Commissaris wil bestuurders met visie in Zeeuwse staten Zolder verbouwen tot jeugdruimte Ook toonzaal weg uit Molenstraat n Wandelroutes langs bomen Verzanding fietsveer Gorishoek 220 kinderen op jeugddag in Vossemeer Vier van de vijf Tholenaren afgezwaaid in Middelburg Schuurtjes in lichtelaaie 32k") A- (h Groei Tholen door vestiging Bezwaren van mosselvissers zijn afgewezen Vervuiling van boezem door stortplaats Extra middag voorlichting borstonderzoek Donderdag 13 april 1995^~^sE6iBLI0T//^> 51e jaargang no. 22 ">«- Met het Zeeuwse wapen vervat in glas en lood hebben vier Thoolse statenleden vrijdagmiddag afscheid geno men van de Middelburgse Abdij. Juridisch scherpslijper mr. J.A. de Boe (CDA) uit Poortvliet vertrok na 14 jaar provinciaal bestuurder te zijn geweest. De meer op de achtergrond opererende SGP'er M. Dijke uit Scherpenis- se zat 13 jaar in Middelburg. De enthousiaste, maar mis schien wat overmoedige J. v.d. Reijdt uit Tholen nam na één volle periode van vier jaar met gemengde gevoelens afscheid in de D66-fractie. H. Venekamp uit Tholen, begenadigd spreker in de Zeeuwse staten, die twee jaar geleden inviel, nam vrijdag voor de tweede keer afscheid. Voor hervormde jeugd St.Annaland De hervormde gemeente van St.Annaland heeft een plan ontwikkeld om een ruimte voor de jeugd te maken. De zolder boven het verenigingsgebouw wil men verbouwen tot een sfeervolle vergader-, gespreks- en ontspannings ruimte. De kosten van de verbouwing zijn begroot op ruim 70.000 gulden. Om het benodigde geld bij elkaar te krijgen, is op de jaarvergadering van de jeugdverenigin gen een actie begonnen. Vrijwilligers Mevr. Polderman Risicomijdend gedrag Bouman Potter vertrekt in zijn geheel uit de Molenstraat in Poortvliet. Op dit ogenblik wordt er onderhandeld tus sen de gemeente en de woninginrichter over de aankoop van de toonzaal aan de zuidzijde van de Molenstraat. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal inwoners van de gemeen te Tholen toegenomen met 81. Op 31 maart woonden er 22.687 man nen en vrouwen op de beide voor malige eilanden Tholen en Sint-Phi- lipsland. De grootste groei noteerde de gemeente in maart. Toen kwa men er 39 inwoners bij, tegen 23 in februari en 19 in januari. Was de aanwas op Tholen de afgelo pen jaren steeds het gevolg van een geboortenoverschot, de groei in 1995 is vooral te danken aan een vestigingsoverschot. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 77 kinderen geboren, terwijl 56 Thole- naren overleden. Een overschot van 21. In diezelfde periode vertrokken 188 inwoners naar elders, terwijl er 248 op Tholen kwamen wonen, dus een overschot van 60. Er kwamen in het eerste kwartaal meer mannen (53) bij dan vrouwen (28). De bevolking bestond op 31 maart uit 11.355 mannen en 11.332 De afdeling Tholen en Sint-Philips- land van de classicale Hervormde jeugdraad Zierikzee (CHJR) hield zaterdag een jeugddag in de Vossen- kuil. Zo'n 220 kinderen van Tholen, Sint-Philipsland, maar ook van Din- teloord en Klundert kwamen naar Oud-Vossemeer. Voorzitter ds. T. van Bruggen opende de dag met gebed. Het thema van het morgen programma was 'Ik reken op jou'. Hiervoor was gekozen naar aanlei ding van het bijbelverhaal van de barmhartige Samaritaan. Hierover gingen ook de vertellingen door mevr. Boluijt en mevr. De Wolf. De kinderen leerden ook een themalied aan 'Dank, Jezus, voor Uw liefde'. Hierna kregen ze een vier-kleuren- balpen en een gefrankeerde kaart die ze konden versturen aan bijvoor beeld zieke vrienden, bejaarden of andere mensen. Na de lunchpauze werd via allerlei spelen een rondreis door Europa gemaakt. Reisleiders waren Kees de Korte en Jaap Hage. Vooraf werd het lied 'De reis door Europa' aange leerd. Voor dit spel mocht men ook gebruik maken van het verenigings gebouw van de Hervormde Gemeente te Oud-Vossemeer. De zang werd begeleid door een muziekgroep met gitaren, een key board, een fluit en een harmonium onder leiding van dhr. De Wolf. Uit volle borst werd er meegezongen. Ds. W.C. Meeuse uit Sint-Annaland sloot de dag af met dankgebed. De vertrekkende Thoolse statenleden Van der Reijdt, Venekarri;bt Dijke en De Boe in de Middelburgse statenzaal met rechtsachter De Boe het wapen van Tholen-stad. Commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder gaf Venekamp daarom geen glas in lood-raam meer, maar een presse papier met het Zeeuwse wapen. Totaal namen maar liefst 18 staten leden afscheid. "Vandaag kan wel eens de laatste lichting aftreden met Hervormde jongeren hebben ruim 900 brieven bezorgd bij de gemeen teleden, waarin het plan wordt omschreven en een verzoek wordt gedaan om toezegging van een vrij willige bijdrage. Zaterdag zullen de enveloppen weer worden opgehaald en onder toezicht van de kerkvoog dij worden geopend. Afhankelijk van de respons zal dan besloten wor den of het plan al of niet kan door gaan. Een bouwcommissie, bestaande uit Jan den Engelsman, Peter Pipping, Dinant Quist en Willem Jan de Voogd van der Straaten, is in samenwerking met de kerkvoogdij al ruim anderhalf jaar bezig om het plan te ontwikkelen. De commissie ziet het als haar taak om de jongeren te behoeden voor drank, drugs en gevaarlijke popmu ziek. Zij achten het verenigingsge bouw niet geschikt als een vaste en tevens gezellige inrichting voor de jeugd. Door een verbouwing van de zolder hoopt men wel een aantrek kelijke ruimte voor de jongeren te kunnen maken. Naast de Open Deur en de diverse jeugdverenigingen zou de zolder ook gebruikt kunnen wor den door de catechesegroepen, zon dagsschool, gesprekskringen en de vakantie bijbelclub. Op de zolder hoopt men een sfeer volle ruimte te maken met een buffet en diverse zitjes. Drie dakvensters zullen worden aan gebracht om meer licht te krijgen. Ook de spanten worden aangepast en voor de vloer zal er een nieuwe balklaag worden aangebracht. De wanden en het dakbeschot worden aan de binnenkant geïsoleerd. De kerkvoogdij wil tevens op zolder een dames- en herentoilet maken. Om de kosten te beperken, zal veel werk door vrijwilligers moeten wor den uitgevoerd. Voor de stalen spanten, riolering, toiletten en technische installaties dienen vakmensen ingeschakeld te worden. Wanneer het plan zaterdag voldoen de draagkracht krijgt van de gemeenteleden zal de daadwerkelij ke verbouw begin 1996 starten. Afhankelijk van het bedrag aan financiële toezeggingen zal bekeken worden welke acties er verder ondernomen worden om de ver bouw te realiseren. Gezien het oe grotingstekort van de kerkvoogdij zal het plan bij een teleurstellende steun van de gemeenteleden in de ijskast gaan. een zittingstijd van meer dan 12 jaren, een enkele plakker uitgezon derd", zei Venekamp. "En van dege nen die doorgaan, naast de 18 gloed nieuwe mensen, zijn er 13 die nog maar vier jaar meedoen. Binnen vijf jaar tijd zal ons provinciebestuur voor tweederde deel vernieuwd zijn. Dat opent perspectieven voor de werkwijze", zei het Thoolse staten lid. Van het Thoolse statenkwartet in Middelburg blijft alleen mevr. H.A. Polderman-Martin (VVD) op haar post. Zij krijgt als resultaat van de verkiezingsoverwinning van de libe ralen het voorzitterschap van de sta tencommissie milieu. Ook haar wens om lid te worden van de com missie economische zaken is inge willigd. Mevr. Polderman krijgt in de nieu we Zeeuwse staten slechts twee Thoolse collega's: G.D. Roeland uit St. Annaland voor de SGP en L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk voor het AOV. Van de grote partijen heb ben CDA en PvdA geen Thoolse vertegenwoordigers. Bij de christen democraten haakte de wel gekozen drs. Th.G.A. Westerveld uit St. Phi- lipsland af in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de arbeidsvoorziening Zeeland. En de Thoolse socialisten hadden gebrek aan kader zij slaagden er niet in om een kandidaat op de lijst te krijgen. De commissaris bekritiseerde in zijn afscheidstoespraak de werkwijze van de statenleden, waarbij volgens hem teveel het accent op de controle van het dagelijks bestuur en het ambtelijk apparaat ligt. "Het ontwik kelen en uitdragen van een visie en het bepalen van de koers van het provinciale beleid is teveel op de achtergrond geraakt en dat is een slechte ontwikkeling. Dat leidt namelijk tot detaillisme; de aan dacht wordt exclusief gericht op alles wat er mis is gegaan of mis kan gaan. Dat leidt tot risicomijdend gedrag Het blijkt veiliger te zijn om ergens tegen te zijn, om bezwaar te maken, dan iets uit te dragen,- ergens voor te staan, ergens voor te plei ten", zei de commissaris. "De staten van Zeeland vielen als onderdeel van de Nederlandse poli tiek niet opvallend uit de toon, maar de tendens is daarom niet minder te betreuren. In recente interviews met o.a. statenlid Dijke kwam ook naar voren, dat principiële debatten eigenlijk niet meer plaatsvinden. Een commissie heeft geprobeerd de werkwijze van de staten te verbete ren, maar die poging is mislukt. Het beoogde primaat van de staten is onvoldoende in beeld gekomen. De staten hebben het laatste woord, want dat is formeel geregeld, maar het primaat zou ook vorm kunnen krijgen door het nemen van nieuwe initiatieven, door sturing te geven in de beginfase van het ontwikkelen van nieuw beleid." Van Gelder bepleitte een verster king van de commissies van advies. Ook het houden van informatieve vergaderingen om statenleden de gelegenheid te geven in een eerder stadium in het beleid te delen, achtte hij van belang. "En een regeling van de spreektijd kan prioriteitstelling bij de inbreng in de staten bevorde ren", zei de commissaris. Hij blikte nog vooruit naar de nieu we periode, waarbij het aantal Achter de woning van M.A. van Gorsel aan de Molenstraat in Oud- Vossemeer zijn gisterenmiddag enkele schuurtjes uitgebrand. Over de oorzaak was bij het afsluiten van de krant nog niets bekend. Tegen half vier waarschuwden buren de brandweer, toen ze de vlammen boven het dak uit zagen komen. Uit voorzorg werd gekeken of er nog kinderen in de woning waren, want de ouders waren niet thuis. Ook de aangrenzende buren namen met een aantal huisdieren tij delijk de wijk. Volgens omwonen den liet de brandweer bijna een kwartier op zich wachten. De schuurtjes gingen volledig in vlam men op. Zes kippen konden gered worden. Bij de aanlegplaats van het fietsveer te Gorishoek moet ongeveer 100 m3 zand worden verwijderd. Door de aanzanding kan het bootje namelijk pas een half uur na laag water uitva ren. Het zand kan het beste worden weggehaald met behulp van een sleepboot met daarachter een bak, die de aanzanding wegsleept naar het diepere gedeelte van de Ooster- schelde. Kosten van het karwei ongeveer 6000 gulden. Het gemeen tebestuur wil dit betalen uit de pot voor recreatieve voorzieningen en houdt er rekening mee dat deze uit gaaf volgend jaar opnieuw nodig zal zijn. gemeenten door een ingrijpende herindeling op Walcheren en Schou- wen-Duiveland zal worden gehal- vcd. De waterschappen gaan fuse ren en Goeree-Overfiakkee staat op de drempel van Zuid-Holland naar Zeeland. Naast de statenleden die afscheid namen, waren in het dage lijks bestuur van de provincie Zee land ook twee afzwaaiers: mevr. L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) en A.J. Dijkwel (D66). De eerste koos er zelf voor om een stap terug te doen: zij wordt statenlid. Dijkwel had zelf geen keuze door de verkiezingsne derlaag van D66. Ook hij komt terug als statenlid. Dijkwel, die veel in het nieuws kwam door o.a. de sluiting van Sint Maartenshof, gaat hoogst waarschijnlijk twee tot drie dagen per week in Amsterdam werken als projectleider ouderenzorg. Pagina 11: Thoolse blikken terug. statenleden Eerder kocht de gemeente Dormi- lux, de toonzaal voor slaapkamer- meubilair op de hoek van de Molen- straat/Paasdijkstraat. Als alle plan nen doorgaan komen er op beide plaatsen woningen. En dat betekent dat het karakter van de straat dras tisch zal veranderen. De aankoop van de toonzaal is nog niet rond. Volgens wethouder J. van der Jagt van openbare werken die ook onroerende zaken in zijn porte feuille heeft, is het nog een kwestie van loven en bieden, maar is de kans groordat de transactie doorgaat. Bouman Potter opent een dezer dagen zijn 'woonboulevard' aan de Paasdijkweg. Een plaats waar de ondernemer en de gemeente een flink robbertje voor moesten vech ten met de provincie, die vond dat het bedrijf te groot werd voor het dorp. Bouman Potter wilde er bijna al zijn activiteiten samenbrengen, behalve de verkoop van tweede hands meubelen. Dat zou in de toon zaal aan de Molenstraat blijven plaatsvinden. Daar is nu dan toch van af gezien. Volgens Van der Jagt heeft Bouman Potter aangeboden het pand door de gemeente te laten aankopen. Van der Jagt:"Het komt ons niet ongaarne uit, maar het is niet zo dat we het persé moeten heb ben." Volgens de wethouder past het vertrek van de ondernemer uit het centrum van het dorp in de visie van de provincie. "Die heeft van meet af aan gezegd dat alle activiteiten geconcentreerd moesten worden als Bouman in Poortvliet zou blijven. Bouman heeft dat geaccepteerd behalve voor de toonzaal. Nu kan het wel, wat dat betreft ligt het in de lijn van het provinciale beleid dat alles uit de kom weg moet. Het bete kent dat we het aan kunnen melden voor sanering in het kader van de dorps-en stadsvernieuwing." Volgens Van der Jagt zal dan ook de door sommige bewoners gevreesde overlast van aan- en afrijdende auto's uit de Molenstraat verdwij nen. Bezwaren over een schadevergoe ding van o.a. de Thoolse mossel kweker Schot van de TH 4 zijn door de president van de Haagste arron dissementsrechtbank afgewezen. Schot had met zijn collega's van de BRU 23 uit Bruinisse en de YE 82 uit Yerseke een kort geding aange spannen tegen de Staat der Neder landen. Aan de orde was de zoge naamde finale eindronde, waarbij de mosselkwekers de natuurlijke en de Deltaschade gecompenseerd krij gen. Mr. A.H. van Delden zei dat er onvoldoende was aangetoond, dat er wat fout zat bij de procedure. Hij vond evenmin, dat er in strijd met het gelijkheidsbeginsel was gehan deld. Glasaal. Om de intrek van glasaal te verbeteren, is bij het gemaal te Kerkwerve een zogenaamde aalgoot aangelegd over de Oosterschelde- dijk. Het betreft een experiment dat dit en volgend voorjaar wordt gehouden. De goot is de eerste in ons land die op een zeedijk is aange legd. De boezem in de Scherpenissepol- der is mogelijk verontreinigd vanuit de voormalige vuilstortplaats Tuttel- hoek. Het waterschap Tholen gaat een oriënterend onderzoek uitvoe ren, wat 60.000 gulden vergt. De provincie neemt hiervan 42.000 gul den voor zijn rekening in het kader van het uitvoeringsprogramma milieubeschermingsgebieden 1995. Tuttelhoek had geen bodemafdich ting, zodat in de periode 1960-1990 via het grondwater allerlei veront reinigende stoffen in de aangrenzen de polder terecht gekomen kunnen zijn. Tot 1988 werd het afvalwater van de stortplaats altijd op de sloot geloosd, waarna het via de boezem bij eb werd uitgelaten naar de Oos- terschelde. Daarna werd een perslei ding aangelegd om het afvalwater af te voeren. Om te voorkomen dat verontreinigende stoffen in het oppervlaktewater, het grondwater of de bodem van de boezem blijven zit ten, gaat het waterschap eerst een onderzoek uitvoeren. Mogelijk komt er daama een vervolg als blijkt dat er een zodanige verontreiniging heeft plaatsgevonden, dat schoon maken noodzakelijk is. Os» week Oud-burgemeester Van Boejjen van Tholen is overleden Militairen van de Natres zijn geen hobbysoldaten Patiëntenvereniging wil zelf met thuiszorg beginnen Andries Knevel: Wie de voetbal beeft, bezit in Nederland de macht Verkeer in en om Poortvliet baart inwoners meeste zorgen Spaanse tapas, flamenco en kupé bij Mengelmoes in Haestinge Infiltratiesysteem Giljam zal water en kosten besparen Wildbeheereenhheid denkt over andere manier van huren jachtvelden Beurs 1996 al vastgesteld na succes in Sint-Annalandse veiling Elizabeth S enige schip met Sint- Maartensdijk als domicilie Thoolse dammers slepen twee Zeeuwse titels in de wacht Doek valt voor Smerdiek in vierde klasse INDIEN U IN EEN GEZELSCHAP DE GROOTSTE GEEST ZOEKT IS HET GROOTSTE WOORD ZELDEN EEN GOEDE MAATSTAF Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Zowel vanmiddag (donderdag) als morgen om twee uur wordt er in Meulvliet te Tholen voorlichting gegeven over het bevolkingsonder zoek naar borstkanker. Voor dit onderzoek komen vrouwen tussen de 50 en 70 jaar (geboortejaren 1926 t/m 1945) in aanmerking. Aanvankelijk was de voorlichting vanmiddag gepland en dat was ook door de GGD aangekondigd. De dienst besloot vervolgens de voor lichting een dag op te schuiven en vermeldde dat in de oproep die aan de vrouwen op Tholen is verstuurd. Inmiddels heeft de GGD ontdekt dat dit verwarring geeft; heel wat vrou wen hebben gebeld om opheldering te vragen over de juiste datum. Daarom is nu besloten om twee voorlichtingsmiddagen te houden, op donderdag én op vrijdag. De natuurvereniging Tholen heeft in alle woonkernen in de gemeente wandelroutes uitgezet met als centraal thema 'bomen en struiken'. De bedoeling van het initiatief is, de beplanting in de verschillende plaatsen onder de aandacht te brengen. De routes zijn gebundeld in een boekje dat de titel Bomenboekje heeft gekregen. Het wordt op 22 april in Oud-Vossemeer gepresenteerd. De bedoeling is dat alle Thoolse scholen het boekje ontvangen. Verder zal het bij het VVV-kantoor en de -folderposten te koop zijn. Bloeiende prunus aan het Kerkplein te Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1