Gemeente mag niet betutteld worden Gemeente Tholen, kom met geld voor te bouwen woonzorgcentrum Kloet: 'Ik kan Dijkwel niet peilen' Statenfractie VVD bekijkt situatie verkeersveiligheid bij werkbezoek De beste koop j SGP-statenlid G.R.J. van Heukelom in Poortvliet: Milieubeloften politiek maken weinig indruk Proef met dienstencentra op platteland D66 bezorgd over dreigende versnippering Wel voor milieu, maar niet als dat werkloosheid betekent Donderdag 2 maart 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 G.D.Roeland(SGP) over provincie: De provincie mag de lokale overheden niet betuttelen. Een streekplan is goed, maar de provincie moet niet alles strak en gedetailleerd vastleggen. Uitputtend De gemeente Tholen moet maar eens over de brug komen bij de bouw van het woonzorgcentrum voor ouderen in Sint-Maartensdijk. SGP-statenlid G.R.J. van Heukelom sprak daar zijn partijgenoot en Thoolse wethouder J. van der Jagt vrijdagavond rechtstreeks op aan tijdens de forumdiscussie op de verkiezingsbijeenkomst van de staatkundig gereformeerde partij in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. AOV VAJ VERJflflL E,ec,ro Verwachtingen wozoco hoog gespannen Taxatieprobleem Jeugdwerk Groot verschil Voor 8 maart Verkeersveiligheid was een belangrijk punt in het werk bezoek dat de statenfractie van de VVD gisteren aan Tholen bracht. Gedeputeerde J.I. Hennekeij noemde ver- keeronveiligheid in de gemeente ernstig en pleitte (nog maals) voor het aanpakken van van de situatie in het gebied ten zuiden van de provinciale weg tussen de Oes- terdam en Gorishoek. Fietspad Stavenisse Zoomweg-noord Initiatieven ouderenzorg van woningen bij de dorpen is nodig voor behoud of vergroting van het draagvlak. Draagvlak voor wellicht de laatste winkel, en voor andere voorzieningen." Behalve het wonen moet volgens de SGP ook het werken in de regio worden bevorderd. Van belang daar bij is dat de provincie voorwaarden schept voor werkgelegenheid. En snel moet inspelen op nieuwe ont wikkelingen. Bestaande agrarische bedrijven moeten ruim baan krijgen. Roeland nam het ook op voor de glastuin bouw rond zijn woonplaats:"Een eventuele groei moet niet worden belemmerd, maar veeleer bevor dert." Dat stelde kandidaat SGP-statenlid G.D. Roeland vrijdagavond in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Vol gens Roeland moeten de gemeenten voldoende ruimte krijgen om be stemmingsplannen te maken, ook voor bedrijventerreinen bij de kleine kernen. "Die zijn van groot belang voor de leefbaarheid van het platte land." De Sint-Annalander (zesde op de lijst) pleitte voor een evenwichtige ruimtelijke ordening in Zeeland waarbij de steden niet alle aandacht op mogen slokken. "Ook het platte land verdient de aandacht. Zo moet er in alle woonkernen voldoende woningbouw mogelijk worden gemaakt." Op die manier kunnen degenen die in die plaats geboren en getogen zijn er ook blijven wonen. Bouwen en wonen noemde Roeland van evident belang voor de leefbaar heid van de kernen. Gebeurt dat niet, dan leidt dat vooral in de kleine ker nen tot vergrijzing en ontstaan er 'bejaardenoorden,1 van het type waar geen behoefte aan bestaat. "Bouwen De programma's van twee nieuwko mers in de provinciale politiek, het Algemeen Ouderenverbond en de Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij, zijn ronduit bedroevend als het gaat om de aandacht voor natuur en milieu. Het programma van de ZVP kan op dit onderdeel de toets der kri tiek niet doorstaan, zegt de Zeeuwse milieufederatie (ZMF) in een reac tie. Het programma van het AOV biedt aan natuur en milieu bijna niets en is ronduit slecht, aldus de ZMF. Maar ook de zittende partijen scoren op dit beleidsterrein onvoldoende, naar de mening van de milieufedera tie. Van een samenhangend beleid met concrete maatregelen is vaak geen sprake. Van de vier grootste partijen in de Zeeuwse staten komt de PvdA als beste uit de bus. D66 besteedt weliswaar veel aandacht aan natuur en milieu, maar de samenhang ontbreekt. De partij beperkt zich tot losse maatregelen die niet altijd evenwichtig zijn. De VVD staat van de vier het slechtste milieubeleid voor; de aandacht voor natuur en milieu in het programma is uiterst mager. En het CDA krijgt een magere voldoende van de ZMF. De partij vermijdt ingrijpende maat regelen, terwijl de groei van de eco nomie voor haar van belang is voor de uitvoering van het milieubeleid. De milieuparagraaf van de SGP wordt als middelmatig bestempeld en die van de RPF/GPV als gema tigd, zonder de noodzakelijke keu zes voor natuur en milieu. Die keuzes zijn er nadrukkelijk wél bij Groen Links en Delta Anders. Ingrijpende maatregelen, vergaand beleid, wordt niet geschuwd. En bei de partijen hebben een integraal milieubeleid gericht op duurzame ontwikkeling voorop staan, stelt de ZMF vast. De thema's die de milieu federatie in het vergelijkende onder zoek betrok waren: integratie econo mie/milieu, afval, verkeer, energie, waterbeheer, landbouw, recreatie, natuur. Jong talent. Aan de cineast Jos de Putter is de aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent toegekend. De Putter maakte de film 'Het is een schone dag geweest', over het leven op het Zeeuws-Vlaamse platteland. Op een vraag van raadslid K.A. Heijboer benadrukte fractievoorzit ter W. Kolijn nog eens dat het streekplan van de provincie niet mag lijken op een bestemmingsplan. "De SGP heeft kritiek op het beleid van g.s. Het is te detaillistisch." Heijboer vroeg of de provincie een algemene lijn volgt of dat de gemeenten van elkaar zullen ver schillen. J. Houmes (vijfde op de lijst) uit Westkapelle illustreerde aan de hand van enkele voorbeelden hoe moeilijk het is om af te wij- ken:"Reken er maar op dat je als gemeente door de provincie op veel punten teruggefloten wordt. Maar onderbouw uw zienswijze uitput tend want de provincie gaat voorbij aan specifieke belangen." Het kabinet moet gehouden worden aan de toezegging dat het prioriteit geeft aan plattelandsvernieuwing. Delta Anders-statenkandidaat M.J. Wiersma zei dat maandag in Zierik- zee. Hij pleitte voor een betere dienstverlening van de overheid richting inwoners: een proef met dienstencentra. In zo'n centrum zou den allerlei welzijns- en commercië le diensten te vinden moeten zijn. Voorbeelden: aanvragen paspoort, kopen postzegels, afhalen medicij nen; maar ook een fax-apparaat en een internetverbinding. Het kopen van brood of verzorgen van bank diensten moet er ook mogelijk zijn als die voorziening er in het eigen dorp niet is. "Bestuurlijke schaalver groting kan er zo toe leiden dat de dienstverlening beter wordt en dich terbij komt", aldus Wiersma. Hij zei ook dat zijn partij geen uit breiding meer wil van de recreatie aan de kust. Kwaliteitsverbetering mag wel, en er zouden meer moge lijkheden moeten komen voor natuurgerichte recreatie. Wiersma noemde daarbij ondermeer het Ram- megors. Statenlid P. Woudstra hield een betoog over de Westerschelde oeververbinding, een project dat Delta Anders met kracht afwijst. Volgens Woudstra zal er een noord- zuidroute door de provincie komen om meer auto's richting WOV te krijgen. Terwijl het autoverkeer juist moet worden teruggedrongen, vindt Delta Anders. Woudstra is verder benieuwd of de voorstanders zullen vasthouden aan hun eis dat er zonder voetveer Vlissingen-Breskens geen WOV komt, nu inmiddels is geble ken dat zo'n veer niet voor de gedachte twee miljoen gulden per jaar in stand kan worden gehouden. Wethouder J. van der Jagt staat in de pauze met statenlid G.R.J. van Heukelom te praten. Links van Van der Jagt raadslid K.A. Heijboer. Het gaat om een bedrag van 275.000 gulden dat nu nog nodig is om de bouw door de stichting Beter Wo- Gedeputeerde A.J. Dijkwel maakt zich zorgen over een dreigende ver snippering in de Zeeuwse politiek. In Delta Klimaat, het contactblad van D66, noemt hij het veel te sterke regionaal denken in Zeeuws-Vlaan- deren en het sterke sectoraal denken van uitsluitend zorg voor ouderen als zaken die de kwaliteit van het bestuur bedreigen. De democraat ageert daarmee tegen de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij, het Algemeen Ouderenverbond en de Ouderen Unie 55+. "Dit soort politieke clubs hebben niets extra's te bieden", aldus Dijkwel. "Integendeel, zij verzwak ken de provinciale politiek. Politie ke verantwoordelijkheid nemen, betekent het afwegen van belangen. Belangen van regio's ten opzichte van elkaar, maar ook het afgewegen van belangen van de diverse doel groepen." De D66-lijsttrekker maakt zich ver der zorgen over de opkomst. "Elke Zeeuw die niet gaat stemmen, geeft daarmee indirect meer invloed aan andere groeperingen. Een lage opkomst betekent meer invloed voor klein rechts en extreme partijen. Dat zou wel eens ons grootste probleem in de komende periode kunnen wor den", aldus Dijkwel. nen te verwezenlijken. De woning stichting verschilt van mening met de provincie over de prijs van de grond. En de stichting voor regiona le zorgverlening (SVRZ) ligt in de clinch met de gemeente over de grootte van het centrale gedeelte van het centrum. De emoties over de patstelling lopen verder op nu de sluiting van het tehuis eind dit jaar een feit zal zijn. Aanvankelijk wil den betrokkenen in januari al een begin maken met de sloop van een gedeelte van het tehuis, maar de stroeve onderhandelingen tussen de verschillende instanties verhinder den dat. SGP-raadslid K.A. Heijboer zwen gelde de discussie aan door te stellen dat zijn fractie met de (gedwongen) sluiting van het tehuis uit de voeten kon, mits er maar iets goeds voor terug zou komen. "Worden de woonzorgcentra wel voldoende ge financierd?," wilde hij weten. Van Heukelom legde uit dat er een convenant tussen de verschillende instellingen (SVRZ, Beter Wonen en de gemeente Tholen) was gete kend maar dat de uitvoering vast zit op 275.000 gulden. "Als de gemeen te niet bijdraagt, dan zal de SGP het provinciebestuur voorstellen het centrum te financieren uit de rente- batenlasten." Mocht dat zover komen, dan zal de provincie voor grote uitgaven komen te staan want dan zullen ook de andere woonzorgcentra op deze manier bekostigd moeten worden, zo hield hij de 26 aanwezigen in de zaal voor. Van Heukelom zei niet te begrijpen waarom de gemeente niet met geld over de brug wil komen. Hij noemde in dit verband de gemeente Hulst die er wel 'een aantal tonnen' voor heeft uitgetrokken. Maar Van der Jagt vroeg zich af of de gemeente wel partij is bij het ver wezenlijken van het woonzorgcen trum dat aan de Bloemenlaan moet verrijzen. "Ja, "zei het statenlid," u heeft het convenant getekend." Van der Jagt zei dat het in die overeen komst niet over geld gaat. Hij zag wat dat betreft veel meer een taak voor de SVRZ weggelegd: "Aertssen (voorzitter raad van bestuur SVRZ- red.) leunt misschien wel wat te gemakkelijk achterover." Van Heukelom wees er nog eens op dat er een alternatief voorhanden is van 42 wooneenheden (waarvan enkele koopwoningen) en dat er voor 29 mensen zorg geboden kan worden (a 15.000 gulden per jaar) op grond van de wet op de bejaar denoorden. Het statenlid dreef de kwestie op de spits: "Als de wethou der zegt dat er geen geld voor een woonzorgcentrum is, voelt de gemeente zich dan wel verantwoor delijk voor de ouderen?" Maar Van der Jagt zei:"Ik denk dat deze vraag hier niet gesteld moet worden." Waarop Van Heukelom de discussie staakte door te zeggen: "Daar kunt u wel eens gelijk in heb ben." Het bracht S. Quist uit Poortvliet wel op een ander punt. Hij vreesde dat de SGP stemmen gaat verliezen aan het algemeen ouderen verbond (AOV). Juist van ouderen omdat er tehuizen, zoals Sint Maartenshof, worden gesloten en mensen geen vertrouwen meer hebben in de gevestigde partijen. Van Heukelom legde uit, dat het niet zo eenvoudig ligt. Dat de overheid af wil van het subsidiëren van instel lingen en meer kijkt naar het bekos tigen van de zorg aan ouderen. "Als er mensen in een woonzorgcentrum wonen, worden die ook ouder. En hebben die meer thuiszorg nodig. Daar moet dan ook iets aan gebeu ren." Het statenlid bekritiseerde de opstelling van lijsttrekker W.M. Quist van het AOV. "Die beschul digt ons ervan dat we niet genoeg aan alternatieven werken. Maar daar wil ik wel met hem over in discussie gaan." Fractievoorzitter W. Kolijn vindt dat de bestaande partijen de hand in eigen boezem moeten steken. "Er ligt kennelijk een voedingsbodem die door de gevestigde partijen niet weggenomen kan worden." De SGP is voorstander om bijvoorbeeld met 'extreem rechts' in discussie te gaan, om deze beweging te 'ontmaskeren als gedreven door onbijbelse en onmenselijke ideologie.' Van Heukelom vertelde ook dat er voor het bejaardentehuis De Schutse in Sint-Annaland gevaar dreigt nu het er naar uitziet dat het bouwen voor verpleeghuisbedden niet meer mogelijk is. "Voor De Schutse bete kent het dat ze voor de 15 bedden alleen nog maar intern de zaak kun nen ombouwen." Tijdens de discussie kwam ook het ontbrekende stuk fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse weer aan de orde, de bochtafsnijding bij Scherpenisse en de rondweg bij Poortvliet. In Consumentengids von januari 1995 j c NV-A1E vi "Beste Koop" utt de bus gekomen. Hiermee is wederom de kwaktert van Panasonic videocamera's en van het VHSC concept bewezen Ervoor het gemak om ze« opgenomen videocassettes direct met de VHSodapter in uw eigen videorecorder weertegeven' Pt Panasonic NV-Alf U koop» d* Ponoionle NV- Al i t# r—7 r—J RADIO-TV-Hi Fi SPECIAALZAAK technisch bureau Molendijk 3-4 St.M.dijk telefoon 01666-2315 WORLD Kreeg voorheen de gemeente Tholen de zwarte piet toegespeeld bij de plannen voor een woonzorgcentrum in St. Maartensdijk, nu lijkt de provincie de boosdoener te worden. Zowel Beter Wonen-directeur J. Kloet als PvdA-statenlid ir. D. Eveleens uit Ellewoutsdijk vinden dat gedeputeerde A. Dijkwel volop aan zet is. In de raadsvergadering van maan dagavond informeerde PvdA-frac- tievoorzitter I.C. Moerland naar de stand van zaken. Burgemeester H. A. van der Munnik meldde opgewekt, dat er naarstig gewerkt wordt aan een oplossing. "Er is al vooruit gang", zo was zijn positieve bood schap, maar Moerland vond het wei nig concreet. "Een kip die broedt, moet je niet storen", merkte CDA- fractievoorzitter W.C. van Kempen op. Directeur J. Kloet van Beter Wonen, die het woonzorgcentrum gaat bou wen, heeft onlangs met de SVRZ (exploitant van Sint Maartenshof), burgemeester Van der Munnik en wethouder Versluys een gesprek gehad, dat hem optimistisch stemt. "De drie partijen hebben zodanige openingen voor een lokale oplossing geboden, dat nu de provincie aan zet is." De besprekingen op bestuurlijk niveau kregen gisteren een vervolg in werkoverleg van medewerkers van de drie partijen: gemeente, Beter Wonen en SVRZ. "De bestuurders hebben zodanige voor zetten gegeven, dat we er verder wel uitkomen", zegt Kloet. "De architect moet nu eerst aan de slag." Door de gemeenschapsruimte in het woon zorgcentrum te beperken en verdere bezuinigingen door te voeren, kan de begroting sluitend worden gemaakt. De eerste bouwfase omvat 29 tot 31 huizen, de tweede fase 14 woningen, zodat het woonzorgcom plex totaal 45 eenheden kan omvat ten. Liep volgens Kloet in september de exploitatie-opzet spaak door gebrek aan medewerking van de gemeente, nu ligt de provincie dwars. Volgens gedeputeerde Dijkwel is er een nog te overbruggen verschil van 275.000 gulden, maar Kloet noemt een bedrag van tussen de 4 1/2 en 5 ton! "Ik kan Dijkwel niet peilen", zegt de directeur van Beter Wonen. "Hij legt de taxatie van de SVRZ voor de grond klakkeloos naast zich neer. Het is echter zeer frappant, dat die berekening overeenkomt met onze grondprijs. Er is gewoon een taxa tieprobleem met een verschil van ruim 3 1/2 ton tussen die van de pro vincie en de SVRZ, die eigenaar is van de grond. Voor het bouwrijp maken van de grond moet je nog 1 ton rekenen, zodat je op 4 1/2 a 5 ton uitkomt." Is volgens Kloet de exploitatie van de huizen accoord, nu moet er nog een leefbare gemeenschapsruimte bij het woonzorgcentrum komen. Wethouder Versluys geeft aan, dat de opzet bescheidener zal dienen te worden dan eerst de bedoeling was. "We zijn driftig aan het inventarise ren wat er te verhuren valt, want je gaat niet voor leegstand bouwen, maar enig risico zal er genomen moeten worden." De wethouder denkt aan het onderbrengen van de jeugdwerkster en het jongeren- adviesbureau JAIB in het woon zorgcentrum. Die zitten momenteel in respectievelijk het centrum thuis zorg te St. Maartensdijk en het wijk- gebouw in Tholen. Versluys geeft verder aan, dat de gemeente best wil denken aan een financiële bijdrage aan de zorgsec tor. "Dat is bespreekbaar en dat is ook nodig als je ziet wat de Elenahof in Stavenisse heeft gekost. De 440.000 gulden van de provincie (350 mille 9 x 10.000 gulden) is gewoon te weinig. De gemeente is bereid wat te doen, evenals de SVRZ en Beter Wonen. De drie par tijen zetten een positieve ontwikke ling in, maar het exacte gat is nog niet bekend. Wij vinden het echter niet juist, dat de provincie de slui tingskosten van Sint Maartenshof ten laste van het woonzorgcentrum brengt", aldus Versluys. Statenlid Eveleens is ook verre van tevreden over de handelswijze van gedeputeerde staten. Via schriftelij ke vragen informeert hij naar de (on-)mogelijkheden om de per 31 december a.s. geplande sluiting van Sint Maartenshof uit te stellen tot het moment, dat de 29 huizen in het woonzorgcomplex klaar zijn. Sint Maartenshof is het laatste van de zes bejaardenoorden in Zeeland die om financiële redenen dicht moeten, gesloten wordt. Evenals in andere gevallen dreigt volgens Eveleens ook in St. Maartensdijk het gevaar - ondanks aandrang van provinciale staten en toezeggingen van g.s. - dat het woonzorgcentrum niet gelijktij dig klaar is met de definitieve slui ting van Sint Maartenshof. Op 8 november werd in de staten commissie welzijn melding gemaakt van financiële problemen, maar die zouden binnen enkele weken opge lost zijn, aldus Eveleens. Begin maart is het echter nog niet zover en daarom is het PvdA-statenlid benieuwd, welke stappen g.s. geno men hebben om een oplossing te bewerkstelligen. Hij spreekt over een 'groot verschil van mening met de provincie.' "Het taxatierapport voor de grond valt bijna dubbel zo hoog uit als dat van de tegenpartij op Tholen. Door hieraan hardnekkig vast te houden, zouden onbetaalbare huren het gevolg zijn. Hoe valt te verklaren, dat men op Tholen een verschil van circa 5 ton noemt en de gedeputeerde Dijkwel slechts aan een bedrag van 275.000 gulden komt. Waaropi niet gezamenlijk een nieuwe taxateur aanwijzen of nog beter, een prijs uit-onderhandelen, waardoor wel betaalbare woningen voor ouderen aangeboden kunnen worden. De provincie hoeft qua opbrengst toch niet het onderste uit de kan te halen?" Eveleens spreekt over een 'dubbel pijnlijke gang van zaken' gelet op de belangen van bewoners en perso neel, wanneer - tegen de uitdrukke lijke bedoeling in - het woonzorg centrum niet op tijd klaar is. Hij heeft uit uitlatingen van gedeputeer de Dijkwel begrepen, dat er in de komende jaren gunstige financiële perspectieven voor de ouderenzorg zijn. Ondanks een toezegging in de sta-' tencommissie welzijn, dat er voor de verkiezingen van 8 maart informatie zou volgen, hebben Eveleens en zijn collega's echter niet in die vreugde kunnen delen noch de juistheid daarvan kunnen controleren. "Als de vooruitzichten inderdaad positief zijn, wat betekenen die meerjaren cijfers dan voor de sluiting van Sint Maartenshof en de bouw van het woonzorgcentrum?", aldus het PvdA-statenlid Eveleens in schrifte lijke vragen aan g.s. Patiëntenplatform. Het patiënten consumentenplatform Zeeland heeft een nieuwe brochure uitgebracht met adressen van organisaties die zijn aangesloten bij het platform. De brochure is te bestellen bij het plat form of het informatie- en klachten bureau gezondheidszorg te Goes. Al eerder stelde de gedeputeerde (die tevens voorzitter is van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland) voor om dit gebied aan te pakken. Dat gebeurde gelijk met de ruilverkaveling. Het waterschap had wel oren naar het plan, maar de gemeente niet. "Ik wil nogmaals mijn bereidheid uitspreken om na west- en oost-Zeeuws-Vlaanderen ook op Tholen aan een gebiedsge richte aanpak van de verkeersveilig heid mee te werken", zei Hennekeij gisterenavond op een verkiezings bijeenkomst in Sint-Annaland. Hij liet zien dat Tholen omgerekend per 100.000 inwoners zo'n 16 doden per jaar heeft bij verkeersongelukken. Het statengezelschap bracht giste renmiddag eerst een bezoek aan bakkerij Van der Est in Sint-Philips- land. Daarna werd het gedeelte van de provinciale weg tussen Stavenis se en Sint-Maartensdijk bekeken waar nog geen fietspad ligt. De VVD wil, volgens Hennekeij, dat het ontbrekende fietspad wordt opgenomen in het lijstje van wegen die met spoed moeten worden ver beterd of aangelegd. In Poortvliet dronken de VVD'ers een kop koffie terwijl ze, samen met de politie, op een meter de snelheid van het passe rende verkeer in de gaten hielden. Vervolgens ging de reis naar de stoplichten bij de Reimerswaalse- weg. De WD vindt het fietspad dat hier - parallel aan de autoweg - naar de Eeweg loopt, onlogisch en noemt de situatie bij Molenvliet 'gevaar lijk'. Rond half vijf arriveerde het gezelschap in Oud-Vossemeer waar de verkeerssituatie Onder de Molen werd bekeken. Thools statenlid mevr. H.A. Polder man-Martin wees erop dat er ook contacten zijn met de Brabantse VVD'ers. "Over gezamenlijke belangen zoals de veiligheid op de Tholenseweg waar veel Thoolse schoolkinderen elke dag over fiet sen. Daar moet zeker aan gewerkt worden", zei het statenlid. "Een ander gezamenlijk streven is het tot stand komen van de ontbrekende schakel in de weg tussen Antwerpen en Rotterdam: de Zoomweg-noord. Deze zal de economische ontwikke ling en werkgelegenheid in Tholen en Reimerswaal bevorderen." De Thoolse werd ook gevraagd hoe het bevorderen van werkgelegen heid en het milieubeleid in het pro gramma van de VVD te combineren zijn. "Door steeds een evenwicht te zoe ken tussen de economische belan gen en die van het milieu", was het antwoord van mevr. Polderman. "Een nieuwe fabriek of uitbreiding van een bestaande levert werk op. Daarnaast hoort die fabriek te vol doen aan de wettelijke milieu-eisen. Natuurlijk zijn wij voor schoon en groen, maar niet als dat gepaard gaat met werkloosheid. De VVD ziet een gezonde economie als basis voor een goed milieubeleid." Volgens het Thoolse statenlid biedt een gezonde economie de kans om problemen zoals verontreiniging van bodems en grote hoeveelheden afval op te lossen. Als voorbeeld van duurzame oplossingen wees mevr. Polderman op de Vest in Tho len. "Deze is schoongemaakt, er zijn overstorten aangelegd om vervui ling te voorkomen en natuurvriende lijke oevers voor de natuurlijke rei niging." Statenlid mevr. C. Koster maakte duidelijk dat de VVD er voorstander van is dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. "We wil len naar een ouderenzorg toe waarin de mensen zolang mogelijk in hun eigen huis kunnen blijven, want dat willen ze het liefst", zei mevr. Kos ter. "Maar dan zullen we het wel anders moeten doen. Achteraf gezien hadden we eerst uitgewerkte voorstellen van het nieuwe beleid moeten hebben, want de initiatieven komen wat te traag op gang. De kor ting door het rijk kwam er echter wel aan. Als nieuwe initiatieven denken we aan woon-zorgcomplexen, zorgcen tra en thuiszorg. Natuurlijk vinden wij dat iedereen die zorg behoeft, dat zo dicht mogelijk bij zijn woon plaats moet kunnen krijgen zodat familie, vrienden en kennissen gemakkelijk eens op bezoek kunnen komen." WD-statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin bij de werkzaamheden aan de bochtverbetering bij Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11