Raad in verwarring over varkens in St. Philipsland Proefabonnement Weer onderzoek naar borstkanker DEALER AUTO VERKOOP 200 OCCASIONS Beheerscommissie van Meulvliet: jeugdhonk niet alleen voor Thjos Vergrijsde PvdA zoekt kaderleden A. Boxhoorn plotseling overleden 31 maart t/m 8 april 3i(i! A-3. Waterschap laat provincie opdraaien voor verontreiniging Van der Linde: paniekreactieHeijboer: ver beneden peil Thoolse vrouwen 50 t/m 69 jaar Wethouder krijgt 65 handtekeningen van Thoolse jongeren Donderdag 30 maart 199 51e jaargang no. 20 Na een lange, vaak verwarrende discussie heeft de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag de mogelijkhe den voor varkenshouderijen op St. Philipsland verder beperkt dan het voormalige gemeentebestuur daar voor de herindeling van plan was. Dit gebeurde via de zoge naamde facetherziening bestemmingsplan Buitengebied. Akkerbouwers mogen met een neventak (bijvoorbeeld varkens) niet verder gaan dan 2500 m2 en wanneer ze volledig omschakelen van bijvoorbeeld akkerbouw naar glastuinbouw, is 5000 m2 toegestaan. Alleen L. Walpot (SGP) en M.H. Schot-de Hoog (AOV) vonden dat laatste te ruim bemeten. MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Vrijstelling Paniekreactie In april en mei wordt onder Thoolse vrouwen een bevol kingsonderzoek begonnen naar borstkanker. Het gaat om vrouwen in de leeftijd van 50 t/m 69 jaar in de voormali ge gemeente Tholen. Voor Sint-Philipsland is een soort gelijk onderzoek gepland in de zomer van 1996. Op Tho len worden volgende maand twee voorlichtingsmiddagen gehouden. Een op tien Deze week Kruisakkers 12 bij GAMMA Bergen op Zoom Door het overhandigen van 65 handtekeningen aan wet houder J. Versluys heeft de Thoolse jeugd maandagavond het verzoek om een eigen ruimte voor jeugdsoos Thjos kracht bijgezet. "We willen gezellig met jongeren van onze leeftijd samenkomen. Het liefst in een ruimte die we naar onze eigen smaak kunnen inrichten", hield Rosanne Mertens de welzijnscommissie voor. Thjos schreef ook een brief aan de gemeenteraad. Problemen De sterk vergrijsde PvdA Tholen, die de afgelopen 2 1/2 jaar door overlijden, opzegging en verhuizing terugliep van 105 naar 80 leden, is op zoek naar leden en vooral naar kader. "Het werven van kader is eigenlijk nog belangrijker dan nieu we leden", zegt voorzitter J. van Akkeren uit Tholen, die zich zorgen maakt over de toekomst van de afde ling. Hij blijft zelf nog een halfjaar aan, maar dan legt hij de lejding van de partij neer. Van Akkeren wil ove rigens als bestuurslid medewerking blijven geven. Penningmeester J. Westdorp uit St. Annaland stopt vol ledig. Van de huidige vijf fractiele den, nemen er na deze raadsperiode twee afscheid: wethouder P. van Schetsen en raadslid A. den Haan. "Het was geen dringen om op een verkiesbare plaats te komen", zegt Van Akkeren. Een minpunt noemt hij ook het feit, dat er bij de staten verkiezingen geen enkele Thoolse PvdA-kandidaat was. "Dat mag niet meer gebeuren. Het bestuur daagt de afdeling uit om gezamenlijk de komende twee jaar te werken aan versterking van onze afdeling." Ondanks alle zorgen - ook over de teleurstellende uitslag van de staten verkiezingen - bleef de PvdA Tho len bij de raadsverkiezingen in november fier overeind. "Met de nieuwkomers op het Thoolse poli tieke toneel hielden we rekening met verlies van 1 zetel, maar we handhaafden de 5 dankzij de kwali teit en de herkenbaarheid van onze kandidaten", zegt voorzitter Van Akkeren. De nieuwe PvdA-statenfractie heeft drs. D.J. Holtkamp uit Goes als voorzitter aangewezen als opvolger van de vertrekkende P. de Nooijer. Plaatsvervangster wordt mevr. I. Sturm uit Zierikzee. Fractiesecreta ris blijft ir. D. Eveleens uit Elle- woutsdijk. Teleurgesteld over de houding van het waterschap, neemt de provincie Zee land noodgedwongen ook de laatste 132.000 gulden voor haar rekening, die gemoeid zijn met de extra sane- ringskosten van een gedeelte Stoof- dijk bij Scherpenisse. Om in de toe komst bij de aanleg van de rondweg Poortvliet niet opnieuw voor dergelij ke kosten op te draaien, kondigt de provincie nu al aan, dan ruim voor de aanbesteding een milieutechnisch onderzoek te laten verrichten. De eventuele saneringskosten van veront reinigde grond worden dan geraamd, waarna met het waterschap overleg kan plaatsvinden over verdeling van de kosten. Bij de bochtafsnijding te Scherpenisse is 1000 ton matig tot sterk verontreinigde grond afgevoerd en gereinigd of gestort. Licht veront reinigde grond wordt in het werk ver werkt. Vrijkomende verhardingsma terialen worden eveneens afgevoerd. De totale kosten zijn 3 ton, waarvan het waterschap 44% of 132 mille zou moeten betalen. Het waterschap is eigenaar van de 30 jaar oude weg. Omdat er sprake is van verjaring, kan het waterschap de saneringskosten niet meer verhalen op de veroorzaker de cultuurtechnische dienst en de pro vincie Zeeland. Zonder de bochtaf snijding, had er geen sanering hoeven plaats te vinden. Het waterschapsbe stuur vindt, dat de provincie een soort vrijwillige sanering uitvoert die ze zelf moet betalen. "Het waterschap is geen veroorzaker van de verontreiniging en heeft als doelcorporatie ook geen enkel belang bij de wegreconstructie." Varkenshouder Nell uit Anna Jacobapolder praat tijdens een schorsing van de Thoolse gemeenteraad de PvdA-fractie even bij. De voormalige gemeente St. Phi lipsland was al verder met de voor bereiding van een herziening voor plan Buitengebied dan Tholen. Van daar dat de Thoolse raad maandag de St. Philipslandse situatie defini tief kon regelen. Varkenshouder J. Nell uit Anna Jacobapolder zag Op 67-jarige leeftijd is dinsdag plot seling dhr. A. Boxhoorn uit Tholen overleden. In ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom overleed hij aan de gevolgen van een hartaanval. Op een breed terrein was Boxhoorn vele jaren actief binnen de Thoolse gemeenschap: vooral in de kerk, politiek en de vakorganisatie. Hij was ouderling van de Gereformeer de Kerk, secretaris van het CDA, voorzitter van de ambtenarenbond CFO van het CNV, afdelingsvoor zitter van het Nederlands Bijbel Genootschap en sinds kort secretaris van de protestants-christelijke oude renbond PCOB. Voor de oprichting van de PCOB nam hij onlangs mede het initiatief. Eerder was Boxhoorn bestuurslid van de chr. mavo in Tho len. Bij streekmuseum de Meestoof verrichtte hij ook hand- en span diensten. In brede kring wordt zijn onverwachte overlijden als een gemis ervaren. dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de PZC voor 14,25 Naam: Adres: Postcode: Plaats: daardoor de geplande verplaat sing/uitbreiding van zijn bedrijf naar de Rijksweg in rook opgaan. "Er is nooit zwart op wit toestemming voor verleend", constateerde P. van Belzen (RPF/GPV). "Als we afwij kingen toestaan, zou dat een prece dent betekenen." Mevr. E. Frigge- Hogesteeger vond het ook 'erg jam mer' voor Nell. "Als het plan in de toekomst op Tholen ruimer wordt, kan de uitbreiding misschien alsnog plaatsvinden", zei het VVD-raads- lid. M.A.J. van der Linde (PvdA) noemde het 'vervelend' dat de pro blemen voor Nell niet op te lossen zijn. De herziening heeft tot doel, het voorkomen van nieuwe varkenshou derijen, het reguleren van de vesti ging van grondgebonden agrarische bedrijven en het stellen van voor waarden voor mestopslag. Wanneer de algehele herziening van plan Bui tengebied voor de gehele, nieuwe gemeente Tholen aan de orde komt, wordt de St. Philipslandse situatie gelijkgetrokken met Tholen. Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) wilde de zaak maandag al uniform regelen. Als neventak wilde ze het liefst 1500 m2 toestaan, maar als dat niet anders zou kunnen, 2500 m!. Het bebouwingsoppervlak voor omschakeling bracht ze terug van 60 tot 50%, maar de glastuinbouw wil de mevr. Schot meer armslag geven. "Dat is de enige tak waar nog werk gelegenheid in zit." Bij het natuur gebied Bruintjeskreek wilde het AOV-raadslid geen beperkingen. Daarentegen stelde ze voor de begrenzing voor agrarische bedrij ven uit te breiden van 100 tot 300 m in verband met mogelijke stank overlast. Mevr. Schot bleek daarin helemaal alleen te staan. Zowel D66, VVD, SGP, PvdA en CDA gingen accoord met 2500 m2 voor neventak en 5000 m2 voor omschakeling. Daarvoor is wel een vrijstelling van b. en w. vereist en D66, VVD, AOV en RPF/GPV wensten die bevoegdheid aan de raad in plaats van aan het college. "Vrijstelling is nooit een spoedeis ende zaak en de raad is het hoofd van de gemeente, dus moeten we het niet delegeren", vond J. van den Donker. De partijen met een wet houder, SGP, PvdA en CDA, lieten het allemaal graag aan het college over. Van Belzen had zich afgevraagd, of de herziening juridisch wel water dicht was en die vraag leefde ook bij de SGP en de PvdA. "Krijgen we geen problemen met de provincie, want Tholen en St. Philipsland zijn toch één gemeente?", aldus K.A. Heijboer. Van der Linde sprak over 'een paniekreactie.' "Dit is geen welover wogen beslissing, maar meer een noodverband. Een doekje voor het bloeden. Wel stelpend, maar heelt het ook? Hoe sterk is dit plan? Is er geen beroepszaak te verwachten, want rechter Polak deed bij de Raad van State niet gemakkelijk over de herziening van plan Buitengebied bij Sluis/Aardenburg in Zeeuws- Vlaanderen." W.C. van Kempen had 'met stijgen de verbazing' de andere fracties aan gehoord. "Eerst gaat u accoord en nu worden er wijzigingen voorgesteld. Voor Tholen en St. Philipsland zijn er twee verschillende plannen. De voormalige gemeente St. Philips land heeft een weloverwogen visie voorbereid, waarbij we voor het pro bleem Nell voorlopig geen oplos sing zien." Het CDA-raadslid hield vast aan de eerder in de raadscom missie ruimtelijke ordening uitge sproken 5000 m2. In zijn beantwoording zei burge meester Van der Munnik niet te weten, of het plan juridisch water dicht is. "De provincie is met de plannen van andere gemeenten bezig en de eerste besluiten zijn niet erg hoopvol. Het is zelfs de vraag of bij een neventak 1500 m2 kan blij ven staan. In Sluis/Aardenburg is dat geschrapt. Er lijken dus tekenen te zijn, dat de provincie over de vier kante meters moeilijk kan doen. De milieuwetgeving is er nog, maar misschien dat zowel 1500 als 2500 m2 door de provincie te ruim gevon den worden." ZIE VERDER PAG. 15 Op 13 april kunnen in gemeen schapscentrum Meulvliet aan de Zoekweg in Tholen vrouwen uit Tholea-stad, Oud-Vossemeer en Poortvliet terecht. Op 27 april zijn in recreatiecentrum Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk de vrouwen uit Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Scherpenisse en Sta- venisse welkom. Beide middagen beginnen om twee uur en zijn uitsluitend bedoeld voor dames tussen de 50 en 70 jaar. Behalve op de voorlichtingsbijeen komsten kunnen vragen ook telefo nisch gesteld worden bij de Gezond- heidswijzer van de GGD: 01640- 87415 (maandag t/m donderdag 13.00-16.00 uur). Het onderzoek zelf wordt uitge voerd door de GGD West-Brabant. Dit gebeurt in een mobiele unit, die staat op het parkeerterrein bij sport hal Gageldonk aan de Gagelboslaan in Bergen op Zoom. In de unit zullen alleen vrouwen aanwezig zijn. Uit de uitnodiging die de betreffende Thoolse vrouwen binnenkort ont vangen, blijkt op welke manier ze een afspraak kunnen maken voor het onderzoek. Borstkanker is een belangrijk gezondheidsprobleem. Eén op de tien vrouwen in ons land krijgt ermee te maken en het is na hart- en vaatziekten de belangrijkste doods oorzaak bij vrouwen. Ze kan op elke leeftijd optreden, maar komt het meest voor bij vrouwen boven de vijftig. Jaarlijks komen er in Neder land 8000 nieuwe ziektegevallen bij. Het onderzoek naar de oorzaken en risicofactoren van borstkanker heeft tot nu toe weinig opgeleverd. Zaken die waarschijnlijk een rol spelen - hoewel niet duidelijk is hoe - zijn: het vóórkomen van borstkanker in de familie, de leeftijd waarop een vrouw het eerste kind krijgt, het geven van borstvoeding, roken en eetgewoonten. Is het ontstaan nog niet te voorko men, opsporen van een gezwel in de borst kan al wél in een vroeg stadi um. In de meeste gevallen kan daar door de behandeling beperkt blijven tot een borstsparende operatie. Dat is ook het doel van dit bevolkings- ZIE VERDER PAG. 15 Ik ben een Barry Hughes-mens, zegt vertrekkende TSG-leraar T. Viergever Trix Laanen kan niet hele Voorstraat Sint-Annaland op haar nek nemen Plan voor één Thoolse afdeling Voedingsbond FNV Directeur Nederlof van Eben- Haëzerschool viert zilveren jubileum Reddingsactie failliete palingkwekerij Sint-Maartensdijk Behoud van molen in elke Thoolse woonkern wordt in toekomst moeilijk Sint-Philipslander Westerveld geen statenlid, maar voorzitter arbeidsvoorziening Jonge eiken in Lange Zandweg vernield Even stilstaan bij fietsers op Tholenseweg Toby Hage pakt naast Zeeuwse sneldam titel Scheidsrechter onderbreekt duel na ongepaste taal Thoolse voetballer DWAZE LIEDEN ZEGGEN DOMHEDEN, WIJZE LIEDEN BEGAAN ZE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen. Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. Bellen gaat sneller! 01184 84216 Wethouder J. Versluys neemt de handtekeningen in ontvangst van Rosanne Mertens en Ronald van den Houten. De raad sprak 's middags over de brief van Thjos om het jeugdhonk in Meulvliet volledig voor de jeugd in te richten. Dan kan er elke woens dagmiddag een creatieve activiteit plaatsvinden, iedere woensdag- en vrijdagavond een instuif en maande lijks een discoavond op vrijdag of zaterdag. Met een bar, meubels, licht, posters, voetbal- en tafelten nistafel en een computerspel kan de ruimte dan blijvend ter beschikking van de ruim 50 jongeren staan. D66, VVD, PvdA en AOV hadden daar wel oren naar, maar wethouder J. Versluys wilde dat niet toezeggen. Zeker niet na het negatieve advies van de beheerscommissie van Meul vliet. "Het jeugdhonk kan niet als vergaderruimte gemist worden, heeft de beheerscommissie me laten weten. De ruimte kan dus niet alleen voor jeugdwerk bestemd worden. Bovendien zit de beheerscommissie met de geluidsoverlast." I.C. Moerland (PvdA) vond het tegenstrijdig. "In het verleden is het jeugdhonk toch speciaal voor jeugd werk gebouwd en nu kan het ineens niet meer. Met isolatievoorzienin gen moet de geluidshinder toch op te lossen zijn?" De wethouder noemde die mogelijk heid 'onvoldoende'. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) richtte een 'dringend ver zoek' tot b. en w. voor een oplos sing. "Dit is toch een uitgelezen kans om de jeugd van de straat te houden. Zorg voor een eigen ruimte waar men de hele week terecht kan. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er bij Thjos leegloop en demotivatie." Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) had al een gebouw op het oog: de supermarkt van Albert Heijn aan de Kotterstraat, die in de toekomst ver plaatst wordt naar het Slachtveld. "Dat duurt nog veel langer dan Thjos kan wachten", zei de wethou der. Van zowel mevr. Schot als J. van den Donker (D66) mocht het nieuwe jeugdhonk best wat geld kosten. Versluys vond dat wat té gemakkelijk gezegd. Hij legde uit, dat Thjos oorspronkelijk één keer per veertien dagen bijeen kwam. "Na nieuwjaar is dat plotseling uit gebreid tot drie keer per week. Dat is alleen maar toe te juichen, want een voorziening aanhouden voor één keer per week is te duur. Nu we het advies van de beheerscommissie binnen hebben, zullen we de zaak binnenkort weer in het college van b. en w. bespreken", aldus de wet houder. Het bestuur van Thjos betwijfelt of het jeugdhonk in de toekomst geschikt zal zijn als onderkomen, zo bleek in de welzijnscommissie. "Als we uitbreiden, denken we toch dat er problemen zullen ontstaan", vertelde Ton van Riet tijdens het spreekrecht. De inrichting is nu nog summier. En bovendien gebruikt de jeugdsoos een ruimte van het Oosterschelde College om materiaal op te slaan. P. van Belzen (RPF/GPV) wilde weten hoeveel bezoekers er ver wacht worden, maar daarover kon Van Riet weinig zeggen. "Tot nu toe hadden we alleen muziekavonden en daarbij is het bezoekersaantal gegroeid van 20 naar 50 per avond. Maar het is wat moeilijk om nu aan te geven hoeveel jongeren er de hob bymiddagen zullen bezoeken." Met zeven vrijwilligers heeft Thjos er op dit moment voldoende, maar voor uitbreiding van de activiteiten is versterking nodig. Het bestuur hoopt dan ook mensen te vinden die op zaterdagavond beschikbaar zijn, want maandelijks wil men ook dan iets gaan organiseren. Behalve enkele vrijwilligers waren een tiental jongeren naar het gemeentehuis gekomen om de hand tekeningen aan te bieden. Ronald van de Houten overhandigde ze aan de wethouder. De handtekeningen zijn afkomstig van jeugd in de leef tijd van II tot 16 jaar en in novem ber en december verzameld onder de bezoekers van de jeugdsoos. "Het college van burgemeester en wet houders heeft de gemeenteraad van middag toegezegd te blijven zoeken naar een oplossing", vertelde Ver sluys de jongeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1