Gemeente wil paarden weg uit schuur Zoekweg 24 Uur niet eten om geld op te halen voor hulporganisatie Proefabonnement Midden- en kleinbedrijf kan werkloosheid verminderen 3ifi-ê Zeventien Tholenaren brengen 2600 gulden bij elkaar Poortvlietse zwaar gewond bij botsing Boedeldag als voorproefje voor bevrijdingsfeest St. Maartensdijk MKB-voorzitter Kamminga voor 200 Thoolse ondernemers: Van Schetsen staat kunstwerk St. Annaland niet erg aan Donderdag 23 maart 1995 51e jaargang no. 19 ^CvK,cp BIBLIOr^ De gemeente Tholen is onzorgvuldig geweest in de besluitvorming rondom de paardenhouderij van A.M.L. Weijler aan de Zoekweg in Tholen. Dat bleek maandag voor de Raad van State, waar beide partijen tegenover elkaar stonden. Weijler kocht in november 1991 grond en een schuur aan de Zoekweg om er paarden te gaan hou den. Vijf maanden later liet de gemeente hem weten dat dit niet was toegestaan. Hobby Deze week Een etmaal lang niet eten. Dat is de essentie van de actie '24 uur hongerkuur'. In Tholen deden zeventien mensen (hoofdzakelijk jongeren) mee aan deze landelijke actie. Van vrijdagavond zeven uur tot zaterdagavond zeven uur verbleven ze in verenigingsgebouw het Visnet van de Gereformeerde Kerk. Via sponsors haalden ze geld op voor de actie. De opbrengst - 2600 gulden - van de 24 uur hongerkuur is bestemd voor de hulporganisatie World Vision. Scheurkalender Bij aankoop van 2 of meer banden balanceren per wiel gratis Staatsraad: besluitvorming onzorgvuldig Kurk MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, "Hoe krijgt u het steeds voor elkaar om zo enthousiast te zijn in dit tobberige landje", vroeg 1 van de ruim ^00 belangstellenden op de ondememersavond in Meulviiet te Tholen zich af. Na 3 uren en 20 minuten autorijden vanuit Groningen had de landelijk voorzitter van het midden- en kleinbedrijf nog volop energie om klip en klaar de Thoolse ondernemers een hart onder de riem te steken. Het belang van het midden- en kleinbedrijf wordt steeds meer onderkend, maar er moet nog meer gebeu ren, zo maakte de MKB-voorzitter duidelijk. Winkelsluiting Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Behalve dat het in strijd zou zijn met het bestemmingsplan, zou het hou den van paarden ook niet zijn toege staan op grond van de algemene plaatselijke verordening (APV). De APV is in juni 1990 opnieuw vast gesteld. Tot dan gold tot 300 meter buiten de bebouwde kom een ver bod op het houden van vee of klein vee. Maar in de nieuwe APV is die bepaling vervangen door de bevoegdheid van het gemeentebe stuur om gebieden aan te wijzen waar geen vee of kleinvee gehouden mag worden. Op 31 maart 1992, dus bijna twee jaar later, wees het gemeentebestuur de gebieden aan (opnieuw een straal van 300 m bui ten de bebouwde kom). Een week eerder kreeg Weijler te horen dat zijn paarden aan de Zoekweg weg moesten op grond van de APV. Staatsraad mr. Bartel kwam maan dag dan ook tot de conclusie dat de beslissing van de gemeente ten aan zien van Weijler vernietigd zou moeten worden. "Als de gemeente zonodig gebieden aan moet wijzen, moet ze dat ook doen en daarmee niet wachten", zei hij tegen ambte naar F. Buermans. Weijlers juridisch adviseur J. van Groningen zei dat de gemeente niet consequent is. Zo is in juni vorig jaar medewerking toegezegd aan de heer Reinerman te Oud-Vossemeer, voor het realiseren van een paarden stal binnen een straal van 300 meter van de bebouwde kom. En de bin nen de bebouwde kom van Scherpe- nisse gelegen Bakkersdijk, bij de gemeente zelf in eigendom, wordt gebruikt voor het weiden van stieren of schapen. Weijler zou, alvorens de grond te kopen, van een ambtenaar van de gemeente te horen hebben gekregen dat het houden van paarden geen problemen zou opleveren. Voor de Raad van State ontkende Buermans dat zo'n toezegging ooit is gedaan. De betreffende ambtenaar was daar toe niet in de positie. Wél zou Weijler zijn gezegd dat de grond de bestemming had 'landbouw, veeteelt en tuinbouw'. Volgens de voor schriften mogen alleen aan de grond gebonden agrarische bedrijven deze grond gebruiken. "Het hobby-matig houden van paarden past niet binnen deze omschrijving", aldus Buer mans, die het verder uit milieutech nisch oogpunt ongewenst noemde dat paarden gefokt worden in de buurt van sportvelden en een zwem bad. ZIE VERDER PAG. 11 Ruimte op Tholen voor 500 woningen de komende tien jaar Beschermende woonvorm in Buitenzorg Sfeer op de Betho is veranderd, zegt zilveren jubilaris Timmermans Vossemeerse kleuterschool wijkt voor woningbouw Waterschap Tholen verkoopt Polderhuis aan accountantskantoor Remmerswaal Dwarsfluit, saxofoon en keyboard zijn het populairst bij muziekschool Akkerbouwer Gaakeer vertrekt naar Noordgouwe: Overname landbouwbedrijf is uitermate moeilijk geworden Sc* Produceren, consumeren, lieve mensen denk eens na Schakers Denk en Zet pakken naast plek in promotieklasse Reserves WHS voltrekken vonnis over zichzelf EEN DWAAS EN ZIJN GELD VOLGEN SLECHTS KORT HETZELFDE SPOOR Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ZIE VERDER PAG. 13 Deze Thoolse jongeren (en ouderenbesloten zich 24 uur van voedsel te onthouden om zo geld in te zamelen voor de Derde Wereld. Hier heeft de groep nog maar 6,5 uur te gaan en zit bepaald nog niet in de put. I Elders in het land werd de actie (vooral op scholen) gehouden van dinsdag op woensdag. Maar in Tho len werd gekozen voor het weekein de. Het jeugd- en jongerenpastoraat en -diaconaat van de Gereformeerde Kerk was de organisator. Vrijdag avond om kwart voor zeven stroom den de deelnemers het Visnet bin nen. De luchtbedden en slaapzakken werden in orde gemaakt en daarna verzamelde men zich voor de ope ning die werd verzorgd door ds. P J. de Buck. Hij wenste de deelnemers sterkte en noemde het 'bijzonder dat jongeren zich op een dergelijke manier inzetten voor de hongerlij dende medemens'. Met een laatste warme maaltijd ach ter de kiezen, waren de eerste uren niet zo'n probleem. De oudste jeugd (lid van de Klup Zonder Naam van de stichting christelijk jeugdwerk Tholen) verzorgde het avondpro gramma. Men maakte een collage, bekeek foto's en speelde een stellin- genspel over het thema 'Kleurrijk Nederland'. Dit onderwerp werd ingeleid met een video-opname van toespraken van CD-voorman Jan maat en diens vrouw. Zijn woorden oogstten alom verontwaardiging. Hierop volgde een korte discussie over hoe men om kan gaan met dis criminatie. Later op de avond bekeek men een videofilm, zonder chips, zoutjes of snoep. Drinken mocht echter wel en dat werd dan ook veel gedaan. Op een muurkrant schreven de deel nemers van uur tot uur de gebeurte nissen en hun ervaringen op. Het woord "honger' kwam in de teksten vaak voor. Op een ander papier werd de tussenstand van de sponsor actie bijgehouden. De meesten had den echter meer oog voor de scheur kalender waarop de uren werden afgeteld. ZIE VERDER PAG. 13 Geldig t/m 31 maart (alleen personenwagens) Lancastefttraat 6, Industrieterrein Reinierpoldert tel. 016?#62200 Geopend; ma/vr 8.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12 00 uur Nieuw in Steenbergen SPIJKER BANDENSERVICE Kamminga noemde als belangrijk punt het terugbrengen van het ver schil tussen bruto en netto. "Die wig moet minder worden, want een vol wassene met een minimumloon kost 36.000 gulden, maar houdt maar 18.000 gulden over. En een uitke ringsgerechtigde ontvangt 18.500 gulden. Dat tekent het probleem. Die 36 mille zou 27 moeten worden en die 18 dient tot 20 mille te wor den aangevuld, want de werkloos heid is het grootste probleem van deze tijd. En de knelpunten zitten aan de onderkant: de mensen met weinig scholing, zonder ervaring. De herintredende vrouwen, de allochtonen, de gehandicapten. Je hebt de krankzinnige situatie dat er 10.000 mensen tekort zijn en aan de andere kant is er een aanbod van 100.000 mensen waar we niks mee kunnen. De koffiejuffrouw is weg, de postman in de bedrijven is ver dwenen, maar er zijn nog klusjes genoeg. De premie- en belasting druk is echter te groot om die func ties te vervullen." Kamminga benadrukte het belang van het midden- en kleinbedrijf, als kurk waarop de economie drijft. "Eerst waren de multinationals de kroonjuwelen, maar het mkb zorgt voor 98% van de bedrijvigheid. Tachtig procent van de groei in ons land komt van het mkb, dat 60.000 extra banen schiep. Daarentegen Daarvoor is een doorbraak in het denken nodig: bij ondernemers en overheid. "Door ambtenaren worden we doodgeknuffeld, maar men heeft de mkb-mentaliteit nog niet tussen de oren." De 48-jarige automobiliste mevr. Ponse uit Poortvliet raakte dinsdag morgen zwaar gewond bij een bot sing met een laadschop op de krui sing van de Lange Zandweg, Hok- weg en Schoondorpseweg. De vrouw moest met meerdere gebro ken ribben en veel zware kneuzin gen naar ziekenhuis Lievensberg gebracht worden. Omstreeks kwart over acht reed een 40-jarige Bergenaar (werknemer van aannemingsbedrijf Coppens) met een laadschop over de Hokweg te Poortvliet. Hij reed in de richting van de Schoondorpseweg en aange komen bij de Lange Zandweg gaf hij geen voorrang aan de Poortvlietse automobiliste, die vanuit Poortvliet richting Strijenham reed. De man zag wel dat er over de Lange Zand weg van rechts tractorbestuurder J. van Bemden aankwam, maar de laadschopmachinist concludeerde dat hij de kruising nog wel voor dit voertuig kon passeren. Hij had ech ter niet gezien dat de tractor op dat moment werd ingehaald door de Poortvlietse vrouw. Het gevolg was een aanrijding waar bij de laadschop zich met de bak die aan de voorkant bevestigd was, in de linkerzijkant van de witte Mercedes boorde. Een gedeelte van de wagen bleef aan de rechterpunt van de bak hangen. De bestuurster werd ernstig gewond afgevoerd. De Bergenaar was van het ongeval zo onderstebo ven dat hij naar huis moest worden gebracht. De auto van de Poortvliet se is voor een technisch onderzoek uit het verkeer genomen. De laad schop liep bij het ongeluk geen noe menswaardige schade op. Zaterdagmiddag is er van één tot zes uur een boedeldag voor het gemeen tehuis in St. Maartensdijk als voor proefje op de festiviteiten die 5 en 6 mei op het programma staan. Het comité herdenking 50 jaar bevrij ding wil met de zogenaamde 'penny day' geld bij elkaar brengen voor o.a. de taptoe op zaterdagavond 6 mei. "Dat is een duur onderdeel van het programma", vertelt mevr. L. Vermaas-Maris. "We hebben wel wat sponsors en ook gemeentesubsi die, maar met de boedeldag hopen we de begroting sluitend te krijgen. Met zo'n activiteit als zaterdag wordt de betrokkenheid van de inwoners ook groter, want de mede werking moet nog groeien. Overi gens ontvangen we leuke reacties op onze plannen. De voorbereidingen voor de optocht zijn begonnen en de scholen en de plattelandsvrouwen hebben zich al aangemeld. We hopen dat het 5 en 6 mei gezellige dagen worden." Het comité overhandigde burge meester Van der Munnik vrijdag middag het eerste exemplaar van een Delfts blauw herinneringsbord met een doorsnede van 26 cm, waar op het gemeentehuis en de voorma lige muziektent staan afgebeeld. Verder werd een toast uitgebracht op de komende evenementen met een speciale rode bevrijdingswijn 'cuvee Smerdiek'. Het bord en de wijn worden zaterdag ten bate van het comité verkocht. Verschillende verenigingen zijn op de boedeldag aanwezig, zoals Euter pe, die een rommelmarkt houdt met o.a. kleinmeubelen, curiosa, e.d. 's Morgens wordt er nog een ophaal- ronde in St. Maartensdijk gehouden. Euterpe houdt geen rommelmarkt meer op de braderie, die 5 augustus is gepland. dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de PZC voor 14,25 Naam. Adres. Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen, Antwoordnummer 123,4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller! 01184 84216 MKB-voorzitter Kamminga bij de stand van de St. Philipslandse bakker Van der Est met links de scheidende OOI-voorzitter Elenbaas en rechts burgemeester Van der Munnik. r 440.' vé' neemt de werkgelegenheid bij de grote ondernemingen, ondanks stij gende winsten, alsmaar af. Dat is een zorgelijke ontwikkeling." De MKB-voorzitter vond, dat het rijk de subsidies meer aan het mid den- en kleinbedrijf moet geven in plaats van aan de grote ondernemin gen. "Je moet ondernemers een beet je prikkelen, ze de ruimte geven en ambitieus maken. Als ze weten dat ze wat overhouden, dan steken ze hun nek uit en pakken ze nieuwe dingen aan. Dan zijn er ook meer mensen nodig! Maar laat het kabinet dan wel de administratieve romp slomp verminderen, want 92% van de bedrijven heeft minder dan 10 werknemers en struikelt over de papieren." Kamminga noemde het bonus/malussysteem voor het terug dringen van het aantal wao'ers 'de meest stompzinnige regeling.' "Het is een groot succes voor ons alle maal dat die ter ziele is." Vermo gensbelasting vond hij 'een stomme belasting, onrechtvaardig voor ondernemers.' "Iedereen is toch gebaat bij gezonde bedrijven. Laat dan niemand over zijn eigen vermo gen belasting betalen en straf onder nemers niet met dubbele aanslagen." Wat de winkelsluiting betreft, ver zette Kamminga zich tegen een ster ke verruiming van de openingstij den. "Dat is prima voor grote bedrij ven die in ploegendiensten kunnen werken, maar voor de zelfstandige ondernemers met hoogwaardige winkels is het niet te doen. Er moet sociaal leven voor de winkeliers overblijven. In een samenleving met een 24 uurs economie en zondag openstelling willen we niet wonen. Evenmin wensen we grote dozen- winkels aan de raad van steden, zoals in Amerika en Frankrijk." Wat het overheidsbeleid betreft, stelde Kamminga 'de gigantische verschillen' aan de kaak bij de onroerend zaakbelasting, leges en milieuheffingen. "Ondernemers zijn - in tegenstelling tot particulieren - niet zo sterk vertegenwoordigd in de politiek. Daarom moeten we als midden- en kleinbedrijf meer opkomen voor onze belangen. De tijd van de lijd zaamheid is voorbij. Maak u sterk en ageer in plaats van te reageren. Wethouder P. van Schetsen is het niet eens met de keuze van het kunstwerk in St. Annaland. De meerderheid van b. en w. heeft ge kozen voor het ontwerp van Gust Romijn uit Dreischor, maar Van Schetsen vindt dat niet herkenbaar genoeg. "Ieder moet kunnen zien wat het voorstelt", vindt de wethou der, die normaal alleen over finan ciën, sociale zaken en sport gaat, maar zich nu opwerpt als hoeder van de volkskunst. "Als je eerst moet gaan lezen wat het voorstelt en dan zegt: oh, is het dat, dan leeft het niet. Een kunstwerk moet leuk en herken baar zijn, zoals in Poortvliet. In Scherpenisse vind ik het wat min der. De verschillen in de ontwerpen voor St. Annaland waren dusdanig, dat het gemakkelijk was om iets anders te kiezen. Dat wil echter niet zeggen, dat ik de keuze van de meer derheid niet acceptabel vind", aldus Van Schetsen. Het is voor het eerst, dat binnen het college van b. en w. verschil van mening bestaat over de kunstwerken die in alle plaatsen op Tholen komen. De wethouder van culturele zaken J. Versluys is wel tevreden over het ontwerp van Gust Romijn. Hij noemt het iets dat duidelijk her kenbaar is in het kader van de mee krapteelt, het thema van het kunst werk in St. Annaland. De kerkvoog dij van de Hervormde Gemeente is gekend in de keuze, want begin sep tember wordt het beeld onthuld op het gazon bij de N.H. Kerk aan de Ring. Het wordt een vrij fors kunst werk, zoiets als in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1