Commissie wil varkens weren, maar bekritiseert aanpak b. en w. Vochtprobleem is zaak lange adem Vanavond bloed geven VERF NODIG? Capaciteit van Loohoek groter LET OP:! Woensdag 29 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Plaatselijk nieuws Nieuw zwembad Goris- hoek Bot van 810 gram Voetpad Bakkersdijk Koningshuis en bevrijding Van troubadour tot house Nieuwe voorzitter winke liers Poortvliet Nieuwbouw Weihoekweg Riolering Laban Toneelstuk ouders Sint- Philipsland Archieven verhuizen Drainage begraafplaats Uitbreiding witlofkweke rij Betalen voor Rijksweg Concert in nieuw jasje Julianaschool naar RD Schriftelijk Bijna unaniem tegen zones in bestemmingsplan Buitengebied Nagenoeg de hele commissie ruimtelijke ordening heeft fikse kritiek op de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied Tholen. De voorgestelde zonering op grond van landschappelijke en ecologische waarden moet van de baan, vonden zes van de zeven commissie leden woensdag. ZMO-afdelingsvoorzitter E. Hage en M.D. Geuze namens de vier landinrichtingscommissies maakten van het spreekrecht gebruik om daarvoor even eens te pleiten. Marges Sint-Philipsland Verkaveling Reservaat Schadeclaims Bezorgdheid Convenant Vocht in huizen als gevolg van de hoge grondwaterstand. Het is een behoorlijk probleem op Tholen, maar niet één twee-drie op te lossen. In de commissie openbare werken waagde wethouder J. van der Jagt zich niet aan het noe men van een termijn. Hij verheelde niet dat er heel veel geld voor nodig is. Weinig open water in woonwijken Nieuwbouw Sloten Varkenshouderijen in St. Philipsland Ander landschap Van de hak op de tak Tijdelijke ingang via Sportshop J&C Momenteel geldt de regel dat een permanent bewoond huis in een agrarisch gebied met maximaal 120 vierkante meter mag worden uitge breid. Het plan van Van Dalen past daarin en het levert volgens b. en w. een 'aanzienlijke verbetering' van het aanzicht van de woning op. Camping Gorishoek krijgt een splin ternieuw zwembad. De werkzaam heden hiervoor zijn al in volle gang en met Pinksteren moet het bad open zijn. Het oude zwembad was wat krap en voldeed niet meer aan de eisen. Daarom besloot eigenaar H. Hirdes om nieuw te bouwen. Het wordt een verwarmd bad van zeven bij twaalf meter. Daarnaast komt er nog een kinderbadje van vier bij 2,5 meter. Inmiddels ligt de vloer er al in. Het oude bad wordt omgevormd tot een vijver met een parkje erbij. Ook de kinderboerderij onderging een opknapbeurt. Doordat hij zaterdag een bot van 810 gram aan de haak sloeg, leidt C. v.d. Werff Azn. het klassement voor de grootste vis bij hengelsportver eniging De Zeebaars. Bij Gorishoek vingen de 32 deelnemers aan de tweede bekerwedstrijd van de club ongeveer 91/z kilo vis. Winnaar werd A. Faber met 1240 punten, 2. L. Bijl 1225 p., 3. C. v.d. Werff 1115 p., 4. P. Bijl 1100 p., 5. P. v.d. Werff 895 p., 6. M. Bijl 565 p., 7. J. van Tigge- le 540 p., 8. mevr. Lammerse 536 p., 9. mevr. Munter 515 p., 10. A. Arts 450 p., 11. P. Breure 440 p. en 12. J. Vriens 340 p. Het pas aangelegde voetpad over de Bakkersdijk wordt veelvuldig mis bruikt door fietsers en bromfietsers. Die klacht uitte SGP-raadslid M.J. Klippel dinsdag in de commissie openbare werken. "Kunt u er iets aan doen, bijvoorbeeld sluisjes plaat sen", vroeg hij aan wethouder J. van der Jagt. Deze zegde toe dat de zaak aandacht zal krijgen. Op de dijk moeten nog borden geplaatst wor den. De Groen van Prinstererschool sloot woensdagavond het project 'Ons koningshuis en de bevrijding' af. Ouders en belangstellenden zagen bij groep 1 een optocht van allerlei kinderen op koninginnedag. Vlag getjes wapperden vrolijk en de klas was versierd met platen en spullen die bij het vorstenhuis horen. Bij groep 2 was het paleis Huis ten Bosch te zien. Mooie voorjaarsbloe men sierden de tuinen en ook hier gingen in het lokaal allerlei tekenin gen op. Een heel dorp kon men- zien bij groep 3/4. Er hingen overal vlag gen uit en er werd koninginnedag gevierd. Ook de projectboeken waaruit de kinderen gewerkt had den, waren te zien. De klas van groep 5/6 was opgesierd met spullen uit de Tweede Wereldoorlog. Een groot kanon stond met de loop op het publiek gericht. Daarnaast waren er veel plaatmateriaal en werkstuk jes te zien. Groep 7/8 liet maquettes zien van Huis ten Bosch, paleis Noordeinde, de Ridderzaal, de Dil lenburg en het schip waarmee stad houder Willem de derde in 1688 naar Engeland voer om zijn schoon vader Jakobus de tweede van de troon te stoten. In het lokaal hingen ook het wapenschild van Willem van Oranje en een helemaal uitge schreven Wilhelmus. Ook de stam boom van het Oranjehuis ontbrak niet. Behalve het bezichtigen van alle werkstukken, konden de bezoe kers ook van alles eten en drinken zoals koffie, soep, limonade, ijs, vis en bolussen. De leerlingen van groep 7/8 verkochten allerlei spullen uit Israël. Er werd voor 1400 gulden verkocht. Na aftrek van de kosten, bleef daarvan 800 gulden over. Dat bedrag is bestemd voor het Israëli sche ziekenhuis in Tel Aviv van de stichting Shaare Zedek. De leerlingen van de Oosterschelde- school sloten vrijdagavond het pro ject 'Vandaehe Schèrpenisse, mèrre- he Smurdiek' af. Daarbij kregen ze muzikale ondersteuning van mu ziekvereniging Euterpe. Het thema van de afsluitingsavond was 'Van troubadour tot house'. Ruim 200 bezoekers namen een kijkje in de lokalen waar diverse werkstukken van de leerlingen te bewonderen waren. Het muzikale gedeelte van de avond werd geopend door een optreden van Euterpe en fanfarelied jes van de groepen 1 tot en met 6. Groep 7 en 8 (als aspirant-gilde- broeders gekleed in echte gildekos- tuums) gunden de aanwezigen een kijkje in de gildekamer; compleet met eieren, worsten en 'bier'. Deze broeders werden echter plotseling overstemd door gillende en krijsen de heksen die samen met Euterpe het lied 'Een heks in de straat' inzet ten. Dit werd gevolgd door een optreden van het duo Cock Stoutjes- dijk en Leen Hage dat in kleder dracht gestoken duidelijk maakte hoe het Thoolse leven vroeger was. Dat optreden werd afgesloten met het bekende gedicht: Thole is 'n stad, Poortvliet een waeterhat, Schèrpenisse blienkt, Smurdiek stienkt, Stavenisse kunne me misse, Setalland is 'n toaverkot, in Vosse- meer doe ze de deur'op slot. Dat viel niet in goede aarde bij de muzikan ten van Euterpe en die liepen dan ook allemaal weg. Maar de Ooster- scheldeschool had zelf ook muzi kanten die de rol van Euterpe over namen. Al snel sloten de leden van Euterpe die in Scherpenisse wonen en Pia Jansen zich hierbij aan. De heksen zongen (en dansten) een house-nummer onder leiding van opperheks Anita Kouwenhoven, de zangeres van Big Deal. Euterpe besloot uiteindelijk toch maar weer hun plaatsen in te nemen en dat het korps best een house-nummer kan spelen, bleek uit de vertolking van 'No limit'. Bij dit nummer voerde Anita Kouwenhoven het danstempo van de groepen 5 tot en met 8 snel op. De slotliederen 'Lukt het van daag niet, dan lukt het morgen' en 'Een bolus bie de koffie' werden door alle kinderen meegezongen. In zijn slotwoord gaf de voorzitter van de ouderraad alle medewerkers een bloemetje. Theo Steketee ontving een attentie voor het aanleggen van de belichting en de geluidsinstalla tie. "Dit is echt iets waarin een klei ne school groot kan zijn", besloot de .voorzitter. Liesbeth Bevelander van Alieke mode is de nieuwe voorzitter van middenstandsvereniging Samen Sterk. Zij volgt mevr. Van der Reest op, die afscheid heeft genomen. De nieuwe secretaris is Bart Zijlmans van Corry d'Or en de ondernemer van de andere kapsalon, Jan v.d. Reest, is penningmeester. Thijs Geuze (Geuze witgoed) is afgevaar digde naar de middenstandsfederatie met Ed Kouwenhoven (drukkerij Limovi) als reserve. Samen Sterk heeft besloten om op korte termijn onder de inwoners een marktonderzoek te houden: wat vindt men van de plaatselijke win kelvoorzieningen, waar kopen de inwoners bepaalde artikelen en waarom, wat kan de middenstand doen om het koopgedrag te verande ren, enz. Na een enquete onder de leden slui ten de winkels met ingang van 3 april 's middags om half zes, woens dag om 13.00 uur, vrijdag om 20.00 uur en zaterdag om 15.00 uur. Indi viduele uitzonderingen zijn echter mogelijk. De leden is gevraagd om ter gele genheid van 50 jaar bevrijding de etalages rond 5 mei in stijl aan te kleden. Voor de ongfeveer 300 oude re inwoners in het dorp wordt een boekje uitgegeven met als thema 50 jaar 5 mei. Er staan foto's in en ver halen van mensen die de oorlog en de bevrijding meegemaakt hebben. Samen Sterk zet op bevrijdingsdag, wanneer de winkels gesloten zijn, een ploeg in voor de zeskamp op het Pluimpotterrein. Tevens is er finan ciële steun, in de vorm van een gift van 250 gulden aan de Oranjever eniging. In samenwerking met de Dorpsge meenschap wordt de braderie op 27 mei georganiseerd. De Dorpsge meenschap heeft echter nog verster king nodig, o.a. voor de fietspuzzel- tocht. Belangstellenden kunnen zich bij J. v.d. Reest aanmelden: tel. 2772. M.J. Kaat mag van g.s. aan de Wei hoekweg een nieuwe woning bou wen. Het provinciebestuur had hier tegen geen bezwaar, maar gaat er wel vanuit dat het oude pand dat er staat, wordt gesloopt. Maandag 3 april hoopt de Zen ding weer oud papier op te halen. Advertentie I.M. In de Burg. van Oeverenstraat wordt een deel van de riolering opnieuw gelegd. Inspectie heeft aangetoond dat hier twee blinde putten zitten. Bovendien ontbreekt de verbinding naar de Smidsstraat, zodat ook die gerealiseerd zal worden. De com missie openbare werken adviseerde dinsdag positief over het plan. Onze mengmachine maakt uw wenskleur klaar terwijl u wacht. Histor Sigma- en Rambo vakverven Raamdecoraties GRATIS KLEURADVISERING Schilderspeciaalzaak Eendrachtsweg 13 Tholen 01660-4923 Advertentie I.M. Ouders van kinderen van openbare basisschool De Eevliet gaan, even als vorig jaar, een toneelstuk opvoe ren. De repetities voor het stuk 'Wipsnor en Bakkebaard' zijn al in volle gang. Aangezien het vorige toneelstuk een groot succes was, besloot men dit jaar twee uitvoerin gen te geven op 7 en 10 april om half acht in de school. Kaarten voor de voorstelling kan men via de leerlin gen krijgen of afhalen op school. De Eevliet hield woensdag ook een ouderavond die druk werd bezocht. De ouders bekeken de werkstukken die de kinderen maakten in het kader van het project 'Kind en verkeer'. Na het officiële gedeelte gaf G. Boone - aan de hand van een videofilm - een lezing over de manier waarop een kind het verkeer bekijkt. In verband met de gemeentelijke herindeling verhuizen de St. Philips- landse archieven van Zierikzee naar St. Maartensdijk. De gemeenteraad nam daarvoor maandagmiddag een besluit. Op voorstel van raadslid J. de Jager krijgen verenigingen en instellingen een berichtje, dat ze voortaan naar St. Maartensdijk moe ten om nog iets over hun verleden te weten te komen. De commissie openbare werken had dinsdag geen bezwaar tegen het plan om op de algemene begraafplaats een nieuwe drainage aan te leggen. "Ik heb begrepen dat er na 1969 geen onderhoud meer heeft plaats gevonden aan de drainage. Daarom is dit voor ons geen punt, breng het gauw in orde", zei mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV). M.A.J. van der Linde (PvdA) informeerde hoe het met de rioleringen op de Thoolse begraafplaatsen gesteld is. Hij kreeg te horen dat die regelmatig doorge spoten worden. Witlofkwekerij Reijnlof bv aan de Kwekerijweg gaat uitbreiden. Daar voor kreeg het bedrijf vergunning van gedeputeerde staten. De verkla ring van geen bezwaar was nodig omdat met de uitbreiding de per- ceelsgrens wordt overschreden. De provincie heeft in een brief de gemeente erop gewezen dat er voor de Rijksweg nog steeds recognitie moet worden betaald (gelden die een pachter of gebruiker betaalt aan de grondeigenaar en waarmee hij diens eigendomsrecht erkent). Deze voormalige provinciale weg is inmiddels wel in beheer en onder houd bij de gemeente, maar die is nog steeds niet de officiële eigenaar. In nieuw tenue gestoken, gaf muziekvereniging Concordia vrij dagavond haar jaarconcert in dorps huis De Wimpel. De fanfare werd geleid door dirigent Walter Siol en Hans Orgens nam de leiding van de drumband op zich. Gezamenlijk speelden de muzikanten 'Drumbo' van W. Laseroms. Daarna wisselden fanfare en drumband elkaar af met nummers van ondermeer J. de Haan, W. Hautvast, H. Kikkert, D. Stra- ford en A. Waignein. Oude en nieu we werken wisselden elkaar af. Zo werd er bijvoorbeeld ook filmmu ziek uit 'The Lion King' en 'The Thornbirds' gespeeld. Een grappig stuk was 'La grève des musiciens' van H. Klein. Hierbij staakten de muzikanten. Eén voor een liepen ze weg en gooiden met propjes naar de dirigent die zich daar niets van aan trok en onverstoorbaar verder ging. In de pauze werd er een verloting gehouden en daarna werd het pro gramma hervat. Aan het laatste nummer 'Go West' van R. Sebregts deden ook nog zes leerling-muzi kanten mee. Het was voor hen het eerste optreden. Het publiek, waar onder het burgemeestersechtpaar Van der Munnik en afgevaardigden van zusterverenigingen, genoot van een goed gevulde avond. Na afloop kon men nog wat napraten en werd de muziek verder verzorgd door The Hearts. De groepen 7 en 8 van de Koningin Julianaschool hebben meegedaan aan de ERDEE-wedstrijd van het Reformatorisch Dagblad (RD). Drie weken lang moesten de leerlingen de krant goed lezen en daarna mee doen aan een nieuwsquiz. De ant woorden werden opgestuurd naar de RD-redactie. Van de 123 scholen die meededen, bleven er uiteindelijk 30 over waaronder ook de Koningin Julianaschool. Leander Vroegop uit groep 7 en Hilbert Reijngoudt uit groep 8 gingen met de leerkrachten Quist en Van 't Hof naar Apeldoorn om in het kantoor van het RD mee te doen aan de finale. Bij het vertrek om zeven uur 's morgens zaten de twee leerlingen nog ijverig het nieuws van de laatste twee weken door te nemen. In de voorronden waren er steeds meerkeuzevragen gesteld en daarop hadden Hilbert en Leander zich ook voorbereid, maar in de finales moesten de leerlingen zo snel mogelijk op de knop druk ken als ze het antwoord op een vraag wisten. De twee leerlingen behaal den uiteindelijk 24 punten. De win nende school had 32 punten. De bes te drie mochten op reis. Al wonnen ze geen prijs, toch hadden Leander en Hilbert het goed naar hun zin. Degenen die thuis geen abonnement op het RD hadden, kregen twee weken lang gratis de krant in de bus. VERVOLG VAN PAG. 1 onderzoek; als de tumor nog klein is en er geen uitzaaiingen zijn, zijn er veel mogelijkheden voor behande ling. Naast opereren is dat bestralen of toedienen van medicijnen. Het onderzoek in de mobiele unit bestaat allereerst uit het invullen van een vragenlijst. Daarna wordt de vrouwen gevraagd het bovenli chaam te ontbloten waarna een aan tal röntgenfoto's gemaakt worden. Worden op de foto's geen afwijkin gen vastgesteld, dan ontvangt de betreffende vrouw binnen veertien dagen schriftelijk bericht. Wanneer wél een afwijking wordt geconsta teerd, wordt telefonisch contact opgenomen door de huisarts of de arts van het borstonderzoekscen trum. Dan kunnen ook meteen vra gen gesteld worden en kan snel begonnen worden met aanvullend onderzoek om vast te stellen of de gevonden afwijking goedaardig of kwaadaardig is. In de helft van de opgespoorde gevallen is de aandoe ning goedaardig. De landbouw wil zoveel mogelijk bewegingsvrijheid houden op Tholen en St. Philipsland, zonder al te knellende bestemmingsplannen. De mestinjector is hier aan het werk aan de Kleine Dijk bij St. Annaland, waar een boomgaard is gerooid. De voorgestelde verdeling van de Thoolse polders in zeer waardevolle (A), waardevolle (B) en minder waardevolle (C) gebieden belem mert bestaande agrarische bedrijven in hun ontwikkeling, betoogden de tegenstanders. Zelfs het woord dis criminatie werd in de mond geno men, om aan te geven dat de kansen voor boeren niet in alledrie de zones hetzelfde zullen zijn. Daarbij wordt gevreesd voor waardevermindering van bedrijven in de A-gebieden én voor problemen bij het uitvoeren van de landinrichtingsplannen. Slechts PvdA'er M.A.J. van der Lin de vond dat burgemeester en wet houders (in meerderheid, want CDA-wethouder J. Versluys is tegen - red.) op de ingeslagen weg voort moeten gaan. Hij stelde dat elk bestemmingsplan positieve en nega tieve kanten heeft. "Er is een gehar naste oppositie vanuit de landbouw, maar dat betekent tegelijkertijd dat hun opmerkingen en adviezen een zijdig zijn. Het is aan de raad om alles tot de juiste proporties terug te brengen", aldus Van der Linde. "Ik poets de bezwaren niet weg, maar je kunt niets regelen zonder mensen te raken." Volgens de PvdA'er ontkomt de gemeente niet aan het opleggen van beperkingen indien ze werkelijk iets wil regelen. De deelherziening van het bestem mingsplan waarover de hele discus sie ging, komt voort uit het verlan gen om grote varkensmesterijen uit de gemeente te weren. En ook de tegenstanders van de zonering ver klaarden zonder uitzondering, tegen vestiging van nieuwe intensieve veehouderijen te zijn. "Maar moet dat beslist volgens het nu voorgestelde model om de zaak juridisch sluitend te maken? Hoe groot zijn de marges om zonder zonering hetzelfde te bereiken?" vroeg P. van Belzen (RPF/GPV). Een cruciale vraag, aldus de burge meester: "Je vraagt je natuurlijk af of je goed bezig bent, geen 60.000 gulden in de sloot gooit." De meer derheid van het college vindt dat de zorgvuldigheid in dit mode! goed tot uitdrukking komt en er geen sprake is van willekeur. "Een algeheel ver bod van intensieve veehouderijen kan niet, tenzij er een planologische redenering aan ten grondslag ligt", aldus Van der Munnik. Van Belzen informeerde naar het model dat voor het grondgebied van de voormalige gemeente Sint-Phi lipsland is ontwikkeld. En ook J. van den Donker (D66) noemde dat 'zo gek nog niet'. Daarin krijgt de land bouw meer kansen, vinden ZjyiO en WLTO (CBTB). Van der Munnik stak niet onder stoelen of banken dat hij in ieder geval niet gecharmeerd is van het Sint-Philipslandse plan. Volgens hem kunnen mesterijen daar via de achterdeur naar binnen: door het overnemen van een bestaande boer derij. "We konden het plan niet terugne men omdat dan de bescherming van het buitengebied zou zijn opgehe ven. Daarom is dit college ermee akkoord gegaan. Maar ik heb grote twijfels of dit plan de eindstreep zal halen." De provinciale planologi sche commissie adviseerde het voormalige gemeentebestuur van Sint-Philipsland in september dat een aantal aspecten in de planherzie ning beter onderbouwd moesten worden. De zonering in A-, B- en C- gebieden zal leiden tot waarde verschillen tussen bedrijven en gronden. Bovendien zal het pro blemen geven bij bedrijfsver- schuivingen, -verplaatsingen en uitruil van gronden. Aldus voor zitter M.D. Geuze van de land inrichtingscommissie Poortvliet in de commissie ruimtelijke ordening. "De verkaveling is gericht op een zo doelmatig mogelijke procedure, maar wordt gefrustreerd door wat u nu wilt gaan doen." Geuze wees erop, dat in de ruilverkaveling ook aandacht is voor natuur en landschap. "En dat kost de gemeente nagenoeg niets." De Poortvlietenaar was duidelijk in zijn mening: "Weg met de zone ring, weg met de bouwblokken en weg met de grens van 1000 m2 voor neventakken." De zonering die Tholen wil, kent volgens Van Belzen praktisch geen enkele andere Zeeuwse gemeente. En mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) informeerde expliciet naar de aanpak in andere gemeenten. Waarop de burgemeester zei dat nog maar enkele gemeenten een planher ziening bij de provincie hebben ingediend. Brouwershaven volgt hetzelfde pad als Tholen, in het plan van Sluis is de vrijstellingsmogelijkheid tot 1500 m! geschrapt en in dat van Goes de voorwaarden over het bouwblok. "Je moet niet naar andere gemeenten kijken", vond SGP'er K.A. Heijboer. "Zoals het er nu uitziet gaan we in één groot reservaat leven en dat is niet goed", vond mevrouw E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD). "De boeren hebben bewezen dat ze kunnen zor gen voor een fraai landschap en daarom moet je ze het vertrouwen geven." Van den Donker veegde in feite ook de vloer aan met het door b. en w. gepresenteerde plan, door op te mer ken dat met één ding geen rekening is gehouden, namelijk de praktische uitwerking. Evenals mevrouw Schot vond hij alle gebieden op Tholen even waardevol, en het aanbrengen van eenzonering daarin onrecht vaardig. Heijboer stelde dat de landbouw, die het economisch momenteel niet voor de wind gaat, niet teveel belemmerd moet worden in de mogelijkheden. Volgens hem is de nota ruimtelijk beleid landelijke gebieden van de provincie toereikend, naast de bestaande planologische en milieu voorschriften. W.C. van Kempen (CDA) was het daarmee in grote lij nen eens. En Van Belzen zou graag zien dat het college aantoont dat de nu gekozen manier inderdaad de enige mogelijkheid is om varkens te weren. "U wilt de zonering weg hebben, maar roept allemaal dat u ook geen intensieve veehouderij wilt. Dan is het voor het college van belang te weten hoe u het wilt hebben", reageerde de burgemeester. "Want anders blijft alleen de milieuwetge ving over en mag planologisch dus alles." Van Kempen meende dat in de plan herziening voorwaarden opgeno men kunnen worden over wat wel en niet kan, terwijl met de bouwblok methode ook veel geregeld kan wor den. Die methode noemde ook mevrouw Frigge: "En er is een uit stekende milieuwetgeving." Zij waarschuwde dat de gemeente scha declaims kan verwachten als de zonering doorgaat. "Elk plan kan leiden tot schadeclaims, daar moet je nuchter over zijn", vond Van der Munnik. Hij zei ook dat wanneer de gemeen teraad in meerderheid de zonering weg wil hebben, ze zich af zal moe ten vragen waarom ze de herziening van het bestemmingsplan behandelt. De meerderheid van het college denkt dat het allemaal niet zo dra matisch zal uitpakken als wordt beweerd. "Zo mogen bestaande bedrijven in A-gebieden grondgebonden uitbrei den, alleen niet met intensieve vee houderij", aldus de burgemeester. "Wij hebben geprobeerd, zonder bewust de landbouw te belasten, met een planologische redenering een zo evenwichtig mogelijke afweging te maken tussen de agrarische, milieu- en natuurbelangen." De landbouworganisaties ZMO en WLTO hebben met alle poli tieke partijen gesprekken gevoerd over de herziening van het bestemmingsplan buitenge bied. "Er heerst bezorgdheid over deze plannen", zei E. Hage tijdens de commissievergade ring. Een publieke tribune vol agrariërs ondersteunde hem.' Hage wees erop dat 75% van het oppervlak van de gemeente het werkgebied van de landbouw is en dat die bedrijfstak heeft bewezen niet tegen de natuur te zijn. "We moeten immers uit die natuur leven. Maar in goed over leg is ruim 300 hectare grond voor het natuurbeleidsplan beschikbaar gekomen." Hage vond dat in die gebieden ganzen moeten gaan fourageren en hij riep de commissie op de voorge stelde zonering af te wijzen. De commissieleden gingen ook nog op een aantal details in. Zo was iedereen voorstander van een conve nant met de landbouworganisaties met betrekking tot de zogenaamde bloemrijke dijken. In juli vorig jaar stonden VVD, SGP en PvdA daar nog erg sceptisch tegenover. Vrijstelling voor een neventak zou niet tot 2000 m2 moeten gelden, maar tot 2500 m2, vonden SGP, CDA, VVD en D66. Voor intensie ve veehouderij als neventak wil het AOV vasthouden aan een vrijstel ling tot maximaal 1500 m2. "Wet houder Versluys - die 5000 m2 wil - gaat veel te ver", zei mevrouw Schot. Bedrijven die willen omschakelen op intensieve veehouderij, mogen dat slechts doen tot 50% van hun bebouwingsoppervlak. Die voor waarde kreeg de steun van de com missie. Maar om intensieve tuinbouw en glastuinbouw - als neventak - te beperken tot 500 m2, dat ging de commissie te ver. "Dat is niet renda bel. Neem 2000 m2", adviseerde Heijboer, die bijval kreeg van Van Kempen, mevr. Frigge en Van den Donker. Tenslotte was er kritiek op de foura- geergebieden voor ganzen, die op de kaart stonden aangegeven. "Niet haalbaar", aldus mevr. Frigge. Van den Donker, Heijboer en Van Kem pen vonden dat de ganzen opgevan gen dienen te worden in de geplande natuurgebieden. Van der Linde stel de vast dat de kaart slechts de feite lijke situatie weergaf en niet het gewenste beleid. Alle commissies bepleitten het opstellen van een plan om het pro bleem adequaat aan te pakken. "Dat zal geld kosten, maar komt u maar met plannen", zei M.J. Klippel (SGP). "Zover zijn we nog niet", reageerde Van der Jagt. "We hebben nog tijd nodig", aldus ambtenaar W.A. Blaas. Hij vertelde dat een ambtenaar van de gemeente zitting heeft in een landelijke werkgroep die zich met deze problematiek bezig houdt. Op dit moment trekt Tholen jaarlijks 50.000 gulden uit om urgente geval len aan te pakken. Zo zijn nu plan nen gemaakt voor een woning in de Nieuwstraat te Sint-Annaland, twee aan de Langeweg te Scherpenisse, alsmede de straten Ter Vate en Schuttershof in Tholen. "En vorig jaar hebben we, bij het herstraten van de Jan van Bloisstraat, een drai nage gelegd waarop de bewoners konden aansluiten", aldus Van der Jagt. Ook bij het herstraten van de Beatrixlaan in Scherpenisse wordt het vochtprobleem tegelijkertijd aangepakt. De gemeente heeft de taak om deze zaak op te lossen. Blaas: "De gemeente dient voor de ontwatering te zorgen, het waterschap voor de afvoer en bouwers voor vochtwe rende maatregelen." Bij het plannen van nieuwbouwwijken wordt de aanleg van drainage meteen meege nomen. Tóch zijn er klachten in bijvoor beeld de Meanderlaan en Rosarium in Tholen. "De bewoners is geadviseerd welke maatregelen ze op eigen terrein kun nen treffen", aldus Blaas. Want wel iswaar legt de gemeente drainage langs de straat, de inwoners moeten er zelf op aansluiten. Ambtenaar L.T. Steenpoorte zei dat er een werkgroep komt, waarin gemeente, waterschap en woning corporatie zullen proberen tot een gezamenlijke aanpak te komen. Want er zijn ook zaken aan de orde als lekke kruipruimten. "En op bepaalde plekken kun je blijven draineren, maar je krijgt ze niet droog." Zo zijn er veel klachten uit de Dalempolder, waar zogenaamd 'opgevend polderwater' voorkomt. In het Zeeuwse staat Tholen hoog genoteerd wat de problematiek van wateroverlast betreft. In de discussie werd duidelijk, dat het betreffende vocht afgevoerd dient te worden naar open water en niet op het riool geloosd mag worden. "Het graven van nieuwe sloten in woon wijken zou een probaat middel zijn", aldus de wethouder, die het eens was met de opmerking van J. de Jager (CDA) dat er eigenlijk meer opper vlaktewater gecreëerd zou moeten worden in woonwijken. M.A.J. van der Linde (PvdA) stelde voor om eventuele maatregelen steeds te combineren met het opknappen of vernieuwen van de rio lering in bepaalde straten. Zo een voudig ligt het niet, aldus de wethou der. Want bijvoorbeeld in de Mach- teld van Gelrestraat in Tholen hebben de huizen geen kruipruimten en doet zich geen overlast voor. "De aanpak kan dus niet overal dezelfde zijn." Men is zich de problematiek terdege bewust, maar de oplossing zal een zaak zijn van hele lange adem. VERVOLG VAN PAG. 1 Van Belzen pleitte er daarom voor om 'op safe' te spelen. "Stel plan Buitengebied St. Philipsland onge wijzigd vast, anders maak je je kwetsbaar en krijgen we ontwikke lingen die we niet wensen." J. van den Donker had uit twee com missievergaderingen twijfel overgehouden. "Daarom is een aan scherping nodig", zei het D66-raads- lid. Hij meende ook dat een neven tak van 2500 m2 bij de provincie meer kans van slagen had dan 5000 m2. Temeer daar de burgemeester had meegedeeld, dat de 1500 m2 van Sluis/Aardenburg door de provincie al was afgekeurd. SGP-raadslid K.A. Heijboer haalde de stukken van de provincie tevoor schijn en legde uit, dat er rond Sluis/Aardenburg in Zeeuws-Vlaan- deren van een totaal ander land schaptype sprake is dan op Tho- len/St. Philipsland. "Het is hier heel duidelijk anders!" Van Kempen viel hem bij en zei niet terug te gaan van 5000 naar 2500 m2. De burgemees ter spitste de discussie vervolgens toe op de omschakeling van bedrij ven, waarbij hij zich met name tot mevr. Schot richtte, die de meeste wijzigingsvoorstellen had inge diend. AOV en D66 bleken eerst voor zowel neventak als omschake ling de uitbreiding tot 2500 m2 te willen beperken. Van Kempen sprong daar op in. "Als je omscha kelt, heb je 5000 m2 nodig om een fatsoenlijke snee brood te verdie nen", zei het CDA-raadslid. Verschillende fracties waren aan een schorsing toe om nader overleg te plegen en b. en w. haalden tijdens hun beraad ambtenaar F. Buermans van ruimtelijke ordening erbij om te kijken of uitstel van de beslissing mogelijk was. Na ruim een kwartier stroomde de raadszaal weer vol en overlegden de wethouders eerst met hun fractie, voordat de vergadering hervat werd. Alle partijen spraken zich na die herbezinning uit voor 2500 m2 neventak en 5000 m2 omschakeling, met uitzondering van Walpot en Schot, die met twee keer 2500 m2 volstonden. Het voorstel van D66 om de vrijstellingsbevoegdheid voor neventak of omschakeling aan de raad over te laten, werd met 14 tegen 5 (D66, VVD, RPF/GPV en AOV) verworpen. Mevr. Schot twijfelde hierbij of ze 'voor' of 'tegen' moest zeggen, waar bij ze werd ingefluisterd door haar buurman Van den Donker. Toen die zelf aan de beurt was om te stem men, zei de burgemeester dat hij het voor de tweede keer deed. "Maar de intonatie was de eerste keer heel anders", zo probeerde mevr. Schot nu haar D66-collega te helpen. De raad bulderde van het lachen, maar SGP-raadslid Heijboer had ernstige kritiek op het hele debat. "Bestuur lijk was de bespreking ver beneden peil. De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft b. en w. adviezen gegeven. Dan moet het in de raads vergadering sterker gespeeld wor den en niet van de hak op de tak springen", aldus Heijboer 'op per soonlijke titel', zoals hij aan zijn kri tische opmerkingen toevoegde. Het waterschap wil een reparatie aan het gemaal Loohoek bij Poort vliet aangrijpen om tegelijkertijd de capaciteit van dit gemaal te vergro ten. Daarmee is 300.000 tot 350.000 gulden gemoeid. Het tien jaar oude gemaal heeft nu twee pompen met een capaciteit van elk 75 m3/min. Per pomp kan dat maximaal 20 m3 meer worden. Maar dan is het motorvermogen niet meer toereikend, zijn de koppelin gen onvoldoende en moet de elektri sche installatie worden vervangen. De bestaande tandwielkast - die op dit moment problemen geeft - zou eveneens vernieuwd moeten wor den. Het waterschapsbestuur meent dat, gezien de krappe ontwerpcapaciteit van Loohoek in combinatie met de te verwachten extra belasting door de bouw van een onderbemaling voor de Weihoek, de uitbreiding uit gevoerd moet worden. Met het inte rim-managementteam wordt over legd over de financiering, omdat instemming nodig is van de fusie partners. Omdat er ook nog gere kend moet worden met een levertijd van ongeveer 20 weken voor som mige onderdelen, vraagt het water schapsbestuur de algemene vergade ring vast om een principeuitspraak. Het Rode Kruis organiseert vandaag (donderdag) een bloedafname- avond in Meulvliet in Tholen. Gezonde inwoners van 18 t/m 69 jaar kunnen er tussen zes en negen uur terecht om een halve liter bloed af te staan. De gerenommeerde LIJSTENMAKER VLtZj 1 EEUWEN voor het lusTwcBK eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax. 01666-4041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15