Verplaatsen gemaal verbetert Zoommeer Onze Top 10 van deze week. O 0 Grotere speelruimte gemeente aankoop hinderlijke bedrijven Infiltratie verouderd met grote nadelen Weer een nieuw begin voor Gouden Leeuw Scherpenisse 6.98 0 12.50 1.99 1.69 99 2.29 89 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bouman-Potter Poortvliet en Van de Klundert Oud-Vossemeer Donderdag 20 april 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Eendracht misschien ten westen Oesterdam Om het fosfaatgehalte van het Zoommeerwater omlaag te krijgen, zou verplaatsing van het gemaal De Eendracht bij Tholen een goede zaak zijn. Rijkswaterstaat gaat hier over praten met het waterschap Tholen. Zeker is er nog niets, maar mocht tot verplaatsing worden besloten dan gaat de aanpassing van het bestaande gemaal niet door. Dat karwei is juist vorige week aanbesteed. Molenhoek 500 gram 3.75, kilo 100 gram 1.29, kilo sappige handperen, kilo kort afgesneden, kilo verpakt of vers van 't mes per 100 gram Tr50r rood, wit, demi-sec, rosé of a —tr blanc de blancs, fles 1 liter .SrTfT O naturel paprika of cheese onion «i r-Q zak 200 gram l&T 1.0*7 hagelmix I2^9f, melk of puur, doos 400 gram _2£HT diverse smaken, kuipje 150 gram.i£9'1.19, kuipje 100 gram wit, pak 2 rollen L./\j Voor sloop van de opstallen van Bouman-Potter aan de Molenstraat/Zuidstraat in Poortvliet krijgt de gemeente Tholen 277.500 gulden subsidie van de provincie. Voor sanering van de loods van het voormalig autobusbedrijf Van de Klundert aan de J.E Kennedy straat in Oud-Vosse meer is 132.500 gulden beschikbaar. En naar de herin richting van de Voorstraat in St. Philipsland gaat 159.348 gulden. WOONBOULEVARD POORTVLIET Sl Stemmen van lezers Worteldolheid Onderzoek Bodemgesteldheid Afzien van systeem "We gaan het bedrijf weer helemaal opbouwen", zegt dhr. W.M. Klijnstra, de nieuwe eigenaar van hotel-restaurant de Gouden Leeuw aan de Hoge Markt in Scherpenisse. Met een receptie voor familie, kennissen en plaatselijke ondernemers werd donderdagavond de heropening gevierd. Terrein heroveren Voldaan gevoel Kwaliteitswijnen i "Rijkswaterstaat bekijkt momenteel wat er moet gebeuren", vertelt hoofd technische dienst J.A. Dees van het waterschap. De dienst streeft verbe tering van de waterkwaliteit in het Zoommeer na en daaraan zou ver plaatsing van De Eendracht een fik se bijdrage leveren. Het gemaal zou verder westelijk moeten komen, voorbij de Oesterdam, en dan gaan uitslaan op de Oosterschelde. Zorgt een teveel aan fosfaten in zoet water voor een overvloedige algengroei, het zoute Oosterscheldewater kan juist meer voedsel gebruiken en daar kunnen de fosfaten voor zorgen. Mocht overleg tussen rijkswater staat en waterschap inderdaad leiden tot de bouw van een nieuw gemaal, dan zijn daarmee nog wel enkele jaren gemoeid. De geplande aanpas sing van De Eendracht zou echter vóór de komende regenperiode moeten plaatsvinden, om te voorko men dat in de Poortvlietse Weihoek opnieuw wateroverlast optreedt. Hoewel het bestaande gemaal, samen met hulpgemaal Drie Grote Polders bij Oud-Vossemeer, ook de gewenste capaciteit kan bereiken. Verplaatsing van De Eendracht zou ook voor de gemeente een uitkomst zijn. Die wordt door de huidige plaats van het gemaal namelijk beperkt in de uitbreidingsplannen - wijk Molenhoek - voor stad Tholen. Nieuwbouw is voor rijkswaterstaat en waterschap ook een kwestie van kosten afwegen. Na aanpassing kan De Eendracht weer 30 tot 40 jaar mee, verwacht Dees. Verplaatsing betekent lozing op de Oosterschelde, een natuurmonu ment. Daarom zal het water dat uit de polders wordt uitgeslagen geen zwaar verontreinigende stoffen mogen bevatten. Voor het aanpas sen van het Thoolse gemaal is bij vier aannemers prijs gevraagd. Laagste inschrijver was W.C. van Dijk b.v. uit Hardinxveld-Giessen- dam met 825.000 gulden, gevolgd door P G Hooghwerff uit Strijen 848.000 gulden, Leenhouts b.v. in Sluis 863.000 gulden en Midden- Betuwe b.v. uit Opheusden 870.000 gulden. 0 Gehakt half-om-half, Slavinken, Conférence, Prei, Gekookte Gelderse worst, Cd Huiswijn, Smiths Crispy chips, CfIChocoladehagel, C(1 Superieur voor de hond kat, Cd Keukenrollen, -i -jr\ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 april a.s.. Advertentie I.M. De Thoolse gemeenteraad spreekt daar maandagavond over bij het ver- deelbesluit stads- en dorpsvernieu wing 1995. Voor particuliere woningverbetering is 380.919 gul den beschikbaar en voor niet nader omschreven 'kleine aankopen' 144.144 gulden. Over dit laatste heeft de raadscommissie onroerende zaken in maart al een positief advies uitgebracht. In de commissie ruim telijke ordening zijn de voorstellen ook besproken, maar daarna kregen b. en w. nog informatie, die van groot belang is. De voor woningver betering gereserveerde 3 ton mag namelijk voor sanering van (milieu)hinderlijke bedrijven wor den gebruikt als er niet voldoende plannen voor particuliere woning verbetering worden ingediend. "Deze opening biedt de gemeente grotere speelruimte", stellen b. en w. tevreden vast. Het moet wel om bedrijven gaan, die bij de provincie hoog scoren als het om stads- en dorpsvernieuwing gaat. "De aanko pen van Bouman-Potter en Van de Klundert kunnen hiervoor uitste kend worden benut. Dat gebeurt namelijk grotendeels met gemeente geld en dat trekt een zware wissel op de financiële ruimte om een ade quaat beleid te kunnen voeren. Bre dere bestedingsmogelijkheden van de gelden achten wij een goede zaak", aldus b. en w. aan de gemeen teraad, die er maandagavond over spreekt. Het college hoopt, dat er uit de pro- vinciepot 1996/97 weer projectsub sidie komt voor Tholen. Het meerja renprogramma dorps- en stadsver nieuwing 1995/1999 is vorig geac tualiseerd. De raadsleden kunnen er vertrouwelijk kennis van nemen. '0 wtriM w' tmóétm De nieuwe woonboulevard Poortvliet opende zaterdag officieus haar poorten en met name Tweede Paasdag bleek de eigen parkeerruimte veel te klein om de grote toeloop aan mensen te kunnen verwerken. In de Eendrachtbode van 16 april staat een verhaal over een infiltra tiesysteem van ing. MJ. Giljam uit Scherpenisse, waarop ik graag wil reageren. Meer dan 25 jaar geleden werden, ondermeer in Amerika en Nederland, experi menten uitgevoerd om de toevoer van water naar akker- en tuin- bouwgewassen van onderaf te laten plaats vinden. Dit kon door een drainstelsel te gebruiken, maar alleen wanneer een voldoen de doorlatende laag en een zeer homogene bouwvoor aanwezig waren. Latere ervaringen met infiltratiesys temen wezen uit, dat het gevaar voor een snelle verspreiding van bepaal de ziekten zeer groot was. En vaak varieerde ook de vochtvoorziening binnen een perceel te sterk. Daarom heeft men in veel gevallen van dit systeem afgezien en is - waar dit economisch haalbaar was - overge gaan op druppelirrigatie. Het lijkt dus weinig zinvol dat Giljam deze exercitie op Tholen gaat herhalen, tenzij door het toepassen van varia bele drukken verschillen in weer stand worden gelijkgetrokken. Dan blijft echter het nadeel van de ver sterkte ziekteverspreiding. Een aantal bodemziekten zijn, om naar hun voedselplanten te worden verspreid, zowel horizontaal als ver ticaal afhankelijk van water. Het betreft hier vooral een groot aantal cystevormende aaltjes (denk maar aan aardappel- en bietenmoeheid), vrij bewegende aaltjes (vooral para- trichodoruS), maar ook schimmels zoals rhizoctoniaziekte en bietenrhi- zomanie. Laatstgenoemde is een virusziekte die wordt overgebracht door een bodemschimmel waarvan de zwem- sporen in het voorjaar het rhizoma- nievirus in de haarwortels van de bietenplant brengen. Het virus ver meerdert en verspreidt zich door het wortelstelsel, maar wordt slechts zelden naar bovengrondse delen van de plant getransporteerd. De naam 'worteldolheid' slaat op het onge remd vormen van wortels. De ziekte geeft een dermate sterke opbrengst en kwaliteitsvermindering, dat bie tenteelt niet meer mogelijk is als er geen resistente rassen worden ver bouwd. Schimmel en virus kunnen meer dan vijftien jaar levend in de grond aanwezig blijven. Bij de over dracht van het rhizomanievirus spe len het vochtgehalte en de water stromen in de bodem een belangrij ke rol. Van 1986 tot 1988 is door het insti tuut voor rationele suikerproduktie (IRS) te Bergen op Zoom - op ver zoek van het waterschap Flevoland - onderzoek gedaan naar de rol van water bij de verspreiding van het rhizomanievirus. Daarbij kon heel duidelijk worden aangetoond dat schimmel en virus zeer lang in water kunnen overleven en zich via irriga tiesystemen snel kunnen versprei den. In dit onderzoek zijn ook een paar percelen meegenomen in de buurt van Ens (in de Noordoostpol der) - waar infiltratie werd toege past. In deze infiltratiepercelen heeft de rhizomanie zich zo snel ver spreid, dat binnen enkele jaren geen bietenteelt meer mogelijk was. Door de horizontale en opstijgende water stromen werden infecties over hele percelen meegenomen en dicht bij de jonge plant gebracht. Eenzelfde risico geldt voor de vrij bewegende aaltjes zoals de gevrees de paratrichodorus die in het voor jaar vanaf grotere diepte met de capillaire waterstromen opstijgt. Dit aaitje richt, vooral op percelen met infiltratie, zware schade aan bij een groot aantal akker- en tuinbouwge- wassen. Ook de verspreiding van cystevormende aaltjes - waarbij de larven water nodig hebben om naar de wortels van het waardgewas te komen - wordt gestimuleerd door bevochtiging van onderaf. Met een delegatie van het water schap Tholen is door ondergeteken de destijds bij de keuze voor de watervoorziening een gesprek gevoerd waarbij is gewezen op bovengenoemde risico's. Er werd toen echter niet gesproken over infiltratie. In dat geval zou de reactie van het IRS nog veel meer afwij zend zijn geweest. Wij hebben onze medewerking toegezegd aan een onderzoek op Tholen, maar hier is nooit enige reactie op vernomen. Als het regent, staan er plassen op het land. Deze plassen zeggen vaak meer over de aanwezigheid van sto rende lagen in de ondergrond dan over de hoeveelheid regen die is gevallen. Overal in het zuidwesten, en vooral ook op Tholen, komen binnen percelen grote verschillen in bodemgesteldheid voor. Deze wor den veroorzaakt door uiteenlopende soorten afzetting, aanwezigheid van kreekresten enzovoort. Bij het toe passen van infiltratie kunnen ver schillen in bodemgesteldheid de watervoorziening van planten sterk verstoren. Daardoor krijgen gedeel ten van een perceel te veel vocht en andere gedeelten blijven droog. Dit probleem speelt al, wanneer in kassen onder geconditioneerde omstandigheden het water van onderaf wordt toegevoerd. Heel geringe verschillen in hoogte en waterbergend vermogen (zuigspan- ning) kunnen het systeem van infil tratie om zeep helpen. In de kassen van het IRS moest zelfs een door de kasbouwers opgestelde kweektablet opnieuw afgevlakt wórden om met een systeem te kunnen werken van bevochtiging onderlangs. Dat was dan ook de reden waarom in de akker- en tuinbouw infiltratie slechts in enkele gebieden met een zeer egale bouwvoor en een zandige ondergrond kan worden toegepast. Daarmee worden echter nog niet de problemen van de versterkte ziekte verspreiding opgeheven. Tegenover de beperkte voordelen van watervoorziening, zoals het opheffen van vochttekorten gedu rende droge perioden, staat het grote nadeel dat bodemziekten sneller worden verspreid en meer schade veroorzaken. Dat geldt in bijzondere mate voor het systeem van infiltratie omdat daarmee de kans dat ziekte kiemen in de buurt van de jonge plant komen, sterk wordt vergroot. Daarnaast is het, als gevolg van ver schillen in bodemstructuur, vrijwel onmogelijk water regelmatig over de individuele planten verdeeld te krijgen. Genoemde redenen zijn in Califor- nië en Colorado aanleiding geweest om van het infiltratiesysteem af te zien en over te gaan op druppelirri gatie. Daarbij wordt via een slan gensysteem het water direct bij de plant gebracht. Het systeem is com putergestuurd en via sensoren wordt de vochtbehoefte vastgesteld. Dat is de meest ideale, maar voor ons nog niet rendabele, oplossing. In het gebied rond Ens is een groot gedeel te van de infiltratie in weiland gelegd. Dat heeft minder last van de genoemde nadelen dan de akker bouw. Drs. W. Heijbroek Ten Ankerweg 41 Tholen. Diplomawaardering. De stichting keuzebegeleiding onderwijs arbeid (SKOA) verzorgt internationale diplomawaardering. Daarbij kunnen mensen met een buitenlands diplo ma dat laten vergelijken met een Nederlands diploma. Hiervoor kan men contact opnemen met de SKOA tel. 01180-83417. Het echtpaar Klijnstra, de nieuwe exploitanten van de Gouden Leeuw in Scherpenisse, heeft al 15 jaar ervaring in de horeca. De inmiddels vertrokken familie De Voogd zat er slechts een jaar in. Het horecavak bleek zwaarder dan men gedacht had. "Het is geen hobby, maar een kei hard vak", zegt Klijnstra (30), die al vijftien jaar ervaring heeft. Hij kwam destijds in het restaurant van zijn ouders aan de Vissershaven in Vlissingen en kreeg later een eigen zaak in het Brabantse Hoeven: de Hoefstal. "Omdat we graag hotelaccommoda tie bij het restaurant wilden hebben keken we naar wat anders uit. Via een hele lange omweg, door een tip van mijn vader, kwamen we hier in Scherpenisse terecht." Het bedrijf was sinds oktober vorig jaar te koop en na een halfjaar kreeg Organisatie en Adviesbureau Zee land de zaak rond met een nieuwe ondernemer. Naast de hotelaccommodatie met zes kamers is er het restaurant en de grote zaal voor bruiloften, partijen en vergaderingen. "Het laatste jaar is de Gouden Leeuw teruggelopen en dat terrein moeten we zien te her overen", zegt Klijnstra, die in Hee renveen werd geboren, vijf jaar in Canada woonde en daarna in Vlis singen en Hoeven. Trok de familie De Voogd een kok uit Poortvliet aan, Klijnstra is zelf de kok, zoals eerder Piet Nelisse dat was. Nelisse, die donderdagavond met zijn fami lie bij de openingsreceptie aanwezig was, staat de nieuwe eigenaar met raad en daad ter zijde. "Wij proberen de Gouden Leeuw voort te zetten op het niveau van de familie Nelisse", zegt Klijnstra. "Eigenaar en kok, dat is altijd nog de beste combinatie gezien de flinke kostenpost, want een goede kok kost je rond een ton per jaar." Klijnstra probeert de personeelskos ten zoveel mogelijk te beperken. Hij exploiteert het bedrijf samen met zijn vrouw, een werkster en wat los se hulpkrachten. De nieuwe eigenaar wil dat de men sen die de Gouden Leeuw bezoeken, met een voldaan gevoel naar huis gaan. "Geen haute cuisine dus met een paar erwten op je bord, maar een royale maaltijd. Je bent immers uit! Ons uitgangspunt is een fatsoenlijk produkt voor een redelijke prijs. Ik bezoek veel andere horecabedrijven, proef daar en trek er mijn lessen uit. Ieder heeft zijn eigen ideëen en de Gouden Leeuw heeft ook een totaal nieuw begin nodig. We presenteren 70 gerechten, inclusief de voorge rechten. Veel standaardmenu's, week- en maandmenu's en in de juis te periode natuurlijk lamsoor, zee kraal, asperges en mosselen. Vispro- dukten zijn onze specialiteit en elke drie maanden hebben we een volle dig nieuwe menukaart. Ook aan de kinderen denken we, want voor de kleintjes hebben we een aparte kaart." Klijnstra heeft zelf twee kin deren: één op de basisschool en één van V/z jaar. Als onderdeel van de totale vernieu wing - alleen het interieur is, op een scherm bij de keukeningang na, onveranderd gebleven - heeft Klijn stra ook een nieuwe wijnkaart geko zen met de Franse Chardonnay als huiswijn. "Als wijnkenner ben ik nogal pietluttig in mijn keuze: ik houd niet van rommel. Het moet kwaliteit zijn." De Gouden Leeuw biedt een grote keus uit Franse, Itali aanse, Australische, Zuid-Afrikaan se en Portugese wijnen. De nieuwe eigenaar heeft zich in zijn vorige restaurant gespeciali seerd in buffetten, gezien de vraag van bedrijven uit Etten-Leur e.o. In Scherpenisse hoopt hij dat ook te kunnen doen, naast de diners voor bruiloften jubilea, e.d. Verder hoopt Klijnstra de vaste gebruikers als de Lions Club Tholen en de Thoolse huisartsenvereniging te kunnen behouden in de vernieuwde Gouden Leeuw te Scherpenisse. De pizzeria naast het restaurant zal ook her opend worden. k Ook de zuidkant van de Molenstraat in Poortvliet wil de gemeente van Bouman-Potter kopen om huizen terug te bouwen in het kader van de dorpsvernieuwing.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9