Statenvergadering Milieuzorgen Wit, groen en bruin glas apart Tholenaar spaart veel oud papier Bezwaar maken Blind of slechtziend Open dag succesvol m Inzameling kca werkplaats Scherpenisse Donderdag 23 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 7 fl I I I^L I informatierubriek van Vrijdag 24 februari vergaderen Provinciale Staten (PS). Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune en vanaf die plek de debatten volgen. Wanneer 8 Maart zijn er verkiezin gen voor Provinciale Sta ten. Om ook blinden en slechtzienden goed te in formeren is er een cas settebandje gemaakt waarop alle namen van politieke groeperingen en hun kandidaten staan ver meld. Het cassettebandje is vanaf 1 maart verkrijg baar bij de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid tel. 01100-49290, en bij de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slechtzienden, tel. 01184- 15322. Bestuurlijk overleg Financiering Landinrichting >v m Uw partner voor uw huwelijksdag VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS h III H I I Abdy Nieuws is de Abdijpr"" z"m Nieuwst Vorig jaar is de Algemene wet be stuursrecht (Awb) ingegaan: re gels voor de relatie tussen de overheid en de burgers, dus ook tussen de provincie Zeeland en haar inwoners. De wet regelt on der meer hoe men bezwaar kan maken tegen besluiten van de pro vincie waarbij sprake is van een persoonlijk belang. Bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. 01180 - 31400, is een folder beschikbaar die gaat over 'wanneer' en 'hoe' men bezwaar kan maken bij de provincie Zeeland. Als u het niet eens bent met een besluit van de provincie waarbij u rechtstreeks bent betrokken, kunt u daartegen in de meeste gevallen bezwaar maken bij hetzelfde be stuursorgaan dat de beslissing nam. Het gaat dan om een schrif telijke beslissing van Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten of de Commissaris van de Koningin. Die beslissing kan bijvoorbeeld gaan over het verlenen, intrekken of weigeren van vergunningen, ontheffingen van subsidies, maar ook over plannen of maatregelen. Om bezwaar te kunnen maken hoeft een besluit niet persoon lijk tot u te zijn gericht, maar het moet wel betrekking heb ben op u. In de meeste gevallen kan ook be zwaar worden gemaakt tegen de schriftelijke weigering van de pro vincie om een besluit te nemen of tegen het niet op tijd beslissen. Ook zijn er gevallen waarin geen bezwaar kan worden gemaakt. Bij voorbeeld als: - het besluit nog niet definitief is genomen, of nog moet worden goedgekeurd; - het besluit gaat over de voorbe reidingsprocedure van een be sluit; - het besluit van de provincie be trekking heeft op al dan niet goedkeuren van besluiten van anderen, zoals gemeenten en waterschappen; - het besluit is genomen naar aanleiding van een bezwaar of beroepschrift; - aan het besluit een zogenaam de 'uitgebreide openbare voor bereidingsprocedure' is vooraf gegaan (een inspraakprocedure volgens de Awb). Aan het eind van ieder besluit ver meldt de provincie trouwens of u bezwaar kunt maken, bij wie u dat moet doen en binnen welke ter mijn. De folder gaat verder in op de ma nier van bezwaarmaken, de be handeling van het bezwaarschrift en de beslissing. Verbaasd nam J. Snaterse don derdagmorgen op de Eendrachts weg in Tholen een 18-delig glas servies in ontvangst uit handen van wethouder J. van der Jagt. De Tholenaar was de eerste die twee groene flessen deponeerde in de nieuwe glasbak. "Gisteren heb ik ook flessen gebracht en toen ston den ze er al", verklaarde Snaterse zijn verwondering. Maar donder dag was het officiële moment geprikt door de gemeente en glas inzamelaar Maltha. De heer Mie- remet van dit bedrijf bood het glasservies aan. Op heel Tholen zijn inmiddels de vertrouwde groene glasbakken vervangen door witte. En die hebben afzon derlijke openingen voor wit, groen en bruin glas. Over een Zaterdag kan men van acht tot twaalf uur 's morgens klein che misch afval (kca), afgewerkte olie, huishoudelijk afval, grof vuil, steen puin en tuinafval inleveren op de gemeentewerkplaats te Scherpenis se. Naast deze kwartaalinzameling kan men elke woensdagmorgen kca inleveren. De statenvergadering begint om 10.00 uur en vindt plaats in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Op een aantal ingekomen stukken na is de bijeenkomst geheel gewijd aan de Westerschelde Oeververbinding (WOV). Gedeputeerde Staten zijn 8 fe bruari afgereisd naar Den Haag om met de minister van verkeer en waterstaat, mw. A. Jorritsma-Lebbink, verder te praten over het eindontwerp en de financiering en exploita tie van de WOV. Het is aan de statenleden om de uitkomsten van dit overleg goed- of af te keuren. Als PS accoord gaan met de uit komsten van het overleg wordt er verder gewerkt aan de WOV. Voor de periode tot 1 juli is er dan een voorbereidingskrediet nodig van 550.000,-. Om de kosten van de WOV helemaal te kunnen afdek ken, stellen GS voor de opcenten voor de motorrijtuigen te verho gen. Die verhoging moet dan in gaan per 1 april 1995. Om ook deze twee voorstellen te kunnen uitvoeren, hebben GS de instem ming nodig van de statenleden. De minister en het dagelijks pro week of drie zullen ze ook in Sint- Philipsland en Anna Jacobapol- der staan. Het op kleur gescheiden inzame len van glas heeft ermee te maken, dat het witte glas apart gehouden moet worden om er opnieuw wit glas van te kunnen maken. Als alle soorten glas door elkaar zitten, kan er alleen nog groen - en in mindere mate bruin - glas van gemaakt worden. Maar de glasindustrie zit aan het plafond wat de afname van dat 'bonte' glas betreft. Alleen door wit glas te produce ren, kan nog meer hergebruikt glas worden afgezet. Glas kan onbeperkt opnieuw gebruikt wor den. Sinds de glasbakken er staan, is de Maandag begint voor de vuilnisop haaldienst het zomerschema. Dat betekent dat het legen van contai ners een half uur eerder begint, namelijk om half acht. Zaterdag wordt er al vanaf acht uur vuilnis opgehaald in Stavenisse en Scherpe nisse. Cabaret. Cabaretgroep De Kuil brengt morgen, vrijdagavond, om acht uur in het dorpshuis te Waarde haar programma 'Lekker als je niet weet wat er in zit'. Kaarten zijn ondermeer verkrijgbaar op het VVV-kantoor te Sint-Maartensdijk. vinciebestuur zeggen er vertrou wen in te hebben dat de laatste hindernissen rond de zomer kun nen zijn weggenomen. Het werk wordt uitgevoerd voor een vaste prijs, inclusief de finan ciering van de bouw: 1.254 mil joen gulden. Dat is veertig miljoen gulden meer dan de eerdere aan bieding. Dat komt omdat onder de Zuid Bevelandse oever veel puin ligt waardoor de tunnel moet wor den verlegd en 250 meter langer wordt. De loon- en prijsstijgingen zijn afgekocht en de bouw- en boorrisico's zijn voor rekening van de aannemer. Een uitzondering wordt gemaakt voor natuurram hoeveelheid ingezameld glas op Tholen steeds gestegen. In 1993 werd 371 ton bijeen gebracht. Maar vorig jaar daalde dat naar 325 ton. Het produceren van dunner glas voor flessen kan daar volgens de inzamelaar slechts gedeeltelijk een verklaring voor zijn. Er wordt dus minder glas door de mensen ingeleverd. De nieuwe bakken komen op dezelfde plaatsen te staan als de oude: 15 op Tholen en 3 op Sint- Philipsland. Het zijn combi-bak ken met drie verschillende vak ken, maar zónder gleuf voor plat glas. Op plaatsen waar veel glas wordt ingeleverd, staan twee bakken: één voor groen en bruin, en één In de eerste negen maanden van vorig jaar is op Tholen meer dan een miljoen kilo oud papier ingezameld en op Sint-Philipsland ruim 82.000 kilo. Het betreft oud papier dat via het openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering midden- en noord-Zee land (Olaz) geregistreerd werd. Met gemiddeld bijna 52 kilo per inwoner scoort Tholen hoog, vergeleken met de gemeenten op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Alleen Domburg zit hoger: 67 kilo. Sint- Philipsland zit met 34 kilo per inwo ner aan de lage kant. De inzamelaars op Tholen leverden over de periode januari-september pen. Daarbij wordt er vanuit ge gaan dat het rijk dan zijn verant woordelijkheid neemt. De exploitatierisico's, waarbij de ver- voersprognoses belangrijk zijn, zijn voor rekening van de exploi tant. Als de nu ingediende plannen doorgaan, kunnen per 1 januari 2002 de eerste au to's door de tunnel. Dat is een jaar eerder dan was voorzien. In overleg met de gemeentebestu ren van Borsele en Terneuzen wordt er hard aan getrokken de planologische procedures en aan koop van gronden af te stemmen op een tijdig begin van de bouw. voor wit. Dat is het geval aan de Eendrachtsweg, de Kotterstraat en de Molenvlietsestraat in Tho len en op het Havenplein in Sint- Annaland. "En volgens de chauffeur van de vrachtwagen zit Oud-Vossemeer op de grens, daar wordt altijd veel glas aangebo den", vertelt ambtenaar P. van Zijst van de gemeente. Hij sluit niet uit dat er op termijn ook in Vossemeer twee bakken zullen komen. De bakken worden in de toekomst door een andere vrachtwagen geleegd, omdat de verschillende kleuren daarin weer niet door elkaar mogen komen. De nieuwe wagen heeft scheidings wanden in de bak, waardoor de glassoorten apart gehouden wor den. 1.033.020 kilo aan, die op Sint-Phi lipsland 82.380 kilo. In het hele Olaz-gebied werd 9.636.868 kilo oud papier verzameld. De gemeenten betalen de verenigin gen die oud papier inzamelen een minimale prijs (na aftrek van de Voor de financiering moet nog een oplossing worden gevonden voor de laatste 100 miljoen gulden. Daarvoor is verder overleg met de bouwmaatschappij nodig. Behalve met de prijs voor de bouw moet rekening worden ge houden met bijkomende kosten: bouwrente, aankoop gronden, le ges voor vegunningen, toezicht op de bouw en een post onvoorzien. Alles bij elkaar ziet het er naar uit dat er een financiering nodig is van 1.700 miljoen gulden. Om de bijdrage van de provincie rond te krijgen gaan de provincia le opcenten op de motorrijtuigen belasting met 7 opcenten om hoog. Met deze verhoging is reke ning gehouden met de kosten die zijn gemoeid met de inpassing van de WOV in het landschap. Overleg met de gemeente Borsele heeft er toe geleid dat het tracé van de WOV ter hoogte van de Staartsche Nol is aangepast. De aansluiting van de weg op Zuid Be veland doorsnijdt landbouwperce- len, wegen en waterlopen. Van daar dat de minister van landbouw, natuurbeheer en visse rij is gevraagd om een zogeheten aanpassingsinrichting; dat is een middel om de kosten te drukken en nadelige gevolgen op te heffen of te verminderen. Met name de verkaveling voor de landbouwers moet goed worden opgevangen. Ook is er compensatie nodig voor het verlies aan natuur- en land schapswaarden. De agenda van de bij de sta tenvergadering behorende vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. \^~~Pak even uw Izakboekje THOLEN 24 feb. bejaardensoos jaarvergade ring, Ten Anker 14 u. 28 feb. informatiemiddag Anbo over 'ouderen en hun woonwensen' en 'tafeltje dek je', zaal Schuttershof 14 u. 1 mrt. avond borstvoedingsorg. La Leche League, Markt 12 20.15 u. I mrt. verkoping Chr. Geref. vrou wenver. Dorcas, Chr. Geref. kerk 14-17 u. 3 mrt. Zeeuwse avond, Meulvliet 20.15 u. 7 mrt. jaarvergadering Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 15 mrt. avond NCVB over 'gokver slaving', Visnet 19.30 u. 17 mrt. bejaardensoos met bingo, Ten Anker 14 u. 21 mrt. Nelleke van Noordervliet leest voor uit eigen werk, Meulvliet 20.15 u. 21 mrt. bijeenkomst Anbo over vei ligheid voor ouderen, zaal Schut tershof 14 u. 25 mrt. rommelmarkt Ten Anker 10- 16 u. 26 mrt. viswedstrijd Strijenvissers, Oesterdam 11.30-14.30 u. OUD-VOSSEMEER 4 mrt. receptie 125 jaar Rederijkers kamer Eendracht, Vossenkuil 15 u. 18 mrt. cabaret 'Mag 't wat zachter' van Lenette van Dongen, Vossekuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 23 feb. jaarvergadering Zaadteelt- studieclub, Wellevaete 19.30 u. 24 feb. dropping tafeltennisvereni ging Smash, 19 u. 3 mrt. uitvoering Accelerando 'Barock and Roll', Wellevaete 19.30 u. 9 mrt. regiobijeenkomst plattelands vrouwen, Gouden Leeuw 20 u. II mrt. opvoering 'Wie wordt oma' bij plattelandsvrouwen, Wellevaete. SINT-MAARTENSDIJK 28 feb. projectavond 'landbouw en visserij' Juliana van Stolbergschool 19-21 u. 7 mrt. cursus 'zieke thuis verzorgen' van kruiswerk, Centrum Thuiszorg 19.30-21.30 u. 11 mrt. winterconcert Euterpe, Haestinge 20 u. 15 mrt. jaarvergadering peuterspeel zaal 't Hummeltje 19.30 u. SCHERPENISSE 4 mrt. bekerwedstrijd hengelsport vereniging De Zeebaars, Gorishoek 15.30-18.30 u. containerhuur) per kilo. Voor Tho len is dat een stuiver. Het Olaz heeft een contract afgesloten met de ver werkers van oud papier, waarin een basisprijs van 6V2 cent gegarandeerd wordt. Omdat in de loop van vorig jaar de opbrengsten boven de ver werkingskosten kwamen te liggen, is aan de inzamelaars over de eerste zes maanden twee cent per kilo extra uitbetaald. Besloten is dat het Olaz aan de gemeenten per kwartaal maximaal zeven cent per kilo subsi- diekosten vergoedt, 'zolang de opbrengst van het oud papier hoger uitvalt dan de afdrachten aan vereni gingen. De open dag van de provincie Zeeland is naar schatting be zocht door 5000 tot 6000 mensen. Ongeveer 1000 mensen maakten gebruik van het gra tis vervoer met pendelbussen naar Middelburg. Eenmaal op het Abdijplein kon den bezoekers kiezen uit di verse mogelijkheden. Grote publiekstrekkers waren de statenzaal en het provinciehuis waar men de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten kon bezoe ken. Ondanks het massale bezoek wa ren er nergens opstoppingen. Van tevoren was gezorgd voor route ringen die het geheel in goede ba nen hebben geleid. De EHBO hoefde slechts eenmaal in actie te komen voor een jonge tje dat zich had bezeerd op een springkussen. De kinderopvang bleek in een gro te behoefte te voorzien. Van het totaal aantal bezoekers bezochten ongeveer 900 perso nen het gebouw van de directie Milieu en Waterstaat aan het Groe ne Woud; 400 mensen gingen naar het gebouw van VMC Zee land. Wie geïnteresseerd is in het WOV- debat hoeft niet persé naar Mid delburg te komen om de reacties van de verschillende fracties en het dagelijks provinciebestuur te vernemen. Wie vanaf 10.00 uur de radio afstemt op Omroep Zee land krijgt alles letterlijk te horen; de omroep zendt het debat live uit. 18 mrt. bekerwedstrijd De Zeebaars, Gorishoek 14.30-17.30 u. 20 mrt. avond gezamenlijke afdelin gen plattelandsvrouwen over textiel, Holland Huis 20 u. POORTVLIET 24 feb. SGP-verkiezingsbijeen- komst, 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. 28 feb. ledenvergadering gymver eniging Excelsior, café Centrum 20 u. 4 mrt. zangavond van Comt nu met Sangh uit St.Philipsland met solist Karei Bogerd, Ned. Herv. kerk 19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 23 feb. muzikale avond plattelands vrouwen, De Wimpel 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m 26 feb. driedimensionale objec ten M.J. Joossen, Markiezenhof, t/m 11 maart fototentoonstelling 'Vastenavond vastgelegd, Markie zenhof. 25 feb. vastenavend en intocht prins, NS-station 15.33 u. 26 t/m 28 feb. vastenavend. 4 mrt. ruilbeurs 'de Verzamelaar', café De Blauwe Hand 14-17 u. 5 mrt. recital Jeanette de Boer en Edward Witsenburg, Markiezenhof 12 u. 9 mrt. solotoneel Mieke van Oost veen, Gideons Bende 14 u. 10 mrt. cabaret 'Van Merwijk legt het nog één keer uit' van Jeroen van Merwijk, De Maagd 20.15 u. 11 mrt. theaterconcert van Hans Visser friends met o.a. oud-Tho- lenaar Martin Fondse, De Maagd 20.15 u. 12 mrt. orgelconcert Reitze Smits, Gertrudiskerk 16 u. 18 mrt. Gertrudistocht (wandelen), start Paviljoen Rozenoord vanaf 7 u. 19 mrt. koffieconcert Landini Con sort, Markiezenhof 12 u. 25 mrt. uitvoering Smalstadsman- nenkoor en Toonkunstkoor Bergen op Zoom (voorheen COV), Gertru diskerk 20.30 u. 30 mrt. familie-dansvoorstelling 'Porgy Bess' van Opus One, De Maagd 20.15 u. 31 mrt. cabaretprogramma van Her man Finkers, De Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++ ROXY 1: Dumb Dumber - do 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 en 20 u. ROXY 2: The River Wild - vr 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 u., wo 20 u. Forrest Gump - do-20 u., vr 18.30 u. De Leeuwekoning - zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Pulp Fiction - do en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 20 u. Junior - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14u. CINEMACTUEEL 2: Disclosure - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14,16.15en 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Lion King - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo en wo 14 en 20 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Xv! 8885 SgPs Mensen maken de wereld wat het is: vervuiling van rivieren, kappen van woud, zwerfvuil, overvangen van vis, bedreiging van dieren. Wat doen wij het fout! Kijk om u heen, aan onze blauwe planeet, maar vraag niet wie wint! Bescherm de natuur! Geen oorlog! Luister naar die kreet "Een beter milieu begint..."! Blijft de regen lang zuur? Let even op ons eiland Tholen. Tekens van onzorgvuldigheid, rommel rond de glasbak, poep-op-de-stoep. Verantwoordelijkheid aanbevolen! Geen vuil in de bosjes kwijt! Kan het niet in een zak? Komt een goed eind aan dit verhaal? Wordt het hoe het moet? Het ligt aan ons allen. Zelfveranderen. Kijk naar ons Maas en Waal! Let op wat men doet! Gaan wij staan of vallen? Mevr. P.A.S. Kubista Kreeftenstraat 3 Tholen. Wethouder J. van der Jagt plaatst met behulp van een kraan de nieuwe glasbakken aan de Eendrachtsweg in Tholen. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640-34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/'s avonds op afspraak Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7