Gele en rode kaart griffier De Korte Respect en waardering voor eikaars culturen opbrengen Loodgieters worden elf keer gered uit pand Wilheminastraat Op Tholen 524 buitenlanders uit 46 landen Zaterdagmiddag in Haestinge mengelmoes Korps Suikerunie wint wedstrijd in Stavenisse Stijging in vervoer pont Kruiningen Schitterendü Jeugdbrandweer St. Philipsland naar landelijke blus wedstrijden Donderdag 6 april 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Waterschap Tholen likt de wonden Tegen het einde van de wedstrijd - 31 december hoopt hij vervroegd uit te treden - heeft griffier J.D. de Korte van het waterschap Tholen dinsdagavond nog twee kaarten gekregen. Een gele van de Oud-Vössemeerse hoofdinge- lande A.L. Aarnoudse en een rode van de St. Philipsland- se waterschapsbestuurder A.A. van Nieuwenhuijzen. Feilbaar Zeeuwen kieken 't Zuiden. Dat is de titel van de fototen toonstelling die vrijdagmiddag werd geopend in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zeeuwse fotografen legden in Derde-wereldlanden markante mensen, plaat sen en gebeurtenissen vast op de gevoelige plaat. Tussen de vijftig foto's hing ook een exemplaar van Eendracht- bode-redacteur A.M. de Viet uit Sint-Maartensdijk. Integratie allochtonen Bier soort drab Mooie aanloop Muziek, hapjes, drankjes van 13.30-17.30 uur Deze week ging het festival Cultureel Gekleurd van start. Het festival dat tot en met maandag duurt, wordt gehou den in Zeeland, Brabant en Vlaanderen en dient om Nederlanders een bredere kijk op andere culturen te geven. De organisatie van Cultureel Gekleurd is dit jaar uitgebreid. Naast de beheerder H.C. Visser van Haestin ge, het jeugd- en jongerenwerk Tholen en vrijwilligers van de begeleidingsgroepen asielzoekers, doen nu ook de openbare bibliotheek en de Marokkaanse vereniging Jamaït Salam mee. Kinderkoor Eieren schilderen De nieuwe collectie Perzen Berbers en Nepaltapijten o. tOt/x r/e cfPit BOSSTRAAT 24 Marco Aarnoudse en Corné van de Graaf zijn elf keer de pineut. Elf keer zijn ze slachtoffers van een brand die elf keer op dezelfde manier ontstaat. Elf keer komen ze er gelukkig heelhuids van af. Maar elf keer op een wat andere wijze want geen enkele blusgroep haalt ze precies op dezelfde manier uit hun benarde situatie. Als een trein In de algemene vergadering van 10 februari had De Korte op vragen van hoofdingelande Van Nieuwenhuij zen verklaard, dat het reglement van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden goedgekeurd moet worden door de minister van verkeer en waterstaat. 'Er kan dus beroep wor den ingesteld bij de Kroon', zei de griffier in februari. Dinsdagavond legde hij in de Wellevaete echter uit, dat er na de statenbeslissing van vrijdag op grond van de water schapswet in feite geen beroep mogelijk is. In theorie is er wel een mogelijkheid, maar alleen wanneer bijvoorbeeld de taak wijzigt of het gebied verandert en dat is niet het geval. "De Korte zal met gezag spreken, maar hebben we bezwaar aangete kend tegen het reglement, waarop geen beroep mogelijk is? Dat is vreemd. Ik ben niet overtuigd, maar ik ben halstarrig. Ik verwacht ant woord op al onze vragen vanuit Middelburg. De staten hebben in wijsheid besloten, maar of het wijs is wat de staten vrijdag besloten hebben, betwijfel ik", zei Van Nieu wenhuijzen. "Dat de staten altijd in wijsheid besluiten, moet ik ontken nen", merkte Venekamp op, behalve hoofdingelande, ook statenlid. De Korte trok zijn uitspraak in februari terug. "Ik ben ook feilbaar. Die beroepsmogelijkheid bleek niet juist. Dat heb ik een beetje te vlug gezegd, maar vrijdag zijn alle bezwaren van Tholen door de pro vincie gewogen en het is nu einde." VERVOLG VAN PAG. 1 gen. Hierbij speelde de tweede Thoolse pachterszetel een belangrij ke rol. Tot zijn verbazing had Vene kamp in de Zeeuwse statenzaal van gedeputeerde Dek gehoord, dat Tho len zelf gepleit had voor een grotere vertegenwoordiging uit de land bouw. "Dat heb ik in de algemene vergadering nooit begrepen", aldus de Thoolse hoofdingelande. Van Gorsel erkende, dat hij dit in de fusie-stuurgroep naar voren gebracht had. "De agrarische verte genwoordiging was onderbedeeld, maar onze intentie was 3 vertegen woordigers van de eigenaren onge bouwd en 1 pachter in plaats van 2- 2." Venekamp noemde het jammer, dat dit niet teruggekoppeld was met de algemene vergadering. "Nu was het voor ons een voldongen verras sing." Ook P.C.A. Versluijs uit St. Philips- land was hier kwaad over. "Op 23 december hebben wij al naar die verdeling per categorie gevraagd, maar het bestuur reageerde toen afhoudend. Onze opmerkingen zijn niet naar behoren behandeld." De dijkgraaf vond het allemaal een kwestie van 'geven en nemen.' "Toen er namen in de krant kwamen wie er wel en wie niet zou doorstro men naar het nieuwe waterschap, ontstond er onrust. En we moesten knopen doorhakken." A.A. van Nieuwenhuijzen vond het een foute gang van zaken. "Ons is voorgespiegeld, dat op basis van de waterschapskosten in 1993 de ver deling per categorie voor het nieuwe bestuur vastgesteld zou worden. Wanneer dat niet gebeurt, is dat strijdig met de waterschapswet en ontstaat er per categorie ook een stuk frustratie!" Van Nieuwenhuijzen nam daar geen genoegen mee. "De secretaris mag het boetekleed dan aantrekken, we mogen toch verwachten dat hij weet waarover hij spreekt. En zover hoef de je er niet voor te zoeken: in arti kel 5 van de waterschapswet staat het al", aldus de vlijmscherpe hoofdingelande uit Anna Jacobapol- der. Hij maakte duidelijk zich hier over zo kwaad te maken 'omdat bin nen de kortste keren de helft van de hoofdingelanden moet vertrekken.' Dijkgraaf Van Gorsel stelde vast, dat de Thoolse bezwaren vrijdag in de Middelburgse statenzaal gewoon ongegrond zijn verklaard. "We heb ben gestreden, maar verloren." P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland noemde het echter onverstandig om de strijdbijl te begraven. Ook H. Venekamp achtte er 'niets op tegen om de antwoorden van gedeputeer de staten af te wachten.' J.M. Aarnoudse wilde eerst de alge mene vergadering peilen of er wel behoefte is om in beroep te gaan, want hij vreesde dat het fusieproces dan zal stagneren. Van Gorsel respecteerde het besluit van de democratisch gekozen pro vinciale staten en de andere drie waterschappen die accoord zijn gegaan met de bestuurlijke opzet. "Is het niet verstandig om nu te wer ken aan het waterschap Zeeuwse Eilanden, anders schuif je maar din gen op de lange termijn. Er is behoorlijk diep over nagedacht, alle zaken zijn uit en te na besproken. We hebben onze gevoelens in twee statencommissies geuit, laten we nu loyaal zijn en ons sterk maken om een brug te slaan tussen waterschap en burgers. Dat verschil dienen we zo klein mogelijk te maken", zei Van Gorsel. Hij zich zich ook wel over de gang van zaken verwonderd te hebben, maar de dijkgraaf accep teerde het statenbesluit nu. G. Westerweel wilde toch nog opmerken, dat er iemand uit de alge mene vergadering door de uitspraak in Middelburg het bos wordt inge stuurd en daar kon hij niet direct vrede mee hebben. Ook zijn collega hoofdingelanden van de categorie gebouwd, de groep ongebouwd en gezworene J. Akkermans onder steunde het voorstel van P.C.A. Ver sluijs om eerst de stukken uit Mid delburg af te wachten en 12 juni pas een beslissing te nemen of er alsnog in beroep gegaan wordt. Als dat ten minste kan. Het waterschap Tholen keurde dinsdagavond wel de bijdragere geling riolering buitengebied goed, evenals de capaciteitsverho ging van gemaal Loohoek bij Poortvliet voor 350.000 gulden, al werden daar diverse vraagtekens bij geplaatst. De veerdienst Kruiningen-Perkpol- der heeft in februari ten opzichte van dezelfde maand in voorgaande jaren meer auto's vervoerd. Sinds 1992 daalde het aantal vervoerde auto's gestaag, maar nu is dat in februari toegenomen van bijna 85.000 in 1994 tot ruim 88.000 dit jaar. De hoeveelheid vervoermiddelen die achterblijven op de aanlegplaatsen daalt echter nog steeds flink. Onder de klanken van de Zaïrese zanger Tama Tama bekeken de genodigden, onder wie ook wethouder J. van der Jagt de fototentoonstel ling 'Zeeuwen kieken het Zuiden'. Wethouder J. Versluys opende de rondreizende tentoonstelling die al in meerdere Zeeuwse gemeenten te zien was. De expositie is georgani seerd door het centrum voor ontwik kelingssamenwerking (COS) Zee land in het kader van het festival Cultureel Gekleurd dat maandag begon en tot 10 april duurt. De ten toonstelling is hier een onderdeel van. Tholen telt 524 allochtonen uit 46 verschillende landen. Versluys noemde het in zijn openingswoord noodzakelijk dat er in de gemeente bijzondere aandacht wordt besteed aan de integratie van de allochtonen. "Om dat zo goed mogelijk te laten verlopen is het onontbeerlijk dat de Thoolse bevolking kennis kan nemen van cultuur en levensomstan digheden in die thuislanden", zei de wethouder. "Het festival Cultureel Gekleurd wil niet alleen een kleurrij ke waaier van kunstuitingen bieden. Het wil de kunstvormen die ontstaan waar culturen elkaar ontmoeten, naar voren halen. Uitgangspunten van dit festival zijn het respect en de waar dering die we voor eikaars culturen kunnen opbrengen." De expositie in de hal van het gemeentehuis laat boeiende momentopnamen zien uit Derde-wereldlanden. Vierentwintig fotografen leverden 50 afbeeldingen aan voor de tentoonstelling. Indruk wekkende beelden zoals een optocht in India met de legendarische held Karua uit het Mahabharata-epos. Of een kleurige uitstalling van verfstof- fen in Vietnam. Indrukwekkend is ook de foto van de Uros-indianen die leven op zelfgemaakte, drijvende rieteilanden in het Titicacameer in Peru. Elke foto vertelt haar eigen verhaal. Soms zelfs meer dan het bij schrift vermeldt. De sfeer spreekt eruit. Bij de opening van de tentoon stelling zorgde gitarist en zanger Tama Tama uit Zaïre voor de (Frans talige) muziek. Eén van de sfeervolle foto's op de tentoonstelling is van Arie de Viet. Het beeld laat leden van de Itesot- stam uit Uganda zien, die door mid del van 'rietjes' bier drinken uit een grote pot. Het gezin De Viet verbleef van juli 1981 tot oktober 1984 in het centraal-Afrikaanse land. "Mijn vrouw was in het oostelijke Teso- district werkzaam als arts in een lep raziekenhuis. Ik verrichtte er hand en spandiensten zoals het halen van boodschappen en medicijnen. Later verzamelde ik ook patiëntengege vens voor een Engels onderzoeksbu reau", vertelt De Viet. "In die tijd hadden we veel contact met de bevolking en we werden ook regel matig uitgenodigd voor bruiloften en oogstfeesten. Dan werd er ook der gelijk bier gedronken." De vrouwen van de Itesotstam brou wen het bier. "Het is een proces dat een paar weken duurt. Het bier wordt gemaakt van gierst. Dat groeit daar Leden van de Itesotstam in Uganda drinken met 'rietjes' bier uit een pot. in overvloed. Het uiteindelijke resul taat is echter bepaald geen heerlijk, helder Heineken, maar een soort drab. Daar kun je echt niet doorheen kijken. Het is zodoende wel erg voedzaam en het wordt gedronken met zelfgemaakte rietjes van zo'n anderhalve meter lang", legt de Sint- Maartensdijkse fotograaf uit. "Elk rietje deel je met zo'n drie man. De drank smaakt niet naar het bier dat wij hier kennen. Het is een beetje zoetig. Als de pot leeg raakt, wordt ze bijgevuld met heet water." De Viet vertelt dat de Itesotstam bekend is om deze drank. In een ander deel van Uganda maakt men bijvoorbeeld bananenbier. De drank van de Itesots is een bijzonder brouwsel. "Het ver andert van smaak, naarmate het lan ger staat. Op de eerste dag smaakt het anders dan op de tweede, derde, vierde of vijfde. Het gaat van zoet naar zuur. Na de vijfde dag is het niet meer te drinken", zegt De Viet. "Elke dag heet het bier dan ook anders. Zo heeft iedereen zijn eigen smaak. Er was een man die van heel zoet bier hield. Dat noemden ze 'babybier'. De vrouw die de drank gebrouwen heeft, proeft er het eerst van. Dat is om te laten zien dat het niet vergif tigd is." De Sint-Maartensdijkse fotograaf vertelt verder dat er bij de Itesotstam niet echt honger heerst. De cassavewortel (maniok), gierst en sorghum (ook een soort graan) groei en er genoeg in dit savannegebied. De Ugandese munteenheid is zo weinig waard, dat het bier ook wel als betaalmiddel wordt gebruikt. De wethouder van welzijn liep na zijn openingstoespraak, met de gas ten langs de tentoonstelling en raakte onder de indruk. "Het is prachtig. Je zoekt eigenlijk naar de volgende groep foto's. Vijftig is nog te wei nig", zegt Versluys. "Het vormt een mooie aanloop naar het festival Cul tureel Gekleurd. Door er zo ook wat meer aandacht aan te besteden, hopen we dat er dit jaar veel animo zal zijn voor het festival. De tentoon stelling in het gemeentehuis loopt nog tot en met vrijdag 21 april en is te bezichtigen van negen tot twaalf uur en van half twee tot drie uur. In het kader van het festival worden er drie evenementen georganiseerd. Gisterenmiddag kon de jeugd van de basisscholen in gemeenschapscen trum Meulvliet te Tholen luisteren naar een vertelling van Hans Hagen en Erik Karsemeijer over de legen darische Gilgamesj, koning van Uruk (tegenwoordig het zuiden van Irak). Het befaamde Gilgamesj-epos (een Babylonisch heldendicht) werd in spijkerschrift op duizenden klei tabletten geschreven en gevonden in de bibliotheek die de Assyrische koning Assurbanipal III in de stad Nineve aanlegde. In Meulvliet voer de één van de twee vertellers het woord en de ander maakte de gelui den erbij. Het tweede evenement - de intercul turele manifestatie Mengelmoes - is aanstaande zaterdag aan de beurt. Mengelmoes wordt van half twee tot half zes gehouden in gemeenschaps centrum Haestinge in Sint-Maar tensdijk. Wethouder Versluys opent de middag. Een gelegenheids-kin derkoor uit Sint-Annaland verzorgt een internationale zangmedley en ook de Turkse band Cocktail treedt op. Verder staat de cabaretier Karim Mounir (van Marokkaanse afkomst) op de planken. Hij streeft naar de schepping van het nieuwe Neder landse lied dat de huidige samenle ving weerspiegelt. Mounir spreekt over het leven, de contacten, dro men en gevoelens van de Nederlan ders van buitenlandse afkomst. Hij heeft het over de moeite die ze heb ben om een plaats in de samenleving te bemachtigen. Mounirs teksten zijn Nederlands en zijn melodieën Marokkaans. Ook de flamenco-dansgroep Fer nando y José zet haar beste beentje voor op Mengelmoes. Tegelijkertijd wordt er in een andere zaal een kin derprogramma verzorgd. De jonge ren kunnen zich daar laten schmin ken, ze mogen eieren beschilderen en Sarien Bout uit Tholen verzorgt samen met hen een muziekprogram ma. In de 'video-zaal' worden Films gedraaid over carnaval, ramadan, religieuze feesten en toeristische informatie over Marokko. Daarnaast is er een informatiemarkt met diver se stands. Vluchtelingen, asielzoe kers en andere etnische minderhe- BERGEN OP ZOOM 01640-42216 Advertentie LM. den verkopen er hapjes en drankjes uit hun thuisland. De beiaardier Gerard de Waardt speelt deze week op de carillons van Tholen en Sint-Maartensdijk mu ziek die op het thema 'cultureel gekleurd' gericht is. Maandag wordt het festival Cultureel Gekleurd afge sloten met een filmavond in Meul vliet. Daar wordt om half acht de film Temptation of a Monk' van de Chinese Clara Law. Het verhaal ver telt over een oude keizer die op ster ven ligt. Zijn twee zoons strijden om de opvolging. De keizerlijke gene raal Shi is ondergeschikte van één van de broers. Maar hij acht zijn meester niet geschikt om het rijk te besturen en hij loopt over naar de andere partij. Zijn voormalig heer wordt vervolgens vermoord. Uit wroeging vlucht Shi en komt na vele omzwervingen bij een arm klooster waar hij besluit te blijven. De jeugdbrandweer van Sint-Phi- lipsland presteert onder Thoolse vlag nog net zo goed als onder de Sint-Philipslandse. Dat bleek zater dag bij de gewestelijke wedstrijden in Tiel. De aspiranten moesten daar een brand in een bedrijfsloods blus sen. Tijdens het verkennen bleek er brand te zijn ontstaan op de begane grond die doorsloeg naar de eerste verdieping. Ook stond er beneden een gasfles die (nadat ze gekoeld was) werd verwijderd. Het team met bevelvoerder Harm Verwijs, aan- valsploeg Winfred Kaashoek en Cennie Reijngoudt, blusstofploeg Michel v.d. Est en Jan v.d. Reest en pompbediende Albert van Kolt- hoorn, klaarde de klus in zeventien minuten. Dat leverde een eerste plaats op. De junioren moesten eerst vier hin dernissen nemen voor ze aan het werk konden. Bij het afleggen moesten ze een woningbrand met doorslag naar de buren blussen. Na een grondige verkenning door de bevelvoerder en de nummers 1 en 2, werden de stralen ingezet en het vuur geblust. Het team bestaat uit bevelvoerder Willem Ridderhof, aanvalsploeg Maurits Verwijs en Pieter Geluk, blusstofploeg Bart Steijn en Jurgen Neele en pompbe diende Rijk Sturris. Deze ploeg had achttien minuten nodig om de opdracht te voltooien. Dat was genoeg voor een tweede plaats. Naast de wedstrijden, moesten negen junioren en vier aspiranten ook nog toetsen afleggen. Hoofdlei der Arco Kunst deelde aan het einde van de dag de diploma's uit. Burge meester H.A. van der Munnik maak te de uitslag bekend tijdens de brandweerwedstrijden te Stavenisse. Ook de leiders Arco Kunst, Teus Walpot, Jarco Kosten, Rien van Duuren en Jaap Verwijs (die door ziekte afwezig was) waren trots op hun ploegen. Zowel de aspiranten als de junioren komen op 10 juni in Leerdam uit op de landelijke wed strijden. Ze speelden zaterdag voor loodgie ters tijdens de brandweerwedstrij den in Stavenisse waar elf korpsen aan deelnamen. Tien uit West-Bra bant en een uit Zeeland. Blusgroep Stavenisse nam de organisatie op zich en moest samen met de zes juryleden al rond zeven uur in de kazerne zijn om de eerste ploeg uit Dinteloord af te wachten. In de woning naast de werkplaats van aannemingsbedrijf Roozemond aan de Wilhelminastraat zijn ze boven bezig met gasbranders. Er ontstaat brand. Zo erg dat het vuur door het plafond heen slaat. Eén van de loodgieters ziet kans naar bene den te vluchten maar slaagt er niet in het pand te verlaten, de ander wordt door de rook bedwelmd en blijft op de verdieping achter. De eigenaar van de werkplaats, gespeeld door Gabri Jansen gaat poolshoogte nemen, kijkt in het trappenhuis en ziet dat de vlammen steeds verder om zich heen slaan. Hij is zo ver standig om de deur achter zich dicht te doen wanneer hij het pand verlaat om de brandweer te waarschuwen. Die arriveert met een hoge druk- spuit. De wagen heeft water bij zich maar de ploeg moet de tank ook voeden uit de brandkraan verderop in de straat. Jansen wacht de brand weer op. Hij geeft tekst en uitleg ter wijl hij met de bevelvoerder naar de deur van het pand loopt. Razendsnel moet de bevelvoerder besluiten hoe hij naar binnen gaat. Neemt hij Jan sen mee om de weg te wijzen of besluit hij op zijn eigen mensen te varen? Er zijn steeds zes aanvallers en elke man, of het nou een pomp bediende is of een verkenner, krijgt een jurylid achter zich aan die let op de handelingen die bij de actie ver richt worden. 'Veilig terug naar de basis,' is het motto van de wedstrijd. Het heeft een dubbele betekenis: de veiligheid dient voorop te staan. En de basis kennis dient niet te worden verge ten. Er zijn heel wat punten te scoren want de oefening bevat maar liefst 124 handelingen die beoordeeld worden. De opzet is om zo snel mogelijk onder dekking van een straal water de slachtoffers te red den. Gaat een ploeg echter zonder water naar boven dan wordt dat als grove fout gerekend: min tien pun ten. De echte vlammen zijn vervan gen door een vlammenbord. En er wordt gebruik gemaakt van een knetterkast en lichtslangen. De blusgroep dient de slachtoffers over te dragen aan het personeel van de ambulance, het vuur 'af te blus sen', een naverkenning uit te voeren en het pand te ventileren om het ver volgens aan de eigenaar terug te geven. De brandweerwedstrijd trekt veel bekijks: spuitgasten van andere korpsen maar vooral veel toeschou wers uit het dorp zelf die achter de afzetting op de stoepen moeten blij ven. Kinderen kruipen er nog wel eens onderdoor om dichter bij te kunnen komen. Voor de reddingsactie staat drie kwartier maar de ploegen klaren het in een half uur. A.M.C.G. Engelen, leider van het algemeen brandweerwedstrijd co mité is zeer te spreken over de manier waarop de blusgroep Stave nisse de dag in banen leidt. "De organisatie loopt als een trein. Het is mooi dat de werkplaats erbij gebruikt mag worden." Volgens Engelen is het van groot belang om dergelijke oefeningen te houden. "Het gaat vaak om kleine punten die een brandweerman wel eens ver geet. De basiskennis, daar moeten we op letten. Vanaf het uitrukken tot het afmelden." Het oefenen vindt die dag door heel Nederland plaats. Er doen in totaal 1085 korpsen aan mee. Als baanmedewerker fungeert in de Wilhelminastraat Ko Polder man. Na de wedstrijden worden onder leiding van juryvoorzitter J. van Rijsbergen uit Woensdrecht de punten opgeteld. Het verschil tussen de eerste en de laatste blusgroep bedraagt 193 punten. Het korps van de bedrijfsbrandweer van de Suiker unie uit Dinteloord behaalt de hoog ste score: 1359. Tweede wordt de groep uit Oudenbosch en derde de blusgroep uit Dinteloord, 4 Etten- Leur, 5 Halsteren, 6 Sint Willebrord, 7 Roosendaal, 8 Isover uit Etten Leur, 9 blusgroep Terheijden, 10 De Schelde uit Vlissingen en 11 Fokker Woensdrecht. Burgemeester H.A. van der Munnik reikte in de Stove de prijzen uit. De bevelvoerder van de bedrijfsbrandweer De Schelde uit Vlissingen opent voorzichtig de deur van de werkplaats nadat eigenaar Gabri Jansen middenalarm heeft geslagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13