Commissaris wil steun voor promotie maritiem erfgoed Druk sleutelen aan schietaccommodatie Frontale botsing Thoolse brug: vijf gewonden, twee ernstig Geen drugs op Tholen 32^7 Collectanten gehuldigd in De Wimpel Waterpolitie bezorgd over vernielingen aan vistuig Van Gelder bezoekt gemeente Tholen in mei opnieuw Hoe komt u aan een extra hoge spaarrente? Betreurenswaardig incident bij de begraafplaats St. Philipsland Donderdag 27 april 1995 51e jaargang no. 24 Deze week De commissaris van de koningin van Zeeland drs. W.T. van Gelder wil dat de gemeente Tholen steun verleent aan het promoten van de Zeeuwse cultuurhistorie en natuur. Vooral het maritiem-cultureel bezit (waaronder de Thoolse visserij) zou daarin een plaats moeten krijgen. Afgeblazen Twee jaar nadat de gymzalen verboden gebied werden voor de Thoolse schietverenigingen, wordt er nog steeds druk gepraat over een vervangende accommodatie. "Als alles goed gaat en iedereen zijn medewerking geeft, dan kan er nog dit jaar iets staan", zegt secretaris J. van Tig- gele van Nederland en Oranje uit Poortvliet. Zijn collega L. Bijnagte van Prinses Juliana Scherpenisse is pessimis tischer: "Ik geloof niet dat we dit jaar onder de pannen zullen zitten." Loodstof Vijf gewonden, waarvan twee ernstig waren zondag, het gevolg van een frontale aanrijding tussen twee personen auto's op de Thoolse brug over het Schelde Rijnkanaal. Kijk vlug op pag. 10! Het gemeentebestuur van Tholen heeft de familie van wijlen M.A. Stols uit St. Philipsland verontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat het hek van de begraafplaats woensdagmiddag 19 april gesloten was. De stoet moest een kwartier in de regen wachten totdat de kist door de poort naast het hek was gebracht. Een timmerman van gemeentewerken had het hek ondanks de afspraak met twee medewer kers van de plantsoenendienst dat het open moest blijven, toch op slot gedaan. De zaak kwam maandagavond in de gemeenteraad ter sprake naar aan leiding van vragen van J. van den Donker van D66. Hij greep een brief van de families Rijnberg-Smits en Smits-Smits over het begraven van familieleden op de begraafplaats in Stavenisse aan om te informeren, wie er nu eigenlijk verantwoordelijk is. "De gemeente", antwoordde wethouder J. van der Jagt. "De begraafplaats is in eigendom en beheer bij de gemeente. In St. Philipsland ging het om een betreurenswaardi ge aangelegenheid. Het is een incident; gelukkig is het nog nooit voor gekomen dat het hek gesloten was terwijl er een begrafenisstoet voor stond, maar het is één keer teveel!", zei de wethouder. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde vond, dat de procedure aange scherpt moest worden om dergelijke misverstanden te voorkomen. "Op de begraafplaatsen in Tholen en St. Annaland is het toch ook goed opgelost." Van der Jagt zegde toe, dat de procedure in St. Philipsland inderdaad aangescherpt wordt. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De vuisten werden gebald, de tanden op elkaar gezet, toen 55 jaar geleden de Duitsers kwamen. Een uitgebreide terugblik aan de vooravond van de herdenking van 50 jaar bevrijding IJsclub Sint-Annaland breekt oude kantine af Stichting kinderpostzegels geeft 15 mille voor Vossetuin Sint-Philipslandse scholieren stappen op de fiets voor verkeersproef Bestuur en parochianen zijn stik gröös op Willibrorduskerk Poortvlietse ondernemers willen Paasdijkstraat open houden Vinden voldoende vrijwilligers grootste zorg van wereldwinkel Tholen Zonder wijze raadgevers kan Reijnhout geen hoogaars maken Koersbaltrofee definitief naar Sint-MaaTtensdijk Promotiekansen verkeken voor Tholense Boys en SPS, maar reserves Stavenisse pakken de titel GEEN ONRECHT DOEN IS NOG GEEN GÓEDHEID; GOEDHEID IS OOK GEEN ONRECHT WILLEN DOEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Zes Thoolse collectanten voor de Nierstichting Nederland vieren dit jaar een jubileum omdat ze tien of 25 jaar lang collecteerden voor de Nierstichting. Vanavond worden ze in dorpshuis De Wimpel in Sint-Phi- lipsland in het zonnetje gezet. Mevr. P. Boudeling-den Hartog en mevr. Klompe uit Anna Jacobapolder col lecteren beiden al een kwart eeuw voor de Nierstichting. Zij waren erbij toen er op Sint-Philipsland voor het eerst gecollecteerd werd voor deze organisatie. Mevr. Wage- maker uit Anna Jacobapolder en de dames Anthonisse-Voshol en Uijl- Voshol uit Poortvliet collecteren al tien jaar. Ook wordt mevr. De Waal uit Bruinisse gehuldigd die twintig jaar de organisatie van de collecte in haar woonplaats op zich nam. Na de huldiging treedt de Zeeuwse trouba dour Engel Reinhoudt op. Brigadier T. van der Linde van de opstapeenheid Reimerswaal van de waterpolitie maakt zich ernstig zor gen over het stropen en vernielen van vistuig door duikers. Ondanks dat het visseizoen nog maar een paar weken bezig is, werden er al acht fuiken en twee markeringsboeien vernield in het gebied rond Strijen- ham. "Ik heb weer twee avonden gepost en vier duikers uit Roosen daal en Eindhoven aangehouden die te dicht bij de fuiken zwommen. Men moet minimaal 25 meter van uitstaand vistuig vandaan blijven. De vergunningen van de vier dui kers zijn ingenomen", vertelt Van der Linde. "Blijkbaar hebben onze acties, de aanhoudingen en de arti kelen in de pers niet voldoende gewerkt. Want als we aan het begin van het seizoen al zoveel vernielin gen hebben en vier vergunningen hebben ingenomen, waar moet het dan in de komende maanden naar toe? Ik heb in een vuilnisbak aan de dijk zelfs kreeftenscharen gevon den. Dit zijn misstanden die toch niet getolereerd kunnen worden?" De brigadier meldt dat de politie controles door zullen gaan. De boe tes voor het te dicht in de buurt van vistuig zwemmen zijn verhoogd. "Eerst was het 75 gulden, maar voor een eerste overtreding krijgt men nu 250 gulden en voor een tweede al 500 gulden boete. Het openbaar ministerie heeft blijkbaar de ernst van de zaak ingezien", zegt Van der Linde. "Er zal nog meer druk vanuit de duiksportbonden moeten komen, want dit kan zo niet langer. De vis sers kunnen geen gronden meer inleveren, want dat hebben ze al zoveel gedaan. Zij moeten er per slot van rekening van leven." Op 15 mei behandelt de stuurgroep Oosterschelde het voorstel om - in navolging van het stropen - ook het te dicht naderen van uitstaand vistuig over te hevelen van de duik sportverordening naar de milieuver ordening. Daardoor wordt een der gelijke overtreding een economisch delict en kan zwaarder bestraft wor den. Commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder toegesproken door voorzitter T.W. Westerveld van het streekmuseum tijdens de opening van het museumseizoen. Rechts van Van Gelder burgemeester H.A. van der Munnik en ir. M. Geuze. Linksachter Van Gelder A. Hage, daar achter zijn dochter Keetie van Oosten-Hage. Het gaat er bij deze projecten vol gens de commissaris om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Dat zei hij zaterdagmorgen bij de ope ning van streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland. Hij haalde het Mondriaanjaar aan dat in Zeeland (dankzij promotie en publiciteit) bijna 60.000 bezoekers trok, waarvan driekwart van buiten de provincie. "Als je de waarde kent van je culturele identiteit, dan krijg je ook een groter draagvlak en een verbreding van het publiek." Van Gelder vroeg de gemeente niet meteen om een financiële bijdrage maar bereidde de Thoolse bestuur ders daar alvast maar op voor. Naast aandacht voor de Oostindi- sche compagnie zou er ook aandacht geschonken moeten worden aan bij voorbeeld de Arnemuidense en Thoolse hoogaars. "We zullen een poging doen het gemeentebestuur daar in te laten participeren. We spreken elkaar daar nog eens over." Wellicht gebeurt dat volgende maand al wanneer hij een bezoek brengt aan de gemeente Tholen, als eerste van een reeks bezoeken aan Zeeuwse gemeenten. De provinciale initiatiefgroep recre atie en cultuur werkt al een jaar aan plannen om de toeristisch-recreatie- ve mogelijkheden te verbeteren. De aandacht gaat daarbij naar de zoge naamde achterkant van de provincie, achter de voornaamste toeristische trekpleisters van zee, strand en duin. Van Gelder had met burgemeester H.A. van der Munnik al een voor proefje gehad door met de hoogaars YE6 van de stichting Behoud Hoog aars uit Bruinisse naar Sint-Anna land te komen varen. En aan den lij ve ondervonden hoe het is om op een varend monument, gebouwd op de werf van Van Duivendijk in Tho len, Zijpe en Mastgat over te steken. Van Gelder is beschermheer van de stichting en zei dat de YE6 het enige schip was dat met de commissaris- vlag mag varen, mits hij aan boord is. Hij overhandigde Van der Mun nik het blad Consent, over de oude Zeeuwse zeilvaart, een uitgave van de stichting Behoud Hoogaars. De commissaris zei verder dat hij waardering had voor het beleid van het streekmuseum om elk jaar een wisseltentoonstelling in te richten. Minder waardering had hij voor het nieuwe college van gedeputeerde staten Zeeland dat wil bezuinigen op cultuur. "Waar je ook op bezuinigt, doe het niet op cultuur," zo riep hij vanachter de lessenaar in het klaslo kaal van het museum voor wie het horen wilde. Want cultuur en natuur dragen bij aan de beeldvorming van de provincie, zo zei Van Gelder die eerder met lede ogen zag hoe de bouw van het museum voor moder ne kunst 1X13 in Middelburg door de raad werd afgeblazen. "Het Mondriaanjaar zou een enorme sti mulans betekenen. Maar van de euforie van vorig jaar blijkt nu niet veel over te zijn." Voorzitter T.W. Westerveld van de Meestoof bracht de aanlanding per hoogaars op een idee om achter de gemeenteborden Tholen, daar kun je niet omheen' een tweede bord te plaatsen met de tekst:'Zet uw auto met chauffeur eens aan de kant en kom per hoogaars naar het streek museum in Sint-Annaland.' Westerveld maakte van de gelegen heid gebruik de twee tentoonstellin gen (Hoogaars vangt bot en Merk toch hoe sterk) onder aandacht te brengen maar ook te wijzen op de poppenkastvitrine met Jan Klaassen en Katrijn. Hij kondigde aan dat er aan het eind van dit seizoen, evenals vorig jaar, oude foto's tentoonge steld zullen worden. Hij bedankte alle vrijwilligers voor het timmeren, sjouwen, inrichten en schoonmaken van het museum en stond even stil bij het overlijden van medewerker A. Boxhoorn uit Tholen. Westerveld sloot af met het citeren van een tekst uit het boekje 'Zichtbaar verleden' van ir. M. Geuze waarin de schrijver een goede toekomst voor het muse um voorspelt als onder andere de samenwerking harmonisch blijft, en wanneer men er in slaagt zich origi neel en belangwekkend te manifes teren. Westerveld bood Van Gelder een exemplaar aan. De drie verenigingen - Prinses Julia na Sint-Annaland hoort er ook bij - hebben al anderhalf jaar lang een bouwtekening met een begroting gereed liggen. Die moet aangepast worden. Inmiddels is een stuk grond van 1500 m2 op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk als vestigings plaats uit de bus gekomen. "Poort vliet is daar eigenlijk faliekant tegen, want waarom moet zo'n accommodatie nou weer per se in Sint-Maartensdijk komen. Ook in de vestigingsplaatsen van de drie ver enigingen zijn toch industrieterrei nen", meent Van Tiggele. Niettemin ging zijn bestuur overstag gezien het 'mooie aanbod' dat de gemeente deed. Burgemeester en wethouders willen de gemeenteraad voorstellen om twee derde van de stichtingskosten, tot maximaal 3V2 ton, bij te dragen. "De rest zullen de clubs zelf moeten financieren of door zelfwerkzaam heid inbrengen", zegt sportambte naar P. v.d. Vlies. "Het wachten is op hun definitieve instemming." Wethouder P. van Schetsen hoopt dat die instemming er snel komt. Maar uit de woorden van Van Tig gele valt te beluisteren, dat nog niet alle meningsverschillen opgelost zijn. En Bijnagte laat weten dat hij een contributie van 200 tot 250 gul den voorde schutters niet ziet zitten. En het zit 'ook niet lekker, dat de gemeente de 100-meter buitenbanen op Tholen weg wil hebben. Om de accommodatie te bouwen richten de drie verenigingen een stichting op, waarin ze elk met twee mensen vertegenwoordigd zullen zijn. Van die stichting huren de clubs het gebouw vervolgens. "Maar als één van de drie zich terugtrekt, gaat de hele zaak niet door", aldus Van Tiggele. Omdat er loodstof vrij zou komen, wat schadelijk is voor de gezond heid, werd de Thoolse schietclubs twee jaar geleden het gebruik van de gymzalen ontzegd. Toen er naar een oplossing werd gezocht, kwam plots De Eendracht uit Tholen op de prop pen met een plan voor een gloed nieuw onderkomen. Het duurde lang eer het onderbouwde plan bij de gemeente lag en uiteindelijk bleek het niet haalbaar te zijn. De andere verenigingen voelden zich ondertus sen min of meer aan het lijntje gehouden. Prinses Beatrix uit Stavenisse wachtte niet af, maar besloot zelf te bouwen. Dat onderkomen is eind februari officieel geopend. Een gesprek van de groep ouders van drugsgebruikers in Zeeland met b. en w. van Tholen over het soft- drugs-gedoogbeleid, grepen diverse raadsfracties aan om te waarschu wen voor de gevaren van verdoven de middelen. "We moeten ons met hand en tand verzetten tegen een gedoogbeleid, want ook softdrugs kunnen een heleboel kapot maken in gezinnen", zei mevr. Frigge (VVD). "Laat geen koffieshops op Tholen toe, anders krijg je nog meer proble men", waarschuwde mevr. Schot (AOV). En M. Dijke (SGP) bond b. en w. op het hart 'de hele goede sug gesties van de ouders terdege in ogenschouw te nemen.' J. van den Donker stelde voor om de groep uit te nodigen in de raadscommissie algemeen bestuur. De burgemeester wilde dat verzoek wel achter de hand houden, maar uit opmerkingen van de raadsleden Van Belzen en Van Kempen bleek, dat er binnen kort al een discussie over drugs op de agenda van de fractievoorzitters staat. Advertentie I.M. Hersenletsel. De adviesgroep niet- aangeboren hersenletselpatiënten kijkt tijdens een bijeenkomst op 18 mei in Kloetinge terug op de activi teiten in de voorbije 31/2 jaar. Tevens komt voortzetting van de werk zaamheden in de toekomst aan de orde. Twee inzittenden raakten daarbij zo ernstig bekneld dat de brandweer van Tholen en Sint-Maartensdijk er aan te pas moest komen om de slachtoffers uit de wrakken te bevrijden. De weg is twee uur lang afgesloten geweest. Het ongeval vond omstreeks kwart over vijf plaats. Door een nog onbe kende oorzaak is de personenauto komende uit de richting Halsteren en bestuurd door een 53-jarige Poortvlietenaar op de andere weg helft terechtgekomen en tegen de tegemoetkomende auto gebotst. Deze werd bestuurd door een 41- jarige Tholenaar die met zijn 38- jarige echtgenote en zijn 61-jarige zus op weg was naar Rotterdam. Eerste hulp was snel ter plaatse want toevallig bevond de Thoolse huis arts E.N. Mellema zich ook achter de auto die uit Halsteren kwam. Andere automobilisten die getuige waren van het ongeval, hielden het verkeer tegen. Brandweerman Eskes die zijn hond uitliet en de klap hoor de leidde het verkeer om tot er hulp kwam van de regiopolitie. Omdat er bij het ongeval sprake was van beknelling werd het hulpverle ningsvoertuig van de blusgroep in Sint-Maartensdijk ingezet. De blus groep Tholen was met twaalf man ter plaatse, Sint-Maartensdijk rukte met tien brandweerlieden uit. De Thoolse ambulance stond klaar om de eerste slachtoffers naar een zie kenhuis te brengen. Eerst werd de Poortvlietenaar en zijn 49-jarige echtgenoot uit de auto gehaald. Zij zaten niet bekneld. De man had vleeswonden aan een been, zijn vrouw schaafwonden. Het bevrijden van het echtpaar uit Tholen nam meer tijd in beslag. De bestuurder had op twee plaatsen zijn been gebroken, zijn vrouw brak op twee plaatsen een arm en had een vleeswond boven een van haar ogen. De zus van de bestuurder had min der ernstige verwondingen; zij brak een pols maar bleek later ook een hersenschudding te hebben opgelo pen. Na ongeveer drie kwartier slaagde de brandweer en het ambulanceper soneel erin de bestuurder uit de auto te halen. Rond kwart voor zes kreeg de politie meer assistentie om het verkeer (het was druk rond die tijd) in goede banen te leiden. Omstanders te voet en op de fiets of brommer stonden op de langzaam- verkeersweg langs de reling van de brug toe te kijken. Omdat daar ook al het andere verkeer over moest, werd zij gesommeerd zich te verwij deren zodat de rijbaan vrij en over zichtelijk bleef. De auto's zijn zwaar beschadigd. Vooral de wagen van de Tholenaar was aan de voorzijde in elkaar gere den. In totaal vervoerden drie ambu lances de slachtoffers: drie gewon den zijn naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom gebracht, de andere twee naar Roosendaal. Ambulancepersoneel zorgt voor een infuus en rijdt een brancard voor om het slachtoffer naar een ziekenhuis te vervoeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1