Ruimte op Tholen voor 500 woningen komende tien jaar Alleen dure huurhuizen moeilijk van de hand Flink percentage woningen slecht Beschermende woonvorm Buitenzorg ■■■I Van Gorsel wil grond niet kwijt Overzicht bouwgrond Burgemeester H.A. van der Munnik over groei: Acht plaatsen in twee huizen aan Oranjerie Tholen Zoekend Infodag wonen zaterdag op 3 plaatsen Kleine 4 ton voor verbetering van woningen Donderdag 23 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Buitenzorg, Molenhoek en Stadszicht in Tholen, plan Stoofweg en Vroonstede in Sint-Annaland, plan Muye in Sint-Maartensdijk, plan Luyster in Sint-Philipsland, plan Langeweg in Scherpenisse. Oude namen voor nieuwe wijken. Er lijkt geen einde te komen aan de uitbreiding van de kernen op Tholen. Aantrekken Soelaas Niet indruisen Plannen Leegstand stabielbejaarden verkassen niet Het aanbod van huurwoningen van de stichting Beter Wonen vertoont wisselingen die samenhangen met de hoogte van de hypotheekrente (voor koopwoningen) en met de beschikbaarheid van bouwgrond. "Is de rente laag en is er ruimte in de bestemmingsplannen, dan neemt de koopzin toe en is er meer aanbod in de huursector," legt J. Droogendijk, hoofd woonbeheer van de stichting uit. Tholen als enige gemeente niet verbeterd Het is niet zo best gesteld met de kwaliteit van de wonin gen in de gemeente Tholen. Dat blijkt uit een kwalitatief woningonderzoek dat de provincie uitvoerde. Tholen blijkt de enige gemeente te zijn waar in de afgelopen tijd de kwaliteit van de woningen niet is verbeterd. Stavenisse de dupe Hoge leegstand Tholen krijgt alsnog een beschermende woonvorm voor mensen die door sociale en/of psychische problemen niet - of nog niet - zelfstandig kunnen wonen. Anderhalf jaar geleden was er onvoldoende belangstelling voor het ini tiatief van de Zeeuwse instelling beschermd wonen (ZIBW), maar dat ligt nu anders zodat de stichting de zaak weer heeft opgepakt. Ze hoopt op 1 juli te kunnen beginnen met acht plaatsen. Afleiding Begeleiding Militairen Niet lichtvaardig Nieuwbouwwijken schieten als pad destoelen uit de grond en leggen steeds meer beslag op de open ruim te. Vooral het stadje Tholen aan de Eendracht groeit; de ene wijk is nog niet vol of er wordt al aan een ande re gewerkt. Ook de kleinere plaatsen doen mee; heimachines, betonmo lens en bouwvakkers doen hun werk. Zo niet dan wordt er op het gemeentehuis wel aan een nieuw bestemmingsplan gewerkt. Burgemeester H.A. van der Munnik spreekt echter over een geleidelijke ontwikkeling voor heel zijn ge meente. Op sommige plaatsen is volgens hem sprake van een 'inhaal slag', zoals in Sint-Annaland. Mocht de druk op de woningmarkt in het stadje Tholen echter zulke vormen aannemen dat de eigen inwoners in de knel dreigen te raken, dan zal er overwogen moeten worden om in te grijpen. Zo ver is het volgens Van der Munnik echter nog lang niet. "Er is een instrument om de eigen inwo ners eerst te laten kiezen maar het is een criterium dat je nooit al te strak kan handhaven. Is iemand die een aantal jaren van Tholen weg is geweest en terug wil komen, een Aan de landelijke infodag wonen wordt zaterdag a.s. van tien tot vier uur ook meegedaan door de Rabo- banken in St. Annaland, St. Maar tensdijk en Tholen. Kandidaat kopers kunnen zich oriënteren op de verschillende mogelijkheden. Er is een aanbod van bestaande panden, maar ook nieuwbouwplannen van verschillende aannemers, zoals in de Rabobank St. Annaland van de bouwbedrijven Weggemans en Nor- tier. Hier heeft ook MR rolluiken een presentatie. Een medewerker van notariskantoor Schot is present voor informatie over wat er verder nog komt kijken bij de koop van een woning. Collega's van hem zijn in de Rabobanken St. Maartensdijk en Tholen aanwezig. St. Annaland heeft nog een speelhoek voor de kin deren en buiten komt er een lucht kussen voor de jeugd. Met een aandeel van 24% is de Rabobank landelijk marktleider op de hypotheekmarkt en die positie wil men verder uitbouwen. eigen inwoner?" Van der Munnik heeft de mogelijk heid te selecteren in het gemeente huis wel eens geopperd als het echt de spuigaten uit dreigt te lopen, zo licht hij toe. Maar verder dan hardop denken van zijn kant is het (nog) niet gekomen. "Het zou dan ook alleen betrekking hebben op het stadje Tholen want daar is de druk het grootst." Factoren die de groei volgens hem veroorzaken zijn behalve de natuur lijke groei van de bevolking, de toe name van de werkgelegenheid op Tholen door het aantrekken en uit breiden van de industrie. Maar ook de druk op de woningmarkt in West- Brabant. Bovendien zo stelt hij, zijn er andere 'autonome' ontwikkelin gen, zoals het feit dat 18-jarigen tegenwoordig vaker alleen gaan wonen en ouderen langer in hun huis blijven. Van der Munnik pakt er zijn reken machientje bij om aan te geven hoe veel huizen er jaarlijks gemiddeld nodig zijn als de bevolking van zo'n 22.500 zielen met 1 tot 1,5 procent per jaar groeit. "Dat delen op het gemiddelde van de woningbezetting van 2.6, dan kom je uit op ongeveer 50 woningen per jaar. Dat is 500 in tien jaar tijd terwijl we er per jaar 90 mogen bouwen. Daar zijn bestem mingsplannen voor nodig. Het is onze plicht in ieder geval voor de eigen bevolking woningen beschik baar te stellen. Er zou trouwens geen enkele politieke partij zijn die tegen het maken van bestemmingsplannen zou zijn. Dan doe je jezelf tekort." De burgemeester vindt dat er nog voldoende ruimte is om op Tholen te bouwen. Uitgaande van 1 a 1.5 pro cent groei per jaar betekent dat ongeveer 2500 bewoners meer in 2005. "Daar hebben we dan 50 tot 60 hectare grond voor nodig op een gebied van 14.000 hectare. De groei vindt plaats aan de kernen. Ik ben van mening dat het eiland nog vol doende ruimte heeft voor woning bouw, zonder schade te doen aan de inrichting van het gebied." Hij ver wacht dan ook dat Tholen zijn sterk landelijk karakter zal behouden ondanks het feit dat er zich meer bedrijven op Tholen vestigen en bestaande bedrijven uitbreiden. En ook omdat Tholen 'aan de periferie' ligt van de (ver)stedelijkte gebieden. "Die ruimtelijke indeling is door het rijk vastgelegd. Daar verwacht ik geen andere beslissing over." Van der Munnik zegt dat de druk op Tholen-stad voorlopig wel zal blij ven maar dat Molenhoek en Stads zicht (ondanks enkele vertragende factoren) zeker enig soelaas zullen bieden. "Daarna moeten we kijken waar we heen moeten, gebruik makend van de structuurschets die voor Tholen is gemaakt." Dat er slaapwijken zouden ontstaan als nieuwe inwoners in Tholen wonen en in West-Brabant of in de randstad werken, vindt hij een 'te gemakkelijke redenering.' Nuch ter: "Mensen moeten ergens hun brood verdienen. Dan zou je van de buitenwijken van Bergen op Zoom ook moeten spreken van slaapwij ken als de mensen tussen de middag niet thuis komen van hun werk. Ik kan er niet goed mee uit de voeten." Dat geldt volgens hem ook niet voor de bouw van woningen langs de baai van Van Duivendijk in Tholen ('waterfront Tholen') waar een pro jectontwikkelaar plannen voor heeft ingediend. "Er komen ook vragen van Tholenaren voor die woningen. Die bellen ons en zeggen: dat lijkt me wel wat. Het gaat ook niet altijd om mensen die werk hebben. Ook Het bestemmingsplan Molenhoek, de uitbreiding van Tholen-stad aan de zuid-oostkant, stuit op bezwaren bij D.J. van Gorsel. In de commissie ruimtelijke ordening lichtte de land bouwer ze gisteren toe. Om het plan te realiseren, heeft de gemeente grond van hem nodig. Van Gorsel vindt dat er niet genoeg ruimte over blijft voor een rendabele exploitatie van zijn bedrijf, als er opnieuw land bouwgrond aan wordt onttrokken. In het gebied tussen de Touwsla- gersdreef en Hertenkamp/Gemaal- weg wil de gemeente 50 woningen bouwen: 18 vrijstaand en 32 twee- onder-één-kap. Een deel daarvan zal voor bejaarden gebouwd worden. Oorspronkelijk dacht de gemeente aan 72 woningen, maar bezwaren van het waterschap leidden ertoe dat het plan moest worden aangepast. Dit leidde tot een kleinere capaciteit, omdat een ruimere afstand tot de zeedijk in acht genomen moet wor den. De verhoging van de grond prijs, die hiervan het gevolg is, is volgens het gemeentebestuur accep tabel. In de nieuwe wijk is een speel- tuintje gepland, alsmede een beperkt aantal parkeerplaatsen. mensen die gepensioneerd zijn of in de vut zitten, tonen belangstelling. Of iemand die zijn tuin niet meer wil onderhouden." Dat er ook steeds meer projectont wikkelaars belangstelling tonen voor Tholen, is volgens Van der Munnik het bewijs dat de druk op de woningmarkt groot is. "Het wordt voor hen aantrekkelijk om er op in te spelen. Het is een zakelijke aanpak. Dat fenomeen doet ook hier zijn intrede. Particulieren gaan niet alleen met de gemeente in onder handeling, ze kunnen dat nu ook met een projectontwikkelaar die grond heeft gekocht in een bestemmings plan." Ook bij de plannen voor nieuwbouw van Albert Heijn in het Slachtveld speelt een projectontwikkelaar een grote rol. "Maar die is wel gebonden aan een planologische inbedding. Zijn belangen mogen niet indruisen tegen de belangen van de gemeente. Zo mag hij geen tekort doen aan het aanzicht van Tholen. Wij zien de bouw van appartementen boven Albert Heijn nog steeds als een ver steviging voor het stadje maar als hier niks uitkomt, dan doen wij ook niks. Althans, niet met deze project ontwikkelaar." Uit het kwalitatief woningonder- zoek van de provincie Zeeland (peil datum 1 januari 1994) blijkt dat de woningkwaliteit in alle gemeenten, behalve in Tholen, is toegenomen. Het gaat hier om huurwoningen, maar meer nog om eigen woningen waarvan de kwaliteit te wensen overlaat. Van der Munnik reageert op deze bevindingen met: "Mijn gevoel zegt dat het wel meevalt. Het ligt er aan wat voor eisen je er op los laat. Slechte woningen betekent niet dat ze onbewoonbaar zijn." Volgens de burgemeester gaat het om 'nuance ringen'. Hij wijst erop dat de meeste particuliere woningen 'opeen ge bouwd, in de oude structuur van een dorp' staan en dat het gebrek aan voldoende financiële middelen de bet is aan de staat waarin de woning verkeert. Graag zou hij zien dat meer particuliere eigenaars een beroep doen op het fonds voor dorps-en stadsvernieuwing. "Dat fonds wordt bij lange na niet aange sproken." De geldelijke ondersteu ning is niet bedoeld voor de aanleg van een luxe badkamer maar een dak kan er wel mee vernieuwd of verbeterd worden. Over de (slechte) kwaliteit van de woningen wil Van der Munnik 'niet dramatisch' doen: "Als je kijkt naar de aanvragen voor een verbouwing of verandering aan de woning, dan wordt er ontzettend veel gedaan. Tholenaren zijn een nijver volkje." Tholen: Molenhoek. Volgens Van der Munnik hoeft het plan geen vertraging op te lopen door het bezwaar dat D. van Gorsel heeft ingediend. Stadszicht. Nog wat problemen met grondeige naren. Plan is doorgerekend. Slachtveld: Gemeente wacht op voortgang projectontwikkelaar. Poortvliet: Molenstraat in bewer king, enkele bezwaren tegen plan. Scherpenisse: Bezwaren tegen 'belijning' van klein bestem mingsplan. Sint-Maartensdijk: Muye voor lopig voldoende. Stavenisse: Plan voor zuidoost kant Poststraat in voorbereiding. Sint-Annaland: Stoofweg 'uit verkocht'. Vroonstede in voorbe reiding. Oud-Vossemeer: Plan Dorps weg, tweede fase goedgekeurd. Burgemeester H.A. van der Munnik bij de bouwgrond in het bestem mingsplan Muyepolder (2de fase) te Sint-Maartensdijk. De huizen op de achtergrond staan aan de Plevierlaan. Een overzicht van de beschikbare bouwgrond in de kernen op Tholen van 10 maart leert dat de bestaan de bestemmingsplannen in Tholen, Oud-Vossemeer en Anna Jacoba- polder vol zijn. Dat wil zeggen dat er op dat ogenblik geen bouwgrond vrij was. In Stavenisse is nog 1 kavel vrij voor een vrijstaande woning, in Sint-Philipsland zijn geen vrije kavels meer maar lopen er drie opties van bouwbedrijven voor vrije en halfvrijstaande woningen. Ook in Sint-Annaland gaat het hard met de bouwgrond: er zijn nog 2 kavels beschikbaar voor vrijstaande woningen. Verder lopen er 2 opties van particulieren voor vrijstaande woningen en 1 optie van een bouw bedrijf voor 2 halfvrijstaande woningen. In Poortvliet zijn ook geen vrije kavels. Er lopen drie opties van par ticulieren voor vrijstaande wonin gen, 2 opties van bouwbedrijven waarvan 1 voor 5 rijenwoningen en 1 voor 2 halfvrijstaande woningen. In Sint-Maartensdijk zijn 4 kavels beschikbaar voor vrijstaande wonin gen. Lopende opties zijn er voor 4 particulieren voor vrijstaande wo ningen en 1 optie van een bedrijf voor 2 halfvrijstaande woningen. In Scherpenisse is nog de meeste ruimte: drie kavels voor ongeveer 15 rijenwoningen, 1 kavel voor een vrijstaande woning. Twee opties voor bouwbedrijven op kavels voor halfvrijstaande en seniorenwonin gen. Of het wonen hem op Tholen bevalt? "Het is een ongedacht mooi gebied. Het zijn andere mensen die mij vertellen: wat vinden we het hier toch fijn. Ik ken iemand uit Zuid-Beveland die hier woont en zegt dat hij op Tholen terugvindt wat hij als kind in de zak van Zuid-Beveland ervaarde. Het kleinschalige; je ziet de geschie denis van de inpolderingen in het landschap. Dijk na dijk." Aan de andere kant is er de 'heldere lucht' boven de Oos- terschelde. "Ik word lyrisch. Je krijgt een soort virus: hier is mijn thuis." Dat is nu het geval voor Sint-Maar- opbrengen. In die sector knelt hem tensdijk. Na het gereedkomen van de schoen voor de corporaties en de 14 zogenaamde seniorenwoningen en 7 koopwoningen aan de Oostvest raakten in een paar maanden bijna evenzoveel huurwoningen in de smalstad leeg. "Op twee na kwamen alle bewoners uit Sint-Maartensdijk, uit e'en huur-of uit een koopwoning. In één klap stonden die huizen leeg. Dat is minder makkelijk op te van gen dan bij de bouw van vier wonin gen." Bovendien trekt ook de woningbouw in het bestemmings plan de Muye aan. In Sint-Maartensdijk staan nu 12 woningen leeg die meer dan 600 gulden per maand aan huur moeten "Opvallend is dat het aantal slechte huurwoningen in Tholen bijna ver dubbeld is", meldt het rapport dat de periode van 1984 tot 1994 onder zocht. Toch zijn het niet de huurhui zen die er het slechtst afkomen in Tholen. Dat zijn de eigen woningen. Daarvan is 19 procent (bijna één op de vijf) van onvoldoende kwaliteit. Dat is het slechtst van heel Zeeland. Ook qua huurwoningen bezet Tho len echter de laatste plaats. Zes pro cent hiervan verkeert in een onvol doende staat. Van de 88 huizen die als tweede woning gebruikt worden, is maar 31 procent in goede doen. Ook hiermee zit Tholen in de onder ste regionen van Zeeland. In Sint-Philipsland, dat in het onder zoek nog apart is opgenomen, gaat het iets minder slecht, maar ook hier zijn veel eigen huizen onvoldoende van kwaliteit: zo'n 22 procent. De vier procent huurwoningen die niet voldoet, is niet buitensporig hoog. Maar van de vier vakantiehuizen is er geen die in goede staat verkeert. Stavenisse is de plaats met verhou dingsgewijs het hoogste aantal slechte woningen (negentien). Daar na komt Scherpenisse met zeventien huizen, Poortvliet met dertien, Sint- Annaland met negentien, Oud-Vos- semeer met elf, Sint-Maartensdijk met elf, Tholen met elf en Sint-Phi lipsland met twee. Anna Jacobapol- der telt volgens het onderzoek geen bewoonde huizen die in onvoldoen de staat verkeren. De totale woningvoorraad bedraagt in de (nieuwe) gemeente Tholen 8587 huizen. Daarvan zijn er 92 in gebruik als tweede woning (vakan tiehuis). De overige zijn verdeeld in 3370 huurhuizen en 5125 eigen woningen. Daarvan zijn er respec tievelijk 29 en 74 in slechte staat. Opvallend is dat in Sint-Maartens dijk het aantal slechte huurwonin gen veruit het laagst is. Het enige slechte huis dat gevonden werd, vormt nog geen tiende procent van het totaal aantal bewoonde huizen. In Stavenisse en Scherpenisse wer den procentueel de meeste slechte huurwoningen gevonden. Behalve met een relatief groot aan tal slechte huizen, kampt Tholen ook met een vrij hoge leegstand. De provincie streeft in haar huisves tingsbeleid naar een maximale leeg stand per gemeente van 2,5 procent. De voormalige gemeente Tholen zat daar ruim boven met 3,53 procent en ook Sint-Philipsland overschreed met 3,15 procent dat maximum. De totale leegstand in de nieuwe gemeente Tholen bedroeg bij slui ting van het onderzoek 296 huizen. Daarvan staan er 29 op Sint-Philips land. De rangorde van de plaatsen naar het aantal leegstaande huizen, is nagenoeg dezelfde als bij de kwa liteit. In Stavenisse staan relatief de meeste huizen leeg (40). Daarna volgen weer Scherpenisse met 31 en Poortvliet met 30. Maar op de vierde plek komt dan Sint-Philipsland met 26 leegstaande woningen, gevolgd door Sint-Annaland met 41, Oud- Vossemeer met 28, Sint-Maartens dijk met 40, Tholen met 57 en Anna Jacobapolder met drie lege wonin gen. De verhouding tussen huur- en eigen woningen ligt op Tholen iets verder uit elkaar dan provinciaal. In Zeeland bestaat 54 procent van de woningvoorraad uit koophuizen. Op Tholen is dat 59 procent. Op Sint- Philipsland ligt de verhouding heel anders. Daar is driekwart van de huizen par ticulier eigendom. In het onder zoeksrapport wordt ook nog ver meld dat in de Oosterschelderegio het aantal huurhuizen de afgelopen tien jaar ruim twee keer zo hard is gegroeid (met 7,6 procent) als in de rest van Zeeland. In de nieuwe huizen aan het Rosarium/Oranjerie te Tholen komt een beschermde woonvorm voor ex-psychiatrische patiënten. t "Vanuit het Riagg, psychiatrisch ziekenhuis Vrederust en beschermd wonen in west-Brabant kregen we signalen dat er nu wél mensen zijn die na hun behandeling terug naar Tholen willen. Daarom hebben we het initiatief met kracht weer opgepakt", vertelt regio- hoofd A.J. de Jonge van de Ooster schelderegio. Tholen was tot nu toe een witte vlek in Zeeland waar het beschermende woonvormen betreft. Op de hoek van Oranjerie en Rosari um - in de wijk Buitenzorg - worden drie wooneenheden betrokken. Eén daarvan gaat dienst doen als kan toor. "Destijds hebben we contact gehad met Beter Wonen. Nu we daar opnieuw aanklopten, bleken de woningen juist gereed te zijn, mét onze ideeën erin verwerkt. Er zijn slechts enkele kleine aanpassingen nodig", aldus De Jonge. In elk van de huizen worden vier ex- psychiatrische patiënten onderge bracht. Voor de begeleiding zijn vijf personeelsleden (banen van 80%) beschikbaar die - indien nodig - voor een 24-uurs bezetting van de bege leiding zorgen. Inmiddels is R. Verburg uit Tholen aangesteld als plaatsvervangend hoofd. De mensen die in de beschermende woonvorm onderdak vinden, krijgen alleen hulp als dat nodig is. Ze zul len zoveel mogelijk deelnemen aan het gewone sociale verkeer. Zelf boodschappen doen, eten koken en ander huishoudelijk werk, de tuin bijhouden en onderhoud aan de woningen plegen. "Er is verschil in hoelang mensen er wonen. Sommigen komen er om de rest van hun leven te blijven, ande ren worden na hun behandeling kort voorbereid op het weer zelfstandig functioneren in de maatschappij", aldus De Jonge. De ZIBW wil haar cliënten zoveel mogelijk integreren in hun omge ving, opnieuw deelgenoot maken van de samenleving. Ze zijn bewoner in plaats van patiënt; worden als dat kan inge schakeld voor vrijwilligerswerk, gaan naar de kerk of naar verenigin gen. "Ze moeten niet in huis blijven hangen. Werk bijvoorbeeld is voor hen ook afleiding, een zinvol bezig zijn"v vertelt adjunct-directeur Elenbaas. Op dit moment verblijven in Zee land ongeveer 120 mensen in een beschermende woonvorm. "Op die manier ontwikkelen de mensen zich veel zelfstandiger. En er is een hele lage mate van terugval", vertelt De Jonge. Gaan mensen eenmaal weg om zelfstandig te gaan wonen, dan is er nog een sector begeleid zelf standig wonen die hen thuis begelei ding geeft. Sinds een half jaar ook op Tholen. Mensen kunnen pas in een bescher mende woonvorm - waarvan de financiering via de awbz gebeurt - na een positief afvies van de centra le indicatiecommissie in Goes. Voor Tholen is er een aantal kandidaten. En als het project eenmaal loopt, verwacht De Jonge dat er vanzelf een ruimere belangstelling komt. Belangstellenden voor deze woon vorm kunnen reageren bij de ZIBW, tel. 01105-1889. woningbouwverenigingen. Huizen met een huur tussen de 600 en 800 gulden zijn moeilijker aan de man te brengen dan goedkope huurwonin gen. Samen met de woningbouw vereniging Reimerswaal adverteert Beter Wonen voor deze prijsklasse in landelijke- en regionale dagbla den. In de categorie tot 600 gulden (de goedkope woningvoorraad vol gens het besluit beheer sociale huur sector) staat geen enkel huis leeg in het bestand van de stichting dat nu 2695 woningen telt. Wel is het zo dat enkele woningen in verband met het groot onderhoud bewust niet meer verhuurd worden tot de werkzaamheden achter de rug zijn. Het gaat om ratiowoningen die van een nieuwe voor-en achtergevel voorzien moeten worden. Dit jaar worden er 24 van dergelijke wonin gen in Poortvliet onder handen genomen, dan 24 in Scherpenisse en 52 (van de 96) in Sint-Maartensdijk. Ook de 12 kleine bejaarden wonin gen aan de Jacoba van Beierenstraat en de Hogeweg (waarvan er nog enkele bewoond zijn) worden niet meer verhuurd. De stichting wil deze op den duur slopen. De leegstand bedroeg op 1 maart 20 woningen. Volgens Droogendijk is dat normaal, gezien het totale bestand. Behalve 12 in Sint-Maar tensdijk, stonden er 3 in Tholen, 2 in Oud-Vossemeer, 1 in Poortvliet, 1 in Scherpenisse en 1 in Stavenisse leeg. In Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland geen een. Droogendijk tekent daar wel bij aan dat er in de smalstad relatief de meeste huurwo ningen staan (55% van het aantal huurwoningen is daar eigendom van Beter Wonen). "Dat is nergens zo hoog." Van de 410 woningzoekenden die staan ingeschreven bij de stichting Beter Wonen willen 171 personen in Tholen wonen, 60 in Sint-Maartens dijk, 45 in Sint-Annaland, 23 in Oud-Vossemeer, 22 in Sint- Philipsland, 13 in Scherpenis se, 10 in Poortvliet en 5 in Sta venisse. 61 heeft meerdere kernen opgegeven. In 1992 kregen 331 woningen andere huurders (12,37%), vorig jaar was dat 10,59%. Dit komt ongeveer overeen met het landelijk gemiddelde. waren, was de rente hoog en kregen we de huizen zo weer vol. Er was geen plek in de bestemmingsplan nen en de mensen bleven zitten." Een categorie die nu ook niet of nau welijks verkast zijn de bejaarden. Volgens Droogendijk blijven ze sinds de opnamestop voor Sint Maartenshof in hun huis wonen. "De doorstroming is op dit ogenblik helemaal weg. Dat geldt niet alleen voor Sint-Maartensdijk maar ook voor Tholen en Sint-Annaland." Het woonzorgcentrum Elenahof in Stavenisse is weer vol, maar het heeft enige maanden geduurd voor dat een leeggekomen woning weer bezet was. "Dat is vrij lang, ondanks dat er huursubsidie mogelijk is. In 's Gravenpolder staan de mensen er voor in de rij." De vraag naar woningen spitst zich volgens Droogendijk steeds meer toe op ouderenhuisvesting. "Een lange tijd zijn er voornamelijk een gezinswoningen gebouwd, pas van af 1986 is er meer naar de ouderen en senioren gekeken." Vanaf 1988 bouwde de stichting 126 woningen, waarvan 118 'aanpasbaar', dat wil zeggen zonder drempels, met dou che op begane grond en ruimte voor rolstoelgebruik. Het aantal huurwoningen onder de 600 gulden is bij Beter Wonen 60 procent. Dat was in 1993 36 procent maar toen lag de grens op 510 gul den huur per maand. (In Halsteren en Bergen op Zoom is dat nu 62%, in Steenbergen 56% en in Hooger- heide 54%). Gezien de toenemende woonlasten en de huurprijsstijging (die sinds 1989 meer is dan de inflatie) voor ziet de woningstichting dat het voor huurders met een laag inkomen moeilijker wordt om de touwtjes aan elkaar te knopen. De stichting ver koopt ook regelmatig zelf wonin gen. Uit onderzoek naar de woning behoefte blijkt dat een twee-onder een kapwoning, tussen 140.000 en 200.000 gulden, zeer in trek is. "Vooral jongeren stappen over van een huurwoning naar een koopwo ning. Daar moet je niet te lichtvaar dig over beslissen. Ze krijgen met andere lasten te maken, zoals onroe rend zaakbelasting, opstalverzeke ring en onderhoud. En vallen ze in inkomen terug, dan kunnen ze niet terugvallen op huursubsidie." De vraag naar woningen is volgens Droogendijk vrij stabiel. Op 1 febru ari stonden er 410 mensen inge schreven, vorig jaar februari waren dat 434 personen. In 1993 bleek uit een enquête onder huurders die van woning veranderden, dat 34 procent een eigen woning betrok. "De mees: ten bleven ook op het eiland wonen," zegt Droogendijk. Volgens Droogendijk is de rente stand voor veel huurders van belang. Hij vergelijkt het met tien jaar gele den toen er rond 1985 sprake was van leegstand. "Door de komst van de Amerikaanse militairen hebben we toen de duurdere woningen kun nen verhuren. Toen die, vertrokken Tholen krijgt dit jaar uit het provin ciaal stads- en dorpsvemieuwings- fonds 525.063 gulden. Daarvan is 380.919 gulden bedoeld voor de verbetering van particuliere wonin gen. Het restant, 144.144 gulden, wil het gemeentebestuur met name gebruiken voor kleine aankopen in het kader van stads- en dorpsver nieuwingsactiviteiten. Gisteren adviseerde de commissie ruimtelijke ordening over deze verdeling. Vorig jaar zijn uit het provinciale fonds ook nog bijdragen toegekend voor drie projecten: sanering Bou- man-Potter aan de Molenstraat/ Zuidstraat te Poortvliet 277.500 gul den; sanering loods voormalig bus bedrijf Van de Klundert aan de John F. Kennedystraat te Oud-Vossemeer 132.500 gulden; en herinrichting Voorstraat Sint-Philipsland 159.348 gulden. Dit jaar zijn geen projectbij dragen toegekend, maar voor 1996/1997 wil de gemeente opnieuw proberen voor één of meer projecten subsidie uit Middelburg te krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9