Raad van State krijgt 11 bezwaren EB later Proefabonnement Schietaccommodatie in Stavenisse is einde periode kommer en kwel 'Net of ik in een hoogaars stap' Vrijdag oude Thoolse films met dialect Ook 6 van de 7 varkenshouders Nieuwe leider arbeidsbureau Uitvoering voor bejaarden in Roemenië Thoolse verenigingen moedeloos van huisvestingsproblemen De Schutse krijgt als eerste verzorgingshuis computerbaden Van de 491 bezwaren tegen de komst van zeven varkens bedrijven op Tholen zijn er nog maar 11 overgebleven die bij de Raad van State in hoger beroep zijn gegaan. Onder die 11 zijn verrassend genoeg ook 6 van de 7 ver gunninghouders. Budelpack Rustige sport Bij aankoop van 2 of meer banden balanceren per wiel gratis In verband met de staten verkiezingen op 8 maart verschi' drachtbode maart 's middags van 's morgens. MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Deze week Verzorgingstehuis De Schutse in Sint-Annaland heeft drie nieuwe baden. Dat lijkt niet zo bijzonder, maar dat is het wel. De Schutse is namelijk het eerste verzorgingste- Een ton huis in Nederland dat met deze baden werkt. Ze zijn hele maal computergestuurd en sparen de rug van het verple gend personeel. Niet meer staan Minder belasting Met het onthullen van een naambord heeft het oudste lid M. Potappel zaterdag in Stavenisse de nieuwe accommo datie van schietvereniging Prinses Beatrix officieel geo pend. Het onderkomen ...n de Pilootweg, volledig door de leden verwezenlijkt, is al sinds november in gebruik. Daarmee kwam een einde aan een periode vol kommer en kwel, zoals voorzitter W. Klippel het uitdrukte. Moedeloos Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Alleen J.H.J. Wouters uit Sint Oedenrode, die aan de Groene- of Hokseweg te Oud-Vossemeer een varkensstal mag bouwen, heeft geen bezwaar ingediend. Een gemeente-woordvoerder noemt het hoger beroep van de zes andere varkenshouders 'heel verrassend.' Tegen de ontwerp-beschikking heb ben zij namelijk bij de gemeente geen protesten ingediend en de definitieve vergunning volgens de wet milieubeheer wijkt niet af van het ontwerp. Daarom wekt de han delswijze van de zes ondernemers verbazing. Dhr. A.L. Hage van Schepers Hage b.v. uit St. Annaland reageert even verrast, dat er een bezwaar van zijn onderneming bij de Raad van State ligt. Hij wilde echter verder geen enkel commentaar geven, evenmin als dhr. H. van Genugten. Nader vernemen wij, dat de beden kingen van de zes varkenshouders zich niet richten op de vergunning- voorwaarden, maar dat ze gericht zijn tegen overschrijding van de beslissingstermijn. De aanvragen voor een zogenaamde Groen Label stal zijn bij de gemeente ingediend op 27 januari, alsmede 4 en 11 februari 1994. Binnen zes maanden moet daarop beslist zijn en b. en w. van Tholen hebben de definitieve milieuvergunning pas 20 december verleend, zodat de zes maanden overschreden zijn. Bij de Raad van State heeft dhr. H.M. Christiaanse uit Poortvliet tegen alle zeven varkensstallen pro test aangetekend. Van meet af aan verzette hij zich op Bijbelse gronden tegen de bedrijven, waarvoor hij in augustus verwees naar Leviticus 11 en Jesaja 65, waarin volgens Christi aanse God het varken onrein heeft verklaard. In twee gevallen heeft hij tevens een verzoek om een voorlopige voorzie ning/schorsing ingediend. Voor alle zeven varkensstallen is er zo'n schorsingsverzoek bij de Raad van State ontvangen. Budelpack kondig de al eerder aan, door te zullen gaan met de procedure gezien de ver wachte nadelige gevolgen voor het verpakkingsbedrijf. Met name voor levensmiddelen en farmaceutische produkten die verpakt worden. Landbouwer C.P. de Rijke was één van de initiatiefnemers van de hand tekeningenactie in Poortvliet en omgeving. Hij is met name beducht voor de varkensstallen die dicht bij zijn akkerbouwbedrijf komen te lig gen. Dat laatste geldt ook voor de landbouwers M.J. Kooijman en M.A.M. Veraart. ZIE VERDER PAG. 5 buitenbaan aan de zeedijk en 's win ters binnen, vertelt Potappel. Hij denkt dat het voor de gemeente veel goedkoper zou zijn om iedere schietvereniging een eigen accom modatie te laten bouwen dan één' gezamenlijke. De Stavenissenaar werd in 1949 lid van Prinses Beatrix, een jaar nadat de vereniging was opgericht. "Dit is het zevende onderkomen van de club", vertelt Potappel. Moeiteloos somt hij de zes voorgaande op: de schuur van slager Gunst, de oude bewaarschool, een barak aan de Sta- venisseweg, het oude gemeentehuis in de Voorstraat, de oude openbare school aan de Poststraat en het gym lokaal aan de Schoolstraat. Potappel is elke maandag op de schietbaan te vinden, als er voor de onderlinge competitie wordt geschoten. Aan het einde van het seizoen wordt aan de hand van de resultaten het gemiddelde berekend, waarna de schutters opnieuw in klassen worden ingedeeld. Prinses Beatrix beschikt over vier geweren en een pistool. Voor de drie twaalf jarige leden (dat is de minimum leeftijd) die zich onlangs aanmeld den is een luchtbuks beschikbaar. "Schieten is een hele rustige sport", vertelt routinier Potappel. "Je moet er zö stil voor liggen; zelfs bij het aftrekken hou je de adem nog in." Negentien jaar lang maakte Potap pel deel uit van het bestuur, maar op de onlangs gehouden ledenvergade ring maakte hij plaats voor een jon gere kracht: M.L. Dorst. Naast voor zitter Klippel maken secretaris A. Knuist, penningmeester G. Vos en J. v.d. Graaf deel uit van het bestuur van Prinses Beatrix. De beide laatst genoemden zijn tevens bestuurslid van de Zeeuwse schietbond. ZIE VERDER PAG. 19 Ron Oppenneer (42) is per 1 maart benoemd tot vestigingsleider van het arbeidsbureau in St. Maartens dijk. Hij was voorheen consulent aanstelling en ontslag voor de arbeidsbureaus in het Oosterschel- de-gebied. In zijn nieuwe baan zal Oppenneer niet alleen coördineren, maar zelf ook mee helpen bemidde len en contacten met bedrijven onderhouden. De in Terneuzen geboren Oppenneer volgde de zee vaartschool en ging daarna als scheepswerktuigkundige varen. Terug op de wal werd hij inspecteur bij de arbeidsinspectie. In september 1989 ging Oppenneer aan de slag bij het arbeidsbureau in Goes en sinds gisteren houdt hij het oog op de Thoolse werkloosheid en werkgele genheid. Oppenneer volgt dhr. Cas- tricum op, die eind vorig jaar ver trok naar het stafbureau in Middel burg om arbo-coördinator te worden voor alle Zeeuwse arbeidsbureaus. Nieuw in Steenbergen SPIJKER BANDENSERVICE Geldig t/m 31 maart (alleen personenwagens) rstraat 6, Industrieterrein Reinierpolder, tel 01670-62200 Geopend: ma/vr 8.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12,00 uur "Met een vereniging is het net als met een huis", zei de 63-jarige Potappel zaterdag. "Als er niet aan gewerkt wordt, gaat het achteruit." Zijn gelijk is al bewezen, want sinds het nieuwe gebouw er staat, groeide Prinses Beatrix van 19 naar 29 leden. Zij kunnen terecht op vier banen, waar zowel 10 als 12 meter kan worden geschoten. Door het bouwen van een kelder en het maken van luiken in de vloer, is zowel staand, knielend als liggend schieten mogelijk. Naast de schiet banen is er een ruimte met keukentje en bar, alsmede een toilet in het clubgebouw aanwezig. Het is bereikbaar via het terrein van aanne mer Van Haaften. "Hem zijn we bij zonder erkentelijk voor de geboden mogelijkheid", aldus Klippel. Prinses Beatrix besloot een eigen gebouw te realiseren nadat de gemeente in het voorjaar van 1993 de schietverenigingen in Stavenisse, Sint-Annaland, Poortvliet en Scher- penisse verbood nog langer in de gymnastieklokalen te schieten. Het Het christelijk gemengd koor Comt nu met Sangh uit Sint-Philipsland houdt zaterdag een zangavond in de Nederlandse Hervormde kerk te Poortvliet. Ook bariton-solist Karei Bogerd verleent zijn medewerking aan het programma, dat om half acht begint. De zangavond wordt voor de tweede keer georganiseerd wegens het succes van de vorige keer. Naast solo- en koorzang is er ook veel tijd ingeruimd voor samenzang. Het koor, onder leiding van Hans Quist, zal hierbij soms een bovenstem zin gen. Quist begeleidt ook Karei Bogerd op het orgel. André van de Beek doet dat bij het koor en Jaap de Graaf is organist bij de samenzang. Hervormd predikant ds. A. Egas uit Poortvliet opent en sluit de avond. STH-records uit Hoevelaken maakt een opname op muziekcassette, die zaterdag besteld kan worden. De opbrengst van de collecte is, net als vorig jaar, bestemd voor het bejaar dentehuis Filadelfia in het Roem eense plaatsje Salard. De kosten van de avond zijn gedekt via een spon soractie. Er wordt wel een extra col lecte gehouden voor de kerkvoogdij. De stichting Uit op Tholen organi seert vrijdag in Meulvliet te Tholen voor de derde keer een Zeeuwse avond. De avond begint met een bolus en koffie. Vervolgens toont cineast W. Cornelisse een aantal films uit de jaren dertig die hij maakte ter gelegenheid van diverse Oranjefeesten. Men kan hierop Tho- lenaren bezig zien met zwemmen, sprietlopen, mastklimmen en ring- steken.Ook het versieren van de straten werd door Cornelisse ver eeuwigd. Mevr. J. Meerman-Otte- vanger verzorgt het commentaar bij de films. In Thoolse klederdracht gestoken, laten mevr. C. Stoutjes- dijk-Engelvaart en L. Hage in het dialect hun licht schijnen over de Thoolse actualiteiten. Na de pauze is het dan de beurt aan muziekvereni ging Concordia uit Tholen die, onder leiding van Marcel Harten dorp, een aantal klassieke en moder ne werken ten gehore zal brengen. Zeeuws orkest. Het Zeeuws orkest geeft vrijdagavond 10 maart om acht uur een uitvoering in de Grote Kerk te Goes. Dirigent is Dirk Bros- sé en verder werken mee violist Peter Brunt en het Zeeuws philhar- monisch koor. dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de' voor (4,25 Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: afdeling abonnementen,Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. L gaat sneller! 01184 84216 Onderzoek wijst uit: recreant is tevreden gast die geniet van de rust op Tholen Na de gemeente krijgt nu de provincie zwarte Piet toegespeeld over Sint Maartenshof Thoolse kerken maken bezwaar tegen aanslag waterschap CSM-directeur Van Loon uit Sint-Annaland ridder in Orde van de Nederlandse Leeuw Regen deert carnavalsvierders in Hrööt Pesööt niet KNF-speld voor Concordia- bestuurder H. Visser Toekomst zaadteeltstudieclub Eiland Tholen onzeker 125 jaar oude toneelvereniging Rederijkerskamer Eendracht gaat met de tijd mee Damclub De Eendracht zoekt versterking met oog op landelijke competitie Voetbalscouts laten oog vallen op jeugd Tholense Boys Voorzitter sportcommissie: Sport op Tholen leunt achterover BU VELEN GAAT SPOTZUCHT VOOR GEESTIGHEID DOOR Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het oudste werkende lid van schietvereniging Prinses Beatrix, de 63-jarige M. Potappel, verricht de officiële opening van de nieuwe club accommodatie aan de Pilootweg in Stavenisse. Deze ploeg verpleegsters van De Schutse kreeg van mevr. J. Kiebert uitleg over het nieuwe bad. Linksonder directeur J. Wesdorp en in het bad hoofdverpleegkundige mevr. W.M. van Ommen-de Wit. iemand is gevallen. Nu hoeft dat dus niet meer." Rhapsody wordt het bad genoemd dat door de firma Arjo uit Tiel wordt gemaakt. De titel 'Rapsody in blue' die de musicus Gershwin aan één van zijn bekendste werken gaf, zou ook hier niet misstaan. Het bad en de bijbehorende liftstoel zijn namelijk gedeeltelijk uitgevoerd in blauw, net als de badkamers van De Schutse. Donderdagmorgen presenteerde Jacqueline Kiebert van Arjo de baden aan het bejaardenhuis. In de afgelopen weken kon het personeel al aan de slag met het nieuwe bad om eventuele problemen aan het licht te brengen. Donderdag legden ze enkele van die punten voor aan mevr. Kiebert. Het nieuwe bad kan helemaal omhoog en omlaag getild worden. Tot zover niets bijzonders, want ook de oude exemplaren van De Schutse konden dat. Maar de Rhapsody is ook helemaal computergestuurd. Met één druk op de knop vult het bad zich automatisch met een bepaalde hoeveelheid water dat exact op de goede temperatuur is. In het bad zitten reservoirs verwerkt voor badolie en shampoo. Er zitten ook twee doucheslangen aan. Eén voor het wassen van de bewoners en één om de badkuip schoon te maken met een desinfecterend middel. Het bad heeft min of meer de vorm van een lepel. Aan één kant is het bad breder met een ronde vorm. "Dat is handig om de bewoners beter om te kunnen draaien zodat we hen overal kunnen wassen", zegt hoofd verzor ging mevr. W.M. van Ommen-de Wit. "Voorheen moesten de mensen gaan staan in het bad om zich overal te laten wassen. Het mag wel een wonder heten dat er nog nooit De baden worden betaald door de provincie. "Wij waren al eens aan het kijken naar een oplossing voor de problemen die zich soms bij het wassen voordeden. De Arbo-wet eist dat we zorgen voor goede werk- omstandighedert voor ons perso neel", vertelt directeur J. Wesdorp van De Schutse. "Toen vonden we bij de firma Arjo deze baden. We besloten er drie aan te vragen bij de provincie in de hoop dat we er één zouden krijgen. We kregen ze zelfs alle drie! Het helpt ook als je er een goede begeleidende brief bij doet. De provincie wil weten wat we ermee opschieten. En dit helpt toch om de ziektekosten in de gezond heidszorg terug te dringen. De spe cialisten willen niet inleveren en de gezondheidszorg is niet meer te betalen. Dan moet je op zoek naar andere manieren om te besparen. Dat kan door de ziektekosten te ver lagen." De baden kosten bij elkaar 75.000 gulden. Met installatie en het aan passen van de badkamers erbij bedragen de kosten een ton. Op elke verdieping van De Schutse staat nu een nieuw bad. De Schutse heeft met de aanschaf een nationale primeur onder de ver zorgingstehuizen. Er zijn al wel ver pleeghuizen en andere organisaties (zoals de aidsstichting Ellen Sellufj die ermee werken. "De Schutse gaat daarmee ook een voortrekkersrol vervullen", zegt mevr. Kiebert van Arjo. "Het tehuis loopt toch al voor op wat betreft het terugdringen van de belasting van het personeel. Ze hebben ook al geruime tijd tilliften. De druk op het personeel wordt zwaarder, omdat de bewoners van een verzorgingshuis steeds ouder worden en ook pas naar een verzor gingshuis gaan als dat echt nodig is. Er is een verschuiving van verzor ging naar verpleging." Voor de bewoners van De Schutse was het nieuwe bad wel even wen nen. Het is vergeleken bij het vorige een kolossaal ding. Eerst zat men in een laagje water en nu in ruim, lek ker warm water. Eén van de bewo ners (een vrouw van 90 jaar) uitte haar verbazing toen ze in het nieuwe bad ging met de woorden: "Het is net of ik in een hoogaars stap". liefst zag de gemeente één accom modatie voor alle verenigingen, maar de leden van Stavenisse wil den per se in het eigen dorp blijven. "Zo'n centrale baan is een handicap, want de jeugdleden zullen daar echt niet iedere week 's avonds heenpen- delen", meent Potappel. Prinses Beatrix deed aan de besprekingen voor een gezamenlijke baan niet mee en ontwikkelde zelf een plan. Dat de gemeente vervolgens niet garant wilde staan voor een geldle ning, steekt het bestuur nog steeds. Niettemin slaagde men er met veel zelfwerkzaamheid in, voor ruim 30.000 gulden een eigen onderko men te realiseren. "De contributie is weliswaar verdubbeld van 35 naar 70 gulden per jaar, maar dat vind ik nog redelijk", zegt voorzitter Klip pel. De situatie op Tholen was ook onderwerp van gesprek op de jaar vergadering van de Zeeuwse schiet bond (ZSB), die voorafgaand aan de opening in Stavenisse werd gehou den. Geconcludeerd werd, dat na bijna twee jaar nog altijd geen definitieve oplossing is bereikt voor de verenigingen uit Sint-Annaland, Scherpenisse en Poortvliet. "Je wordt er moedeloos van", verzuchtte J.L. Goedegebuure van Prinses Juliana Sint-Annaland. Gisteren was het zoveelste gesprek met de gemeente over een gezamenlijke accommodatie, nadat eerder een plan van De Eendracht Tholen flop te. Maar de schutters zijn het praten zachtjesaan beu en zouden weieens resultaat willen zien. "We moeten dus constateren dat het droevig gesteld is, jullie zijn nog net zover als een jaar geleden. Ik begrijp dat de wethouder een begroting van ongeveer vier ton, exclusief de grond, veel te hoog vindt", zei ZSB- voorzitter J. Wijkhuis. Een in april vorig jaar door de schietbond aan de gemeente ver stuurde brief werd vier dagen vóór de jaarvergadering beantwoord. Er stond alleen in dat er met de vereni gingen gepraat wordt. En excuses voor de late beantwoording. Over de toekomst van de 100-meter schiet banen werd met geen woord gerept, hoewel de bond ook daarnaar gevraagd had. In heel Zeeland lig gen dergelijke buitenbanen namelijk alleen op Tholen en er is sprake van dat ze weg moeten. Die van Poort vliet in elk geval, omdat die in het kader van de ruilverkaveling in een natuurgebied komt te liggen. "Ze zullen allemaal dicht moeten, dat weet ik inmiddels wél", merkte Goe degebuure nog op tijdens de verga dering. Stavenisse schiet in de zomer op de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1