Partij goederen in Welgelegen Holonite biedt in Tholen in 2000 werk aan 95 mensen 'Vrede en vrijheid zijn verzet tegen oorlogsgeweld waard' Feestelijke viering van vijftig jaar bevrijding In januari moet eerste produktiehal klaar zijn Oranjetaptoe in smalstad Bevrijding in bibliotheken Geen eten 9 Tholenaren opgepakt voor diefstallen Veel tijdelijk werk voor vrouwen Hoe komt u aan een extra hoge spaarrente? Tentoonstelling Tholen in oorlogstijd bijzonder veelzijdig 32b~) Donderdag 4 mei 1995 51e jaargang no. 25 Tegenover boerderij Goorden aan de Langeweg komt een groot bedrijf in partijgoederen, dat werk kan bieden aan 40 tot 60 mensen. Voornamelijk vrouwen die in deeltijd allerhande artikelen sorteren, bijvoorbeeld ondergoed, snoepgoed en gedroogde bloemen (potpouri). Bouwelementenproducent Holonite uit Halsteren gaat op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen een nevenves tiging bouwen, waar in januari 12 tot 17 produktiemede- werkers aan de slag moeien. Rond de eeuwwisseling zal het gehele bedrijf in Tholen geconcentreerd zijn en met een verdubbelde omzet werk bieden aan totaal 95 men sen: 45 als uitbreiding naast de bestaande 50 personeels leden in Halsteren. Delen verhuren Stroomversnelling Lage geurdrempel Personeel is kapitaal Kijk vlug op pag. 12! Scholen Rats, kuch en bonen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers ï,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tholen en St. Philipsland maken zich op voor een feestelijke viering van 50 jaar bevrijding. Met een uit stekende weersverwachting belooft vrijdag 5 mei een gezellige dag te worden. Wie de versierde straten overal ziet, moet wel concluderen, dat de inwoners helemaal in de stemming zijn voor het gouden bevrijdingsfeest. Er is al enorm veel werk verzet door vrijwilligers om programma's voor allerlei evene menten te organiseren. Het enthou siasme werkte aanstekelijk, want steeds meer straten en individuele bewoners hebben hun huis in de vlaggetjes gezet. Op diverse plaat sen zijn ook bomen geplaatst met rozen. Het complete programma voor 4,5 en 6 mei vindt u op pagina 18. De bevrijdingsfeesten in Sint-Maar tensdijk worden zaterdag afgesloten met een taptoe. Euterpe tekent voor de organisatie, maar doet zelf niet mee aan dit muziekfestijn. De 'vier deelnemende korpsen maken zaterdagavond vanaf kwart over zeven ieder een rondgang door het dorp. Aansluitend begint om acht uur op de Markt de 'oranjetap toe'. In actie komen: het jeugdkorps Jong Excelsior uit Delft met ver nieuwende muziek maar ook tradi tionele marsen; de Thalita show brassband uit Vlaardingen met een stijl gebaseerd op de Engelse guards; het Juliana drum- en bugel korps uit Middelburg met een selec tie van muziek uit de James Bond films; tenslotte Prins Willem van Oranje, dat Engelse militaire muziek brengt. Om bij slecht weer de bezoekers droog te houden, worden op de Markt overdekte zitplaatsen gemaakt. Deze maand wordt ook in de drie openbare bibliotheken aandacht geschonken aan het thema 50 jaar bevrijd. In Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk zijn herdenkingsbor den te bewonderen, beschikbaar gesteld door streekmuseum De Meestoof. De bibliotheek in Tholen exposeert een aantal werkstukken van leerlin gen van twee basisscholen. Er zijn collages te zien van groep 8 van de Eben-Haëzerschool en tekeningen van leerlingen van De Veste. Daar naast is de vitrine gevuld met zaken uit de jaren 1940-1945, beschikbaar gesteld door de gezusters Blaas. Zo zijn er distributiestamkaarten, bon kaarten en receptenfolders te zien. En een origineel reepje zilverkleurig papier zoals die door de Engelsen werden uitgestrooid om de Duitse radar te misleiden. Ook zijn handge maakte speldjes te bewonderen, die in de bezettingstijd werden verkocht om van de opbrengst klandestiene bonnen ten behoeve van onderdui kers aan te schaffen. De politie heeft tien inbraken op Tholen en negen in Bergen op Zoom opgelost. Negen Tholenaren en drie mensen uit Halsteren en Bergen op Zoom zijn aangehouden. De daders zijn allemaal tussen de 18 en 39 jaar oud. Het onderzoek, door het spe ciale woninginbraken-team van het politiedistrict Oosterscheldebekken, loopt al geruime tijd. In januari werd de eerste verdachte aangehouden. Opgelost zijn inbraken in een woning in Tholen en in Sint-Anna land, in drie woningen te Scherpe- nisse, in een woning en in een schuurtje te Poortvliet. Verder dief stal uit een personenauto in Poort vliet en uit twee auto's in Sint-Maar tensdijk. In Bergen op Zoom kwa men inbraken in vier bedrijven, een woning en vier auto's aan het licht. Bij het onderzoek is een deel van de gestolen goederen door de politie gevonden. De eigenaren daarvan zijn inmiddels op de hoogte gebracht. Holonite-directeur Ciliacus en de uit St. Philipsland afkomstige verkoopleider binnendienst Gerard Noorthoek. dijk aan, waarvan de helft wordt gekocht en het andere deel in optie wordt genomen. Rond de eeuwwis seling zal er 8500 m2 bebouwd zijn, terwijl nu in Halsteren de helft van de circa 12.000 m2 grond is bebouwd. De Bergse architect Hop penbrouwers is bezig met het ont werp voor de nieuwbouw in Tholen. Directeur Ciliacus maakt duidelijk, dat zijn onderneming elk jaar een goede groei vertoont. "Wij doen het goed, mede dankzij het feit, dat we zulke gemotiveerde medewerkers hebben. ZIE VERDER PAG. 15 Marmiek b.v. is een gezamenlijke onderneming van dhr. N. Snoei uit Krimpen aan den IJssel en dhr. G. Dane uit Dinteloord. Zij hebben daar elk een handelsbedrijf en wil len samen in Tholen drastisch uit breiden. Ze willen van de gemeente 13.000 m2 grond kopen op het nieu we industrieterrein Welgelegen aan de Oud-Vossemeersedijk, waarvan 9000 m2 bebouwd zal worden. "Ons bedrijf is veel omvattend", legt dhr. Snoei uit. "We kopen artikelen uit faillissementen, spullen waarvan de verpakking kapot is en materialen met brandschade en maken er zoge naamde gereconditioneerde goede ren van. Ruimte is daarbij heel belangrijk en vandaar de hele grote uitbreiding in Tholen. We huren nu overal schuren en loodsen, totaal wel 2000 m2 naast onze eigen 3000 m2 in Krimpen, maar op deze manier heb je geen overzicht meer." Snoei verkoopt niet rechtstreeks aan de consument, maar alleen aan win keliers en marktkooplui. De onder nemer uit Krimpen, wiens neef in Poortvliet een groothandel in groen ten en fruit heeft, is al een paar jaar bezig met nieuwbouwplannen op Tholen. Eerst op het industrieterrein Slabbecoompolder, maar dat plan ging in de ijskast. Nu gaat het er echt van komen. Een Belgische hallen bouwer heeft de opdracht al gekre gen en voor de zomervakantie zou de eerste hal klaar moeten zijn. In de Thoolse vestiging krijgen twee medewerkers uit Bergen op Zoom en Roosendaal die nu al bij Snoei werken, de leiding. Het bedrijf krijgt nogal wat goederen via de havens van Rotterdam en Antwerpen. Het transport wordt overigens helemaal uitbesteed. Snoei is van plan om delen van het complex van 9000 m2 te verhuren aan meerdere partijhan delaren, o.a. aan een meubelgroot handel die meubilair uit Oost-Euro pa importeert. De vestigingen in Krimpen en Dinteloord, waar 15 mensen werken, blijven gehand haafd. Snoei is zeer te spreken over de con tacten met de gemeente Tholen. Hij vindt het een verademing ten opzichte van de situatie in de Rand stad. "Overal heb je richtlijnen ten aanzien van de bouw e.d., maar Tholen is een rustig eiland met behulpzame mensen. Waar kom je het nog tegen dat de burgemeester op bezoek komt en dat je recht streekse contacten met de wethou der hebt. Het contact is grandioos en de grondprijs erg interessant als je de 225 gulden per m2 in Krimpen afzet tegen de 37 gulden in Tholen. Daarom willen we optie op nog eens 8000 m2 grond, maar dat blijkt niet meer direct naast onze nieuwe vesti ging te kunnen. De ontwikkeling van industriegebied Welgelegen is in een stroomversnelling gekomen", constateert Snoei. Problemen met uitbreidingsplannen aan de Industrieweg in de Brabantse gemeente, midden in een woonge bied, hebben Holonite doen omzien naar andere mogelijkheden. De wij de omgeving is daarbij bekeken, tot en met Moerdijk, maar de keuze is uiteindelijk op Tholen gevallen. "Daar is een goed industrieel kli maat", zegt directeur J.C.M. Cilia cus van Holonite. "In Halsteren heeft men meer oog voor de woon- cultuur." Gezien de toenemende vraag naar vensterbanken, raamdor- pels, muurafdekkingen, enz. moet Holonite de produktiecapaciteit uit breiden. We hebben haast: in januari 1996 willen we in Tholen operatief zijn. Het gemeentebestuur van Tho len heeft vanaf het begin goede medewerking verleend. Snelle informatie, ook ten aanzien van de milieuvoorschriften en welstandsei- sen, zodat de goedkeuringsprocedu res niet zoveel tijd vergen. Men tim mert echt aan de weg, die ervaring hebben wij wel gekregen. En de ver tegenwoordigers van de gemeente Tholen houden zich ook aan hun woord." De in 1969 in Bergen op Zoom gestichte onderneming, zit al weer 17 jaar aan de Industrieweg in Hal steren. "We hebben een bouwver gunning om uit te breiden, maar omwonenden hebben bezwaren ingediend", legt directeur Ciliacus uit. "We maken enig lawaai en dat geeft problemen. Het ruikt ook een beetje. De geurdrempel van de har sen die we van Akzo in Bergen op Zoom betrekken, ligt laag. Dat poly ester zorgt voor een zoete, weëige geur. Daarom bouwen we zowel in Tholen als ook nog in Halsteren een schoorsteen van 20 meter hoog. Maar gegeven die weerstand van omwonenden tegen onze huidige vestiging, ligt onze toekomst in Tholen. We gaan in Halsteren niet aan kapitaalvernietiging doen - we zitten nog wel een paar jaar hier - maar geleidelijk aan zal alle groei in Tholen verwezenlijkt worden. Daar investeren we een fiks aantal miljoe nen." Holonite bouwt in eerste instantie een produktiehal van 1700 m2, waar 12 tot 17 mensen aan de slag kun nen. Er komen een paar ervaren mensen uit Halsteren over en de anderen wil het bedrijf nieuw aan trekken. In Tholen zullen de gestandaardi seerde, minder gecompliceerde pro- dukten vervaardigd worden. Bij de gemeente is 2 ha. grond aange vraagd tegen de Oud-Vossemeerse- Wandelpad in Stavenisse knabbelt aan ijsbaan van Eendracht Bindt Oud-Vossemeer viert verjaardag koningin op een speelse manier Jongeren willen dodenherdenking in toekomst laten voortbestaan CNV Tholen verkiest Noord- Brabant boven Zeeland Fancy-fair Olleke Bolleke trekpleister op koninginnedag in Sint-Annaland Raadscommissie wil oplossing zoeken voor bedrijven in saneringsplan Poortvliet Collectanten nierstichting in het zonnetje gezet Doosje al voor derde keer op rommelmarkt Tholen te koop Negen Tholenaren en één oud inwoner koninklijk onderscheiden Vosmeer door degradatie veertig jaar teruggeworpen Kadetten Smash '76 tafeltenniskampioen in tweede klasse ELKE OORLOG, OOK DIE WELKE GEWONNEN WORDT, IS EEN RAMP VOOR HET LAND Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Advertentie LM. De tientallen foto's, waaronder zelfs een aantal luchtopnamen van de Royal Air Force, geven een goede indruk van de mistroostige situatie op Tholen en Sint-Philips- land in het laatste oorlogsjaar. Maar de expositie 'Tholen in oor logstijd' in het gemeentehuis is veelzijdiger. Ausweise, kranten, distributie bonkaarten, portretten van omgekomen verzetsmensen, spotprenten, een veldtelefoon, gasmasker, granaat en materiaal van de luchtbeschermingsdienst bieden een breed overzicht over vijf donkere jaren, nu een halve eeuw geleden. "Opdat wij weten en niet vergeten", zei burgemees ter H.A. van der Munnik dinsdag middag bij de officiële opening. De tentoonstelling wil, zo zei de burgemeester, een bevestiging zijn van de opvatting dat vrede en vrij heid het waard zijn om zich te ver zetten tegen de vernietiging door oorlogsgeweld. "Dat moet ook blij ken uit onze houding, ons gedrag in de samenleving. Want laten we vooral niet alleen bekijken, maar ook bij onszelf nagaan of we wel altijd goed omgaan met de begrip pen vrede en vrijheid, en met de fun damentele vrijheden van onszelf en onze medemens. Laten wij steeds waakzaam zijn, om bij alle verschil len van inzicht die er in dit land zijn, althans die fundamenten van ons democratisch bestel levend te hou den." Na vijftig jaar is er temeer reden om stil te staan bij wat er toen is gebeurd, zei de burgemeester. "Voor hen die de oorlog bewust hebben meegemaakt, zou het immers de laatste lustrumherdenking kunnen zijn." Hij noemde het bevrijdings feest 1995 'het feest van de overwin ning van recht op onrecht, van democratie op dictatuur, van opbouw op vernietiging, van vrede op oorlog, van vrijheid op onder drukking, van heelheid op vernieti ging'- Driekwart van de Nederlandse bevolking heeft de Tweede Wereld oorlog niet bewust meegemaakt en dat kan, aldus de burgemeester, gro te gevolgen hebben voor het kennis dragen van wat er zich in die oor logsdagen heeft afgespeeld. Van der Munnik wees op een onlangs onder Britse scholieren gehouden enquête, waaruit bleek dat de meesten niet weten wie Chuchill of Montgomery waren en wat de holocaust was. "De grote vraag is, of - en zo ja, in welke mate - die kennis over en van het verleden bij Nederlanders in de zeer Munnik de tentoonstelling officieel. Voor de expositie is materiaal beschikbaar gesteld door elf particu lieren. Maar ook uit de collectie van streekmuseum De Meestoof en de archieven van de voormalige gemeenten kon geput worden. De archivaris stelde bij deze gelegenheid een informatie blad samen getiteld Tholen en Sint- Philipsland tijdens de Tweede Wereldoorlog'. De expositie in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk is morgen en zaterdag van half twee tot vijf uur 's middags te bezichtigen. Ook kan het publiek er tot en met 19 mei terecht op werkdagen, van 9 tot 12 uur en van half twee tot drie uur. Henny van Gurp-Polderman uit Sint-Maartensdijk linksen Judith Jongbloed uit Halsteren leggen de laatste hand aan de bloemstukken die de tentoonstelling opsieren. Aan de wand onder meer foto's van de Thoolse brug, de Halifax-bommenwerper en de bunkers bij Stavenisse. nabije toekomst aanwezig zal zijn." De burgemeester onderstreepte het belang van het doorgeven van die kennis aan volgende generaties. 'Want onze democratie kan pas blij ven functioneren als er het brede besef is, dat die gestoeld is op de fundamentele vrijheden van de mens." Daarbij is het niet voldoende om kennis te nemen van de dagelijkse berichten over oorlog, armoede, honger, dood en vernietiging elders in de wereld. "Om je daartegen te kunnen verzetten, als land of indivi du, moet je weet hebben van de geschiedenis van je eigen land, van je eigen mensen." Een tentoonstelling over de oorlog draagt bij aan die kennis, want ook Tholen heeft geweten van de oor logstijd. De herinneringen aan die tijd wor den levend gemaakt. "De ouderen zullen het nog goed weten. Maar ik hoop vurig dat ook de scholen aan dacht schenken aan deze tentoon stelling, die de kinderen via beelden en attributen iets laat zien van wat er van 1940 tot 1945 plaatsvond", aldus Van der Munnik. En oudere jongeren kunnen er hun kennis over de situatie op Tholen in die tijd mee verrijken. Hij bedankte archivaris J.P.B. Zuur deeg en diens assistente mevrouw J. Vermaas voor hun inspanningen om een verantwoorde samenstelling van de expositie te realiseren. Dank was er ook voor bloemsierkunstenaar J. Kettelerij en zijn zes Thoolse en vier Halsterse dames. Van hun hand zijn een aantal zeer fraaie bloemstukken rondom het thema bevrijding in het gemeente huis te bewonderen. Door het inschakelen van een oud radiotoe stel waaruit vervolgens 'Rats, kuch en bonen' klonk, opende Van der Speciale gast bij de opening van de oorlogstentoonstelling was D.M. van der Leeden uit Rijswijk. Hij was in de meida gen van 1940 als vaandrig betrokken bij de verdediging van Tholen. Van der Leeden voerde het bevel over de sectie - 40 man - die aan de Brabant se kant van de Eendracht het hoornwerk als vooruitgescho ven post bemande. Toen de Nederlandse troepen op 16 mei Tholen ontruimden, werd deze sectie - die inmiddels in de ulo-school was onderge bracht - niet ingelicht. Ze ver trok later, waartoe Van der Leeden ondermeer zo'n 25 fietsen vorderde. Tussen Sint- Annaland en Stavenisse at de troep nog wat op de boerderij van een familie Geluk, herin nert Van der Leeden zich. In Stavenisse werden ze krijgsge vangen gemaakt, waarna ze te voet naar Bergen op Zoom werden gevoerd. "Daar verble ven we enkele dagen in een kazerne, maar we kregen geen eten van de Duitsers. Enkele Bergse vrouwen mochten ons wat komen brengen, maar een paar boterhammen op een hele dag is niet veel." Naderhand werden de soldaten - opnieuw te voet - afgevoerd naar 's-Her- togenbosch. Van der Leeden was vijftig jaar geleden ingekwartierd bij de hervormde predikant in Tholen. Afgelopen dinsdag werd hij door VVV-gids H. Elenbaas rondgeleid door het stadje. "Ik heb toen voor de eerste keer het stadhuis van binnen gezien", vertelt hij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1