Rabo handhaaft alle kantoren na 36-urige werkweek Van Gelder betreurt houding landbouw zonering buitengebied Fuseren valt lang niet mee Gedeputeerde J.G. van Zwieten voor duikverbod bij Strijenham Examenstress wegwerken in eendenkooi 'Thoolse vissers hebben hier historische rechten' Geen nieuw woonzorgproject Belang contact west-Brabant onderstreept bij werkbezoek Hertaxatie van onroerend goed Donderdag 8 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Vermoedelijk halve dag openstelling Bij invoering van de 36-urige werkweek voor het bank personeel, uiterlijk in oktober 1996, zullen alle zes kan toren van de Rabobank Tholen gehandhaafd blijven. De oplossing zal vermoedelijk gezocht worden in een halve dag openstelling in de bijkantoren St. Philipsland en Oud-Vossemeer, zoals dat ook al in Scherpenisse en Sta- venisse het geval is. Oud-Vossemeer Waterschapsambtenaar Het Zeeuwse platteland is multi-functioneel, hield com missaris van de koningin W.T. van Gelder de vertegen woordigers van de landbouw woensdag voor tijdens zijn werkbezoek aan Tholen. Hij noemde het in het belang van alle partijen om er in symbiose (tot wederzijds voor deel) te leven. Daarom ook vond Van Gelder het jammer dat de landbouw zo afwijzend staat tegenover de plannen van het gemeentebestuur voor het buitengebied. Kwaliteit Ambulance Roosevelt Harmsen: pas over 3 jaar voordelen De fusie van de Rabobanken Tholen en St. Maartensdijk valt nog niet zo mee. "Ook al zit je onder dezelfde lande lijke paraplu, dan verloopt het ombouwen van twee orga nisaties nog niet altijd vlekkeloos. Je komt best proble men tegen wanneer twee zelfstandige banken met ver schillende systemen, structuren en culturen in elkaar opgaan." Kwalitatief sterker Groei uitzettingen Hydrauliekkoppelingen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Voor gedeputeerde J.G. van Zwieten was het zaterdag avond al vrij snel duidelijk toen hij de dijk overging bij Strijenham. "Deze lokatie vraagt om problemen. Het is of de visser weg of de duiker. Maar de vissers hebben histo rische rechten. Daar wil ik niet aankomen. Wat mij betreft komt hier vanaf 1 maart volgend jaar een duikver bod. Of er moet iemand zijn die een andere oplossing weet." Kapotgemaakt Niet vinden Dat zeggen voorzitter J.L. van Gor- sel en directeur G.J. Harmsen naar aanleiding van het cao-accoord, dat in het teken stond van het groeiend overschot aan bankpersoneel door de steeds sterke automatisering. "Dat er iets moet gebeuren, dat weet iedereen", zegt directeur Harmsen. "Voor zes kantoren wordt dat nog een hele opgave, maar uitgangspunt is, dat al onze vestigingen blijven. Met de verkoop van reizen zouden we bedrijfseconomisch gezien moe ten stoppen, maar het is een stuk dienstverlening voor onze klanten", zegt Harmsen. Voorzitter Van Gor- sel benadrukt dat. "Onze bankkanto ren dragen bij aan een stukje leef baarheid en economische bedrijvig heid in zes woonkernen op Tholen en St. Philipsland." De directeur geeft aan, dat voor St. Sinds maandag zijn een aantal eind examenkandidaten in de eendenkooi aan de Noordweg te Anna Jacoba- polder aan het bekomen van hun laatste inspanningen op school. Het instituut voor natuurrecreatie orga niseerde een examenkamp in de eendenkooi. Op deze natuurvakantie kunnen de jongeren de zogenaamde 'stress' van zich af werpen. Dat gebeurt overigens door de handen uit de mouwen te steken. Aan de eendenkooi valt behoorlijk wat onderhoud te plegen. Onder leiding van vijf begeleiders en regiobeheer der Ron Brouwer van stichting het Zeeuwse Landschap gingen de jon geren overdag aan het werk. Op deze manier slaat de stichting twee vliegen in één klap. De kosten voor het onderhoud van de eendenkooi worden wat beperkt en tegelijkertijd kan men de jongeren wat leren over natuur en milieu. Over actuele onderwerpen aangaande het milieu werd in de avonduren gesproken. De deelnemers aan het kamp overnacht ten in tenten. Vandaag is het de laat ste dag. Advertentie I.M. Philipsland en Oud-Vossemeer bekeken is of een geldautomaat mogelijk is, maar die discussie wordt vermoedelijk achterhaald door de snelle ontwikkeling van de chipscard. "De proeven met de zogenaamde elektronische porte monnee verlopen namelijk goed", aldus Harmsen. Het bestuur heeft besloten om het kantoor Oud-Vossemeer aan te pas sen. 't Wordt geen ingrijpende ver bouwing, maar wijzigingen in ver band met de werksituatie van de twee perso neelsleden. Vervolgens zal de bank- hal in St. Maartensdijk aangepast worden, met name ook voor de gebruikers van de geldautomaat. Sinds vorige week zijn het hoofd kantoor St. Maartensdijk en het bij kantoor Tholen op één telefooncen trale aangesloten. Daardoor kan men doorgeschakeld worden naar Tholen of St. Maartensdijk. Met name voor de in Tholen werkende bedrijfsadvi seur Ammerlaan is dat van belang. "Wij verwachten dat dit een betere service van onze klanten tot gevolg zal hebben." De Rabobank Tholen hield gister avond de 90ste algemene vergade ring in Haestinge te St. Maartens dijk. Er werd afscheid genomen van twee leden van de Raad van Toe zicht, de naar Schuddebeurs vertrok ken A.M. Gaakeer en G.J. Hoek uit St. Maartensdijk, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet meer herkiesbaar was. Van de twee vacatures werd er slechts één opgevuld in verband met beperking van het aantal leden van de RvT. In plaats van landbouwer Gaakeer werd waterschapsambtenaar G. Vos uit Stavenisse gekozen in de RvT. M.D. Moelker uit De Heen werd herkozen, evenals bestuurslid J.L. Noom uit Scherpenisse. Een derde woonzorgproject - na Sta venisse en Sint-Maartensdijk - zit er voorlopig voor Tholen niet in. In het kader van de bezuinigingen ziet het gemeentebestuur ervan af om vanaf 1996 jaarlijks 45.000 gulden voor dit doel te reserveren. Enkele jaren geleden leefde de gedachte aan der gelijke centra in de kleinere woon kernen op Tholen volop bij de poli tiek. Hoewel er nog nooit concreet over is gesproken, was de gedachte om dat volgende woonzorgcentrum in Oud-Vossemeer te realiseren. "Als een woonzorgcentrum in de toekomst weer aan de orde zou komen, zou dat eventueel met geld van de provincie, via de wet op de bejaardenoorden, gerealiseerd moe ten worden", licht ambtenaar F.W. Keur toe. «STr-i Na een bezoek aan een aantal bedrijven haasten drs. W.T. Van Gelder linksvoorburgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders J. Versluys en P. van Schetsen zich naar een volgende afspraak in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De voorgestelde indeling in waarde volle en minder waardevolle gebie den legt de agrariërs teveel beper kingen op in hun bedrijfsvoering, vindt de landbouw. B. en w. zien het echter als de noodzakelijke planolo gische onderbouwing voor het weren van grootschalige intensieve veehouderijen. Van Gelder zei dat die afwijzende houding niet in het belang is van de landbouw, die zich moet realiseren dat ze een draagvlak moet zien te houden in de samenle ving. Zijn opmerkingen zijn welis waar een steun in de rug voor het college, maar binnen de Thoolse politiek is die steun er nog nauwe lijks. Dat bleek woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening, waar alleen de PvdA nog ja zei tegen de zonering. De Zeeuwse commissaris is een natuurliefhebber. Ongetwijfeld zal de rondleiding door de eendenkooi in Anna Jacobapolder bij hem in de smaak zijn gevallen. En in de gesprekken met b. en w. liet hij zich informeren over de ontwikkelingen met betrekking tot Bruintjeskreek, Krammer-Volkerak, Rammegors, Pluimpot, Scherpenissepolder en landschapselementen in het kader van de ruilverkaveling. Boeiend noemde Van Gelder ook het bezoek aan Budelpack Co-pac- kers in Poortvliet. "Met name de aandacht die er in dat bedrijf is voor de kwaliteitseisen. Ik mocht willen dat dit representatief was voor heel Zeeland." Met directeur A. Nieuw- kerk werd in sneltreinvaart het bedrijf bekeken, en ook over de toe komstplannen gesproken. Zowel bij dit bezoek, als naderhand in het gesprek met de vertegenwoor digers van de industrie, kwam de situatie van het volle Poortvlietse bedrijventerrein aan de orde. "Hoe moet dat als Budelpack, maar ook andere bedrijven, opnieuw groeien. Uiteindelijk zijn het allemaal plaat selijke bedrijven die er zitten. Dat hebben we onder de aandacht gebracht", vertelt burgemeester H.A. van der Munnik. Van Gelder zei te hebben geconsta teerd, dat het wervingsbeleid dat Tholen voert ten aanzien van bedrijfsvestiging, zijn vruchten afwerpt. Wat het economische belang van de Zoomweg-noord voor oost-Zeeland aangaat, zitten gemeente en provincie op één lijn. De relatie met west-Brabant is der mate belangrijk, dat die regio betrokken zou moeten worden bij het nieuwe streekplan voor Zeeland, vindt de commissaris. "Niets is zo hard als provinciegrenzen", aldus Van Gelder, die duidelijk maakte het graag anders te zien. "We zullen met west-Brabant van gedachten moeten wisselen over de ruimtelijke invulling." Ook als het gaat om de toekomst van het ambulancevervoer in Tholen is west-Brabant in beeld. Op 1 januari 1997 loopt de overeenkomst af die met het streekgewest westelijk Noord-Brabant is gesloten. Tholen maakt deel uit van de Zeeuwse gemeenschappelijke regeling, maar is vrijgesteld van rechten en plichten in verband met de geografische lig ging- Om de bestaande dienstverlening in stand te houden, is de meest voor de hand liggende oplossing dat Tholen deelneemt in de ambulancezorg Zeeland, maar voor aanvullende dienstverlening een beroep kan doen op west-Brabant. Er zijn inmiddels volop gesprekken gevoerd, maar zonder resultaat. Het streekgewest voelt er niet voor. Het vindt dat de problemen binnen de gezondheids regio Zeeland opgelost moeten wor den en wil ook niet, dat alarmering van ambulance en brandweer (deze gaat ook naar Zeeland) gescheiden wordt. "Grensoverschrijding moet toch mogelijk zijn", vindt Van Gelder. "De belangen lopen immers in elkaar over." Het gaat om 5 tot 10 noodgevallen - op totaal zo'n 500 ambulanceritten - per jaar. "Daar voor moet een oplossing te vinden zijn." De commissaris toerde 's mor gens met het college van burge meester en wethouders door de gemeente. Vanaf het gemeentehuis ging het via Stavenisse naar Sint- Annaland, waar in De Gouden Leeuw geluncht werd. Daarna leid de R. Brouwer van het Zeeuwse Landschap het gezelschap rond in de eendenkooi te Anna Jacobapol der en vervolgens werd in Poortvliet Budelpack bezocht. Terug jn het gemeentehuis vond een gesprek plaats met vertegenwoordigers van industrie, landbouw en welzijn voor ouderen, waarna een onderhoud met de gemeenteraad volgde. Tholen beet de spits af in de tweede ronde van werkbezoeken die de commissaris aan alle gemeenten moet afleggen. Daar waren meerde re redenen voor, aldus Van Gelder. Zo vond hij het belangrijk te ervaren hoe de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland zich ontwikkelt. Verder sloot het aan op Van Gelders bezoek, onlangs, aan de Verenigde Staten in verband met de herdenking van de vijftigste sterfdag van presi dent F.D. Roosevelt. "Van diens voorouders wordt aangenomen dat ze van Tholen kwamen." Van Gelder zei het bezoek aan Tho len als plezierig en informatief te hebben ervaren. Hij hield richting gemeentebestuur ook nog een plei dooi om aandacht voor de maritieme geschiedenis - met name de hoog aars - maar kreeg een 'wat terughou dende' reactie. Als aandenken over handigde de burgemeester hem een ingelijste pentekening van Adrie Boxhoorn. Dat zei voorzitter J.L. van Gorsel gisteravond op de 90ste algemene vergadering van de Rabobank Tho len in Haestinge te St. Maartensdijk. Het was een zwaar jaar voor het per soneel. "Maar de voordelen gaan zich aftekenen, zoals bijvoorbeeld de mogelijkheden tot specialisatie en kostenbeheersing. De eerste elf maanden na de fusie zijn we vooral druk geweest met de twee banken organisatorisch in elkaar te schui ven. Daarmee zijn we nog niet hele maal klaar. Het blijft constant zoe ken naar de juiste benadering van de klanten en een zo doelmatig moge lijke werkindeling. Een fusie brengt veel werk mee, dat moet je nooit onderschatten. Maar met inzet en goede wil valt er veel te doen", zei de voorzitter. Juridisch ging de fusie 1 juli 1994 in, administratief 1 oktober. Direc teur G.J. Harmsen geeft aan, dat over drie jaar de financiële voorde len pas zichtbaar zullen zijn. "Kwa litatief zijn die voordelen nu al zichtbaar. Ons personeel is vaardi ger, handiger en meer geroutineer- der. We hebben een gespecialiseerd beleggingsteam en aparte hypothee kadviseurs, die niet meer zoals vroe ger aan de balie bijspringen. Er zijn ook kwalitatieve vervangers aanwe zig als er iemand niet is." De sinds het vertrek van N.J. Hage bestaande vacature van adviseur agrarische bedrijven is opgevuld met de benoe ming van J. v.d. Waard. De twee banken hadden drie ver schillende automatiseringssyste men. Dat is er sinds kort één, maar voor het bijkantoor Tholen moest een eigen methode ontwikkeld wor den en dat leverde kinderziekten op. "De kosten hadden we daarvoor over omdat Tholen een volwaardig kantoor moet zijn", geeft directeur Harmsen aan. Hij is tevreden met de 6.2% groei van de uitzettingen, waarvan een flink stuk uit de particuliere sector afkomstig is dankzij de stormachti ge ontwikkeling van de nieuwbouw wijken Buitenzorg in Tholen en Muyepolder in St. Maartensdijk. De uitgezette middelen stegen van 239 tot 253 miljoen gulden. De toever trouwde middelen namen toe van 216 tot 239 miljoen gulden. Het effectenbezit van 44 miljoen gulden Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660 - 3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur (vorig jaar 38) is daarin niet opgeno men. Dat is een momentopname zoals ook de hoge post creditgelden volgens directeur Harmsen 'een broos bezit' is. De nettowinst steeg licht van 1.426.000 tot 1.460.000 gulden, maar aan de stroppenpot werd 710 mille minder toegevoegd. De bruto winst daalde van 3.8 tot 3.1 miljoen gulden. Tegenover dalende bedrijfs opbrengsten (10.782.000 gulden in plaats van 10.969 gulden in 1993) stonden namelijk stijgende bedrijfs lasten: 7.659.000 in plats van 7.158.000 gulden. Ondanks dat er sinds 1 juli 1994 maar 1 directeur meer was, stegen de personeelslas ten. Volgens directeur Harmsen wordt de winst ook gedrukt door het coö peratief voordeel dat aan de leden is uitgekeerd in de vorm van 230.000 gulden. Houders van rendementsre keningen krijgen een kwart procent rente meer sinds 1 juli 1994 en men sen met een variabele lening betalen een kwart procent rente minder. Dat voordeel wordt het komende jaar voortgezet. Als gevolg van de nieuwe wet waar dering onroerende zaken is een alge hele hertaxatie per 1 januari 1995 nodig van de gebouwen in de gemeente Tholen. Op grond van de wet worden de gemeenten namelijk verantwoordelijk voor de waardebe paling en -vaststelling (waaronder het behandelen van bezwaarschrif ten) ten behoeve van de heffing van belastingen op onroerend goed. Gemeenten leveren de gegevens aan het rijk en de waterschappen; laatst genoemden nemen elk 30% van de kosten voor hun rekening. Eens in de vier jaar krijgen belas tingplichtigen een beschikking waarin de waarde van het onroerend goed wordt meegedeeld. Voor de eerste keer gebeurt dat in januari of februari 1997. Om toezicht te hou den op een uniforme waardebepa ling, is door de overheid de zoge naamde waarderingskamer inge steld. Het gemeentebestuur heeft voor het uitvoeren van de hertaxatie offerte gevraagd bij twee bedrijven. Rent meesterskantoor Houdringe kwam daarbij als laagste uit de bus. De commissie financiën adviseert dins dag over het beschikbaar stellen van 430.000 gulden voor dit project, wat voor dit jaar neerkomt op een last van 55.900 gulden. Dit bedrag kan betaald worden uit de meerop brengst van de onroerende-zaakbe- lasting, die als gevolg van natuurlij ke groei 80.000 gulden bedraagt. Omdat de hertaxatie eerder plaats vindt dan was gepland, kan de gemeente aanspraak maken op een vergoeding van acht gulden per object. Er is tijdens het werkbezoek van de gedeputeerde en zijn gevolg van ambtenaren, waterpolitie en een voorlichter, op dat ogenblik geen duiker te bekennen. Wel dobberen de boeien met de vlaggetjes op het Oosterscheldewater om het visge- bied te markeren. Daar staan de fui ken van de Thoolse vissers Bogert en Schot die visrechten hebben van af de Oesterdam tot aan de Scherpe nissepolder. Strijenham is een zeer aantrekkelijke plaats voor vissers èn duikers omdat het steilaflopend talud vol dieren en planten zit. Het visseizoen van april tot eind septem ber valt samen met het duikseizoen. Bovendien is de plek vanaf de par keerplaats in de Klaas van Steeland polder voor duikers gemakkelijk te bereiken. De werkgroep duiksport Ooster- schelde die zich het afgelopen jaar heeft gebogen over de problemen die zijn ontstaan met duikers die net ten leeghalen of vernielen is echter verdeeld over deze stek. Een deel wil een verbod, een ander deel wil het openhouden voor duikers. Van Zwieten leek zaterdag de knoop door te hakken toen hij resoluut de zijde van de vissers koos. De vissers lijden in toenemende mate schade door stropers. Duikers snijden fuiken en netten open om kreeften en paling te stelen. Sport- duikers komen soms te dicht in de buurt van het vistuig of vernielen dat. Wordt een sportduiker gepakt dan lijdt de duiksport er als geheel onder. En daar wil Van Zwieten ook wat aan gaan doen. Er moet vol doende ruimte blijven om van het onderwaterleven te genieten. Nu staat er al een bordje op de dijk bij Strijenham: 'Sportduikers opgelet! Hier staan vistuigen!', maar dat blijkt niet voldoende. Volgens de regels moet een sportduiker 25 meter afstand bewaren tot het vistuig. Dat gebeurt niet altijd. En er zijn sportduikers die zeggen dat zelfs niet te weten, zo ondervond de gedeputeerde bij zijn werkbezoek aan de zeedijk bij Kattendijke waar hij een aantal duikers sprak. Ook Th. van de Linde van de waterpolitie tel de zaterdagavond zestien duikers die bij Tuttelhoek te dicht op het vistuig boven water kwamen. In 1994 zijn ongeveer 33.000 duik- vergunningen verstrekt voor heel Zeeland, geldig voor vijf jaar. Het is niet bekend hoeveel duikers werke lijk actief zijn maar op grond van waarnemingen langs de kust van Tholen wordt de sport intensief beoefend. Ongeveer 12.000 Belgen komen regelmatig naar Zeeland om zich in het water van de zeearm te laten zakken. Visser A. Schot uit Tholen vindt het jammer dat 'de goeden het met de kwaden' moeten bekopen. "We heb ben ook niks tegen duikers. Dat ze willen duiken, daar heb ik niks mee te maken. Ze moeten alleen van ons vistuig afblijven. Dat is het pro bleem." De fuik die Van de Linde aan Van Zwieten liet zien is een van de zes vernielde fuiken van de vis sers. Schot: "Die zijn niet te repare ren. Daar ben je veertien dagen mee bezig. Het was ook een pure vernie ling want ook de repen, het schut- wand tussen de fuiken, waren kapot gemaakt. Iemand wil ons daar zeker weghebben." Schot begrijpt wel waarom duikers de lokatie langs de zuidkant van Tholen zo mooi vinden. "Je hebt er een steile oever. Ook bij de Veer- weg waar veel gedoken wordt en waar wij visrechten hebben. Vroe ger vóór de afsluiting liep daar het Tholensche Gat, een vliegend stroom, zoals wij dat noemen. Dat water kwam van Bergen op Zoom. Tien meter uit de kant en je zit al op 15 a 20 meter diepte. Voor ons is het een van de beste visplekken." Op het voorstel van Van Zwieten om een duikverbod af te kondigen voor Strijenham, reageert Schot wat mat: "Het zal de enige oplossing wel wezen. Maar nogmaals, de goeden moeten het met de slechten beko pen." Wel vindt Schot dat de vissers door de aanleg van het Schelde-Rijnka- naal en de verkleining van de Oos- terschelde door de Oesterdam veel van hun visgronden zijn verloren. Daarom komt de vernieling van vistuig ook hard aan. Het toezicht op de naleving van de regels door de waterpolitie helpt volgens Schot wel. Die mening is ook Van de Lin de toegedaan. Zo kon de waterpoli tie vorige week een man uit Yerseke aanhouden die kreeften stal voor restaurants. Per kilo kreeg hij dertig gulden. Van de Linde:"Het is de laatste jaren de spuigaten uitgelo pen. De Oosterschelde is kleiner geworden en er zijn meer mensen gekomen die in hun vrije tijd de duiksport zijn gaan beoefenen. Ook doordeweeks kom ik hier mensen tegen uit Antwerpen, Almere of Eindhoven. De vissers die gedu peerd waren, deden op den duur geen aangifte meer. Het helpt wel om het toezicht te verscherpen maar voor de lokatie bij Strijenham werkt het bord wat onlangs is geplaatst alleen maar verwarrend. Beter is het om vissers en duikers te scheiden." Volgens Van de Linde zou het ook helpen wanneer er minder vergun ningen worden verstrekt: "Dat geeft wat meer soelaas." De werkgroep beveelt aan te bekijken of het beter is om jaarlijks vergunningen te ver Aan de zeedijk bij de Klaas van Steelandpolder luistert gedeputeerde J.G. van Zwieten rechtsnaar de uitleg van Th. van de Linde (mid denuit Tholen. Tussen hen in H. van den Bos van het ministerie van landbouw, natuur en visserij. Links van hem J. Bootman van de stuur groep Oosterschelde en F. van de Vegte. strekken in plaats van om de vijf jaar. Een vergunning kost 47,75. De delegatie wachtte tevergeefs op wethouder P. van Schetsen, die bur gemeester H.A. van der Munnik zou vervangen. Van Schetsen kon de plek van samenkomst echter niet vinden. Bovendien was hij ervan uit gegaan dat de gedeputeerde met de waterpolitie per boot naar Strijen ham zou komen. "Ik kreeg vrijdag een telefoontje dat de gedeputeerde met de politie te water naar Tholen zou komen. Ik was om twintig voor negen bij het haventje van Strijen ham. Daar heb ik tot negen uur gewacht en uitgekeken naar een boot. Toen ik niets zag, ben ik naar Gorishoek gereden omdat ik dacht dat ze daar dan misschien zouden zijn. Ik was er vanuit gegaan dat de waterpolitie over het water zou komen en niet met een auto. Ik ben weer teruggegaan naar Strijenham. Toen ben ik aan de tijd gaan twij felen. Was het nou zeven of negen uur. Het was gewoon een misver stand. Het is rot, jammer van de tijd maar geen ramp." Van Schetsen toerde ook nog eens naar Tholen maar vond daar ook geen gedepu teerde. Als wethouder van sport heeft Van Schetsen overigens geen overleg met de sportduikers. "Ook niet in het verleden. De meeste verenigingen komen van buiten Tholen. Maar di problemen liggen er. Als een duiker netten vernielt of leeghaalt, dan mag je zo iemand geen sportduiker noe

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13