Van Dijke uit Poortvliet 50 jaar in verzekeringen Boetiek Mary Ann in nieuw jasje Nieuwe bedrijven 01640-41352 Orka in geweer tegen stroperij CLEIREN VRIENS 2000 Thoolse ondernemers in Meulvliet Roefeldag in Tholen voor derde keer 'Je moet de risico's altijd afwegen tegen de premies' REEDS MEER DAN 40 JAAR: Commissie onderzoekt afsluiten gebieden Oosterschelde Donderdag 9 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Soms zit het mee, soms zit het tegen. Die reclame slagzin van een verzeke ringsmaatschappij kan ook assurantiekantoor Van Dij ke onderschrijven, maar dan duidelijk met de nadruk op het eerste. Op 1 maart vierde de Poortvliet- se onderneming namelijk het gouden jubileum. Gedurende vijftig jaar heeft Van Dijke diensten verleend op een breed ter rein voor de circa 4000 klanten op Tholen, St. Phi- lipsland en in West-Bra bant. Timmerman Boze visser Het gonsde Sahara's onder water Burgemeet Opgeblazen Fraude Tholen Oud-Vossemeer Stavenisse St. Maartensdijk Oosterschelde schoner Strenger optreden P.A.C. Vriens Fb \JVlr. C.P.M. van Tilburg Fb/AA Na de politie en de provincie, hebben nu ook de sport duikers de strijd aangebonden met de 'onderwaterstro- pers'. Eigenaar R. van den Meerendonk van de Thoolse duikschool Orka, deed dat door donderdagmiddag een speciale sticker aan te bieden aan PvdA-gedeputeerde G.L.C.M. de Kok. Van den Meerendonk hoopt hiermee het slechte imago dat de sportduikers hebben gekregen, weg te werken. jögl stromen, öat km Drie generaties Van Dijke in Poortvliet: J.H. van Dijke met rechts zoon Hans en links kleinzoon Johan. De vernieuwde modewinkel Mary Ann aan de Ring in St. Annaland. Met ZLM-verzekeringen als een ste vige basis profileert directeur Hans van Dijke (50) zich samen met Jo Vermaas en Marjo Donders als onafhankelijke assurantie-advi seurs, die behalve verzekeringen, ook financieringen, hypotheken en pensioenen regelt. De stérke groei is eruit en de klantentrouw wordt in het algemeen minder, maar Van Dij ke is optimistisch over de toekomst, al is de branche sterk in beweging. "Er verandert enorm veel in de pre mies, voorwaarden en niet te verge ten de regelgeving van de rijksover heid. De zogenaamde Brede Her waardering (belangrijk voor levens verzekeringen en pensioenen), het wao-gat en de eigen risico's voor bedrijven ten aanzien van de ziekte wet, de wet Otterlo in verband met de ziektekosten vergen veel aan dacht. Jo Vermaas volgt een drieja rige cursus over pensioenen, want we moeten ons dienstenpakket ver breden en voor meer kennis en ser vice zorgen. Dat heb je nodig als zelfstandig assurantiekantoor, aan gesloten bij de Nederlandse Bond van Assurantiebemiddelaars (NBvA)." Wettelijke maatregelen en schaal vergroting in de verzekeringswereld kunnen het rendement onder druk zetten. "Net als iedereen, lopen ook wij risico's", zegt Van Dijke. "Met een trouw klantenkorps en het feit dat je bij ons ook 's avonds en 's zaterdags terecht kunt, hebben we altijd meer te bieden." De nu 84-jarige J.H. van Dijke legde 50 jaar geleden de basis voor het assurantiebedrijf. De in St. Anna land geboren timmerman kwam in de oorlogsjaren via zijn uit Oud- Vossemeer afkomstige vrouw (Rijs- tenbil) met verzekeringen in aanra king, toen dhr. Franke bevorderd werd tot inspecteur van een maat schappij. De Vossemeerder vroeg Van Dijke om zijn assurantieportefeuille te beheren en dat was niet zo vreemd als het nu misschien lijkt, want meerdere timmerbedrijven deden ook in verzekeringen. Tijdens de evacuatie in 1944 week Van Dijke In het afgelopen jaar heeft de politie te water, met name de opstapeen- heid Reimerswaal, gerichte acties ondernomen tegen stropers in dui- kerspak. Zij hebben het voorzien op de inhoud van uitstaand vistuig en kreeften. Bij elk van de acties wer den stropers aangehouden; het merendeel afkomstig uit België. "Langzamerhand is het idee ontstaan dat iedere sportduiker een stroper is. En dat is natuurlijk niet waar", zegt Van den Meerendonk. "Op de 33.000 duikvergunningen die er worden afgegeven, zijn er een paar mensen die daar misbruik van maken. Het grootste deel maakt zich nooit schuldig aan stroperij. Stro pers zijn dan ook geen sportduikers, maar mensen met een duikpak aan. Echte sportduikers jagen alleen maar met een camera. Wij gaan eigenlijk als gasten het water in en we moeten dan ook zorgvuldig omgaan met wat we daar tegenko men." Zo denkt ook het gros van de duikers erover, volgens Van den Meerendonk. Maar niet alle buiten staanders geloven dat. De duikschooleigenaar besloot actie te ondernemen. Hij liet een sticker maken met het opschrift 'Sportdui kers, stropen, dat kun je niet maken!!!'. Links van de tekst is eén kreeft getekend die een bord draagt met de tekst 'Wij willen hier blijven'. Rechts staat een krab met een duik- masker op. De sticker (50 bij 10 centimeter) is uit' naar Breda, waar zoon Hans werd geboren. "Veel Tholenaren waren in West-Brabant geëvacueerd en die bezocht ik daar. Op een mor gen sloot ik twee grote levensposten en toen kreeg ik de smaak te pakken en 1 maart 1945 ben ik als zelfstan dig assurantiekantoor in Poortvliet begonnen." Van Dijke sr. had de tijd mee. Hij ging actief op pad en dat leverde werk op. "Op veel plekken sloeg je raak. Gebouwen, inboedels, levens- posten en begrafenisverzekeringen. Een inboedel was 50 jaar geleden tussen de 2 en 5000 gulden waard, momenteel is dat 75 tot 100.000 gul den! Als maatschappijen boden we de Algemene Zeeuwsche, de Neder landen van 1845 en VVN aan." Om de klanten te bezoeken, schafte Van Dijke sr. in 1947 een motor aan, waarmee hij door weer en wind over het eiland reed. De assurantieman was een vaste bezoeker van de land- bedoeld om tegen de ruit van bij voorbeeld een auto te plakken. Van den Meerendonk besloot over te gaan tot deze actie na een incident voor zijn duikschool. "Ik werd op een dag aangesproken door een boze visser die mij uitmaakte voor stro per. Hij zei dat ik bezig was geweest om zijn vistuig kapot te snijden", vertelt de Dinteloordse duikinstruc- teur. "Ik wist uit de krant dat het om een Belgische man ging. Dus ik heb die visser uitgelegd dat ik geen Belg ben en het niet gedaan had. Boven dien is er toch in alle rust over te praten. Toen ben ik naar brigadier T. van der Linde van de politie te water gegaan en heb met hem gesproken over de situatie. Samen hebben we toen besloten dat ik de sticker zou maken en overhandigen aan de gedeputeerde." Bij de overhandiging aan gedepu teerde De Kok - in het provinciehuis te Middelburg - meldde deze dat een commissie bezig is om te bekijken of er wat gedaan kan worden om mogelijke overlast te beperken. Alle duikplaatsen worden nog eens nader bekeken en in samenspraak met de beroepsvisserij wordt nagegaan op welke plekken duiksport absoluut niet te tolereren is. De stuurgroep Oosterschelde (waarvan burgemees ter H.A. van der Munnik bestuurslid is) zal binnenkort een uitspraak doen over het instellen van duikzo- nes; Dat zou gepaard kunnen gaan met bouwbeurzen, waarvan die op don derdag in de Gouden Leeuw te St. Maartensdijk de grootste was. Daar ontmoette Van Dijke veel klanten, evenals vrijdags op de beurs in St. Annaland en zaterdags in Tholen en in St. Philipsland. "Dat was gezellig zaken doen met een kopje koffie en een beschuitje erbij", grapt Van Dij ke. "En, waar het volk was, daar was de nering! Bovendien was ik graag op de pad. De omgang met mensen trok me aan." In 1953 stapte de Poortvlietse verze keringsman in zijn eerste auto. "Dat was gewoon nodig, al gonsde het in Poortvliet toen ik met mijn wagen voorreed. Maar bij sommige klanten merkte je gewoon, dat ze geen assu rantieman op een motor meer accep teerden. Zo iemand had een auto nodig en dat gebeurde ook. In 1953 kregen we het agentschap van ZLM verzekeringen erbij en dat gaf een grote stoot aan onze portefeuille. Het aantal tractoren en auto's nam enorm toe en dat betekende botertje bij de vis! We kregen ook vele hon derden bromfietsen om te verzeke ren. In het begin kostte zo'n WA- polis ƒ7,50 en in 1960 tussen de 12 en 13 gulden. Nu is dat veertig keer zoveel!" Intussen stond Van Dijke er niet meer alleen voor. In 1947 had hij samen met H. Anthonisse het admi nistratie- en assurantiekantoor Fidu- cia opgericht. "Dat was een vrucht bare samenwerking. Die uitwisse ling werkte stimulerend. Net als een metselaar, bouwde je geleidelijk aan de portefeuille uit." In die tijd werden de premies nog allemaal contant geïnd, waardoor het contact met de klanten veel intensiever was dan nu, waarbij de premies via een accept-girokaart of zelfs automatische incasso worden betaald. Wat huisvesting betreft, veranderde er veel. Van Dijke begon eerst aan de Markt, in het pand waarin momenteel kapsalon Zwagemaker zit. Eind 1966 verhuisde hij naar de nieuwbouw in de Schoolstraat. Zoon Hans was toen een jaar in het bedrijf. "Na de ulo en militaire dienst rolde ik in het assurantievak", vertelt Van Dijke jr. "Mijn oudere broer was bakker en ik werd eigen lijk in de verzekeringsrichting gestuurd. Ik haalde mijn diploma's Assurantiën B en later A en begon in 1976 zelfstandig aan de Schoolstraat 19. Mijn vader, die toen 65 jaar was, vond het welletjes na 31 jaar verze keren en de samenwerking met Anthonisse binnen Fiducia stopte toen ook." In 1980 werd aan de Burgemeet een nieuw kantoor met bedrijfswoning gebouwd en een jaar later kwam Jo Vermaas in dienst. Het werk was toegenomen, mede door de overna me van de assurantieportefeuille van M.F. van Hal uit St. Annaland. In 1990 kwam de portefeuille van H.C. Verkerke uit Scherpenisse daar nog bij. Na 15 jaar blijkt het kantoor aan de Burgemeet te krap geworden te zijn, zodat er uitbreidingsplannen ontwikkeld worden. De automatise ring vereist namelijk ook de nodige werkplekken. Wat computers betreft, is de derde generatie Van Dijke, de deskundige. "We hebben al veel profijt van hem gehad en het is fijn, dat Johan ook interesse heeft voor het assurantie vak. Maar hij gaat eerst naar de heao, voordat hij echt in het bedrijf komt. Dochter Mariëlla heeft het B-diplo- ma wel behaald, maar zij kiest toch een ander vak. Ze is in opleiding voor tolk-vertaal ster Frans, Italiaans en Grieks." Van Dijke is gespecialiseerd in schadeverzekeringen en, spaar/pen sioenverzekeringen waarbij hij naast veel particulieren ook het midden- en kleinbedrijf - waarbij de land bouwsector sterk vertegenwoordigd is - op Tholen, St. Philipsland en in West-Brabant als klant heeft. "Van oudsher zitten we in de omgeving Halsteren, Bergen op Zoom, Steen bergen, De Heen. En heel sterk in Poortvliet natuurlijk." Vrijwel het gehele bedrijfsleven is klant bij Van Dijke en als voorzitter van gymnas tiekvereniging Exelsior en bestuurs lid van voetbalvereniging SPS heeft hij in Poortvliet ook veel contacten. "Praktisch alle risico's vallen bij ons te verzekeren", zegt Van Dijke. "We hebben wel 20 maatschappijen, waarvan de ZLM met zijn goede kwaliteit/prijsverhouding, Nationale Nederlanden, Algemene Zeeuwsche en Stad Rotterdam de belangrijkste zijn. Had je vroeger eigenlijk maar vier verzekeringen, nu is het pakket veel complexer geworden. Die inge wikkelde materie vereist kennis en service en dat kunnen we bieden. Van de zogenaamde direct writers als Centraal Beheer en Ohra heb je wel last, maar je gaat er niet onder gebukt. We hebben toch het voor deel, dat we dichterbij de klant staan. En prijskopers heb je overal, maar de kwaliteit moet toch voorop staan. Gemiddeld genomen, zijn er dan ook weinig problemen en een Maar liefst 2000 Thoolse onderne mers en gasten van elders zijn er uit genodigd voor een lezing van MKB- voorzitter J. Kamminga uit Gronin gen over de doorbraak van het mid den- en kleinbedrijf. De bijeen komst, donderdag 16 maart om acht uur in Meulvliet, wordt georgani seerd door het Overleg Orgaan Industrie Tholen m.m.v. de geza menlijke Rabobanken en het gemeentebestuur. Kamminga (48) is behalve voorzitter van de koninklij ke vereniging MKB Nederland ook directeur van een makelaarskantoor, kwalitatief sterke maatschappij wil door onze contacten ook nog wel eens coulant zijn. Maar, soms klaagt men met recht en dat komt in elke branche voor. Bij verzekeringen, vaak onderwerp van gesprek op ver jaardagen, worden de problemen echter soms opgeblazen of verkeerd uitgelegd en dat is niet terecht." Hans van Dijke constateert, dat de schade toeneemt. "De inbraakschade is enorm en de jeugd maakt meer brokken. Daarnaast komen de maat schappijen een groeiende fraude tegen. De consument is zeer claim- minded geworden met de redene ring; de verzekering betaalt toch wel! Zo'n instelling leidt onherroe pelijk tot hogere premies en accep tatieregelingen, waarbij we in Zee land nog een gunstige uitzondering vormen. Maar de noodzaak om eenj alarminstallatie te nemen, groeit. Inbraakbeveiliging geeft niet alleen een stuk gerustheid, het beperkt ook de schade." Tegenwoordig lijkt alles verzekerd te moeten worden, maar Van Dijke neemt die stelling niet zomaar over. "Je moet de risico's altijd afwegen tegen de premies. Neem nu bijvoor beeld een computer, Waarvoor je aparte polissen hebt. Maar die is via de inboedel al verzekerd voor brand en diefstal. De computers op zich zijn tegenwoordig ook zo duur niet meer. Neem je daarentegen brand of wettelijke aansprakelijkheid, dan zijn die risico's niet zelf te dragen. Je weet nooit wat je veroorzaakt." Met uitbreidingsplannen voor het kantoor en een derde generatie in aantocht, blijkt het gouden assuran tiebedrijf Van Dijke in Poortvliet nog volop potenties te hebben voor de toekomst. Inschrijvingen in het Handelsregis ter van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 28 januari tot en met 24 februari 1995. Video productions Tholen, Oester straat 10, videoproductiebedrijf, geen personeelsleden. Westerweel keramiek, Rosarium 13, keramist, groot- en kleinhandel in keramische produkten, 1 perso neelslid. R.O.A.N. lijmwerken, Voorstraat 4, het verlijmen van blokken van kalk zandsteen, 1 personeelslid. O. Wagner, Buurtweg 3 - la, ver huur van vakantiehuisjes, 1 perso neelslid. Dragon holding b.v. i.o., Pluimpot- weg 12, het beheer en de belegging van vermogensobjecten, de verkrij ging, de vervreemding en de finan ciering van zodanige vermogensob jecten, het deelnemen in andere ondernemingen, van welke aard ook, geen personeelsleden. commissaris van de ING groep, voorzitter van de Europese Unie voor ambacht en mkb en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal Economische Raad (SER). Van 1974 tot 1986 was Kamminga Na een grondige verbouwing her opende boetiek Mary Ann in Sint- Annaland donderdag haar deu ren. Eigenares mevr. J.W. Mosselman gaf de winkel een ander jasje en breidde het pand aan de Ring een beetje uit. Architect B. van Vel- zen, die het verbouwingsplan maakte, kreeg het bij de gemeente gedaan, dat de etalages een stukje op de stoep mochten staan. Daar voor verkocht de gemeente een lapje voetpad aan mevr. Mossel man. Dit 'bouwen buiten de rooi lijn' is ongebruikelijk en wordt meestal niet toegestaan. Het bete kent dat de twee etalages - links en rechts van de ingang - een stukje naar voren zijn gekomen. Verder is binnen in de winkel zo'n beetje alles vernieuwd. De kasten, het plafond en de vloer. Er werd ook een stukje van kapsalon Miranda (beheerd door een zuster van mevr. Mosselman) bij de winkel getrokken, nadat de salon met het zonnebank-gedeelte was gestopt. "Tja, eens in de zoveel jaar ont kom je niet aan een vernieuwing van je interieur", vertelt de boe tiek-eigenaresse. "Dus ik dacht: Laat ik het gelijk maar goed doen." En dat gebeurde. Ruim tien jaar geleden, op 1 bestuurder van de VVD, waarvan 6 jaar zelfs als voorzitter. Na het praatje van Kamminga is er gelegenheid tot discussie o.l.v. OOI- voorzitter J.K. Elenbaas uit Poort vliet. Burgemeester H.A. van der Munnik spreekt het openingswoord uit en directeur A. Slieker van de Rabo bank St.Annaland-Poortvliet sluit de bijeenkomst. In Meulvliet zijn diverse stands van - volgens de aan kondiging van het gemeentebestuur - 'enkele toonaangevende Thoolse bedrijven.' zoals waterscooters", legt de eige naar van Orka uit. "Wij proberen de duiksport op Tholen te promoten. En als er hier een aantal gebieden afgesloten worden, zijn dat meestal de mooiste. De plaatsen waar we wel zouden mogen komen, zijn vaak net Sahara's onder water. Daar valt niets te zien." Van den Meerendonk vindt dat vis serij en duiksport geen tegengestel de belangen hebben. "We zouden eigenlijk best met elkaar op kunnen schieten, want echte sportduikers blijven overal vanaf'. Overigens zegt Van Meerendonk dat de dieren onder water normaal gesproken niet schuw zijn. "Helemaal niet. Ze zwemmen echt niet voor je weg. En je kunt de dieren in principe wel aai en. Maar wij raden dat af om proble men te voorkomen. In onze lessen wordt er ook duidelijk op gewezen dat je bij het duiken de dieren niet mag verstoren. Iemand van onze duikschool die betrapt wordt op stropen, wordt meteen aangegeven bij de politie en verwijderd van de school. Dat pikken we van niemand. Als we nog maar zien dat iemand dieren stoort, krijgt hij al een beris ping." Van den Meerendonk zou het erg jammer vinden als de Oosterschelde rond Tholen niet meer voor duikers open zou staan. "We worden nu al beperkt doordat we slechts tot 100 meter uit de dijk mogen duiken en 25 meter van vistuig vandaan moe ten blijven. Maar het mooiste gedeelte voor onderwatersporters ligt toch in de eerste vijftien meter. Soms op veertig meter zoals bij Gorishoek, maar daar duiken we bij na nooit omdat er bij hoog water draaikolken zijn", zegt de instruc teur. "De wateren rond Tholen beho ren tot de mooiste die er zijn. Mooi er dan rond de Middellandse zee. Op sommige waterbodems in Frankrijk ben ik al uitgekeken. Maar hier, augustus 1984, opende de toen 18- jarige Anita Mosselman haar wol- en stoffenwinkel aan de Ring. Ze nam de zaak over van mevr. L. Goedegebuure-van Dijke die haar winkel in de Nieuwstraat had. Het was destijds bijzonder omdat ze - wegens haar leeftijd - handlich ting van de kantonrechter nodig had. Ze kreeg bij de start steun van haar ouders. Sindsdien is het assortiment van Mary Ann behoorlijk uitgebreid. Niet langer is wol het hoofdartikel, maar kle ding. Zowel voor volwassenen als voor baby's. Na de verbouwing, die drie weken duurde, heeft mevr. Mosselman haar assorti ment uitgebreid met houten speelgoed en kleding van het merk Street One. Op de openingsdag kwamen er veel mensen een kijkje nemen. "Het is echt druk geweest, maar ja, je kent hier zoveel men sen. Die komen je allemaal felici teren", zegt de boetiekhoudster. Rond Pasen volgt er nog een open dag bij Mary Ann. Voor het derde achtereenvolgdende jaar wordt in de gemeente Tholen de Jantje Beton Roefeldag georgani seerd. Deze dag, waarop kinderen een uurtje echt mee mogen helpen ih bedrijven, verenigingen en organi saties, is deze keer op 24 juni gepland. Bedrijven die zich beschik baar stellen voor de Roefeldag kun nen contact opnemen met mevr. M. Velthuis van het jeugd- en jongeren werk in Sint-Maartensdijk. waar ik per jaar gemiddeld zo'n 200 keer met leerlingen het water inga, kom ik telkens weer iets tegen waar van ik denk: Hé, dat heb ik nog niet gezien." De eigenaar van Orka constateert dat het water van de Oosterschelde de laatste jaren schoner is geworden. "Ja, dat kun je ondermeer zien aan het zicht in het water. Er zijn bepaal de algen die leven van verontreini ging. Als het water vervuild is, ziet het er groener uit. De laatste jaren kun je steeds verder kijken. Het zou echt jammer zijn als we hier niet meer konden duiken." Gedeputeerde De Kok was blij met het initiatief van Van den Meeren donk. Hij gaf aan dat er vorig jaar nogal wat klachten waren met betrekking tot overlast van duikers. Maar de PvdA'er wilde niet alleen een beschuldigende vinger uitste ken. Hij wil geld uit de leges die dui kers moeten betalen, gaan gebruiken om meer voorlichting aan de onder watersporters te geven. De Kok erkende het probleem dat de plaat sen waar de kreeften zitten, het aan trekkelijkst zijn voor sportduikers. T. van der Linde van de opstapeen- heid Reimerswaal van de politie te water, kondigde aan dat er strengere maatregelen komen tegen stropers. De duikvergunning wordt voor anderhalf jaar ingetrokken. Tot nu toe was dat een half jaar. Verder kan de duikuitrusting verbeurd worden verklaard. Daarnaast worden de controles verscherpt. Van den Meerendonk heeft van zijn kant een steentje bijgedragen. "We hopen dat sportduikers ook de stro pers die zij tegenkomen, aan zullen geven. Het is per slot van rekening ook belangrijk dat het imago van de sportduikers, dat ten onrechte ver- lechterd is, weer beter wordt", meent Van den Meerendonk. De sticker is bij duikschool Orka in Tholen te koop. belastingadviseurs accountancy Noordsingel 12, Bergen op Zoom I- begeleiding en advisering van ondernemingen |- opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen, stichtingen en verenigingen verzorging van aangiften Inkomstenbelasting (ook van particulieren). Wilt u nadere informatie neem dan vrijblijvend contact op met: Advertentie I.M. het beperken van het aantal plaatsen waar gedoken mag worden. Dat zou Van den Meerendonk een slechte ontwikkeling vinden. "Nu mogen we nog bijna overal rond Tholen duiken, behalve bij mosselpercelen en de Speelmansplaten omdat dat een gebied is voor snelle vaartuigen Orka-ondernemer Van den Meerendonk (midden) met rechts gedeputeerde Kok en links politieman Van der Linde, (foto Jaap Wolterbeek).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9