pony Spoky uit in de B-dressuur. De schimmel was eni ge tijd ziek, maar is inmiddels weer goed hersteld. Dat bewees ze door een hoge score te behalen. De combinatie kreeg voor beide proeven 170 punten van de jury. Dat betekende twee keer een eerste prijs en maar liefst vier winstpunten. Marjolein Akkermans kwam uit in dezelfde klasse en haalde 134 punten. Jany Brooijmans nam met haar merrie Didi Amaire deel aan de B-dressuur voor paarden. De eerste proef van de combi natie werd gewaardeerd met 160 punten. Dat was genoeg voor een derde plek. De tweede proef leverde 151 punten op. Carola van der Slikke bereed de schim mel Goofy en kwam uit in de B-dressuur voor paarden. Met 156 punten behaalde ze haar achtste winstpunt in de klasse. Ook Mariska Vermaas deed op Ilbrias mee aan de B-dressuur, maar kwam uit in een andere ring. Ze werd vierde met haar eerste proef die 162 punten oplever de. De tweede proef van de combinatie werd gewaardeerd met 166 punten; genoeg voor een tweede prijs. Mariska kwam bovendien uit in de Zl-ring met haar merrie Radetha L. Hier haalde ze 172 punten. Elisa Geuze reed op Warascha twee keer in de L-dressuur voor paarden. Daarvoor kreeg de combinatie respectievelijk 141 en 146 punten. Helma van der Slikke reed met Goofy een B-parcours. Goofy weigerde twee keer voor een hindernis en in totaal kwam de combinatie uit op 10,5 straf- punten. Carmen van den Hoek uit Sint-Maartens dijk reed 's morgens in de L-dressuur met de 6-jarige merrie Flic Flac. De combi natie kreeg 149 punten. In de tweede proef ging het allemaal wat beter en de jury kende 160 punten toe. Daarmee haalde Carmen een winstpunt binnen. Angéla de Graaf uit Scherpenisse reed op Donau in de B-klasse. Ze haalde voor haar eerste proef 142 punten en voor de tweede 156 punten. Daarmee haalde ze één winstpunt. De combinatie komt daarmee in totaal op vijf winstpunten en kan naar een hogere klasse, maar voorlo pig blijft Angéla in de B-ring om te trai nen voor die stap omhoog. Op tweede pinksterdag kwam Mariska Vermaas uit op het concours hippique in Bergen op Zoom op het terrein 'Kijk in de pot'. Met haar schimmel Radetha haalde Mariska in de Zl-dressuur 174 punten. Carmen van den Hoek reed in Bergen op Zoom in de L-dressuur en behaalde 155 punten. Triatleet Jochem Kuzee uit Sint-Anna- land is zaterdag tweede geworden bij een wedstrijd in Rijkevoort. Hij beëindigde de sprintafstand in een tijd van 58.56 min. De wedstrijd telt mee voor het nationaal circuit. Op het onderdeel fiet sen was Kuzee met 29.46 min de snelste; bij het zwemmen was hij vijfde in 9.49 min en bij het lopen zevende in 17.33 min. Marjanne v.d. Velde uit Tholen, die ziek was geweest, deed buiten mededinging mee op de onderdelen zwemmen en fiet sen.] Veerdienst. In het stedelijk muse um te Vlissingen loopt tot en met 1 oktober de tentoonstelling 'Schipper mag ik overvaren' over de veerver- binding tussen Vlissingen en Bres- kens en de Westerscheldeoeverver- binding. Comé Stoutjesdijk uit Scherpenisse is Zeeuws districtskampioen geworden bij de B-amateurs. Aan de titel, die hij op tweede pinksterdag in Sluiskil verover de, kan echter weinig waarde worden gehecht. Slechts 3 B-amateurs stonden aan het vertrek. Naast Stoutjesdijk waren dat zijn plaatsgenoot Johan van Dijke en Dirk Houweling uit Vlissingen. De drie renners reden hun koers gelijktijdig met de A-amateurs. In de openingsfase ging Johan van Dijke met Houweling in de aanval, maar het duo kon geen stand houden toen de topamateurs in de achter volging gingen. Bij de eindsprint klas seerde Stoutjesdijk zich als beste B-ama teur. Johan van Dijke eindigde op de tweede plaats. De Sint-Annalandse wielrenner John den Engelsman is op de districtskampioen schappen zuid-west te Stampersgat op de vierde plaats geëindigd. Er verschenen 45 wielrenners aan de start van de ruim 70 kilometer lange rit. Na zo'n 20 kilo meter demarreerde Den Engelsman. Later sloten vier andere renners zich bij hem aan. Deze kopgroep bleef het pelo ton voor en reed naar de finish. In de eindsprint moest Den Engelsman drie renners voor laten gaan. Thomas van Gurp werd eerste. De Sint-Annalander was wel de eerste Zeeuw die over de eindstreep ging. Arjan Van Haaften uit Stavenisse finishte op een achterstand van 56 seconden als zesde. Dianne Tichem deed mee aan het dis trictskampioenschap zuid-Nederland (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) in het Oostbrabantse Heesch. De totale afstand van de rit bedroeg 60 kilometer en werd verreden op een parcours van 5,5 km. Er stonden veertig wielrensters aan de start. Dianne Tichem reed in het peloton. Er werden wel enkele pogingen gedaan om te demarreren, maar de ont snapte renners werden telkens terugge haald. In de laatste ronden ontsnapten twee renners die de voorsprong tot over de eindstreep vast hielden. Carolien de Laat won de sprint. Dianne handhaafde zich goed in het peloton en ging tenslotte als 17-de over de finish. De gemiddelde snelheid van de dames was 39 km per uur. De Oud-Vossemeerse wielrenner Peter Metske reed ook mee in de districtskam pioenschappen te Stampersgat. Daar werd hij uiteindelijk 22e. Samen met plaatsgenoot Frans Hommel deed Metske ook mee aan de ronde van Honselersdijk. Op een derde van de wed strijd splitste zich een kopgroep van zeven man af. Hommel finishte als vijfde en Metske werd zevende. Het Nieuw-Vossemeerse NVS heeft het A.J. Soeterstoernooi voor E- pupillen gewonnen, dat WHS zater dag in St. Annaland organiseerde. Er deden negen ploegen mee, ver deeld over twee poules. NVS won de A-poule voor Smerdiek en in de B-poule was het Bergse Nieuw- Borgvliet de beste voor Kogelvan gers. Na de kruisfinales moesten strafschoppen de beslissing bren gen. NVS toonde zich hierbij de betere ploeg. 1. NVS 2. Smerdiek 3. Nieuw Borgvliet 4. Kogelvangers 5. Rhoon El 6. WHS El 7. Rhoon E2 8. Stavenisse 9. WHS E2. De jeugd kreeg dinsdagavond lessen voor het nieuwe seizoen van de oud voetbalprofs Gerrie en Arnold Müh- ren tijdens een zogenaamde 'voet- balclinic.' Vrijdagavond a.s. spelen de E2 en F-pupillen tegen de moe ders, waarna ze in de kantine zullen overnachten. De senioren besluiten het seizoen zaterdag met de club kampioenschappen en een barbecue. het toernooi te laten hervatten dat een half uur was stilgelegd maar A. Quist belette dat om De Laater zelf nog eens in het zonnetje te zetten. "Was Meerman een unieke persoon lijkheid, ook Jan de Laater is dat. Je bent nog altijd in de weer. Tegen woordig zouden ze je een echt voet- baldier noemen. En wie kan er meer vertellen over voetbal dan jij? Je Jan Meerman uit Spijkenisse, de jongste telg uit het gezin van 'Merien Meerman van de voet bal', viel zaterdag de eer te beurt als één van de eersten het jubi leumboek in ontvangst te nemen. "Het was allemaal vrij emotioneel voor mij", vertelt Meerman. "Ik was zeer blij met de prijzende woorden over mijn vader, zowel in het boek als tij dens de presentatie. Vooral ook omdat de woorden werden uit gesproken door Jan de Laater, voor mij en vele anderen de man die samen met mijn vader van Tholense Boys een vereniging heeft gemaakt wat zij nu is. Overigens zonder tekort te doen aan degenen die wekelijks hun best doen en hebben gedaan voor de club. '75 Jaar voetbal in Tholen' is een prachtig boek geworden, dat iedere Tholenaar zal boeien." hebt bergen werk verzet, en wij hopen dat Tholense Boys nog jaren van je diensten gebruik mag ma ken." Quist bood De Laater een exemplaar aan. De Laater wimpelde de lofuitingen wat van zich af. "Ik word wat overgewaardeerd. Ik kreeg al veel attenties en sta nu weer in de schijnwerpers. Wat stelt het voor? Ik vind het belangrijker dat we hier de bijdrage van Meerman rechtzetten." De 83-jarige J. Schot is een van de oprichters van de Thoolse voetbal club. Zaterdagmiddag haalde hij weer een stukje geschiedenis boven water. Spontaan, in de kantine van Tholense Boys waar Schot als een van de eersten het jubileumboek '75 jaar voetbal in Tholen' had gekre gen. "Met 15 of 16 jongens zijn we met voetballen begonnen. Er werd geen contributie geheven, er waren geen leden en geen donateurs. Uit eindelijk hebben we een veldje kun nen vinden in de Mosselhoek. Samen met dokter Duinker is de Thoolse voetbalvereniging opge richt, met 14 leden." Schot had nog wel meer kunnen ver tellen maar vertrouwde al veel aan het 170 pagina's tellende boek toe. Hij feliciteerde het bestuur met het jubileum. Voor Schot was het een hernieuwde kennismaking met de club; in dertig jaar was hij niet meer op het terrein van Tholense Boys ge weest. De officiële presentatie van het boek kreeg een plechtig karakter toen oud-voorzitter J. de Laater zijn voorganger M. Meerman memo reerde die de eerste veertig jaar zijn stempel op de vereniging drukte. Diens drie zonen Rien, Jan en Gerrit waren bij de presentatie aanwezig en het was Jan die heel veel tekst aan heeft gedragen voor het boek over de periode dat zijn vader voorzitter was. De Laater overhandigde hem een exemplaar als posthuum eerbe toon aan Merien Meerman die, vol gens De Laater, in de moeilijke jaren van de vereniging, voorzitter, secretaris en penningmeester tege lijk was. "Ook de heroprichting van de club in 1960 komt op zijn naam," zei De Laater die vond dat Meerman sr. ondergewaardeerd was gebleven. De Laater nam het roer in 1963 van Meerman over. De familie Meerman blijft echter verbonden met Tholen se Boys: zorgde zoon Jan Meerman voor tekst, kleinzoon Pieter Meer man Gz. ontwierp de omslag van het jubileumboek. Volgens De Laater heeft het heel wat moeite en tijd gekost om de his torie van de club op schrift te stellen. In oktober 1992 werd de eerste ver gadering belegd met het doel in 1995 te vieren dat de Tholense Boys 35 jaar zou bestaan. "Maar ook de periode daarvoor bleek interessant. Alleen ontbraken uit die periode notulen. Ze werden niet geschreven of raakten zoek. Toch bleek men al in het najaar van 1920 te voetbal len." Maar het was volgens De Laa ter moeilijk een beeld te krijgen van die tijd omdat veel mensen van het eerst uur zijn overleden. Toen de werkgroep (bestaande uit De Laater, Ben van den Aarssen, Adrie Quist, Sjaak Suijkerbuijk en Jan van der Vlies) begin 1993 besloten hadden er een lijvig boekwerk van te maken, schrokken ze van de prijs. De werkgroep slaagde er echter in begunstigers te vinden. Voor de voorinschrijving tekenden 150 per sonen. De Laater bedankte Jan Meerman die 'een boekwerk op zich' schreef en de gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg. Ook oude Tholenaren en oud-Tholenaren die met foto's en verhalen kwamen. Veel informatie verschafte de Yersekse en Thoolse Courant, het Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen, later De Eendrachtbode. De Laater zelf nam interviews af. Van den Aarssen schreef'een leesbare tekst uit de rijs tebrij.' "We hebben naar perfectie gestreefd maar we zullen zeker foutjes hebben gemaakt en niet alles is gebruikt wat is aangeleverd. Dat is jammer maar als werkgroep hebben we een keuze moeten maken." Voorzitter H. Draaijer van Tholense Boys kreeg als eerste het boek. Draaijer vertelde dat hij het manu script had ingekeken:"Dat was schit terend. Het boek is een waar kunst werk geworden." De verschillen tus sen toen en nu troffen de voorzitter. Hoe in de jaren twintig de Thoolse voetbalclub Devo, door enige vrien den opgericht, zich probeerde in te kopen bij Sparta door deze club een 'zo goed als nieuwe bal te geven.' Als blijk van waardering bood het bestuur de leden van de werkgroep een etentje aan en een ingelijste tekst: 'Dank! Onze leden die echt geschiedenis schreven.' Ook bestuurslid L. Haverman van de KNVB Zuid I kreeg een exem plaar. Haverman prees de uitgave als een voorbeeld voor een herinne ringsboek: "Daar kunnen andere verenigingen een puntje aan zuge." De voorzitter J.A. van Nieuwenhuij- zen van de Thoolse voetbalfederatie was na het in ontvangst nemen van het boek ook onder de indruk. Maar hij wees er nog eens op dat de ver houdingen tussen Tholense Boys en de andere verenigingen en de fede ratie de laatste jaren 'niet helemaal zijn zoals ze zijn moeten.' "Ik dank echter het bestuur voor dit prachtige exemplaar en hoop dat de verhou dingen in de nabije toekomst op het oude niveau zijn terug te brengen. Ik zal dit boek zeker bij andere vereni gingen laten zien als ik daar op bezoek ben." Ook de vertegenwoor diger van deze krant kreeg officieel een exemplaar uitgereikt als dank voor het beschikbaar stellen van tekst en foto's uit het archief. De Laater wilde afsluiten om zodoende De 83-jarige J. Schot voert het woord, nadat hij van J. de Laater een exemplaar van het jubileumboek in ontvangst heeft genomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15