Roep sterker om onderhoudsregeling voor monumenten Bezwaar kerken tegen aanslag van waterschap G.M.L. van Loon bevorderd tot ridder Concordia-bestuurder Visser gaat weer gewoon toeteren Tholen is voor lokale omroep erg ruimhartig Politie pakt bijbeldief in streekbus Politie kent dader moord café Bergen Leenhouts restaureert Thoolse kerk Tholenaar krijgt KNF-speld voor veertig jaar muzikant in vier dorpen Autorijcursus Legervoertuigen voor ouderen Donderdag 2 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Pot karakteristieke gebouwen opgeheven Het voorstel van het gemeentebestuur om niet bij te dra gen in het onderhoud van het kerkgebouw van de Her vormde Gemeente Oud-Vossemeer is door de gemeente raad aanvaard, maar er werden maandag de nodige kant tekeningen geplaatst. Met name over een onderhouds- fonds voor monumenten. Hoofdingeland Van 't Hof wil vrijstelling Het overgrote deel van de kerkgenootschappen op Tho- len en Sint-Philipsland heeft bij het waterschap bezwaar gemaakt tegen de opgelegde aanslag voor het gebouwd over 1994. De vrijstelling die er vroeger altijd was, is in de gewijzigde waterschapswet niet opgenomen. Op grond daarvan is het Zeeuws waterschapsreglement zodanig aangepast, dat de kerken aangeslagen moeten worden. In de algemene vergadering van het waterschap Tholen pleitte hoofdingeland Chr. van 't Hof uit Sint-Phi lipsland vrijdag voor het opnieuw invoeren van een vrij stelling. Zeven ton Fusiepartners Van Schetsen Tweede prijs Uniformiteit Uniform Niet huilen Particulier Grote Kerk Sint-Annalandse directeur CSM Trendsetter Carrière Bij zijn afscheid als bestuurslid van muziekvereniging Concordia Tholen is H. Visser onderscheiden met een KNF-speld. Visser is veertig jaar muzikant, waarvan de laatste kwart eeuw bij Concordia. Voorzitter mevrouw K. Provoost speldde de onderscheiding vrijdagavond op. Ze huldigde ook W.L. Bijl, die het na 23 jaar bestuurslid maatschap welletjes vond. Verbazing bij andere gemeenten De gemeentebestuurders van Goes en Borsele vielen bij na achterover toen de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik meldde, dat de lokale omroep Sloth 23.000 gul den subsidie van de gemeente krijgt. "Tholen is erg ruim hartig bezig", stelde wethodder drs. P.J. Vollaard van Borsele vast. Van 't Hof baseerde zijn mening ondermeer op de traditie. Maar ook vond hij het niet juist dat de econo mische waarde van de gebouwen uitgangspunt is voor de aanslag. "Toekenning van elke waarde aan een kerkgebouw is zondermeer dis cutabel." Van 't Hof stelde dat de economische waarde van een kerk gebouw vrijwel nihil is. Zo'n gebouw is volgens hem praktisch onverkoopbaar, bovendien kunnen er niet onbeperkt activiteiten in plaatsvinden. De hoofdingeland wees verder op de moeilijke finan ciële omstandigheden waarin kerk genootschappen verkeren. "Het opleggen van onevenredig zware zakelijke lasten komt dan ook onge legen, maar is vooral onverdiend." Van 't Hof zei dat gestreefd moet worden naar een evenwichtige en rechtvaardige kostentoedeling op basis van de aard en de omvang van het belang. De Hervormde Gemeente Tholen heeft een aanslag ontvangen voor een kleine 3000 gulden. En de kerk van de Hervormde Gemeente Sint- Annaland is op ongeveer zeven ton geschat en vervolgens voor onge veer 1000 gulden aangeslagen. "Berekend naar de economische waarde, maar die heeft de kerk hele maal niet", meent president-kerk voogd A.C. Wessels. Ook hij heeft bezwaar aangetekend bij het water schap. "In provinciaal verband wordt nagedacht over het vinden van een redelijke modus. In ons gebied kom je tot veel te grote ver schillen", zei dijkgraaf I.C. Hage vrijdag in de waterschapsvergade ring. Secretaris J.D. de Korte van het waterschap zegt desgevraagd dat het verschrikkelijk moeilijk is om een waarde toe te kennen aan kerken. De landelijke normen zoals vastgelegd in de wet onroerende zaken zijn toe gepast, waarbij het monumentale karakter grotendeels buiten beschouwing wordt gelaten. Voor de schatting zijn experts ingescha keld. "In het algemeen Zeeuws waterschapsreglement worden ker ken niet langer uitgezonderd en dat reglement is door provinciale staten aanvaard. Het waterschap Tholen heeft destijds overigens wél gerea geerd", vertelt De Korte. "We heb ben de kerken eerst een brief gestuurd en enkele weken later de aanslag." Wat het waterschap met alle inge diende bezwaren gaat doen, kan de secretaris nog niet zeggen. "De bezwarentermijn van twee maanden is nog niet voorbij." Hij vertelt dat ook rekening zal worden gehouden met wat de drie fusiepartners doen. Maar dat is erg verschillend, weet president-kerkvoogd L. van Dijke van de Hervormde Gemeente Tho len: "Walcheren slaat voor 1994 niet aan. Noord- en Zuid-Beveland wél, maar daar volgt een hoorzitting naar aanleiding van de ingediende bezwaren. En Schouwen-Duiveland gaat niet tot invordering over en wacht een uitspraak af in een soort gelijke zaak voor het Gerechtshof in Arnhem." De zaak speelt inderdaad ook buiten Zeeland. "Landelijk heeft het de aandacht van de Unie van water schappen", vertelt De Korte. Hij hoopt dat er nog dit jaar uitsluitsel komt over het waarderen van de kerkgebouwen. "Van rijkszijde is al gesuggereerd om van monumenten de economische waarde op een tien tje te stellen, zodat geen aanslag kan worden opgelegd", weet hij. Van Dijke heeft in zijn bezwaar schrift gevraagd om een specificatie van de heffingsgrondslag. Hij houdt zich ook provinciaal met deze zaak bezig, in de vereniging van kerk voogdijen. Deze heeft, samen met de particuliere synode van de Gere formeerde Kerken in Zeeland én het bisdom Breda, een brief over de kwestie naar de provincie gestuurd. Bijna gooide zijn werk nog roet in het eten, maar uiteindelijk lukte het om de nietsvermoedende Visser naar het repetitielokaal van de muziekvereniging te krijgen. "Je bent in 1970 naar Tholen gekomen, vrij snel lid geworden van Concor dia en toen ook al gauw in het bestuur gekomen", schetste mevrouw Provoost de loopbaan van het scheidende bestuurslid. Visser was vice-voorzitter, betrokken bij de inzameling van oud papier en bij het beheer van de instrumenten. "Na zo'n lange periode in het bestuur vind je het welletjes. Je wilt nu weer eens gewoon gaan toeteren", aldus mevrouw Provoost. Als dank namens de vereniging overhandigde ze Visser een glazen model van een trombone. Op dat instrument begon de muzikant op elfjarige leeftijd bij O. en U. in Nieuwerkerk. Tegenwoordig blaast hij op de tuba. Visser bedankte in het bijzonder de leden, op wie hij nooit tevergeefs De lokale omroep kwam donderdag middag in het gemeentehuis van Kruiningen even ter sprake op de vergadering van het intergemeente lijk samenwerkingsorgaan Ooster- schelde (ISOR). Voorzitter drs. J.D. van der Zaag, burgemeester van Goes, signaleerde financiële proble men met de lokale omroepen in Goes en Borsele. "In Tholen loopt het redelijk", meldde burgemeester Van der Munnik. Toen hij liet weten, dat de gemeente 23 mille bij past, kwamen de reacties los. "Nu beginnen we het te begrijpen dat de lokale omroep in Tholen redelijk loopt", aldus wethouder Vollaard. En burgemeester A. Verbree van Reimerswaal ging nog verder: "Tho len is marktverpestend bezig!" Voorzitter Van der Zaag vroeg zich af, of die subsidie vol te houden is, wanneer er van rijkswege een her schikking van de gemeentefinanciën komt. Burgemeester Van der Mun nik had daarover al ongerustheid geconstateerd bij de Olon, de lande lijke overkoepelende organisatie van lokale omroepen. "Men vreest dat de lokale radio dan de nek omge draaid wordt." Overigens is de Thoolse gemeente lijke subsidie aan Sloth voor 1995 al afgebouwd tot 13.000 gulden, maar in de beginfase is de steun met een startsubsidie van de gemeente roya ler geweest. De ISOR-deelnemers besloten de lokale omroep een volgende verga dering apart op de agenda te zetten. Iedereen ging accoord met de benoeming van de Thoolse wethou der P. van Schetsen tot plaatsver vangend vertegenwoordiger in het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ningen Zeeland. Dit als opvolger van wethouder J. Versluys. Dhr. Geelhoed werd benoemd in het dagelijks bestuur van de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeland en de nieuwe burgemeester van Kapel- Ie, dhr. De Groot, tot dagelijks bestuurder van de Regionale Brand weer Zeeland. Er bleken eigenlijk meer kandidaten te zijn, maar na enige discussie werd besloten niet 'tussentijds aan landje pik' te doen. Want ga je eenmaal schuiven, dan blijft de stoelendans aan de gang, stelde de voorzitter vast. Bij de bespreking van de eventuele sluiting van NS stations in Zeeland wees burgemeester Van der Munnik een beroep deed als er een karweitje geklaard moest worden. Mevrouw Visser, die in het verleden nog les gaf bij Concordia, kreeg een ruiker bloemen. Penningmeester Bijl kreeg eerder al een KNF-speld en werd zelfs koninklijk onderscheiden. Hij is ruim dertig jaar bestuurlijk actief geweest bij Concordia en zag in die periode zowat de hele harmonie ver nieuwen. Volgde de heer Droffelaar op als secretaris en was de laatste jaren penningmeester. "Ik begon door omstandigheden met een lege kas", vertelde Bijl. Mevrouw Provoost bracht met name het werk in herinnering dat de Tho- lenaar landelijk en provinciaal deed binnen de kon. Ned. federatie van muziekgezelschappen. "Met veel ontzag keken je medebestuurders altijd naar alle stapeltjes papier op je bureau", aldus mevrouw Provoost. op het belang van de stations in West-Brabant, want opheffing van de intercity Vlissingen-Amsterdam heeft ook consequenties voor Ber gen op Zoom en Roosendaal. Het ISOR streeft ernaar om in de toekomst de gemeentelijke krachten te bundelen in een gemeenschappe lijk kantoor met bijbehorende mede werkers op het terrein van bijvoor- De politie heeft in Oude-Tonge een 26-jarige man uit Middelburg aan gehouden die ervan verdacht wordt in zo'n 25 kerken in Zeeland en op Goeree-Overflakkee te hebben inge broken. Sinds november werden een aantal kerken geteisterd door inbra ken waarbij het telkens ging om waardevolle Statenbijbels en collec tebussen. Zo'n elf bijbels werden gestolen. De waarde van de - vaak met koper beslagen - bijbels kan De politie weet vermoedelijk wie de schutter is die onlangs in café de Peperbus aan het Catharinaplein te Bergen op Zoom de 33-jarige G. Hopmans uit deze plaats dood schoot. Vlak na de moord meldde zich de 21 -jarige H. C. uit Bergen op Zoom op het politiebureau met een verklaring over wat er gebeurd was. Op grond hiervan werd hij in bewa ring gesteld. De man bekende echter niet de schutter te zijn. Vervolgens kwam de politie een tweede ver- Ze overhandigde als dank namens de leden een presse-papier met inscriptie. En ook voor mevrouw Bijl waren er bloemen als dank voor haar inzet. Bijl meldde zich in 1949, toen hij uit militaire dienst kwam, als lid bij Concordia. "Ik was signaalhoornbla zer geweest. Maar muzikaal succes had ik in mijn loopbaan niet, ik kwam op concoursen nooit verder dan een tweede prijs." De vertrek kende bestuurder zei dat hij de repe tities en uitvoeringen regelmatig zal blijven bezoeken. De huldiging van de bestuursleden vond aansluitend aan de repetitie plaats. Daardoor werd het mogelijk dat de muzikanten nog een muzikale hulde voor Visser en Bijl ten gehore brachten. Aansluitend vond de ledenvergadering plaats. Daar wer den mevrouw M. Contant en J. van Kuijk als nieuwe bestuursleden gekozen. De periodiek aftredende G. Oostdijk werd met algemene stemmen herbenoemd. Punt van discussie op de vergade ring was, of het uniform voor de leden gehandhaafd moet worden. Het afgelopen jaar was dat een fikse kostenpost, veroorzaakt door het groeiend aantal leden. Concordia telt nu 93 muzikanten, waaronder beeld milieu, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, economische ont wikkeling, openbare orde en veilig heid, welzijn en volksgezondheid. Hiervoor gaan vijf commissies aan het werk, die de betrokken colleges van b. en w. gevraagd en onge vraagd advies kunnen geven. Hoe wel de voorzitter de autonomie van de colleges erkende, pleitte hij toch voor een 'éénduidige besluitvor ming.' Hij pleitte voor een bundeling enkele duizenden guldens bedragen. De Middelburger wist de boeken snel te verkopen, ondanks het feit dachte op het spoor. Een inval in diens woning te Roosendaal leverde niets op; de man was niet thuis en nog steeds is hij voortvluchtig. De veel jonge mensen. Men kwam tot de conclusie, dat een muziekvereni ging zonder uniforme kleding eigen lijk geen korps is. Besloten werd de contributie te verhogen naar 12,50 gulden per maand. Over dit bestuursvoorstel werd door de 34 aanwezige leden schriftelijk gestemd, wat bijzonder ongebruike lijk is. Het jaarprogramma bleek weer flink vol te zitten met vaste activiteiten. Bijvoorbeeld de opening en sluiting van zwembad De Spetter, koningin nedag, bevrijdingsdag, dag van de muziek (20 mei) en intocht Sinter klaas. Geprobeerd wordt in juni een rondgang te organiseren en in november wil Concordia meedoen aan een concours. De Klienkers zullen optreden tijdens de braderie en de zomermarkt. Afgelopen jaar waren de lampion optocht en het kerstconcert dermate succesvol, dat erover gedacht wordt om dat opnieuw te organiseren. Het bestuur denkt er nog over, evenals over een gezamenlijk uitstapje. In de rondvraag werd aandacht gevraagd voor de inrichting van het podium in de grote zaal van Meulvliet. Voor uitvoeringen van Concordia vindt men die minder geschikt, omdat er nogal eens groepen muzikanten moeten wisselen en er dan bijvoor beeld niet een gordijn neer kan. van taken en integrale huisvesting met beperking van de overheadkos ten. "We dienen de randvoorwaar den zo uniform mogelijk te maken en te vermijden, dat er achter de rug van het ISOR wat gebeurd", zei de burgemeester van Goes. Het tempo van de voorzitter is voor Tholen veel te snel, zei de Thoolse burgemeester Van der Munnik des gevraagd. Hij wil van onderal beginnen en het samenwerkingsver band geleidelijk intensiveren en stroomlijnen. Naar aanleiding van de notitie Tus- kenspul over bestuurlijke samen werking in Friesland ontspon zich nog een discussie over het eventuele verlies van gemeentelijke taken (brandweer, politie, GGD) aan de provincie. Burgemeester Van der Munnik noemde de handhaving van de drie bestuurslagen (rijk, provin cie, gemeente) door de staatssecreta ris van binnenlandse zaken 'helder.' Met een herverdeling van taken had hij op zich geen moeite, maar klei nere gemeenten zoals Kapelle vre zen dan uitgekleed te worden en met rigoureuze herindelingen gecon fronteerd te worden. "Laten we nog niet gaan huilen voor het zover is", merkte burgemeester Verbree van Reimerswaal op. dat de markt ervoor niet zo groot is. De verdachte werd gepakt toen hij met twee Statenbijbels uit een kerk te Nieuwe-Tonge in een bus zat in Oude-Tonge. De man werd al eerder voor diefstal uit kerken opgepakt, maar toen werd hij weer vrijgelaten wegens cellentekort. Hij is inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie en een nader onderzoek is ingesteld. politie heeft een internationaal opsporingsverzoek uitgegeven. Het recherche bijstandsteam - dat inmid dels terug is gebracht van 21 naar 12 man - richt zich op het vinden van de verdachte en het vaststellen of hij met voorbedachten rade heeft geschoten. De 21-jarige H. C. mocht van de rechtbank te Breda voorlopig weer naar huis. Omdat de dader nog niet is gevonden, wil de politie nog geen mededelingen doen over de toedracht van de schietpartij. Zowel mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) als J. van den Donker (D66) waarschuwden voor de con sequenties op de lange termijn. "Dit is een monument en achterstallig onderhoud kan van invloed zijn op de restauratiekosten in de toe komst", aldus mevrouw Schot. Van den Donker drong erop aan, om spoedig een onderhoudsregeling in het leven te roepen. De raadsleden Heijboer en Van Belzen hebben een ontwerp daarvoor bij burgemeester en wethouders ingeleverd. Eerstge noemde drong aan op een spoedig besluit daarover en stelde vast dat meerdere partijen voor zo'n regeling voelen. "Ook wij zijn nieuwsgierig naar dat ontwerp", zei mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD). "Graag spoed, want als we over een jaar weer een miljoen beschikbaar moe ten stellen, dan bent u eigenlijk ver antwoordelijk", vulde Van den Don ker aan. 'sv.,. Die opmerking ging M.A.J. van der Linde (PvdA) te ver. "Ik denk niet dat het juist is om de schuld bij de gemeente te leggen. En een onder houdsregeling, ik kan begrijpen dat Heijboer enthousiast is, want hij heeft hem bedacht. Maar je kunt erover twisten, want het zijn particu liere gebouwen." De PvdA'er vroeg zich of de Vossemeerse kerkvoogdij zelf niet een potje voor onderhoud heeft. "Het is maar een gering bedrag." Uit de woorden van burgemeester H.A. van der Munnik bleek, dat het om ongeveer 8000 gulden ging. "Maar we hebben de kerkvoogdij in een gesprek laten weten, dat haar verzoek niet op zichzelf staat." Zelfs als er een onderhoudsfonds zou zijn, betekent dat nog niet dat het Vosse meerse verzoek volledig gehono reerd zou worden, aldus de burge meester. "We hebben vraagtekens bij onderdelen. Want als je voorzie ningen moet treffen, zoals haken op het dak, op grond van de arbeidsom standighedenwet, is dat dan onder houd. Anderen moeten ook aan die eisen voldoen." De kerk dateert uit de tweede helft van de vijftiende of het begin van de zestiende eeuw. Toen vervolgens het voorstel aan de orde was over de financiering van de restauratie van de toren van de Gro te Kerk in Tholen, voerde daar geen enkel raadslid meer het woord over. Een maand geleden staakten de stemmen door de afwezigheid van CDA'er W.C. van Kempen. Maan dag was de raad compleet en dat betekende dat het meerderheids- voorstel van het college werd aange nomen met een stem verschil (10-9). Dat heeft tot gevolg, dat de bijdrage- Tijdens de viering van 50 jaar bevrijding op vrijdag 5 mei is er 's middags in St. Maartensdijk, Scher- penisse, Poortvliet en Oud-Vosse meer een rondrit van oude leger voertuigen. Vanuit België worden er 25 wagens verwacht en van de Nederlandse vereniging 'Keep them rolling' 20 voertuigen, 's Morgens rijden die in Krabbendijke, waama ze omstreeks half twee in St. Maar tensdijk worden verwacht. Het laat ste dorp, Oud-Vossemeer, zal rond kwart voor vier bezocht worden. regeling karakte itieke gebouwen wordt ingetrokken en het saldo daar van in de reserve monumenten wordt gestopt. Ook de opbrengst van de verkoop van pachtgrond, 558.000 gulden, verdwijnt in de reserve. De totaal benodigde 1.696.000 gulden kan dan uit die pot genomen worden. Zes ton daarvan was.al in de investeringsplanning \oov dit jaar opgenomen. Met de restauratie moet vóór april begon nen worden, om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie. Tégen het voorstel stemden PvdA, VVD, D66 en AOV. Zij steunden het minderheidsstandpunt van wet houder P. van Schetsen. Die wilde de bijdrageregeling in stand houden en daaruit slechts 307.000 gulden halen. Voor de resterende twee ton wilde hij een beroep doen op de reserve stads- en dorpsontwikke ling. Aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis was met 1.626.000 gulden, exclusief btw, dinsdag de laagste inschrijver voor de restauratie van de N.H. Kerk in Tholen. Wethouder J. van der Jagt spreekt over 'een geslaagde besteding onder de raming.' Huurman uit Delft schreef in voor 1.697.000 en Peters uit Mid delburg wilde het karwei uitvoeren voor 1.735.000 gulden. Het gaat om een gezamenlijk bestek van de kerk voogdij en de gemeente, waarbij de gemeentetoren ongeveer de helft van het bedrag gaat vergen. Leen houts moet wegens de subsidie voor 1 april beginnen. De aanpak is drin gend nodig in verband met het werk van de bonte knaagkever, die de kapconstructie en zolderbalken heeft aangetast. Steigerwerk is een grote post omdat er op grote hoogte gewerkt wordt. Vernieuwing van de goten inclusief veel loodwerk om alles waterdicht te krijgen, valt ook onder het bestek, dat door architect ir. Poley van Rothuizen en 't Hooft uit Goes is gemaakt. In de toren worden stenen uitgehakt en opnieuw ingemetseld. De Thoolse gemeente raad stelde maandagavond met een krappe meerderheid de reservepot bijdrage karakteristieke gebouwen ter beschikking om het financiële gat te dichten, naast de forse rijks bijdrage en 10% provinciale subsi die. De kerkvoogdij moet zelf onge veer 40% van 8 ton ophoesten, dus ruim 3 ton. Dinsdag 7 maart wordt er in Sint- Annaland een broem-cursus voor oudere automobilisten gegeven. Deze cursus bestaat ondermeer uit een rijvaardigheidsrit, ogentest, ver- keerstheorie en bewegingsactivitei ten. De broemcursus duurt van negen tot ongeveer vier uur en wordt in en om het gemeenschapscentrum de Wellevaete gehouden. H. de Wit van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland, opent de dag. Vanaf drie uur wordt de cursus ge ëvalueerd en wethouder J. van der Jagt reikt de certificaten uit aan de deelnemers. CSM-directeur Ir. Van Loon uit St. Annaland werd opnieuw konink lijk onderscheiden. De Sint-Annalandse voorzitter G.M.L. van Loon van de directie van het voedingsmiddelenconcern CSM is dinsdag bevorderd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Minister GJ. Wijers van economi sche zaken reikte Van Loon de onderscheiding uit voor zijn bijdrage aan de vooruitgang en vernieuwing bij CSM. zijn op kleine, maar stabiele deel markten. De mens die daarbij hoor de was - en is - Carrie van Loon. Het is maar weinigen gegeven om niet alleen filosoof te zijn van groei en vooruitgang, maar ook trendsetter en uitvoerder ervan. Van Loon is één van de weinigen." Om dat te benadrukken speldde Wijers de ver sierselen behorende bij de hoge onderscheiding op bij de Sint-Anna- 1 ander. Het gaat om een bevordering, want de Sint-Annalander werd in 1989 al officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Van Loon kreeg de onderschei ding toen van de toenmalige land bouwminister Braks. Ook nu was het de bedoeling dat minister J.J. van Aartsen van landbouw de ver sierselen op zou spelden, maar die was verhinderd. Wijers nam de hon neurs waar op de algemene vergade ring van aandeelhouders die vanwe ge het 75-jarig bestaan van CSM in het Concertgebouw te Amsterdam werd gehouden. In 1871 werd in Steenbergen de beetwortelsuikerfabriek Van Loon en Co. opgericht. Bij de vorming van CSM (door het samengaan van De Wester, Hollandia en Van Loon) was Van Loon de oudste, maar ook kleinste partij. "Misschien de klein ste, maar uiteindelijk ook de taaiste, want één van de telgen uit het geslacht Van Loon is nu uw voorzit ter Carrie van Loon", zei minister Wijers in zijn toespraak. "Hij is de afgelopen kwart eeuw één van de drijvende krachten geweest achter de ontwikkeling en de veranderings processen binnen CSM. De strategie was de afgelopen jaren: zoeken naar plekken waar CSM de grootste kan Van Loon kwam in 1961 in dienst van de Centrale Suiker Maatschap pij (CSM) bij de suikerfabriek in Halfweg (gemeente Zevenbergen). In 1967 werd hij afdelingsdirecteur voor technische en produktiezaken. Van Loon promoveerde in 1972 tot statutair directeur en in 1980 tot directeur van de suikerdivisie. Van 1983 tot 1985 was de Sint-Annalan der agrarisch directeur van CSM suiker. In '85 werd hij statutair directeur van de suiker- en Honig- divisie. In 1986 werd hij tenslotte voorzitter van de hoofddirectie. Naast zijn directietaken bij CSM is hij ook nog lid van de Amsterdamse Kring, de Algemene Werkgevers vereniging en de captains-of-indust- ryclub van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. H. Visser rechtsvan Concordia kreeg een KNF-speld omdat hij veertig jaar muzikant is. Samen met W.L. Bijl werd hij bovendien in het zonnetje gezet omdat beiden na een lange periode terugtreden als bestuurslid van de Thoolse muziekvereniging. De Hervormde Gemeente van Oud-Vossemeer hoeft niet te rekenen op een bijdrage van de gemeente Tholen in het onderhoud van het kerkgebouw. Maar vanuit de gemeenteraad wordt steeds meer aan gedrongen op het instellen van een onderhoudsfonds voor monu menten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3