Plan het samenvoegen van afdelingen Voedingsbond FNV Hongersnood eist slachtoffers onder landarbeiders 19de eeuw Huldiging jubilarissen samen houden met de andere bonden Afdeling Sint-Maartensdijk bestaat 75 jaar Kees Slager belicht geschiedenis van armoede Eerste prijs eierkoeken Industriebond FNV Tholen wil kosten drukken 'Jammer dat er geen Daf is gekozen' De Voedingsbond FNV afdeling Sint-Maartensdijk wilde zijn 75-jarig bestaan in maart graag uitbundig vieren om daarna samen te gaan met de andere afdelingen op Tho- len en Sint-Philipsland. Maar dat laat nog even op zich wachten. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Amper een halve eeuw geleden moesten landarbeiders op Tholen en Sint-Philipsland maar zien hoe ze hun gezin aan het eten hielden. En nog geen anderhalve eeuw gele den kwamen hier mensen om van de honger. Nu bestaan er vakbonden die voor hun leden opkomen en de armoe de is verdreven. Woensdag 29 maart 1995 Weerstand Aanvaring Grasdrogerij Polderjongens Illegaal Liberaal standpunt Soort verzekering Apartheid De Industriebond FNV afdeling Tholen wil het huldigen van jubilarissen samen gaan houden met andere bonden. De avonden voor leden die 25, 40, 50 jaar of langer lid zijn, zijn kostbaar. Voorzitter Jac van Akkeren zei dat woensdagavond in café Smerdiek op de jaarvergadering van de Industriebond. Netwerk Fokker Geen werk Voorzitter D. Kaashoek (rechts) is 50 jaar lid van de Voedingsbond. Naast hem A. Polderman 40 jaar lid. Links districtsbestuurder L. Schoone. Volgens districtsbestuurder L. Schoone zal in het najaar de samen voeging echter een feit zijn. Dat deelde zij donderdagavond mee in café Smerdiek op de jaarvergade ring van de Voedingsbond FNV, afdeling Sint-Maartensdijk waar, naast het bestuur, vijf van de 49 leden aanwezig waren. Lukt dat echter niet dan zal de plaat selijke afdeling in de smalstad opge heven worden want drie van de vier bestuursleden hebben laten weten niet langer meer aan te willen blij ven. En nieuwe leden voor het bestuur zijn namelijk niet te vinden. Voorzitter D.G. Kaashoek en de bestuursleden J.P. de Graaf en D. van Gorsel wilden eigenlijk op 1 juli stoppen maar door de toezegging van Schoone dat de samenvoeging in de herfst gaat plaatsvinden, beslo ten de bestuursleden staande de ver gadering hun vertrek uit te stellen. Kaashoek lichtte toe dat hij vorig voorjaar de andere afdelingen een brief heeft gestuurd om voor te stel len één afdeling te maken. "Ik zou voor 1 mei 1994 uitslag krijgen, maar ik heb taal noch teken gehoord. Veertien dagen geleden hebben we unaniem besloten dat de samenvoeging op 1 juli rond moet zijn want dan stoppen wij er mee. Nu ik hoor dat het in het najaar gaat gebeuren, kunnen we het niet laten drijven." Schoone zei dat ze met een aantal afdelingen heeft gesproken. "Er zijn geen weerstanden meer." Maar het opheffen van de afdelingen ligt vol gens Schoone niet gemakkelijk. "Misschien omdat er cultuurver schillen zijn of omdat men het moei lijk vindt om afstand te doen van de afdeling." Maar om de dienstverlening aan de leden te verbeteren is het volgens de districtbestuurder noodzakelijk dat er samengewerkt wordt en dat er in de diverse kernen aanspreekpunten voor de bond blijven bestaan. "Niet dat een kaderlid dan elke avond op stap moet, maar je zal wel je gezicht moeten laten zien. Ik heb goede hoop dat ze samen willen gaan. Ik ben blij dat jullie het besluit herzien, zeker in een jaar dat je 75 jaar bestaat." Kaashoek dacht dat de weerstand misschien gelegen was in het feit dat de afdelingen menen dat Sint-Maar tensdijk de andere 'op zou slokken'. "Dat is helemaal niet het geval. Als er één afdeling komt, hoeft er niet veel te veranderen. Wat nu het dis trict is, wordt dan afdeling en voor het inleveren van vakantiebonnen en dergelijke kan iedereen gewoon in zijn eigen dorp terecht." Het gaat om zeven afdelingen: behalve Sint-Maartensdijk zijn dat de afdeling Poortvliet/Scherpenisse, Oud-Vossemeer die ook nog een afdeling in Botshoofd heeft, Stave- nisse, Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland. In totaal gaat het om onge veer 275 leden. Schoone zette voorzitter Kaashoek en A. Polderman in het zonnetje. Kaashoek is vijftig jaar lid van de bond, ruim 40 jaar bestuurslid van de afdeling, waarvan de laatste 26 jaar als voorzitter. "Je was niet alleen betrokken bij de werknemers vereniging, maar ook in de gemeen teraad en als lid van de bedrijfsver eniging. Je keek verder dan' alleen de eigen kring en vroeg je af: wat raakt de mensen. En keek wat te doen om de positie van de mensen te verbeteren. Dat betekent opkomen voor de onderkant van de samenle ving. Wij zijn onder de indruk van je inzet voor de Voedingsbond in Sint- Maartensdijk. En het kan toch niet zo zijn dat je alle werk voor niets hebt gedaan. De afdeling opheffen zou betekenen' de activiteiten stop zetten. In het najaar wordt het opge lost." De 68-jarige Kaashoek vindt de betrokkenheid bij het 'lief en leed van zijn medearbeiders' de belang rijkste drijfveer van zijn vakbonds activiteiten. "Ik heb eens uitgerekend hoeveel uren ik voor de 'bond op pad ben geweest. Dat was een astronomisch getal." Dat strekte zich ook uit over andere zaken, zoals de gemeentepo litiek. Kaashoek heeft anderhalf jaar voor de PvdA (tot aan de herinde ling van 1971) in de toenmalige gemeenteraad van Sint-Maartens dijk gezeten. Ook bekleedde hij het voorzitterschap van de VARA-Tho- len. Kaiashoek maakte ook (namens de FNV) deel uit van de commissie voor het bedrijfsleven na het overlij den van Joh. Snoep uit Sint-Anna- land. Kaashoek vertelde dat besturen geen gemakkelijk werk is. Ruim tien jaar geleden had hij willen stoppen toen hij in aanvaring kwam met een bezoldigd bestuurder die vond dat Kaashoek niet vertegenwoordigd mocht zijn in een geschillencom missie. De kwestie werd volgens Kaashoek door Cees Schelling in het voordeel van de voorzitter beslecht. Na zijn lagere schooltijd kwam Kaashoek terecht op de molen van J. Robbe. "Ik ben nooit landarbeider geweest. Het vooruitzicht in de landbouw vond ik toen niet aantrekkelijk en we woonden vlakbij de molen." Vanaf 1947 tot 1950 bracht Kaas hoek als militair door in het toenma lige Nederlands-Indië. Hij bezoekt het land nog regelmatig. Van 1951 tot 1979 werkte Kaashoek in de zilveruien voor Van der Vij ver. Hij hield zich- bezig met het. zaaien, telen en sproeien van de 'wit te juun'. In Jiet najaar kwamen daar de suikerbieten voor in de plaats. Als controleur in de buitendienst van de Suikerunie bestreek Kaas hoek een rayon dat liep van Klun- dert naar Nijmegen. Hij regelde het vervoer van de bieten naar de fabriek en hield op die manier con tacten met de boeren. In 1980 kwam hij bij HAK-pijplei- dingen terecht. Daar bleef hij tot april 1989 waarna hij op 62-jarige leeftijd gebruik kon maken van de vut. De 64-jarige A. Polderman is veer tig jaar lid van de bond. Hij werkte eerst bij de aardappelhandel van Joh. van Houdt op de Spuidam in Scherpenisse en stapte over naar de grasdrogerij. Daar kwam hij in de ploegendienst terecht. Van het gras werd veevoer gemaakt dat als gras brokjes de drogerij verliet. Polder man moest onder meer het gras met een laadschop in de bak voor de oven rijden of de brokjes in zakken doen. Later werd ditgemoderni seerd. Was er tijd over dan haalde Polderman klaver of gras bij Zand vliet of op Zuid-Bcveland. Toen de drogerij wegens milieucisen weg moest, kon Polderman bij aanne mingsbedrijf Hommel in Oud-Vos semeer aan de slag. Die leende hem uit aan de gemeente Bergen op Zoom waar hij ruim 13 jaar bleef om onder meer telefoonkabels en gas leidingen te leggen. Op zijn 42ste haalde Polderman zijn rijbewijs. "Daar ben ik blij om want toen kon ik ook wel eens met men sen gaan rijden. Dan hoefde ik zelf niet te graven." Op 59-jarige leeftijd kon hij in de vut. "Ik heb het heel goed kunnen vinden met Hommel. Ik kreeg geen ontslagbewijs maar een getuig schrift." Eerst twijfelde hij aan het vervroeg de uittreden: "Maar omdat ik een gröte tuin heb, heb ik het Joch maar gedaan." Daar kweekt Polderman onder andere witte asperges. Maar bazen en arbeiders zullen blij ven bestaan. De sterkeren zullen altijd proberen de lasten op de schouders van de zwakkeren te leg gen. Een gesprek met een landarbei der van toen, relativeert de proble men van nu. Dat was de strekking van de lezing die journalist Kees Slager woens dagavond hield op de jaarvergade ring van de Industriebond FNV, afdeling Tholen in café Smerdiek voor ongeveer 15 belangstellenden. Slager (geboren in 1938) was gevraagd iets te komen vertellen over de landarbeiders in de twintig ste eeuw, in het kleigebied van Zuidwest-Nederland naar aanlei ding van zijn boek Landarbeiders dat in 1981 verscheen. De schrijver wilde met dat boek voorkomen dat de geschiedenis van deze groep ver loren zou gaan. Hij schreef het boek uit nieuwsgierigheid, gevoed door zijn eigen afkomst uit een landarbei dersfamilie in Scherpenisse. "Hoe hebben zij het als kind ervaren om van de wieg tot het graf gediscrimi neerd te worden? Want als landar beider behoorde je tot de laagste klasse. Dat begon al op school waar je niet naast de dochter van de dok ter mocht zitten. Er heerste apart heid. Ik heb er na al die verhalen geen ander woord voor." Volgens Slager leert de geschiede nis dat de landarbeiders niet of nau welijks in opstand zijn gekomen tegen de slechte omstandigheden, 'terwijl er eeuwenlang reden genoeg is geweest om in opstand te komen.' De spreker toonde aan dat het in de negentiende eeuw minstens zo erg is geweest als in de periode die hij in zijn boek beschreef. Is zijn boek vooral een reeks verhalen uit de mond van de landarbeiders zelf, in zijn lezing haalt hij ook geschreven bronnen aan. Zo ook een verslag van een vergadering in Tholen van de ZLM in 1849 naar aanleiding van een rapport over de 'zedelijke en materiële' toestand van de landarbei ders. Sinds 1848 gaat het slecht in de landbouw omdat door een ziekte de aardappeloogst totaal is mislukt en de mensen meer brood moeten eten terwijl de graanprijzen stijgen. De problemen stapelen zich op. De arbeidsintensieve aardappelteelt is minder, terwijl de extensieve tarwe- tcelt toeneemt. Gevolg is meer werkloosheid en duurdere levens middelen. "In 1848 en 1849 wordt er honger geleden en de boeren kunnen dit niet langer aanzien, zo lijkt het." Slager tekent er bij aan dat het bestuur van de ZLM toen voornamelijk bestond uit jonkheren en juristen. Er worden dringende maatregelen geëist omdat de toestand van de landarbeiders betreurenswaardig is. "Bedroevend zijn hun woningen die bestaan uit klei met rieten daken, de inrichting is uiterst bekrompen," zo citeert Sla ger. Het aantal armen en behoefti- gen stijgt. Het rapport besluit met de conclusie dat het in het belang van de arbei ders en voor het 'nut en de vèilig- heid' van de boeren nodig is maatre gelen te treffen om erger te voorko men. Door de enorme armoede wor den kinderen verwaarloosd en gaan mensen bedelen of op dievenpad. "Zo krijgt een ZLM-voorman in Zeeuws-Vlaanderen 200 bedelaars per dag aan de deur." Er is volgens Slager in die tijd één groep arbeiders die wel op durft te komen voor hun rechten. Dat zijn de zogenaamde polderjongens die op grote werken hun arbeid verrichten. "Ze struinen de boerderijen af en vragen om voedsel en geld. Dat doen ze 's nachts. Dan zijn de boeren banger. Ze eisen eten maar volgens de wet is dat afpersen." De hongerlijdende arbeiders in wes telijk Zeeuws-Vlaanderen krijgen het aan de stok met boer Izaak Nor- tier uit Oostburg 'die koning was van de streek'. Ondanks de werkloosheid onder de landarbeiders in de buurt De verhalen van de landarbei ders uit het kleigebied zijn vol gens Slager te vergelijken met verhalen van arbeiders in Derde Wereldlanden. Hoe mensen nu hier ook nog uitgebuit kunnen worden illustreerde hij aan de hand van een illegaal die hier werkt krijgt tegen een laag loon en geheel rechteloos is. "Vroe ger werd hier bijna iedereen gekoeioneerd. Het percentage landarbeiders lag hier veel hoger dan in de rest van Nederland. In de 13de eeuw werd hier al geproduceerd voor de markt: vlas, wol en meekrap. Daar waren landloze arbeiders voor nodig." neemt hij Belgische arbeiders in dienst ('onderkruipers') omdat die goedkoper zijn. "Nortier die ook lid is van het gemeentebestuur stelt voor dat het armenbestuur maar brood van gerst moet uitdelen in plaats van tarwe. Maar beter is nog paerebonen te geven, een klein soort tuinbonen die 's winters aan de paar den worden gevoerd." Nortier wordt door woedende arbei ders, mannen en vrouwen, gemas kerd en met messen en boomstam men gewapend, te grazen genomen. Op andere plaatsen in de buurt gebeurt hetzelfde. De goeverneur van de provincie stuurt een bataljon soldaten naar de streek nadat de bur gemeester van Schoondijke hem van de ongeregeldheden op de hoogte had gesteld. Er worden vijftig men sen opgepakt. De 18 mannen en vrouwen die Nor tier hebben gemolesteerd worden voor de rechtbank ter dood veroor deeld. De straf wordt omgezet in 20 jaar tuchthuis, geseling en brand merk. "Dat is dus de reactie van de Zeeuwse autoriteiten," zegt Slager. Door het gebrek aan voedsel sterven er in 1848 en 1849 3362 mensen van de honger. "En dat in de vruchtbaar ste akkerbouwstreek van Neder land.' Het is volgens Slager niet bekend hoeveel slachtoffers er op Tholen vallen. Het ZLM rapport beveelt aan meer werk te scheppen voor de landarbei ders door viasserijen en pachthoe ven te stichten. Bovendien moeten de boeren beter toezien op de gezondheid van de arbeiders en ze onder meer spaarzin bijbrengen. "Maar de boeren nemen het besluit niet over. De tijd zal zijn werk wel doen. Na slechte tijden komen er wel weer goede tijden. Een typisch liberaal standpunt." Rond 1880 komt de invoer van graan uit Amerika op gang en valt de teelt van meekrap weg (de kleur stof wordt dan uit steenkoolteer getrokken). De suikerbietenteelt doet zijn intrede. Maar veel arbei ders besluiten om aan de armoede 'te ontsnappen'. Die mogelijkheid biedt de haven van Rotterdam die groeit tot een wereldhaven. "Met duizen den vertrekken landarbeiders van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilan den naar Rotterdam. Ze zijn er wel kom want ze weten van aanpakken." Rond 1900 gaat het volgens de schrijver beter met de boeren maar het begin van de twintigste eeuw is voor de landarbeiders even treurig als de periode voor de eeuwwende. "De lonen stijgen amper. Uit onder zoek blijkt dat de lonen nergens zo laag zijn als in Zeeuws Vlaanderen en op Tholen: 71/2 tot 12 cent per uur. Het gemiddelde is 10 cent per uur. Op jaarbasis betekent dat 250 gulden. Dat afgezet tegen de opbrengsten van de grond, 1900 boerderijen met 100 hectare, dan verdiende de boer 110 keer zoveel dan een landarbeider." Niet alleen de lonen zijn laag ook het schoolverzuim is schrikbarend. "Zo bleven de arbeiders dom. Zee land kende geen enkele vakbond. Pas na de Eerste Wereldoorlog komt er verzet wanneer de boeren de lonen willen verlagen met 15 tot 20 procent." De eerste grote staking breekt uit in 1923 op Flakkee. In de drukke oogsttijd leggen arbeiders het werk voor acht weken neer. Boeren rekru teren arbeiders uit Noord-Brabant en de lonen worden alsnog met 15 procent verlaagd. In 1920 is de Landarbeidersbond van Sint-Maartensdijk een feit (die van Oud-Vossemeer bestond toen al). In 1929 volgt Sint-Annaland en Scherpenisse waar de grootvader van Slager één van de oprichters is. De afdeling telt 14 leden en die in Sint-Annaland 13, 'terwijl elk dorp honderden arbeiders telt.' Elke week moet er tien cent contributie afge dragen worden. Voor losse arbeiders betekent dat een 'soort verzekering bij werkloosheid'. De gemeente Sint-Maartensdijk sluit zich aan bij een rijksregeling. Daardoor kan de uitkering voor werklozen worden verdubbeld maar de bestuurders van Scherpenisse zien dat niet zitten. "Pas in 1932 sluit die zich aan. Het ledental stijgt van 16 naar 50 leden en in hetzelfde jaar wordt de christe lijke vakbond opgericht die meteen 50 leden krijgt.' De gezamenlijke bonden op Tholen leggen op vrijdag 27 juli 1934 het werk stil. Dat gebeurt nadat de boe ren weigeren om met de bonden te praten over de lonen. De werkloos heid in deze crisisjaren is hoog. De boeren willen de lonen verlagen van 22 naar 18 cent. In het ZLM gedenkboek doet dr. Bouman gewag van de houding van de Zeeuwse boeren die een 'schro melijk gebrek aan sociaal gevoel' verweten worden. De besturen van de vakbonden wenden zich tot de regering nadat de boeren niet op de vergadering zijn verschenen. De regering wil een arbitragecommissie instellen en stuurt aan 225 boeren een telegram dat ze daarmee accoord moeten gaan, anders wor den de steunmaatregelen voor de boeren stopgezet. Slager: "Het is Bij het aanhoren van de verha len van de landarbeiders is Sla ger vooral getroffen door de mentaliteit bij sommige boeren. "Het ergste vond ik dat een boe- redochter bij het afscheid nemen van haar ouders per ongeluk ook een hand gaf aan de knecht die erbij stond. Ze verontschuldigt zich daar voor. Dat noem ik apartheid." toch treurig dat de regering moest ingrijpen. Dat is alleen hier gebeurd." Er volgt een onderzoek onder lei ding van Gerbrandy. Conclusie is dat de lonen niet verlaagd hoeven te worden. De regering bepaalt de hoogte op 23 cent: "Het is een histo risch besluit. De eerste nederlaag voor de boeren. Maar men zingt gten halleluja want de lonen blijven laag." Twee jaar geleden moesten de beur zen in Nederland allemaal open om nog zoveel mogelijk van Daf Trucks in Eindhoven te redden. Het leed is weer geleden, met het nieuwe Daf gaat het uitstekend en vergeten is het nationale produkt. Alleen D66- raadslid J. van den Donker had 150O gulden over om in Stavenisse opnieuw een Daf-brandweerauto te laten rijden. "Ik blijf het jammer vin den, dat voor zo'n gering verschil niet gekozen is voor een Nederlands produkt", zei Van den Donker. "De gemeente heeft toch een voorbeeld functie. Bovendien heeft de Daf een meer milieuvriendelijke, schonere motor." De grootst mogelijke meerderheid van de Thoolse gemeenteraad koos maandagmiddag voor een Duits Man-chassis met een Ziegler opbouw voor totaal 365.000 gulden. Bakker G.L. Eerland uit Stavenisse bakt prima eierkoeken. Dat vond de jury tijdens de zuidwest-Nederland- se bakkersdagen, want ze bekroon den Eerlands produkt met een eerste prijs. "Ook vier jaar geleden won ik er de eerste prijs mee", vertelt de bakker, die verder eervolle vermel dingen kreeg voor witbrood, kren tenbollen en gevlochten luxe brood jes. De manifestatie is gehouden in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Daar sleepte S.J. Schot uit Sint-Maartens dijk een derde prijs in de wacht met zijn roomhoorns. Hij kreeg een eer volle vermelding voor zijn bruine bolletjes. Bakker Van Oost uit Tholen kreeg liefst zes eervolle vermeldingen: voor wit waterbrood, volkoren tar webrood, zachte witte gevlochten luxe broodjes, hartige korstkoekjes, bruin brood en kokosmakronen. Hij hoopt bij een gezamenlijke feestavond op meer leden waardoor de kosten gedrukt kunnen worden. Het zou volgens Van Akkeren ook de sfeer ten goede komen. De Indus triebond geeft de avonden vaak een muzikaal tintje of vraagt een gast spreker. Desondanks blijft de op komst in de regel gering. De animo voor een nieuwe opzet bleek niet groot, zo was af te leiden uit zijn toelichting maar Van Akkeren wil via de afdelingsbesturen het balletje nog eens opgooien. Het punt kwam ter sprake bij de behandeling van het financieel ver slag over 1994 waar de uitgaven voor de post propaganda/jubilaris sen 960 gulden bedroegen op een totaal van ƒ2.270,-. Wil de bond op dit punt een andere koers varen, landelijk staat er ook het een en ander op stapel. Kaderle den zullen meer uitvoerend werk gaan verichtten. De inbreng van bezoldigde bestuurders wordt min der. In plaats van 12 districten komen er 50 zogenoemde vak bondsfaciliteitscentra over heel het land. Het rekruteren en opleiden van kaderleden zal echter moeite kosten, zo voorspelde Van Akkeren. De bond met 400 leden op Tholen en Sint-Philipsland, wil volgens Van Akkeren dichter naar de leden. "Bij de belangenbehartiging zal aandacht besteed worden aan de rechten en plichten van de werknemers in de industrie en de positie van de kader leden. Die zullen meer taken over gaan nemen van bezoldigde bestuur ders." Een en ander zal besproken worden op het driejaarlijks congres op 27 en 28 april dat door drie bestuursleden zal worden bezocht. Vier Thoolse kaderleden volgden de cursus contactpersonen ledenservice in Goes. Op deze manier werkt de bond aan een 'nieuw netwerk van eerste lijns ledenservice in Zeeland'. Ook staan twee kaderleden van de afdeling leden te woord via een tele foondienst die van maandag tot vrij dag van half zeven tot zeven uur 's avonds wordt gehouden. Het bestuur van de afdeling zal zelf nieuwe kandidaat-kaderleden gaan zoeken. Volgens Van Akkeren moet de rol van de kaderleden groter worden wil de bond meer voeling met de leden krijgen. Die kaderleden zullen on dersteund worden door de bezoldig de bestuurders. Van Akkeren was als voorzitter aftredend maar werd herkozen. Namens het hoofdbestuur werden J.M. van Splunter uit Scherpenisse en J. van de Velde uit Sint-Philips land gehuldigd voor hun 25-jaar lidmaatschap. Districtsbestuurder Bram Oudenaarden speldde de zil veren onderscheiding op. De 39- jarige Van Splunter werkte eerst bij Bruynzeel-keukens in Bergen op Zoom. In 1980 stapte hij over naar liftenbouw'er Starlift uit Voorburg. Van Splunter'werkte als monteur in Zeeland en Noord-Brabant maar zit nu in de ziektewet. De FNV'er over de bond:"Je moet georganiseerd blij ven om wat te bereiken maar ik heb de bond zelf nog nooit nodig gehad." Voor Van Splunter was het de eerste keer dat hij een vergadering van de bond bijwoonde. De 34-jarige Van de Velde is kader lid van de Industriebond. Hij werkt al vijftien jaar bij Fokker air service (FAS) in Woensdrecht. Van de Vel de is verbonden aan de meettechni- sche dienst van FAS. Hij is lid van de ondernemingsraad. Van de Velde werd eerst lid van het CNV. "Maar ik vond de informatievoorziening van de FNV bij Fokker beter dan van het CNV. Daarom ben ik over gestapt. In het bedrijf zijn ook meer FNV-leden dan CNV-leden." Bij FAS werken ongeveer 900 mensen, waarvan er volgens Van de Velde 300 'georganiseerd' zijn. Oudenaarden stond stil bij de veran deringen die zich in-een kwart eeuw hebben voltrokken:"Toen waren we op weg van een 48-urige werkweek naar een 42V2 urige, nu hebben we een 38-urigé werkweek. Ook al .zijn er nog veel bedrijven waar je 40 uur moet werken, er is heel veel ar beidsduurverkorting doorgevoerd en vastgelegd in een CAO." De districtsbestuurder betreurde het dat er bij één grote Thoolse onderne ming nog geen CAO is afgesloten. Daarbij doelde hij op Budelpack c'o- packers in Poortvliet. Een kwart eeuw geleden bestond-de vut nog niet. "Nu kunnen mensen op 60-of 61-jarige leeftijd stoppen. Dat is stapje voor stapje doorgevoerd. Maar soms gaat dat te langzaam." Volgens Oudenaarden staan de werktijden nu weer onder druk. "Men probeert ze weer te verlengen onder het mom van flexibilisering." De bestuurder ziet ook dat de vut regeling ter discussie wordt gesteld. "De bond is nog steeds nodig, want ook op de algemene verworvenhe den zoals de sociale zekerheid, is de aanval geopend. Toen we het WAO- gat via de verzekering probeerden te dichten, kregen we stront over ons." Oudenaarden noemde ook de voor genomen wijziging van het ontslag recht, het niet-algemeen verklaren van een CAO en het opheffen van de SER (sociaal economische raad) als voorbeelden die de positie van de werknemer aantast. Dat de bedrijven weer winst maken vond Oudenaarden een goede zaak. "Dat is nodig voor de werkgelegen heid. Maar ondanks die winst vin den niet meer mensen werk. Er wor den hier en daar wel plannetjes gemaakt maar er zijn geen echte afspraken om mensen structureel aan het werk te helpen. En daar moeten we voor staan. Werkgevers zeggen dat het nodig blijft de lonen te matigen om het geld wat over blijft te gebruiken voor werkgele genheid. Daar zien we te weinig van. Er komt een tijd dat matigen ophoudt als er geen werk bij komt. Werkgevers pas op je tellen anders zijn de looneisen weer heel dicht bij." J. van de Velde (links) en J.M. van Splunter zijn allebei 25 jaar lid van de bond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17