VN-waarnemer De Korte ziet zwarte sneeuw in Joegoslavië B. en w. huiverig voor netwerk van 10 vrouwen Koks koken met zeewier STIJL HERKEN JE Luchtmachtofficier uit Sint-Maartensdijk in Krajina Pachtsommen jachthavens Federatie van scholen geleid door 1 persoon de Burley-specialist Donderdag 20 april 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Nederlandse soldaten ma ken nog steeds deel uit van de vredesmacht in het voormalig Joegoslavië. Ook dienstplichtige mili tairen uit Tholen en Sint- Philipsland zijn betrokken bij de taken van Unprofor. Minder bekend zijn de mis sies van de waarnemers van de Verenigde Naties die uit beroepsmilitairen bestaan. Jan de Korte uit Sint-Maartensdijk was zes maanden lang zo'n militair waarnemer. Gemobiliseerd Aangewezen Multiculureel Kreten Schietpartij Trieste toestand Jordanië Paraatheid Thuisfront Overplaatsing Voetbal Luchtruim (BWlEfi (BURIEY) De waarnemers worden naar de brandhaarden gestuurd, meestal naar die plaatsen waar de strijdende partijen oog in oog staan. Om te 'observeren en te rapporteren over wat er gaande is. Om te bemiddelen tussen oorlogvoerende legers en tus sen lokale militiecommandanten en burgerlijke autoriteiten. Om na te gaan of men zich houdt aan een staakt-het-vuren of andere overeen komsten die in VN-verband zijn afgesproken. En om te bekijken of die geschonden worden. De waarnemers verlenen hulp bij het opvangen van vluchtelingen. En In Gracac is geen electriciteit noch stromend water. De win kels zijn er leeg. Alle openbare gebouwen gesloten. Ook de scholen voor de kinderen. "Bijna in elk gezin is wel een slachtoffer te betreuren en de mannen zijn gemobiliseerd." t 'A,. houden die gebieden in de gaten waar een verbod op militair vlieg verkeer van kracht is. De waarne mers zijn ongewapend, dragen niet meer dan een scherfvest en een helm als het nodig is. En opereren bewust met verschillende nationaliteiten in een klein team om zo hun neutrali teit te benadrukken. En moeten zelf voor onderdak en voedsel zorgen. De Korte is zo'n 'UNmo', een United Nation military observer. De vorige week 50 jaar geworden kapitein is net terug uit het voormalig Joegosla vië. Na enige aarzeling wil hij zijn verhaal wel voor de krant doen. "De aandacht in de media gaat vooral naar de dienstplichtige soldaten van Unprofor. Die doen goed werk. Daar zeg ik niks van. Maar wij wor den voor onze specifieke VN-taken, altijd naar die gebieden gestuurd waar stront aan de knikker is. Daar hoor je niet veel over. We zijn gauw een vergeten groep." De Korte heeft een half jaar aan den lijve ondervonden wat het betekent om in oorlogsgebied te werken. De squadronscommandant van de vliegbasis Woensdrecht hielp als VN-waarnemer vluchtelingen maar is ook uitgescholden. Meestal onderhandelde hij met Servische commandanten in een goede sfeer, maar De Korte werd ook met de dood bedreigd. En de barre winterse omstandigheden in het bergachtige gebied deed hem meer dan eens naar de warme huiskamer in Sint-Maar tensdijk verlangen. Ook ervoer hij wat het is om met niet westerse col lega's samen te moeten werken. "Een enerverende periode,"zegt hij met gevoel voor understatement. "Je leert je grenzen verleggen. Maar je moet zeer flexibel en stressbesten dig zijn en een groot incasserings vermogen hebben." Voor zijn inzet kreeg hij een medail le: 'In the service of peace' staat er op, 'In dienst van de vrede'. "Deze medaille heeft meer waarde dan de anderen, die ik heb gekregen in de ruim dertig jaar dat ik beroeps ben." De Korte werd vorig jaar september aangewezen om als militair waarne mer naar ex-Joegoslavië te gaan. Hij zat er niet bepaald op te wachten, evenmin als zijn collega lucht machtofficieren. Het waren steeds landmachtofficieren geweest die naar het door oorlog geteisterde land werden gestuurd. "Ze vonden dat er bij de luchtmacht ook capabele mensen waren, maar nagenoeg nie mand meldde zich vrijwillig aan." Na vijftien jaar gewerkt te hebben aan 'vredestaken in Navo-verband' (negen jaar België en zes jaar Duits land) mocht De Korte zijn opwach ting maken om in de kleuren van de VN aan te treden in oorlogsgebied. Tijdens de voorbereiding kregen de 26 uit te zenden waarnemers (ver zorgd door het instituut voor vredes vraagstukken Clingendaal) les in onderhandelingstechniek, omgaan met andere culturen en tolken, les over de organisatie van de Verenig de Naties, de doelstellingen van het hoge commissariaat voor vluchtelin gen (UNCHR), de achtergronden van het nationalisme en de geschie denis van Joegoslavië. Ook een opfriscursus Engels -in woord en geschrift- hoorde bij de voorberei ding omdat die taal de voertaal is van de VN. "Het is heel belangrijk dat je het Engels goed beheerst. Dat is een stukje lijfsbehoud, "stelt De Korte die er op wijst dat gebrekkig Engels gemakkelijk tot communicatiestoor nissen kan leiden. Er zijn immers 31 landen die waarnemers leveren; van Noren tot Bengladeshi, van Nepale- zen tot Argentijnen, van Russen tot Indonesiërs. Op 4 oktober vertrok De Korte met 6 collega's naar Zagreb, de hoofd stad van Kroatië waar hij kennis maakte met een Finse trainingsoffi cier op het hoofdkantoor van Unpro for. Daar kreeg hij een identiteits kaart en werd de ploeg klaarge stoomd voor hun missie. "We moes Op circa 800 meter hoogte in het niemandsland van Krajina tussen de strijdende partijen. ten daar ook een rijtest afleggen. Er gebeuren nogal wat verkeersonge vallen met waarnemers in VN-voer- tuigen. Je moet rekenen dat je ook met officieren uit landen te maken hebt, waar de rijvaardigheid niet op zo'n hoog peil staat." De Kortes bestemming werd Gracac in de sector Krajina zuid, het door Serviërs bezette deel van Kroatië. Ten zuiden van Zagreb werden de sporen van de oorlog al zichtbaar, vertelt hij. "Bruggen, huizen, kerken en scholen zijn compleet vernietigd. Er zaten ook 23.000 moslims uit Bihac in onderkomens die op kippe- hokken leken." Halverwege, in Korenica, zat een UNmo-ploeg bestaande uit een Pool, een Frans man, een Braziliaan en een Rus. De Korte zou vanaf de volgende dag bijna vijf maanden met een Jorda- niër, een Ghanees en een Keniaan op moeten trekken. De VN schrijft immers een 'multicultureel' team voor. Op een nacht werd De Korte wakker door opgewonden kre ten die van buiten kwamen. "Nu werd er altijd wel in de buurt geschoten omdat er in elke huis van het dorp wel een wapen was. Maar buiten trof ik de Ghanees aan die in zijn pya- ma op zijn sandalen in de sneeuw stond te dansen. Het was de eerste keer dat hij sneeuw zag." "Dat was na de voorbereiding een grote verandering. Die mannen waren allemaal moslim, totaal niet westers georiënteerd. Ik heb weken achtereen niets anders dan lams vlees gegeten. Ze zouden bij de samenstelling toch eens beter moe ten kijken naar de achtergrond van de waarnemers." De ploeg van De Korte werd belast met het controleren van een zone die was aangewezen als scheidslijn tus sen de strijdende partijen: Kroaten in het westen en Krajina-Serviërs in het oosten. Krajina wordt door de Serviërs bezet, maar de Kroaten wil len het grondgebied terug. De scheidslijn is volgens De Korte een stukje niemandsland, in een moei lijk toegankelijk gebied boven in de bergen. 'Twee of drie keer per week moest je naar boven om te kijken of men zich aan de afspraken hield. Wij moesten de Krajina-Serviërs controleren. Dan zoek je de strategi sche punten op. Zie je dat er afspra ken geschonden worden dan moet je dat rapporten. Dat gebeurde regel matig. Dan waren de Kroaten en Serviërs elkaar zo dicht genaderd dat er vuurgevechten ontstonden. Als we dat hoorden moesten we er direct naar toe, met scherfvest en helm." De bergwegen waren moeilijk begaanbaar: putten, stenen, ravijnen en mijnen maakten de tochten niet ongevaarlijk. Het team reed nooit harder dan 10 tot 15 kilometer per uur. Het eerste incident deed zich voor toen de Kroaten in stelling waren gekomentegen de Serviërs en bij de schietpartij een dode en zeven gewonden vielen. "Alles was in rep en roer. Je moet dan met beide par tijen gaan praten. Ze beschuldigen elkaar ervan de zone binnengedron gen te zijn. Van de Serviërs krijgen we te horen dat wij er voor moeten zorgen dat de Kroaten er weg blij ven en de Kroaten zeggen dat wij de Serviërs uit het gebied moeten zien te houden." De UNmo's, die altijd over een tolk beschikken, moesten helpen het lijk te identificeren, de oorzaak van het incident zien te achterhalen, het aan tal gewonden registreren en dat alles doorgeven aan het hoofdkwartier. Tot de wekelijkse routine behoorde de vergadering met de Jordaniërs en de internationale politiemacht, maar ook met een verbindingsofficier van de Serviërs. Het ging daarbij om het uitwisselen van gegevens over onder meer wapens, stellingen en troepenbewegingen. "Dat gebeurde in een vriendelijke sfeer. Er kwam altijd wel een glaasje rakia (een soort genever -red.) op tafel." Het viertal had een gestoffeerde en gemeubileerde bovenwoning gehuurd in Gracac. Het eten werd klaargemaakt door een vrouw uit het dorp die ook kleren waste en de boel schoonhield. Het viel voor Jan niet mee om dertig dagen achtereen steeds met zijn vieren op een kluitje te zitten. "Dat geeft wel eens wrij ving." De tolk, een vrouw van 25 jaar die in het dorp woonde, was 24 uur beschikbaar. "Elk team heeft een tolk. Zonder tolk ben je nergens. Die gaat ook mee naar de brandhaarden. Ze vervult een sleutelrol en was zeer betrouwbaar. Ze wist van alles af en sprak zeer goed Engels." Toen uit Bihac een stroom vluchte lingen op weg was naar Krajina moesten de VN-waarnemers assis tentie verlenen. "Het was een trieste toestand. Je zag de boerderijen in vlammen opgaan. Het gebied werd overstroomd door vluchtelingen." Bij de wegversperringen van de Jordaanse troepen die de zone con troleren spraken ze met mensen die have en goed achter hadden gelaten. "Dan kwam er een boertje met zijn vrouw en wat schamele bezittingen die vertelde dat hun familie was ver moord. Dan schiet je zelf ook wel eens vol." Samen met de UNCHR en de bur- De Korte had na de eerste maand ook het gevoel 'nuttig' werk te heb ben verricht. "Door je aanwezigheid zorg je er voor dat de strijdende par tijen elkaar niet massaal in de haren vliegen. Door Unprofor wordt de oorlog beperkt." De tweede maand behoorde tot de moeilijkste periode die De Korte in Krajina doorbracht. Het enige vlieg veld in Krajina voor de Serviërs was dat van Udbina, ten noorden van 31 landen leveren militaire waarnemers aan de Verenigde Naties in voormalig Joegosla vië. In september waren dat er 637 in totaal. Nederland stelt 50 man beschikbaar, dat is het hoogste aantal. Jordanië stuurt 48 man, Kenia 47, Venezuela heeft het kleinste aantal: 3. Gracac. "De Tsjechen hadden gezien dat er vliegtuigen vertrokken naar Bihac terwijl er volgens een VN-resolutie niet gevlogen mocht worden. Wij moesten er naar toe om te zien of we dat konden bevestigen. UNmo's zijn de oren en ogen van de wereld. Met de gegevens die wij rapporteren gaan de Verenigde Naties aan de slag." Udbina ligt volgens De Korte in een prachtig gebied tussen de bergen. Boven op een heuvel bemanden de waarnemers een observatiepost van de Tsjechen. Uitgerust met een VN- verrekijker observeerden ze onge veer 10 dagen lang de bewegingen op het vliegveld. En constateerden dat er inderdaad vliegtuigen met wapens opstegen en na 20 minuten zonder wapens terugkeerden. Of dat er twee helicopters vertrokken en er maar een terugkwam. Elke avond brachten ze rapport uit aan het hoofdkwartier. Nadat ze teruggekeerd waren op hun alarm geslagen. De Navo begon met de aanval. "Het was een donderend lawaai maar ook een fascinerend gezicht. De vliegtuigen kwamen behoorlijk hoog over. De Serviërs vuurden met hun afweergeschut. We waren op dat moment in Korenica, ongeveer 15 kilometer van Udbina. Toen kregen we de opdracht om zo snel mogelijk te evacueren. De Navo gooide bommen op Servische luchtbasis en wij zaten midden tus sen de Serviërs. De Navo wordt geassocieerd met de VN en er waren F16's bij van de Nederlandse lucht macht. We hebben toen hulp gevraagd van de Tsjechen. Hals over kop braken de mannen de Unmopost op. De bevolking van Korenica kwam op hen af. "Ze rie pen allerlei verwensingen, begon nen met stenen te gooien en maakten een gebaar dat ze ons de keel af zou den snijden. We hebben alles snel ingeladen. Op dat moment voel je geen angst; het werken houdt je op de been. Dan vorm je echt een team met capabele mensen." Onder begeleiding van bewapende Tsjechen in een gepantserde gevechtswagen reden de waarne mers dwars door het stadje: "Dat was levensbedreigend. We hebben geluk gehad dat we ondersteuning van de Tsjechen hebben gekregen." Tijdens de aftocht in het convooi werd via de radio gevraagd of De Korte er bij was. "Ik dacht dat het iemand uit Den Haag moest zijn, want ik was de enige Nederlander in de hele sector. Dan zullen ze het thuisfront wel informeren, dacht ik." Dat is echter niet gebeurd en dat steekt de officier. Zijn vrouw Diene- ke volgde die dagen het nieuws op de voet. Op haar werk had ze voort durend de radio aan maar uit Den Haag vernam ze niets. De Korte wilde telefoneren maar dat kon alleen vanuit Kroatië. En dat lag gerpolitie brachten de waarnemers de vluchtelingen onder in een school van Dinjo Lapac en zorgden ervoor dat ze voedsel kregen. De Korte en zijn maten bleven er een week. "De mensen waren ten einde raad. Het merendeel was moslim. Ze waren door de Serviërs uit hun huizen ver dreven." Na dertig dagen achtereen gewerkt te hebben (overdag veelal op pad, 's avonds rapporten schrijven) wilde De Korte wel even bijkomen. Het liefst thuis. Dat kon, maar de reis kosten waren voor eigen rekening. "Het was een verademing weer thuis te zijn. Ik had al veel zwarte sneeuw gezien." post in Gracac, kregen de waarne mers bericht dat ze binnen moesten blijven en dat alles in de zone in de hoogste staat van paraatheid was gebracht. "We hebben de hele dag binnen gezeten, 's Avonds hoorden we één kreet op de radio: avoid Udbina, vermijdt Udbina! Toen ging er een lichtje branden. Wat wij niet wisten was dat de Navo van plan was het vliegveld te bombarde ren." Later kregen De Korte en zijn man nen de opdracht om weer naar het vliegveld te gaan omdat de Serviërs vrachtwagens op de landingsbaan zouden hebben geplaatst. Maar in de buurt van Korenica werd er weer op veertig kilometer gaans. Samen met de Ghanees gingen ze op weg maar bij elke wegversperring van de Serviërs werd De Korte naar zijn nationaliteit gevraagd. "Elke keer moest ik uit de auto. Dan namen ze mijn pas af, terwijl ik die nooit mocht afgeven. En na tien minuten mochten we weer verder. Meestal kon ik wel een pakje sigaretten uit delen. Het was echt heel spannend omdat ik van mening was dat ze me zouden gijzelen." Uiteindelijk lukte het in Otocac om naar huis te bellen. "Je zit in een crisisgebied en ze doen vanuit Den Haag geen navraag. Dat zit me hoog. Ik voelde me in de steek gelaten." De weerstanden onder de Serviërs tegenover de Nederlander namen toe. De Korte moest met een Jorda- niër en de tolk naar een depot van zware wapens nadat ze vernomen hadden dat alle tanks verdwenen waren. Bij de ingang van de kazerne kwamen ongeveer dertig Servische soldaten in opgewonden toestand op de VN-auto afgevlogen. "Dat heb ik geweten. Die jongens hadden flink gedronken. Ze kenden me en riepen: arresteer hem, vermoord hem. De kalasjnikovs in de aanslag. Ik zei alleen maar: hier ben ik. De tolk schreeuwde om de kapitein. Toen die kwam heb ik hem gevraagd of hij zijn mannen in de hand kon hou den. Hij zei dat hij dat niet kon garanderen." "De commandant zei dat ze de tanks in het bos hadden verspreid omdat ze ervan uitgingen dat de Navo na Udbina ook hun tanks zouden bom barderen. Ik kon hem verzekeren dat dit niet het geval was. Dat was mijn redding." Tijdens de terugtocht bleek dat de scherfvesten gestolen waren. Toen ze dezelfde dag pro beerden die terug te halen werden de waarnemers bij de kazerne weer door de soldaten belaagd. "Er kwam er eentje die met zijn geweer dwars door de ruit stak. We zijn omge draaid en teruggereden, hebben er een rapport over geschreven dat we ons werk niet fatsoenlijk konden uit voeren en een onderhoud gehad met de Servische commandant van de negende brigade. Die heeft de mili tie erop gezet. De vesten zijn boven water gekomen en er zijn discipli naire acties genomen door middel van strafoverplaatsing." De Korte genoot met volle teugen van zijn kerstverlof in de schoot van zijn familie. Na zijn terugkeer in de Krajina kwam De Korte weer in een penibe le situatie terecht. "Uit Bihac kwam een convooi met frontsoldaten naar het zuiden gereden. De Kroaten bedreigden de Serviërs in Bosnië en daar wilden deze jongens een stokje voor steken. Ze kwamen dwars door de Krajina." Het VN-team volgde heel voorzichtig en op een grote afstand de troepen. Om het kwartier meldden ze zich bij het hoofdkwar tier. Wat de waarnemers niet gezien hadden was dat een van de Servi sche wagens zich verscholen had op een zijweg. "Opeens draait de laatste wagen om. Wij keren maar zien de andere wagen komen en konden geen kant op. We werden ingeslo ten, de deur werd opengerukt, de radio aan diggelen geslagen, de handmicrofoon smeten ze het ravijn in en ik werd in mijn nek gepakt en uit de wagen op de grond gegooid. Ze fouilleerden ons en met de loop in mijn nek heb ik een half uur in de vrieskou gelegen." De waarnemers hadden geen tolk bij zich. "Maar we hebben veel gede batteerd. Het mandaat van de VN geeft onder meer aan vrije bewe gingsvrijheid in heel Joegoslavië. Het waren zeer ruige kerels die al maanden aan het front zaten en ner gens voor terugdeinsden." Uiteinde lijk werden ze los gelaten. Via Unprofor is protest aangetekend tegen de handelwijze van de Ser- Bij de zone tussen de strijden de partijen boven in de bergen ontmoette De Korte een groep je van tien Serviërs die het complete Nederlandse voet balelftal kende. Ook zijn huis baas wist alle namen van de Nederlandse spelers die in 1974 deelnamen aan het wereldkampioenschap. "Dat vond ik iets geweldigs. Dat voetbal zoveel betekent, ook voor mensen die in een land in oorlog leven." viërs maar De Korte weet niet of dit tot maatregelen heeft geleid. "Door al die incidenten blijf je wel op scherp staan. Maar je moet oppassen voor routine. Dat brengt sleur mee." In februari kwam er verandering in de taak van De Korte. "Na 4'/2 maand tour of duty in Krajina ging ik naar Zagreb als waarnemer op het vliegveld Pleso. "We moesten 24 uur per dag met de radar het lucht ruim boven Bosnië in de gaten hou den en het vliegveld zelf. Er was een squadron Mig 21 gestationeerd, plus helicopters. De baan was niet hele maal te overzien. Maar de Migs draaiden de vleugeltjes naar ons toe om ons te laten zien dat ze gewa pend terug waren gekomen." Die tijd in Zagreb ervoer De Korte als een goede tijd. Er was verwar ming, stromend water, electriciteit en gas. Hoewel hij met het Neder landse contingent weinig te maken had kon hij wel gebruik maken van de diensten van bijvoorbeeld het reisbureau. Toen De Korte begin april vertrok was hij blij weer naar Tholen te kunnen. "Maar er ging toch aardig wat door me heen toen de wielen van het vliegtuig loskwa men." De Korte ziet aan de toestand in het land nog geen eind komen. "De bevolking lijdt verschrikkelijk. Als Unprofor weg gaat wordt het een complete oorlog. Blijft Unprofor er, dan blijft de situatie naar mijn mening geruime tijd onveranderd." Op 1 mei hervat De Korte zijn werk zaamheden op de vliegbasis Woensdrecht. Danny Moerland uit Sint-Anna- land vervult voor de tweede keer een vredesmissie bij de Verenigde Naties. De marinier is voor een half jaar naar het Midden-Ameri- B. en w. zijn niet direct enthousiast over de plannen van tien dames om een vrouwennetwerk Tholen te beginnen. "Wij wensen eerst kennis te nemen van een uitgewerkt voor stel alvorens te bepalen welke inter ne procedure ten aanzien van de behandeling van uw verzoek wense lijk is en welke commissie advies zal worden gevraagd", zo meldt het college plechtstatig. De vrouwen kunnen het nog steeds niet verwer ken, dat het Thoolse college vorig jaar april de werkgroep emancipatie aan de kant heeft gezet. "Onze taak was nog niet afgerond. Het emanci patiebeleid op de gemeentelijke beleidsterreinen was nog niet vol doende geïntegreerd", aldus de vrouwen, verwijzend naar de in juli 1987 aangenomen emancipatienota. De tien willen de deelname van vrouwen bij de gemeentelijke besluitvorming vergroten. Als eerste taak zien ze de bevordering van de leefbaarheid van het platteland en dan met name het wonen en de woonomgeving. Ten tweede arbeid en scholing en in de derde plaats zorg en kwaliteit van voorzieningen. Op die gebieden wil het netwerk 'een meerwaarde voor vrouwen bereiken.' In overleg met de gemeente, maatschappelijke instel lingen en organisaties wil het vrou wennetwerk een plan van aanpak ontwikkelen. De groep bestaat uit Emiliënne van Maanen en VVD-raadslid Els Frig- ge uit Oud-Vossemeer, Anja Ver- strate en Annelies Westerveld (bei den D66) uit St. Philipsland, AOV- raadslid Mieke Schot, Adri van de Sande (RPF), CDA-kandidaat Joke Louwerse en oud-CDA-raadslid Jo Deurloo uit Tholen, PvdA-raadslid Ellen van der Wal uit St. Annaland en Conny v.d. Sanden. Zij verzoch ten b. en w. om het voorstel 4 mei op de agenda van de besloten commis sie bestuurlijke aangelegenheden te plaatsen, maar daarmee lopen de dames te hard van stapel. "Ons col lege is niet voornemens het initiatief en het nog te ontvangen uitgewerkte voorstel te agenderen voor 4 mei Terzijde. Gedurende het aanstaande museumweekeinde is in het zijde museum Ter Zijde in Wouw de ten toonstelling 'Sarong van sutra, kebaya van kant' te zien. Bovendien zijn er demonstraties quilten, kant klossen, weven en op zondag ook nog batikken en zijdeschilderen. Op 6 mei, van tien tot vier uur, is er een introductiedag zijdeschilderen voor gevorderden. In het buitenland worden ze wél op grote schaal gegeten, maar in Neder land prijken zeewieren sporadisch op de menukaart. Als het aan het recreatieschap Veerse Meer ligt, komt daar verandering in. Samen met de provincie Zeeland heeft het schap opdracht gegeven de haal baarheid te onderzoeken van de commerciële haalbaarheid van zee wier als consumptiegroente. In het Veerse Meer is 's zomers een over vloed aan zeesla en groenwier te vinden. Vorig najaar is 3000 kilo verse zee sla geoogst en komende zomer denkt men aan 100.000 kilo nat materiaal. Het overgrote deel hier van is nodig voor de produktie van wintervoer voor runderen in het ver dronken land van Saeftinge. Maar het produkt is ook al toegepast in combinatie met kaas, wafel, snacks, snoep en borrel. In het kader van het project is een receptenboekje vervaardigd, getiteld 'Zeeuwse koks koken met zeewier'. Daarin gerechten als sandwich van gerookte zalm, zeesla en hartig kwarktaartje gevuld met geitekaas, zeewier en nootjes en zeewierpasta. Zeewier behoort tot de algen en is rijk aan ijzer, vitamine D en E, mag nesium, jodium en kalk. De Chine zen maken al eeuwen gebruik van de heilzame werking van eetbaar zee wier. Ook nu nog is de consumptie het grootst in het Verre Oosten. omdat dit onderwerp niet behoort tot het directe taakveld van deze com missie", schrijft het college aan de tien vrouwen. B. en w. zeggen wel bereid te zijn, na bestudering van het plan van aanpak een gesprek te voe ren. Daarvoor heeft het college wet houder J. Versluys aangewezen. Het gemeentebestuur heeft de exploitatiesommen vastgesteld die de watersportverenigingen De Kog ge en Sint-Annaland dit jaar moeten betalen voor de jachthavens in Tho len en Sint-Annaland. Voor Tholen is het bedrag verlaagd van 111.000 naar 108.400 gulden. In dat bedrag zit 11.000 gulden voor energieverbruik, 850 gulden voor onderhoud van de havenontvangst installatie en nog eens 1350 gulden als bijdrage in de extra uren die de havenmeester voor deze installatie moet maken. Het vervangen van twee drijvers vergt 7500 gulden. Kapitaallasten en het vergoeden van door de gemeente uitgevoerde werk zaamheden maken samen het groot ste deel uit van de pachtsom, name lijk ruim 62.000 gulden. Voor Sint-Annaland is de pacht bepaald op 213.400 gulden en ook dat is minder (850 gulden) dan vorig jaar. Kapitaallasten en door de gemeente uitgevoerde werkzaamhe den vergen ook hier een aanzienlijk deel, namelijk ruim 145.000 gulden. Voor verbreding van de toegangs weg moet 4000 gulden worden bij gedragen, in de kosten van het pei len van de haven 1800 gulden en voor onderhoud aan de glooiing van de havendam 5000 gulden. De federatie van de acht openbare basisscholen in de gemeente Tholen krijgt een algemeen directeur aan het hoofd. Van de acht huidige schooldirecteuren wordt er één plaatsvervanger. Die constructie, voorgesteld door de projectgroep, is zowel door het college van burge meester en wethouders als door de commissie welzijn en onderwijs goedgekeurd. De werkwijze zou volgend schooljaar in moeten gaan. Op de jongste bijeenkomst van het federatieve beraad is door de schooldirecteuren een andere moge lijkheid naar voren gebracht: in plaats van een algemeen directeur zouden drie van de schooldirecteu ren een dagelijks bestuur moeten vormen om de managementtaken uit te voeren. "Uit het onderwijsveld is daarop gereageerd dat men een dui delijke verantwoordelijkheid wil zien, een standpunt dat ook de taak groep huldigt", reageert wethouder J. Versluys. "Ook bij de oudergele dingen in de medezeggenschapsra den had zo'n driemanschap niet de voorkeur." Hij benadrukt dat de lei ding in het samenwerkingsmodel bij de staf - de gezamenlijke directeu ren - blijft liggen. De samenwerking is door de scho len zelf gezocht, omdat de directeu ren hun onderwijs- en manage- mentstaken steeds moeilijker kun nen combineren. Een algemeen directeur krijgt dan ook een week taak, is Versluys' overtuiging. "Hij moet bovendien niet aan één school gebonden zijn." Het benoemen van een plaatsvervangend directeur noemt de wethouder een compromis naar aanleiding van het voorstel voor een driehoofdige leiding. Maar aan de algemeen directeur houdt de projectgroep vast: "Ook de beide schooldirecteuren in de projectgroep hebben daarover geen afwijkend standpunt ingenomen." Versluys vindt het jammer dat niet iedereen hierover op één lijn zit. "Maar dat kom je zelden tegen. En aan de voordelen van een federatie twijfelt in ieder geval niemand." Quist Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3