Burgers moeten energie besparen Riolering zorgt voor verrassing Wandelpad Stavenisse knabbelt aan ijsclub Eendracht Bindt Betrek buurt bij speelterrein Gat in Bebouwdendam Zitbanken en afgietsel schildhouder langs route Ruim vijftig boetes voor te snel rijden Wildeman Geen schuld timmerman Jamait Salam vraagt om eigen ruimte in Tholen Thoolse dames in bestuur van plattel.vrouwen Pleidooi D66, WD en SGP: Donderdag 4 mei 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bureau kost 2 gulden per inwoner Energiebesparing. De gemeente Tholen moet er ook aan gaan doen. Ten minste bedrijven en particulieren binnen de gemeentegrenzen zullen ertoe bewogen worden zui niger met energie om te gaan. Hoe dat het beste aange pakt moet worden is nog niet bekend maar daarvoor wordt een deskundig adviesbureau ingeschakeld. Dat kost twee gulden per inwoner. Bij het uitvoeren van een rioolbeheersplan kan de gemeente Tholen voor grote verrassingen komen te staan. Die conclusie trok J. de Jager (CDA) dinsdag avond in de commissie openbare werken naar aanleiding van het vervangen van de riolering in de Bebouwdendam te Tholen. Verkrijgbaar bij Stavenisse krijgt een wandelpad. Na de bouwvakvakan tie zal het pad Boswei/Stoofdijk worden aangelegd. Er komt een brug over de watergang, zitbankjes en zelfs verlichting. Ook een replica van een schildhouder, een beeld dat bij de ingang van het voormalige slot Stavenis se stond, komt langs de route. Fietspad Kunstwerk Waardering De speelterreinen bij de Wimpel in Sint-Philipsland en aan de Beatrixstraat in Scherpenisse worden voor 48.000 gulden opgeknapt. Voor het werk was 60.000 gulden uit getrokken. Het karwei in Sint-Philipsland blijkt echter minder duur uit te vallen. De commissie openbare werken ging dinsdag akkoord met het beschikbaar stellen van 45.000 gul den voor dit zogeheten energiebe leidsplan maar wilde wel weten wat de besparing oplevert. Dit jaar moet er een plan zijn opge steld, in 1997 moet het worden uit gevoerd, zo lichtte L.T. Steenpoorte toe. De gemeente is verplicht aan dacht te besteden aan milieu-aspec ten. Zij ontvangt daarvoor geld van het rijk (ƒ136.317,- per jaar). Tholen wil aandacht besteden aan vier zaken; de zogenaamde droge componenten (afvalverwerking), duurzaam bouwen, gemeentelijke energiebesparing en voorlichting. Per onderdeel moet er een plan komen. Drie van de vier kunnen opgepakt worden door intergemeen telijke samenwerking (waaronder OLAZ) maar voor de energiebespa ring kan dat niet. Daar is volgens b. en w. het adviesbureau voor nodig. M.J. Klippel (SGP) stond positief tegenover het plan maar wilde weten wat de gemeente ermee wil bereiken. Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) stelde dat het de burger meer zal gaan kosten dan de twee gulden die nu wordt voorgesteld. R. Raven- steijn (VVD) wilde weten wat het de burgers oplevert. "Wil je mensen interesseren voor energiebesparing, dan moet je ze een worst voorhou den." Hij vond het inschakelen van een extern bureau een noodzaak maar betreurde het dat de ambtena ren (ondanks de uitbreiding van het personeel) dit niet zelf konden uit voeren. Wethouder J. van der Jagt gaf Ravensteijn daarin gelijk. "Er is geen ambtenaar die dit er even bij kan doen. Ook andere gemeenten hebben er moeite mee." Tholen gaat op dit punt in zee met Goes en Borsele. Volgens Steen poorte zullen er met bedrijven afspraken worden gemaakt over energiebesparing. Maar ook het gemeentelijk apparaat zal onder de loep genomen worden. De baten kunnen per gemeente verschillen, zo stelde hij. De commissie zal over de kosten en baten later geïnformeerd worden. In het samenwerkingsverband zijn nu een coördinator en twee toezicht houders werkzaam. Volgens Steen poorte kunnen zij dit werk er niet bij nemen en is het 'echt noodzakelijk om het uit te besteden.' Extra kosten voor de inwoners ver wacht Steenpoort niet: "Het gaat niet om het opleggen van harde maatre gelen." Wethouder J. van der Jagt beaamde dat. De bedoeling is om regelmati ger een groot deel van het rioolstel- Bij vijf snelheidscontroles slingerde de poïitie onlangs 51 overtreders op de bon. Op de Grindweg te Tholen werden 465 voertuigen gecontro leerd. Vierentwintig hiervan reden harder dan de toegestane 50 km per uur. De hoogst gemeten snelheid was 81 km per uur. Op de Oud-Vos- semeersedijk te Oud-Vossemeer - waar de maximumsnelheid 80 km per uur is - passeerden 92 voertuigen waarvan er tien te hard reden. De hoogste snelheid was hier 109 km per uur. Op de Patrijzenweg te Oud- Vossemeer werden elf bestuurders gecontroleerd. Geen enkele reed harder dan de 50 km per uur die daar is toegestaan. Op de Stoofstraat in Poortvliet werden 87 voertuigen gecontroleerd en twee overtreders werden bekeurd. De snelste van de twee reed 62 km per uur. Ook op de Lageweg te Poortvliet was het raak. Van 235 voertuigen die de radarpost passeerden, reden er vijftien te hard. De hoogst gemeten snelheid was hier 112 km per uur. sel te inspecteren. En dat kan wel eens voor tegenvallers zorgen als blijkt dat het riool veel eerder aan vervanging toe is dan gepland. Rioolbuizen moeten 50 tot 60 jaar meekunnen. Nu wordt het riool geïnspecteerd als er zich verstoppin gen of verzakkingen voordoen, maar dat beleid zal veranderen. De riolering aan de Bebouwdendam staat op instorten. De zaak kwam aan het licht toen er een gat in de straat viel. Omdat deze zaak urgent is moet de renovatie van de riolering in de Schoolstraat in Poortvliet wachten. Toen de gemeente de rio lering in de Bebouwdendam inspec teerde bleek deze veel slechter te zijn dan werd aangenomen. Pro bleem daarbij is ook nog dat een gedeelte onder de woningen ligt. Volgens M.J. Klippel (SGP) is die situatie ongewenst maar volgens ambtenaar W.A. Blaas is er nu geen andere oplossing voorhanden van wege de hoogteverschillen in Tho len. "Als we het daar op de goede hoogte willen brengen, dan moeten we in andere straten ook gaan bre ken." Volgens De Jager verliest het riool bij de renovatie aan berging, onge veer 80 kubieke meter. Volgens Blaas is dat geen probleem omdat het om een hoog gedeelte in Tholen gaat. De renovatie van de Schoolstraat kan volgens hem een paar jaar wachten. Prachtig gevlochten Italiaanse sandalen met een s~- zacht leren voetbed, van topkwaliteit. Cv. Quist Advertentie I.M. Ambtenaar W.A. Blaas hoort J. Moerland aan die de kaart heeft bestudeerd. Ook anderen doen dat zoals M.J. Hoek tweede van links) en naast hem H. Vermaas. Omdat het pad over het terrein van de ijsbaan loopt, verliest de ijsclub Eendracht Bindt terrein, maar wet houder J. van der Jagt beloofde maandagavond op de hoorzitting in de Stove te bekijken of dat aan de andere kant van de baan gecompen seerd kan worden. Er waren bijna dertig belangstellen den naar de Stove gekomen om het ontwerp-wandelpad te bekijken en van kanttekeningen te voorzien. Ook werd gevraagd naar andere in het dorpsplan Stavenisse opgeno men zaken, zoals het fietspad van Sint-Maartensdijk naar Stavenisse en het plaatsen van een kunstwerk. Het wandelpad van asfalt wordt twee meter breed en verbindt het oude en het nieuwe Stavenisse: de Stoofdijk waar een steile trap komt en de Boswei. Ongeveer ter hoogte van de kasteelresten komt een hard houten brug die door ambtenaar Van Vossen werd omschreven als voet en fietsbrug. Tussen het pad en de watergang komt gras, tussen het pad en de tuinen van Boswei en Bos bomen en struiken. Er komen vijf zitbanken en zes lichtmasten tussen en langs het groen. De beplanting zal bestaan uit haagbeuk, es, popu lier, kornoelje, hazelaar, vogelkers, zwarte els en botanisch rozen. Langs het pad op de ijsbaan komen knot wilgen. J. Moerland vroeg zich af hoe rol stoelgebruikers de trap bij de Stoof dijk op moeten zien te komen. "Of moeten die dan daar weer terug?" Hij wees er verder ook op dat de trappen in de winter spiegelglad kunnen worden. Ook informeerde hij naar de mogelijkheid de ijsbaan te verbeteren door een bekisting aan te brengen. Maar wethouder J. van der Jagt zei dat de ijsclub daar zelf niet mee naar voren was gekomen tijdens het overleg over het pad en de bomen. Op de jaarvergadering te Kapelle van de plattelandsvrouwen in Zee land, zijn diverse Thoolse dames in het bestuur of in commissies geko zen. Mevr. C.J. Weijler-Dourlein uit Sint-Annaland nam afscheid als pro vinciaal bestuurslid. Ze vervulde deze functie zes jaar. Ook mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen trad af als bestuurslid. Zij vertegen woordigde Zeeland zes jaar lang in het hoofdbestuur. Mevr. M.A.J. Emmelot-Koolen uit Scherpenisse werd gekozen als lid van het provin ciaal bestuur. Mevr. E.A.J. Wester- veld-Hoogendoom uit Sint-Philips- land werd gekozen in de commissie kadervorming. Daarnaast neemt ze, gedeeltelijk, de p.r. binnen het pro vinciaal bestuur voor haar rekening. Mevr. R. Wisse-Kleppe (oud-inwo ner van Anna Jacobapolder) was aftredend in de agrarische commis sie en mevr. H.A. Moormans-Vlot uit Sint-Maartensdijk trad terug als voorzitster van de commissie kader vorming. De dames kregen een lin nen tas die de macht van de bood schappentas moest symboliseren. Bridgedrive. De bridgeclub Rem merswaal Groep organiseert zater dagavond 13 mei in zaal d'Honneur te Bergen op Zoom een gezellig heidsdrive waarin gespeeld wordt om de Krabbentrofee. De drive begint om kwart voor acht. "Ze kunnen er goed mee leven." De wethouder erkende dat het talud van de Stoofdijk steil is en dat er geen voorziening komt voor rolstoelge bruikers en kinderwagens omdat de huidige oprit komt te vervallen. "Doe je dat wel dan wordt het ook voor fietsers en bromfietsers aan trekkelijk." Mevrouw J.C. van der Jagt vroeg aandacht voor de te verwachten overlast van hondepoep op en langs het pad. De wethouder antwoordde dat er niet veel anders te doen staat dan de hondebezitters op hun ver antwoordelijkheid te wijzen. Er komt geen hondentoilet. M.J. Hoek bracht het dorpsplan van 1990 nog eens in herinnering en wees erop dat er toen gesproken is over het ontbrekende stuk fietspad naar het dorp. "Dat zou langs de Jan Karelsweg komen, over de Oude- landsedijk naar de brug over de watergang die veel zuidelijker lag dan wat nu wordt voorgesteld. Ik vraag me af waarom we toen gesproken hebben over een fietspad en nu praten over een voet-en fiets brug." Van der Jagt stelde dat het plan niet zo ver is uitgewerkt dat het fietspad 'via een dreefje de Boswei in zou schieten'. "Het is niet moge lijk om beide functies te combine ren. De aansluiting zal eerder op de kop van de Stoofdijk komen. Het kan nooit dwars door de ijsbaan worden aangelegd." Waarop Hoek vroeg of er dan twee bruggen komen. "Er is toen door de burgemeester gezegd dat het fiets pad dwars op de Boswei zou komen zodat de fietsers niet nog eens 800 meter om zouden moeten rijden." Chef civiel-technische zaken W.A. Blaas merkte op dat de aanleg van het fietspad nog wel enkele jaren zal duren maar dat -er wel eerst twee bruggen gepland waren: een voet gangers en een fietsbrug. Bij de ruil verkaveling zal het fietspad weer om de hoek komen kijken. Dan pas wordt het zaak te bepalen waar de overgang over de watergang komt, bij de nu aan te leggen brug of via een nieuwe brug. Hoek had berekend dat de ijsbaan door het pad en de wilgen 450 vier kante meter moet inleveren. "De ijs baan in Stavenisse is iets heiligs," zei hij,"450 meter is een hele plas. Dat gaat van de ijsvloer af. Wie gaat de baan verbreden en wie betaalt dat?" Langs het pad zal, ter hoogte van de resten van slot Stave nisse, een afgietsel geplaatst worden van een van de beèl- den die vroeger op de hekpa- len van het kasteel stonden. Deze beelden, die in de heral diek wildemannen genoemd worden, houden een knots vast en een wapenschild. Het kas teel behoorde aan het geslacht Van Tuyll van Serooskerken. De slotheer overleed in 1669 en is in de kerk van Stavenisse begraven. De beelden van de poortwach ters verdwenen uit het zicht en kwamen via verschillende eigenaren in Hilversum en de Veluwe weer bij de familie Tuyll van Serooskerken op Walcheren boven water. Het afgietsel wordt gemaakt van cementmortel met een toe slag van gemalen natuursteen. Van der Jagt legde uit dat de gemeente de grond heeft aangekocht van Staatsbosbeheer, vrij van lasten. Waarop Hoek zich hardop afvroeg waarom de ijsclub dat, zonder voor waarden te stellen, had toegestaan. De wethouder verbaasde zich erover dat dit door Hoek werd aangekaart terwijl het overleg met de ijsclub zo gladjes was verlopen. Hij vond het niet de plaats daar verder op in te gaan maar beloofde het koopcon tract met Staatsbosbeheer er nog eens op na te zien. Hoek richtte zich toen rechtstreeks tot vertegenwoor digers van de ijsclub. J. Moerland antwoordde dat het pro bleem zou zijn opgelost als de ijs baan een stukje op zou schuiven. "Als er aan twee kanten een walletje komt dan is het goed." De wethou der zei dit nader te zullen onderzoe ken. H. Vermaas vroeg zich af of Stave nisse nog een kunstwerk krijgt: "We zijn wel de kleinste kern op het eiland maar toch niet zo klein om hier geen kunstwerk neer te zetten?" Van der Jagt zei dat de plaatsing van een kunstwerk in het dorp was uitge steld, maar zeker niet was afgesteld. ,De bevolking keerde zich enkele jaren geleden tegen het kunstwerk 't Veer dat op het Van der Lek-de Clercqplein zou worden geplaatst. Andere plaatsen voldeden volgens de kunstenaar niet waarop het pro ject werd afgeblazen. Opmerkelijk was dat Vermaas er naar vroeg omdat de weerstand tegen het kunst werk indertijd nogal groot was. M. Geuze wilde weten hoe het stond met de plannen voor de boomweide. Van der Jagt zei dat dit los staat van het wandelpad. "De grootte van de boomweide is regelmatig veranderd. Ik ben niet op de hoogte van de laat ste gegevens." Van der Jagt verwees Geuze daarvoor naar burgemeester H.A. van der Munnik. Hoek had aan het slot van de avond ook nog een kleine verrassing in pet to. Hij sprak namens zijn dorpsge noten waardering uit voor het opknappen van het Van der Lek-de Clercqplein door de gemeente. Van der Jagt was daar heel blij mee maar zei dat het compliment in de eerste plaats zijn ambtenaren toekomt, die het hebben voorbereid. "Dit is dan een meevaller voor ons. Ik vind het bijzonder fijn dat u dat hier heeft willen zeggen." De commissie openbare werken ging dinsdagavond akkoord met de renovatie van beide terreintjes maar enkele leden vroegen zich af of het niet beter is de buurtbewoners te betrekken bij het toezicht op de speeltuintjes. J. van den Donker (D66), M.J. Klip pel (SGP) en R. Ravensteijn (VVD) pleitten daarvoor. Op die manier kan bijvoorbeeld voorkomen worden dat de toestellen door oudere jeugd ver nield worden, zo meenden zij. Andere raadsleden en het college voelden daar niet veel voor. Het was immers al zo vaak geprobeerd èn mislukt. "Dan moeten we zorgen dat het wel lukt,"zei Ravensteijn opti mistisch maar wethouder J. van der Jagt temperde het enthousiasme van de liberaal: "De rijpere jeugd mist het toezicht van de ouders. Bij jonge kinderen is die toezicht er wel, zo gauw die ouder wordt, vervalt ook het toezicht." CDA-er J. de Jager viel de wethou der bij. Hij lichtte toe dat er bij het inrichten van het speelterreintje bij de Wimpel een wedstrijd voor de jeugd was uitgeschreven om de betrokkenheid te verhogen:"Als er geen vereniging is, dan verslapt het. Dat zal altijd zo blijven." Van den Donker vroeg zich af of er dan wel voldoende 'draagvlak' voor dergelijke terreintjes zijn. "Er is geen aanspreekpunt. Het risico voor de gemeente is groot. De vernielin gen hou je zo niet tegen." Van der Jagt benadrukte dat de zorg om het in stand houden van een speelterreintje ieders verantwoorde- Er bestaan geen verschillen in de regelingen voor de begraafplaatsen in de voormalige gemeenten Tholen en Sint-Philipsland. Dat stelde chef civiel-technische zaken W.A. Blaas dinsdagavond in de commissie openbare werken naar aanleiding van een vraag van J. van den Donker (D66). Die bracht het incident bij de begraafplaats in Sint-Philipsland van 19 april nog eens naar voren, waarbij de stoet de begraafplaats niet op kon omdat het hek op slot zat. Van der Donker had de indruk gekregen dat de timmerman die het hek had afgesloten, de schuld krijgt van het incident. "Maar die kan daar nooit verantwoordelijk voor gesteld worden. De verantwoordelijkheid ligt ergens anders. Hij heeft geen opdracht gehad het hek open te laten. Hoe kan dat daar nu wel gebeuren en elders nooit?" Wethouder J. van der Jagt stelde dat de timmerman in gemeentedienst is. "Maar ik kan u geruststellen, hij wordt geen schuld in de schoenen geschoven. Hij is ook niet op het matje geroepen of zo. Het wordt als een bestuurlijke aangelegenheid gezien. Er wordt niemand persoon lijk iets aangerekend." Volgens Blaas is alles doorgespro ken met de desbetreffende ambtena ren. Hij betreurde het incident:"Het is de eerste keer in de dertig jaar dat ik hier werk." P. van Belzen (RPF/GPV) verbaas de zich er nog wel over "De hekken van de begraafplaatsen zijn toch altijd open?" J. de Jager (CDA) ver telde dat het hek in Sint-Philipsland een groot en een klein hek heeft. Op die middag was het grote hek afge sloten, maar het kleine open. lijkheid zou moeten zijn, maar dat het uiteindelijk een gemeentelijke voorziening is. Klippel vond één aanspreekpunt te weinig. "Je moet oppassen met individueel toezicht. Misschien kun je met een brief de wijk er eens op wijzen dat het de gemeente geld kost om de terreintjes te onderhouden." P. van Belzen (RPF/GPV) wist te vertellen dat er ook gemeenten zijn die jaarlijks een lijstje publiceren met de kosten die de gèmeente heeft moeten maken om vernielde toestel len te repareren of te vervangen: "Maar ik weet niet of dat effect heeft. De buurt wil wel de lusten, niet de lasten." De houtsnippers bij de Wimpel wor den vervangen door grof zand. Omdat er vaak wateroverlast ont stond zal daar de afvoer aangepast worden. Aan de Beatrixstraat wordt het ter- reintje kleiner. De drainage wordt aangesloten op een nieuwe drainage in de Beatrixstraat omdat de be staande niet goed werkt. Er komt een glijbaantje, een schommel en een veerwip. De Marokkaanse vereniging Jamait Salam wil dat de gemeente haar helpt bij het zoeken naar een eigen ruimte. Al langere tijd vraagt de ver eniging hierom, maar de gemeente is daarop nog niet ingegaan. Onlangs verstuurde de vereniging een brief naar wethouder J. Versluys met wederom de vraag om een eigen ruimte. "De wens van Jamait Salam is me bekend, maar recent is hier over geen contact geweest", meldt de wethouder desgevraagd. "Er zal echter continuïteit moeten zijn en die staat bij deze vereniging op erg wankele basis." Dat bestrijdt voor zitter H. Benjilali van Jamait Salam. "Als een vereniging wankel is, dan bestaat ze geen acht jaar. We hebben tientallen leden waarvan er zelfs enkele geen Marokkaan zijn. Voor onze activeiten hebben we gewoon een eigen plaats nodig. We hebben te maken met mensen die in ploe gendienst werken. Men moet ook bijvoorbeeld 's morgens eens terecht kunnen. Nu moeten we een zaal huren in Meulvliet, maar daar zijn we ook gebonden aan de andere gebruikers." De vereniging organi seert allerlei activiteiten variërend van huiswerkbegeleiding en voet baltoernooien tot culturele bijeen komsten en jongerenavonden. Jamait Salam had in Tholen al eer der een aantal gebouwen op het oog die (gedeeltelijk) als verenigingsge bouw konden dienen zoals het voor malige REC-gebouw, het voormali ge politiebureau en de Oesterschelp. Maar dat liep op niets uit. De vereni ging is echter vastbesloten om door te gaan met de vraag om een eigen plaats. "We wachten nu het ant woord van de wethouder op onze brief af. Als die kwijtgeraakt is, wil len we gerust een nieuw exemplaar sturen. Als er dan nog geen ant woord komt, gaan we bellen met de gemeente", zegt voorzitter Benjilali. Inmiddels zegt de vereniging al vele vrijwilligers te hebben die de eigen ruimte willen beheren en onderhou den. Op deze plek ongeveer gaat het wandelpad de watergang over, langs de ijsbaan naar de Stoofdijk (rechts). De bomen staan rond de oude begraafplaats. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3