Koninginnedag 29 april 't Was vreselijk met de Duitsers Bevrijdingsdag 5 mei Oma bevrijd 6 mei Exposities Dodenherdenking 4 mei Oud-strijder Mevrouw M.W. Blaas uit Tholen: Donderdag 27 april 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 18 BEVRIJDINGSNUMMER 1945 1995 DE THOOLSE COURANT BEVRIJDINGSNUMMER 1945 1995 Sint-SLnnaland Oud-Vossemeer Sint-Phdipsland Tholen Poortvliet Sint-Philips land DE THOOLSE COURANT Tholen Oud-Vossemeer Sint-Tnnaland Stavenisse Sint-Maartensdijli Scherpenisse Poortvliet Sint-Phdipsland Tnna Jacoèapolder Tholen Sint-lHaartensdijli e verschillende organisaties roepen de inwoners op massaal de vlag uit te steken of de straten te versieren bij de festiviteiten ter gelegenheid van bevrijdingsdag en koninginnedag. 's Middags tussen één en twee uur rijden de leden van The BSCA Streetcruisers Int. met hun custom cars over Tholen. De route voert vanaf de voormalige oesterputten in Tholen naar Oud-Vosssemeer, over de provinciale weg naar Sint-Anna- land, binnendoor naar Sint-Maartensdijk en via de provinciale weg langs Scherpenisse en Poortvliet weer terug naar Tho len. In het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk wordt van 3 tfm 19 mei een tentoonstelling gewijd aan oorlog en bevrij ding: Tholen in oorlogstijd. Behalve foto- en ander mate riaal wordt-tot en met 6 mei- de bevrijding in bloemen in beeld gebracht. Onder leiding vanj. Kettelery vervaardigen zeven Thoolse en vier Bra bantse dames hiervoor bloemstukken rond dit thema. Het publiek kan de expositie bekijken op werkdagen van 9 tot 12 uur en van half twee tot drie uur. Verder op vrydag 5 en zaterdag 6 mei tussen half twee en vijf uur 's middags. Op 3,4 en S mei is ook in de Gasthuiskapel te Tholen een tentoonstelling te zien, met als thema 'Impressies 1940- 1945'. Deze is op 3 en 4 mei geopend van 14 tot 17 uur en op 5 mei van 10 tot 19 uur. In bejaardencentrum De Schotse te Sint-Annaland is van 1 dm 5 mei eveneens een kleine expositie te zien. prijsuitreiking café De Hoop 14 u. Oranjebingo voor ouderen en Zonnebloem, NH verenigingsgebouw 20.30 u. Lampionoptocht 9.30-13 u. Rommelmarkt op de Markt 9.30-19 u. Gelegenheid tot bekijken custom cars op voorm. oesterputten, waar vanaf 17 u. ook de Fiat 500-club te gast is. Ook zondag van 9.30 tot 15 u. kunnen belangstellenden de custom cars bekijken. 8.30 u. OVM haalt schooljeugd af 9 u. Aubade bij de Vossenkuil 9.30 u. Activiteiten voor schooljeugd; groep 1 t/m 4 spelletjes op het sport park, groep 5 t/m 8 vossenjacht 13.30 u. Fancy-fair peuterspeelzaal De Pluus, Raadhuisstraat 13.30 u. Stoeptekenen aan de Ring 13.30 u. Zeskamp voor straten-/wijk- teams, Raadhuisstraat. Na afloop 10-13 u. Rommelmarkt Accelerando 10-13 u. Fancy-fair peuterspeelzaal Olleke Bolleke 10-17 u. Open dag met werk cursisten atelier Jos Boogaard 15 u. Oriëntatierit, start sportveld 20.30 u. Oranjebal in de Wellevaete 13-16 u. Live optreden zangeres Petra, Voorstraat 20 u. Verkoop lamions in hal van dorpshuis De Wimpel 20.30 u. Lampionoptocht m.m.v. Concordia Van 27 april tot 7 mei is in Thoten-stad Ernie Barlow uit Lydiate bij Liverpool te gast. Hij was eind 1944 één van de bevrijders van Tholen. De Engelsman landde 'in Normandië bij Arromanches, trok door Noord-Frankrijk en België en belandde in Goes. Met een vrachtwagen werd zijn groep van de Royal Engi neers naar Tholen gebracht. Samen met een aantal Cana dezen werkte Barlow er aan een loopbrug over de Een dracht Drie jaar geleden kwam de Engelsman terug op Tholen en ontmoette daar leden van de familie Van Zanten, bij wie hij in 1944 onderdak vond. "X"X at de beschieting van Tholen-stad voor de irvwo- ners flinke gevolgen had, ligt voor de hand. Mevrouw M.W. Blaas herinnert zich de meidagen van 1940 nog goed. Zoals de Duitsers kwamen, dat was een vreselijk gezicht, vertelt ze. Dat ze niet buiten mocht komen wegens gevaar uit de lucht, en dat twee vliegtuigen brandend neerstort ten in de Bergse polder, weet de Thoolse ook nog. En dat de brug is opgeblazen. "De mensen op de Wal waren gewaarschuwd, maar wij (in de Brugstraat - red.) wisten van niets en zijn vreselijk geschrokken. We had den wel rumoer gehoord, en zagen plotseling een hel licht waarna de klap werden krijgsgevangen gemaakt en naar Bergen op Zoom gebracht. "Ik zal nooit vergeten hoe de Duitsers Poortvliet binnen vlogen in hun auto's met mitrailleurs erop, en met pistolen in hun handen. Het was vreselijk", vertelt mevrouw Blaas. Dat was op 16 mei. De volgende dag mochten ze terug naar Tholen. "Wij weer op de fiets, moeder en de tantes konden nog net een taxi krijgen tot aan de stad. De De gedenksteen op de begraafplaats te St. Annaland voor de drie gesneuvelde Engelse militairen, die 17 januari 1945 - ruim 2Ve maand na de bevrijding van Tholen - om het leven kwamen na een nachtelijke Duitse verrassingsaanval vanuit Schouwen-Duiveland. plaats, waar namens Dorpsgemeen schap kransen worden gelegd bij gra ven drie Engelse militairen 19.45-20.30 u. Dodenherdenking bij monument in het Bosje 20.45 u. Herdenkingsdienst in N.H. kerk, m.m.v. ds. Batelaan en diverse koren J Gemeente-opzichter Blaas en enkele medewerkers bij het begin van het herstel van de opgeblazen Thoolse brug in 1940. volgde. We vlogen naar beneden, de trap af die onder de glasscherven lag van de openslaande deuren boven." Ook beneden waren ramen stuk. "Mijn vader, die door het gangraampje naar buiten keek, zag juist gemeente opzichter L.W. Blaas voorbij komen. Zo hoorden we dat de brug in twee stukken lag!" De Duitsers kwamen dichterbij, waar op het gezin Blaas besloot naar Poort vliet te vluchten, met medenemen van een paar dekens. "Mijn vader, mijn zuster en ik op de fiets", vertelt mevrouw Blaas. Onderweg zagen ze de mensen op het land aan het werk of er geen vuiltje aan de lucht was. Het was die dag stralend weer. "Moeder en de twee inwonende tantes konden nog een taxi krijgen." Geen oog dicht Het gezin werd ondergebracht bij de familie Feijtel, waar het steeds voller werd met familieleden. De tantes kre gen onderdak bij mevrouw Hage en haar dochter, waar 's nachts 23 men sen op bedden en matrassen op de grond lagen. "In deze nachten schoten de Duitsers op een boot die op de Schelde lag, zodat we geen oog dicht deden." De volgende dag werd afge kondigd dat iedereen Tholen moest verlaten. Enkelen bleven achter. Veel Tholenaren kwamen op karren en wagens. Ze zaten bovenop hun bedde- goed met allerlei inderhaast meegeno men huishoudelijke spullen. Toen de Nederlandse bezetting van Tholen zich tot drie keer toe niet wilde overgeven, begonnen de Duitsers met grof geschut te schieten waardoor veel werd beschadigd. De verdedigers vluchtten over Poortvliet het eiland in, chauffeur wilde niet verder, omdat de Duitsers alles in beslag namen." Ook de thuiskomst vergeet de Thoolse nooit. "Overal lag glas en we zagen dat er veel beschadigd was. De blin den (luiken) waren opengevolgen, de gordijnen woeien met flarden naar buiten. Er was geen ruit meer heel. De voordeur, pas vernieuwd, zat vol gaten en in het slot zat een stuk schroot. Een Duitse militair wilde de deur met een geweer open stoten, maar dat wilde mijn vader niet heb ben. Juist kwam buurman Engelvaart van hotel Zeeland aangelopen. Die klom door het raam en lichtte de deur uit de scharnieren zodat we naar bin nen konden." Glasscherven Wat het gezin daar aantrof: alles was met glasscherven bedekt, overal gaten in de plafonds, schilderijen bescha digd of stuk, blauwe wandborden... In totaal 51 ruiten aan diggelen. Ook boven lag alles onder glas en stof. Er was een granaat ontploft midden in de Brugstraat. "We ruimden met zijn allen op. Het glas mocht je op een hoop op het trottoir gooien." Blaas ging meteen naar de schilder om prvoor te zorgen dat ze 's avonds met gesloten ramen naar bed konden. Overal was glas te weinig, zodat nog tuinbouwglas werd gebruikt. De schil ders uit de omliggende dorpen kwa men helpen. "Het duurde vijf weken voor we bene den weer glas in de ramen kregen." Maar in andere straten in Tholen was het nog erger, aldus mevrouw Blaas. "Op de Wal en in de Vossemeerse- poort kregen de mensen granaten bin nen." 18.45-19.30 u. Herdenkingsbijeen komst in N.H. kerk m.m.v. Acceleran do, VZOS, ds. W.C. Meeuse e.a. 19.35 u. Koraalmuziek Accelerando bij streekmuseum 19.45 u. Klokgelui, trompetsignaal en 2 minuten stilte 20.02 u. Stoet naar oude begraaf- Herdenkingsdienst in .N.H. kerk, die om 19.50 u. begint met samenzang. Kerk open 19.15 u. 19.15 u. Geestelijke liederen door muziekvereniging Concordia vanaf de muzieknis. 19.50 u. Klokgelui 20 u. Trompetsignaal, The Last Post' door Sam Feleus en twee minuten stil te gevolgd door het Wilhelmus. Dertig bewoners van de Burg. Smithstraat in St. Annaland zijn al een paar weken bezig met rozen knip pen (van plastic tassen) voor de feestelijkheden op 5 mei. 8 u. Herauten op toren N.H. kerk; kanonschoten vanaf Contr1 Escarpe 9 u. Hijsen vlaggen en aubade op de Markt. Aansluitend prijsuitreiking van de etalagewedstrijd, gehouden van 24 april tot 3 mei 9.45 u. Duiven lossen op de voormali ge oesterputten 10 u. Ballonnenwedstrijd, voorm. oes terputten 10-11 u. Carillonconcert G. de Waardt 10.30-13 u. Spelletjes kinderen op Markt, Bosstraat, voorm. oesterput ten, parkeerplaats aan de Kaaij en brandweerkazerne 13.30-15 u. Ringsteken, Molenvliets- estraat 15.30 u. Optocht versierde wagens v.a. hallen Schot aan Postweg (prijs uitreiking Markt 20 u.) 18.30 u. Gekostumeerd voetbal, voorm. oesterputten 20-22 u. Bal champêtre, Markt Tussen 10 en 15 u. kan een stadswan deling gemaakt worden, waarvan de route door archivaris Zuurdeeg is uit gezet; routebeschrijvingen af te halen in de Gasthuiskapel en in The Pub 13 u. Volleybaltoernooi voor straten- /wijkteams op het sportpark v.a. 13 u. Aan de Raadhuisstraat staan voor de jeugd een springkussen en een opblaasbare klimmuur 15.30 u. Doorkomst oude legervoer tuigen Keep them rolling 19 u. Bevrijdingsconcert in N.H. kerk, m.m.v. koren, kerken, scholen en OVM 8.15 u. Koraalmuziek uit toren 8.45 u. Hijsen vlaggen door vier Sint- Annalandse militairen van verschil lende krijgsmachtonderdelen 8.47 u. Oplaten 50 duiven door twee leerlingen basisscholen 8.50 u. Aubade m.m.v. Accelerando, VZOS en leerlingen basisscholen 9.30 u. Landing parachutisten korps mariniers op kerkplein en ontsteken van bevrijdingsvuur 8-13 u. Verkoop oliebollen, Ring 10 u. VZOS zingt in De Schutse; daar is ook een kleine tentoonstelling inge richt en buiten staan - van 9.30 tot 11.30 u. - enkele oude legerwagens 10-11.30 u. Kinderspelen bij basis scholen 11.45 u. Optocht versierde fietsen en wagens v.a. Ring, m.m.v. Acceleran do 14-17.30 u. Zeskamp op sportveld 14-17 u. Expositie eigen werk atelier Jos Boogaard 19.15 u. Ballonnenwedstrijd Ring; v.a. 19 u. opgeblazen ballonnen afha len in N.H. verenigingsgebouw 19.30 u. Bevrijdingsconcert Accele rando m.m.v. Star Sisters, muziektent Ring 20.30 u. Lampionoptocht met korte rondgang Accelerando 21.30 u. Doven bevrijdingsvuur, Wil helmus 8 u. Dorpsomroeper G. de Moed roept de inwoners op voor de feestelijkhe den 8.15 u. Koraalmuziek vanaf dak woning Van Prooijen 9 u. Ballonnen oplaten op de haven 9.15 u. Aubade m.m.v. zangvereni ging en schooljeugd bij voormalig gemeentehuis 9.30-11.30 u. Kinderspelen op Van der Lek de Clercqplein 13 u. Opstellen optocht vanaf de Bos straat 15.30-16 u. Demonstratie gymnas- tiekver. Kwiek 16 u. Zeskamp op de Voorstraat 19 u. Gekostumeerd voetbal, sport veld 21 u. Oranjebal in De Stove 8.30 u. Carillonconcert 9 u. Aubade op de Markt, m.m.v. basisscholen, peuterspeelzaal en Euterpe; aansluitend lossen duiven De Zwaluw. Daarna kinderspelen bij Haestinge en Juliana van Stolberg- school 13 u. Opstellen oude legervoertuigen (Keep them rolling en AMVA België) en praalwagens op de Sportlaan; optocht vertrekt 13.30 u. en duurt tot 14.30 u. 15 u. Volksspelen op de Markt, in het teken van de fiets 19 u. Bevrijdingsbijeenkomst in Rehobothkerk, m.m.v. Smalstads mannenkoor, Rieburch, dichteres Nel Benschop, ds. De Goei e.a. 19 u. Zang- en orgelavond Hervormde Gmeente, Maartenskerk 21 u. Feestavond in Haestinge m.m.v. Euterpe en West Point Big Band 9.30 u. Opening festiviteiten op Hoge Markt door wethouder Versluys; aan sluitend lossen van vredesduiven 9.45 u. Kinderspelen op Hoge Markt 10, 14 en 16 u. Vertoning dorpsfilm uit 1952, in Holland Huis 11 u. Muzikale rondgang m.m.v. Euterpe; aansluitend ballonnen opla ten Hoge Markt 13.30 u. Mogelijkheid maken ritje in oude legervoertuigen; jeugd vanuit legertent Laban Deurloostraat, vol wassenen v.a. motorrijschool Dave van Haaften 13.30 u. Demonstratie schapen sche ren 14.30 u. Rondgang colonne oude legervoertuigen door dorp 15.30 u. Zeskamp op het Pluimpotter- rein. Prijsuitreiking 's avonds in Hol land Huis 20-23 u. Disco voor jeugd v.a. 12 jaar, in legertent L. Deurloostraat 20.30 u. Bevrijdingsbal in Holland Huis 8 u. Klokgelui en uitsteken vlaggen 9 u. Aubade bij 't Ouwe Raed'uus 9.30 u. Spelen voor leerlingen basis scholen, rond de bejaardenwoningen. Prijsuitreiking 11.30 u. in 't Ouwe Raed'uus 14.15 u. Optocht versierde wagens, fietsen en oude legervoertuigen Keep them rolling, vanaf de Paasdijkstraat 18 u. Zeskamp rond de N.H. kerk 21 u. Prijsuitreiking optocht en zes kamp 8.30 u. Reveille en vlag hijsen bij De Wimpel, aubade door schoolkinderen, officiële opening doorC.A. van Nieu- wenhuijzen en een bevrijdingsconcert van muziekvereniging Concordia 9.30 u. Vossenjacht voor de school jeugd vanuit De Wimpel 10.30 u. Trekkerbehendigheidswed- strijd op havenplateau. Opgave tot aan begin van de wedstrijd 11 u. Prijsuitreiking vossenjacht 14 u. Koorzang in De Wimpel van jeugdkoor Van Knop tot Bloem, christelijk gemengd koor VZOS en vocalgroup Rejoice 15.30 u. Zeskamp op het sportveld 19 u. Demonstratie jeugdbrandweer op havenplateau 21 u. Bevrijdingsbal met live-muziek van Cheers en prijsuitreiking zeskamp en trekkerwedstrijd De gedenksteen voor de gevallenen in het Thoolse Bosje. Oma zat peinzend in haar luie stoel, terugdenkend aan die bevrijdingstijd. "Weet je, het was een fijn gevoel, die opluchting na de lange strijd. Oma fronste, hoe moest ze het beschrijven? Wij voelden ons als champagnebellen, de v\jand eenmaal verdrijven. Maar ik kan je wel vertellen", Oma merkte op, "Chocolade en sigaretten, wij waren met alles even blij! Toch moesten wij op de centen letten. W\j waren niet zo hebberig als jij." Oma dacht dromerig terug aan haar jeugd - "Niet alsmaar cadeautjes en nog meer geld!" - aan een tijd van dankbaarheid en vreugd. "Ja, onze vrijheid, dat is wed voor ons telt." Mevr. P.AJS. Kubista, Tholen. 10 u. Aubade bij Ons Dorpshuis Aansluitend ballonnenwedstrijd 10.30 u. Kinderspelen 14 u. Gekostumeerd voetbal 20.30 u. Bevrijdingsbal in Ons Dorps huis met muziek van The Hearts J 20 u. Bevrijdingsconcert in N.H. kerk, door organist Frans van Tilburg 7 u. Dauwtrappen en -zwemmen en spelletjes in Haestinge 8.30 u. Oranjeontbijt Haestinge 10 u. Snuffelmarkt met proeverij, Markt 11.30 u. Luchtshow kon. luchtmacht 14.30 u. Vlieger- en ballonnenwed strijd, sportpark Haestinge 19.15 u. Muzikale rondgang Euterpe 20 u. Taptoe op de Markt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 18