Thools festival gekleurd bij VPRO Ouders de Veste in Tholen grijpen het laatste redmiddel Waterschap voelt zich in de hoek gezet 'Dansen kan ik niet meer' 3UJ VERSE KIP AUTOBEDRIJF ESKES Beurs begint in de veiling St. Annaland Gemeentehuis uitbreiden op eigen grond School vraagt gemeente om geld voor extra leerkracht Donderdag 6 april 1995 51e jaargang no. 21 De ouders van de Veste en de Burcht in Tholen zijn niet van plan zich neer te leggen bij de voorgenomen reductie van het aantal leerkrachten. Het ministerie van onderwijs bepaalde onlangs dat er vier volledige banen weg moe ten. De provincie laat niets van zich horen en de hoop is nu gevestigd op de plaatselijke politiek. Te grote werkdruk van 7,50 f VOOR ƒ1,- 6, 7 en 8 april Ten Ankerweg, Tholen Problemen Combineren Provincie stuurt 12 hoofdingelanden weg Met de ambtelijke top van het toekomstige waterschap Zeeuwse Eilanden al op de publieke tribune, zag de alge mene vergadering van het waterschap Tholen dinsdag avond in de Wellevaete het einde van de zelfstandigheid met rasse schreden naderen. Provinciale staten hadden vrijdag het vonnis geveld en tevens besloten, dat 12 in het voorjaar van 1994 gekozen Thoolse hoofdingelan den, per 31 december de laan uitgestuurd worden. Pachter Mol erin Laatste 100-jarige Sint Maartenshof Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De VPRO televisie heeft gisteren opnamen gemaakt van het festival cultureel gekleurd op Tholen. De opnamen zijn bedoeld voor het kunst-en cultuurprogramma De Plantage dat elke zondag tussen 17.00 en 18.00 uur wordt uitgezon den op Nederland 3. 's Morgens bezocht de ploeg de foto tentoonstelling 'Zeeuwen kieken het Zuiden' in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, en 's middag de ver telling voor kinderen over koning Gilgamesj in Meulvliet te Tholen. Sylvia Holstijn (camera) en Carrie Jansen (geluid) kozen Tholen uit omdat ze willen laten zien op welke manier kleine gemeenten inspelen op het festival dat in Noord-Brabant, Zeeland en Vlaanderen wordt gehouden. Carrie:"We hebben een grote mand met uitnodigingen. Daar plukken we wat uit en bepalen zelf waar we naar toe gaan. In de grote steden worden vaak grote manifestaties gehouden. Die krijgen voldoende aandacht. Wij zijn meer geïnteresseerd in het kleinschalige." In de televisieuitzending is drie minuten voor het festival gereser veerd. Het is nog niet duidelijk of het aanstaande zondag of de week daarop wordt uitgezonden. Het festi val duurt tot en met 16 april. Bij de fototentoonstelling gaf A. de Viet uit Sint-Maartensdijk voor de camera uitleg over de foto die hij in Oeganda maakte van bierdrinkers en las hij een brief voor die hij deze week van een Oegandese vriend ontving. Zie verder pag. 13. De PvdA voelt niet voor een uitbrei ding van het gemeentehuis die dik vijf miljoen gulden moet kosten. "Dat vinden we een fors bedrag", zei fractievoorzitter I.C. Moerland maandag op een ledenvergadering van zijn partij. Bouwen op eigen ter rein zou een stuk goedkoper uitval len. Dat zou misschien kunnen in de tuin bij de vleugel waar nu de kamers van de burgemeester en de wethouders zijn. Maar er moet wat gebeuren om te zorgen dat de amb tenaren hun werk goed kunnen doen, aldus wethouder P. van Schet sen. Hij zei dat er ook naar de toe komst wordt gekeken. Moerland zei niets voor een depen dance te voelen en noemde dat 'terug naar af, maar A.P. Kornaat was het daarmee niet eens. "Als de visie is dat er nu wat medewerkers bijko men, maar dat op termijn het aantal ambtenaren zal afnemen, dan is een dependance misschien wel dè oplos sing." Hij vond het daarom onjuist zo'n nevenvestiging al op voorhand af te wijzen. Met de moderne com municatiemogelijkheden van tegen woordig kunnen een aantal nadelen van zo'n dependance ook ondervan gen worden, aldus Kornaat. Mevrouw A. Beckers wees op de technieken in het bedrijfsleven, die het in toenemende mate mogelijk maken dat mensen een deel van hun werk thuis doen. Die ontwikkeling was in de stukken die de raadsleden tot nu toe hebben gekregen, niet bekeken, aldus Moerland. "De aan koop van bepaalde software-pakket- ten leidt in de olie-industrie bijvoor beeld tot een vermindering van het personeel met een kwart", zei Kor naat. Hij gaf tegelijkertijd toe dat de overheid met zoveel regels te maken heeft, dat ze niet helemaal met het bedrijfsleven te vergelijken valt. "Maar efficiënt werken moet kun nen", zei Van Schetsen. Die wees ook op de politieke wens van dienst verlening naar de burger toe. De kinderen van de Veste en de Burcht worden volgens hun ouders de dupe van de inkrimping van het lerarenkorps. De scholen voor speciaal basis- en voortgezet onderwijs hebben al jaren een aantal extra formatieplaat sen. Dat is ontstaan toen het nog blo (buitengewoon lager onderwijs) was. Zo'n zeven jaar geleden begon het proefproject 'Samen naar school'. Dat hield in dat de moeilijk lerende kinderen zo lang mogelijk op een gewone basisschool bleven en pas in het uiterste geval naar de Veste kwamen. Het rijk vond het project zo geslaagd dat het geld voor extra leerkrachten beschikbaar stel de voor een optimale begeleiding. In 1992 werd het project landelijk ingevoerd en moesten er eigenlijk formatieplaatsen worden ingele verd. Twee jaar lang wist men dat te voor komen, maar nu dreigt staatssecreta ris Netelenbos van onderwijs de kraan definitief dicht te draaien. Het gevolg is dat er vijf leerkrachten hun baan verliezen. De overige vier moeten samen met de directeur de vier klassen van De Veste gaan run nen. Volgens ouders en leerkrachten is dat vrijwel onmogelijk. "Men ver geet dat de Veste niet werkt zoals een normale basisschool. De leerlin gen hebben veel meer aandacht nodig dan op een gewone basis school. Ze hebben behalve leerpro blemen ook gedragsproblemen", zegt mevr. J.P. van Dijke-Verkam- man uit Oud-Vossemeer, één van de bezorgde ouders. "Als er nu een kind in de klas problemen maakt, is er een leerkracht voor die dat kind even meeneemt en zo kan de les gewoon doorgaan. Maar straks moe ten zulke situaties in de klas opge lost worden. Dan moeten de kinde ren de uitbarstingen van anderen max. één per klant, zolang de voorraad strekt Advertentie I.M. meemaken. Zo wordt de druk op de leraren erg groot" De ouders vinden dat de Veste en de Burcht het slachtoffer dreigen te worden van hetzelfde project dat hen eens de extra uren opleverde. De provincie werd vier weken gele den aangeschreven voor hulp en een gesprek, maar tot op heden liet die niets van zich horen. Het ministerie wil ook niets doen voor de school en dus was de gemeente Tholen de laat ste tot wie de school zich kon wen den. Volgende week vindt er een gesprek plaats tussen de Veste en de gemeente. "We hopen dat de gemeente op z'n minst één extra leerkracht wil betalen. Dat is echt een minimum", zegt mevr. C.A. van Houdt-Baaij uit Tholen. "De rest zullen we dan maar met vrijwilligers moeten oplossen. Maar als er niet op z'n minst één extra leerkracht komt, zie ik het somber in voor de school. Dat kan het personeel niet aan. Het is al niet gemakkelijk om op een gewone basisschool les te geven, laat staan op een school voor speci aal onderwijs." Behalve het schoolbestuur is er nu ook een soort oudercomité dat zich inzet voor behoud van extra leer krachten. Verder is er vanuit de school een comité opgezet dat zono dig acties op touw kan zetten als alle overleg gefaald heeft. Een handteke ningenactie wordt al georganiseerd. De lijst wordt aan staatssecretaris Netelenbos gegeven. Hoewel het project 'Samen naar school' wordt uitgevoerd, is het oudercomité daar niet onverdeeld gelukkig mee. "Ze zeggen wel dat de kinderen op de basisschool goed opgevangen worden, maar dat is gewoon niet zo. De leraren hebben er gewoon geen tijd voor en de vrijwilligers zoals lees- en rekenouders hebben geen opleiding voor het omgaan met der gelijke kinderen", legt mevr. Van Houdt uit. "Ik hoor van mijn kinde ren wel eens dat ze zelfs geslagen zijn of geknepen. Je kunt van kinde ren met leer- en gedragsproblemen niet hetzelfde verwachten als van een gewoon kind. Ze snappen soms iets de ene dag wel en de andere dag weer niet. Of ze willen het niet. Als je daar niet voor opgeleid bent, is het niet vol te houden om daarmee te werken. Je krijgt dan situaties waar in de kin deren bang zijn om naar school te gaan." Mede hierom willen de ouders dat er de ruimte blijft bestaan om die kinderen die het echt niet redden op de basisschool, naar De Veste te halen. Helemaal terugval len op vrijwilligers en ouders is vol gens het comité niet mogelijk. Daar voor is het werk te zwaar. De uit stapjes. het aanschouwelijk onder wijs en de sfeer op de school zullen volgens de dames ernstig lijden onder het verdwijnen van zoveel leerkrachten. In principe wil de school hulp (mini maal één leerkracht) tot in 1997. "Dan staat er namelijk een verande ring van het hele systeem op de rol", legt mevr. Van Dijke uit. "Dus het gaat eigenlijk om twee jaar. En als ook de gemeente die ene leerkracht niet wil betalen, dan zijn het onze kinderen die er de dupe van worden. Behalve het terugbrengen van het aantal leraren, ligt er nog een ander plan op de plank. "Het ministerie denkt er ook over om voor de oudste groep van De Veste en de groep van De Burcht maar één leraar meer te houden. En dat kan echt niet. Die persoon moet dan twee groepen gelijk les geven. Dat slaat terug op onze kin deren. Zij gaan er onderdoor", meent mevr. Van Houdt. "De vraag aan de gemeente is dan ook een roep om hulp van de ouders. Maar we laten het er niet bij zitten." In het ouderco mité zitten naast mevr. Van Houdt- Baaij en mevr. Van Dijke-Verkam- man ook nog mevr. A.M. Pollie- Kleijn en mevr. A. van der Jagt-de Mooy uit Tholen. "Dat is bijzonder spijtig, maar het is ingegeven door de fusie", zei waar nemend-dijkgraaf J.L. van Gorsel, die zijn eerste algemene vergadering leidde sinds het afscheid van dijk graaf I.C. Hage. De hoofdingelan den waren allemaal present en mop perden af en toe flink. Het water schap Tholen had immers bij de fusie van de vier waterschappen boven de Westerschelde per 1 janu ari 1996 gepleit voor nieuwe verkie zingen of anders tijdelijke handha ving van alle 110 hoofdingelanden. Provinciale staten kozen vrijdag in overgrote meerderheid voor een kleinere algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden van 62 leden. De hoofdingelanden met de meeste stemmen mogen blijven zitten, waarbij het aantal per categorie (ingezetenen, (bedrijfs)gebouwd, ongebouwd, pachters) nog beperkt is. De twee Thoolse statenleden mr. J.A. de Boe (CDA) en H. Venekamp (PvdA) waren vrijdag in Middel burg de enige twee tegenstemmers. Hun twee collega's M. Dijke (SGP) en J. v.d. Reijdt (D66) gingen accoord met een algemene vergade ring van 62 leden. Zij vonden 110 onwerkbaar. Zowel Dijke als Vene kamp zijn ook hoofdingelande van het waterschap Tholen en Vene kamp noemde dinsdagavond het sta tenbesluit 'niet verstandig.' Hij schreef het toe aan foute wetgeving van de Tweede en de Eerste Kamer, dat democratische waterschapsver kiezingen zomaar ongedaan gemaakt kunnen worden door 12 Thoolse hoofdingelanden weg te sturen. "In betreur dat in hoge mate, want op Tholen vielen de water schapsverkiezingen niet, zoals over al elders in Zeeland, gelijk met de gemeenteraadsverkiezingen. Men heeft hier dus bewust gekozen, maar feit is, dat de zaak vrijdag is afge daan. Het waterschap kan niet meer in beroep, particulieren misschien wel, maar dan wordt de fusie mis schien opgeschort en moeten we alle gezworenen van de vier waterschap pen handhaven. Dat kost ook veel", zei Venekamp. Het stond hem niet aan, dat interim dijkgraaf drs. H. Eversdijk had geventileerd, dat het waterschap Tholen verdeeld was. Volgens Venekamp waren er in een besloten voorvergadering weliswaar hoof dingelanden (o.a. M. Dijke-red) tegen een algemene vergadering van 110 leden, maar het officiële, open bare standpunt was, dat het hele waterschap Tholen verzet aanteken de tegen het wegsturen van hoofdin gelanden. A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder reageerde heel fel en scherp op het besluit van provincia le staten. Hij voelde zich ook 'in de steek gelaten door de grote jongens', de andere waterschappen, want Tho len stond in feite alleen in het plei dooi voor handhaving van alle 110 hoofdingelanden. "Wij hebben een gedegen standpunt geformuleerd en gefundeerde bezwaren ingediend bij de provincie, maar het is heel dun netjes overgekomen. En deze alge mene vergadering is toch het hoog ste gezagsorgaan van het nog steeds zelfstandige waterschap Tholen! Wij voelen ons in een onterechte hoek geplaatst", zo fulmineerde Van Nieuwenhuijzen. Tholen was niet alleen boos over het ontslaan van 12 hoofdingelanden, ook de verdeling per categorie zat dwars. Er stromen per 1 januari 2 Thoolse pachters (J. Akkermans en J.L.C. Mol) door naar Zeeuwse Eilanden, maar de groep gebouwd had zich in december al sterk gemaakt voor een derde vertegen woordiger in de persoon van G. Westerweel. De VVD-fractie diende vrijdag tijdens het statendebat een amendement in om wijziging in de verdeling per categorie binnen de verschillende waterschappen te krij- ZIE VERDER PAG. 13 Tholenarcn krijgen de (compost)zak Gewonden bij ongevallen in Sint-Maartensdijk en Poortvliet Prot. chr. basisscholen Tholen, Oud-Vossemeer en Anna Jacobapolder fuseren in 1996 Wethouder bij opening fototentoonstelling Derde Wereld: respect en waardering voor eikaars culturen Loodgieters worden elf keer gered uit pand Wilhelminastraat in Stavenisse Concourswinnaar Albert van Driel: Spelen met gevoel is de essentie van de muziek Gele en rode kaart voor secretaris De Korte van waterschap Tholen Martijn Minheere met eerste wedstrijdvangst meteen nationaal kampioen; ook vistitel voor Jeroen Vermaas Degradatie nog dreigender voor Smerdiek en Vosmeer VOOR ELKE AKKERGROND IS ER EEN GESCHIKT ZAAD Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Vanmiddag om drie uur opent de Beurs Tholen in de veiling te St. Annaland. Leerlingen van de plaat selijke De Casembrootschool zullen met ballonnen het evenement voor het publiek openstellen. Voor de organisatoren Laban Hage en Leo Troost is deze eerste consumenten beurs een gedurfd initiatief. Met vele anderen zijn ze zeer benieuwd, of deze nieuwe poging voor de doodgebloede expo Tholen aanslaat. Modeshows vormen de trekpleister van de beurs, die vanavond tot tien uur is geopend, vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vanavond om half acht is de eerste modeshow van Mary Ann, vrijdagavond is de beurt aan mode huis Pleune met nog een toegift van Mary Ann. Zaterdag presenteert Pleune om half drie dames-, heren en kinderkleding. La Babouche laat daarvoor (12.00 en 13.30 uur) en daama (16.00 uur) nog bruidsmode zien. Zaterdag komt bovendien voor de jeugd de Philips Cd-wagen met computerspelletjes en karaoke voor de Thoolse zangtalenten. De beurs Tholen telt 31 deelnemers: onderne mers en verenigingen, zoals de Anbo en de Anib. Mevr. R. C. van Damme-van Popering is nog redelijk gezond. Dinsdag hoopt ze honderd jaar te worden. Mevrouw R.C. van Dam me-van Popering die sinds 1981 in Sint Maartenshof te Sint-Maar tensdijk woont. De eeuwelinge geniet nog van de dagen die ze in het tehuis doorbrengt. Lopen kan ze niet meer, maar haar gehoor-en gezichtsvermogen zijn nog rede lijk goed. Meestal zit ze op haar kamer. Ze heeft een vrolijk en opgeruimd karakter. Over haar hoge ouderdom zegt ze:"Het gaat wel. Ik mag niet mopperen, maar dansen kan ik niet meer hoor." Dat heeft ze wel veel gedaan toen ze nog jong was, vertelt ze. Ook stond ze graag op de schaats, op de watergang bij de Oostsingel ('t Kaetje'). Als kind woonde Rachel eerst in de Vijf Zinnen. Het gezin verhuisde later naar de Wilhelmi nastraat ('Bosje') met haar drie zusjes Lena, Antje en Johanna en haar broers Jan en Johannes. Net als haar zus Johanna vertrok ze om te gaan 'dienen', als dienstbo de werken in een huishouden, vaak met kost en inwoning. Mevrouw Van Damme werkte achttien jaar bij de familie Zijl- ker-Bruins in Bilthoven. Een oor konde van de Nederlandse vereni ging van huisvrouwen aan de wand van haar kamer herinnert daar nog aan. "Ik heb het er heel goed gehad. Ik kon er lekker eten en ik werd goed gekleed. Ik heb altijd schappelijk gewerkt." Ze trouwde met Johannes van Damme. Het echtpaar woonde op de Markt en bleef kinderloos. Nadat haar man gestorven was verhuisde ze op oudere leeftijd naar een bejaardenwoning aan de Bloemenlaan. Naast haar woon den haar zussen Lena en Antje. Toen die in het bejaardenhuis terecht kwamen zocht ze hen elke dag op in het tehuis. Ze hielp hen met het eten, deed boodschappen of legde kleren gereed. Ook binnen het tehuis verhuisde ze. Door de opnamestop moest een gedeelte van de vleugel waar zij woonde, dicht. In de herfst van 1994 verhuisde ze van nummer 30 naar nummer 29. Ze is nu een van de zestien overgebleven bewoners. Mevrouw Van Damme krijgt regelmatig bezoek van een achter nicht uit Bergen op Zoom. Dins dag wordt ze in het zonnetje gezet tijdens het koffiedrinken, samen met de andere bewoners en het personeel in de recreatiezaal. Er zal ook een klein toneelstukje worden opgevoerd in het dialect door mevr. Stoutjesdijk-Engel- vaart en de heer Hage. 's Middags komt burgemeester H.A. van der Munnik haar persoonlijk felicite ren met haar honderdste verjaar dag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1