AOV en D66 tegen Molenhoek Scholieren stappen op de fiets Stichting kinderpostzegels geeft vijftien mille voor Vossetuin Onderhoudsplan blijft wenselijk Quist Quist Trip Itawa is werkbezoek in plaats van snoepreisje WN-praktijkexamen voor het eerst in Sint-Philipsland Aanleg Oud-Vossemeerse speeltuin mogelijk in najaar Baggerstort in Tholense Gat Taart van droogbloemen en een beest van kippegaas Opknapbeurt speeltuinen Voorwaarden aan lagere huur Planciuscollege Donderdag 27 april 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Te weinig oog voor belang Van Gorsel Het bestemmingsplan Molenhoek is door een meerder heid van de gemeenteraad goedgekeurd. Alleen de een mansfracties van D66 en AOV stemden maandag tegen. Ze vinden dat het gemeentebestuur onvoldoende tege moet komt aan de bezwaren van D.J. van Gorsel. Deze raakt pachtgrond kwijt, omdat ze nodig is voor de bouw van 50 woningen tussen Touwslagersdreef, Hertenkamp en Gemaal weg. Niet koppelen Nieuw besluit over weigeren bijstandsuitkering Gemaal Verkrijgbaar bij Maandag krijgen de 65 leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen in Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder te horen of ze geslaagd zijn voor het praktisch ver- keersexamen. Afgelopen maandag fietsten ze door het dorp, daarbij angstvallig alle regels in het oog houdend. Gisteren stapten de scholieren in Tholen op de fiets, mor gen is Sint-Maartensdijk aan de beurt. De examens wor den afgenomen door de afdeling Tholen van Veilig Ver keer Nederland (WN). Enthousiast De eerste bijdrage van een fonds is binnen voor de speel tuin in Oud-Vossemeer. De stichting kinderpostzegels Nederland stelt 15.000 gulden beschikbaar. Twee dames van het Halsterse comité overhandigden dit bedrag don derdagmiddag symbolisch aan het bestuur van De Vos setuin. Als alles volgens plan verloopt, denkt het bestuur in augustus/september met de aanleg te kunnen begin nen. Oppassershuis Zorg over toekomst monumenten De roep om een onderhoudsplan voor monumenten weerklonk maandag opnieuw in de Thoolse gemeente raad. Weer was een financiële tegenvaller de aanleiding: het opknappen van molen De Hoop vergt 373.000 gulden in plaats van de eerder gedachte 105.000. Stel de ramin gen van tijd tot tijd bij, zodat we niet bij herhaling met dit soort tegenvallers geconfronteerd worden, was de bood schap. De burgemeester had het begrepen: "We nemen uw gedachten mee", zei hij. Kleinschalig de Wolky-specialist de Wolky-specialist "Van Gorsel is in immateriële zin onvoldoende schadeloos gesteld, gezien het gemis aan sociale contac ten dat optreedt als hij zijn hobby kwijt raakt", zei J. van den Donker (D66). De Tholenaar gebruikt de grond voor de schapen die hij fokt. "Het uitbreidingsplan is goed, maar de belangen van de burgers moeten niet uit het oog worden verloren. De gemeente heeft hier een morele ver plichting", aldus de democraat. Ook AOV'er mevrouw M.H. Schot- de Hoog wees op de sociale contac ten van Van Gorsel. "Het algemeen belang moet zwaar wegen, maar het belang van Van Gorsel mag niet ter zijde worden geschoven." ML Dijke (SGP) zei het eens te zijn met de financiële regeling die het gemeen tebestuur wil treffen. En M.A.J. van der Linde (PvdA) merkte op dat overleg in redelijkheid moet kun nen. Mevrouw Schot wilde weten of ei via de administratieve ruilverkave ling mogelijkheden zijn om Van Gorsels bedrijf te verplaatsen. De Tholenaar heeft aan de Postweg grond in eigendom. Ook mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) drong aan op overleg omtrent een verplaatsing. "Het college van bur gemeester en wethouders wil de bezwaren van Van Gorsel los zien van diens verzoek tot bedrijfsver- plaatsing. En dat was ook de teneur in de commissie ruimtelijke orde ning", reageerde burgemeester H.A. van der Munnik. Van Gorsel kop pelde beide zaken, toen hij zijn bezwaren eind maart toelichtte voor de commissie ruimtelijke ordening. De commissieleden zijn enkele dagen vóór de raadsvergadering ook nog eens door hem opgebeld. In 1991 verzocht Van Gorsel de gemeente ook om medewerking om zijn bedrijf te verplaatsen. Dat werd geweigerd en nu is het verzoek Het beroepschrift dat een inwoner van Oud-Vossemeer bij gedeputeer de staten indiende tegen de beslis sing van het gemeentebestuur om hem over de periode 1 t/m 16 maart 1992 géén bijstandsuitkering te ver lenen, is ten onrechte door de pro vincie ongegrond verklaard. De Raad van State heeft bepaald dat het stuk als bezwaarschrift aan burge meester en wethouders van Tholen wordt toegestuurd. Het gemeentebe stuur zal hierover een nieuwe beslis sing moeten nemen. De Vossemeerder is de uitkering geweigerd, omdat hij in genoemde periode bij een Goudse aannemer zou hebben gewerkt zonder de inkomsten te melden bij de sociale dienst. Zijn raadsman bestreed dat: er is op de werkplek gecontroleerd gedurende één week in februari en niet op andere tijdstippen. Op de bezwaren van de raadsman gaat staatsraad mevr. Gardeniers- Berendsen in haar uitspraak niet in. Ze stelt slechts vast dat de gemeente op grond van verkeerde artikelen van de algemene bijstandswet heeft gehandeld. Gedeputeerde staten deden dat vervolgens ook en dat besluit is nu door de Raad van State vernietigd. De kosten van rechtsbij stand, 170 gulden, moeten door de provincie aan de Vossemeerder worden vergoed. opnieuw ingediend. De situatie ligt anders, want vier jaar geleden wilde de Tholenaar op pachtgrond bouwen en nu is eigen grond in het geding. "Het gaat hier om een totaal andere procedure, wij willen dat niet kop pelen. Bovendien weet Van Gorsel al geruime tijd dat hij eind 1997 in vervangende woonruimte voorzien moet hebben en dat is zijn eigen ver antwoordelijkheid", aldus de burge meester. Hij vulde aan dat wordt geprobeerd de grond, door ontbinding van de pacht, versneld beschikbaar te krij gen. De vraag naar bouwgrond in Tholen is dermate groot, dat het plan naar verwachting binnen twee jaar volgebouwd zal zijn. W.C. van Kempen (CDA) wilde nog weten of verplaatsing van het gemaal De Eendracht - waarover rijkswaterstaat praat met het water schap - van invloed is op de bouw capaciteit in Molenhoek. Volgens de burgemeester heeft het nauwe lijks consequenties. "We blijven 50 meter van het gemaal vandaan." Van der Munnik verwacht dat een even tuele verplaatsing veel langer op zich laat wachten dan het volbou wen van de nieuwe woonwijk. Behalve de SGP, die altijd al tegen de stedenband is geweest, stemde maandag ook het AOV in de gemeenteraad tégen het geven van 11.000 gulden subsidie aan de stich ting Itawa/Tholen. "We kunnen dat geld beter aan onze eigen inwoners besteden" vond mevrouw M.H. Schot-de Hoog. "De stichting moet zelf maar fondsen werven." De ste denband op zich wijst ze niet van de hand. Burgemeester H.A. van der Munnik adviseerde mevrouw Schot om zich grondig te verdiepen in de voorgeschiedenis en alle stukken van de band met de Poolse gemeen te. De achtergrond is volgens hem het verlenen van hulp door rijke aan arme landen. Van der Munnik zette uiteen dat de stichting als taak heeft de steden band uit te dragen naar de Thoolse bevolking. En dat vergt tijd. Het geld gaat zeker niet op aan snoep reisjes, maar Itawa ligt nu eenmaal 1350 kilometer van Tholen, aldus de burgemeester. In juni is een Thoolse delegatie aanwezig bij de viering van het 680-jarig bestaan van de Poolse stad en het gouden jubileum van de plaatselijke voetbalclub. Maar twee tot drie volle dagen zijn nodig voor een 'stevig werkbezoek' waarin ouderenzorg, gezondheids zorg, recreatie en economie de aan dacht krijgen, vertelde Van der Munnik. Zijn uitleg stelde met name de VVD gerust. Mevrouw E. Frigge-Hoge steeger, die had aangekondigd de zaak kritisch te zullen volgen, stond opeens 'voor honderd procent' achter het subsidievoorstel. PvdA, CDA en RPF/GPV waren van de financiële consequenties van de stedenband doordrongen. "Niet alles kan op de stichting worden afgewenteld", vond M.A.J. van der Linde. En P. van Belzen zei dat Tholen, gezien de omstandigheden in Polen, nog veel te weinig doet. Prachtig gevlochten Italiaanse sandalen met een zacht leren voetbed, van topkwaliteit. Quist Onder het nauwlettend oog van politieman Van 't Slot en de heer Van Oudenaarde van WN stappen leerlingen van De Luyster in de Voor straat op de fiets voor hun verkeersproef Op de Kerkring in Sint-Philipsland is het een drukte van belang. Kinde ren met fietsen nemen de hele straat vóór het oude gemeentehuis in beslag. Ze hebben een nummer op de rug. Ondertussen legt VVN- voorzitter H. de Wit een groepje ouders uit wat er van hen verwacht wordt. Gewapend met namenlijsten worden ze op hoeken van straten neergezet, om daar te controleren of de Fietsende jeugd de regels correct toepast. Een zestal VVN'ers heeft 's morgens met pijlen een route uit gezet, zo moeten de kinderen onder meer twee keer de Rijksweg over steken. In groepjes gaan de leerlin gen eerst naar De Wit, die hen de route aangeeft. Dan mogen ze door naar de Voorstraat. Een politieman controleert de fietsen - die twee weken geleden al gekeurd zijn - waarna met tussenpozen van een minuut gestart wordt. Eerst zijn de 25 leerlingen van De Luyster aan de beurt, dan de 8 van de School met de Bijbel en tenslotte de 32 van de Kon. Julianaschool. Directeur C. van 't Hof van laatstge noemde school is ingenomen met het initiatief van WN. Een aantal jaren geleden is tevergeefs gepro beerd in Sint-Philipsland een afde ling van de grond te krijgen. "Nu we bij Tholen horen, kan het praktijk examen wél en dat maakt misschien weer mensen in het dorp enthousiast om lid te worden." In het verleden deden Sint-Philipslandse scholieren weieens in Sint-Annaland aan de proef mee, terwijl de Kon. Juliana school en De Luyster één keer zelf een praktijkexamen organiseerden. Aan het fietsgedrag is nog wel het een en ander bij te schaven, stelt De Wit na afloop vast. "Sint-Philipsland is niet zo groot en het is er stil in ver gelijking met bijvoorbeeld Tholen. Maar als je ziet wat er dan toch nog mis gaat." Maar over het geheel gezien is het redelijk gegaan, aldus de VVN- voorzitter. Advertentie I.M. Mevrouw Van der Molen van de stichting kinderpostzegels overhandigt secretaris Cornelissen van speeltuinvereniging De Vossetuin een cheque van 15.000 gulden. Bestuurslid mevrouw Schot en jeugdopbouwwerker R. v.d. Bogaard kijken toe. "De stichting kinderpostzegels is vooral blij met de voorzieningen voor gehandicapte kinderen die in de speeltuin getroffen worden", zei mevrouw W. van der Molen. In het contract dat bij de subsidietoeken ning hoort, is dan ook de voorwaar de opgenomen dat op dat betreffen de onderdeel zeker niet bezuinigd mag worden. Mevrouw v.d. Molen vond ook de manier waarop de speeltuin gerealiseerd gaat worden leuk en prees het bestuur dat kans zag om dit in een kleine gemeen schap als Oud-Vossemeer van de grond te krijgen. Secretaris C.C. Cornelissen toonde zich, evenals de rest van het bestuur, ingenomen met de hoogte van het bedrag. Voorzitter A.J. van Daalen onderstreepte de waardering met bloemen voor de dames Van der Molen en Cusell. "Wij vinden het ook leuk, want we werken al twintig jaar voor het comité kinderpostze gels en dit is pas de tweede keer dat we in de regio iets weg mogen geven." Mevrouw Van der Molen vond het belangrijk dat de inwoners op deze manier zien, dat het geld dat ze jaarlijks aan de kinderpostzegels en wenskaarten uitgeven, ook wer kelijk goed besteed wordt. "En het leukste is, dat dit verwezenlijkt wordt vóór kinderen dóór kinderen. Want zonder de scholieren zou de actie van de kinderpostzegels nooit zo succesvol kunnen zijn." Overi gens neemt de belangstelling voor de kinderpostzegels af, sinds PTT Post goedkopere kerstzegels uit brengt. Twee jaar geleden is het idee voor een speeltuin geboren en de vereni ging opgericht. Van Daalen schetste kort de voorgeschiedenis en het ont wikkelen van de plannen. De vereni ging kreeg van de gemeente een startsubsidie van 1500 gulden en inmiddels heeft de gemeenteraad ook een bijdrage van 75.000 gulden voor De Vossetuin toegezegd. De speeltuin wordt 1000 vierkante meter groot en komt tussen de Hof straat en de Comelis Frankenstraat. In laatstgenoemde straat komt de toegang. Op het terrein worden twee garages gesloopt en op die plek komen een oppassershuis en toiletten. Want in de speeltuin zal, als deze open is, voortdurend toezicht zijn. Eén omwonende heeft bij de gemeente bezwaar gemaakt tegen de aanleg van de speeltuin, maar deze kwam vervolgens op een hoorzitting in het gemeentehuis niet opdagen. Het opgestelde plan voorziet in de volgende speeltoestellen: draaimo len, kleuterglijbaan, meervoudige wip, bokspringpalen, duikelrek, springplaten, hoge wip, verstop muur, klimcombinatie, invaliden- schommel, draaibanden, schommel en speelhuisje. De realisatie van De Vossetuin vergt 205.000 gulden. In de begroting die de vereniging aan de gemeente stuurde, waren bijdragen opgeno men van vier fondsen: stichting kin derpostzegels ƒ20.000,- (nu 15.000 toegekend), nationaal jeugdfonds Jantje Beton ƒ20.000,-, nationaal revalidatiefonds ƒ5000,- en provin ciaal stimuleringsfonds gehandicap ten ƒ5000,-. Van de laatste drie is nog geen toezegging binnen. Het bestuur verwacht mede door spon soring en zelfwerkzaamheid de zaak financieel rond te krijgen. In ieder geval vond men de bijdrage van de kinderpostzegels een leuke aanzet. Gedeputeerde staten hebben dins dag besloten een verklaring van geen bezwaar af te geven en daar mee groen licht gegeven voor het vervolg van de planologische pro cedure. De bezwaren van mevrouw J. v.d. Boogaard-Wak ker - met betrekking tot de ver keersveiligheid en geluidsoverlast - zijn door g.s. ongegrond ver klaard. Er moet planmatiger gewerkt wor den bij het uitvoeren van groot onderhoud aan monumenten. Alleen op die manier blijft het in de toe komst betaalbaar. "Nu worden we steeds voor voldongen feiten geplaatst die nauwelijks financieel rond te breien zijn", zei P. van Bel zen (RPF/GPV). Hij doelde op de kwestie van de toren van de Grote Kerk, enkele maanden geleden. En J. de Jager (CDA) merkte op dat zodra een monument van de meerja renraming op de begroting komt, het bijbehorende bedrag aangepast zou moeten worden. Het ramen van de kosten blijkt een hachelijke zaak te zijn, maar het college gaat daarbij niet helemaal vrijuit, vond M.A.J. van der Linde (PvdA): "Op grond van ervaringen moeten cijfers te presenteren zijn die beter kloppen." D66'er J. van den Donker zei te ver wachten dat een onderhoudsfonds op den duur goedkoper zal blijken te zijn. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog van het AOV was ook voorstander van zo'n fonds. Maar alleen met het instellen ervan schiet je, aldus De Jager, niets op. Er moet ook geld voor zijn. "Onze fractie pleit voor frequenter kleinschalig onderhoud", De originele Wolky schoenen en sandalen (v/m) vindt u bij: Advertentie I.M. Prima dat het Planciuscollege min der huur gaat betalen voor de Vijf hoek in Tholen, vond de gemeente raad maandag. Maar over een jaar moet dit opnieuw bekeken worden in relatie tot het aantal leerlingen dat het vormingsinstituut bezoekt. Die voorwaarde misten SGP, D66, RPF/GPV en VVD in het voorstel dat aan de raad werd voorgelegd. "In de welzijnscommissie hebben we dat nadrukkelijk gesteld", aldus P. van Belzen. Wethouder J. Versluys beaamde dat: "In de stukken die bij dit voorstel ter inzage lagen, stond dat ook vermeld." Aanvankelijk wilden burgemeester en wethouders de huur voor het Planciuscollege niet gelijktrekken met die voor het Oosterscheldecol- lege in hetzelfde gebouw. Maar in de welzijnscommissie kregen ze alleen steun van PvdA en CDA. Maandag gingen die twee partijen echter stilzwijgend akkoord met de huurverlaging. De gemeente schiet er 5553 gulden bij in. Rijkswaterstaat mag 70.000 kubieke meter baggerspecie storten in de Oosterschelde - het Tholense Gat - tussen Strijenham en de Bergsediep- sluis. De licht verontreinigde bag ger, afkomstig uit havens en vaar wegen in het gebied, kan in een 20 meter diepe put - ontstaan door zandwinning - gedumpt worden. De provincie heeft een vergunning ver leend voor een periode van vijf jaar. In de voorwaarden staat ondermeer, dat voor elke storting een uitvoe ringsplan overlegd moet worden. Hierdoor kan de belasting van het milieu voldoende worden ondervan gen, menen gedeputeerde staten. Om de verspreiding van zwevende slof te voorkomen, mag er alleen gestort worden tussen een half uur na hoog water en een uur vóór laag water. Bij het afgeven van de ver gunning speelt mee, dat elders in Zeeland een dergelijke grote hoe veelheid baggerspecie niet gestort kan worden. Rijkswaterstaat moet voor het verle nen van de de vergunning 28.900 gulden aan de provincie betalen. zei hij. Maar wethouder J. van der Jagt verwacht dat dat nog veel duur der zal uitvallen. "En er wordt nu al elke vier jaar geschilderd." De SGP toonde zich bij monde van M. Dijke voorstander van openbaar aanbesteden, maar de eigen wethou der wilde daar niet aan. "In de com missie openbare werken stond de SGP in die mening alleen", zei Van der Jagt. Hij vertelde dat het beleid zodanig is, dat voor schilderwerk bepaalde objecten steeds naar bepaalde bedrijven gaan voor onder houd. R. Ravensteijn (VVD) vroeg of de bomen rondom de Thoolse molen getopt en gekopt kunnen worden, zodat er meer wind en meer zon bij kan komen. "Er is in het col lege over gesproken, maar voorals nog worden de bomen niet getopt", aldus de wethouder. Nadat Van Belzen wees op het stra tegisch plan voor monumenten van de staatssecretaris, reageerde de bur gemeester meteen met de opmer king dat zowel Nuis als diens voor ganger d'Ancona verzuimd hebben er geld bij te doen. "En daar gaat het uiteindelijk om; heb je voldoende geld." Pien Lemstra, die verschillende boe ken schreef voor uitgeverij Cante- cleer, komt vier dagen naar hotel de Gouden Leeuw te St. Annaland voor een culinaire, creatieve zomerdag, 's Morgens kunnen belangstellenden onder haar leiding een taart van droogbloemen en gedroogde krui den maken, 's Middags kunnen lief hebbers een beest van kippegaas en spaghnum, vervaardigd op een nest van klimop, maken. De hele zomer kan dat in uw tuin of op uw balkon groen blijven. In het handwerkblad Ariadne van mei wordt een artikel aan Pien Lemstra gewijd, geïllus treerd met foto's. In september komt er weer een boek van haar uit. Tus sen het creatieve werk door, zorgt de Gouden Leeuw voor een culinair programma, o.a. een echte Engelse High Tea. Belangstellenden kunnen op maandag 15 en dinsdag 16 mei terecht of op maandag 13 en dinsdag 14 juni. In de Gouden Leeuw wor den ook cursussen footstool maken, decoupage, marmeren en sfiffies allerlei gegeven. De speelterreinen aan de Beatrix- laan in Scherpenisse en aan de Vol- kerakstraat in Sint-Philipsland krij gen een flinke opknapbeurt. In de lijst van geplande werken voor dit jaar is 60.000 gulden voor het kar wei opgenomen. In Scherpenisse wordt het speelter rein opgeschoven richting het aan grenzende wandelpad, waardoor het beter in het zicht komt te liggen en dat bevordert weer de veiligheid voor de kinderen. Wél wordt het ter rein kleiner, waardoor op het onder houd bespaard kan worden. De ver sleten toestellen worden vervangen en er wordt drainage aangelegd. Het stuk van het terrein dat straks géén speelterrein meer zal zijn door de verschuiving, wordt afgegraven en er komt beplanting op. In Sint-Philipsland wordt de afwate ring verbeterd, de structuur van het maaiveld wordt aangepast en de bestaande verharding opnieuw gelegd. De commissie openbare werken praat op 2 mei over de plannen. De originele Wolky schoenen en sandalen (v/m) vindt u bij: Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3