Pret om een doosje dat al voor derde keer is opgehaald Oud-Vossemeer koningin op een Fancy fair Olleke Bolleke trekpleister in St. Annaland viert verjaardag speelse manier Minder belangstelling en opbrengst Thoolse rommelmarkt Donderdag 4 mei 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Behalve de tentoonstelling van de zogenaamde 'custom cars' op de voormalige oesterputten, was de rommel markt zaterdag in Tholen de enige grote activiteit in het kader van koninginnedag. Hoewel de deelnemers erg tevreden waren over het verloop, was de belangstelling en de opbrengst toch wat minder dan voorgaande jaren. Lijntje maken Oranje boven Zeskamp Oranje niet gewild Teiltjes Kort en klein Pluus 838 Knopen Oriëntatierit minder Het is goed om de verjaardag van koningin Beatrix op een speelse manier te vieren. Dat zei burgemeester H.A. van der Munnik vrijdagmorgen in Oud-Vossemeer, waar hij ter gelegenheid van koninginnedag de aubade afnam. Met spelletjes voor de kinderen, een zeskamp voor stra ten- en wijkteams en een bingo voor de ouderen werd dat speelse element ruimschoots bereikt. Honderden inwo ners beleefden zo op actieve wijze dit oranjefeest. Peuterspeelzaal Olleke Bolleke, de koninklijke fanfare Accelerando en voetbalvereniging WHS zorgden zater dag in St. Annaland voor een fancy fair, rommelmarkt, rondgang, oriëntatierit en Oranjebal. Alleen Olleke Bol leke boekte betere resultaten dan vorig jaar. De toeloop bij Accelerando en WHS was minder. Reden hiervoor is volgens de orga nisatie mede het ontbreken van ove rige festiviteiten zoals de aubade. "Er komen bij een gewone koningin nedag ook nogal wat mensen van buiten de stad. Zoals familie en bekenden", zegt J. Moerland, één van de organisatoren. "Dat is vol gens mij wel minder nu er alleen rommelmarkt gehouden wordt. Bovendien zijn er ook steeds meer rommelmarkten gekomen. We zijn niet meer alleen. Onlangs is er nog een fancy-fair gehouden op één van de basisscholen. Wellicht dat zoiets ook invloed heeft gehad." Deson danks was de bruto opbrengst ruim 6800 gulden. Moerland vermoedt dat er na aftrek van kosten (zoals het afvoeren van de overgebleven rom mel naar de stortplaats midden-Zee land) zo'n 5800 gulden overblijft. Dat is wat mager vergeleken bij de afgelopen jaren waarin de bruto opbrengsten zo rond de 8000 a 9000 gulden lagen. Het geld is bestemd voor scouting Heenetrecht en de stichting christelijk jeugdwerk Tho len. Vijf uur zaterdagmorgen. De eerste medewerkers van de rommelmarkt "Het vieren van koninginnedag zoals dat in Nederland gebeurt, is uniek. En ik denk dat we in Oud- Vossemeer een goed voorbeeld geven", zei voorzitter J.F. Hommel van het Oranjecomité tot de verza melde schooljeugd, muzikanten en overige inwoners op het plein voor dorpshuis De Vossenkuil. Vosse- meer was de enige plaats in de gemeente, waar koninginnedag uit gebreid werd gevierd. Elders zijn de activiteiten verschoven naar bevrij dingsdag. De burgemeester was de enorme vlaggenzee opgevallen, met daartussen zelfs een paar exempla ren van het dundoek van de voorma lige gemeente Oud-Vossemeer. Enkele inwoners hebben het initia tief genomen om de in 1938 inge stelde vlag opnieuw in omloop te brengen. De burgemeester vertelde dat de koningin het symbool is van onze vrijheid, van de vrede met andere landen en van de zorg voor elkaar. Respect hebben voor elkaar, tolerant zijn, noemde hij dingen die van belang zijn om de samenleving in evenwicht te houden. "We leven in een land waarin we ons vrij kunnen uiten en een beetje onszelf kunnen zijn", aldus Van der Munnik. "Het lijkt erop dat die periode van vrij heid en vrede lang gaat duren. Maar pas op, want wanneer je er niets voor doet, ontglipt het je", waar schuwde hij. Naast de koningin feli citeerde hij ook prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven met hun verjaardag. Begeleid door muziekvereniging arriveren al op de Markt om aan de voorbereidingen te beginnen. Plan ken en veilingkisten worden aange voerd om de 'toonbanken' van te maken. Veel vrijwilligers ziet men op dit vroege uur nog niet. Naarma te de ochtend vordert, komen er meer. Dan, rond kwart over zes, komen de eerste spullen. De meu bels worden bij elkaar gezet en gegroepeerd in bankstellen, tafels, kasten, stoelen en bedden. Aan de andere kant van de markt worden de elektrische en huishoudelijke appa raten uitgestald. Dat loopt van stof zuigers, televisies, radio's en video recorders tot strijkijzers, lampen en computers. Allemaal zijn ze nageke ken en de spullen die nog werken, krijgen het stickertje 'goed'. Zoals de scouting wel toe te Vertrou wen is, wordt er een 'lijntje' gemaakt. Niet allemaal apart van en naar de vrachtwagen lopen, maar de spullen doorgeven. Anderen pakken de dozen uit en stallen de koopwaar uit op de 'tafels'. En af en toe klinkt er luid gerinkel. Dan laat er iemand een doosje vallen of de bodem scheurt eruit. De vreemdste dingen passeren de menselijke ketting: een stuk of zeven gasstellen, een paar laden van een dossierkast, servie zen, vreemde vazen en gekke beeld- OVM zongen de kinderen van de drie basisscholen De Zilvervloot, het Zeeuwse volkslied en het Wil helmus. De peuters van de Pluus zongen 't Is feest. Achter de muziek marcheerden de peuters en de kinde ren van de groepen 1 t/m 4 vervol gens naar het sportveld waar spelle tjes op het programma stonden. Ondermeer kruiwagenrace, zaklo- pen, koekhappen en blikken gooien. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik namen er een kijkje. Hoe wel het zonnetje scheen, waaide er een koude wind over het sportveld. In de pauze was er voor iedereen een glaasje limonade en na afloop een ijsje en een prijsje. Voor de boven bouw was een speurtocht uitgezet door het dorp. De letters die de ver schillende opdrachten opleverden, vormden samen de woorden 'oranje boven'. Van de zes groepen van de Sint Anthoniusschool had er één nul fouten, 1 één fout, 3 twee fouten en 1 vier fouten; de vier groepen van de School met de Bijbel hadden elk één fout; en van de zeven groepen van Die Heenetrechtschool waren er 3 met één fout, 3 met twee fouten en 1 met drie fouten. Ook hier kreeg iedere deelnemer een prijsje en een ijsje. Voor het stoeptekenen op de Ring was de belangstelling 's middags groot. De kinderen werden beloond met een zakje chips. Ondertussen speelden de oudere inwoners in de Vossenkuil het populaire bingospel. De middag werd verder in beslag genomen door een zeskamp tussen straten- en wijkteams op het plein jes. Ieder jaar houdt Tholen grote schoonmaak en men voorziet zo de rommelmarkt van spullen. Een enkeling kan de pret niet onderdruk ken als hij een doosje ziet staan dat al bij drie rommelmarkten is opge- haald. Hoewel de hekken van de rommel markt pas om half tien opengaan, zijn er om half negen al mensen die hun blik over de spullen laten gaan. Tegen de begintijd is het ronduit druk op de Markt. Als de hekken opengaan, stroomt de massa het plein op en al snel worden de eerste zaken gedaan. Vanaf het begin wordt er geboden, afgedongen en soms afgewezen. Naarmate de tijd verstrijkt, gaan de prijzen wat omlaag. Tegen het einde volgt er een ware uitverkoop. Ook voor de innerlijke mens wordt gezorgd. De medewerkers die zich achter de pan nekoeken, broodjes worst, limonade en koffie hebben gezet, doen goede zaken. Zij voorzien ook de overige medewerkers van een hapje en een drankje. De centrale post vanwaar alles gere geld wordt, is de muziektent. Daar belanden ook alle zaken die wat meer waarde hebben en zodoende per opbod worden verkocht. Deze keer ondermeer een chinees servies, een tafel met vier stoelen, twee boe ken voor geneeskunde en twee klok ken. De verkoop bij opbod verloopt goed dit jaar. Klapstuk is de tafel met de vier stoelen die voor 375 gul den van de hand gaat. Het minst in voor de Vossenkuil. Voor de vierde keer alweer werd dit spektakel geor ganiseerd, maar de animo was er niet minder om; 150 dames en heren kwamen in actie,» verdeeld over 19 teams. Drie andere teams meldden af omdat ze onvoldoende mensen op de been konden brengen. Grootste publiekstrekkers waren de waterbak en de zeephelling. Bij de waterbak moesten de deelnemers over een ronde balk lopen die over een waterbassin lag. Met een hengel moest een vis uit het water gehaald worden. Wie die droog aan de over kant bracht, behaalde een punt. Val len, vallen, riep de jeugd in koor als een deelnemer op het rondhout balanceerde. En natuurlijk vielen er, tot plezier van de omstanders, regel matig mensen in het water. De spekgladde zeephelling was niet minder spectaculair. Daar moest met een emmertje water tegenop worden gelopen. Bovenaan stond een teil en winnaar werd het team dat daarin de meeste centimeters water verzamelde. Vooral met het terug naar beneden komen maakten sommige deelne mers de vreemdste buitelingen, af en toe met pijnlijke gevolgen. Aanvan kelijk kwamen ze op de straatstenen terecht, maar al gauw werd een stuk vloerbedekking neergelegd om de val enigszins te breken. Tapijtspringen was een ander spel. Twee teamleden trokken aan een stuk tapijt op het moment dat drie anderen - die er op stonden - omhoog sprongen. Zo moest een tra ject worden afgelegd en aan het ein de nog een puzzel in elkaar worden gelegd. Bij het waterspel vingen teamleden aan de ene kant in teiltjes bekertjes water op die vanaf de andere kant door hun collega's werden gegooid. En het baldrukspel vergde nauwe samenwerking tussen de koppels; ze moesten, met een bal tussen elkaar in gedrukt, een parcours afleggen. In trek was het Oranjepakket met daar in een videoband, een gedenktegel- tje en het boek 'Eenzaam maar niet alleen' van koningin Wilhelmina. Hiervoor wordt slechts een rijks daalder geboden. In totaal wordt er voor ongeveer 1500 gulden bij opbod verkocht. Na het eindsignaal begint het karwei om de overgebleven rommel op te ruimen. Een grote container staat al klaar. De kleine spullen worden in dozen gedaan die geleegd worden in de container. De dozen worden ver volgens plat gemaakt en gaan naar het oud papier. Maar niet alles is even handzaam als vaasjes, beker tjes en schalen. Zo staan er nog een paar bankstellen, kasten, tafels en stoelen. Maar om die klein te krij gen, blijkt de organisatie over een bijzonder efficiënt apparaat te beschikken: de jeugd. De jongeren die meegeholpen hebben met de rommelmarkt mogen zich voor één keer helemaal uitleven. Verbaasd kijken wat ouderen naar de meubel tjes die in korte tijd tot een paar planken en oud ijzer teruggebracht worden. "Nou ja, beter dat ze het één keer hier doen, dan ergens anders", reageert één van de omstanders. Om kwart over twee zit het erop. Onder het genot van een drankje wordt nog wat nagepraat bij de muziektent waarna iedereen naar huis gaat; tot het volgende jaar. Dan wordt de rommelmarkt in Tholen voor de 25ste keer georganiseerd. één hand hielden ze dan nog een lepel met daarop een balletje. De laatste opdracht was een nadenker: over bepaalde pandjes in de Ring werden vragen gesteld die betrek king hadden op vroegere bewoners. Na afloop maakte F. Havermans de uitslag bekend. Bij de heren ging de wisselbeker naar de Molenstraat en bij de dames naar de Dorpsweg. Laatstgenoemde ploeg zou, als die er geweest was, beslist de originali- teitsprijs in de wacht hebben gesleept. De dames waren namelijk allemaal als smurf uitgedost, compleet met de blauwe huidskleur. Uitslag dames: 1. Dorpsweg 31 p., 2. Veerstraat 29 p., 3. Onder de Molen I 28 p. Heren: 1. Molenstraat 52 p., 2. Kalisbuurt 48 p., 3. Mare- hoekstraat 46 p. Op het gazon bij de hervormde kerk had de fancy-fair van peuterspeel zaal De Pluus ook niet over belang stelling te klagen. Spelletjes als de marmottenbaan waren in trek, maar ook het schminken en de verkoop van kleding. Enveloppen trekken bleek een topper: na twee uren waren ze alle 1200 verkocht. De warme wafels vonden gretig aftrek, evenals de loempia's en frikadellen die bij het zeskamp-parcours ver kocht werden. De peuterspeelzaal houdt zo'n 3200 gulden aan de fan cy-fair over en kan daarvan een wip- toestel voor de buitenspeelplaats aanschaffen. In de avonduren trokken de kinde ren met hun lampions achter OVM door het dorp. De volwassenen ver maakten zich in de cafés of het dorpshuis waar bands en een disco theek voor muziek zorgden. Ook gaf dweilband De Lamsöören nog een optreden ten beste. Morgen (vrijdag) worden de festivi teiten in Oud-Vossemeer voortge zet. Het volleybaltoernooi op het sportveld begint dan al om half twaalf in plaats van om één uur. "Het was ook een andere koningin nedag dan anders", zegt Acceleran- do-voorzitter C. Vroegop. "De win kels waren gewoon open en er waren geen kinderspelen e.d. Gezien die omstandigheden is de rommelmarkt met een bruto opbrengst van 4600 gulden niet eens tegengevallen. Dat is wel een paar honderd gulden minder dan vorig jaar (toen was het 4920 gulden), maar we zijn tevreden." De koopjes jagers stonden al om negen uur voor de touwen bij de Sakofahal, zodat ze om half tien bij de opening in elk geval direct een keuze konden maken. De opkomst was gespreid. Er waren geen pieken zoals vorige jaren. Het rad van avontuur draaide van tien tot twaalf uur 25 ronden, waarbij weer veel gelukkigen met een taart naar huis gingen. De voormalige vaan deldrager en bode Anth. van Iwaar- den stond weer aan het rad en hij wist ook de verkoop bij opbod om kwart over twaalf tot een succes te maken. Een klassieke leunstoel bracht zelfs 210 gulden op, een dienblad met een bloemmotief 120 gulden, zowel een naai- als een schrijfmachine 70 gulden, een kof fiemolen 45 gulden en een Delfts blauw bord 37 gulden. Daarentegen waren de verwachtingen bij de ver koop van een open haardstel veel hoger gespannen dan de rijksdaalder die er slechts voor geboden werd. Accelerando kwam 's avonds nog in het geweer bij een voor velen ver rassende rondgang, waarbij in de Burg. Baasstraat een serenade werd gebracht bij de koninklijk onder scheiden D.M. Giljam. De fanfare zou eerst in Poortvliet moeten spe len, maar dat ging niet meer door. Toen was er een serenade voor de koninklijk onderscheiden oud- bondsvoorzitter M. van Damme in St. Maartensdijk gepland, maar dat werd vervroegd naar vrijdagavond. Daardoor kwam er onverwacht op zaterdagavond nog ruimte bij Acce lerando voor een rondgang in St. Annaland. De peuterspeelzaal aan de Bierens- straat deed betere zaken dan vorig jaar. Met een bruto-opbrengst van 2043 gulden kwam er ruim 500 gul den meer binnen dan vorig jaar (1500). "Het bestuur is dan ook zeer tevreden", zegt voorzitter J. Heijboer-Dingemanse. "Zonder de inzet van de ouders en de schenkin gen van de St. Annalandse midden stand hadden we dit mooie resultaat nooit kunnen bereiken." De loterij, enveloppen trekken, was helemaal uitverkocht. De marmotten legden op de ver nieuwde, fleurige baan weer heel wat rondjes af. Er was verkoop van tweede hands kleding, speelgoed en veel zelf gemaakte artikelen als wenskaarten, keramiek en poppen- kleding. Voor het terras was het wat te fris. Bij de raadwedstrijd met de fles met knopen ging de dinerbon ter waarde van 50 gulden naar Miranda Burgers, die er met 839 heel dichtbij zat: 838. Bij een ander raadspelletje won Lizaja Moerland de trekker en Suzanne Bruynzeel ging met de bar biepop naar huis. Elke peuter kreeg een oranjeballon en een vlaggetje. Na drie uren van gezellige drukte was ook de grabbelton leeg en ruim den de leidsters en bestuursleden met een voldaan gevoel de restanten van de fancy fair op. Voetbalvereniging WHS zorgde tra- V ditioneel op koninginnedag voor een oriëntatierit voor auto's. Omdat er 's middags verder niets te doen was, hadden de organisatoren op veel meer deelnemers gerekend dan de 28 mensen die zich zaterdag lieten inschrijven. De moeilijke, maar mooie rit was weer uitgezet door Han van Vossen. J. Overbeeke uit Tholen had het minste aantal straf- punten en ging met de eerste prijs naar huis. Sander Westdorp Hzn. werd tweede, Henk Vermaas derde. De activiteitencommissie van WHS hield 's avonds nog een Oranjebal in de Wellevaete. De belangstelling kwam traag op gang, maar rond half twaalf waren er toch zo'n 150 mensen aanwezig. De toegang was gratis. Taptoe Breda. Van 24 augustus t/m 2 september wordt in Breda de nationale taptoe georganiseerd. Deze staat in het teken van 50 jaar vrede en veiligheid en er doen mili taire orkesten mee uit de Verenigde Staten, Canada, Polen en Groot- Brittanhië. Wie biedt er geld voor? Toon van Iwaarden in actie tijdens de verkoop bij opbod in de Sakofahal met rechts Accelerando-voorzitter Vroegop met een koffiemolen, die 45 gulden opbracht. De vernieuwde, fleurige marmottenbaan was bij peuterspeelzaal Olleke Bolleke op koninginnedag een trekpleiste Koninginnedag in Oud-Vossemeer: Het valt nog niet mee om met een bal in je handen over zo'n smalle bank te lopen. Vooral de eerste uren was het flink druk met mensen die tussen de spullen neusden op de rommelmarkt in Tholen Voor het eerst in zijn leven beproefde de 1-jarige Pieter Heijboer op koninginnedag zijn geluk in de grabbelton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 18