Even stilstaan bii de fietsers Fietsenrekken brede banden sneller nodig VIR I EINIS «rI SCHEL Trix Laanen kan niet hele Voorstraat op haar nek nemen Werkgroep rekent op meer bezoekers Bomen gesneuveld in Poortvliet imabo Vijfde plek brandweer Stavenisse Pamflettenactie van werkgroep Tholenseweg veilig Nieuwe laag asfalt voor Eendrachtsweg Exploitante l'EsperanceIk probeer het heel streng te regelen Mengelmoes in festival gekleurd Woensdag 29 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Koud en nat was het. Maar je moet er wat voor over heb ben. Vijf leden van de werkgroep Tholenseweg veilig voerden maandagmorgen van half acht tot negen uur actie op de Tholenseweg. Bij de stoplichten die daar ter hoogte van het Lange Water zijn aangelegd in verband met werkzaamheden, deelden de actievoerders pamflet ten uit aan de wachtende automobilisten. Door rood licht Reden te over om eens een bezoek te brengen aan onze spiksplinter nieuwe showroom Daar kun je op bouwen Stap vooruit 'Wil je de buren niet hinderen? Gedraag je dan niet als kleine kinderen! Je bent toch goed opgevoed? Gedraag je dan ook goed!' Die spreuk hangt vanaf vorig jaar al in bar-discotheek l'Esperance te St. Annaland, op zaterdag avond de trekpleister van zo'n 500 Thoolse jongeren. Exploitante mevr. B. Laanen, geschrokken van de bezwaren tegen haar hinderwetaanvraag bij de gemeente, zegt er alles aan te doen om haar bedrijf in goede banen te leiden. Geen bezwaren tegen Havenzicht Tupperware Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Glazen Nieuwe voorgevel In goede orde Kennismaken met andere culturen. Dat is het motto van het festival cultureel gekleurd waar ook Tholen op inhaakt. Met film, muziek, een tentoonstelling, dans, een vertelling, informatiestands en lekkere hapjes uit diverse landen. Wj- Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom - Tel. 01640-71500 Advertentie i.m. De werkgroep Tholenseweg veilig: de heren Quist, De Wit en Klop, alsmede de dames Binkhorst en Boogaart. In de pamfletten werden de bestuur ders erop attent gemaakt dat er dage lijks honderden fietsers over de Tholenseweg rijden. Men vroeg de automobilisten daarbij even stil te staan en rekening te houden met de fietsers en bromfietsers. Verder meldde het papier de maximumsnel heden, het feit dat een doorgetrok ken streep niet overschreden mag Op de SGP en het AOV na, hield de Thoolse gemeenteraad maan dagmiddag een pleidooi om snel ler te voorzien in fietsenrekken die geschikt zijn voor tweewielers met brede banden. B. en w. wilden dat alleen bij uitbreiding van leer lingen doen omdat vervanging voor de gehele gemeente wel 25.000 gulden kan kosten. De directeuren van de basisscholen in Tholen hadden voor de nieuwe voorziening gepleit omdat het totaal om 101 fietsen met brede banden gaat. "Bij drie scholen is de behoefte zeer groot", zei P. van Belzen. Hij adviseerde wethouder Versluys om de zaak in overleg met de directeu ren te regelen. "Want deze eeuw moet het probleem toch opgelost zijn." Het RPF/GPV-raadslid pleitte voor 'adequate oplossingen' omdat er momenteel beschadigingen kun nen ontstaan aan de fietsen met bre de banden. "Wij laten ze toe en zijn dan als schoolbestuur misschien ook aansprakelijk voor schade." Van Belzen wees op de afschrij vingstermijn van 25 jaar voor rek ken en 40 jaar voor een fietsenstal ling. Hij trok een vergelijking met verzoeken van scholen om tafels of de c.v. te vervangen, maar aange zien de fietsen beschadigd kunnen worden, wilde Van Belzen voor goede fietsenrekken toch een uit zondering maken. Het moet sneller dan b. en w. voorstelden, vonden ook PvdA, VVD, D66 en CDA. De laatste fractie stelde bij monde van J. de Jager voor om de Thoolse scholengemeenschap via een leer lingenproject fietsenrekken te laten aanpassen voor brede banden. Wet houder Versluys meende echter, dat vermaken net zoveel kost als ver vangen. "Maak een hulpstuk voor brede banden dat in de huidige hou der kan", stelde SGP-raadslid L. Walpot voor. Zijn fractiegenoot A. Kersbergen wilde niet meegaan met de waan van de dag. "De trend is nu brede banden, maar misschien heb ben in 1996 fietsen met smalle ban den de voorkeur van de jeugd. Laten we niet ingaan op de trend, maar de fietsenrekken geleidelijk vervan gen." De meerderheid wilde echter niet wachten tot St. Juttemis, zo citeerde I.C. Moerland een opmerking van een ambtenaar. Overal andere fiet senrekken aanschaffen, noemde wethouder Versluys te kostbaar, maar hij had goed begrepen dat er toch sneller dan b. en w. van plan waren, een stalling voor fietsen met brede banden bij de Thoolse basis scholen moet komen. worden en dat inhalen fietsers nood lottig kan worden. Bovendien bevatte de brief de waar schuwing dat de politie regelmatig controles uitvoert. Het was alsof men dat argument kracht bij wilde zetten, want op het terrein van het constructiebedrijf Kint stond inder daad een politiebusje met Halsterse agenten die noteerden welke bestuurders het rode licht negeer den. "Dat waren er best nog wel veel", vertelt Ellen Boogaart van de werk groep. "Elke keer als het licht op rood sprong, reed er wel één auto door." De actievoerders kregen over het algemeen een positief antwoord van de aangesproken bestuurders. "Ja, ze toonden wel begrip voor de situatie en ze zeiden dat ze er reke ning mee zouden houden. Maar of ze dat ook doen...", vraagt mevr. Boogaart zich af. "Het doel van de actie was om de mensen bewust te maken van het feit dat ze veel kun nen bereiken als ze rekening houden met de fietsers. Maar drie van de bestuurders wilden hun raampje niet naar beneden draaien." Het was de bedoeling dat de 500 pamfletten van half acht tot negen uur uitgedeeld zouden worden. De brieven gingen echter zo hard weg dat de groep omstreeks kwart over acht de laatste al door een autoraam pje had geschoven. "We hadden niet gedacht dat het zo snel zou gaan. Als we er duizend hadden meegenomer De Eendrachtsweg, vanaf de Thool se brug richting Lepelstraat en Hal steren, wordt opnieuw geasfalteerd. Maandag zijn de werkzaamheden begonnen. Het werk aan deze pro vinciale weg zal zo'n vijf weken duren. Gedurende een groot deel van die periode kunnen automobilis ten geen gebruik maken van deze weg in het Brabantse. Het verkeer zal via de Noorderkreekweg en de Tholenseweg worden omgeleid. De routes worden met borden aangege ven. Lepelstraat blijft via de paral lelweg bereikbaar. Op deze weg wordt tijdelijk eenrichtingsverkeer ingesteld. K ompleet in Keukens B O R Poggenpohl verstsat de kunst Daarnasst staat Alno bekend om De alom geprezen Italiaanse vorm- om het mooie met het zijn duurzaamheid en talloze geving maakt van een Snaidero aangename te verenigen. kombinatie-mogelijkheden. n keuken van wereldklasse. SHOWROOM Geopend Di. t/m Do. 09.00 - 18.00 uur Vriidag 09.00 - 21 00 Zaterdag 09.00 - 17.00 uur EEN DYNAMISCHE GROEP IN BOUWMATE RIALEN BOUWMATERIALEN Geopend Ma t/m Vr 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08 00 - 12.00 uur waren die ook opgegaan. Maar omstreeks kwart voor negen werd het toch aanmerkelijk minder druk bij het stoplicht, dus het was niet zo erg dat we er wat eerder mee moes ten stoppen", vertelt mevr. Boog aart. De werkgroep, bestaande uit zes leden, zet zich al geruime tijd in voor het veiliger maken van de Tho- lenseweg'voor fietsers. Het fietspad ligt direct aan de weg en wordt daar van alleen gescheiden door een doorgetrokken witte streep. De werkgroep vindt dat te gevaarlijk en wil dat het fietspad los van de rij baan komt te liggen. De gemeente Halsteren weigerde tot nog toe hier iets aan te doen. "Maar nu is Bergen op Zoom zich ermee gaan bemoeien en er komt nu een gesprek tussen de gemeenten Tholen, Halsteren en Bergen op Zoom", zegt mevr. Boog aart. "En dat is toch weer een stapje vooruit. We hopen dat dit overleg iets oplevert." Aan de pamflettenac tie deden mee mevr. E. Boogaart, mevr. I. Binkhorst, K. Klop (bewo ner van de Tholenseweg, H. de Wit en R. Quist (beiden van de afdeling Tholen van veilig verkeer Neder land). "Maar het is moeilijk om de jeugd in het gareel te laten lopen. Soms pro beer ik ze te heropvoeden. Over het algemeen zijn ze vrij fatsoenlijk, maar er zitten een paar rotte appels tussen, die je graag zou willen opsporen om ze een soort dienstver lening op te leggen. Maar het is niet Tegen het ontwerp-besluit van b. en w. volgens de wet milieu beheer voor café-partycentrum Havenzicht van B. de Man in de Voorstraat te St. Annaland is geen enkel bezwaar inge diend. De kennisgeving werd 16 februari in Tholenderwijs gepubliceerd en lag vier weken ter inzage op de gemeentesecretarie. Volgens een woordvoerder van de gemeente zullen er geen klach ten over hinder van Haven zicht meer zijn als de exploi tant voldoet aan de in de ver gunning gestelde voorwaar den. eerlijk om de totale jeugd onder die paar rotte appels te laten lijden. Dat hoeft niet!" De jonge onderneemster nam in oktober 1991 de exploitatie van l'Es perance over, na 41/2 jaar in Haven zicht te hebben gewerkt. Vanaf het begin besloot Trix Laanen er een nette zaak van te maken. "De muziek zet ik aanzienlijk zachter dan mijn voorganger en ik heb, zeker in de beginperiode, bij mijn buren gevraagd of er hinder was. Er waren geen problemen. Die kwamen er pas, toen ze merkten, dat ik een hinderwetvergunning nodig had. Een paar mensen zijn de hele Voor straat afgegaan om bewoners tegen mij in actie te laten komen, maar als ik het lijstje zie, is dat beperkt geble ven. Andere Voorstraat-bewoners vinden het juist prettig, dat hun kin deren vlakbij kunnen uitgaan en niet naar Bergen op Zoom hoeven te rij den. Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Gezien de goede contacten uit het verleden, heeft de actie van de ande ren me verrast. Ik was in feite stom verbaasd toen er bezwaren kwamen. Het was een beetje een klap in mijn gezicht. Vorig jaar nodigde de buur vrouw me nog heel vrolijk uit voor een tupperware-avond, nadat ik eer der al op kraamvisite was geweest. Overlast was niet aan de orde en ineens is er een advocaat in de arm genomen en komt er een hoorzitting bij de gemeente over bezwaren." De enige die eerder eens midden in de nacht aan de bel getrokken had, was de familie Van Amerongen toen er een ruit was gesneuveld. Bij de gemeente voerden ze aan, dat de jeugd al voor 7000 gulden schade aan ramen en deuren had aange bracht. Mevr. Laanen zou dat zelf ook heel vervelend vinden, maar ze zegt niet verantwoordelijk te zijn voor het,heen en weer geloop van jongeren op zaterdagavond en de eventuele baldadigheid. "Er is over last, maar dat heb je in een uitgaans centrum zoals de Voorstraat. Men doet net, of het allemaal mijn schuld is, maar er zitten nog meer horeca bedrijven en bovendien is het zo, dat ik niet verantwoordelijk ben voor alles wat de jeugd op straat uithaalt. Op de hoorzitting heb ik veel dingen kunnen weerleggen. Zo heb ik al lang een geluidsbegrenzer en een portier. Die let er o.a. op, dat er geen glazen meer naar buiten genomen worden. Maar niet alle collega's let ten daar op. Ik vind 's avonds ook andere glazen in de zaak." Mevr. Laanen zegt in de afgelopen 31/2 jaar nog nooit door de politie bekeurd te zijn wegens overtreding van het sluitingstijdstip. Om 2.00 uur zaterdagnacht gaan de lichten aan en dan schenk ik niet meer. In probeer alles heel streng te regelen. Zo grijp ik direct in als er wordt ver moed dat er iemand 'stuf rookt, 's Nachts ruimen we op, ook eventueel glas dat voor de bar ligt, maar fles sen buiten sorteren doen we dan echt niet, hoewel ons dat verweten is. Zo'n 12 jaar geleden bracht de toen malige exploitant M. Rijnberg al isolatievoorzieningen aan in l'Espe rance. Mevr. Laanen verbeterde die in 1993 bij een verbouwing van de voorgevel. "Ik heb zelf een akoes tisch onderzoek laten instellen en hoewel ik geen eigenaar ben van het pand, heb ik op eigen initiatief en op voornamelijk eigen kosten de voor gevel helemaal opgeknapt. Daarbij zijn ook geluidwerende voorzienin gen getroffen met glas van 8 en 6 cm. Klachten van de buren over de klapperende voordeur heb ik tege lijk laten oplossen. Op mijn verlang lijstje staat nog een nieuwe, goed geïsoleerde deur voor de nooduit gang, maar dat is een kostbare zaak." Buurman Burgers voerde op de hoorzitting aan, voor 13.000 gulden aan voorzieningen aan zijn woning getroffen te hebben. Hij en mevr.drs. C.G. van Baaien klaagden er ook over, dat ze op zaterdagavond visite alleen via de achterdeur kun nen ontvangen. Mevr. Van Baaien deed daar het voorstel om - in navol ging van de gemeente Castricum - na twaalf uur 's nachts geen publiek meer toe te laten en om 2.00 uur onder toezicht daadwerkelijk de zaal te ontruimen. Wie zich daaraan niet houdt, moet in de gemeente Castri cum de deuren twee weken sluiten. Mevr. Laanen noemt het gemakke lijk om de horeca de schuld te geven. "We kunnen toch bezwaar lijk de hele Voorstraat-problematiek op onze nek nemen. Er zou op zater dagavond gewoon meer politiecon trole moeten zijn. En de Voorstraat afsluiten voor het verkeer, dat zou de overlast ook doen verminderen." Opmerkelijk in het geheel vindt de exploitante ook, dat buurman Bur gers steen en been klaagt en de buur man aan de andere kant, Peter Scherpenisse, geen enkel probleem heeft. Hij is volop aan het verbou wen en wil daar blijven wonen. "De familie Moerland verder op in de Voorstraat ondervindt ook geen moeilijkheden. Hoe sta je tegenover de jeugd, daar gaat het om, maar met zoveel volk op zaterdagavond in St. Annaland (van het gehele eiland en zelfs uit Krabbendijke en Oude Ton- ge komen de jongeren), blijf je over last houden. Maar nogmaals, de hele Voorstraat-problematiek hoef ik niet op mijn nek te dragen. Ik ben alleen voor mijn bedrijf verantwoordelijk. Dat is van gemeentezijde op de hoorzitting ook duidelijk gezegd. En als er in mijn zaak wat is, dan hoor ik het graag, want ik probeer alles in goede orde te laten verlopen", zegt mevr. Laanen van bar-discotheek l'Esperance in St. Annaland. Ellen Boogaard van de werkgroep interculturele activiteiten Tholen legt uit dat het kennisnemen van andere culturen kan leiden tot wederzijds begrip en integratie. Vorig jaar was het programma beperkt tot een dag, dit jaar maakt het deel uit van het festival cultureel gekleurd dat in Noord-Brabant, Zee land en Vlaanderen plaatsvindt. Boogaard verwacht ook meer bezoekers dan vorig jaar toen de manifestatie in Haestinge te Sint- Maartensdijk in de zomer plaats vond en samenviel met andere acti viteiten op het eiland. Morgen bijt wethouder J. Versluys de spits af door de fototentoonstel ling Zeeuwen kieken het Zuiden te openen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Vanaf maandag 3 april tot vrijdag 21 april zijn daar voor het publiek 40 kleurenfoto's te zien die Zeeuwen op hun reizen naar Azië, Latijns Amerika en Afrika hebben gemaakt. Op woensdag 5 april vertellen Hans Hagen en Erik Karsemeier om 14.00 uur in Meulvliet te Tholen in klank en beeld het verhaal van de legen darische koning Gilgamesj (een van de belangrijkste literaire scheppin gen van het oude Mesopotamië). Voor kinderen vanaf 8 jaar. Kaarten vanaf 25 maart verkrijgbaar bij de bibliotheken in Tholen, Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland of aan de zaal. Een afgebroken jonge eik aan de Lange Zandweg te Poortvliet. De gemeente Tholen heeft dit keer de boomfeestdag overgeslagen, maar een stukje (her)opvoeding in Poortvliet was geen vergeefse moeite geweest. Aan de Lange Zandweg zijn namelijk negen jonge boompjes afgebroken. "Vermoedelijk door kinderen", zegt opzichter C. van Dijke van het waterschap Tholen op basis van informatie van omwonenden. De negen eiken zijn in februari 1994 geplant tussen de Zandhoeve en de Stoofstraat. Van Dijke spreekt niet alleen over 'een triest gezicht' maar ook over een scha depost van 900 gulden. Kanton- niers van het waterschap hebben de boompjes vrijdag ingeboet. De vernielde eiken zijn verwijderd en nieuwe eiken werden ingeplant. Baldadigheid van jongeren wordt soms bestraft via het Halt-project. Dhr. j.W. van Popering van het Avia-tankstation 't Oudeland aan de Veilingweg te St. Annaland had hier onlangs positieve ervaringen mee. Op 11 november werden twee vlaggen bij hem gestolen en verscheurd: een meerlandenvlag en een Aviavlag. Twee jongeren uit Oud-Vosse- meer en één uit Scherpenisse had den met hun scooters getankt, zodat er via hun tankpas en mede door de videocamera te achterha len was, wie de daders waren. Behalve tot betaling van de ver scheurde vlaggen, werden de drie jongens van rond de zestien jaar ook veroordeeld tot 8 1/2 uur dienstverlening. Ze moesten om de beurt auto's poetsen bij Van Popering en ook nog werk verrichten bij de gemeente Tholen. De interculturele manifestatie Men gelmoes wordt op zaterdag 8 april gehouden. Net als vorig jaar in Haestinge, maar met een korter pro gramma. Om 13.30 uur opent Vers luys de dag, waarna kinderen van de Casembrootschool uit Sint-Anna- land onder leiding van Sarien Bout liedjes uit verschillende landen ten gehore zullen brengen. Evenals vorig jaar maakt de Turkse band Cocktail uit Bergen op Zoom zijn opwachting. Er zijn twee optre dens, om 14.00 uur en om 15.45 uur. Om 13.45 uur treedt Karim Mounir op, een Nederlandse cabaretier van Marokkaanse afkomst uit Amster dam. Hij vertolkt de allochtonen- blues. Ook de flamencodansgroep Fernan do y José uit Sint-Willibrord is te zien en wel vanaf 16.30 uur. De gehele middag zijn er informa tiestands (Foster Parents Plan, Amnesty International, Unicef, Liliane Fonds, Wereldwinkel Tho len, Marokkaanse vereniging Jamaït Salam). Bezoekers kunnen ook dit jaar weer hapjes proeven die door vluchtelingen en asielzoekers zijn gemaakt. Maar naast uitheemse lek kernijen zijn er ook Hollandse pan nekoeken verkrijgbaar. Er is ook een videofilm van de RVU te zien uit de serie levende rituelen, over verschillende godsdienstige gebruiken, zoals het carnaval, de ramadan en de Hindoestaanse holi- feesten. Ook is er een film met toe ristische informatie over Marokko. Kinderen kunnen zich laten schmin ken of eieren beschilderen. Nieuw is het maken van muziekinstrumenten. Met de speelfilm Temptation of a Monk van Clara Law op maandag 10 april om 19.30 uur in Meulvliet te Tholen sluit de werkgroep de Thool se bijdrage aan het festival af. Onlangs stelde de gemeenteraad 2000 gulden ter beschikking aan het centrum voor ontwikkelingssamen werking Zeeland in Goes om het festival financieel te ondersteunen. De brandweer uit Stavenisse is zaterdag in Nieuw-Vossemeer vijf de geworden bij een wedstrijd in de tweede klasse lage druk. "Het is ons veel meegevallen, gezien het feit dat onze bevelvoerder lek de Vos voor het eerst als zodanig optrad", vertelt Rien Moerland. Hij spreekt van een pittige opdracht, waarbij Stavenisse 's morgens om acht uur de spits afbeet onder het toeziend oog van burgemeester Van der Munnik. Stavenisse kreeg de melding op het sportpark en moest vervolgens naar het voormalige gemeentehuis aan de Voorstraat. Daar stond de cv-ruimte op de bovenverdieping in brand. "De brand was doorgeslagen naar het trappenhuis, zodat we buitenom met de ladder naar binnen moesten", aldus Moerland. Op de eerste ver dieping bevond zich een slachtoffer en op de zolder bleek er nog een te zitten. "We slaagden erin om binnen de tijd beide slachtoffers te redden en de brand te blussen." Vijf deelne mende ploegen lukte dat niet en zij werden dan ook afgefloten. Stave nisse verzamelde 1061 punten, win naar Dinteloord had er 1183. De wedstrijdploeg van Stavenisse bestond uit bevelvoerder lek de Vos, pompbediende Jaap Moerland, aan- valsploeg Rien Dorst en Herman Rozendaal, en waterploeg Marco Aarnoudse en Rien Moerland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13