sl 'Laat de boeren maar dorsen' ZMO wil boeren allemaal in nieuwe organisatie LTO Laatste Zeeuwse boerendijkgraaf was doener met heel veel inzet Staten verdeeld over omvang van waterschapsbestuur PERSIA Jagers maken natuur schoon Autobedrijf Tholen krijgt internationale Saab-erkenning Vijf procent gecontroleerden rijdt te hard Zilver voor jubilerende L. Moerland uit Sint-Philipsland J.L. van Gorsel toch nog in kringbestuur I.C. Hage (65) neemt afscheid van waterschap Tholen Donderdag 9 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Bedrijvig Hij had wel een vermoeden. Toen de huiskamer van zijn werkgever zaterdagmiddag vol mensen bleek te zitten, werd dat alleen maar sterker. Al bleef hij er vrij nuchter onder, toch was de 54-jarige L. Moerland uit Sint-Phi lipsland blij met zijn eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Muziekverrassing Werk voor meisje Geen standsverschil De voormalige Thoolse ZMO-afdelingsvoorzitter J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer is dinsdagavond op de jaarvergadering van de kring Zeeland-noord van de land bouworganisatie gekozen tot kringbestuurder voor de sector grond, water en milieu. Voorzitter P.F. Vis lichtte het voorstel van de ZMO toe om alle boeren in één orga nisatie onder te brengen. Bloemdijken Samenwerking Hoge kosten Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Een brok in de keel kreeg dijkgraaf I.C. Hage vrij dagmiddag toen hij het afscheidscadeau zag van het bestuur en het perso neel van het waterschap Tholen: een aquarel van zijn boerderij Duivekeet in Oud-Vossemeer. Met Hage vertrekt de laatste boeren- dijkgraaf van Zeeland, zei voorzitter P.J. Gruijters van de Zeeuwse Waterschaps- bond. "Ik was slechts een klein radertje. Juist de mensen die in de polder werken, of op kantoor, geven het waterschap Tho len een gezicht", aldus Hage, die met pensioen gaat. Boerenverstand Concentratie Verschillende naturen Veiligheid Politiek Venekamp: het hangt van de WD af Als provinciale staten op 31 maart besluiten dat het over- gangsbestuur van het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden 62 hoofdingelanden moet tellen, is de kans groot dat daartegen beroep wordt aangetekend. "En dat zou een vertraging kunnen opleveren in de voortgang van de fusie", zegt hoofdingeland H. Venekamp. Bewust opgekomen 4 etages Oosterse Tapijtkunst Pachters Autobedrijf Tholen is 1 van de 8 autobedrijven in Nederland die zich 'world class Saab dealer' mag noe men. De internationale erkenning werd uitgereikt op basis van de pres taties in 1994. "Het is voor ons een leuke prijs", zegt dhr. M. Mol, "want we zijn de eerste Saab-dealer bene den de grote rivieren die de interna tionale erkenning ontvangt. En van de acht prijswinnaars zijn we op een mooie vierde plaats geëindigd. In 1993 zaten we er dichtbij, maar het knapte altijd af op onze vestigings plaats. Door onze nieuwe huisves ting aan de Gagelboslaan in Bergen op Zoom hebben we het nu gehaald!" Voor de beoordeling wordt gekeken naar drie aspecten. Ten eerste een enquête onder de klanten over opvang, service, tijdige aflevering, e.d., goed voor 50% van de waarde ring. Een kwart van de jurering gaat over de uitstraling van het bedrijf, inclusief kleding, briefpapier, e.d. De laatste 25% betreft de verkoop van auto's en accessoires, waarbij de commerciële doelstelling voor mini maal 100% verwezenlijkt moet wor den. De snelheidscontroles die de politie woensdag op drie plaatsen in de gemeente uitvoerde, leverden in 3,5 uur 43 overtreders op. Dat was ruim vijf procent van de 814 voertuigen die werden gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 125 kilometer per uur. Deze auto mobilist werd door de radar vastge legd op de Oud-Vossemeersedijk te Oud-Vossemeer waar een limiet van 80 km per uur geldt. Van kwart voor twaalf tot tien over één kwamen daar 165 voertuigen voorbij. Zeven tien ervan reden te hard. Op de Stoofstraat te Poortvliet werd van kwart over één tot half drie gecontroleerd. Er kwamen in die tijd 372 voertuigen voorbij. Achttien ervan reden te hard. De snelste over treder reed 75 km per uur, terwijl 50 km het maximum is. Op de Lageweg te Poortvliet stond de radar van vijf over half drie tot kwart over drie. Van de 277 voertui gen die voorbij kwamen, reden er acht te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 km per uur. Het echtpaar Moerland in het midden met links werkgever Van Nieuwenhuijzen met zijn vrouw en rechts burgemeester Van der Munnik. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde de medaille op bij Moer land. De Sint-Philipslander kreeg de koninklijke onderscheiding omdat hij al veertig jaar werkzaam is op het boerenbedrijf van A.A. van Nieu wenhuijzen. Daar trad hij als bijna 15-jarige jongen op 1 maart 1955 in dienst. Hij werd trekkerchauffeur en ontwikkelde zich in vier decennia tot een all-round medewerker. "Dit is een jubileum betreffende een groot aantal dienstjaren. Dat is bij zonder. Des te meer omdat u veertig jaar in dienst bent bij hetzelfde bedrijf. Dat komt steeds minder voor", zei burgemeester Van der Munnik in zijn toespraak. "Als ik u en uw werkgever zo eens aanzie, dan kent u elkaar al vanaf uw kin derjaren. Kennelijk klikte het goed tussen uw vroegere en huidige werkgever en u. Dat is van wezen lijk belang, want een goede ver standhouding heeft met verstand, het elkaar verstaan en met houding te maken. Dat betekent tegelijk dat een dergelijke relatie een meerwaar de heeft." De burgervader haalde aan dat Moerland de mechanisatie van de landbouw van dichtbij heeft meegemaakt. Hij noemde de jubila ris een ijverig, trouw, kundig, beminnelijk en bescheiden man. Moerland hoorde dit allemaal schijnbaar onbewogen aan. Zelf had hij eigenlijk wel een vermoeden dat hij onderscheiden zou worden. "Mijn vader heeft ook een medaille gehad voor 45 jaar dienst bij Van Nieuwenhuijzen en zelfs de werk ster heeft een onderscheiding gekre gen. Maar zeker weten doe je het natuurlijk nooit", zegt Moerland. "Ik ben er wel blij mee, maar wat ik misschien wel het leukste vond, was dat aan het eind van de middag muziekvereniging Concordia aan kwam marcheren. Ik had de eerste tonen nog maar gehoord, of ik stond al buiten". Moerlands grote hobby is namelijk het bespelen van de tuba bij muziek vereniging Concordia te Sint-Phi lipsland. Daar is hij al vanaf 1971 lid van (met een onderbreking van twee jaar). Van 1978 tot 1987 was hij penningmeester bij de vereniging. "Als het even kan ga ik elke maan dag naar de repetities. Mijn werkge ver houdt daar gelukkig ook reke ning mee. Als er iets te doen is, vraagt hij altijd: 'Lauw, kun je van avond werken, of moet je naar de muziek?' Maar dan zeg ik: Werk gaat voor het meisje." Dat geldt in drukke periodes ook voor Moer lands vrouw. "Tja, als er geploegd moet worden en het is goed weer, dan moet je niet wachten. Het ijzer moet gesmeed worden als het heet is. Dan wordt er doorgewerkt. Dat vindt mijn vrouw natuurlijk minder leuk, maar ze is er wel aan gewend", zegt de jubilaris. In de tijd die hij als boerenknecht bij Van Nieuwenhuij zen werkte, heeft Moerland veel zien veranderen. "Vroeger was er nog veel handwerk, maar tegen woordig wordt bijna alles met machines gedaan", vertelt hij. "Maar wij zijn nog wel een ouderwets bedrijf, want we doen de aardappels op de hoeken van het land nog met de hand uit. Dat doet bijna niemand meer, want de kosten zijn te hoog. Maar verder is het allemaal geme chaniseerd." Ook de werkomstan digheden zijn verbeterd. Toen hij net van school kwam, ging Moer land al met zijn vader mee om bij Van Nieuwenhuijzen te werken. "Ik werd op een trekker en kunstmest strooier gezet en daarmee moest ik aan de slag. Toen was dat nog een machine van 18 pk. Je zat er in de open lucht en moest soms een dikke jas aandoen. Nu werken we met machines van 150 pk die betere stoelen hebben dan ik in mijn auto heb. Je zet de verwarming aan en laat de boeren maar dorsen." Moerland kan heel goed met zijn werkgever opschieten. "Dat moet ook wel, anders houd je het niet zo lang vol. Dan kun je beter weg gaan", zegt de Sint-Philipslander. "Ik krijg overigens veel vrijheid van handelen. Als Van Nieuwenhuijzen er niet is, gaat het bedrijf natuurlijk gewoon door en voorkomende beslissingen moet ik dan zelf nemen. En dat gaat ook goed zo. Natuurlijk zijn er wel eens onenig heden. In een huwelijk is het ook niet altijd zondag, het is ook wel eens maandagmorgen. Maar je moet erover kunnen praten en samen kom je dan wel ergens uit. Het standsver schil tussen boer en knecht van vroeger, is er niet meer." Behalve zijn vele dienstjaren en het werk voor Concordia, was Moer land ook nog negen jaar bestuurslid van de stichting Dorpsbelangen die dorpshuis De Wimpel te Sint-Phi lipsland beheert. Daarnaast was hij jarenlang actief in de landbouwtak van het CNV. Van Gorsel legde onlangs het voor zitterschap van de ZMO-afdeling Tholen en Sint-Philipsland neer. De reden daarvoor was dat hij plaats vervangend dijkgraaf is geworden. De Oud-Vossemeerse landbouwer deed afstand van het voorzitterschap omdat het volgens hem duidelijk moet zijn namens wie hij spreekt. Gevolg was wel dat hij zodoende niet meer in het kringbestuur zat. E. Hage uit Scherpenisse is nu voorzit ter van de afdeling Tholen en zit als zodanig in het kringbestuur van de ZMO. Voorzitter P.F. Vis uit Zon- nemaire vond toch dat de kennis van Van Gorsel inzake grond, water en milieu hard nodig was. Het voorstel was dan ook hem als bestuurslid voor deze sector te benoemen. Bij acclamatie werd Van Gorsel geko zen. Het was de eerste echte jaarvergade ring van de ZMO-kring sinds de oprichting in maart vorig jaar. De kring omvat Tholen, Sint-Philips land en Schouwen-Duiveland. Namens de afdeling Tholen-Sint- Philipsland hebben E. Hage uit Scherpenisse en L. de Oude uit Sint- Philipsland zitting in het bestuur. Op de jaarvergadering ging voorzit ter Vis in op een paar dingen die de Zeeuwse boeren bezig houden. Zo is de ZMO hard bezig om de zoge naamde 'waardevolle gebieden' uit bestemmingsplannen te krijgen. Volgens de organisatie voldoet de huidige milieuwetgeving. "Ook wij waren bang voor het roze gevaar", zei Vis waarmee hij verwees naar de komst van enkele grote Brabantse varkensmesterijen naar ondermeer Tholen. "We waren het met de gemeenten eens, maar sommige hebben het bestemmingsplan bui tengebied aangepast zonder met de boeren te overleggen. Men zegt wel dat er de normale inspraak is, maar het aantal boeren is te klein om gewicht in de schaal te leggen. Het samenraapsel dat 'milieu' heet is blijkbaar belangrijker dan het bestaansrecht van de boeren". Daar naast sprak Vis de hoop uit dat er op Tholen, net als in Brouwershaven, een convenant bloemdijken komt. Hij riep tevens de Thoolse boeren op het verdichtingsplan voor de zoet watervoorziening, als het voorge legd wordt, alleen op zakelijke en objectieve gronden te beoordelen. De voorzitter besprak ook de wens van het ZMO-hoofdbestuur om tot eén algemeen lidmaatschap te komen van de dit jaar opgestarte land- en tuinbouworganisatie Nederland (LTO). "De provinciale taken moeten dan door (je kringen worden opgepakt. In Zeeland is het dan van belang dat er een soort fede ratieve Zeeuwse belangenbeharti ging ontstaat, waarbij het belang van de boeren voorop staat. Opgaan in andere organisaties is geen optie, maar samenwerking wel", zei Vis. Over samenwerking spraken ook de inleiders van de avond. Coördinator J.J. Bom van de stichting stimule ring plantaardige produktie (SSPP) pleitte voor de vorming van kleine coöperaties. Niet om produkten te verkopen of in te slaan voor de boe ren, maar om de landbouwbedrijven te beheren. Een paar boeren zouden gezamenlijk de bedrijfsvoering kun nen doen. Dat betekent volgens Bom dat ze flink op machine- en arbeidskosten kunnen besparen. "En uiteindelijk komt er meer ruimte voor specialisatie, want men zal tot de ontdekking komen dat men in de bedrijfsvoering van de landbouwbe drijven best minstens één van de deelnemers kan missen. Die kan zich dan op iets anders toeleggen wat de coöperatie ten goede komt", legt Bom uit. "Naarmate deze samenwerkingsverbanden groter zijn, stijgen de voordelen." Ook directeur A.W. Bierens van de coöperatieve Zeeuwse aan- en ver koopvereniging (CZAV) te Wemel- dinge sprak over coöperaties. Hij had het echter wél over de organisa ties die produkten voor boeren aan- en verkopen. Na een diapresentatie over de voordelen van een organisa tie als de CZAV, poneerde Bierens een aantal stellingen. Aan de hand hiervan werd er gediscussieerd over diverse samenwerkingsvormen. Enkele van de stellingen die hij op tafel legde waren: een coöperatie is geen geloof waaraan je wel of niet meedoet, het is een onderneming die werkt in het belang van de leden; een onderneming kan niet blijven bestaan zonder groei; de hoogte van de service is een kwestie van vraag en aanbod. Bij de behandeling van de rekening over 1994 werd vastgesteld dat er nogal wat meer uitgegeven werd dan begroot was; om precies te zijn 2561 gulden meer. Daardoor werd een eigen kapitaal gevormd van ruim 26.000 gulden. Begroot was echter meer dan 33.500 gulden. Secretaris/penningmeester mevr. G.A. Goudzwaard-Slagter legde uit dat déze overschrijding voorname lijk kwam door onverwacht hoge kosten voor drukwerk en vergade ringen. Voorzitter Vis noemde het 'aanloopproblemen', maar beloofde een soepeler gang van zaken voor volgend jaar. Het bestuur stelde voor om geen najaarsvergaderingen meer te houden, tenzij er dringende zaken besproken moeten worden. Omdat dit werd aangenomen, werd nu al de contributie voor 1996 vast gesteld. Die bleef op een tientje, het zelfde niveau als dit jaar. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660-3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Een doener, veel meer dan een pra ter, zo werd de vertrekkende dijk graaf geschetst. "Als de voorberei ding van een bepaald werk te lang duurde, dan werd je ongeduldig", zei Hages opvolger J.L. van Gorsel, die als waarnemer het waterschap Tho len de resterende maanden zal lei den tot het op 1 januari opgaat in het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hage gaf ook zelf aan, een man van de praktijk te zijn. "Toen ik bij het waterschap begon, was mijn eerste kennismaking met de buitendienst het werken met de kramspa. Dat wilde ik perse zelf ervaren." De vertrekkende dijkgraaf was prak tisch, eerlijk, rechtvaardig en zuinig in zijn besluit, aldus Van Gorsel. "Je gaf leiding met een sterk gevoel voor humor en een grote inzet. En de algemene vergadering kreeg veel ruimte om te discussiëren, totdat je het genoeg vond." Met name het basisplan watervoorziening gaf de afgelopen jaren aanleiding tot soms heftige discussies, ook binnen het dagelijks bestuur. "De gemoederen liepen soms hoog op en dan is bestu ren ook afzien", zei Van Gorsel. "De persoonlijke verhoudingen waren altijd erg goed, zelfs als we het roe rend oneens waren", reageerde Hage. Gruijters zei het als een verlies te beschouwen dat de laatste Zeeuwse dijkgraaf van boerenkomaf ver dwijnt. "Landeigenaren en boeren hebben eeuwen terug de water schappen gesticht. En gedragen tot vlak vóór de oorlog, toen het gebouwd erbij kwam." Gruijters zei Hages mening, voortkomend uit diens boerenverstand, te zullen mis sen in het bestuur van de Zeeuwse Waterschapsbond. De Vossemeer- Waarnemend-dijkgraaf Van Gorsel biedt de laatste dijkgraaf van het waterschap Tholen de waterschapstegel aan. der meende dat zijn typering als boerendijkgraaf vooral te maken had met het nuchtere boerenver stand. "En dat blijft aanwezig, want Van Gorsel komt uit dezelfde stand." Hage noemde het gelukkig dat een nuchter boerenverstand niet is gekoppeld aan het boer-zijn, omdat die kring alsmaar kleiner wordt. "Hou de boeren binnen de waterschappen, want er zijn in het verleden hele goeie bestuurders uit voortgekomen", adviseerde de scheidende dijkgraaf. Hage en zijn vrouw werden thuis opgehaald met een busje van het waterschap - "wat we zelf kunnen doen, besteden we niet uit", zei de dijkgraaf daarvan - en naar Haestin- ge gebracht. Daar waren naast de kinderen en kleinkinderen van Hage, bestuurders en personeel van het waterschap Tholen, dijkgraven en bestuurders van de zes overige Zeeuwse waterschappen, vertegen woordigers van de Zeeuwse Water schapsbond en de Unie van Water schappen, van het gemeentebestuur, de provincie, de waterschapsbank en rijkswaterstaat. Maar ook oud bestuurders en oud-medewerkers van het waterschap. Een zaal vol, en die liep na de toespraken nog verder vol tijdens de afscheidsreceptie. In de zaal was een podium gebouwd in de vorm van een stuk dijk, com pleet met stenen, paaltjes, gras en krammat. Medewerkers van het waterschap hadden dat aangelegd, enkele dames verzorgden de bloem stukken ter versiering en de klein kinderen van Hage droegen ook hun steentje bij. Uitvoerig werd door verschillende sprekers stilgestaan bij wat er tij dens de loopbaan van Hage allemaal gerealiseerd is. Rioolwaterzuive ringsinstallaties, de bouw van twee gemalen, dijkversterking, het basis plan watervoorziening, verbetering van wegen en tenslotte voorberei ding van de fusie. Hage werd in mei 1965 - en niet in 1966 - hoofdingeland voor het onge bouwd als opvolger van C. Kodde, vertelde Van Gorsel. In 1974 werd hij gezworene en in 1978 dijkgraaf. Dit laatste nadat de algemene verga dering hem met een meerderheid van één stem als eerste op de voor dracht plaatste. Hage kreeg toen de voorkeur boven wie nu zijn opvol ger wordt, J.L. van Gorsel. "We heb ben veel bestuurders en personeels leden zien komen en gaan, of zien wegvallen", zei laatstgenoemde. Hage kreeg voor zijn werk de water schapstegel en een boek, zijn vrouw een ruiker. Secretaris J.D. de Korte riep in her innering, dat al in 1978 en 1986 over concentratie van waterschappen werd gesproken. Maar toen was de tijd er niet rijp voor. Hage beaamde dat: "Daarom komt in 1996 de rest van Zeeland bij Tholen." De Korte zei dat er steeds een goede verstandhouding was tussen hem zelf en de dijkgraaf. "Vanzelfspre kend liepen de meningen weieens uiteen. Maar met begrip voor eikaars standpunt was er steeds het nodige respect voor eikaars functie en de uitoefening daarvan." De goe de verstandhouding was er ook met het andere personeel, dat nooit tevergeefs bij de dijkgraaf aanklop te. "Ik ben u erkentelijk dat u dit noemt", reageerde Hage. "Wij zijn twee totaal verschillende naturen en daar is het waterschap wel bij geva ren." Namens de personeelsvereniging voerde J.J. Snoep het woord. Hij koos het alfabet als uitgangspunt om allerhande Thoolse waterschapsza ken aan te roeren. Vervolgens werd op een kruiwagen het cadeau van het waterschap, een aquarel van de Bergse kunstenaar Mijnsbergen, gepresenteerd. De Schouwse dijkgraaf mevrouw A.P. de Haan sprak - bij afwezigheid van drs. H. Eversdijk - namens de stuurgroep en het bestuurlijk over leg van het fusiewaterschap Zeeuw se Eilanden. Ze herinnerde eraan dat 'een babbel tje' tussen haar en Hage drie jaar geleden de aanzet was tot de fusie die nu gestalte krijgt. Namens het toekomstige waterschap bood ze een glas aan met inscriptie. En er kwamen nog meer cadeaus. De gemeente bood het nieuwe rela tiegeschenk aan, een ingelijste pen tekening van mevrouw A. Box- hoorn-Urbanus. Gruijters overhandigde de Encyclo pedie van Zeeland en ir. H.A. Okma van de landinrichtingsdienst het boek 'Leefbaar laagland'. Dochter Mariët tenslotte kwam met een 'lan gen 'ak' over de brug. Burgemeester Van der Munnik kwam tot de conclusie dat het water schap op Tholen goed heeft gewerkt. "U bent terecht trots op al dat werk." Bestuurlijk waren gemeente en waterschap het niet altijd eens, maar dat moet - met wederzijds respect - kunnen, aldus de burgemeester. Maar de over dracht van een aantal polderwegen verliep soepel, en ook over het bui tendijkse fietspad en dijkvakken voor recreatie was er overeenstem ming. "De dijkgraaf gaat weg en Thplen wordt daarmee een graaf armer. U neemt al uw kennis en ervaring mee, maar u zult ontdekken dat alle dingen doorgaan", aldus Van der Munnik. Okma, en ook dr. H.L.F. Saeijs van rijkswaterstaat Zeeland, bedankten de scheidende dijkgraaf voor de goede samenwerking. "Uw voortva rendheid heeft Tholen geen windei eren gelegd", aldus Saeijs. Hij ver volgde dat over ongeveer twee jaar de veiligheid in Zeeland 1 op 4000 zal zijn. Dan zal er 22 miljard gul den geïnvesteerd zijn. Die veilig heid, het daarvoor pal staan, blijft een taak voor de waterschappen, betoogde Gruijters. "Maar dat hoef ik deze boerendijkgraaf niet te ver tellen, die weet heel goed wat de pri maire belangen van de ingelanden zijn." Hages jongste dochter Mariët vertel de dat het waterschap bij haar vader al die jaren op de eerste plaats stond. Ze vergeleek de toekomst met een baan in de politiek en bedacht daar bij eigen betekenissen voor de let ters van de vier grote politieke par tijen. In zijn dankwoord richtte Hage zich in de eerste plaats tot zijn gezin. "Zij hebben een ontzaglijke bijdrage aan het waterschapswerk geleverd, ze gaven mij namelijk al die jaren de ruimte om te kunnen functioneren." Alle vrije tijd ging in Hages hobby - het waterschap - zitten, zo vertelde hij. "Ik heb met veel enthousiasme en plezier leiding gegeven. En ik ben bijzonder gelukkig dat we dat samen hebben kunnen doen." De scheidende waterschapper zei dat een telefoontje van een kantonnier, die hem bedankte en terloops vroeg hoe het met zijn nieuwe tractor stond, hem bijzonder had getroffen. "Ik zal jullie missen", aldus de ver trekkende Thoolse dijkgraaf I.C. Hage. Het Thoolse statenlid verdedigde maandag in de commissie waterstaat en verkeer het standpunt van de algemene vergadering van het waterschap Tholen: volledig nieuwe verkiezingen of anders Alle 110 hui dige bestuurders van de vier water schappen in het overgangsbestuur. De PvdA'er kreeg steun van D66 en Groen Links. Ook twee Schouwse hoofdingelanden pleitten tijdens het spreekrecht voor deze procedure. "SGP, CDA en RPF/GPV (samen 22 zetels - red.) gingen wèl akkoord met een bestuur van 62, maar dat is geen meerderheid. De VVD hield zijn kruit nog droog tot de commis sie algemeen bestuur komende maandag. Van die fractie hangt het af', aldus Venekamp. Hij verwacht dat Delta Anders, die ontbrak, ook voor nieuwe verkiezingen zal zijn. Het argument dat een bestuur van 110 leden onwerkbaar zal zijn, spreekt Venekamp niet aan. "Zo vaak komt het algemeen bestuur niet bij elkaar. En hoeveel hoofdingelan den voeren tijdens een vergadering eigenlijk het woord? Bovendien kun je voorbesprekingen houden in de districten." De Tholenaar vindt dat je het aantal bestuurders voor lief moet nemen om aan de democratie tegemoet te komen. "In de opzet die g.s. voorstaan, vallen mensen buiten de boot, terwijl juist op Tholen en Sint-Philipsland kiezers bewust zijn opgekomen om op hen hun stem uit te brengen. Daar waren immers niet tegelijkertijd gemeenteraadsverkie zingen." In de statencommissie benadrukte Venekamp dat het Thoolse stand- Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Advertentie I.M. punt unaniem was. Voorzitter Eversdijk van de fusie-stuurgroep sprak over een meerderheid en een minderheid, maar klapte daarmee volgens de Tholenaar uit een beslo ten vergadering. "Naar buiten toe is een unaniem standpunt verwoord." Overigens benadrukt de PvdA'er dat zijn fractie géén dagelijks bestuur van 21 personen wil als er 110 hoof dingelanden zouden komen. "Er moeten zes of maximaal tien gezwo renen gekozen worden." Waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel zette tijdens het spreekrecht ook nog eens het Thoolse standpunt uiteen. Hij ging daarbij tevens in op het uitgangspunt voor de vorming van het bestuur, de kostentoedeling 1993 in plaats van 1994. En op het feit dat Tholen in de voorgestelde opzet twee pachters krijgt toebe deeld en ook maar twee bestuurders gebouwd. "De voorstanders van een bestuur van 62 hoofdingelanden plaatsten daarbij verschillende opmerkingen, want er zouden per soonlijke belangen gespeeld heb ben", zegt Venekamp. Leden van de wildbeheerseenheid Tholen-St.Philipsland trekken er op 18 maart weer op uit om het zwerf afval in de polders op te ruimen. Voor de actie zijn ook de gemeente, het waterschap, diverse scholen en de natuurvereniging uitgenodigd. De nationale natuur schoonmaakdag - een initiatief van de stichting Nederland Schoon en de Kon. Ned. Jagers Vereniging - wordt voor de vijfde keer gehouden, onder het motto: de natuur hou je natuurlijk schoon. De KNJV heeft de dag aan gemeld als activiteit in het kader van het Europese natuurbeschermings jaar. De actie past in het natuurbe leidsplan van de overheid, waarin wildbeheerders een belangrijke bij drage leveren aan het behouden en verbeteren van de kwaliteit van het leefgebied van wild. Een wildbeheerseenheid is een samenwerkingsverband van plaatse lijke jachthouders, die gezamenlijk zorgen voor een planmatig wildbe- heer. Tholen-St.Philipsland telt 75 deelnemers met een werkgebied van ongeveer 12.000 hectare.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11