Muzikaal huldeblijk voor gedecoreerde Van Damme Koninklijk goud voor robijnen ambtenaar Quist Versluys verguld met aai over de bol van koningin Besturen was een hobby SGP-duizendpoot Dijke koninklijk gewaardeerd In Zeeland 79 lintjes Verzetskruis Toren voor Beatrix in Stavenisse PERSIA Dacomex-directeur koninklijk goud opgespeld Al kwart eeuw actief voor Hervormde Gemeente Wethouder ridder in de orde van Oranje-Nassau Oud-dijkgraaf waterschap I.C. Hage geridderd: Lintje voor degelijke diaken uit Scherpenisse Donderdag 4 mei 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Muziekschool Veiling Kwaliteit Kerkvoogd Vrederust Hoofdingeland Statenkring 4 etages Oosterse Tapijtkunst "Het zal je maar gebeuren. Zó dicht bij het vuur zitten en zó onwetend zijn", zei CDA-wethou- der J. Versluys vrijdagmorgen in de Grote Kerk in Tholen. Een ogenblik eerder kreeg de landbou wer uit Scherpenisse te horen, dat hij was benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gedachte daaraan was geen moment bij hem opgekomen, maar toen hij zijn zoon onder de aanwezigen opmerkte was er een lampje gaan branden. "Versluys heeft ruimschoots gewoe kerd met de bestuurlijke talenten waarmee hij is gezegend. En aan In heel Zeeland zijn vrijdag 79 koninklijke onderscheidingen uitgereikt, evenveel als in 1993, maar 3 minder dan vorig jaar. Er waren 2 ridders bij in de orde van de Nederlandse Leeuw (VVD- kamerlid mr. Te Veldhuis en officier van justitie mr. Huijgen), 5 officieren in de orde van Oran je Nassau (o.a. het Oostburgse oud-statenlid voor Delta Anders Van Waterschoot en directeur Stoter van Delta Nutsbedrijven) en 16 ridders in de orde van Oranje Nassau, onder wie naast wethouder J. Versluys en oud dijkgraaf I.C. Hage de directeur van de Thoolse vestiging van het Plancius college (voorheen refor matorisch vormingsinstituut) Chr.F. Möhlmann, SGP-raadslid te Goes. Bij de eremedailles waren er 18 in goud, 33 in zilver en 5 in brons. In Dinteloord kreeg P. Balemans de eremedaille in zilver van de orde van Oranje- Nassau opgespeld. Balemans was eind jaren tachtig een perio de instructeur van de drumband van fanfare Accelerando in Sint- Annaland. zijn opvattingen wordt veel waarde gehecht", zei burgemeester H.A. van der Munnik. De wethouder was de laatste in een rij van acht inwoners van Tholen die hij ter gelegenheid van koninginnedag een lintje opspeldde. Dat gebeurde in het koor van de N.H. kerk, omdat de trouw zaal van het gemeentehuis bezet was. "Hij heeft zich doen kennen als een luisterend, deskundig, vasthoudend, constructief, resultaatgericht, zeer aimabel man. En gedurende een reeks van jaren heeft hij zich op voortreffelijke wijze in een groot aantal nevenfuncties zeer verdien stelijk gemaakt in en voor de samen leving." De burgemeester noemde allereerst het lidmaatschap van de gemeenteraad sinds september 1974. Sinds 17 jaar is Versluys onafgebroken wethouder, met in zijn portefeuille ondermeer onder wijs, economische zaken, welzijns zaken, maatschappelijke zorg en hulpverlening, recreatie en toerisme. "Als wethouder geniet hij groot gezag in het college van burgemees ter en wethouders, in de gemeente raad, in de gemeente en ver daarbui ten", aldus Van der Munnik. Na het overlijden van burgemeester Bae- rends nam Versluys, als loco, zeven maanden lang het burgemeesters ambt waar. Zijn functies die verband houden met het raadslidmaatschap zijn tal rijk. Zo is Versluys lid van het dage lijks bestuur van de Zeeuwse muziekschool en van het overlegor gaan van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland; bestuurslid van het regionaal samenwerkingsver band welzijn Bevelanden/Tholen, scholengemeenschap 't Rijks en commissie onderwijsvoorrangsge- bied Zeeland; voorzitter van de bestuurscommissie Thoolse scho lengemeenschap, van het bestuur- dersoverleg zorgverbreding basis onderwijs en van de projectgroep samenwerking openbare basisscho len; voorzitter van de Thoolse adviescommissies welzijn en onder wijs, sociaal-cultureel -k (tot vorig jaar) en bedrijfsleven, lid van de raad van advies van de stichting samenwerkingsverband praktijkop leidingen grond-, water-, spoor- en wegenbouw, lid raad van prioriteits gerechtigden Zekatel, lid aandeel houdersvergadering Delta Nutsbe drijven (voorheen PZEM en WMZ), lid economische promotiegroep Zeeland, lid bestuurdersoverleg voortgezet onderwijs Bergen op Zoom, lid bestuurlijke en ambtelijke commissie regionaal bestuur arbeidsvoorziening (RBA), plaats vervangend lid RBA Zeeland en lid provinciale commissie beheer land bouwgronden (namens de vereni ging van Zeeuwse gemeenten). Maar ook op andere terreinen ver vult Versluys de nodige functies, voornamelijk verband houdend met de landbouw. Hij is al 21 jaar bestuurder van de veilingvereniging Scherpenisse (twaalf jaar voorzit ter), 22 jaar bestuurder van de coö peratieve vereniging aardappel koel huis eiland Tholen, sinds 1969 hoofdingeland van het waterschap Tholen en drie jaar voorzitter van de financiële commissie van het water schap, 22 jaar lid districtsraad land bouwschap, van 1968 tot 1981 voor zitter van de ZLM-afdeling Scher penisse en bestuurslid van de kring Tholen/Sint-Philipsland van de ZLM. "Dankzij de steun van velen, en in het bijzonder het thuisfront, kan ik dit allemaal doen", zei Versluys in zijn dankwoord. "Ik ben erg verguld met de onderscheiding. Want ik ben best vatbaar voor een aaitje over mijn bol en zeker als dat door hare majesteit de koningin gebeurt." Een dag vóór de officiële lintjesre gen kreeg A. Quist uit Sint-Maar tensdijk al een koninklijke onder scheiding. In het gemeentehuis speldde burgemeester H.A. van der Munnik hem donderdag de gouden medaille van de orde van Oranje-Nassau op. Quist was in december veertig jaar gemeen teambtenaar. Daarnaast is hij al vele jaren actief in het kerkewerk. Vrijdag moest het hele gezin Quist al vroeg naar Delft, waar zoon Pieter promoveerde aan de technische uni versiteit. Daarom ook was de niets vermoedende ambtenaar donder dagmiddag verrast toen hij in de trouwzaal zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en collega's aantrof. "Het overvalt me. Het is fantastisch achter mijn rug om georganiseerd", zei hij. En dat is bijzonder, want Quist heeft een alziend oog, aldus de burgemeester. Hij prees de chef interne zaken als een hard werkend ambtenaar die zijn zaakjes prima voor elkaar heeft. "Hij is eerlijk, loy- Ontroerd, verrast en niet-begrij- pend. Zo voelde M. van Damme uit Sint-Maartensdijk zich vrij dagmorgen, nadat hem de ereme daille in goud van de orde van Oranje-Nassau was opgespeld, 's Avonds bereidden de vijf muziek verenigingen van Tholen en Sint- Philipsland hun oud-voorzitter een tweede verrassing: ze brach ten hem een serenade, gevolgd door een korte receptie in Haes- tinge waarheen Van Damme met zijn vrouw in een koetsje werd gebracht. Van Damme kreeg zijn lintje zowel voor zijn dagelijks werk in het eigen bedrijf Dacomex, als voor zijn acti viteiten daarbuiten. Begin dit jaar nam hij, na drie decennia, afscheid als voorzitter van de Thoolse bond van muziekgezelschappen. Verder was hij 30 jaar lang bestuurder van muziekvereniging Euterpe in Sint- Maartensdijk, waarvan 27 jaar voor zitter. Van Damme begon zijn bestuurlijke carrière in de muziek wereld in 1959. Hij werd voorzitter van Met Vereende Krachten in de smalstad en bleef dat vier jaar. Politiek was Van Damme actief als lid van de VVD. In de jaren zestig negen jaar lang vice-voorzitter van aal en rechtvaardig, recht op de man af. En hij geniet veel respect bij zijn collega's." Quist begon in december 1954 zijn ambtelijke loopbaan in Stavenisse, stapte twee jaar later over naar Sint- Maartensdijk maar ging het jaar erop terug naar Stavenisse. In 1968 werd het opnieuw Sint-Maartensdijk en bij de herindeling in 1971 trad hij in dienst van de nieuwe gemeente Tholen. In rang is hij inmiddels opgeklommen tot hoofdcommies A en zwaait de scepter over 13 perso neelsleden: het bodepersoneel, de postkamer en drukkerij, typekamer en receptioniste en archiefzaken. "U bent chef van het meest geëmanci peerde bureau binnen het gemeente huis", aldus Van der Munnik. "Ik heb ervaren dat u en uw personeel goed met elkaar overweg kunnen en dat is heel belangrijk voor een bedrijf." Quist is een man die open staat voor veranderingen en verbete ringen en die niet aarzelt om zelf met initiatieven daartoe te komen. de afdeling Sint-Maartensdijk en aansluitend zeven jaar voorzitter van de afdeling Tholen. Twaalf jaar lang - van 1974 tot 1986 - was hij lid van de gemeenteraad en fractievoor zitter. Omdat zijn bedrijf meer aan dacht vereiste, stapte Van Damme uit de politiek. Bij zijn vertrek ver loor de VVD ook de derde zetel in de raad. Ook het onderwijs had de aandacht van Van Damme. Hij was in de jaren zestig voorzitter van de ouderraad van de openbare kleuterschool in zijn woonplaats. Verder bestuurslid van de oudercommissie van De Rie- burch en gedurende achttien jaar voorzitter van de vereniging van openbaar onderwijs in Tholen. In het exportbedrijf voor uien, aard appelen en groenten Dacomex werkt Van Damme sinds 1949. Sinds 1961 is hij directeur van dit familiebedrijf met een zeventiental personeelsle den. "Een bloeiend bedrijf dat zich goed staande heeft weten te houden in de wisselende markt op het gebied van de uien-, aardappelen- en groentenhandel", aldus de burge meester. De produkten worden in Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsland, Op maatschappelijk terrein zet Quist zich in voor de Hervormde Gemeen te in zijn woonplaats. Hij was 8 jaar lang diaken, is I8V2 jaar kerkvoogd en inmiddels vijf jaar secretaris van de kerkvoogdij. Bij de zondags school is hij al een kwart eeuw betrokken. Sinds vorig jaar heeft hij er de leiding. "Een oudere man die zondagsschoolwerk doet, dan moet je van kinderen houden", zei de bur gemeester. "En u zult wel zeggen; dit zijn geen verdiensten, maar genade. Maar het werk moet wel gebeuren." "Ik heb gewerkt en gedaan wat mijn plicht was", zei Quist in zijn dank woord. "Desondanks stel ik de onderscheiding op prijs. Maar ik weet dat het een tijdelijke onder scheiding is. Eens komt de tijd dat ze moet worden ingeleverd. Dan hoop ik de echte onderscheiding te ontvangen, die eeuwig duurt." Engeland en ook wel buiten Europa afgezet. "De visie van het bedrijf is: kwaliteit leveren tegen redelijke prijzen." De betrokkenheid en werk lust van het personeel is een belang rijke pijler onder het bedrijf, stelde Van der Munnik. "Van directeur en personeel wordt een grote flexibili teit gevraagd in hun functioneren. De aard van het bedrijf brengt name lijk met zich mee dat er vaak op onregelmatige tijden en hard moet worden gewerkt." De burgemeester memoreerde nog het bestuurlijke werk van Van Dam me dat voortvloeit uit zijn werk kring. Hij was tien jaar lang bestuurslid van de landelijke vereni ging van groententransporteurs en exporteurs van groenten en fruit. En sinds 1965 is hij voorzitter van de vereniging koelhuis in zijn woon plaats. "Ik kan het eigenlijk niet begrijpen", zei een ontroerde Van Damme nadat hem de versierselen opgespeld waren. "Ik dacht dat ik hier voor iemand anders kwam. Ik ben beslist niet van gisteren, maar ze hebben me om de tuin geleid." 's Avonds spraken Euterpe-voorzitter T. Steke- tee en secretaris J. Westdorp van de Thoolse bond van muziekgezel schappen de gedecoreerde toe. In het bevrijdingsnummer werd vorige week bij de foto met de ont vangers van het verzetsherdenkings- kruis op pagina 19 ten onrechte mevr. M.L.A. van Nie-Wagtho genoemd. In plaats daarvan had mevr. C.J. Everaers-Lindenbergh moeten staan, die het verzetsherden- kingskruis posthuum ontving voor J. Everaers. Er is een Wilhelminatoren in het Limburgse Valkenburg en een Julia- natoren in het Gelderse Apeldoorn. Volgens Michiel Koolbergen, zater dag in dagblad Trouw, is Nederland niet af zonder Beatrix-toren. "Wij spreken hier op zijn zachtst gezegd van een perfect Nationaal Cadeau, een geschenk van hopelijk duurza me allure, dat bij Beatrix' zestigste verjaardag in 1998 klaar dient te staan. En waar moet dan de Beatrix- toren verrijzen? Deze vraag laat zich eenvoudigweg beantwoorden aan de hand van een eerlijke, de meest voor de hand liggende meetkundige for mule. Elke afstand tussen Wilhelmi- na-, Juliana- en Beatrix-toren dient gelijk te zijn, zodat de drie torens op de hoeken van een denkbeeldige gelijkzijdige driehoek liggen. Men neme een simpele passer en wie o wie, blijken dan de gelukkigen te zijn? Inwoners en notabelen van het Zeeuwse Tholen! Uw prachtige eiland is uitverkoren om een koninklijk baken te ontvangen. De Beatrix-toren is u op geheel onpar tijdige wijze toegewezen en komt met uw welnemen vlakbij Stavenis se te staan. Richt extra Oranje- comité's op en start landelijke acties ten behoeve van de financiering. Schrijf onder architecten een prijs vraag uit voor het beste ontwerp. In de toren kan wellicht een museum ondergebracht worden, want konin gin Beatrix staat bekend om haar kunstlievendheid. Van verre zullen ook de bezoekers komen om van het zeepanorama te genieten en uw mid denstand vaart er wel bij! Koningin Beatrix is ongetwijfeld bereid haar toren persoonlijk te komen openen. Talmt niet Tholenaren, u heeft slechts een paar jaar de tijd!", aldus Michiel Koolbergen in dagblad Trouw. Een trotse chef interne zaken Quist met zijn gouden medaille. Ridder Hage met zijn kleindochter. "Ik had een wat brede belangstel ling. Die nevenfuncties, ach, ze kwamen er gewoon bij. Het was een hobby van me en ik heb ervan genoten." I.C. Hage uit Oud-Vos- semeer bagatelliseerde zijn ver diensten vrijdag enigszins, nadat de burgemeester hem de versier selen opspeldde behorend bij het ridderschap in de orde van Oran je-Nassau. Hage ging onlangs na 17 jaar met pensioen als dijkgraaf van het waterschap Tholen. Helemaal onverwacht kwam het lin tje dan ook niet voor de waterschap per. "Daarvoor loop je te lang mee. Maar het is aardig om de voorberei dingen van een afstand op te mer ken. Zoals op een maandagmorgen in februari vorig jaar, toen secretaris De Korte tijdens de koffie alles wil de weten over mijn functies." Niet in 1972, zoals de burgemeester meldde, maar al in 1965 werd Hage hoofdingeland van het waterschap. En negen jaar later trad hij toe tot het dagelijks bestuur, om in 1978 dijk graaf te worden. "Een ambt dat hij met grote toewijding en plichtsbe trachting vervulde", zei Van der Munnik. Hij somde de zaken op, die onder Hages leiding tot stand kwa men: dijkversterking, waterbeheer- singswerken Sint-Philipsland, basis plan watervoorziening, overdracht wegenbeheer, waterzuivering en waterschapsfusie. "En natuurlijk zult u de eerste zijn om te zeggen dat u maar een stukje was in het geheel. Maar één man heeft uiteindelijk de leiding." Uit het waterschapswerk kwamen een flink aantal nevenfuncties voort. Zo was Hage 14 jaar lang plaatsver vangend voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond, bestuurslid cen traal laboratorium Zeeuwse water schappen, lid van de provinciale adviescommissie waterschapsbe- stel, van de commissie waterbeheer sing en ontzilting, het overlegorgaan waterkeringen, de commissie wegen van de unie van waterschappen, werkgroep zoetwatervoorziening zuidwest-Nederland, Zeeuwse be plantingscommissie, regionaal over leg bacterievuur en regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland, alsme de lid dagelijks bestuur stuurgroep Oosterschelde en plaatsvervangend lid van de - inmiddels opgeheven - commissie voor het waterbeheer. In de jaren zeventig was Hage een vijftal jaren ouderling-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente Oud- Vossemeer. Hij was ook 18 jaar notabel en is nu ruim twee jaar diaken. Verder maakt de Vossemeerder deel uit van het bestuur van psychiatrisch zieken huis Vrederust en van de vereniging tot christelijke verzorging van gees- tes- en zenuwzieken in zuidwest- Nederland. Ook is hij al 34 jaar bestuurslid van verzekeringen OVM. In het verle den was de akkerbouwer 15 jaar lang voorzitter van de Rabobank Tholen en een periode (plaatsver vangend) bestuurslid. bestuurslid van de statenkring Tho- len/Sint-Philipsland van de SGP, waarvan ruim 21 jaar voorzitter. En ruim 29 jaar lang is hij al bestuurslid van de provinciale vereniging SGP. Voor deze partij zat hij van 1965 tot de gemeentelijke herindeling in 1971 in de gemeenteraad van Scher penisse. In 1974 werd hij lid van de Thoolse gemeenteraad en vijf jaar geleden werd hij voorzitter van de SGP-fractie. "In deze functie kwijt hij zich goed van zijn taken en geniet hij het vertrouwen van velen", zei Van der Munnik. Vorige maand nam de Scherpenissenaar afscheid als lid van provinciale sta ten, een functie die hij dertien jaar lang vervulde. Sinds 1992 is Dijke als hoofdinge land lid van het algemeen bestuur van het waterschap Tholen. In dat zelfde jaar werd hij ook bestuurslid van de stichting protestantse zorg voorziening voor ouderen eiland Tholen en Sint-Philipsland (Elena- hof). Sinds het najaar van 1981 maakt de Scherpenissenaar deel uit van het bestuur van zorgcentrum De Schutse te Sint-Annaland. En vanuit zijn functie als raadslid is hij sinds 1990 bestuurslid van de sociale werkplaats De Betho. In zijn woon plaats tenslotte is hij ruim elf jaar voorzitter van het bestuur van de Groen van Prinstererschool, nadat hij daaraan voorafgaand 24 jaar lang secretaris was van de christelijke kleuterschool in Scherpenisse. Hoeksteen, waar het bestuur van de SGP-kiesvereniging Tot de wet en tot de getuigenis zijn voorzitter een receptie aanbood. Een honderdtal belangstellenden kwam Dijke felici teren met zijn lintje. Familieleden, vertegenwoordigers van de Her vormde Gemeente Scherpenisse, van de gemeentelijke en de plaatse lijke SGP-kiesvereniging, van de besturen van de Groen van Prinste rerschool, De Schutse en Elenahof, de raadsfracties van SGP, VVD, PvdA en RPF/GPV, de wethouders Van der Jagt en Van Schetsen en de SGP-statenleden Roeland, Goud en Hamelink. Dijke kreeg veel bloe men, enkele boeken en diverse andere attenties aangeboden. Bij de uitreiking van de onderschei ding noemde de burgemeester de degelijke, rustige en verantwoorde lijke manier waarop de Scherpenis senaar zijn werk deed en doet voor de Hervormde Gemeente in zijn woonplaats. Hij is er al 35 jaar dia ken en was 39 jaar lang notabel, een functie die hij in de loop van vorig jaar neerlegde. Op politiek terrein is Dijke betrok ken bij de Staatkundig Gereformeer de Partij. Hij is 42 jaar lid van de kiesvereniging in zijn woonplaats en maakt al 36 jaar deel uit van het bestuur. De laatste 27 jaar is hij voorzitter. Ook is Dijke al 27 jaar De jongste van alle gedecoreerden was vrijdag wethouder Versluys, die als ridder de rij opende bij de felicitaties door het grote aantal belangstellenden in de koorkerk. De net onderscheiden M. van Damme en zijn vrouw werden in de Kerkstraat in Tholen gefeliciteerd door fotograaf W.C. Cornelisse. "Ik heb geprobeerd met de gaven die ik heb kerk en maatschappij te dienen. En ik hoop dat dit vrucht mag afwerpen." M. Dijke uit Scherpenisse zei dat in een volle, kille koorkerk in Tholen, waar burgemeester H.A. van der Mun nik hem vrijdagmorgen de ereme daille in goud van de orde van Oranje-Nassau opspeldde. Dijke heeft zich op diverse terreinen zeer verdienstelijk ingezet voor de samenleving, aldus de burgemees ter. De waardering daarvoor bleek zaterdagmiddag in gebouw De ;rn fv* i 14 Fortuinstraat 3, Bergen op &>oin. I Tel.: 01640.-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Advertentie I.M. Burgemeester Van der Munnik feliciteert M. Dijke met zijn koninklijk goud.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11