Vlaggenparade plechtig begin 5 mei in St. Annaland Klein Stavenisse groots op feestelijke bevrijdingsdag Behendige bestuurders tractoren St.Philipsland Donderdag 11 mei 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Zeskamp Vera Lynn Kanonschoten Techniek en fantasie Met het hijsen van de vlaggen van Canada, Engeland, Amerika en Nederland beginnen 5 mei aan de Ring in St. Annaland de festiviteiten op bevrijdingsdag. Een plechti ge opening met vier plaatselijke vertegenwoordigers van de verschillende krijgsmachtonderdelen. Ze salueren wanneer de koninklijke fanfare Accelerando het Wilhel mus aanheft. Oliebollen Armen tegemoet? Zeskamp Op de boerderij Champ du Charme aan de Molendijk West te Stavenisse wordt tractorchauffeur Piet Hage rond half vier met zoenen en een e.d. bedankt. De bejaarden helpsters die met hun fraaie wagen de eerste prijs van de optocht behaalden, keken dankbaar terug. "We hebben drie weken gezwoegd, maar met name de oudere mensen vonden het schitterend. Wij hebben veel eer van ons werk gehad", zeggen de dames. Bedankt mensen van toen Vlot Zat Na de vlaggenparade werd het Wilhelmus gespeeld, v.l.n.r. Piet Ridderhof korps mariniers), Marco Scherpenisse (koninklijke landmacht). Kees Goedegebuure (koninklijke luchtmacht) en Maurice de Goede (koninklijke marine) met achter hen de leden van scouting Heenetrecht. Op het sportveld begon 's middags de zeskamp, waarbij de organisato ren van WHS dit keer voor de vol gende spelletjes hadden gezorgd: ping pong bal aardappelrace, ballon vangen, ladder aan de wandel, blinddoekspel, het watervies dien blad spel en het ballen rollebollen. De finale was voor het spel der coaches, waaraan volóp water te pas kwam en dat was bijzonder welkom op deze warme middag. Dranken handel Rijnberg moest dan de kanti- nevoorraad aanvullen om de dorsti ge kelen te lessen. Een looporkestje zorgde nog voor meer gezelligheid op deze zonovergoten dag. Kees van Dijke won met zijn Doorzetters de eerste prijs. 2. Brandweer met Chris Hage 3. Burg. Smithstraat met Joke de Witte 4. WIK-springgroep met Jolanda Bazen 5. Bierensstraat jong met Daan Bolier 6. Bierensstraat oud met Jan Mosselman 7. FC Knudde met Leo Vroegop 8. WHS met Chris van 't Hof 9. De Vrekers met John Keur 10. WIK met Ria van 't Hof 11Flodders met Sjaak van Vossen 12. EHBO met Sandra van Paasen. De ballonwedstrijd opende het avondprogramma in St. Annaland. Inmiddels zijn de eerste kaartjes al terug. Van vlakbij, het Kortwegje en van veraf: Duitsland. De meeste bal lonnen zijn in Oost-Brabant en Lim burg terecht gekomen. Eind mei zal de uitslag bekend worden gemaakt. Het bevrijdingsconcert van Accele rando, op de muziektent aan de Ring, was in stijl: dirigent Pierre van Broekhoven kwam in uniform in een open jeep aangereden, met aan zijn zij, niemand minder dan de bekende zangeres Vera Lynn, in werkelijkheid Virginy Huijsmans uit Bergen op Zoom. Zij werden door het talrijke publiek en door de fanfare verwelkomd met Neerlands Jubelmars, waarna de zangeres direct in actie kwam met We'll meet again. Zij zong verder Now is the our, From the time you say goodbye en The white cliffs of Dover. Ook de tamboers werkten met aparte num mers aan het concert mee. Accele rando voerde nog het Zeeuws volks lied uit en besloot met: Happy days are here again! Oorspronkelijk zou de lampionop tocht de finale worden, maar in wer kelijkheid werd het bijna een herha ling van de grote optocht 's morgens, want diverse wagens deden weer meer, zoals van de brandweer, peu terspeelzaal (3) en Burg. Smith straat. Opnieuw klonken de kanon schoten van de Fire Figther door de straten van St. Annaland, maar de confetti was een eind op. Op de Hoenderweg moest met bezems de straatversiering omhoog worden gehouden voor een veilige door tocht. Tegen tien uur kwam de optocht terug op de Ring, waar voorzitter Van Popering het bevrijdingsvuur doofde en het Wilhelmus de bevrij dingsdag besloot. De voorzitter van de Dorpsgemeenschap uitte zijn grote waardering voor de geweldige medewerking van de inwoners van St. Annaland op deze vijfde mei. Hij zei trots te zijn op de hechte gemeenschapszin en grote inzet van velen op deze gedenkwaardige 5de mei 1995. merken. Rond één uur waren ze alle maal op, terwijl er in voorgaande jaren 's middags verkopers naar het sportveld moeten om tijdens de zes kamp nog oliebollen kwijt te raken. Velen hebben trek in een oliebol, want door het overvolle programma op deze 5de mei, is er niet zoveel tijd voor een uitgebreide maaltijd. VZOS geniet van de koffie in de Schutse, waar de bewoners worden toegesproken door directeur Wes- dorp, die de hoop uitspreekt, dat de jonge generatie verschoond zal blij ven van een oorlog zoals de ouderen die hebben meegemaakt. In de hal wijst een tentoonstelling nog op de vijf jaren van onderdrukking. Op het grasveld buiten staan een drietal legervoertuigen opgesteld. Bewoner dhr. Vermaas draagt het bekende gedicht 'De achttien dooden' van Jan Campert voor, waarna VZOS o.l.v. Rinus van Gorsel enkele liederen laat horen. Intussen gaan de leerlingen van de basisscholen op in hun spel en de tractatie na afloop smaakt goed, na zoveel inspanning bij het bussen gooien, e.d. Om half twaalf moeten ze weer klaar staan met hun versier de fiets bij de optocht. Met 294 versierde fietsen e.d. en 9 grote wagens is de noordkant van de Ring bijna te klein om alles goed op te stellen. De Fire Figther, de tank van de vrijwillige brandweer, geeft met enkele vuurpijlen en een gewel dig kanonschot het startsein. Bijna heel St. Annaland loopt uit voor de optocht, die door de veelal feestelijk versierde straten trekt. De jury staat voor een zware opgave en beoordeelt op drie plaatsen tij dens de route de deelnemers. Som migen jeugdigen blijken echter door vermoeidheid al voortijdig af te haken. Juryvoorzitter C.G. Meijer, oud-directeur van de l.t.s. in St. Maartensdijk, zei verrast te zijn door het vele werk en de originaliteit die de deelnemers aan de optocht toon den. 'Naar eer en geweten' deelde hij samen met tekenlerares Jos Boog aard en reclamefotografe Corry Groenewege de prijzen uit. De bewoners van de Burg. Smithstraat, die zeer actief waren met straatver siering, deelname aan de zeskamp en de optocht, zagen hun inspannin gen beloond met een eerste prijs. De uitbeelding van de humoristische t.v.-serie Allo Allo, met Franse ver zetsmensen en Duitse bezetters in komische situaties, werd door de jury bekroond wegens de 'uitsteken de, punctuele verzorging.' De tank van de brandweer werd tweede. De handkar met fietsen van Frans en Jos Burgers, waarbij verwezen werd naar de vordering van tweewielers door de Duitsers tijdens de oorlog, was goed voor een derde prijs. De verdere klassering was: 4. EHBO 5. WIK 6. Olleke Bolleke 50 jaar vrij heid 7. Olleke Bolleke brug 8. Olle ke Bolleke Trees 9. WHS. Ter ver goeding van de materiaalkosten kre gen alle deelnemers een geldprijs. Bij de versierde fietsen e.d. ging de eerste prijs naar René van Ouden aarde, Jack Rijnberg en Harm de Wilde die als evacué's volgens de jury 'zeer origineel' voor de dag kwamen. De versierde fiets met zelfgemaakte tekening van Niala den Braber (Voorstraat) werd 'zeer creatief genoemd, goed voor de tweede prijs. Matthijs v.d. Graaf (Tuinstraat) op hongertocht met een kruiwagen, kreeg de derde prijs. De mooie bloemenwagen van Stepha nie Goedegebuure ('s Gravenkreek), symbool van vrede en geluk, was goed voor de vierde prijs. Grote waardering had de jury voor het eigen werk van Rini Quist (Huy- gensstraat) met een levensechte Canadees. De feestelijk versierde fiets van Dinetta van Houdt (Huy- gensstraat) kreeg een zesde prijs. 7. Art en Elita Vellekoop ('s Graven- kreek) 8. Aron en Bertran Rijnberg (Huygensstraat) met hun tank en vliegtuig 9. Renko Tempelaars ('s Gravenkreek) met zijn prachtig voertuig, met veel techniek en fanta sie 10. Mirjam v.d. Kleijn (Nieuw- straat) die haar hond had versierd. Piet Ridderhof van het korps mari niers mocht samen met Martine van Ommen van scouting Heenetrecht de Canadese vlag hijsen. De drie Canadezen die 30 oktober 1944 de Eendracht overstaken, waren onze eerste bevrijders. Marco Scherpe nisse van de koninklijke landmacht en Arjan van Ommen brachten de Engelse vlag in top. In het pas bevrijde St. Annaland lag een groep Engelse militairen. Drie van hen kwamen bij een verrassingsaanval door Duitse bezetters vanuit Schou wen om het leven en zijn in St. Annaland begraven. Kees Goedege buure van de koninklijke luchtmacht hees samen met Jos Burgers de Amerikaanse vlag. Ook uit het verre Amerika hebben zich heel veel jon ge mensen ingezet voor de bevrij ding van Nederland. Maurice de Goede van de koninklijke marine en Egon Baldal van scouting brachten de eigen, nationale driekleur in top. Vandaag, 5 mei 1995, is Nederland 50 jaar bevrijd. Voorzitter J.W. van Popering wijst er in zijn openingstoespraak kort op en Bart Jan Quist en Francien Bur gers geven ook uiting aan de halve eeuw vrede, wanneer ze 50 duiven oplaten. Een feestelijk gezicht op deze zonnige morgen, die na de koraalmuziek uit de toren, muzikaal wordt vervolgd door VZOS, Acce lerando en de leerlingen van de basisscholen met het Zeeuws volks lied en Waar de blanke top der dui nen. De zon schitterde echt, zodat er van het bevrijdingsvuur dat sergeant der mariniers Piet Ridderhof ont stak, niet zoveel te zien was. Het vuurtje onder de oliebollen van WIK brandt al van 's morgens vijf uur en de grote belangstélling op deze bevrijdingsdag was duidelijk te m mm m mm Deze peuters wachten in spanning op het sein om te beginnen met het was ophangen. waar we werken", aldus de bejaar denhelpsters. In de huiskamer staat een kachel, een oude wasmachine, een handnaaimachine, een dekenkist en een soort bedstede. Ook de kle ding blijft in stijl met een haakmuts, leren sokken, een lange onderbroek en sokophouders. Lamsoren, kreu kels, 'sukerspekken' en Oranje boven lucifers dragen ook bij tot de nostalgische sfeer. In de schuur van de familie Hage is alles in drie weken tot in de puntjes geregeld. De mannen hebben de dames bijge staan. "De televisie hadden we gerust drie weken kunnen verhu ren", merkt één van hen op. De wagen van de bejaardenhelpsters heeft ook nog een actuele leus mee gekregen: 'Wordt er in de toekomst nog vergoed, of gaan we weer de armen tegemoet?'. Ook in hun vrije tijd blijven de dames met hun werk bezig. De inspanningen van Adrie Moerland-Moerland, Corrie Geuze- van Haaften, Mientje van Haaften- Deurloo, Jannie Riedijk-Moerland, Ria Elenbaas-de Rijke, Maddy Smits-Goedegebuure en Linda Moerland-Joosen worden door de jury beloond met een eerste prijs. "Als klein dorp hebben we niet veel geld, maar iedereen krijgt wat. En het gaat ook om het meedoen", zegt Van den Hoek bij de prijsuitreiking. De uitslag bij de grote en kleine wagens luidt als volgt: IBejaarden hulp 2. Van Vossen-Tack 3. Achter huis De Rijke-Smits 4. Menorah 5. Kleuters Kwiek 6. Peuterspeelzaal 7. Familie Moerland-Potappel. Bij de loopgroepen was het resul taat: 1zusjes Van der Reest 2. Wil ly Hoek 3. Jolanda Moerland 4. Tina Fortuin 5. Lisanno Riedijk. Fietsen: 1. Colinda Smits 2. Mirjam Smits 3. Mendy Rijnberg 4. Adriën- ne Walhout 5. Leona Elenbaas 6. Patricia v.d. Reest 7. Dineke Bijl 8. Perry Wesdorp 9. Jennifer van Haaf ten. Voor de overige deelnemers was er een reep mars. Er is nog meer te doen op 5 mei in Stavenisse. De feestelijkheden begonnen 's morgens met dorpsom roeper Gatze de Moed en koraalmu ziek vanaf het dak van de familie Van Prooijen in de Voorstraat. De jeugd liet vanaf de haven ballonnen op, waarna de aubade volgde op de trappen van de bibliotheek, m.m.v. zangvereniging Laudate Dominum. Het' vernieuwde Van der Lek de Clercqplein leende zich uitstekend voor de kinderspelen. Het was er gezellig, evenals 's middags bij de demonstratie van gymnastiekvereni ging Kwiek. De zeskamp in de Voorstraat werd gewonnen doof het eerste elftal van Stavenisse 2. jeugdvereniging Menorah 3. Flierefluiters 4. Renaultfans 5. Coureurs 6. Smits Boys 7. Klap op je n'oage 8. Cafeta ria Stavenisse 9. Banananmix 10. Guppies. De prijzen werden uitgereikt in de rust van de gecostumeerde voetbal wedstrijd, 's avonds op het sport veld, tussen een ploeg van Kwiek en een team overige dames. Het bevrij dingsfeest werd in dorpshuis de Sto ve besloten met een Oranjebal. Wanneer Van den Hoek van het 5 mei-comité de volgende ochtend terugblikt, concludeert hij enthou siast dat Stavenisse een mooi feest heeft gehad ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding 1945-1995. De winnaars van de optocht in Stavenisse, de bejaardenhelpsters Adrie Moerland-Moerland, Corrie Geuze-van Haaften, Mientje van Haaf- ten-Deurloo, Jannie Riedijk-Moerland, Ria Elenbaas-de Rijke, Maddy Smits-Goedegebuure, Linda Moerland-Joosen en chauffeur Piet Hage. Ook in Stavenisse werd 50 jaar bevrijding volop gevierd. "Als klein dorp hebben we iets groots laten zien", zegt directeur C.G. van den Hoek van de Schalm trots bij de prijsuitreiking in de Voorstraat. "Iedereen heeft van de optocht geno ten. Voor de deelnemers was het wel zwaar met deze temperaturen, maar het is beter dan regen." Velen genie ten buiten in het zonnetje, op een stoel of een bank, van de optocht. Ook de bewoners van de Elenahof hebben voor het woonzorgcentrum plaats genomen om de feestelijke optocht ter herinnering aan 50 jaar bevrijding goed te kunnen volgen. Ze zwaaien de deelnemers toe. "Een ideale middag", concludeert Van den Hoek. De in de Voorstraat begonnen optocht wordt voorafgegaan door een looporkestje uit Goes. De eerste van de 79 deelnemers (12 grote wagens, 12 kleine wagens, 11 loop groepen en 44 versierde fietsen) is jeugdvereniging Menorah met een tank. Chauffeur Gert Lindhout lacht, ondanks dat zijn zwart gemaakt gezicht nog de ernst van de laatste 'gevechten' aangeeft. Hij deelt cho colade en sigaretten uit en op zijn tank zitten de mooiste meisjes van Stavenisse. Uit zijn borstzak steekt nonchalant een grote reep chocola de, die ondanks de overvloedige zon niet zal smelten. In de verpakking is een stuk hout gedaan, verklapt Gert Lindhout. De pauze is voorbij, de optocht gaat verder en de jeugdige bevrijders halen hun uit hout gezaagde Uzi pistoolmitrailleurs weer tevoorschijn. De Burg. Sluij- mersstraat, die normaal overgesla gen wordt omdat vanaf de Kerk straat de Dr. Bernhardistraat wordt genomen, krijgt 5 mei de eer van de optocht. De straat is namelijk feeste lijk versierd. Verenigingen, peuters en leerlingen van de basisschool, groepen met ouderen en enkele paren hebben zich de laatste weken flink inge spannen om aan de optocht te kun nen meedoen. Er is heel veel animo in Stavenisse voor de viering van bevrijdingsdag. '50 Jaar bevrijd, na leed en strijd, 't zilte land werd groen, bedankt mensen van toen!' was er op een spandoek te lezen. "Ontelbare uren zijn er in het maken van de wagen gaan zitten", vertellen de dames van de bejaardenhulp. Het idee kwam spontaan op. Met een historisch interieur en Thoolse kle derdracht wordt herinnerd aan ver vlogen tijden. "We hebben veel spullen gekregen van de mensen Ringsteken kan behalve met paarden, ook met tractoren worden gedaan. Het was in Sint-Philipsland één van de onderdelen van een behendigheidswedstrijd. Vanaf de dijk sloegen tientallen inwoners de verrichtingen van de tractorbestuurders op het havenplateau gade. Met een reveille door Concordia en het hijsen van de vlag door raadslid J. de Jager werd vrijdag morgen in Sint-Philipsland de vie ring van bevrijdingsdag ingezet. Bij De Wimpel zongen de school jeugd en de andere aanwezigen het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied, waarna in het dorpshuis een bevrijdingsconcert op het pro gramma stond. Eerst vertelde C.A. van Nieuwen- huijzen de aanwezigen hoe hij de oorlog en bevrijding vijftig jaar geleden heeft beleefd. Daarna zette Concordia in met vaderlandse liede ren. Bij het spelen van de Colonel Bogy-mars kwam de zaal goed los; er werd meegefloten en -geklapt. De schooljeugd trok vervolgens door het dorp voor een vossejacht. Vijftien ouders en leerkrachten had den zich verstopt. Bij het vinden moesten de kinderen raden welk beroep zij uitbeeldden. Elk kind kreeg bij terugkeer een herinne ringsbeker met opschrift 50 jaar bevrijding. Op het havenplateau stond vervol gens de trekkerbehendigheidswed- strijd op het programma. De vijftien deelnemers aan dit nieuwe spel moesten allereerst een kar aanpik ken waarop een jerrycan met water stond. Vervolgens tussen een aantal pylonen door slalommen en met één wiel over een balk rijden, waarbij de jerrycan niet mocht omvallen. De kar moest achteruit tussen een aantal strobalen geparkeerd worden. Voor op de hefinrichting van de tractor was een staaf aangebracht, waarmee vervolgens een ring moest worden gestoken. Extra handicap hierbij waren de stenen die vóór de stelling met de ring waren neergelegd. Win naar van dit spel werd Adrie Fon- teijne, vóór Jaap de Jager. De poe delprijs ging naar Martijn Bomas. Het mooie weer was voor de koren VZOS, Van Knop tot Bloem en Rejoice aanleiding om hun optreden 's middags niet in, maar vóór De Wimpel te houden. Rejoice bracht onder leiding van Mario Riedijk drie nummers ten gehore, net als het jeugdkoor onder leiding van Wilma van Duuren. VZOS tenslotte zong, geleid door Jan Wesdorp, vijf liede ren. Samenzang was er van het Zeeuwse volkslied en het Wilhel mus. De belangstelling was goed. Twaalf teams streden op het sport veld om de hoogste eer tijdens de zeskamp die Noad '67 en De Ruuc- stoppelen organiseerden. De uitslag van deze behendigheidsspelen was als volgt: 1Vlot Zat 58 p., 2. Mimo- lians 56 p., 3. Haqui 49 p., 4. Texel 2 45 p., 5. Concordia 2 42 p., 6. Texel 1 40 p., 7. de Flippers 38 p., 8. de Tarvootjes 34 p., 9. de Wolfjes 30 p., 10. de Stoottroepen 28 p., 11. Concordia 1 en Sepultura 24 p. De jaarlijkse demonstratie van de jeugdbrandweer trok vrijdagavond weer veel belangstellenden naar het havenplateau. Niet alleen een bran dende auto werd natgespoten, maar de stralen werden ook op de aanwe zige jeugd gericht en dat zorgde voor veel hilariteit. Het bevrijdingsbal, met muziek van Cheers, sloot een geslaagde bevrij dingsdag af in Sint-Philipsland. Kinderen van de peuterspeelzaal in Sint-Philipsland vierden bevrijdingsdag met zelfgemaakte trommels. Michel oefent vlijtig om later als tamboer van Concordia de festiviteiten muzikaal op te kunnen luiste ren. S

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17