T. van Reijsel pept bouwvakkers op voor acties na cao-conflict Elisa mode in de Kaaistraat Bouwprijs voor Sint-Philipslander Troost bij TROS in Deadline t.v. Sanitair en tegels van niveau OQDElflElBI QQI imabo De beste...! Zangavond in Tholen is succesvol Vermandere filosofeert en bezingt het leven Vier jubilarissen bij bouwbond CNV te Sint-Philipsland Arbeidsbureau voorziet groei werkloosheid in Zeeland Donderdag 23 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het CNV gaat actie voeren. Het vastgelopen cao-over leg in de bouwnijverheid was ook op de jaarvergade ring van de CNV-afdeling Sint-Philipsland het hoofd onderwerp. Districtsbe stuurder T. van Reijsel kwam in dorpshuis de Wimpel uitleg geven over de standpunten van CNV en werkgevers. Vut omlaag Flexibel Uitzendkrachten Droevig Huldigingen Hydrauliekkoppelingen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Vrijdagmorgen om negen uur opent Elisa mode in de Kaaistraat te St. Maartensdijk haar deuren. Een al lang bestaande wens van. mevr. E. Pipping-Vermaas gaat daar mee in vervulling. "Al vijfjaar zijn we bezig met plannen om een eigen bedrijf te beginnen. We hebben aan een schilderszaak gedacht omdat mijn man schilder is, maar die zijn er voldoende in St. Maartensdijk. Toen leken we een tabakswinkel te kunnen overnemen, maar uiteinde lijk is het een kledingzaak geworden." VAJV ERJflflL E'ec,r°- Jan Ligtendag is Zeeuwse winnaar Metselaar J. Ligtendag uit Sint-Philipsland heeft onlangs de bouwprijs voor de provincie Zeeland gekregen. Dat gebeurde tijdens de opening van de bouwbeurs in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Bijzonder Erkenning Leo Troost uit Sint-Maartensdijk lag vrijdagmiddag half op een tafel in een villa te Hilversum, onder de frambo- zensiroop. Hij was vermoord en werd in brand gestoken. De siroop moest de rose diesel weergeven die over hem heen was gegoten. Een lugubere scene voor het televie- programma Deadline van de TROS. Daar kun je op bouwen E SCHELDE De bonden en werkgevers staan in het, inmiddels afgebroken, cao- overleg lijnrecht tegenover elkaar. "Ze breken onze sociale voorzienin gen steeds verder af', was een klacht die veel van de ongeveer 30 aanwe zigen uitten. Van Reijsel ging wat dieper in op de verschillen in eisen die beide partijen hebben en riep de aanwezigen op ook anderen te sti muleren om mee te doen aan acties voor een betere cao. De werkgevers willen de minimum leeftijd voor de vut verhogen (nu staat die nog op 57 jaar). Verder moet de vut-uitkering omlaag van 600 procent (zes keer een jaarloon) naar 325 procent. Het CNV vindt dat onaanvaardbaar. De leeftijds grens moet blijven zoals die is. De bond wil eventueel wel inleveren op de vut-uitkering. "We zien dat dit noodzakelijk is om deze voorzie ning betaalbaar te houden", zei Van Reijsel. "Maar lager dan 375 procent willen we niet gaan." De werkgevers willen wel een vut-regeling afspre ken, maar slechts voor een periode van vijf jaar. De bonden zouden lie ver een langdurige afspraak maken. "Wij zien dit als een teken dat de werkgevers over een tijdje helemaal van de vut afwillen", zei Van Reij sel. De werkgevers hebben nu voor gesteld om voor de vut vijf jaar lang vijf roostervrije dagen in te leveren en de premie te verlagen van 6,6 naar zes procent. Werknemer en - gever zouden dan elk drie procent moeten betalen. De bond wil echter de premie verhogen naar acht pro cent waarbij elke partij de helft betaalt. Daarbij komt nog eens dat de werkgevers bij wijziging van de vut-uitkering geen overgangsrege ling willen. "Dus zijn degenen die nu net tegen de vut-gerechtigde leef tijd aan zitten er de dupe van", zei Van Reijsel. Een woord dat veel in het cao-over leg wordt genoemd, is flexibilise ring. Dat wil zeggen dat de werkge vers willen dat er voor overuren (inclusief de nachtelijke uren en de zaterdag) geen toeslag meer wordt gegeven. Dus dat men voor deze extra tijd gewoon een uurloon krijgt. Momenteel wordt een overuur betaald met een toeslag van 125 of 150 en in het weekend 200 procent. Veel bouwvakkers zijn bang dat het De drie jubilarissen van de hout- en bopwbond CNV te Sint-Philipsland werden samen met hun echtgenotes in het zonnetje gezet. Van links naar rechts: I.L. Bolier en mevr. K.J. Bolier, G.L. Quist en mevr. D.L. Quist, C.L. Verstrate en mevr. J.W. Verstrate. gevolg van de afschaffing van deze toeslag ook meer en ongunstigere overuren zal betekenen. "Ze willen gewoon dat de bouwvakkers zes dagen per week, 24 uur per dag beschikbaar zijn voor het werk", zei Van Reijsel. "En dat moeten we niet pikken." Van Reijsel had uitgere kend dat in de bouw per jaar voor 3400 full-time banen aan overuren gemaakt wordt. "Dat betekent dat er, als we kunnen afspreken om de overuren te beperken, zo'n 3400 mensen aan een baan geholpen kun nen worden", zei de CNV-bestuur- der. "Dat betekent weer een stukje verlichting van de ww en dus zal de premie zowel voor werkgevers als - nemers omlaag gaan. Het levert dus alleen maar geld op en het maakt een hoop mensen gelukkig." Een andere klacht die op de verga dering veel naar voren werd gebracht, ging over de toename van buitenlandse (en met name Belgi sche) arbeiders en uitzendkrachten die bereid zijn voor lagere lonen en onder slechtere omstandigheden te werken. Via ingewikkelde construc ties worden buitenlandse mensen uitgeleend aan bedrijven in Neder land. Zo vallen ze niet onder de cao van de betreffende bedrijfstak in Nederland, maar onder die van hun eigen land. "Als wij met slecht weer in de keet zitten, staan zij nog in de bouwput", zei één van de aanwezi gen. Er werd ook geklaagd over de afname van deskundige bouwvak kers. Door ondermeer uitzendkrach ten in te zetten, worden bouwvak kers opgescheept met mensen die het vak niet of nauwelijks kennen. "En toch verwachten ze dat je hen op sleeptouw neemt en net zoveel werk doet als drie professionele krach ten", klaagde een andere CNV'er. Van Reijsel wees erop dat in de bouw nog steeds een uitzendverbod geldt. "De afspraak is dat er geen uitzendkrachten mogen worden aan genomen", dus als dat wel gebeurt, kunnen werkgevers daar behoorlijk veel last mee krijgen." Toch moest ook de districtsbestuurder toegeven, dat er veel gerommeld wordt. "Dat is ook precies wat de werkgevers wil len", zei Van Reijsel. "Daarom wil len ze ook eigenlijk het liefst hele maal geen cao. Dat zeggen ze niet zo hard, maar het is wel zo. Dan kun nen ze namelijk alles zelf regelen. En dan wordt de werknemer ontzet tend afhankelijk van zijn baas. Wij willen niet terug naar situaties van 90 jaar geleden toen de werkgever alles bepaalde." De bonden CNV en FNV verklaar den zich overigens deze week bereid om onder strikte voorwaarden mee te werken aan een experiment dat kan leiden tot de opheffing van het uitzendverbod. Het verbod werd in de jaren zeventig ingesteld omdat er toen veel koppelbazen actief waren. Behalve deze zaken, liggen de bon den nog op meer terreinen in de clinch met de werkgevers. Bijvoor beeld over vorstverlet, het opnemen van overuren in vrije tijd en loons verhoging. De werkgevers bieden de komende twee jaar 4,5 procent prijs compensatie en daarbovenop één procent loonsverhoging. "Dat klinkt heel aardig, maar dat is het eigenlijk niet", zei Van Reijsel. "Uit die 5,5 procent moet namelijk alles betaald worden wat de werkgevers willen schrappen of verlagen zoals de vut regeling. De werkgevers hebben gezegd: bonden kies maar. Of de regelingen öf 5,5 procent. Maar dat is helemaal geen keus. Of je nou doodgeschoten wordt of opgehan gen; dood ga je toch. Alleen op de ene manier gaat het wat sneller dan op de andere". Het CNV is inmiddels ook in Zee land begonnen met acties voor een betere cao. Vanavond om kwart voor acht wordt er in motel Goes een informatie- en protestbijeen komst gehouden. "Na zes onderhan delingsronden zijn we niet verder gekomen dan het afspreken van drie roostervrije dagen", zei Van Reijsel die in ferme taal zijn gehoor toe sprak. "Dan moeten we maar tot actie overgaan. Het is droevig dat de werkgevers het zover hebben laten komen. Ik kwam in 1985 bij de hout- en bouwbond en toen werd ik meteen geconfronteerd met een sta king. Vijf jaar later, in 1990, volgde de tweede en nu wellicht wéér een. Dachten de werkgevers: 'Kom, het is al weer vijf jaar geleden. Nu kunnen we het wel weer eens proberen'? Dan zullen ze weten met wie ze te maken hebben!" Op de vraag: 'Wat heb je aan het CNV?' ging Van Rei jsel in door te wijzen op de ontwik kelingen in de werkomstandigheden van arbeiders. Hij wees erop wat de bonden hebben bereikt. "In de beginperiode hadden de leden er ook nog eens veel voor over", zei Van Reijsel. "Ze betaalden een uur loon per week aan contributie. Omgerekend zou dat betekenen dat u nu zo'n 80 a 90 gulden zou betalen. Dat is echter veel minder; ongeveer twintig gulden. En ook nu is de bond nodig om te voorkomen dat we terugzakken naar de omstandighe den van 90 jaar geleden." Behalve de strubbelingen rond de cao-onderhandelingen, waren er op de vergadering echter ook feestelij ke geluiden te horen. Metselaar en CNV-penningmeester Jan Ligten- dag werd door Van Reijsel in het zonnetje gezet wegens het winnen van de bouwprijs voor Zeeland. Daarnaast vierden vier leden een jubileum. Eén van hen, A. Moer land, kon niet aanwezig zijn en kreeg zijn speldje voor 25 jaar lid maatschap de volgende dag. Drie jubilarissen waren wel aanwezig. Bestuurslid I.L. Bolier kreeg de gouden CN V-speld voor 40 jaar lid maatschap. C.L. Verstrate en G.L. Quist waren 25 jaar lid. Districtsbe stuurder Van Reijsel speldde hen de onderscheidingen op. De echtgenotes kregen een bloeme tje. De secretaris meldde nog dat het ledental momenteel op 120 staat. Na de vergadering bleef een aantal leden nog zitten voor een paar ron den bingo. Het CNV stelt dit jaar zijn leden op Tholen en Sint-Phi lipsland weer in de gelegenheid om hun belastingformulieren in te laten vullen. Dat gebeurt op 20 maart in Meulvliet. Daarvoor moet men zich wel aanmelden bij het regiokantoor te Goes tel. 01100-20310. Ook de FNV helpt zijn leden bij het invullen van het belastingformulier. Mensen die daarvan gebruik willen maken, kunnen zich aanmelden door te bellen met 01666-3445 of 01665-2148. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660-3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Zeeland steekt ongunstig af ten opzichte van Nederland als het gaat om de werkgelegenheid in de komende jaren. Dat blijkt uit de voortgangsrapportage over het soci aal-economisch beleidsplan van de provincie. De Zeeuwse beroepsbe volking bestaat uit ongeveer 147.000 mensen. Daarvan is momenteel zo'n 8,5 procent werk loos. Landelijk is dat 12,3 procent. Daarmee heeft Zeeland een achter stand ingehaald ten opzichte van 1993, want toen lag de werkloosheid in de provincie nog een half procent hoger dan landelijk. Met het inhalen van die achterstand is het positieve gelijk gezegd. Voor de komende tijd verwacht het lande lijk bureau arbeidsvoorziening namelijk een achterblijvende groei van het aantal banen in Zeeland. De gemiddelde jaarlijkse groei tot en met 1999 bedraagt volgens de prog noses voor Zeeland een half procent en landelijk 0,8 procent. Alleen in de sectoren industrie en dienstverle ning zal Zeeland het beter doen dan het landelijk gemiddelde. Het bureau arbeidsvoorziening voor spelt een toename van het aantal banen met 3700. Daarentegen wordt een groei van de beroepsbevolking verwacht met 6800. Als het aantal pendelaars met 200 toeneemt, zoals het bureau arbeidsvoorziening voor ziet, dan komen er tot het jaar 2000 zo'n 2900 werklozen bij. Volgens de prognoses van het bureau arbeidsvoorziening zullen er in de komende vijf jaar 800 banen verdwijnen in de landbouw en visse rij, 400 in de voedingssector en che mie en 300 in de metaalsector. Bij verkeer en vervoer zullen naar ver wachting 300 banen verloren gaan. De grootste groei van de werkgele genheid is te verwachten in de dienstverlening, de handel en bij de overheid. In de afgelopen paar jaren gingen in Zeeland de meeste banen verloren bij de openbare nutsbedrij ven en de industrie. De ondernemersplannen werden tussentijds even op een zijspoor gezet omdat in de Muyepolder eerst een eigen huis werd gebouwd. Toen in de Kaaistraat het Cadeauwinkel tje verhuisde naar de voormalige kapsalon, kwam er een perceel vrij voor Elisa mode. Een knusse winkel met merkkleding voor dames, heren en kinderen. "Ik wil publiek trekken wat momenteel in St. Maartansdijk zijn weg niet kan vinden", vertelt mevr. Pipping. "Beschermde mer ken met vaste prijzen en dat bete kent ook voor de ondernemer een stuk veiligheid. En de consument bieden we bekende merken als Trip per, Levi's 501 (de meest verkochte spijkerbroek), Naf Naf, Animal katoenen kleding uit India en Luc Moël. Die merken kun je op het hele eiland Tholen niet krijgen." Mevr. Pipping zegt al leuke reacties uit de familie- en kennissenkring uit Scherpenisse (de geboorteplaats van haar man) en Stavenisse (haar vori ge woonplaats) gekregen te hebben. Elisa komt van haar voornaam, Eli sabeth. In de grenen inbouwkasten ligt de voorjaars- en zomercollectie al voor een deel klaar. "Terwijl ik nog moet openen, heb ik de winter collectie 1995/96 al moeten inko pen", vertelt de nieuwe winkelier ster. "Dat is een gok, maar met goe de merken heb je een basis. De spij kerbroeken van Levi's 501 moeten gaan lopen als een trein." De collec tie omvat verder truien, blouses, jur ken, bodywarmers, sokken, panty's, oorbellen en broches. De ronde pas kamer, voorzien van een koperen buis met messing ringen en een aparte stof die op diverse plaatsen in de winkel voorkomt, geeft Elisa mode een apart tintje. "Het is alle maal net iets anders", aldus mevr. Pipping, die haar klanten bij hun verjaardag een reductiebon van tien gulden wil schenken. De winkel is maandagmorgen en woensdagmid dag gesloten, maar op de andere werkdagen, alsmede vrijdagavond en zaterdag geopend. Conturrwttn-orgoniMttos «|n h«t Mn» D« Impoct-Mnts van Tachnici i»in de J 'Bette uH de tettr 9oo»u 'deCoosumerieo^cB' vardecernce» Mefmocx i opno Iweelecnmcsimpoc'svstemen I s'ekeo w met .op en seconders oever ui" 1 Ook net Betgoche "Koopkracht*-esne awe sytiemen en j vermekJde oe -veuwe tecnmci tmooc' 510 j aswoatdevoleopvoioe< Oe!echn&fjg»gsüi$ rI r7 RADIO TV Hi-Fi SPECIAALZAAK technisch bureau Molendijk 3-4 St.M.dijk telefoon 01666-2315 Advertentie I.M. De samenzangavond die het comité Musica Sacra organiseerde in de Grote Kerk te Tholen is aangesla gen. Een volle kerk zong mee met de psalmen in de berijming van Da theen. Van deze samenzang zijn opnamen gemaakt. De cd's en muziekcassettes hiervan komen in de loop van april uit. Daarop zijn ook een aantal orgelimprovisaties van de Zierikzeese organist Pieter Heijkoop te horen. Aan het eind van de samenzangavond bestelden de aanwezigen al 300 cd's en cassettes. De opbrengst van de verkoop van de geluidsdragers èn de collecte van de zangavond zijn bestemd voor de stichting vrienden van het gerefor meerd psychiatrisch ziekenhuis te Bosch en Duin (bij Utrecht). De col lecte leverde 2250 gulden op. Ds. Beens opende en sloot de avond en verzorgde een korte meditatie. Men sen die de cd alsnog willen bestellen kunnen contact opnemen met Musi ca Sacra tel. 01134-1565. Het comité houdt dit jaar in Zeeland nog vier samenzangavonden ten behoe ve van noodlijdende instanties. De Vlaamse troubadour Willem Vermandere kan zich verheugen in een grote populariteit. Bij zijn optre den in de Wellevaete te Sint-Anna- land was zaterdag de zaal gevuld. Zo'n tweehonderd mensen, waaron der een flink aantal trouwe fans, luisterden naar zijn optreden. Deze zanger zingt en filosofeert - onder steund door zijn drie begeleiders Freddy Posseniers, Freddy Desmedt en Pol Depoortere - over het leven. Vermandere is ook een verhalenver teller en hij wist het publiek in de Wellevaete te boeien, ontroeren en vermaken. Met zijn liedjes en vertel lingen weet hij emoties los te maken. Zo neemt hij het bijvoor beeld op voor 'de sukkelaars'. Dat deze manier van optreden een goede uitwerking heeft, bleek uit de staan de ovatie die Vermandere in ont vangst nam. De stichting Uit op Tholen, die de Belg naar Sint-Anna- land haalde, kan daarmee terug zien op een geslaagde avond. Ieder jaar kent het sociaal fonds bouwnijverheid de bouwprijs toe. Per provincie wordt dan één persoon of bedrijf uitgekozen die zich ver dienstelijk gemaakt heeft voor de bouwsector. Meestal gaat het hierbij om architecten, projectontwikke laars of hoofdaannemers. Maar deze keer besloot het comité dat de prij zen toekent, om het eens anders te doen. Besloten werd om uit elke provincie een 'gewone' bouwvakker in het zonnetje te zetten. Zij zijn per slot van rekening degenen die wat de architecten en tekenaars op papier zetten, daadwerkelijk moeten bou wen. Via ondermeer de vakbondsbe stuurders werd gezocht naar kandi daten. Districtsbestuurder T. van Reijsel, kreeg die taak voor Zeeland. "Ik dacht meteen aan Jan Ligtendag. En dat om een aantal redenen", zegt Van Reijsel. "Ten eerste is Ligten dag al heel lang werkzaam als plaat selijk vertegenwoordiger voor het sociaal fonds en ook is hij al 28 jaar penningmeester van de CNV-afde ling Sint-Philipsland. Maar wat bovendien bijzonder is, is dat Lig tendag met zijn 56 jaren nog steeds als metselaar werkzaam is. Dat komt niet vaak voor. De meeste bouwvak kers zitten op die leeftijd al in de wao. Mede daarom heb ik dus Jan Ligtendag voorgedragen voor de bouwprijs." Het bleef niet bij een voordracht. Ligtendag kreeg hem ook werkelijk. Minister mevr. M. de Boer - van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer - overhandig de persoonlijk de prijs aan de win naars. "Ik vind het best bijzonder dat er nu eens voor een gewone bouw vakker is gekozen", vertelt een trot se Ligtendag. "Het zijn altijd de hoge pieten die de prijs krijgen. Dit betekent toch een stukje waardering voor ons werk". Ligtendag werd vrijdagavond gehul digd op de jaarvergadering van de afdeling Sint-Philipsland van het CNV. Metselaar J. Ligtendag uit Sint-Philipsland met zijn bouwprijs. Troost speelt het slachtoffer Hilko op hem geschoten. "Dat lukte pas na Medema uit Den Andel die in 1989 om het leven komt. Door brand in zijn woning, zo wordt aangenomen. Maar in 1994 doet zijn vrouw aan gifte van moord. Haar vriend, de Duitser Peter K. zou Medema heb ben doodgeschoten. Het slachtoffer wordt opgegraven en inderdaad wordt er een kogel in de schedel gevonden. De zaak wordt opnieuw geopend. Vrijdag werd de moordaanslag nagespeeld. "De zaak dient over een aantal weken in hoger beroep. De reconstructie zal gebruikt worden voor de rechtszaak," vertelt Troost die opgeroepen werd om aan het programma mee te doen. Troost staat bij verschillende bureaus ingeschreven om bijvoor beeld als figurant op te treden in (reclame)spotjes. Dit keer werd Troost gevraagd om het slachtoffer te spelen in het drama dat in het TRÓS-dossier de titel 'Opgegraven lijk' kreeg. Troost moest aan een tafel zitten puzzelen. Met zijn rug naar het raam. Met een speciaal pis tool werd van buiten door het raam een paar keer. Op het laatst werd ik dan zogenaamd in brand gestoken. Daar gebruiken ze een soort kit voor dat ze op het tafelkleed smeerden. Dat brandt vanzelf op zonder dat de rest vlam vat. Met de camera erop gericht lijkt het alsof je volop in brand staat." Troost had niet verwacht dat hij eens zou worden uitgekozen voor deze rol. "Maar ze vonden dat ik als twee druppels water leek op het slacht offer." De opnamen voor de luttele minuten film in Deadline duurden lang. Die zouden van kwart over zeven tot half elf duren maar een en ander liep uit tot half twee 's nachts. De crew bestond uit zes mensen waarvan er een belast is met speciale effecten. Zo werd er onder meer gebruik gemaakt van een rookmachine. Behalve Troost was er ook een figu rant die de dader speelde en de vriendin. Bovendien speelde een hond ook een rol in de reconstructie. De reconstructie wordt vrijdag 24 februari of vrijdag 3 maart uitgezon den. VNAMISCHE GROEP OUWMATERIALEN Geef Uw badkamer de extra ruimte die het verdient. Want als U al het moois bij Vriens-de Schelde heeft gezien waaronder Sphinx, Mosa en Villeroy en Boch gaat er een wereld van mogelijkheden voor U open. Als U dan ook nog Uw wensen en ideëen laat com bineren met de kennis van Marian Wierckx of Bram Smits dan kunt u met recht "baden in weelde". SHOWROOM BOUWMATERIALEN Geopend Di. t/m Do.: 09.00 -18.00 uur Geopend Ma. t/m Vr.: 07.30 - 17.30 uur Vrijdag 09.00 - 21.00 - Zaterdag 09.00 17.00 uur Zaterdag 06.00 -12.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom - Tel. 01640-71500 de Kaaistraat in St. Maartensdijk. Mevr. Pipping-Vermaas in haar nieuwe modezaak aan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9