Zomertijd 'Dwarsfluit, saxofoon en keyboard zijn het populairst' 'Produceren, consumeren, lieve mensen, denk eens na' Mark Timmermans niet naar finales B ou w ver gunning watersport is terecht verleend Textielavond in tjokvol dorpshuis in Poortvliet CVB BANK. UW IDEE VAM EEM BAMK. Open dag muziekschool biedt kans om instrument te proberen Donderdag 23 maart 1995EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Eerlijk produkt In Holland staat een huis. Die overbekende melodie weerklinkt zaterdagmiddag in Meulvliet. Een ensemble van drie Thoolse meisjes en twee leerlingen uit Goes ver tolkt het nummer op de viool. Een aantal andere jonge muzikanten in de dop slaat onderwijl, op aanwijzing van een docent, beurtelings de g- en de d-snaar aan. Keurig in de maat. Met ingespannen gezichten kwijten ze zich van die taak. De Zeeuwse muziekschool houdt open dag op Tholen. Kinderkoor Eeuwelinge overleden Jaarconcert Concordia Verlichting Luyster IV Plaatselijk nieuws Vlas Meesterwerkje Jammer vindt hij het wel. De 12-jarige Mark Timmer mans uit Oud-Vossemeer gaat niet door naar de provin ciale voorleeswedstrijden in Middelburg. Mark, die de beste voorlezer van de Sint-Anthoniusschool werd, deed woensdagmiddag mee aan de regionale voorleeswedstrij den in ontmoetingscentrum De Stenge te Heinkenszand. Vermindering Geen gelijk Sint-Annalandse horeca De gemeente heeft de watersportvereniging Sint-Anna land terecht een bouwvergunning verleend voor het club gebouw. Tot die uitspraak komt de rechtbank in Middel burg. Het beroep van zes Sint-Annalandse horeca-onder- nemers is ongegrond verklaard. Niet-ontvankelijk De Bruin winnaar Knor haan Onder invloed Sint- Philipsland De directeur helpt u zelf bank. Na de pauze vertelde mevr. L. Brinkhuis over eco-katoen, waarbij geen kunstmest of pesticiden wor den gebruikt. De nieuwe dessins zijn bedrukt met inkt die volledig biolo gisch afbreekbaar is. Bij de milieu vriendelijke katoenteelt gaat het plukken met de hand. De prijs ligt hoger dan voor gewoon katoen, maar je krijgt er een eerlijk produkt voor in handen, zei mevr. Brinkhuis. "Van de gewone katoen krijgen we de kosten nog tot ver in de volgende eeuw op ons bord." De modeshow die zij presenteerde, In de nacht van zaterdag op zondag 26 maart gaat de zomertijd weer in. Dat betekent dat de klok een uur vooruit gezet dient te worden: van twee naar drie uur. Vanaf volgende week zullen er in de avonduren al meer buitenactiviteiten mogelijk zijn, bijvoorbeeld voor het inzaaien van de tuin. Het is 's avonds weer langer licht. Er wordt energie gespaard. In de gangen van het gemeenschaps centrum is het een drukte van belang. Vooral veel ouders met kin deren nemen een kijkje in de ver schillende zalen. "Veelal leerlingen van de cursus algemene muzikale vorming, die na twee jaar een instru mentkeuze moeten bepalen", licht regiodirecteur Jan Hut toe. En kie zen kan naar hartelust. Want er zijn nogal wat instrumenten te zien en te horen: orgel, piano, keyboard, accordeon, gitaar, viool, blokfluit, dwarsfluit, klarinet, saxofoon en koperen blaasinstrumenten. "Dwars fluit, saxofoon en keyboard zijn het populairst", zegt Hut. "Daarvoor hebben we dan ook weieens korte wachtlijsten." Het bijzondere van de open dag is, dat bezoekers ook zelf vrijblijvend op een instrument mogen spelen. Bij de saxofoon staat de jeugd er zelfs voor in de rij. Het verschil in klank bij gebruik van diverse mondstuk ken wordt hier duidelijk gemaakt. Een peuter die door de zaal heen en weer loopt, applaudisseert spontaan. Een groepje jongelui speelt een nummer van de Beatles. Hut meldt dat na de zomervakantie op Tholen in ieder geval een kinder koor van start gaat. Het is nieuw in het aanbod van de muziekschool en kinderen vanaf 9 jaar kunnen eraan meedoen. De repetities zullen op woensdagavond zijn. Ook inwoners van Sint-Philipsland kunnen, door de samenvoeging van hun gemeente met Tholen, voortaan lessen aan de muziekschool gaan volgen. Cursis ten kunnen kiezen uit verschillende lesvormen, variërend van eens per week tot 18 keer per jaar. Voor de jeugd zijn er subsidiemogelijkhe den. Op een beeldscherm in de foyer zijn video-opnamen te zien van de onlangs gehouden voorjaarsuitvoe ring. "Standaard zijn er drie uitvoe ringen per jaar. Met Kerstmis, in het voorjaar en de einduitvoering", vertelt Hut. Gepro beerd wordt om alle leerlingen op één van de uitvoeringen aan bod te laten komen, vult Peter Elshof aan. Hij vertegenwoordigt Tholen in de deelraad van de medezeggenschaps raad. De drie Thoolse violistes zijn nieuwsgierig naar de video-opna men. Giechelend bekijken ze zich zelf op televisie. Op de hoge leeftijd van 101 jaar en 9 maanden is vrijdag in Rotterdam Janna Hitzert-van Dommelen over leden. Ze werd in 1893 als dochter van Willem van Dommelen en Jan netje Lindhout geboren in de 'oude school' in ons dorp. Janna van Dom melen trouwde in 1913 met haar dorpsgenoot Cent Faasse en vijf jaar later vestigde het paar zich in Rot terdam. Na het overlijden van haar man in 1945, trouwde de weduwe tien jaar later met Arie Hitzert. Ze verbleef de laatste jaren in het ver zorgingstehuis De Wetering en genoot tot voor kort een redelijke gezondheid en een helder verstand. Janna Hitzert-van Dommelen is gisteren bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats Oud-Kralingen in haar woonplaats. Morgenavond geeft muziekvereni ging Concordia haar jaaruitvoering in dorpshuis De Wimpel. De fanfare staat onder leiding van dirigent Wal ter Siol en de drumband onder lei ding van Hans Orgens. De vereni ging presenteert op deze avond haar nieuwe uniformen. Na afloop kan men nog wat napraten onder de klanken van The Hearts. De uitvoe ring begint om half acht. Het gemeentebestuur heeft het plan van Delta Nutsbedrijven goedge keurd voor de straatverlichting in het uitbreidingsplan De Luyster IV. Het zal in fasen worden uitgevoerd, afhankelijk van het gereed komen van de woningen. Met het totale plan is 43.600 gulden exclusief btw gemoeid. Deltan zal gevraagd wor den op korte termijn de verlichting te plaatsen op het punt waar de Luysterlaan aansluit op de Rijks weg. vormde als bruidegom de finale, samen met een bruid in minijurk en een hoofdtooi van linnen met sluier. Advertentie I.M. Mevr. Hoogedeure (links) en mevr. Van den Broek winkelden maandagavond in hun eigen kasten. In de modezaken is de nieuwe voorjaars- en zomercollectie binnen, uit nodigingen voor shows liggen op de mat en bij velen kriebelt het weer: Ik heb weer zin in iets nieuws! Maar wie maandag op de zeer druk bezochte textielavond van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen in Poortvliet is geweest, moet de kriebels even laten voor wat ze zijn. Kritisch consumeneren en duurzaam produceren was immers het thema van de tweejarige campagne die maandag in het eigenlijk te klei ne 't Ouwe Raed'uus werd afgesloten. Kritisch consumeren is beter voor het milieu en voor de portemonnee, maar die 'zware' boodschap werd op een luchtige manier gebracht, zodat het voor de plattelandsvrouwen van heel Tholen en St. Philipsland toch werkelijk genieten was. Lezingen, cabaret en een modeshow leerden de aanwezigen het een en ander over milieuvriendelijke produktie van textiel en hergebruik. Temidden van mooie bloemstukken, gemaakt door de leden Vermaas en Stoutjesdijk, stak mevr. H. Kaptein- Drok, voorzitter van de afdeling Poortvliet, haar openingswoord af. "Mode en milieu lijken onverenig bare begrippen", zei mevr. Kaptein. "Mode staat voor verandering, ter wijl het milieu om duurzaamheid vraagt. Als je het milieu wilt sparen, moet je zolang mogelijk met je kle ren doen." De keuze voor duurzame kleding is echter niet zo eenvoudig als het lijkt. Het is geen kwestie van wol/katoen/linnen/zijde tegenover polyester of acryl. Kunstvezels wor den gemaakt van aardolie - een grondstof die op raakt - en voor natuurlijke vezels worden grote hoe veelheden landbouwchemicaliën gebruikt. Voor een milieubewuste keuze moet je daarom kijken naar de hele levenscyclus van het produkt, vertelde mevr. Kaptein. Mevr. A. Dees-de Looff, een door gewinterde plattelandsvrouw, vlotte spreekster en draagster van kleding van natuurlijke materialen ('het liefst had ik een linnen jurk aange trokken, maar die had korte mou wen') had samen met haar zoon een diaserie gemaakt over vlas. Dit oude, milieuvriendelijke produkt heeft maar twee bespuitingen nodig tegen onkruid en het tripsvliegje. Tachtig procent van het vlas voor de linncnoproduktie wordt in Zeeland geteeld, met name in Zeeuws- Vlaanderen. De EEG-subsidieert de vlasteelt, maar over tien jaar is dat voorbij. Behalve voor kleding (50%) wordt vlas ook verwerkt in huishoudlinnen (25%) en behang (25%). In onze bankbiljetten zit ook vlas. was zeer volledig: winter-, zomer en ondermode. Warme jacks en mantels van milieuvriendelijke materialen zoals wol, linnen, zijde en alpaka. De knopen waren van been, steen of hout. Niet alleen eco tinten waren er te zien, ook groen, roze, rood en geel door de stof met plantenverf te behandelen. De show toonde aan, dat milieuvriendelijk juist mooi en comfortabel kan zijn. De maten liepen uiteen van super tot volslank. De dames Zandbergen, Lindhout, Van Vossen en Emmelot van de Poortvlietse afdeling deden aan de modeshow mee, naast enkele beroeps, onder wie een man. Die Winkelen in je eigen kasten, was het thema van de leuke samenspraak van de dames G. Hoogedeure-Kievit uit Tholen en J. v.d. Broek-Bakker uit St. Annaland. Er kwam nog heel wat moois uit de kasten: een mantel pakje, een blauw avondensemble, een katoenen nachtjapon met feston, enz. Mevr. Van den Broek vond zelfs haar vestje dat ze aan had bij haar verloving. Mevr. Hoogedeure liet wat staaltjes van restverwerking zien, zoals een tas van afgedankte stropdassen en een linnen reclame tasje waarvan de reclame met appli caties was weggewerkt. Daarvoor was 'o.a. een BB-ruitje gebruikt. Doorspekt met leuke grappen in Zuid-Bevelands dialect was de tweespraak een meesterwerkje. Voor de stands van de Wereldwin kel, eco-katoen en linnen was het eigenlijk te druk om iedereen een kijkje te laten nemen. Alle dames mochten een lavendelzakje meene men, gemaakt van resten bij Timpa foundations uit Tholen. Poortvliet zorgde maandag voor een leerzame avond met veel om naar te kijken en om te lachen. En de lente kriebels? Toch nog maar dat stelle tje van vorig jaar aantrekken? Of eens zoeken naar de duurzame, milieuvriendelijke kleding? Hoe dan ook, menigeen had genoten en stil gestaan bij ons milieu en wat wij er zelf aan kunnen doen. Een eco-bruidsjapon zoals die maandagavond in het stampvolle 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet werd getoond. Vossemeerse leerling op voorleeskampioenschap Elf kandidaten zetten daar hun beste beentje voor. De jury koos er twee uit die door mochten naar de provin ciale titelstrijd. Mark Timmermans las een stuk voor uit het boek 'De grote vriendelijke reus' (GVR) van Roald Dahl. Ondanks het feit dat de zaal vol zat, was hij niet zenuwachtig. "Ik was als vijfde aan de beurt", vertelt de Vos- semeerder. "Zenuwachtig was ik niet echt. Je moet proberen het gewoon spannend en leuk te maken." Vader, moeder en zus Tim mermans waren als supporters mee gegaan. Mark vindt voorlezen erg leuk. "Maar ik doe het bijna nooit, behal ve in de wedstrijden. Vorig jaar heb ik op school ook meegedaan, maar toen werd ik geen eerste", zegt de Vossemeerse verteller. "Lezen doe ik wel erg graag." Een aantal schrij vers leest hij regelmatig, maar gevraagd naar de beste, is er maar één antwoord: "Dat is Roald Dahl". Vandaar dat Mark ook de GVR uit koos om er uit voor te lezen. Overigens is Dahl bij meer kinderen populair, want drie van de elf deel nemers in Heinkenszand lazen voor uit een boek van deze schrijver. Sara Koppejan uit Oudelande werd eerste met een stuk uit 'Sjakie en de choco ladefabriek' van Roald Dahl. Twee de werd Nicole de Vries uit Goes met een fragment uit 'Mathilde' van dezelfde schrijver. In de jury zat ondermeer mevr. M. Boogaard-Bol ier van de stichting gemeenschappelijke openbare bibli otheek Tholen. Wethouder C.J. Elenbaas van Bor- sele reikte de prijzen uit. Alle deel nemers, ook Mark Timmermans, kregen een T-shirt en een pen mee naar huis. Bij eenderde van de basisschoolleer lingen wordt thuis niet voorgelezen. Het meest komt het voorlezen van verhalen nog voor bij de jongsten. Naarmate een kind ouder wordt, wordt er minder voorgelezen. Dat blijkt uit een NIPO-onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van de stichting Lezen. Aan kinderen van vier tot acht jaar wordt gemiddeld 5,4 keer per week voorgelezen. Voor leerlingen van de drie hoogste groepen is dat 3,1 keer. Bovendien zijn het in 80 procent van de gevallen de moeders die voorle zen. Op 23 mei is de nationale voor leesdag en dan wordt er - behalve de finale van de voorleeskampioen- schappen in Utrecht - ondermeer een symposium over het onderwerp gehouden. De rechtbank noemt in het vonnis de vrees van de horeca, dat in het club gebouw een bredere kring van per sonen dan alleen leden, introducees en passanten zal worden toegelaten 'niet onbegrijpelijk'. Maar dat hoeft niet tot het oordeel te leiden dat het gebouw ten behoeve van dat illegale gebruik wordt opgericht. Van belang voor de rechtbank is, dat er beperkende voorwaarden zijn opge nomen in zowel de erfpachtsover eenkomst tussen gemeente en ver eniging, als in de exploitatie-over eenkomst tussen vereniging en beheerder. Het verstrekken van maaltijden en andere consumpties in een clubgebouw van een watersport vereniging is niet ongebruikelijk en is dan ook niet strijdig met de bestemming 'watersport' die op het perceel rust. De gemeente heeft de plicht om op handhaving van het besloten karakter toe te zien. In dat licht wordt een pasjesregeling over wogen, terwijl de gemeente een extra bouwinspecteur gaat aantrek ken. De rechtbank komt tot het oordeel dat het clubgebouw niet in strijd is met het bestemmingsplan. En alleen dan kan op grond van een artikel in de woningwet een bouwvergunning door de gemeente worden gewei gerd. Namens de horeca betoogde mr. E.G. Karei vorige maand op de zit ting, dat de aanvraag niet-ontvanke lijk verklaard had moeten worden omdat ze niet binnen de wettelijk voorgeschreven termijn zou zijn gepubliceerd. Ook daarmee is de rechtbank het niet eens. Deze reden wordt namelijk niet in de woning wet genoemd als grond om een aan vraag niet-ontvankelijk te verklaren. Dat de gemeente een onvolledige aanvraag eerst laat aanvullen en ver volgens de datum van ontvangst van die aanvullende gegevens als begin van de termijn aanmerkt, noemt de rechtbank 'in overeenstemming met een redelijke wetstoepassing'. Vanaf het eerste moment was de horeca tegen de bouwplannen; ze voerden oneerlijke concurrentie als argument aan. De horeca-onderne- mers kunnen tegen de uitspraak in beroep gaan bij de Raad van State. De dames G. van Elsacker-Brand, G. Boelhouwers-Stigter en B. Joos- se-Rencs (voorheen Capritholen) brachten een waar stukje cabaret op de planken: 'Produceren, consumer- een, lieve mensen, denk eens na' zongen ze op de wijze van Big city met accordeonbegeleiding van dhr. Van Elsacker. De gemakzucht waarmee men omgaat met energie en water werd aan de kaak gesteld. Spaarzaamheid en een kritische benadering van het overstelpende aanbod van diensten en produkten is nodig. Teo.de Bruin heeft met 103 cm de eerste wedstrijd van het seizoen van hengelsportvereniging De Knorhaan gewonnen. Zaterdag wierpen 23 deelnemers hun lijnen uit aan de Annavosdijk. De vangst was goed en er werden 39 botten uit het water gehaald. Slechts één visser bleef zonder vis. Tiny Hage ving de grootste vis, een bot van ruim 42 cm. Ferry Zwirs werd winnaar bij de jeugd met 69,5 cm. Uitslag: 1 Teo de Bruin 100 p; 2 Peter v.d. Sterren 99 p; 3 Rien Voshol 98 p; 4 Frans van Moorsel 97 p; 5 Ferry Zwirs 96 p; 6 Kees Bolier 95 p; 7 Jacco Hage 94 p; 8 Cor Bolier 93 p; 9 Bram Rijnberg 92 p; 10 John Neele 91 p; 11 Paul v.d. Sterren 90 p; 12 Tiny Hage 89 p; 13 Rinus Lisseveld 88 p; 14 Fred Michels 87 p; 15 Piet de Jong 86 p; 16 Hans de Bruin 85 p; 17 René Lisseveld 84 p; 18 Alfred van Vossen 83 p; 19 Henk Bolle- boom 82 p; 20 Rien Konings 81 p; 21 Daniel Schipper 80 p; 22 Luuk Bezemer 79 p. Zondag 2 april wordt er een vrije bootwedstrijd gehouden. Om acht uur vaart de boot uit de haven van Sint-Annaland. Zaterdag 15 april om half drie wordt er een klasse mentswedstrijd gevist te Stavenisse. Een 41-jarige automobiliste uit Sint- Maartensdijk werd zaterdagavond omstreeks tien voor half negen op de Stoofstraat aangehouden omdat ze met een glaasje teveel op achter het stuur zat. Op het politiebureau in Tholen blies ze 290 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht (zo'n 0,67 promille). Ze kreeg hier voor een boete van 320 gulden en een rijverbod van twee uur. Banken worden steeds groter, steeds onper soonlijker. Het aantal vestigingen wordt vermin derd, de dienstverlening verder teruggeschroefd. En voor de service die nog over is moet u flink betalen. Maar er is één bank die tegen deze klant-onvriendelijke trend ingaat: de CVB Bank. In 600 meest kleinere plaatsen van Nederland heeft de CVB Bank een vestiging. (En dat aantal wordt de komende jaren snel uitgebreid.) Als u bij de CVB Bank binnenstapt, zult u misschien verbaasd opkijken. Want in de meeste gevallen wordt u door de directeur zelf geholpen. En dat betekent dat u zonder omwegen op het hoogste niveau en van mens-tot-mens over uw financiële problema tiek kunt praten. Bovendien kunt u samen met de directeur achter de computer allerlei mogelijk heden direct uitrekenen. Of het nu om een hypo theek, een privé-rekening, om een persoonlijke lening of een financieel totaalplan gaat. En dan nog iets: de CVB Bank hanteert zo ongeveer de laagste tarieven en de hoogste rentes van Nederland. Al deze dingen bij elkaar, is dat niet uw idee van een bank? Bel voor het adres van de dichtstbijzijnde CVB Bank ons gratis servicenummer: 06-0411. Een groep leerlingen van de Zeeuwse muziekschool blaast een deuntje op de saxofoon tijdens de open dag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15