Serenade bestellen kan bij Euterpe Neven en nichten kunnen zwembad 'Controle en analyse cijfers wordt steeds belangrijker' alsnog eisen Lage klassering brandweerkorpsen Huurdersgroep overlegt met Thoolse woningstichting RMU heeft al 80 leden op Tholen Werken en wonen graag combineren St. Annalander P. van Dijke 25 jaar bij de Rabobank Frans schip op zandbank bij Stavenisse De Schutse bouwt 24 huizen Gemeentehuis St.Philipsland bijna verkocht Tweehonderd populieren zijn kaprijp de Wolky-specialist Donderdag 18 mei 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zaterdag tijdens dag van de muziek Wie de partner, buren, een collega of zichzelf eens wil verrassen, heeft zaterdag in Sint-Maartensdijk een unieke gelegenheid. Bij Euterpe kan een serenade besteld wor den. Dit originele idee wordt uitgevoerd in het kader van de dag van de muziek. Ook de andere Thoolse muziek korpsen hebben zaterdag een activiteit. Pleinconcert Wanneer er in een testament staat dat er een zwembad gebouwd moet worden en de gemeente zegt dat het niet kan voor een half miljoen gulden, dan kunnen de wette lijke erfgenamen (neven en nichten) dat via de rechter alsnog eisen. Alleen laden ze dan wel de verplichting op zich om het zwembad ook zelf te verwezenlijken. Wedstrijd lage druk Philip Morris Bij de brandweerwedstrijd lage druk eerste klas op het fabrieksterrein van Philip Morris in Bergen op Zoom ein digden de blusgroepen van Sint-Annaland, Sint-Philips land en Tholen zaterdag in de onderste regionen. Verkrijgbaar bij De klanten zien hem zelden, want hij functioneert achter de schermen bij de administratie. Toch is de man van de achtergrond al 25 jaar bij de Rabobank. De 42-jarige Piet van Dijke uit St. Annaland viert deze maand zijn zilveren jubileum. Met een ontbijt aan huis en bloemen werd al aan het 25-jarig bestaan aandacht besteed en eind deze maand wordt intern het echte jubileumfeest gevierd. Rapportages Boeiend Balletje slaan Plan voor oprichting van vereniging Samen Sterk Dhr. Aalbrechtse uit Tholen van de initiatiefgroep Samen Sterk en een regioconsulente van de Nederlandse Woonbond hebben woensdag een eerste gesprek met Beter Wonen gehad over de oprichting van een huurdersvereniging. Sociale controle Tholen slecht Weinig belangstelling Reformatorische Maatschappelijke Unie De Reformatorische Maatschappelijke Unie (RMU) wil op Tholen een regionale afdeling oprichten om meer aan de weg te kunnen timmeren. Er zijn al 80 leden en de bestuurscommissie wil dat verder uitbreiden om de afde ling werkelijk van de grond te helpen. SGP-statenlid Roeland over kleine kernen Een combinatie van wonen en werken. Dat is de ideale situatie voor de toekomst van het Zeeuwse platteland, zoals SGP-statenlid G.D. Roeland uit St. Annaland die schetste in de statencommissie ruimtelijke ordening. Meer dan huizen Euterpe heeft het idee voor de 'sere nade op bestelling' opgedaan in Goes. Tegen een geringe vergoeding kunnen inwoners van de smalstad een muzikale hulde bestellen (tel. 01666-2205 of 3628). Zaterdagmid dag tussen twee en vijf uur wordt de serenade aangeboden aan de betreffende persoon. De muzikanten rijden daartoe op een wagen door het dorp. In Meulvliet in Tholen organiseert Concordia tussen half twee en half vier een luister- en doeconcert. Naast het beluisteren van de muziek is het de bedoeling dat het publiek (vanaf 8 jaar) zelf actief meedoet. Er wordt zelfs een dirigent gevraagd. Verder zal het een en ander verteld worden over de diverse instrumen ten en er is zelfs een demonstratie met een tuinslang. De basisscholen zijn door de muziekvereniging op deze activiteit geattendeerd. Om acht uur 's avonds wordt in de Burg. Smithstraat te Sint-Annaland een pleinconcert gegeven. Fanfare en drumband van Accelerando bren gen een vrolijk programma van po pulaire muziek. Er worden werken gespeeld van de jaaruitvoering en het bevrijdingsconcert, zoals de Charleston, Moonlight Serenade en de Second Waltz. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Sakofa- hal. In Sint-Philipsland en Oud-Vosse- meer beperken de muziekverenigin gen zich tot een rondwandeling. OVM combineert de rondgang met een zakjesactie om de onkosten te bestrijden van de viering van het zeventigjarig bestaan op 27 mei. Concordia beschikt zaterdag over te weinig mensen en maakt de rond gang daarom later. Maandag gebeurt dat in Sint-Philipsland, woensdag in Anna Jacobapolder. Zilveren bankmedewerker Piet van Dijke. Dat blijkt bij navraag bij deskundi gen. Overigens zegt de wet ook, dat wanneer het onmogelijk is om het in een testament aangegeven doel te verwezenlijken, dat als niet geschre ven beschouwd kan worden. Er dient dan gekeken te worden, hoe de wens het beste uitgelegd kan wor den. Het is namelijk geen voorwaarde. Wat heeft de erflater beoogd, wat heeft ze bedoeld? Als het zwembad niet kan, dan maar een meer alge meen doel als sport en recreatie. Het is overigens vrij zeldzaam, dat een gemeente als enig erfgenaam aangewezen wordt. Charitatieve instellingen als kerken, ziekenhui zen, e.d. komen vaak voor. Hoe komt men aan de weet, dat er een testament is, zeker in gevallen wanneer er sprake is van verre fami lieleden. De gemeente registreert de overledenen en geeft die automa tisch door aan het centraal testa- mentregister in Den Haag. Daar wordt gecontroleerd of er een testa ment is en wanneer dat het geval is, krijgt het desbetreffende notariskan toor bericht om het testament aan te melden bij het dichtstbijzijnde kan toor van de registratie en successie van de belastingdienst; voor Tholen en St. Philipsland is dat Breda. Van de twaalf deelnemende korpsen bezetten ze respectievelijk de acht ste, elfde en twaalfde plaats. De ploegen bestonden uit acht man die twee slachtoffers moesten bevrijden uit een met rook gevulde ruimte. Eén van de slachtoffers was bewus teloos, de andere had brandwonden. De spuitgasten moesten met pers luchtmaskers naar binnen om de slachtoffers op de tast te zoeken. Bevelvoerder A. Geuze van de blus- groep Tholen kenschetst het object als moeilijk en zwaar voor de man schappen. "Het water moest van ver komen. We moesten veel slangen uitrollen door hoog gras." De prestatie van het Thoolse korps was volgens Geuze teleurstellend. De blusgroep werd zelfs gediskwali- Prachtig gevlochten Italiaanse sandalen met een zacht leren voetbed, van topkwaliteit. Quist ficeerd vanwege een onveilige red ding. Dat wil zeggen dat de red dingsoperatie volgens de jury op een verkeerde manier was uitgevoerd. De blusgroep die als eerste van start ging had bovendien te kampen met haperende portofoons van het bedrijf, waardoor de onderlinge ver bindingen niet naar wens verliepen. De eerste drie blusgroepen Steen bergen, Oud-Gastel en Suikerunie Dinteloord mogen in juni in Fijnaart uitkomen in de gewestelijke wed strijden. Bij de blusgroep Sint- Annaland was A. van Iwaarden bevelvoerder, bij Sint-Philipsland A. van Duuren. De slachtoffers wer den uitgebeeld door leden van de LOTUS-kring onder leiding van Tj. Heijboer uit Sint-Annaland. Advertentie I.M. Van Dijke werkt sinds 1978 bij de Rabobank in St. Annaland, maar zijn basis lag in Scherpenisse. Op 1 mei 1970 ging hij aan de slag bij de toen nog zelfstandige Raiffeisen- bank Scherpenisse. "Het was niet alleen een bank, maar ook nog een administratiekantoor, zodat het werk zeer afwisselend was", vertelt de jubilaris. Werkt hij tegenwoordig volop met computers, in 1970 was het allemaal nog handwerk. "Zowel de bereke ning van de rente als het tellen van de inhoud van de spaarbusjes deed je allemaal met de hand. De dagaf schriften maakte je elke morgen zelf op de boekhoudmachine en 's mid dags bracht één van de bankmede werkers die bij de klanten. Dat is een service waar menigeen tegenwoor dig voor zou tekenen." De bank was niet de eerste werk kring van Piet van Dijke. Hij begon na het behalen van zijn mulo-diplo ma in Bergen op Zoom als kantoor bediende bij Timpa foundations in Tholen, maar binnen een jaar werd hij daar overbodig. Ook zijn bank- carrière moest Van Dijke onderbre ken, maar dit keer wegens militaire dienst, van 1973 tot 1975. Scherpe nisse was toen inmiddels samenge gaan met St. Maartensdijk en Stave- nisse en Van Dijke ging toen op het hoofdkantoor in St. Maartensdijk aan de slag. "Via de afdelingen alge mene zaken en administratie en een stage bij de Rabobank Etten, kreeg ik de functie van intern controleur, die ik tot 1978 vervulde. Toen ont stond er een vacature in St. Anna land in verband met de doorstro ming van W.C. van Breda tot direc teur. Hierdoor kreeg ik de gelegenheid om in mijn eigen woonplaats te gaan werken en die kans greep ik met bei de handen aan." In St. Annaland hield Van Dijke zich voornamelijk bezig met het administratieve gedeelte. Op de afdeling bedrijfsvoering, waarvan ook de administratie een onderdeel is, verzorgt hij de financiële rappor tages richting Rabobank Nederland, bestuur, directie en de staf van de bank. Ook stelt Van Dijke samen met het hoofd van de afdeling, C.P. van Ginneke, de jaarlijkse balans en begroting op. "Het is boeiend wat je allemaal uit de cijfers kunt halen", zegt de jubila ris. "De controle op en analyse van de gegevens wordt steeds belangrij ker om de gevolgen van bepaalde ontwikkelingen te signaleren. Er komt ook steeds meer administratie op ons af. Voorheen deden de com merciële medewerkers dat zelf nog gedeeltelijk, maar die zijn nu steeds met klanten bezig, zodat er meer op ons bord komt." Piet van Dijke stelt vast, dat het bankbedrijf een enorme ontwikke ling doormaakt. "Ik begon 25 jaar geleden in een periode, dat er heel veel werkgelegenheid was bij de banken. Daarom zijn er ook veel jubilaris sen. Maar door automatisering e.d. wordt het minder. Wij zullen in elk geval met flexibele werktijden geconfronteerd worden." Van Dijke moest zijn kennis steeds bijspijkeren. Tot zijn 25ste studeer de hij 's avonds voor het MBA- diploma en sinds 1993 is hij in Ber gen op Zoom bezig met de avondop leiding voor SPD. De jubilaris heeft de bewogen jaren in de Thoolse Rabobankwereld ook zeer direct meegemaakt. "De eilan- delijke fusie was op zich een uitda ging om weer eens op een andere plaats te gaan werken. Toen dat niet doorging, was het weer een omscha keling, maar ik heb het prima naar mijn zin in St. Annaland." Door een herinrichting van het kan toor werkt Van Dijke met vijf colle ga's sinds november op de boven verdieping. "Je mist het contact met de andere collega's en je moet meer trappen lopen, maar intussen zijn we het al gewend." Wanneer Piet van Dijke in de toe komst met een vierdaagse werk week te maken zou krijgen, weet hij wel weg met zijn vrije tijd. "In de zomer ben ik vaak met de hengel aan de zeedijk te vinden, al ben ik dan een hele matige vanger. En ik mag graag een balletje slaan bij tafeltennisvereniging Smash '76. Daar ben ik ook nog tien jaar pen ningmeester van geweest en ik maak nog steeds deel uit van de redactie van het clubblad de Schuuver." Het motorschip Dejavu is vrijdag ochtend om half vier in het Keeten ter hoogte van Stavenisse op een zandbank gevaren. Het water moest nog drie meter vallen, toen de met 400 ton soda geladen boot vastliep. Door het afgaande getij kon het schip niet op eigen kracht loskomen. De schipper riep daarom direct sleepboothulp in omdat hij anders zou kunnen breken. Het voorschip zat namelijk op de zandbank en het achterschip in zeven meter diep water. De bergingssleepboot Zephy- rus uit Stavenisse was snel ter plaat se en wist de Dejavu na ongeveer een kwartier volaan tomen, naar diep water te slepen. Het motorschip had geen schade ondervonden en kon zijn reis naar Noord-Frankrijk voortzetten. De uit tien leden bestaande initia tiefgroep kwam in november vorig jaar voor het eerst bijeen. Onder steund door de al vijftien jaar bestaande huurdersvereniging Ac tief uit Bergen op Zoom en de Nederlandse Woonbond zette met name dhr. C.W. Boogaart uit Oud- Vossemeer zich in om een vereni ging van de grond te krijgen. "Een huurdersvereniging is onafhankelij ker dan een bewonerscommissie of bewonersplatform en kan dus meer bereiken voor de huurders", aldus Boogaart. De Woonbond zal een ondersteu- ningsverzoek naar Beter Wonen uit werken, waarin de aandachtsgebie den, werkwijze, voorzieningen en faciliteiten aan de orde zullen komen. Daarna wordt er weer met de Thoolse woningstichting gespro ken. De opzet is dan om medio sep tember de eerste bijeenkomsten voor de huurders op Tholen en St. Philipsland te organiseren. Boogaart zegt in samenwerking met de gemeente en woningstichting te willen zoeken naar oplossingen voor problemen en huurders te willen sti muleren om door middel van de ouderwetse sociale controle aan hun buurt te willen laten werken. "We willen niet alleen vergaderen over problemen en zoeken naar schuldi gen voor bepaalde situaties, maar oplossingen aandragen." Boogaart acht een huurdersvereniging echter alleen mogelijk met daadwerkelijke (financiële) ondersteuning van gemeente en Beter Wonen. De huur ders zelf zullen zo'n tientje contribu tie moeten bijdragen. Punten als achterstallig onderhoud en de jaarlijkse huurverhoging zul len zeker door Samen Sterk aan de orde gesteld worden. "Dergelijke zaken kunnen leiden tot escalatie, wat voor de bewoners niet leuk is en zowel voor gemeente als Beter Wonen grote financiële gevolgen kan hebben", zegt Boogaart. Volgens hem is het wonen in Zee land en Brabant 'het duurste van Nederland.' "Elk jaar terugkerende huurverhogingen leiden naast steeds groeiende leegstand tot grotere pro blemen voor de minima. En wat het achterstallig onderhoud betreft: vol gens een provinciaal rapport zijn de huurwoningen in de gemeente Tho len het slechtst van heel Zeeland. Uit de cijfers blijkt ook, dat in de rest van de provincie de huurwoni- gen vanaf 1984 steeds verder verbe terden (het werd soms gehalveerd), maar niet op Tholen. Daar ging het precies de andere kant op: het aantal slechte huurwoningen verdubbelde juist! Er zit dus structureel wat fout", zegt Boogaart. "Dat blijkt onder meer ook uit de verhalen die je hoort over het niet willen oplossen van klachten en daaruit voortvloeiende (recht)zaken." Directeur J. Kloet van Beter Wonen noemt het plan van Samen Sterk 'een prima initiatief.' "Een club van woonconsumenten kan natuurlijk prettig en onprettig zijn, maar je hebt een overleggroep en dat is tot nu toe moeilijk gebleken. Maar dit initiatief is nog zeer pril en de ach terban nog zeer klein. De bespreking van vorige week was het eerste con tact." Kloet constateert, dat huurders op Tholen en St. Philipsland tot nu toe heel weinig belangstelling toonden voor voorlichtingsavonden over bij voorbeeld de huurverhoging of woningwaardering. "Er zaten soms maar drie mensen in de zaal. Is er daarentegen een vergadering over woningverbetering, dan komt 80 tot 90% van de betrokkenen. Dat werkt heel direct en prettig." In de oude structuur van de woningstichting, bestond de helft van de vijftien bestuursleden uit huurders. In de nieuwe raad van toe zicht wordt één zetel op bindende voordracht van een groep huurders bezet. Vier weken geleden ver scheen daarvoor een oproep in de Eendrachtbode, maar tot op heden is er nog geen enkele reactie bij Beter Wonen ontvangen. Overigens is de termijn nog niet gesloten. Op de 2700 huizen die Beter Wonen op Tholen en St. Philipsland exploi teert, is er een grote groep vaste huurders. Het aantal mutaties is per jaar 12%. Zorgcentrum de Schutse uit St. Annaland heeft bij de gemeente Tholen een schetsplan ingediend voor de bouw van 24 aanleunwonin gen bij het bejaardencentrum. Vol gens voorzitter W.A. Blaas is het de bedoeling om daar nog dit jaar mee te beginnen. Architectenbureau Rot huizen, Van Doom en 't Hooft werkt het plan uit in samenwerking met het Hervormd Bouwbureau voor Bejaarden in De Bilt. De Schutse had eerst de Thoolse woningstich ting Beter Wonen gevraagd voor de bouw omdat die ook de aanleunwo ningen bij Ten Anker in Tholen heeft verwezenlijkt, maar Beter Wonen had geen belangstelling. Het bouwplan omvat een eerste fase van een nieuwe toekomst voor de Schut se. De tweede fase omvat aanpas sing van het bestaande bejaardente huis met vervangende nieuwbouw. Het gemeentebestuur heeft nage noeg overeenstemming bereikt over de verkoop van het voormalige gemeentehuis in Sint-Philipsland. De nieuwe eigenaar zal Unicall wor den, een computerbedrijf uit Steen bergen. "We zijn blij dat we het gebouw weer een bestemming kun nen geven, want dat betekent toch weer een stukje levendigheid in het dorp", zegt burgemeester H.A. van der Munnik. Unicall kijkt al geruime tijd uit naar een nieuw onderkomen. De in Sint-Annaland woonachtige directeur A. van Keulen is dan ook geen onbekende voor het Thoolse gemeentebestuur. Wethouder Ver- sluys verwees hem vorig jaar naar het gemeentebestuur van Sint-Phi lipsland. Waarnemend-burgemees ter A. Verbree verwachtte de ver koop nog voor de gemeentelijke herindeling af te ronden, maar dat liep anders. Ook na die voorberei dingen is de gemeente Tholen in meer dan vier maanden nog niet tot een accoord gekomen. "Zoiets gebeurt in de praktijk wel vaker", zegt Van der Munnik daarover. Uni call denkt in augustus te kunnen ver huizen. De RMU is een soort vakbond, al wil secretaris M.C. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer die term liever niet gebmiken. "Potentiële leden moeten we daarvan vaak ook eerst nog over tuigen, maar we willen geen vak bond zijn. Zowel werkgevers, werk nemers als zelfstandigen zijn name lijk lid van de RMU en dat is het unieke en tegelijk het verschil met vakbonden. Wij gaan uit van het harmoniemodel. Wij zullen niet aanmoedigen tot staken. Dan moe ten er wel zeer fundamentele zaken die tegen het geweten ingaan, aan de orde zijn. Dat is echt het laatste wat je moet doen." Aarnoudse realiseert zich goed, dat het harmoniemodel niet altijd een voudig te verwezenlijken is. "Werk gevers en werknemers hebben namelijk soms tegenstrijdige belan gen. Daarom is het niet altijd gemakkelijk. Dat heeft de RMU ook ervaren bij een grote reorganisatie bij het computerbedrijf Baan in Bar- neveld. Uitgangspunt is echter, dat werkgever en werknemer samen door één deur kunnen. Samen vor men we een christelijke organisatie die door middel van bezinning, voorlichting en zonodig juridische en fiscale bijstand de belangen van de leden behartigt. Als christen is het namelijk niet altijd eenvoudig om je houding te bepalen in werk en beroep. Met je standpunten zul je vaak tot een minderheid behoren. Dan kan het een hele steun zijn te weten, dat je samen met duizenden andere christenen lid bent van de RMU." Aarnoudse vormt samen met A. Duine jr. uit Oud-Vossemeer, C. Reitsma uit St. Philipsland en M. Kot uit Tholen de bestuurscommis sie. In het najaar wordt een thema avond georganiseerd. Ook bedrijfs bezoeken en gespreksgroepen staan op het verlanglijstje. "We laten het arbeidsbureau ook weten dat we bestaan en het is niet onmogelijk dat we bij de gemeente onze belangstel ling tonen voor een plaats in de commissie bedrijfsleven. Plaatselijk zullen we zeker aan een stuk des kundigheidsbevordering doen en bij cao-zaken, ontslag en reorganisatie kunnen we terecht bij het hoofdkan toor in Veenendaal", zegt secretaris Aarnoudse. Wie belangstelling heeft voor de RMU-afdeling Tholen in oprichting kan contact opnemen met A. Duine jr., tel. 01667-2166. teerde wees op de bredere oriëntatie van mensen, de grotere mobiliteit. Er moet volgens hem bekeken wor den, hoe de geïsoleerde groei tot een meer geïntegreerde benadering omgebogen kan worden. En Van Zwieten verzekerde, dat bij platte landsvernieuwing zeker rekening gehouden wordt met de economi sche mogelijkheden. Gemeentebesturen kunnen eerst reageren op het geactualiseerde streekplan. In augustus praat de sta tencommissie er dan echt over, waarna in september de voltallige provinciale staten een beslissing nemen. Loonbedrijf Iz. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer is bezig met het rooien van 200 populieren. De bomen aan de Hokweg, Snabbeweg en Schoondorpseweg bij Poortvliet zijn kaprijp. Aan de eerste twee wegen komen geen nieuwe bomen terug omdat het waterschap de ber men te smal vindt, mede met het oog op de steeds breder wordende land bouwmachines. Aan de Schoon dorpseweg zullen echter wel nieuwe bomen teruggeplant worden. Borstrock. Zaterdag wordt in Nieuw-Vossemeer voor de zesde keer het Borstrock-festival gehou den. Daar treedt ondermeer de Schotse formatie Highlander op. Dit muziekspektakel wordt georgani seerd door André Hamers en René Smout. Hij gaf al in een vroeg stadium een schot voor de boeg, namelijk bij de ingekomen stukken, waar het geac tualiseerde streekplan Zeeland op de rol stond. Pas in een later stadium komt dat onderwerp echt op de agenda, maar dan is er al een con creet voorstel, vreest Roeland. "Ik vind die beslispuntennotitie van zo'n wezenlijk belang voor de provincie, dat ik er nu al wat van gezegd heb." Volgens Roeland ademt de notitie de geest van 'alles naar de stadsge westen.' "Dat is een verkeerde trend. Dan zouden er bijvoorbeeld voor Tholen nauwelijks mogelijkheden blijven voor woningbouw en vesti ging van bedrijven, dus werkgele genheid. De kleine kernen moeten minimaal hun natuurlijke groei kun nen opvangen, maar als je alleen maar laat wonen in de dorpen, dan is dat onvoldoende. Je moet ook mogelijkheden hebben voor bedrij ven. Lokale potenties moet je kan sen bieden. In bijvoorbeeld Poort vliet zijn het hele grote plaatselijke bedrijven, waar je wat planologisch beleid betreft een vraagteken bij kunt zetten, maar je kunt er niet omheen omdat ze daar al jarenlang gevestigd zijn. En als ik het beleid voor de hele gemeente Tholen bekijk, dan is niet dat zo zwaar negatief voor het landschap, dat we het beleid moeten veranderen ten gunste van de stadsgewesten", aldus het SGP-statenlid. De nieuwe VVD-gedeputeerde J.G. van Zwieten maakte duidelijk, dat plattelandsvernieuwing tegenwoor dig meer inhoudt dan alleen het bij bouwen van huizen. "Daarmee wor den niet tegelijkertijd de voorzienin gen op peil gehouden." De gedepu- De originele Wolky schoenen en sandalen (v/m) vindt u bij: Quist Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3