Leen van Doorn steekt van wal in de staten van Zeeland Tholen poepvrij door hondenwacht 'Ik ging er met mijn vinger over en dan blonken ze al' Tholenaar eerste statenlid Algemeen Ouderen Verbond Botsing bij Scherpenisse van 3 auto's Verdachte in moordzaak te Essen gepakt St. Philipsland op de computer kost 39 mille Van Gelder opent zaterdag de Meestoot Veertig vrijwilligers geven zich op bij Rode Kruis Scherpenissenaar vindt gouden munten in Bergen op Zoom Donderdag 20 april 1995 51e jaargang no. 23 OVM krijgt gift voor hoorn en percussie Voor het eerst is er J.asdag een Zeeuws statenlid van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) geïnstalleerd in de provinciale staten. Zoals Tholen de Zeeuwse primeur had met een AO V-fractie in de gemeenteraad, zo was L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk het eerste AOV-statenlid in Middelburg. Als invaller van de plotseling overleden W. Quist kwam hij onverwacht voor het omvangrijke staten- werk te staan. Zoomweg Noord Varkens Sint Maartenshof Hondensportvereniging zet actie op touw Er wordt een actie op touw gezet om de bebouwde kom men van Tholen vrij te houden van hondenpoep. Het ini tiatief komt echter vanuit een wat ongewone hoek: de hondensportvereniging instructiegroep Tholen. Door middel van een soort vrijwillige 'hondenwachters' zou den de stoepen in de gemeente weer poepvrij moeten worden. Zakjes met gemeentelogo Consequenties Kraanmachinist Rien Elenbaas uit Scherpenisse heeft bij graafwerkzaamheden in de binnenstad van Bergen op Zoom een aardewerk potje met 61 gouden munten gevonden. Samen met gemeentelijk archeoloog Vermunt zocht hij er een onlangs vrijgekomen stuk grond af. Of Elenbaas financieel iets wijzer wordt van de vondst, weet hij zelf nog niet. Vuilbeek Dukaten Vinders Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Om de gegevens voor een goed beheer van rioleringen en wegen in St. Philipsland en Anna Jacobapol- der in de gemeentelijke computer te zetten, is 39.000 gulden nodig. Tho len schafte zo'n automatiseringssys teem in 1993 en 1994 aan, maar toen is geen rekening gehouden met de herindeling. B. en w. vinden het wenselijk, dat op korte termijn de St. Philipslandse riolen en wegen in de computer zitten en dat vergt maar liefst 39 mille. Het college wil twee potjes aanspreken om dat te betalen: 29.000 gulden moet er uit de reserve automatisering komen en 10.000 gulden uit het onderhoud automati sering. Streekmuseum De Meestoof te Sint- Annaland opent zaterdagmiddag - tijdens het nationaal museumweek end - om één uur de deuren weer voor het publiek. Dit jaar zijn er twee wisseltentoonstellingen te zien. Eén over de Thoolse hoogaars en de botvisserij, én een over merk en stoplappen. Nieuw is ook een verzameling poppenkastpoppen. Verder is weer het nodige in het museum veranderd; vitrines ver bouwd, vaste collecties anders opge steld. Later dit jaar volgt nog een expositie van oude foto's, een ver volg op de succesvolle tentoonstel ling van november vorig jaar. Commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder opent De Meestoof zaterdagmorgen officieel. Het museum is tot en met 28 oktober geopend van dinsdag t/m zaterdag tussen 14.15 en 16.45 uur. Van Gelder neemt morgen (vrijdag) in Aardenburg het eerste exemplaar in ontvangst van het Museummaga zine, een gidsje dat informatie geeft over de verschillende musea en museale instellingen in Zeeland, over historische gebouwen met bij zondere collecties, galeries en ten toonstellingsruimten hedendaagse kunst en cultuur-historische routes. De teksten, met name bedoeld voor de toerist en recreant, zijn behalve in het Nederlands ook in het Duits, Engels en Frans opgenomen. Veertig mensen hebben zich aange meld om te helpen bij de organisatie van de twee bloedafname-avonden, die elk jaar in Tholen en St. Maar tensdijk worden gehouden. Tijdens de laatste donoravond in Meulvliet namen de leden van 'Lief en leed' van het Thoolse Rode Kruis het ini tiatief om onder de bezoekers vrij willigers te werven. "En dat werd een succes", zegt bestuurslid mevr. T. de Vos. "We hebben helpers nodig voor het inpakken en de bezorging van de donorpost en op de bloedafname-avonden zelf. In het najaar houden we een informatiebij eenkomst voor die veertig nieuwe vrijwilligers. En er kunnen er nog meer bij die een kleine Rode Kruistaak op zich willen nemen", aldus mevr. De Vos. In Meulvliet waren er 30 maart 562 donoren (vorig voorjaar 572) die een halve liter bloed gaven. Twintig kandidaten (in maart 1994 waren dat er 26) werden bij de medische con trole om diverse redenen afgewezen. Mede dankzij de persoonlijke oproepen op verschillende tijdstip pen, is het zonder lange wachttijden allemaal goed verlopen. Het zou wel prettig zijn wanneer de vaste dono ren bij verhuizing bericht sturen naar secretaris C. de Neeff, Kerk straat 21 te Scherpenisse. De volgende bloedafname is don derdag 12 oktober a.s. in St. Maar tensdijk. Muziekvereniging OVM heeft van het Anjerfonds een bedrag van 1325 gulden gekregen. Het geld is bestemd voor de aanschaf van een concerthoorn en een percussie-ins trument. Kinderopvang. De stichting onder steuning kinderopvang Zeeland .heeft een nieuwe folder gemaakt over kinderopvang. De folder wordt verspreid door de stichting provin ciale kraamzorg Zeeland. De beëdiging van het eerste AOV-statenlid in de Zeeland, L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk. Links C.W.A. van Leuven van de tweede nieu we partij, de Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij. Rechtsachter het Thoolse WD-statenlid mevr. Polderman. De Thoolse fruitteler zit helemaal vooraan, vlakbij de tafel van gede puteerde staten, als linkerspits. Eveneens in de voorste bank, maar dan op de uiterste rechter vleugel, vlakbij het spreekgestoelte, zit het nieuwe SGP-statenlid G.D. Roeland uit St. Annaland. De al meer ervaren mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen is op de hoger gelegen, tweede rij geplaatst, temidden van de 12 liberalen die de grootste sta tenfractie in Zeeland nu telt. Zij kwam dinsdag, evenmin als Roe land, aan het woord, want alleen de fractievoorzitters deden hun zegje over de onderhandelingen die heb ben geleid tot de vorming van een 2- 2-2 college van gedeputeerde staten (VVD, PvdA en CDA) en het ont- werp-beleidsprogramma 1995- 1999. Onder hen als voorlaatste spreker Leen van Doorn. Nog wat onwennig en struikelend over het afstapje begon de Thole naar dinsdag na de beëdiging aan zijn eerste toespraak. Hij stipte alvast wat punten aan, die voor het AOV als uitgangspunt dienen bij de toetsing van het beleidsprogramma 1995-1999, dat VVD, PvdA en CDA hebben samengesteld voor de laatste statenperiode van deze eeuw. Van Doorn noemde als drie belang rijkste onderdelen: werkgelegen heid, infrastructuur en ten derde welzijn en cultuur. Volgens het AOV-statenlid is er werk en nog maals werk nodig voor de financiële draagkracht om allerlei nuttige en vooral noodzakelijke voorzieningen tot stand te brengen. "Werk zorgt naast het financiële aspect ook voor deelname aan het maatschappelijk leven en het voorkomt een tweede ling van de samenleving." Van Doorn zei zich volledig te scharen achter de suggesties van de Kamers van Koophandel in Zeeland voor het economisch beleid in de komende vier jaar. Om bedrijven zich te laten vestigen en uit te breiden, is volgens het AOV een goede infrastructuur nodig. "De totstandkoming van de tunnel onder de Westerschelde en de aanleg van de Zoomweg Noord zijn daarbij van essentieel belang. Zij verdienen hoge prioriteit, naast de zorg voor de huidige veerdiensten, havens en industriegebieden. Goede verbindingen zijn nodig om opti maal te kunnen functioneren." Van Doorn noemde de landbouw een belangrijke produktietak in onze provincie. "Tevens levert zij een grote bijdrage aan het onderhoud en het in stand houden van onze leef omgeving. De landbouw, de ene tak iets meer dan de andere, ziet zich gesteld voor grote rentabiliteitspro- blemen. Daarom is het nodig dat de individuele bedrijven de mogelijk heid hebben en behouden om een neventak te kunnen beginnen. Onze voorkeur gaat uit naar een grondge bonden neventak met eventueel intensieve veehouderij op beperkte schaal. Vestiging van grote intensie ve veehouderijen moet niet worden toegestaan. Zeeland is een te klein schalig cultuurgebied om die grote bedrijven onder te brengen, zonder dat het karakter van de streek door verstening wordt aangetast. Ten tweede leveren dit soort bedrijven een zeer geringe bijdrage aan de werkgelegenheid, vooral gelet op het ruimtebeslag. In de derde plaats dragen ze contra-produktief bij aan de verbetering van de recreatiemo gelijkheden in onze provincie." Volgens het ontwerp-beleidspro- gramma 1995-1999 worden welzijn en cultuur het hardst aangepakt door de noodzaak om te bezuinigen, stel de Van Doom vast. "Het AOV vindt het echter wenselijk, dat na de kaal slag onder de verzorgingstehuizen, deze groep ontzien zal worden. Waar enigszins mogelijk, kan de al vertraagde sluiting voor de nog aan wezige bewoners op een inventieve manier nog verder uitgesteld wor den, mede met het oog op het ont breken van ruimte in de nabije omgeving. Zeeland is nu eenmaal een provincie waar verhoudingsge wijs veel bejaarden wonen, die bovendien ook nog een hoge leeftijd mogen bereiken. Fruitteler zijnde, weet ik dat je geen oude bomen moet verplanten, zeker niet voor de tweede keer!", aldus Van Doom. Mede gelet op de moeilijke finan ciële positie, noemde de AOV-frac- tievoorzitter het ontwerp-beleid een plan met een constructieve instel ling. Bij de uitvoering voorzag Van Doom echter nog heel wat proble men. "Wij ergeren ons aan het feit dat sommige hondenbezitters hun die ren gewoon in de bebouwde kom op de stoep laten poepen", legt secreta ris mevr. G. Teunissen uit. "Ik zie ook weieens dat iemand zijn hond een hoop laat doen midden op het voetpad en vlak voor een steegje. Dat is gewoon onaangepast gedrag. Wij als leden van de hondenvereni ging worden echter over één kam geschoren met de 'foute' hondenbe zitters. We merken dat als we dona teurs werven. Dan wordt er vaak gezegd: Nee hoor, al die poep. Je hebt er alleen maar overlast van. En dat kan best anders." Een afvaardiging van het bestuur had onlangs een eerste gesprek met civiel-technisch ambtenaar W.A. Blaas van de gemeente. De instruc tiegroep Tholen wil samenwerken met de gemeente om iets te doen aan de poepoverlast in de plaatsen in Tholen. Hierover gaat het bestuur praten met wethouder J. van der Jagt. "Ik heb ook kinderen die buiten spe len en ik vind het ook niet leuk als ze in de poep trappen. Daarom zou er best iets te ontwikkelen zijn om dat tegen te gaan. De gemeente zou bij voorbeeld een verbod kunnen instel len op het laten poepen van honden binnen de bebouwde kom", vertelt mevr. Teunissen. "Ze zou ook aan betalers van hondenbelasting voor een luttel bedrag poepzakjes beschikbaar kunnen stellen om de rommel op te ruimen." De instructiegroep Tholen meent dat vrijwilligers die van de gemeente bepaalde bevoegdheden krijgen, dan als een soort 'hondenwachters' toe zicht kunnen houden op het naleven van het poepverbod binnen de bebouwde kom. "De zakjes zouden gemerkt kunnen worden met bij voorbeeld het logo van de gemeente Tholen. Zo kan men gelijk zien wie er hondenbelasting betaalt, want die mensen hebben zo'n zakje bij zich als ze hun dieren gaan uitlaten", meent mevr. Teunissen. Mevr. Teunissen benadrukt dat het om een vriendelijke actie gaat. "Het is niet de bedoeling om mensen een schuldgevoel aan te praten, maar als je een hond neemt, moet je daar ook de consequenties van dragen. Ik heb zelf een hond, maar daarvan heeft niemand last. En als dat wel zo is, kunnen ze dat altijd zeggen en dan doe ik er wat aan", vertelt de pen ningmeester van de instructiegroep. 'Toen mijn hond eens diarree had en het op de stoep deed, heb ik de bewoners om een emmer en een bezem gevraagd om het schoon te maken. Maar soms denk ik weieens: Waar ben ik mee bezig? Een ander laat het toch ook liggen? Maar we kunnen er best wat aan doen. Een hond is een gewoontedier en een pup kun je goed leren om pas buiten de bebouwde kom, op een vaste plek, zijn behoefte te doen. We hopen dat de gemeente medewer king wil verlenen aan ons plan. Ik heb al aangeboden om zelf als vrij williger een rondje door het dorp te lopen." In de bocht van Rinses bij Scherpe nisse zijn dinsdagmiddag rond vijf uur drie auto's tegen elkaar gebotst. Een 36-jarige bestuurster uit Tholen klaagde over pijn in de nek en liet zich onder doktersbehandeling stel len. Haar auto en die van een 25- jarige bestuurder uit Oud-Vosse- meer moesten worden weggesleept. De botsing ontstond op het punt van de werkzaamheden voor de bochtaf snijding. Een 20-jarige automobilist uit Barendrecht stopte plotseling, toen hij een waarschuwingslicht aanzag voor een driekleurig ver keerslicht dat op rood stond. Omdat de zon erop scheen, kon hij het niet goed zien. Het plotselinge remmen kwam voor de achter hem rijdende bestuurster uit Tholen zo verras send, dat zij niet meer tijdig kon stoppen. Haar auto werd weer aan gereden door de Vossemeerder. Het middelste voertuig uit Tholen was het meest zwaar beschadigd. Door de botsing stond het verkeer tijdens het spitsuur twintig minuten vast. Pleidooi voor verkeerslichten bij rotonde Ten Ankerweg Voorlichting GGD over borstonderzoek: Het politiekorps in het lichaam werkt niet Plexiglas vertraagt vuur, maar zorgt voor veel zwarte rook bij brand in Oud-Vossemeer Grotere speelruimte gemeente op terrein stads en dorpsvernieuwing Het is lekker op de trekker Verplaatsen gemaal De Eendracht zou waterkwaliteit Zoommeer verbeteren VN-militair De Korte ziet zwarte sneeuw in ex-Joegoslavië Thoolse scholieren nemen verkeer op Tholenseweg onder de loep Commissaris Van Gelder niet tevreden met uiterst waardevolle taak Jeugd AVC wil wel volleyballen, maar meer ook niet DE MENSEN ZIJN NIET ALTIJD WAT ZU LIJKEN, MAAR ZELDEN IETS BETERS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De politie heeft in het Duitse Essen de 30-jarige F. Y. uit Roosendaal aangehouden. Y. wordt ervan ver dacht op 11 februari de 33-jarige Gerrit Hopmans uit Bergen op Zoom in café de Peperbus in diens woonplaats te hebben doodgescho ten. Voor de aangehouden man was een internationaal opsporingsver zoek uitgegaan. De Duitse politie arresteerde Y. Er is om uitlevering van de arrestant verzocht. "Ik trok mijn bak op en zag dat ik een stukje van de bovenkant van een potje stootte", vertelt de Scherpenis senaar. "Het stond rechtop in een kuiltje, dat zagen Vermunt en ik tegelijk." Elenbaas zette zijn kraan stil en de archeoloog haalde het pot je uit de grond. "Hij meende dat er wel zo'n twintig munten in zouden zitten. Maar vanonder was het breder, dus ik graaide er eens in en zei hem dat het er veel meer moesten zijn. Ik ging zo met mijn vinger over de munten en dan blonken ze al." In de 4Vt jaar dat Rien Elenbaas voor loon- en grondwerkbedrijf Van de Klundert uit Oud-Vossemeer werkt, heeft hij al vaker bij archeo logische opgravingen 'gedraaid'. "In het begin dacht ik: die mensen heb ben geen oordeel", bekent de kraan machinist. "Maar inmiddels heeft het mijn belangstelling gekregen en maak ik ook weieens een fotootje." Een keer of zes per jaar wordt voor dit soort graafwerk in Bergen op Zoom de hulp van Van de Klundert ingeroepen, bevestigt de Vosse- meerse ondernemer. "Het is precies en voorzichtig werk", aldus Elenbaas. Centimeter voor centimeter en laag voor laag moet afgegraven worden, waarbij met verschillende soorten bakken gewerkt wordt. "Je moet voorzichtig zijn, want er mag geen steentje van zijn plaats gaan." De archeologen tekenen de zaak nauwkeurig uit, weet de Scherpenissenaar. De vondst van het potje noemt hij een toevalstreffer: "Ga ik tien centimeter dieper, dan schep ik het zo tussen het zand in mijn bak, zonder wat te zien." De munten zijn zestien dagen gele den gevonden op een terrein aan de Kettingstraat/Blauwehandstraat in Bergen op Zoom. Een gebied van 280 vierkante meter - waar voor heen de winkel van Jac Hermans stond - is daar sinds vorig jaar de grootste opgraving die tot nu toe in de stad is gedaan. Vermunt voerde het onderzoek uit onder auspiciën van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek. Het project werd uitgebreid, toen een aangren zende textielwinkel - wegens instor tingsgevaar - werd gesloopt. In de bodem onder die winkel is het potje met munten aangetroffen. De vondst is een week lang stil gehouden, zodat de archeoloog zijn onderzoek in alle rust kon afronden. Donderdag heeft Elenbaas de afgraving weer dichtgegooid. Vermunts onderzoek richtte zich op de, nu verdwenen, middeleeuwse bebouwing aan de Kettingstraat én de loop van de gekanaliseerde Vuil beek. Deze zijtak van het riviertje de Grebbe trof de archeoloog een dag na de muntvondst aan. Maar er kwam tijdens de opgraving meer boven, vertelt Elenbaas. "We heb ben het skelet van een paard gevon den. En verder enkele van mensen, want er is daar ooit een kerkhofje geweest." Nog niet eerder is in Bergen op Zoom zo'n groot aantal gouden munten in één keer gevonden. Het gaat om 55 dukaten van de Repu bliek der Verenigde Nederlanden, voornamelijk uit de jaren veertig van de achttiende eeuw. De oudste is van 1647, de jongste van 1761, zodat het potje in ieder geval na dat jaar in de grond gestopt moet zijn. Van de andere zes zijn er drie even eens achttiende eeuws en samen met een vierde vermoedelijk afkomstig uit het Habsburgse rijk, een andere is Zweeds en de laatste tenslotte komt waarschijnlijk uit de Pauselij ke Staat. De vondst is gemeld bij het Konink lijk Penningkabinet in Leiden. Zon der de munten te hebben gezien, schat de directeur daarvan de waar de op gemiddeld zo'n 250 gulden per stuk. Hoewel gouden dukaten niet vaak gevonden worden, zijn ze er wel en daarom zou de waarde beperkt zijn. Zijn er echt zeldzame exemplaren bij, dan kunnen die wel 2500 tot meer dan 3000 gulden waard zijn. Tijdens de nationale archievendag, komende zaterdag, is de vondst tussen tien en vijf uur te bewonderen in het gemeentearchief van Bergen op Zoom aan de Blok stallen. De grond waarin de munten zijn gevonden, is eigendom van C. Hop penbrouwers. Omdat de opgraving gebeurde onder auspiciën van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, is die eigenaar van de munten. Genoemde twee zouden elk aanspraak kunnen maken op de helft van de 'schat'. Maar volgens Elenbaas staat nog allerminst vast hoe de opbrengst verdeeld wordt. Hij en Vermunt zijn als vinders aangemerkt. "Er is me gezegd dat het wel goed komt. Wat je krijgt is mooi, maar ik heb nog geen boot gekocht", lacht de kraan machinist uit Scherpenisse. Kraanmachinist Rien Elenbaas uit Scherpenisse hoopt op een deel van de opbrengst van de gouden munten. Bij de muntvondst in Sint-Maartens dijk, vijftien jaar geleden, ging het er met de opbrengst anders aan toe dan nu voor Bergen op Zoom wordt gemeld. De eigenaar van de grond, de gemeente, kreeg de helft. De andere helft was voor de vinder van het potje met de 387 gouden mun ten, J.C. Bijl uit Scherpenisse. De grondwerker in dienst van het Vos- semeerse bedrijf Hommel werkte aan het leggen van een electriciteits- kabel. Het werk gebeurde in opdracht van de PZEM, maar het nutsbedrijf deelde toendertijd niet mee in de winst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1