Wees voorzichtig met de cijfers G.s. willigen eisen waterschap Tholen niet in Toekomst studieclub is onzeker J. den Engelsman districtsopzichter rond' Nieuw proefveld zaadteelt aan Plaatweg Sint-Annaland Royal Sluis wil doorgaan in Stavenisse Lage garanties voor prijzen graszaadteelt Hage had graag waarheid boven tafel Donderdag 2 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Dringend verzoek dijkgraaf Hage: Niet de herziene kostenbegroting van het zoet-waterplan voor Tholen en Sint-Philipsland, maar slechts de neer slag van die cijfers in een brief aan de inspecteur landin richting, daarvoor werd donderdagavond de instemming gevraagd van de hoofdingelanden van het waterschap. Na enig heen en weer gepraat, ingezet door A.A. van Nieuwenhuijzen, werd dat duidelijk in de algemene ver gadering te Scherpenisse. College beroept zich op de grondwet Het Thoolse waterschapsbestuur krijgt op geen enkele manier zijn zin waar het betreft de benoeming en de samenstelling van het voorlopige bestuur van het fusie waterschap Zeeuwse Eilanden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de door de algemene vergadering van hoofdingelanden tegen het ontwerp-reglement aange voerde bezwaren van de hand gewezen. - mm. 1 gsöl e Het voortbestaan van de zaadteeltstudieclub te Sint- Annaland is na 1995 nog onzeker. Proefboerderij De Rusthoeve te Colijnsplaat staat op de tocht. De regionale onderzoekscentra in Nederland verdwijnen stuk voor stuk en maken plaats voor enkele geconcentreerde proef tuinen. Dat zou voor de zaadteeltstudieclub grote gevol gen hebben omdat de Rusthoeve veel werk verricht voor deze vereniging. Dat bleek donderdag op de jaarvergade ring van de club. Twee jaar Besparing 2.1 miljoen Kostentoedeling Voorlichter weg Tekort Wisselend Optimaal moment Eigen leven Nog meer promoties waterschap Een nadere beoordeling van het personeel bij het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden heeft nog promotie opge leverd voor drie Thoolse ambtenaren: J.A. den Engels man uit Tholen, L.M. Andriesse uit Scherpenisse en A. Heijboer uit St. Annaland. Vertrek De winter is te warm voor de pootaardappelen in de kiemschuur aan de Platteweg in Scherpenisse. "Negen tien graden is vijf zes graden te veel" zegt beheerder P. Jagt van de coöperatie poterbewaarplaats. "Ze groeien te hard." Normaal gesproken wor den alle 10.000 kistjes (4 dik, 21 hoogéén keer in de winter verplaatst of 'omgezet': de poters bij het matglazen raam gaan naar de derde rij, de derde rij verhuist naar het licht nadat ze in een ander kistje zijn overgekapt. Jagt doet dat samen met H. Quaak en CM. Quaak vlnr"Zes dagen rond." :5Ï .li Jr m. Bijen - zoals deze zwerm - en andere insecten zijn bij de bestuiving van bloemen onmisbaar, zei bijenspecialist L. Hensels. De - overigens nergens aangekon digde - algemene vergadering van hoofdingelanden werd donderdag een half uur vervroegd om achter gesloten deuren over het besluit van g.s. te kunnen praten. Na afloop wil de dijkgraaf I.C. Hage daar geen enkele mededeling over doen. Van de vier fusiepartners staat Tholen alleen wat zijn opvatting betreft. Maar dat hoeft het samenvoegings proces niet in de weg te staan. De bevoegdheid om waterschappen op te heffen en in te stellen is namelijk uitsluitend voorbehouden aan pro vinciale staten. Tholen vindt dat er opnieuw verkiezingen moeten wor den gehouden. Kan dat niet, dan zouden alle 110 hoofdingelanden van de vier bestaande waterschap pen het bestuur moeten gaan vor men. Dat laatste wezen g.s. al eerder als onwerkbaar van de hand. Ook een bestuur van 62 leden, wat er nu komt, vindt Middelburg eigenlijk te groot. Maar er is mee ingestemd omdat anders de fusie niet haalbaar zou zijn. G.s. stellen vast dat er geen wettelij ke regeling bestaat voor een fusie van waterschappen. Daarom is het, aldus het college, onvermijdelijk dat er een overgangsregeling komt die niet helemaal past in de letter en het systeem van de wet. Artikel 131 van de grondwet geeft aan de reglemen terende bevoegdheid van provincia le staten het primaat. Gezien dat pri maat, en op basis van artikel 2 van de waterschapswet, zijn provinciale staten volgens g.s. bevoegd een regeling op te stellen. Het ontwerp- reglement en de regeling met betrekking tot de samenstelling en verkiezing van het overgangsbe- stuur zijn daarom in de ogen van g.s. allerminst strijdig met de wet. Het college hecht eraan, dat de waterschapsverkiezingen tegelijk met de verkiezingen voor de gemeenteraad worden gehouden. Dat is pas weer in 1998. Als er nu nieuwe verkiezingen zouden wor- De andere medewerkers hadden in januari al een baan naar hun zin gekregen, zodat ze niet meer aan de bel hebben getrokken bij de plaat singscommissie. Overigens bestaan er nog 23 vacatures waarop de amb tenaren met een tijdelijk contract en andere medewerkers intern nog tot 6 maart kunnen solliciteren. Er zijn dus nog verschuivingen mogelijk. Het waterschap Tholen telt twee mensen met een tijdelijke aanstel ling, tot de fusiedatum van 1 januari 1996. Er zijn echter nog drie vacatu res op Tholen: districtsmedewerker waterkering, districtsmedewerker wegen en ten derde zoekt men nog een electriciën. Volgens Dees zal het aantal intern beschikbare mensen te klein zijn om Milieustraat. Een projectgroep van het openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering midden- en noord-Zee land (Olaz) heeft een studie verricht naar het ontwikkelen van milieustra ten of kringloopstations. Voor Tho len en Sint-Philipsland zou er die één moeten komen. In een milieu straat kunnen diverse soorten afval stoffen gescheiden worden aangebo den. den gehouden, zouden de huidige hoofdingelanden nog geen twee jaar zitting hebben en de nieuw gekozen bestuurders ook maar ongeveer twee jaar. Dat strookt volgens g.s. niet met de wettelijk voorgeschreven zit tingsperiode van vier jaar. In hun voorstel om degenen die in maart 1994 de meeste stemmen kregen te benoemen, zal de meerderheid van de toen gekozen bestuurders die ter mijn wèl volmaken. Deze metho diek doet, aldus g.s., weinig afbreuk aan de democratische beginsels en de stem van de ingelanden klinkt erin door. G.s. geven toe dat het laten voorbe reiden van nieuwe verkiezingen door een (kleine) voorlopige alge mene vergadering beter binnen de wet past. Maar het nadeel is dat de koppeling met de gemeenteraads verkiezingen (vastgelegd in het kiesreglement) dan komt te verval len. Ook zou dan een schoksgewijze verlaging van het aantal hoofdinge landen plaatsvinden, terwijl de bestuurlijke vertegenwoordiging vanuit de vier op te heffen water schappen er aanzienlijk anders zou uitzien dan nu wordt voorgesteld. Dat voor de voorgestelde verdeling van de bestuurszetels de kostentoe deling gebaseerd op de begroting 1994 uitgangspunt is in plaats van die van 1993, is volgens g.s. het resultaat van overleg met het bestuurlijk overleg fusie water schappen. Het betekent dat er van de meest actuele gegevens wordt uitge gaan, brengen g.s. in tegen dit Thoolse bezwaar. Vanaf 1 januari 1996 dient voor het nieuwe water schap Zeeuwse Eilanden een kos tentoedeling vastgesteld te zijn. Ook die wordt gebaseerd op de gezamen lijke begrotingen voor 1994. Eind 1997 moet er weer een nieuwe kos tentoedeling komen en die zal bepa lend zijn voor de verdeling van de verdeling van de zetels over de vijf categorieën in het definitieve bestuur. De ambtelijke top van zes mensen, onder wie de Tholenaar Dees als sectorhoofd waterbeheer, krijgt van af 1 april a.s. al de eindverantwoor delijkheid voor de nieuwe organisa tie. De staf komt elke week bij elkaar in Goes. Volgens Dees zal Tholen per 1 april nog niet zoveel merken van de reorganisatie omdat griffier De Korte tot 31 december in functie blijft. Dees, die in verband met een vacature op de Bevelanden daar al waarnemend hoofd waterbe heer is naast zijn functie van hoofd technische dienst bij het waterschap Tholen, vormt de schakel van Tho len met het fusiewaterschap. "Al meer dan de helft van mijn tijd zit ik dan in Goes", zegt Dees. De staf krijgt per 1 april al de leiding over de ambtelijke organisatie 'om con flicten te voorkomen.' "Bestuurlijk blijft alles bij het waterschap Tholen echter volwaardig functioneren", verzekert Dees. De waterschapsfusie betekent per 1 januari in elk geval verlies aan arbeidsplaatsen in St. Maartensdijk. Hoewel men niet verplicht is om te verhuizen, gaan er ook twee mede werkers Tholen verlaten om zich op Zuid-Beveland te vestigen. Onder hen is hoofd financiën G.K. de Wil de. Het hoofdkantoor van het water schap Zeeuwse Eilanden komt in gebouw Magnolia te Goes. In haar eentje zal het voor de zaad teeltstudieclub om financiële rede nen bijna onmogelijk worden om nog door te gaan met de huidige activiteiten. De club doet op proef- veldjes onderzoek naar ondermeer de effecten van bestrijdingsmidde len. Het sproeien hiervan moet gebeuren door erkende personen zoals medewerkers van de Rusthoe ve. De overheid stelt daar eisen aan. De zaadteeltstudieclub probeert voor bepaalde bestrijdingsmiddelen toelating te krijgen. Vaak zijn die middelen al toegestaan op één bepaald gewas, zoals aardappelen. Als het echter ook op bijvoorbeeld viooltjes werkt, kan dat na goedkeu ring door de overheid op het etiket worden vermeld. Maar dat kost zo'n 20.000 gulden en als de fabrikant denkt dat hij dat er niet uithaalt, betaalt hij dat niet. Zonder die toe voeging op het etiket mag het mid del alleen na een speciale ontheffing (die 500 gulden kost) en bij wijze van proef worden gebruikt. Voorzitter C.J. Breure noemde de toekomst nog wat vaag. "We moeten maar gewoon doorgaan, ook dit jaar". En dat gebeurt dan ook. Het nieuwe proefveld wordt aangelegd op grond van J. Slager aan de Plaat- weg tegenover de Steenblokweg te Sint-Annaland. Breure stelde ook de voorlichter van de dienst landbouwvoorlichting (DLV) ter discussie. "Het bleek dat er vanuit onze zaadteeltstudieclub bijzonder weinig gebruik van de voorlichting werd gemaakt. Wij hebben hier de meeste kennis al in huis. De kans dat hier iets nog niet voorgekomen is en elders in Neder land wel, is klein", zei Breure. Wat de zaadteeltstudieclub betreft, kan de post van voorlichter voor Zee land vervallen. Ook veel leden op de jaarvergadering waren die mening toegedaan. Breure was wat verbol gen op de DLV die de kennis - die haar voorlichter bij de zaadteeltstu dieclub opdeed - verkocht aan lan den zoals Rusland, Albanië, Zuid- Afrika en Roemenië. "Dat is gebeurd zonder onze toestemming", vulde vice-voorzitter W.A. Boog aard aan. "We hebben ook niet gezegd dat het niet mocht, maar toch is het gebeurd zonder toestemming." Bij de bestuursverkiezing was vice- voorzitter Boogaard aftredend. Hij werd bij acclamatie herkozen. Voor J.L. Goedegebuure moest echter een nieuw lid gekozen worden. Het bestuur droeg daarvoor M.C. den Engelsman voor, die werd gekozen met 37 van de 41 stemmen. J. de Rij ke, J. Goedegebuure en A. v.d. Reest kregen elk één stem en er was één blanco briefje. De jaarrekening liet een tekort zien van zo'n 285 gulden. Secretaris/pen ningmeester L. Bijnagte deelde mee dat - door een fout van de bank - daar nog eens bijna 500 gulden bij kwam. In totaal dus ruim 700 gul den. "Maar van de verkoop van het zaad verwachten we nog een klein kapitaal zodat dat de zaak weer wat rechttrekt", zei Bijnagte. Aangezien de kosten voor de vereni ging steeds stijgen, stelde het bestuur voor de contributie te verho gen naar 35 gulden, hetgeen werd goedgekeurd. Het jaarverslag liet zien dat het voor de groente- en bloemzaadtelers een wisselend jaar is geweest. De extreem hoge temperaturen in juli en november en de aanhoudende droogte in de zomer waren voor het ene gewas goed en het andere leed eronder. Net als in 1993 werden verschillen de percelen - onder andere violen - vernietigd omdat er geen zaad werd geproduceerd. Ook verontreiniging van het zaad is een probleem waar voor aandacht werd gevraagd. Onkruidzaden zoals muur en perzik- kruid zijn uit den boze. Het gewas lijdt eronder en een extra zuive ringsronde kost vaak kilo's zaad. Soms wordt de produktie zelfs waardeloos. In 1994 meldden zich acht nieuwe leden bij de studieclub, terwijl er vijf afvielen. Het ledental is nu 146. Er zijn zeventien bedrijven die de studieclub steunen. Agrevo te Haren en de Zaadunie uit Enkhuizen haak ten af, maar daarvoor kwamen firma v.d. Wal uit Melissant en Oriental Seeds te Enkhuizen in de plaats. Bijen- en bestuivingsspecialist L. Hensels hield een inleiding over het samenspel tussen planten en insec ten. Hij wees de telers erop dat niet iedere plant door dezelfde insecten wordt bestoven. De bij vliegt op heel veel soorten planten, maar toch niet op alle. Sommige bloemen heb ben een zodanige vorm dat alleen hommels of vlinders bij de nectar en dus bij de meeldraden en stamper kunnen komen. Hensels vertelde dat bloemen, net als mensen en dieren, een moment hebben waarop ze het meest ontvankelijk zijn voor bevruchting. Soms is dat een dag in een periode van een paar weken en soms is dat een paar uur per dag. De inleider vertelde verder dat een bij envolk 40 kilo stuifmeel per jaar nodig heeft om te overleven. Hij vertelde ook dat er voldoende nectar in een bloem moet zitten, omdat de insecten er anders niet op vliegen. Het verhogen van die 'nectarspiegel' gebeurt door de planten water te geven. Hensels pleitte er bij de telers voor om hun planten goed te leren kennen. "Je moet weten wanneer dat optimale moment van bestuiving is en welke insecten erop vliegen", zei hij. "Dat leer je door te kijken waar de planten in het wild voorkomen en hoe ze zich daar gedragen." Voorzitter Breure wilde na afloop nog weten of bijen ook ziekten over kunnen brengen. Hensels antwoord de hierop dat hij het niet uit kon slui ten, maar dat het ook niet bewezen is. Verder werden er nog vragen gesteld over het beïnvloeden van planten met chemische middelen. Hensels was daar erg voorzichtig mee en zei dat het heel secuur werk is. "Maar als ik hier een goed ant woord op wil geven, zou ik een bloemen-zielsnijder moeten zijn en dat ben ik niet", zei Hensels. En toen die duidelijkheid er was, had niemand moeite met de brief. Daarin worden de kosten van het basisplan (exclusief Sint-Philips land) geraamd op 19.573.661,24 gulden en de kosten van het verdich tingsplan op 10.150.000 gulden. Bedragen die in nauw overleg met ondermeer de landinrichtingsdienst tot stand zijn gekomen en die de dienst een inzicht moeten geven omtrent de kosten, alvorens een besluit wordt genomen over subsi diëring van het deelplan zuid. Een kostenoverzicht van het basis plan dat recent aan de hoofdingelan den was toegestuurd, moest op heel wat punten worden toegelicht door de dijkgraaf en hoofd technische dienst J. A. Dees. De cijfers die daar in stonden weken namelijk weer af van wat in de brief aan de landin richtingsdienst stond. "De kostenop- stelling in de brief is puur gebaseerd Het zaadbedrijf Royal Sluis uit Enk huizen wil ondanks een reorganisa tie de vestiging in Stavenisse zien te behouden. "Tholen is een belangrijk gebied voor de zaadteelt", zegt dhr. N. Kwantes, stafmedewerker alge mene zaken. "En in Stavenisse heb ben we een prachtige capaciteit om te dorsen, te drogen en te schonen. We willen daar dus zoveel moge lijkheid bedrijvigheid en werkgele genheid handhaven, maar het ene jaar is het wat meer dan het andere. Als er een terugval is in de zaadteelt, zou je andere agrarische produkten in het gebouw moeten kunnen opslaan." Het voortbestaan van de Thoolse vestiging in de voormalige veiling van Stavenisse wil Royal Sluis pro beren te bereiken via een zogenaam de management buy-out: perso neelsleden nemen dan het bedrijf over. Kwantes is bezig daarvoor een plan te ontwikkelen, waarbij ook samenwerking op contractbasis of het uitbesteden van werk tot de mogelijkheden behoort. "De meest doelmatige manier onderzoeken we." Royal Sluis, dat gefuseerd is met een Amerikaans bedrijf, zit al sinds de dertiger jaren in Zeeland. De ves tiging Stavenisse telt twee perso neelsleden, vanwie er 1 ontslagen is in afwachting van de reorganisatie. De andere is een dagloner die voor Royal Sluis de voorbereidingen voor het nieuwe teeltseizoen treft. op de subsidie-aanvraag", verduide lijkte Hage. "Het overzicht geeft aan welke kosten voor de ingelanden relevant zijn." Hij benadrukte dat de automatisering - waarover de alge mene vergadering nog moet beslis sen - onontbeerlijk is om het basis plan tot een goed plan te maken. Dit vergt 2,65 miljoen extra, een over schrijding die door de fusiepartners in het toekomstige waterschap Zeeuwse Eilanden is geaccepteerd. De dijkgraaf bond de hoofdingelan den op het hart om voorzichtig te zijn met het informeren van de ach terban. "De gepresenteerde cijfers zijn aannames, dat benadruk ik andermaal. Ze mogen geen eigen leven gaan leiden, want dat kan lei den tot discussies die het waterschap geen goed doen." Hage citeerde uit de notulen van 18 september 1990 en 22 juni 1994 om te illustreren wat hij bedoelde. Met de brief - die al was verstuurd - ging iedereen akkoord. Maar Van Nieuwenhuij zen, C. van 't Hof en J.M. Aarnoud- se lieten zich eerst terdege verzeke ren dat ze daardoor niet ook al instemden met de deelplannen zuid en oost en met de automatisering. Olievlek. Tijdens een milieuvlucht boven het district Bergen op Zoom is donderdagmorgen door de politie een olievlek waargenomen op het Schelde-Rijnkanaal. De dader kon echter niet achterhaald worden. De prijsgaranties voor de graszaad teelt in 1996 zijn erg laag. Dat bleek op de vergadering die de graszaad studiegroep Tholen en Sint-Philips land onlangs hield in Poortvliet. De afnemers van het zaad hebben de laatste jaren nogal verlies geleden en daardoor garanderen ze slechts een zeer lage prijs. De uitbetaalde prijzen over 1993 bleken erg slecht te zijn. Het Engels raaigras deed het ook maar matig. De verwachtingen voor de prijzen over 1994 zijn echter gunstiger. De opbrengsten waren het afgelopen jaar redelijk tot goed. Bij de bestuursverkiezing werden A.C.J. de Wilde en J.L.C. Mol her kozen. De contributie bleef gehand haafd op 20 gulden. Onderzoeker P.C.W. Baltus van de proeftuin in Lelystad hield een inleiding over de tarwe-opslagbestrijding in veld- beemdgras, onkruidbestrijding in Engels raaigras en de najaarsbehan deling van tweedejaars Engels raai gras. Hieruit bleek dat er voor een aantal bestrijdingsmiddelen goede perspectieven zijn. Dijkgraaf I.C. Hage van het water schap Tholen leidde donderdag voor het laatst de algemene vergadering van hoofdingelanden. Morgen (vrij dag) neemt hij officieel afscheid, hij gaat met pensioen. In zijn slotwoord keek de Vosse- meerder terug op zijn contacten met die algemene vergadering. Er waren hoogte- en dieptepunten. Dat laatste was nog vorig jaar juni het geval, toen de hoofdingelanden een onder zoek gelastten naar de kostenover- schrijdingen van het basisplan watervoorziening. "Een verzoek van enkele leden van het dagelijks bestuur en van mij, om bij dat onder zoek ook de begroting van de wer ken te betrekken en daarnaast aan te geven welke beschuldigingen aan dagelijks bestuur en dijkgraaf terecht of onterecht waren, werd afgewezen. Dat heeft mij bijzonder veel pijn gedaan. Ik had zo graag de waarheid boven tafel gehad", aldus Hage. De vergadering stelde zich echter in het algemeen positief kritisch op, en de vergaderingen verliepen in een gemoedelijke sfeer, zei de dijkgraaf. Maar toen de zoet-watervoorziening in beeld kwam, werd het onrustiger. Hage adviseerde om de beslissing over de verdichtingsplannen niet te lang uit te stellen: "Dat lost niets op." De bredere samenstelling van de algemene vergadering, zoals die sinds april vorig jaar functioneert, noemde de vertrekkende dijkgraaf een bijzonder goede verandering. "Deze samenstelling bevalt me pri ma." Namens het bestuur bedankte J.L. van Gorsel, die waarnemend dijk graaf wordt, Hage. "U gaf op uw eigen wijze leiding. Met gevoel voor humor, enthousiasme, ook wel een stuk ongeduld, en een sterk gevoel voor rechtvaardigheid. Wij hebben het u niet altijd even gemakkelijk gemaakt, maar we zijn er altijd op een goede manier uitgekomen", aldus Van Gorsel, die de derde Vos- semeerse dijkgraaf in successie wordt van het waterschap Tholen. Den Engelsman, klaarmeester bij de zuiveringsinstallatie Tholen, wordt districtsopzichter onderhoud techni sche installaties voor Tholen, St. Philipsland en Schouwen-Duive- land. Volgens J.A. Dees, lid van de staf van het gefuseerde waterschap, is Den Engelsman de medewerker die bij de gehele reorganisatie 'de mooiste promotie' maakt. Ook wegen-kantonnier Andriesse krijgt een baan met meer perspec tief. Hij wordt machinist bij de gemalen op Tholen en St. Philips land. In zijn eerste functie had Andriesse soms ook naar Schou- wen-Duiveland gemoeten. Volgens Dees is de Scherpenissenaar met de wijziging dan ook 'buitengewoon gelukkig.' Door de andere functie voor Den Engelsman wordt A. Heijboer de enige klaarmeester voor Tholen en St. Philipsland, waardoor hij een salarisschaal stijgt. alle 23 vacatures te vervullen. Er zou daarom nog een open sollicitatie kunnen volgen. Overigens kreeg het waterschap Tholen na het artikel in de Eendrachtbode van 26 januari al verschillende sollicitaties, zonder dat er een oproep geplaatst was. Drie medewerkers van het water schap Tholen gaan niet over naar het waterschap Zeeuwse Eilanden: grif fier J.D. de Korte, alsmede A. Bolier en J. van Oudenaarde van de buiten dienst maken gebruik van de pre- vut-regeling. Mede door de vrijwil lige afvloeiing zal het nieuwe water schap 2.1 miljoen gulden besparen op personeelskosten ten opzichte van de huidige vier waterschappen boven de Westerschelde. In het fusierapport was een besparing van 1 miljoen gulden geraamd, zei dijk graaf I.C. Hage donderdag in de algemene vergadering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15