Geen groei banen meer bij Betho "Sfeer de Betho is veranderd" Boete voor snelle boot zonder bewijs Voorrangsfout met 400 gulden bestraft 'Linke soep als u te hard rijdt' Storm blaast vrachtwagen van de dijk STIJL HERKEN JE Camping zet boerenmarkt op in zomer Van Doorn niet gelukkig met debuut in statenzaal Onverzekerd rijden, kost 600 gulden Duizend gulden boete voor verwaarlozing drachtige hond Timmermans 25 jaar bij sociale werkplaats in Tholen Nederland strenger dan België de Burley-specialist Donderdag 23 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bestuur: overheidsbeleid onduidelijk Vanaf volgend jaar zullen er op sociale werkplaats de Betho in Tholen en Goes geen arbeidsplaatsen meer bij komen. Daarvoor ontbreekt het geld, aldus het dagelijks bestuur. Ook maakt de Betho geen meerjarenraming tot dat de overheid een duidelijk beleid vaststelt. Vergoeding Jubileum De 41-jarige R.J. Timmermans uit Poortvliet vierde onlangs dat hij 25 jaar verbonden is aan sociale werk plaats de Betho. Met die kwart eeuw behoort hij tot de veteranen van het bedrijf. Met zijn collega's kan hij goed opschieten, maar de Betho is volgens hem steeds zakelij ker geworden Eiken Zakelijker Strenger Jongere mensen Speelmansplaten Auto tegen bromfietser bij Poortvliet Al 33 jaar rijdt A.A. uit Poortvliet in een auto en nog nooit werd hij aangehouden voor een verkeersovertre ding. Daarom viel de eis van 500 gulden boete voor een voorrangsfout hem koud op het dak. Omdat de 65-jarige automobilist 'een beginneling in dit vak was' gaf kanton rechter mr. H. Bruin hem 100 gulden 'korting.' Stavenissenaar te snel op Oesterdam "Als u een brave jongen bent, dan gebeurt er niets, maar het wordt linke soep, als u te hard rijdt." Kantonrechter mr. H. Bruin wilde vrijdagmiddag voor het Thoolse kan tongerecht geen dag verminderen van de proeftijd van twee jaar die de Stavenissenaar P. van H. kreeg. Na twee snelheidsovertredingen hangt hem een ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden boven het hoofd, wan neer hij binnen twee jaar weer te hard rijdt. "Zodra er een definieve keuze is gemaakt door de rijksoverheid voor de inpassing van de nieuwe wet Camping Gorishoek te Scherpenisse begint deze zomer met een boeren markt. Van 3 juni tot eind augustus kunnen particulieren iedere zater dagmorgen van tien tot één uur op het terrein van de camping zelfge maakte of -geteelde artikelen verko pen. Ook kleinvee zoals vogels, konijnen en kippen mogen verkocht worden. Verenigingen zullen demonstraties geven en er zijn ondermeer oude ambachten te zien. De boerenmarkt is uitsluitend bedoeld voor particulieren en ver enigingen. In juli, tijdens de brade rie, kunnen ook handelaren terecht op Gorishoek. De boerenmarkt wordt gehouden op het pleintje voor de kinderboerderij. Men kan zoveel zaterdagen meedoen als men wil. Geïnteresseerde particulieren of ver enigingen kunnen contact opnemen met beheerder H. Hirdes, tel. 01666- 2457. Ing. L.J. van Doorn AOV Sint-Maartensdijk Tholen krijgt tóch een vierde verte genwoordiger in provinciale staten. L.J. van Doorn uit Sint-Maartens dijk zal op 18 april zitting nemen namens het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV), maar de Tholenaar is allerminst gelukkig met de aanlei ding. AOV-lijsttrekker W.M. Quist uit Sint-Laurens is namelijk donder dag overleden en als nummer twee op de lijst neemt Van Doorn diens plaats in. Quist, geboren in Poortvliet, werd onwel terwijl hij in zijn auto reed en kwam tegen een boom tot stilstand. Hij had al hartklachten en reanima tie in de ambulance, onderweg naar het ziekenhuis, mocht niet meer baten. Wim Quist werd 72 jaar. Hij is dinsdag in zijn woonplaats begra ven. De Walchernaar speelde de afgelo pen maanden een belangrijke rol in de vorming van een AOV-afdeling in zijn geboortestreek, wat erin resulteerde dat de partij op Tholen de eerste Zeeuwse raadszetel ver overde. Die tijd, maar ook in de aan loop naar de statenverkiezingen, waren de contacten met Van Doom intensief. De Thoolse fruitteler ziet op tegen het werk in de Middelburgse Abdij, waar hij een eenmansfractie gaat vormen. "Alle lasten en verantwoor delijkheden gaan op één man rusten. Bovendien ben ik splinternieuw", zegt Van Doom. Als enige AOV'er zal hij zijn partij in alle zes advies commissies moeten vertegenwoor digen. Daarbij komt dan nog zijn werk voor de fractie in de Thoolse gemeenteraad. sociale werkvoorziening in het stel sel sociale zekerheid, zal er alsnog een meerjarenraming worden opge steld", meldt het Betho-bestuur aan de raden van de gemeenten die deel nemen aan de gemeenschappelijke regeling Betho. Het rijk stopte voor dit jaar ruim 16,6 miljoen in de Thools/Bevelandse sociale werk plaats. De netto bedrijfsopbrengsten bedroegen vorig jaar 6,2 miljoen. Aan loonkosten voor de 425 werk nemers ging bijna 19,5 miljoen op. Daarvan was ruim 3,3 miljoen bestemd voor lonen van 42 ambte naren. Daarnaast waren er nog vier stagiaires en zes mensen volgden scholing. De wachtlijst is fors. Momenteel wachten er 96 mensen op een plaats bij de Betho. Naar ver wachting komen er nog 35 bij en gaan er 25 af. Dat betekent dat eind dit jaar de wachtlijst gegroeid zal zijn tot 106 mensen. Ook de gemeente Tholen is verte genwoordigd in de Betho. De voor malig Sint-Philipslandse raadsleden C. den Braber en L. Walpot namen afscheid. Den Braber was sinds 1990 lid van het algemeen bestuur en Walpot was sinds die tijd lid van zowel het algemeen als het dagelijks bestuur. De Thoolse raadsleden M. Dijke uit Scherpenisse en W.C. van Kempen uit Poortvliet bleven lid van het AB. Daar kwam onlangs wethouder P. van Schetsen bij. Op voordracht van Van Kempen koos het algemeen bestuur hem als vice- voorzitter. Burgemeester H.A. van der Munnik is reservelid van het algemeen bestuur. Woensdag vergadert het algemeen bestuur over ondermeer de concept begroting 1996 en de vergoedingen voor bestuursleden. Voor deze ver goedingen is het systeem van de gemeente Goes als voorbeeld geno men. Het voorstel is om het presen tiegeld per vergadering op 111 gul den te stellen. Het AB vergadert vijf keer per jaar en het DB elf keer. De voorzitter krijgt ruim 8400 gulden, dat is 50 procent van de vergoeding van een Goes' raadslid. In de conceptbegroting voor 1996 staat een verwacht netto bedrijfsre sultaat van 6,75 miljoen. De voorlo pige rijksbijdrage is ruim 16,77 mil joen. De deelnemende gemeente stoppen er ruim 5 ton in. Het feit dat in '96 de Betho 40 jaar bestaat, moet gevierd worden. Maar voor dit jubi leum is geen post uitgetrokken op de begroting. De festiviteiten moeten worden betaald uit de bedrijfsresul taten. Mochten die er niet (of onvol doende) zijn, dan wordt er alsnog een begrotingswijziging gemaakt. M.J.J.M.L.S. uit Bergen op Zoom is vrijdagmiddag door de Thoolse kan tonrechter veroordeeld tot 600 gul den boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. J.A.H.W. uit Bergen op Zoom maakte het nog bonter. Zijn auto was niet alleen onverze kerd, ook kenteken deel 3 was niet zichtbaar en het voertuig was tech nisch niet in goede staat. Dat leverde hem boetes op van respectievelijk 600, 375 en 400 gulden, dus totaal 1375 gulden. A.A.J. van der L. uit Tholen had op een bromfiets gere den die niet verzekerd was en dat kostte hem 120 gulden boete. Een niet geldig kenteken deel 3 leverde T.P.W. uit Tholen een boete op van 150 gulden, evenals E.L. van der P. uit St. Maartensdijk, W.K. uit Oud-Vossemeer, J. van der S. uit St. Philipsland en M.P.M. van der Z. Voor P.J.L. uit Opheusden waren er iets andere omstandigheden en bleef de boete beperkt tot 125 gulden. Jubilaris R.J. Timmermans aan het werk in de afdeling houtbewerking van de Betho te Tholen. Het begon allemaal in 1970. De toen 16-jarige Roel Timmermans ging bij de sociale werkplaats De Bevelan- den aan de Dalemsestraat in Tholen aan de slag. Zijn eerste werk was het verzinken van televisiebedrading. Hij werkte met vijf collega's. Later bediende hij ook nog een etiketteer machine om bijvoorbeeld voor het Thoolse textielbedrijf Timpa labels in bh's te zetten. Ook stofsnijden en raamhorren en paasmandjes maken behoorde tot zijn werkzaamheden. Nu werkt Timmermans op de hout bewerkingsafdeling. "Ik begon in 1977 op de houtafde ling. Eerst bankstellen maken met ijzeren frames en een spaanplaat bekisting", vertelt Timmermans. "We maakten ook dekenkisten. In die tijd werd de Betho aan de Watt straat verbouwd. Nu werk ik nog steeds op de houtafdeling en ik heb het goed naar mijn zin. Al is het werk wel veranderd. Vroeger maak ten we nog wel massief eiken tafels. Het blad bestond uit verschillende delen en die moesten dan aan elkaar gelijmd worden en daarna de poten eronder. Dat was zwaar spul, maar tegenwoordig is er veel gefineerd. We werkten veel met eiken, maar rond 1992 kwam de trend van het grenenhout en nu doen we daar meer mee." Zijn afdelingschef N. Weeda, zelf al 27 jaar bij de Betho, beaamt dat. "Ja, we zijn begonnen met eiken. En daar zijn de machines eigenlijk ook op afgesteld. Grenen is een heel andere houtsoort. Het is erg zacht en het splintert gemakkelijk. Maar volgens mij is grenen maar een trend die snel weer over gaat." De afdeling van Timmermans maakt nu veel kleinmeubelen zoals bloe mentafels, krantebakken, cd-zuilen en kastjes. Maar daaronder vallen bijvoorbeeld ook dressoirs van meer dan twee meter lang. Timmermans volgde een cursus algemene houtbe werking en een tekencursus aan de scholengemeenschap voor beroeps onderwijs Groot Stelle, te Goes. Want ook leren hoort bij het werk in de Betho. In de kwart eeuw dat Timmermans bij de Betho werkt, maakte hij heel wat verbouwingen mee. Aanvanke lijk zat het bedrijf (dat toen nog De Bevelanden heette) aan de Dalem sestraat. Later werd daar een stuk aangebouwd en weer later verhuisde men naar een pand aan de Watt straat. Nu huist de sociale werk plaats op het industrieterrein Slab- becoornpolder. Met de verandering van behuizing, veranderde ook het bedrijf zelf. Dat merkte Timmer mans heel goed. "De sfeer is veran derd. Tussen de collega's onder elkaar is het nog prima, maar het mentaliteit van het bedrijf is veran derd", zegt de Poortvlietse jubilaris. "Het is veel meer op de produktie gericht. De Betho is van een sociale werkplaats een bedrijf geworden; veel zakelijker en dat vind ik wel eens jammer. Vroeger kon je nog wel eens een lolletje maken. Nu wordt er veel meer op de kleintjes gelet. Niet dat we dat vroeger nooit deden, maar er kon meer." Weeda is het helemaal met Timmer mans eens. "Het is steeds drukker geworden. Niet alleen de klanten staan te wachten om een goed en goedkoop produkt te krijgen, maar er zijn ook meer afnemers gekomen. Het is hier soms wel erg druk", zegt de chef en terwijl hij wijst op een fax zegt hij: "Kijk er komt vandaag een bestelling binnen voor 24 kasten. Die moeten er over twee dagen zijn. Dat gaat wel, maar het is soms een hele puzzel." Naast de werkdruk, is de Betho ook in zekere zin strenger geworden, vindt Weeda. "We eisen veel meer van de werknemers dan vroeger. En van overheidswege wordt de subsidiekraan ook steeds meer dichtgedraaid. Er is een lange wachtlijst en we moeten gewoon de eerste die erop staat, aannemen. Of we hem nou kunnen gebruiken of niet", zegt hij. "Als we een spuiter nodig hebben, maar er staat als eer ste iemand op de lijst die alleen maar dingen kan inpakken, moeten we die toch aannemen. En als we een extra man willen hebben, moe ten we dat helemaal zelf betalen van wat we verdienen met de produktie. Maar begrijp me goed, dit is geen klaagzang. We hebben het liever druk, dan dat we naar werk moeten zoeken." Timmermans vierde zijn jubileum samen met zijn collega's. Van direc teur A. Leenhouts kreeg hij het Be- tho-speldje en een envelop. Ook zijn medewerkers hielden een inzame ling voor een cadeau. Op de afdeling had men slingers opgehangen en borden met teksten als 'Roel Tim mermans, die kan er wat van', 'Roel laat vandaag de boel' en 'Hulde aan de jubilaris'. Met zijn 25 dienstjaren op de sociale werkplaats, behoort Timmermans tot de veteranen. Slechts een stuk of vijf anderen die er nu nog werkzaam zijn, hebben die mijlpaal ook bereikt. "Dat komt omdat veel van mijn vroegere colle ga's overleden zijn", vertelt Timmer mans. "In het begin waren er veel meer mensen van boven de veertig dan nu. Tegenwoordig werken er veel jon geren op het bedrijf." Weeda kijkt er wat weemoedig bij. "Tja, Roel zette op de receptie eens de namen op een rijtje van degenen die er niet meer zijn en dan denk je: tjonge die is er ook al niet meer. Zodoende komt het natuurlijk niet zo vaak voor dat er iemand 25 jaar werkzaam is bij de Betho." Timmermans haalde het in ieder geval wel.'Voor hem was het feest. De politie te water hield vorige zomer uitgebreid controle in het Tholense Gat en op 30 mei was N. aangehouden. Hij kreeg een boete van 250 gulden, maar de jonge Bevelander vond dat teveel. "Daar voor moet ik een week werken", liet hij weten. Voor het kantongerecht deed officier van justitie mr. H.F. Mos er nog een schepje bovenop: hij eiste 300 gulden boete wegens het ontbreken van een geldig vaarbewijs voor een speedboot die sneller dan 20 km kon varen. Kantonrechter mr. H. Bruin nam de eis van de officier over, nadat hij van N. had vernomen, dat de boot voor 25 a 30.000 gulden was gekocht. "Je gaat voor de bijl, voor de volle mep. Dan had je maar moe ten betalen, want het maken van een dossier en een dagvaarding kost ook geld!, aldus de kantonrechter. De Belg P.J.J. van B. uit Stabroek, De 25-jarige J.N. uit Kloetinge moet 300 gulden boete betalen wegens het ontbreken van een Nederlands vaarbewijs voor zijn snelle motor boot. Hij dacht dat zijn Belgische vaarbewijs voldoende was, maar de Nederlandse eisen zijn strenger. Er dient een pittige cursus van een half jaar gevolgd te worden. die op de Speelmansplaten een boot verhuurbedrijf heeft, had van de politie te water een boete gekregen van 75 gulden wegens het niet kun nen tonen van een registratiebewijs. Op 27 juni van het vorig jaar was hij in het Tholense Gat aangehouden met een snelle motorboot. Hij bege leidde daar cursisten op jetski's en jetscooters. Volgens Van B. is er voor de papieren geen plaats op de boot. Daarom worden ze in een caravan bewaard, waar hij eerder ook controle had gekregen. "De ene P.J. van den H. uit Oud-Vossemeer had zijn hoogdrachtige hond in een schuurtje tussen haar uitwerpselen, zonder eten en drinken, aan een ketting vastgelegd. De Thoolse kantonrechter mr. H. Bruin gaf voor die dierenmis handeling vrijdagmiddag bij verstek 1000 gulden boete, waarvan 500 gul den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Van de 10 puppies die inmiddels in het asiel waren geboren, zijn er 2 overleden. De rotweiler moest volgens de eigenaar afleren om in huis te poepen. Officier van justitie mr. H.F. Mos eiste naast de boete in beslagneming van de hond, de ketting van 70 cm en het slot, welke eis de kantonrechter over nam. Het ongeluk gebeurde 11 oktober vorig jaar bij de t-splitsing Lage- weg/Korte Zandweg in Poortvliet. A. reed achter een trekker, stond stil om linksaf te slaan, keek om naar het fietspad en reed door toen hij niets zag aankomen. Een botsing met de toen 17-jarige bromfietser S. was echter het gevolg. "Hij moet heel hard gereden hebben", zei A. De bromfietser brak zijn twee pol sen en de tweewieler was zwaar beschadigd, terwijl de auto een gedeukt portier had. "Een lelijke aanrijding", vond offi cier van justitie mr. H.F. Mos. "Met twee gebroken polsen ben je echt onthand. Dit is een klassiek geval van niet goed uitkijken en dan kan de auto een gevaarlijk wapen zijn. De brom fiets is gecontroleerd en die was niet opgevoerd, zodat die toch niet ver schrikkelijk hard gereden kan heb ben", aldus de officier, die 500 gul den boete eiste. "Dat vind ik veel als je nog nooit een verkeersovertreding hebt gemaakt", zei A. "De gevolgen van het ongeluk bepalen vooral de straf', bracht de kantonrechter naar voren, die 'voor deze keer' met 400 gulden wilde vol staan, mede omdat A. de gekwetste bromfietser drie keer had opgezocht. "Het valt me nog echt tegen", merk te de Poortvlietse automobilist op, die overigens niet in hoger beroep wilde gaan. "Kijk voortaan goed uit!", bond mr. Bruin hem nog op het hart. Ook W.J.H. uit Tholen had geen voorrang verleend aan afslaand ver keerd. Hij werd bij verstek veroor deeld tot 500 gulden boete. Geluidsoverlast. De Thoolse kan tonrechter heeft de Roosendaler R.P.R. veroordeeld tot 180 gulden boete wegens het veroorzaken van geluidsoverlast met een stereotoren. Volgens de APV is dat verboden. "De Oesterdam nodigt uit tot hard rijden. Het gebeurt gewoon in een bepaald automatisme", voerde Van H. aan. Op 24 augustus van het vorig jaar had hij op de Oesterdam 135 in plaats van 100 km gereden. En omdat hij 28 oktober 1993 al een boete van 360 gulden had gekregen voor 45 km te hard rijden, kon Van H. dit keer de zaak niet meer schik ken. Officier van justitie mr. H.F. Mos wilde hem voor het Thoolse kanton gerecht zien, waar hij kon 'beginnen aan het zagen van de poten van het rijbewijs' als de Stavenissenaar weer te snel rijdt. De officier eiste 420 gulden boete en 4 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. Van H. had begrip voor de boete, maar de proef tijd vond hij te lang. "Ik rijd meer dan 60.000 km per jaar." De kantonrechter begreep, dat de Stavenissenaar zijn voetje sneller terugwilde op het gaspedaal. "Maar ik scheer herhaling van snelheids overtredingen binnen een jaar over één kam. U hebt uw lot in eigen hand", aldus mr. Bruin. politieman is praktisch ingesteld, de ander is een dienstklopper", merkte de kantonrechter op. De officier van justitie gaf Van B. het voordeel van de twijfel omdat de Belg bij de Speelmansplaten een vaste ligplaats heeft. Hij vroeg schuldigverklaring zonder toepas sing van straf. "Dat is niet onrede lijk, maar maak een afspraak met de politie voor het nieuwe vaarsei- zoen." Van B. was dat zeker van plan en de kantonrechter nam de eis van de officier graag over. Hij behandelde bij verstek nog diverse vaarovertredingen. Zo kreeg de Fransman M.M.M. uit Champig- ny sur Marne 180 gulden boete, evenals de Belgen P.J.M. uit Brussel en D.M.A.S. uit Meise zelfs twee keer. Voor illegaal kamperen deelde de Thoolse kantonrechter aan de Duit ser R.L. uit Wuppertal een boete uit van 180 gulden. Quist Advertentie I.M. Een vrachtwagen van de Bouwwinkel uit Bergen op Zoom is vrij dagmiddag rond vijf uur tijdens een hevige storm van de Poortvliet- sedijk geblazen. De 48-jarige bestuurder en een passagier kwamen met de schrik vrij. De vrachtwagen kwam vanuit Scherpenisse en raakte door een rukwind op de linker weghelft, waarna het voertuig in de berm kwam. De bomenrij zorgde ervoor, dat de vrachtwagen niet naar beneden duikelde. De auto bleef tussen de cabine en de opbouw tegen een boom hangen. De voorruit was stuk. Autober gingsbedrijf Faasen uit Steenbergen trok de vrachtauto weer op de rijbaan, maar dat ging nog niet zo gemakkelijk. Door de takelwerk zaamheden was het doorgaande verkeer Poortvliet-Scherpenisse in beide richtingen een halfuur gestremd, waarvoor een politiewagen met zwaailichten op de weg was gezet. WWf H "/A'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3