Half miljoen van oud-inwoner voor de Vossemeerse jeugd Spekbakkerij uit Yerseke naar Tholen Gat in dijk voor tijdelijke leidingen gemaal Eendracht Nieuwe ambtenaar bedrijfs- werving Inspecteur bouwzaken nieuw op Tholen Gaslek in Welgelegen Omvangrijke renovatie kost anderhalf miljoen Waterschap verbetert 12Vz km polderwegen O VM jubileert met keur aan muziekstijlen Gemeente Tholen erfgenaam van mevrouw Van 't Hof-Quist EB verschijnt woensdagavond Donderdag 18 mei 1995 51e jaargang no. 27 Eerste schaap Al 21/2 jaar TNO-onderzoek Een speeltuin. Een zwembad. Verlichting op de tennis baan. Wat kun je allemaal niet realiseren als je een half miljoen zou hebben. De gemeente Tholen erft dit bedrag, als de gemeenteraad akkoord gaat, van een oud-inwoner. De 101-jarige, in Oud-Vossemeer geboren, Dingena Ca- tharina van 't Hof-Quist heeft de gemeente benoemd tot haar enige erfgenaam. Haar vermogen zou gebruikt moe ten worden voor de jeugd van haar geboorteplaats. Eerste bedrijf uit overig Zeeland Banken Speeltuin Judomat Pontveer Verpleegster In verband met Hemel vaartsdag, donderdag 25 mei, verschijnt de Een drachtbode volgende week al op woensdagavond 24 mei. Wij verzoeken u de berichten en advertenties in te leveren voor dinsdag middag vier uur op het kantoor aan de Nieuw(s-) straat 4 in St. Annaland, tel. 01665-2752, fax 3318. Een gat in de dijk van vijf meter breed. Het is een vreem de gewaarwording aan de Gemaalweg bij het gemaal de Eendracht in Tholen. Hier is in opdracht van het water schap Tholen de dijk doorgegraven. Schachten Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1244 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het veertiende lustrum van de Oud- Vossemeerse Muziekvereniging wordt zaterdag 27 mei, een week na de dag van de muziek, gevierd met een muzikale middag en avond in het dorp. Tussen 14.40 uur en 19.00 uur concerteren zes korpsen op de Raadhuisstraat bij de Vossenkuil. Daar wordt voor de gelegenheid een muziektent geplaatst. "Onze bedoe ling is om de bevolking een ver scheidenheid aan muziekstijlen te bieden. Dat is ook het thema van dit jubileum", vertelt bestuurslid Hans Vroegop. Van OVM werken de tam boers en majorettes mee aan het concert. Verder Concordia Sint-Phi- lipsland, Volharding Dinteloord, Elvi-band Steenbergen en showband Heijningen. Accelerando Sint- Annaland maakt alleen een rond gang door het dorp, wat overigens ook de andere korpsen doen. 's Avonds om acht uur volgt in De Vossenkuil het galaconcert van de jubilerende vereniging. Voor de pauze voert de fanfare de serieuzere concertstukken uit. Het tweede deel van de avond is voor de populaire muziek, ondermeer van Abba, Lio nel Ritchie en Michael Jackson. Voor de eigen leden wordt vrijdag 26 mei een feestavond gehouden, waaraan ze overigens zelf financieel moeten bijdragen. Het programma voor die avond is nog een verras sing. OVM is in 1925 opgericht. Op dit moment telt de vereniging - fanfare, drumband en majorettes - een zeventigtal leden. Drs. B. Pouwer (29) uit Middelburg is door b. en w. van Tholen benoemd tot ambtenaar bedrijfswer- ving. Hij vervult, vermoedelijk per half augustus, de vacature die vorig jaar ontstond door het plotseling vertrek van dhr. Franken naar uit zendbureau Start in St. Maartens dijk. Wethouder J. Versluys en hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte namen samen de taak waar. Bart Pouwer, geboren en getogen in Middelburg, begon drie jaar gele den, bij de afdeling economische ontwikkeling van de gemeente Mid delburg. Hij houdt zich bezig met de ontwikkeling van de binnenstad en de detailhandel. "Op Tholen krijg ik een wat bredere functie met de industrieterreinen en ook de recre atie erbij", zegt Pouwer. "Die uitda ging staat me wel aan. De gemeente Tholen vindt de economische her structurering belangrijk en daar mag ik invulling aan geven. De 1 loket functie staat me ook wel aan. Het is een zelfstandige baan." Overigens is Tholen een volledig nieuw gebied voor Pouwer. Voorlopig blijft hij, mede in verband met het werk van zijn vrouw, in Middelburg wonen. Pouwer studeerde bedrijfseconomie aan de Erasmus universiteit in Rot terdam, waar hij zich specialiseerde in de economische geografie en o.a. ook onderzoek deed naar bedrijfs terreinen. waarden had gesteld. De gemeente werd veroordeeld tot de kosten. Tot nu toe vestigden zich eigenlijk alleen West-Brabantse bedrijven in Tholen. De spekbakkerij is het eer ste schaap uit overig Zeeland dat over de dam gaat. "Op zich is dat leuk", zegt hoofd gemeentelijke ont wikkeling L.T. Steenpoorte. "Het is een bewijs dat er op Tholen een goed vestigingsklimaat heerst." Burgemeester A. Verbree van Rei- merswaal is niet verrast over de ver plaatsing van de spekbakkerij. "Ik wens Tholen geluk met het binnen halen van dit bedrijf. We waren al op de hoogte gesteld door het Thool se college omdat we daar afspraken over hebben." Volgens Verbree wil de Wilthagen oorspronkelijk op het industrieterrein van Kruiningen een nieuw bedrijf bouwen, vlakbij de fritesfabriek van Meijer. Omwonen den tekenenden echter bezwaar aan tegen de milieuvergunning en kre gen van de Raad van State gelijk omdat de gemeente te weinig voor- Daardoor was Wilthagen terug bij af. "Ik had V/z jaar geleden al con tact met dhr. Nuyten om me op Tho len te vestigen, maar toen heb ik me laten ompraten door burgemeester Verbree om toch in Reimerswaal te blijven. Achteraf heb ik daar veel spijt van gehad, want de gemeente Tholen is toch slagvaardiger en ook gunstig gelegen ten opzichte van de slachthuizen in Roosendaal, Breda en Rotterdam. Via Herra vleeswaren en klanten in Halsteren en Steenber gen had ik over de bcdrijfsreputatie van Tholen gehoord." Volgens Wilt hagen is de milieuvergunning des tijds door de Raad van State vernie tigd wegens de 'onvolledige eisen' die de gemeente had opgelegd. Bovendien was er een voorgeschie denis met de fritesfabriek van Meijer. Burgemeester Verbree spreekt geen kwaad woord over de spekbakkerij. "De laatste 7 tot 8 jaar heb ik van de vestiging Yerseke geen klachten gehoord", zegt hij. Steenpoorte is positief gestemd over het nieuwe bedrijf. "Alles is terug gekoppeld met de gemeente Rei merswaal, want we gaan vriend schappelijk met elkaar om. De pro cedure is daar niet zo soepel verlo pen, maar wij hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat de spek bakkerij problemen geeft. Wiltha gen is zelf met een TNO-onderzoek bezig. Alles is zorgvuldig bekeken en daarom duurt een milieuprocedu re voor een vleeswarenfabriek ook langer dan voor een metaalbedrijf. En regels zijn regels, zowel in Tho len als in Reimerswaal, maar met onze 1 loket-functie en begeleiding hopen we te bereiken, dat mensen zich prettig voelen", zegt Steenpoor te. Wat Wilthagen betreft, is hij daar in geslaagd. Mevrouw D.C. van 't Hof-Quist heeft haar hele vermogen aan de gemeente nagelaten ten behoeve van haar geboorteplaats Oud-Vos semeer. Wilthagen vleeswaren b.v. wil verhuizen van Yerseke naar het Thoolse industrieterrein Welgelegen. Aan de Energieweg wordt een gebouw neergezet van 1300 m! op 5000 m! grond. Het bedrijf is gespecialiseerd in Zeeuwse boerenleverworst en knabbelspek en biedt werkgelegenheid aan acht mensen. "In Tholen willen we uitbreiden, zodat het aantal arbeidsplaatsen zal toenemen", vertelt directeur A.C.J. Wilthagen. "Ook zullen we ons assortiment groter maken met zes tot zeven produkten." Het vleeswa- renbedrijf zit al vijftien jaar in Yer seke, maar kan daar niet uitbreiden. "Ook voldoen we niet meer aan de EEG-eisen en dat is 1 januari 1996 nodig. Voor de nieuwbouw in Tho len hebben we dan ook een advies bureau uit Driebergen ingeschakeld dat bekend is met de EEG-normen." Wilthagen koopt zijn grondstoffen bij verschillende slachthuizen en maakt daar Zeeuwse boerenlever worst en spek van. "Spek werd vroe ger alleen als broodbeleg gebruikt, maar nu als lekker hapje tussen door." De ondernemer wacht nog op de vergunningen van de gemeente Tho len. maar denkt over vijf maanden te kunnen gaan bouwen. De eerste aan nemers hebben zich al gemeld om het bedrijfspand te kunnen bouwen. Eigenlijk wilde de begin april over leden dame dat haar geld wordt gebruikt om een zwembad in Oud- Vossemeer te bouwen. Maar dat is volgens burgemeester H.A. van der Munnik uitgesloten: "Daar is geen geld voor." Daarom is besloten dat de erfenis wordt besteed aan sport en recreatievoorzieningen voor de Oud-Vossemeerse jeugd. "Er is het gemeentebestuur alles aan gelegen om hier zorgvuldig mee om te gaan. Het bedrag zal in ieder geval in Oud-Vossemeer besteed worden", zegt de burgemeester. Over het hoe is nog niets te zeggen. "Misschien stellen we wel een commissie in van Vossemeerders om ideeën uit te werken. Maar het is niet zo dat iede re vereniging nu maar aan de bel kan gaan hangen." Van der Munnik is dankbaar voor de onverwachte mee valler. "Deze mevrouw heeft kenne lijk veel van haar dorp gehouden", zegt hij. Het is niet de eerste keer dat Het waterschap Tholen gaat l21/2 km polderwegen flink verbeteren. Aannemingsbedrijf Van Dijck-Pctit gaat voor 600.000 gulden, exclusief btw, nieuwe lagen aanbrengen plus nog een slijtlaag. De volgende wegen komen aan de beurt: Anna- vosdijk en Vlietweg bij St. Anna land, Broeksedijk. Hikseweg, Krommedreef, Zeedijk, voormalige zeedijk en Zoetendijk bij Oud-Vos- semeer, alsmede de Zuidweg in Anna Jacobapolder. Op de Zwarteweg en Engelaarsdijk wordt 100 meter wegdek gerepa-' reerd. Op de volgende wegen wor den alleen de putten uitgevuld en van een slijtlaag voorzien: Abraham Wisseweg, Campweg, Del Campo- weg en Zuiddijk op St. Philipsland, de Groeneweg, Joanna Mariaweg en Tolweg te St. Annaland, alsmede de Nieuweweg te Oud-Vossemeer. Expositie. Riky Schellart-van Deur- sen uit Tilburg exposeert 19 mei van 14-17 en van 18-21 u bij Van de Kreek in de Lievevrouwestraat te Bergen op Zoom. De docente aan de koninklijke academie voor beelden de kunsten te Den Haag tekent, schildert, aquarelleert en maakt gra fiek en klein plastiek. mevrouw Van 't Hof haar geboorte plaats iets schenkt. Nog voor de her indeling deed ze een tiental zitban ken cadeau - ze staan nu ondermeer nog op de hoek C. Frankenstraat F.D. Rooseveltstraht - ten behoeve van de oudere inwoners. "En daar om wilde ze nu iets doen voor de jeugd", vertelt executeur-testamen tair mevrouw T. Muusse (Zij leerde mevrouw Van 't Hof kennen door haar werk als vrijwilligster bij de Zonnebloem). Een familielid kijkt daar niet van op: "Jaren geleden kwam te praat dat er in het dorp geen zwembad was en dat vond ze ver schrikkelijk. Ik zal het in mijn oren knopen, zei ze toen." Mevrouw Van 't Hof heeft na haar pensionering flink gespaard, dat is duidelijk. In 1958, een jaar nadat Drees de aow invoerde, werd ze 65 jaar. En ze heeft altijd erg zuinig geleefd, blijkt uit de woorden van het familielid. Het totale vermogen van de vrouw ligt rond een half mil joen gulden. Niet alles is voor de gemeente; er zijn enkele legaten, waaronder 15.000 gulden voor de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer. Ook land in de Hikkepolder blijft buiten de erfenis. Ambtenaar F.W. Keur zegt van de notaris begrepen te heb ben, dat het bedrag dat de gemeente tegemoet kan zien, rond het half miljoen zal liggen. De gemeente is wettelijk vrijgesteld van het betalen van successierechten. Vossemeerse verenigingsbestuur ders reageren positief op het nieuws van de erfenis. "Het zou een goede zaak zijn als de speeltuin gereali seerd zou kunnen worden zoals dat aanvankelijk de bedoeling was", zegt voorzitter M.J.C. Geluk van de stichting promotie Oud-Vossemeer. "Want hoe aantrekkelijker je die kunt maken, hoe beter het is voor de exploitatie." Overigens moet daarbij niet overdreven worden, aldus Geluk, die penningmeester is van speeltuinvereniging De Vossetuin. "Het is in ieder geval leuk dat het geld in Oud-Vossemeer besteed moet worden." De aanleg van een zwembad noemt hij 'niet realistisch', maar er zijn volgens Geluk genoeg andere dingen mogelijk. "Persoon lijk weet ik dat de jeugd tante Dig aan het hart ging. Zoiets als een speeltuin had ze in gedachten", aldus Geluk, die een achterneef is van de erflaatster. VVD-raadslid R. Ravensteijn denkt ook meteen aan de speeltuin: "De erfenis zou een mooie aanvulling zijn bij een eventueel tekort", zegt de Vossemeerder. Extra ondersteu ning van verenigingen met veel jeugdleden spreekt hem ook wel aan. Maar hij wil eerst eens afwach ten hoe groot het bedrag werkelijk zal zijn. Zijn SGP-collega en dorps genoot A. Kersbergen is voorzichti ger: "De mening van mijn fractie ten aanzien van sport en recreatie ken nende, zult u begrijpen dat we dit eerst goed willen bekijken." Voorzitter J.F. Hommel van het Oranjecomité is ingenomen met de financiële meevaller. Zijn organisa tie kan wel een extraatje gebruiken. "Na de afgelopen koninginne- en bevrijdingsdag is onze pot leeg. En we zouden graag zaken zélf aan schaffen, zodat we die niet steeds van anderen hoeven te gebruiken. Ik noem maar een goede geluidsinstal latie." En judoclub OVJV, waarvan Hommel eveneens voorzitter is, heeft ook een wensenlijstje. "Onze judomat is een eind weg, ondermeer doordat deze tijdens een lekkage in de Vossenkuil in het water heeft gelegen." Een nieuwe kost tussen de acht- en twaalfduizend gulden. OVJV is een club met hoofdzakelijk jeugdleden: 40 van de 46. "Het geld zal niet aan één vereniging ten goede moeten komen", vindt voorzitter J. Egberts van tennisver eniging TOV. Zijn club hecht aan activiteiten'voor de jeugd, dus finan ciële steun daarvoor is altijd te gebruiken. IJsclub Eendracht spaart al jaren voor nieuwe verlichting, maar dat vlot niet erg, vertelt secretaris G.F. Havermans. "Aan contributie krij gen we jaarlijks zo'n 2200 gulden binnen en daar moeten we alles van doen. En afgelopen winter is er niet geschaatst, wat onherroepelijk leden kost." Het is duidelijk dat de diverse verenigingen voor het doen van investeringen een extraatje zouden verwelkomen. De gulle geefster, Dingena Cathari- na van 't Hof-Quist, overleed op 4 april in Den Haag. Drie dagen later is ze begraven in het familiegraf op de algemene begraafplaats in Oud- Vossemeer. Daar rust ook haar man Cornel is van 't Hof, die in 1920 op 30-jarige leef tijd het slachtoffer werd van een griepepidemie. In het dorp wonen nog verschillende neven en nichten van mevrouw Van 't Hof, maar con tact onderhield ze daarmee al een jaar of acht niet meer. Uit haar huwelijk, dat slechts negen maan den duurde, had ze geen kinderen. Ze is nooit hertrouwd. Mevrouw Van 't Hof werd op 3 november 1893 geboren als vierde kind (haar oudste broertje overleed vier maanden eerder) in het gezin van Jacobus Dingenus Quist en Maria Frederika Rijstenbil. Na haar werden nog twee kinderen geboren. Pa Quist was tussen 1889 en 1926 schipper op het pontveer over de Eendracht tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer en tevens haven meester. Het gezin woonde aan het veer. Toen Dingena 19 was, overleed haar oudste zus op 22-jarige leeftijd. Ze trouwde in 1919 met de uit Stavenis- se afkomstige beurtschipper koop man Cornelis van 't Hof. Hij over leed in februari 1920, en twee dagen later viel ook Dingena's jongste zus Maria Frederika (getrouwd met G.W.J. de Graaff) op 23-jarige leef tijd ten offer aan de Spaanse griep. De jonge weduwe verliet haar woning in de Molenstraat en ging weer bij haar ouders wonen, tot ze drie jaar later naar Middelburg ver trok om de opleiding voor verpleeg ster te volgen. Ook bij een professor in Leiden studeerde ze nog, waarna mevrouw Van 't Hof in Rotterdam directrice werd van een rusthuis. Naderhand verruilde ze die stad voor Voorburg, tot ze enkele jaren na de oorlog ging rentenieren. Ze bleef tot op hoge leeftijd erg bijde hand. Via de Eendrachtbode hield ze bij wat er in haar geboortestreek gebeurde. De laatste vier jaar van haar leven bracht mevrouw Van 't Hof door in het verpleeghuis Bosch en Duin te Scheveningen. Zie ook pagina 3: Neven en nichten kunnen zwem bad alsnog eisen Per 1 juni a.s. gaat voor Tholen een nieuwe functionaris aan de slag: een inspecteur bouwzaken. B. en w. hebben dhr. W. Jongeneelen uit Steenbergen benoemd om clandes tiene bouwwerken en reclames op te sporen. Hij kent het eiland omdat Jongeneelen tien jaar als opzichter heeft gewerkt bij het architectenbu reau Weertman, dat veel huizen voor de woningstichting Beter Wonen heeft gebouwd. De aanstel ling van de inspecteur bouwzaken betekent een uitbreiding van het per soneelsbestand. Behalve het opspo ren van clandestiene bouwwerken houdt hij ook toezicht op de bouw plaatsen. Hij controleert vergunnin gen op grond van de Woningwet en het Bouwbesluit. De inspecteur is ook actief ten aanzien van de nale ving van de Kampeerwet en Kam- peerverordening. Verder geeft hij voorlichting in het kader van de gemeentelijke energiebesparings- aanpak en duurzaam bouwen. Het ambtenarenkorps bij de gemeente Tholen is per 1 mei ver sterkt met landmeetkundig mede werker Th. Vermunt uit Hoeven. Hij gaat landmeter Van den Berge assi steren die het werk in de met St. Phi lipsland gegroeide gemeente niet meer alleen aan kon. Tenslotte is er een straatmaker benoemd: dhr. H. van Dorst uit Ber gen op Zoom, die ervaring opdeed bij een aannemingsbedrijf in St. Willebrord. Deze week Tweede ambulance op Tholen is niet realistisch Roeping is een zwaar woord, vindt enthousiaste badmeester J. Jansen van De Spetter Huurdersgroep overlegt met Thoolse woningstichting Vakbond RMU heeft al tachtig leden op Tholen Euterpe levert serenade op bestelling tijdens muziekdag Thoolse Vest in de kijker op landelijke waterschapsdag Organisatoren reünie geslacht Verkamman hebben geen last van familieziekte Korenmolen De Nijverheid draait minder in de toekomst Dammers Eendracht in kwartfinale landelijke beker William Vroegop verruilt WHS voor SPS LIEFDE SCHENKT, EIGENBAAT LEENT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De brandweer van Tholen rukte maandagochtend omstreeks acht uur uit nadat er gaslucht was ontdekt bij het wikkelbedrijf Van Meer in het nieuwe industriegebied Welgelegen. Een medewerker van het bedrijf bleef gas ruiken ook na het afsluiten van een kraan. Hij vertrouwde het niet en sloeg alarm. De blusgroep betrad het gebouw met persluchtmaskers en meetappa ratuur en constateerde een explosie ve situatie door een hoge concentra tie gas in de lucht. Het lek bleek voor de gaskraan te zitten. Door het openen van een roldeur kon het gas uit de ruimte ontsnappen en zakte de concentratie volgens de brandweer vrij snel. Uit veiligheidsoverwegin gen werd het openen handmatig gedaan. Medewerkers van Delta Nutsbedrij ven sloten de toevoer van buiten af en repareerden de gasleiding. De brandweer sprak van een gevaarlijke situatie. Ook de politie van Tholen was aanwezig. Deze week legt firma Eekels uit Barendrecht er drie ijzeren buizen in en sluit ze aan op drie pompen die het water de polder uit moeten slaan. Elke pomp kan zestig kubieke meter per minuut verwerken. Ze zorgen voor tijdelijke bemaling tijdens de renovatie van het gemaal. Het gat in de dijk zal nog groter worden als de bestaande leidingen, die van het gemaal rechtstreeks onder de Gemaalweg en de dijk lopen, zullen worden opgegraven. Die zijn verzakt en verwerken min der water dan het waterschap zou willen. Volgens M.J. Klippcl van het water schap zuigen ze door de kleilaag lucht aan waardoor de capaciteit vermindert. "Ze zouden 380 kuub moeten kunnen verwerken maar dat halen ze niet. Ze verwerken twintig procent minder." De leidingen zouden door het aan brengen van een binnenleiding her steld kunnen worden, maar dan ver liest het gemaal volgens Klippel nog meer aan vermogen. En die moet juist verbeterd worden nu gebleken is dat het gemaal in extreme situaties (zoals in december 1993 toen enkele polders door langdurige en hevige regenval met een hoge waterstand te maken kregen) onvoldoende water verwerkt. Bij de inspectie is volgens Klippel ook gebleken dat de leidingen ver zakt zijn. "Daardoor ontstaat er spanning op de aansluitingen. Door de druk kunnen die kapot gaan. Op de langere termijn is het beter om de leidingen te vervangen." Werkt de tijdelijke bemaling een maal en zijn de oude leidingen ver wijderd, dan zal aannemer Van Dijk uit Hardinxveld-Giessendam twee betonnen schachten storten. Door deze kokers zal het water het Schel de-Rijnkanaal ingespoeld worden. "Er is ook gedacht aan prefab beton- buizen maar dan ben je afhankelijk van de levering van derden. Het storten gaat sneller. Op deze manier houden we het gemaal zo kort mogelijk buiten bedrijf." Voordat de buizen gestort worden zal er eerst ook nog geheid worden. Na het vervangen van de leidingen worden ook de pompen zelf aan een grondige onderhoudsbeurt onder worpen. En om de geluidshinder te verminderen zullen de pompen ver plaatst worden. De omvangrijke renovatie kost anderhalf miljoen gulden en moet eind augustus klaar zijn. Tot die tijd is de Gemaalweg afgesloten voor het verkeer. Zaterdag is het gemaal te bezichti gen tijdens de open dag van het waterschap. Er hangen ook tekenin gen waarop te zien is hoe het er na opknapbeurt uit zal zien. Drie pompen zorgen ervoor dat het polderwater tijdelijk door deze drie buizen wordt gevoerd, door de dijk het Schelde-Rijnkanaal in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1