Woonzorgcentra nog beperkt in Zeeland Slagbomen blijven in de winter open Kerkstraat Scherpenisse probleem Bewoners en gemeente blij met herinrichting van Julianastraat Maak notitie van volkshuisvesting Onze Top 10 van deze week. O o 0 0 «afcar Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Raadsleden vragen om reconstructie van smalle straat Voorbeeld Nieuwstraat staat model in Sint-Annaland Molen is goed bekeken 1.99 SJïr 2.95 1.79 ior 1.49 1.49 Extraatje van deze week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen bouw benzinestations aan provinciale wegen Tholen Hebt U nieuws? Bibliothecaris St.Annaland naar Flakkee PvdA-er M.A.J. van der Linde Donderdag 8 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Onderzoek adviesgroep woonbelangen Voor de 65-plussers in Zeeland is de plaats in een verzor gingstehuis nog steeds de meest voorkomende woon voorziening. Het aanbod van woonzorgcentra en voor ouderen geschikte woningen is relatief beperkt. Op elke honderd 65-plussers zijn 6V2 verzorgingstehuisplaatsen beschikbaar, tegen 0,2 plaatsen in woonzorgcentra en 0,4 voor ouderen geschikte woningen. Vossemeren Politietoezicht op Oesterdam moet beter De provincie wil dat de politie optreedt tegen mensen die aan de Oesterdam, met name in de zomerperiode, mas saal het verbod negeren om met de auto de parallelweg op te rijden en vervolgens vertier zoeken op het slik van de zoute Oosterschelde. Verder wil de provincie bij wijze van proef tussen 1 oktober en 1 maart de slagbomen op de parallelweg buiten werking stellen. Burgemeester hoopvol over woonzorgcentrum Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Bewoners van de Kerkstraat in Scherpenisse hebben pro blemen met het verkeer in hun straat. Er is een brief naar de gemeente gegaan en onlangs heeft een gesprek plaats gevonden. Ook het parkeerverbod in de smalle straat is onderwerp van discussie. Parkeerverbod Wethouder J. van der Jagt is wel eens minder plezierig naar huis gegaan na een hoorzitting in St. Annaland dan dinsdagavond. Toen hoorde hij namelijk 'met blijdschap' een dankbetuiging aan van de bewoners van de Juliana straat, die tevreden waren met de belangstelling van het gemeentebestuur voor hun straat en de uitwerking van een herinrichtingsplan. Niet op gelijke hoogte Woonerf Geen lege huls De PvdA vindt het een goede zaak wanneer de stichting Beter Wonen huurwoningen verkoopt. Op die manier komt er geld vrij om nieuwe woningen te bouwen voor senioren of om bestaande huizen voor ouderen aan te passen. CU Keukenrollen, CM Schouderham, dun of dik, CU Koffiemelk, halfvol of vol, fles 0.5 liter of pak 500 gram CU Garibaldi, rozijn/kaneel of krenten, pak 200 gram 01 Café Noir, pak 175 gram of 1 Ad Cft Gemengde sla div. soorten, zak 200 gram *4" Tholen wordt in het rapport gepre- senteer als de minst vergrijsde regio in Zeeland (bevolkingscijfers 1994) Dit wordt gemeld in het rapport 'Waar woont oma?', een verslag van het onderzoek dat de stichting VMC Zeeland heeft uitgevoerd op verzoek van de adviesgroep woonbelangen senioren. De adviesgroep wilde weten hoeveel plaatsen er per Zeeuwse regio beschikbaar zijn in sociale woonvoorzieningen voor ouderen. Verschillen per regio blijken er nau welijks te zijn. Wat opvalt is, dat het rapport voor heel Zeeland slechts vier woonzorgcentra telt. Terwijl deze woonvorm juist als hèt toe komstbeeld wordt gezien omdat ouderen langer zelfstandig willen blijven wonen. Overigens bestaan er in alle regio's plannen om woon zorgcentra te realiseren. Bij de gepresenteerde cijfers mogen echter vraagtekens geplaatst worden. Zo zou de gemeente Tholen geen woonzorgcentra kennen, maar tóch staan dergelijke voorzieningen er in Sint-Philipsland en Stavenisse. Ook bij de berekening van het aantal plaatsen in verzorgingstehuizen rij zen twijfels. Hoewel ze uit januari 1995 moeten dateren, is voor Sint Maartenshof nog het volledige aan tal van 65 geteld. En de dik 30 Zeeuwse bedden in De Vossemeren zijn buiten beschouwing gelaten. Gekeken is ook naar het aantal beschikbare verpleeghuisbedden (3 per 100 Zeeuwse 65-plussers), aan leunwoningen (ruim 2) en voor ouderen bestemde woningen (bijna 5). Uit een onderzoek van de natio nale woningraad blijkt, dat er in Zeeland nauwelijks woningen zijn, die voldoen aan de bouwtechnische eisen gesteld voor het zogenaamde seniorenlabel. met één op de zeven inwoners ouder dan 65 jaar en 1 op de vijftien ouder dan 75. De gemeente heeft bij gedeputeerde staten om informatie gevraagd betreffende het provinciaal beleid voor de vestiging van benzinesta tions langs provinciale wegen. Dit omdat de gemeente volgens eigen zeggen 'regelmatig verzoeken bin nen krijgt voor de vestiging van een benzinestation aan provinciale wegen en invalswegen'. Gedepu teerde staten zetten in hun antwoord het beleid uiteen. Daarin staat ondermeer dat de verkeersveiligheid belangrijk is. Hieraan en aan de inrichting van een benzinestation worden strenge eisen gesteld. Daar naast wordt er gekeken naar de behoefte aan een dergelijk station. Daarbij is belangrijk of de automo bilist plaatsen passeert waarin brandstof verkocht wordt. De mini mum afstand tussen twee verkoop punten is tien kilometer. Dat zou betekenen dat er langs de provincia le wegen in de gemeente Tholen in principe geen benzinestations mo gen worden gebouwd. Verder gel den als vanzelfsprekend ook de betreffende bestemmingsplannen als norm. Gebleken is, dat de slagbomen een positief effect hebben op zowel de verkeerssituatie als op het natuur monument Oosterschelde. Dagjes mensen conctreren zich vooral op het opengestelde deel bij het Marol- legat. In het hoogseizoen maakten de vele geparkeerde auto's het daar voor fietsers overigens niet veiliger. Het afgelopen seizoen veroorzaakte het warme weer een enorme toeloop van recreanten die, vooral vanaf het sluiseiland van de Bergsediepsluis, de verbodsborden massaal negeer den om verkoeling te zoeken aan het water. Dat kon omdat de slagboom dagenlang openstond. De politie trad niet op omdat die andere priori teiten stelde en onvoldoende men sen beschikbaar had. Pierenspitters maakten zich vervolgens boos en spraken van rechtsongelijkheid. En kantonniers van provincie en rijks waterstaat hadden het druk met het opruimen van het achtergelaten afval: 150 vuilniszakken per week end. De stuurgroep Oosterschelde vindt het gebruik van de slagbomen het hele jaar door (kosten 20.000 gul den) het beste, maar de meerderheid wijst een proef met openstelling gedurende één winter niet af. Dan is Onze redactie staat voor U klaar. Bel 01665-2752 Ook per fax 01665-3318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Hoofd Aytun £aka van de openbare bibliotheek Sint-Annaland heeft per 1 juni het Thoolse verruild voor Goeree-Overflakkee. £aka was sinds augustus 1993 verantwoorde lijk voor het Sint-Annalandse filiaal van de stichting gemeenschappelij ke openbare bibliotheek Tholen. Hij aanvaardde echter een functie als filiaalhoofd van de bibliotheken te Oude Tonge en Ooltgensplaat. Onder Qaka's leiding onderging het interieur van de Sint-Annalandse bibliotheek een grondige wijziging. De opvolger van Qaka wordt de bibliothecaris Martin Bergsma van Sint-Maartensdijk. het aantal recreanten beperkt, maar het landbouwverkeer op de dam juist intensiever. Graag zou de stuurgroep na die periode een onder zoek zien naar de effecten. En hoe wel de provincie dat niet afwijst, zegt ze er geen geld voor te hebben. Burgemeester H.A. van der Munnik is hoopvol gestemd over de realisa tie van het woonzorgcentrum in Sint-Maartensdijk. Meldden wij vorige week al dat er met de provin cie een akkoord is bereikt over de grondoverdracht, ook over de sloop van Sint Maartenshof en de bouw van het nieuwe centrum ligt een oplossing in het verschiet. Dat zei de burgemeester woensdag bij het bezoek van de commissaris van de koningin aan Tholen. Alleen over de exploitatie van de algemene ruimten moeten de partijen (stichting voor regionale zorgverlening, Beter Wonen, gemeente en provincie) nog overeenstemming bereiken. Om over een eindresultaat te praten is het nog te vroeg, aldus Van der Munnik, die niet op de details wilde ingaan. Hij verwacht dat definitieve beslissingen pas na de vakantie, in september, genomen zullen worden. Daarbij sluit hij niet uit dat de gemeente ook financieel zal bijdra gen. Het ziet er echter niet naar uit, dat het woonzorgcentrum gereed zal zijn als Sint Maartenshof op 31 december dicht gaat. Maar volgens de burgemeester garandeert de SVRZ een goede opvang van de res terende bewoners. Van Gelder noemde het 'boeiend' zoals een probleem in een paar jaar tijd kan veranderen. Tijdens zijn eerste bezoek aan Tholen, aan het waterschap, werd de commissaris enkele jaren geleden 'belaagd' door ouderen die protesteerden tegen de sluiting van Sint Maartenshof. De beelden waren zelfs op televisie te zien. Maar nu is de invulling van het woonzorgproject aan de orde. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660-3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Bewoners van de smalle Kerkstraat in Scherpenisse willen graag dat er wat aan de verkeerssituatie gedaan wordt. "Ze rijden de luiken van de ramen", vertelt I.M. van Dijke. Hij vroeg de gemeente om paaltjes te plaatsen op de stoep voor zijn woning, maar kreeg nul op het rekest. En ook bewoner W.A. Donken vindt de straat onveilig. "Er wonen hier veel jonge gezinnen met kleine kinderen. En dagelijks denderen tractoren door de straat, dat alles schudt. Gesprekken met het gemeentebe stuur hebben tot nu toe niets opgele verd." Hoofd gemeentelijke ontwik keling L.T. Steenpoorte beaamt dat zowel de straat als het trottoir smal zijn. Er wordt weliswaar door de gemeente onderzocht of een recon structie van de straat wenselijk is, maar dan nog is het de vraag wan neer dat zou moeten gebeuren en op welke manier. Steenpoorte wijst verder op het pro bleem om alle betrokkenen op één lijn te krijgen. "De Kerkstraat is ten slotte ook een winkelstraat." Maak je de straat bijvoorbeeld autovrij, dan verplaats je het probleem naar elders in Scherpenisse. Het laden en lossen zou in dat geval ook geregeld moeten worden. De ambtenaar, die benadrukt dat er nog geen enkel plan bestaat, denkt persoonlijk dat het instellen van éénrichtingsverkeer tot een oplossing zou kunnen bijdragen. In de commissie openbare werken vroegen onlangs de raadsleden M.J. Klippel (SGP) en I.C. Moerland (PvdA) om aandacht voor de proble matiek in de Kerkstraat. Ze deden dat toen de reconstructie van de Brugstraat in Tholen aan de orde was: een straat met éénrichtingsver keer waarin de rijbaan smaller wordt gemaakt en het trottoir breder. Gepraat wordt ook over het al dan niet intrekken van het parkeerver bod in de Kerkstraat. Vroeger gold dat slechts op het deel tot aan de Ooststraat, maar naderhand werd het verbod uitgebreid tot aan de Lage Markt. "Dat gebeurde in de tijd dat loonbedrijf Elenbaas nog aan het Lenteplein zat", vertelt Steenpoorte. Nu zijn er verzoeken om het verbod op te heffen, terwijl andere bewo ners het juist willen handhaven. De zaak speelt al een jaar of vier. Door herinrichting van de Julianastraat in St. Annaland wil de gemeente wisselend aan weerskanten parkeervakken maken en door het scheppen van die slinger de snelheid van het verkeer te remmen. Toch kozen de Julianastraat-bewo- ners het destijds veel omstreden model Nieuwstraat in St. Annaland als voorbeeld. Zo'n herinrichting wilden ze ook wel om de snelheid van de automobilisten te remmen en de kinderen in de Julianastraat een veiliger woonomgeving te bieden. Toen de bewoners vernamen dat hun straat op het programma stond voor herbestrating, trokken ze aan de bel bij de gemeente en in overleg met ambtenaar W.C. van Vossen kwam er een plan tot stand, dat dins dagavond officieel werd gepresen teerd. Een smallere rijbaan van 3.00 in plaats van 4.80 m van betonklinkers en op gelijk niveau voetgangersstro ken van kleinere Waalsteentjes met een andere kleur dan de rijbaan. Op twee plaatsen parkeervakken, elk aan een andere kant, zodat er een slinger ontstaat in de Julianastraat om de snelheid te remmen. De tien belangstellenden wilden eigenlijk maar één ding aan het plan veranderen: een verhoogd trottoir in plaats van de voetgangersstrook op gelijk niveau als de rijbaan. Met name de twee aanwezige moeders, de dames Van der Repe en Van Leeuwen, vonden een trottoir veili ger voor de kinderen. J. den Engels man kon daar ook vrede mee heb ben, als er maar Waalsteentjes in plaats van tegels zouden worden gebruikt. Hij stelde eerst paaltjes voor tussen het voetgangers- en rij- gedeelte, maar de anderen vonden dat niet veiliger en de kosten zouden daardoor ook hoger uitvallen. "En die spreken ook een woordje mee", maakte de wethouder duidelijk. Niet iedereen was ervan overtuigd, dat de voorgestelde herinrichting de snelheid van sommige automobilis ten voldoende zou temperen. "We zouden het liefst een woonerf heb ben", zei dhr. B. de Jong. "Nu gaan 's avonds om elf uur de gordijnen soms heen en weer van de auto's die met snelheden van 70 km door de Julianastraat komen." Ook J. den Engelsman pleitte voor een woonerf omdat er volgens hem nu veel ver keer uit de Burg. Baas- en Smith- straat dat naar het Havenplein moet, via de Julianastraat rijdt. Ambtenaar Van Vossen achtte de Julianastraat te lang en te smal om als woonerf te dienen. "Maar door het aanbrengen van inritconstructies aan zowel de Tienhoven- als de Weststraat-zijde zal het verkeer zeker verminderen", voorspelde Van Vossen. Het aantal parkeerplaatsen zal wat verminderen, maar op de parkeer plaats aan het eind van de Juliana straat staan nu soms karretjes, een boot en een caravan die daar niet thuishoren, zo werd opgemerkt. Den Engelsman concludeerde, dat de bewoners 'redelijk content' waren met de opzet. Na aanpassing van het plan en behandeling in de commis sie openbare werken, kan het karwei in september/oktober uitgevoerd worden. Wethouder Van der Jagt noemde 'inspraak geen lege huls.' "Uw stem doet volop mee en uw inbreng wordt op zijn waarde bekeken", zo hield hij de belangstellenden voor. "Op verjaardagsvisites en bruiloften hoor je talrijke deskundigen op verkeers gebied, maar het zijn meer mensen met meningen dan deskundigen. Onze deskundigen zoeken naar een zo goed mogelijk evenwicht tussen veiligheid en verkeer. Door naar elkaar te luisteren, proberen we te doen wat het beste is", zei de wet houder dinsdagavond in de Welle- vaete. Dat betoogde M.A.J. van der Linde woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening naar aanleiding van de reactie van het college en de VVD op het plan van de woning stichting om 40 huurwoningen van de hand te doen. Het college stelde daar vraagtekens bij. Zo wil b. en w. voorkomen dat er goedkope huur huizen verkocht worden en vindt ze dat er maatregelen genomen moeten worden om een 'dreigend overschot' te lijf te gaan. Mevr. E. Frigge- Hogesteeger (VVD) zei dat de woningstichting 'heel voorzichtig' moet zijn met de verkoop van huur woningen. Van der Linde vond dat er wat te gemakkelijk over gedacht werd. "Wat nu een goedkope huurwoning lijkt, kan zeer snel een dure woning worden. Die kun je dan beter verko pen." De sociaal democraat vindt het nodig dat b. en w. werken aan een volkshuisvestingsbeleid en dat vast legt in een notitie. Volgens de PvdA-er kun je daarin de wensen van bijvoorbeeld ouderen uitwer ken. Burgemeester H.A. van der Munnik beloofde Van der Linde dit in het college aan de orde te stellen maar wees erop dat er regelmatig overleg is tussen de gemeente en de woning corporatie over beschikbare bouw- lokaties. Zowel P. van Belzen (RPF/GPV) als K.A. Heijboer (SGP) wilden weten of de corporatie wel huizen af mag stoten, en of het college dat kan verbieden. De bur gemeester antwoordde dat de gemeente een stem heeft bij het afstoten van woningen door de stichting. "We zijn er voorstander van dat er in alle kernen huurhuizen zijn met oplopende prijzen." Het blijkt moeilijk om huurders te bewegen van een goedkope naar een duurdere woning te verhuizen wan neer hun inkomen is gestegen. Die doorstroming stokt. De woning stichting kijkt wel naar de inkom sten bij de toewijzing van een woning maar heeft geen instrument om huurders te dwingen naar een duurdere woning te gaan. Van Belzen vroeg ook wat de gevol gen voor de nieuwbouwwijken zijn wanneer er geen rijenbouw meer wordt toegepast. Volgens de burge meester is er op dit ogenblik meer behoefte aan koopwoningen. "Dat zal ook in het bestemmingsplan terug te vinden zijn, in bijvoorbeeld huizen van twee of drie onder één kap. Van der Munnik stelde dat Beter Wonen zoekt naar een evenwicht tussen koop-en huurwoningen. "De stichting heeft behoefte aan bouwen, en niet alleen aan beheren, maar ik geloof niet dat het gevolgen heeft voor sociale aspecten." Van Belzen was niet geheel gerust gesteld. Hij vroeg zich af of de gemeente niet toewerkt naar 'sociale vernieuwing' als er een duidelijke scheiding ontstaat tussen wijken met koopwoningen en wijken uitsluitend met huurwoningen. Van der Munnik zei daar niet bang voor te zijn. Hij wees op Buitenzorg II in Tholen waar huurwoningen gebouwd zijn. "Beter Wonen krijgt die gelegen heid. Ze passen daar prima maar er moet wel eerst overeenstemming over zijn." De commissie ruimtelijke ordening ging woensdagavond akkoord met het bijgestelde meerjarenprogram ma restauratie monumenten 1995- 2001. B. en w. hebben de ramingen van de kosten voor restauratie bijge werkt. Wel wilden verschillende raadsleden weten hoe die ramingen tot stand zijn gekomen. P. van Belzen (RPF/GPV) was daar benieuwd naar omdat de ramingen 'nog al eens uit de hand lopen.' Ook J. de Jager van het CDA informeer de daar naar. K.A. Heijboer (SGP) wilde weten wat er van het rijk te verwachten valt na het jaar 2000. En mevr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vroeg zich af of de ramingen gebaseerd zijn op grondig onder zoek of het resultaat zijn van 'natte vingerwerk.' Bovendien wilde ze weten waar de verhoging van de res tauratiekosten van de molen te Scherpenisse vandaan komt. Die ging namelijk van 220.000 gulden naar 400.000 gulden. "Is dat aan de ruime kant?' Hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte legde uit dat de ramingen niet gestoeld zijn op uitge werkte bestekken, maar dat er wel grondig gekeken is naar de molen van Scherpenisse. "Voor de rest zijn er behoorlijk goede opnamen gemaakt, maar het kan zijn dat het in 1998 of in 1999 naar boven bijge steld moet worden." Van Belzen wilde weten of dat ook voor de begroting van 1995/1996 te ver wachten is. Steenpoorte verwachtte dat niet direct maar zei wel dat het om grove benadering ging. Burgemeester H.A. van der Munnik stelde dat het rijk nog niets heeft gedaan om de achterstand bij de res tauratie in te halen. "Het is nijpend, de middelen zijn niet toereikend." o 0 o Bloemkool, per stuk Slavinken, 100 gram Aïft 1.05 kilo pak 2 rollen ©@©(D JU&rECT 9.90 1.79 John West tonijn, j-q naturel en in olie, blikje 185 gram J2A& 1.0*/ Lambrusco rosso of bianco, fles 0.75 liter CU Extra jam, diverse smaken, pot 450 gram 01 Meergranen Macaroni of Spaghetti, pak 500 gram of -■ j-q Macaroni elleboogjes, zak 1 kilo @®©®Tr99' 1.0*/ verpakt, per 100 gram 01 Frou Frou, pak 250 gram -T99" l.H-y Nü Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 juni a.s. Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11