Supermarkt en slager favoriet bij recreant Rondleiding raad Thoolse campings Groei personeel kampeerterreinen Importeur catamaran wordt partner JMB Geen friteszaak, maar een winkel in manufacturen Recreant is tevreden gast die geniet van de rust op Tholen Campingbeheerder mag strenger optreden Hage textiel viert 100-jarig bestaan Donderdag 2 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Aanvulling studie middenstand Campinggasten op Tholen bezoeken vooral de super markt in het dichtbijgelegen dorp. De recreant gaat daar vooral naar toe voor zijn dagelijkse boodschappen. Win kels met verse produkten genieten de voorkeur, waarbij de supermarkt hoog scoort. Lidmaatschap VVV De samenwerkende campings op Tholen vinden dat de aandacht onder de raadsleden voor hun bedrijfstak te wensen overlaat. Om daar wat aan te doen willen de cam pinghouders alle Thoolse raadsleden eind mei rondleiden op hun terreinen. Het aantal werknemers op de Thoolse campings is tussen 1975 en 1994 toegenomen. Vooral de oproep-en vakan tiekrachten kende een fikse groei. Het aantal seizoen- en weekendwerknemers nam daarentegen af. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Jacht- en metaalbouw JMB te Sint-Annaland heeft een nieuwe partner gevonden. R. Vaes uit Numansdorp importeert Engelse cata marans en zocht naar een geschikte plaats om te wer ken. JMB-directeur K. Ras wilde Vaes wel ruimte in zijn pand aan de jachtha ven geven en zodoende ontstond de samenwer king. Uitbreiding water sport St. Annaland Ruimte Open dag Hage textiel in Tholen bestaat op 5 maart 100 jaar. De afgelopen eeuw stond de winkel niet altijd in Tholen, maar was aanvankelijk gevestigd in Sint-Maartensdijk. Honderd jaar textiel in alle vormen. Van Jaeger ondergoed en Manchester broeken tot panty's, babykleding en kleinvakartikelen. Kwaliteit en mode Manchesterse broeken Zelf leren zwemmen Goede spullen Burgemeester lid van overleg Krammer-Volkerak De campinggast op Tholen is 40-plusser met een mid deninkomen, komt met zijn gezin naar het eiland, is een rustzoeker, niet erg actief, doet veel op eigen houtje en is honkvast. Kortom een tevreden klant die de cam ping waarop hij verblijft met een ruime voldoende tot goed waardeert: 71/2 tot 81/2. Geldautomaten Ongereptheid Dat blijkt uit het recreatieonderzoek Tholen waarin ook het koopgedrag van de verblijfsrecreant van de zes betrokken recreatiebedrijven is opgenomen. Van de 231 ondervraagden zegt 75 procent dikwijls de omliggende dor pen te bezoeken. Voor de grootste concentratie campings bij Goris- hoek wordt vooral Sint-Maartens dijk genoemd. De campinggast is niet geïnteresseerd in luxe artikelen of kleding maar gaat graag voor zijn dagelijks brood en beleg, melk en yoghurt, fruit en groente naar het dorp (73%). Na de supermarkt (66%) staat de slager hoog in aan zien (46%), gevolgd door de doe- het-zelfzaak (31%) en de bakker (30%). Ook de groentenman (24%) en de kruidenier (21%) komen in het rijtje voor. Hekkesluiter is de elek- trazaak met 7 procent. De overige winkels zijn goed voor 9% van de campinggasten. Hoeveel de recreanten er besteden bleek moeilijk vast te stellen, maar 54 procent van de geênqueteerden zei per jaar tussen de 500 en 2000 gulden uit te geven aan boodschap pen bij de middenstand. De recreanten gaan vooral naar de winkels in het dorp vanwege het assortiment. Die is groter dan in de kampwinkel, zo blijkt uit het onder zoek. Ook zijn de produkten er goedkoper dan in de kampwinkel. Om in het dorp inkopen te doen, komt ook omdat er niet op elke cam ping een winkel is. De toerist gaat echter ook 'voor de gezelligheid' boodschappen in het dorp doen. Trekpleisters in de dorpen voor de campinggasten zijn de braderieën, markten en de kermis. Deze gegevens vormen een aanvul ling op het onderzoek dat in 1993 is verricht door de stichting Markant uit Vlissingen naar het koopgedrag van de (plaatselijke) consumenten in Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse. Het koopgedrag van de recreanten was daarin niet opge nomen. De middenstandsvereniging heeft desondanks enkele aanbeve lingen uit het rapport overgenomen, maar op deze resultaten gewacht om het verder uit te werken en bijvoor beeld ter bespreking te geven aan de commissie voor het bedrijfsleven. Volgens wethouder J. Versluys (economische zaken en toerisme) kan het recreatierapport het onder zoek van de middenstand verster ken. "In het middenstandsonderzoek werd gesproken over over- en onderbewinkeling. Dat moest her zien worden met gegevens van de grootste recreatieconcentratie bij de kern." In het rapport stond onder meer dat er in Sint-Maartensdijk een overbewinkeling (aantal detaillis ten) van 69% was ten opzichte van het landelijk gemiddelde. Uitge drukt in vloeroppervlak zelfs van 143%. De onderzoekers naar de waardering van de verblijfsrecreatie, en de wen sen van de recreanten bevelen een verdere samenwerking aan tussen de campinghouders, vooral als het gaat om het behartigen van hun belangen tegenover de overheid. Op het gebied van promotie, activiteiten en voorzieningen ligt dat volgens de onderzoekers moeilijker. H. Zwikker riep daar bij de presen tatie van het rapport wel toe op. "Dat zou vanuit de horeca en de midden stand veel meer ondersteund moeten worden. Nota bene de bakker en de slager, de drukste plaatsen in het dorp, hebben het bestaan om hun lidmaatschap van de VVV op te zeg gen." Dat maakte H. Zwikker van recre- atieterrein de Pluimpot donderdag middag bekend bij de presentatie van het recreatieonderzoek Tholen in de nieuwe kantine van zijn cam ping in Scherpenisse. (Van de raadsleden was overigens alleen PvdA-'er A. den. Haan aanwe zig, maar dan als lid van de commis sie voor het bedrijfsleven. De raads leden waren niet uitgenodigd). "We hebben de indruk dat de aandacht van de raadsleden voor onze sector niet erg groot is," zo zei Zwikker, die tevens voorzitter is van Recron Zeeland. Hij kondigde een open dag voor de verblijfsrecreatie aan die provinciaal wordt gehouden. Vol gens Zwikker is die dag belangrijk om de politiek te overtuigen van de noodzaak de recreatie meer ruimte te geven. Zwikker vindt dat deze dag gebruikt kan worden om 'hin derpalen weg te halen, vooral aan de kust'. Hij noemde het van groot belang om politici een kijkje in de keuken te laten nemen:"Als een jager een ree in de ogen kijkt, dan schiet hij niet meer." Volgens Zwikker is de belangstel ling voor Zeeland tanende. Boven dien wil de verblijfsrecreant die een vaste standplaats heeft meer vier kante meters tot zijn beschikking hebben. Landelijk worden die nor men waarschijnlijk verruimd. "Dat betekent dat we straks meer ruimte nodig hebben. Gedeputeerde De Kok heeft gezegd dat er twintig pro cent meer ruimte nodig is. Laten we hier dan ook om vragen als het in de gemeente aan de orde komt." De recreatieondernemers (voorheen de gezamenlijke campinghouders) hebben een variant gemaakt op het bord Tholen, daar kun je niet omheen': 'Samenwerkende cam pings Tholen, u kunt niet om ons heen.' Dat blijkt uit de cijfers die H. Zwik ker van recreatieterrein de Pluimpot in Scherpenisse donderdagmiddag presenteerde. Bij de tellingen gaat het in 1975 nog om 11 bedrijven, daarna om 10 campings. Werkten er in 1975 11 mensen in vaste dienst op de campings, in 1980 22, nu zijn dat er 28. De seizoen- en weekendkrachten kende een lichte groei van 25 in 1975 naar 28 in 1980 maar liep vorig jaar terug naar 15. Daarentegen steeg het aantal op roep-en vakantiekrachten na een lichte daling van 24 personen in 1975 naar 18 in 1980 tot 46 vorig jaar. Per saldo steeg het aantal per soneelsleden in bijna twintig jaar van 60 naar 89. Hoewel het aantal plaatsen op de campings steeg bleef het aantal overnachtingen volgens Zwikker daarbij echter achter. Dat baart de campinghouders zorgen. Noteerde de ondernemers in 1975 320.000 overnachtingen, in 1980 was dat 335.000 tot 338.000 vorig jaar. Bij de laatste cijfers zijn 57.000 over nachtingen geteld die voor rekening komen van de jachthavens. In 1980 beschikten de campings over 1625 plaatsen, vorig jaar waren dat er 1747. In de loop der jaren hebben de cam pinghouders verschillende voorzie ningen voor hun gasten verwezen lijkt: 3 campingwinkels, 8 kanti nes/bars/restaurants, 1 midgetgolf, 8 speeltuinen, 4 zwembaden, 2 tennis banen, 5 speelweiden, 7 sportvelden en 3 botenparkeerterreinen. De campinghouders peilden enkele keren de behoefte van de recreanten. Naar aanleiding van die enquêtes voegden de ondernemers enkele zaken toe zoals een kinderboerderij, 2 jeugdhonken en 2 trailerhellingen met botenparkeerterrein. Zwikker wees er verder op dat er twee strandjes verbeterd zijn, er een wandelpad door het natuurgebied de Pluimpot is aangelegd, het fietspad van Sint-Maartensdijk naar de Oes- terdam wordt aangelegd en het fiets- veer Gorishoek-Yerseke tot stand is gekomen. De bestedingen van de kampeerders bedroeg 20 jaar geleden ongeveer 4 miljoen gulden, in 1980 5,5 miljoen en in 1994 ruim 8 miljoen. MERKENDE Middelharnis Hellevoetsluis VERHUIZERS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Zierikzee Oud-Beijerland Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 Het 'nieuwe' bedrijf gaat watersport Stalland heten. Het samenwerkings verband biedt bijna alles op het gebied van (zeiljachten. Men kan er jachten en catamarans (schepen op twee drijvers) laten bouwen en afbouwen, maar ook zelf aan de boot werken met advies van het bedrijf is mogelijk. Daarnaast wordt de winkel grondig vernieuwd. Daarin is van alles te koop voor zei lers en jachteigenaren. Van radarap- paratuur, roestvrijstalen bouten, ket tingen en kleding tot wc's, pompen, snuisterijen en een deurmat met 'welcome on board'. "We gaan de winkel wat professio neler aanpakken", zegt Vaes. "Voor het bedrijf, aan de kade, komt een steiger te liggen van 25 meter breed waaraan vijf catamarans kunnen lig gen voor demonstraties." f .'4 Directeur K. Ras van Jacht- en metaalbouw en importeur R. Vaes op een catamaran in de Sint-Annalandse haven. Vaes is importeur van het catama- ranmerk Prout. Hij hield eerst kan toor aan huis in Numansdorp, maar dat werd te druk en hij ging op zoek naar een andere ruimte. "Ik wilde aan een sfeervolle haven zitten van waar je gemakkelijk op zee kunt komen. Daarvoor heb ik ook in noord-Nederland gekeken, maar je moet ook wel ergens terecht kunnen. Ras wilde me er wel bij hebben en zo is het gekomen", vertelt Vaes. De bedrijven van Ras en Vaes blijven onafhankelijk van elkaar bestaan, maar opereren voortaan vanuit watersport Stalland. JMB maakte voorheen al jachten van staal, maar dan de gewone met één romp. Dat zijn de zogenaamde 'monohuls'. Nu kan men ook polyester schepen maken en catamarans. Deze schepen hebben als voordeel dat ze veel ruimte bieden ten opzichte van 'gewone' jachten. Ze zijn met name veel breder en men kan binnen vrij wel overal rechtop staan. Door de twee leggers is een catamaran sta bieler dan een schip met maar één romp. Daarom worden ze ook veel als vakantieboten of zelfs tweede huis gebruikt. "We willen ook gaan pro beren om visboten op catamaranba sis te gaan introduceren", vertelt Vaes. "Vissers willen altijd veel ruimte aan dek en dat kan met cata marans". Op zaterdag 11 maart wordt de win kel aan de Havenweg heropend met een soort open dag. Er zijn dan diverse demonstraties te zien van apparatuur, regen- en zeilkleding en reddingsvlotten. In april komen er vervolgens twee demonstratieweek enden voor de catamarans. Vaes ziet wel markt voor de twee- rompige schepen. "Ze zijn qua zeil- techniek hetzelfde als andere jach ten en de prijs ligt ook maar zo'n vijf a tien procent hoger. Je ziet toch dat steeds meer mensen overstappen naar een catamaran." Vaes ziet het werk in Sint-Annaland helemaal zit ten. Hij is bezig om een catamaran race van Engeland naar Sint-Anna land te organiseren. Nu wordt er al een dergelijke wedstrijd naar Calais gehouden. Sint-Annaland moet nog bekend worden in Nederland. Tholen wil men nog wel eens ken nen, maar Sint-Annaland weten de meesten toch niet te liggen. En dat is jammer, want we hebben hier een mooie haven", zegt Vaes. Momen teel is hij importeur voor de Bene lux, maar hij hoopt er binnenkort ook Noord-Frankrijk als afzetgebied bij te krijgen. De oprichter van de manufacturen zaak was Jacob Marinus Hage. Deze kocht het pand aan de toenmalige Blauwstraat in St. Maartensdijk (die liep op de plaats waar nu het gemeentehuis staat) in 1885 van Sara Hage die gehuwd was met de timmerman Frans Witte Rijnberg. Jacob Marinus Hage was arbeider en de eerste keer dat hij vermeld wordt als winkelier is op 5 maart 1895 bij de aangifte van de geboorte van zijn zoon Gerard Cornelis. Na het overlijden van Jacob Marinus zette zijn weduwe (de in Stavenisse geboren Helena de Rijke) de zaak voort. Zij werd daarbij geholpen door haar zoon Gerard Comelis wiens naam de zaak later zou blijven sieren. Het pand in de Blauwstraat werd in 1919 aan Marinus van den Hoek verkocht en de winkel ver huisde naar de Kaaistraat 10. Na het overlijden van mevr. De Rijke nam haar zoon de zaak over. Gerard Cor nelis Hage was manufacturier van beroep. Deze G.C. Hage was de vader van C. Hage die de winkel tot 1991 voer de. "Mijn vader begon destijds met mijn oma de winkel in de Blauw straat uit nood", vertelt Hage. "Er heerste armoede in die tijd en er was ook nog een tbc-explosie. Mijn opa was ook eigenlijk meer een soort kruidenier. Mijn vader en oma zijn pas met de echté winkel in manufac turen begonnen." Manufacturen is een wat ouderwetse term waaronder destijds van allerlei textiel viel van mutsenkant tot sajet (of sjïte zoals het in het Zeeuws werd genoemd). Hage volgde de textielschool in Til burg. "Ik ben in de textiel opge groeid. Vroeger wilde ik eigenlijk graag een friteszaak beginnen, maar daar is niets van gekomen. Ik ging naar de textielschool en daarna heb ik nog diverse cursussen gevolgd, want je moest na de school nög zeven diploma's halen." Hage erkent dat de kwaliteit van stoffen vroeger veel beter was dan nu. "Vroeger kon je precies voelen wat voor stof je in je handen had. Of het geregenereerde of nieuwe wol was en zelfs van welk soort schapen het kwam. Dat is er met de komst van al die kunststoffen helemaal af', zegt de Sint-Maartensdijkse manu facturier. "Kwaliteit was destijds erg belangrijk. De mode deed er niet zoveel toe, want dezelfde dingen waren soms wel drie jaar in de mode. Het ene jaar verkocht mijn vader dingen in Sint-Maartensdijk, het volgende jaar dezelfde spullen in Sint-Annaland en daarna in Stave nisse. Nu is de trend veel meer bepa lend en soms zijn kledingstukken nog geen drie maanden 'in'. Soms vroegen vrouwen wel eens aan me of ik een jurk mee wilde nemen als ik naar de beurs ging. De mode was dus niet zo belangrijk." In 1956 kwam C. Hage als firmant in de zaak van zijn vader. Toen hij twee jaar later trouwde en de zaak helemaal overnam, moest het roer om. "Mijn vader had meer een luxe zaak voor boeren en ambtenaren gekregen. Hij verkocht meer als hij de boer op ging, dan dat er in de winkel over de toonbank ging", ver telt Hage. "Wij hebben het meer omgebouwd naar het gewone publiek. En ook zijn wij begonnen met de kleinvakartikelen zoals garen, knopen en ritsen." De confec- tiekleding waarvoor zijn vader nog naar de beurs in Rotterdam ging, verdween al snel uit het assortiment. "Wel hebben we altijd veel werkkle ding verkocht, maar ook dat is weg. Manchesterse broeken en overalls. Maar toen de arbeiders naar de havens in Rotterdam gingen pende len en daar hun eigen werkkleding kregen, daalde de verkoop bij ons heel sterk." De vrouw van Hage, mevr. M.D. Hage-van de Velde, had al wat ervaring in de verkoop omdat haar grootmoeder een kruideniers winkel had en haar vader molenaar was. Dat kwam van pas in de win kel. Zij stond dan ook vaak achter de toonbank, bijvoorbeeld als haar man een spoedrit met de ambulance moest maken. Daarop reed hij 23 jaar lang. "Tja, als winkelier ben je constant beschikbaar hè", zegt Hage die beslist niet voor de ambulance koos wegems de zwaailichten, sire nes en het door rood mogen rijden. "Het was meer een soort roeping en ik heb het altijd graag gedaan." In 1969 verhuisde de winkel een paar huizen naar Kaaistraat 4. Het winkeloppervlak verdubbelde bijna tot 100 vierkante meter. Later kwam er ook nog Kaaistraat 6 bij. De naam op de gevel bleef altijd dezelfde: G.C. Hage. Half als eerbetoon aan vader Hage en half omdat het een tijdrovend en duur karwei was om de naam te laten veranderen. Zoon Jaap Hage (werkzaam bij drukkerij Dieleman in Tholen) trouwde met Jorien Kalle uit Tho len. Vader Hage zag het wel zitten om een filiaal in de stad te openen en mevr. Hage-Kalle werd van admini stratief medewerkster plotseling onderneemster. "Ik had geen oplei ding en ik heb er ook nooit een cur sus voor gevolgd. Ik ben zo maar begonnen. Het ging allemaal heel snel", vertelt mevr. Hage. Ze kreeg in het eerste jaar nog wel wat bege leiding van haar schoonvader (met name op het gebied van inkopen) maar niet zo veel. "Ik heb altijd geloofd dat mensen zoveel mogelijk zelf moeten leren zwemmen. Ik heb ze in het diepe gegooid", zegt Hage. Hage textiel aan de Dalemsestraat in Tholen werd - naar analogie van de officiële oprichtingsdatum van de winkel in de smalstad - op 5 maart 1987 geopend. In 1991 stopte Hage in Sint-Maartensdijk en nu zetten Jaap en Jorien Hage de zaak in Tho len voort. Aanvankelijk was de win kelruimte nog klein, maar na een jaar kwam er een stuk bij. "Het assortiment is ook veel breder geworden", vertelt mevr. Hage. "Momenteel is de babykleding een belangrijk artikel. Daarna komt de beenbekleding, het huishoudtextiel, kleinvakartikelen en nacht- en ondermode." Iets anders verkopen lijkt mevr. Hage ook wel leuk, maar niet zo haalbaar. "Er zijn natuurlijk veel leuke winkeltjes waar ze van allerlei decoratieve spulletjes verkopen, maar in Tholen denk ik niet dat zoiets erg aanslaat", zegt ze. Mevr. Hage is overigens erg tevreden met haar winkel en veel groter zou ze niet willen hebben. Hoewel volgens zijn vader de kwali teit van de kleding minder is gewor den, zegt Jaap Hage dat zijn vrouw wel degelijk op kwaliteit let: "Wij proberen wel goede spullen te ver kopen. Je moet per slot van rekening achter de dingen kunnen staan die je verkoopt. Het moet goed zijn." Burgemeester H.A. van der Munnik is met algemene stemmen door de gemeenteraad benoemd als verte genwoordiger van Tholen in het bestuurlijk overleg Krammer-Vol kerak. Wethouder P. van Schetsen werd, eveneens unaniem, aangewe zen als plaatsvervanger. Dat laatste gebeurde, nadat SGP'er M. Dijke had gevraagd of de benoeming daar van ook nodig was. Het lidmaatschap van het bestuurlijk overleg vloeit voort uit de samen voeging van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland. Laatstgcnoem- de gemeente had er zitting in. Het is een instelling die het beheer regelt van'de genoemde wateren, verge lijkbaar met de stuurgroep Ooster- schelde. Ook daarin heeft Van der Munnik zitting. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) informeerde of er voor de gemeente financiële consequenties verbonden zijn aan de deelname in het bestuurlijk overleg. De burgemeester ontkende dat, maar zei erbij dat op grond van de gemeentewet een eventuele vergoe ding aan de burgemeester of diens plaatsvervanger in de gemeentekas gestort moet worden. Ook de benoeming van een gemeen tearchivaris was maandag aan de orde. Met algemene stemmen werd de archivaris van de voormalige gemeente Tholen, J.P.B. Zuurdeeg, als zodanig aangesteld. Wensen heeft hij nog wel, maar die zijn niet groots: het onderhoud van het sanitair en het groen zou op som mige punten beter kunnen. Ook ergert hij zich wel eens aan het rijge drag van zijn buurman. De eigenaar of beheerder zou op dat punt best eens wat strenger op mogen treden. Ook zou er wat meer voor de oudere jeugd georganiseerd kunnen wor den. En als er dan toch nog wensen zijn wat betreft voorzieningen, dan springt een (overdekt) zwembad er boven uit. Dit zijn de voornaamste conclusies uit het recreatieonderzoek Tholen dat in opdracht van de samenwer kende campings is uitgevoerd door het Delta College in Middelburg. Bij de enquête- zijn zes bedrijven betrokken: de campings de Pluimpot en Gorishoek in Scherpenisse, de Muye in Sint-Maartensdijk, cam ping Stavenisse en bungalowpark Oud Kempen in Stavenisse en cam ping de Krabbenkreek in Sint-Anna land die over 1346 standplaatsen beschikken (hetzij stacaravans, bun galows en toeristische plaatsen). In totaal werden 231 enquêteformulie ren verwerkt door leerlingen van de middelbare beroepsopleiding voor toerisme en recreatie. Het onderzoek stond onder leiding van oud-Tholenaar drs. D.J. Hoog- strate. Hij overhandigde het rapport donderdagmiddag aan wethouder J. Versluys in de kantine van recreatie centrum de Pluimpot in Scherpenis se. De bedrijven moeten iets meer op de kleine zaken letten, zo luidt een van de aanbevelingen uit het rapport: dat geldt de primaire voorzieningen rondom de standplaats van de gas ten. Die moeten in orde zijn; groen voorziening, sanitair, openingstij den en service-aspecten zoals klach tenafhandeling en toezicht. Recreanten bezoeken graag een braderie zoals hier in Stavenisse op het Van der Lek-de Clercqplein. Ook zouden de bedrijven de opper vlakte van hun vaste standplaatsen eens moeten bekijken. Die zijn relatief klein, zo oordelen de onderzoekers, in vergelijking met het landelijke gemiddelde. Op tijd hierop inspelen is een belangrijke zaak. Wat de overheid betreft: die zou het bedrijfsleven moeten stimuleren om een overdekt zwembad te bouwen of een elk-weer-voorziening. Ook heb ben de gasten behoefte aan geldau tomaten die steeds beschikbaar zijn. Dus ook op zondag. (In Tholen zijn er overigens twee die; op zondag te gebruiken zijn). De overheid zou hierin kunnen ondersteunen. De wegen naar en van de recreatie terreinen en de bewegwijzering is niet overal goed. Verbetering hierin zou volgens de onderzoekers ook de verkeersveiligheid ten goede ko men. De terreinen hebben ook ruimte nodig om een goede bedrijfsvoering toe te kunnen passen. "Gezien de economische effecten verdient de recreatiesector dat." De vaste gasten besteden per huis houden 1065 gulden per jaar. Alle onderzochte campings bij elkaar betekent dat 1,9 miljoen. Alle toeris tische bedrijven samen komt dat volgens de studie uit op ruim 8 mil joen. De bestedingen van de passan ten zijn niet in kaart gebracht. Activiteiten onderneemt de recreant liefst zelf: wandelen (36%), fietsen (33%) en een autotochtje maken (8%). Voor VVV-activiteiten be staat weinig animo. Een kwart van de ondervraagden maakt gebruik van openbare voorzieningen, zoals een zwembad of een tennisbaan. Educatieve cursussen scoren niet hoog (8%) maar natuur-en milieu activiteiten daarentegen wel: 44% van de recreanten stellen die op prijs. Van de passanten komen de meesten uit Noord-Brabant (47%), gevolgd door België (17%). Uit Zuid-Hol land komt 7% en uit Duitsland 6%. Wat voor deze groep geldt, is ook van toepassing op de vaste klanten. Hoewel de redenen om naar Tholen op vakantie te komen zeer uiteenlo pen, is hier de top zes: vanwege de rust, om te duiken, om te zwemmen, vanwege het landschap, om te vis sen, het is dichtbij (de plaats waar men vandaan komt) en de vaarmo- gelijkheden. De kampeerders bezoe ken graag een strandje, maar ook een natuurgebied. In het onderzoek is ook gevraagd wat de recreant vindt dat er op Tho len nog moet gebeuren in de recre atiesector: opmerkelijk is dat men vindt dat er 'niet teveel recreatie' moet komen. Verder wordt ge- noemd:-afblijven van de natuur, on gereptheid vasthouden, meer lig plaatsen voor de watersport en meer recreatiemogelijkheden op de Oos- terschelde. Naast voorzieningen voor de oudere jeugd, zou ook de strandjes aantrekkelijker en of scho ner gemaakt kunnen worden. Het benzinestation in Stavenisse wordt node gemist, want dat staat ook op het wensenlijstje van de recreant. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9