'Een koor moet als een peloton soldaten lekker strak marcheren' Als ik een uur bij iemand ben, dan weet ik of het klikt of niet J- Wesdorp 25 jaar dirigent bij VZOS Sint-Philipsland Jubilerende dirigent eet met stemvork Meer peuters in Thoolse speelzalen Gynaecoloog is overleden Standhouders in de veiling Mevrouw Boogaart uit Oud-Vossemeer kwart eeuw gezinshulp Dienstverlening voor diefstallen Verslaafde op dievenpad 16 maanden cel in Donderdag 23 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 dirigent van de zangvereniging Vooruitgang zij ons Stre ven (VZOS) uit Sint-Philipsland. Het komt zelden voor dat een dirigent het zo lang bij één koor uithoudt. Wes dorp noemt het 'liefde voor de zangkunst'. Die passie houdt hem in de ban van het dirigeren. Niet thuis Uren voor de spiegel Veeleisend Geen andere koren Gevoel inleggen Praten Niet zonder muziek Onverstaanbaar 'Je maakt leuke en minder leuke dingen mee. Maar als ik een uur bij iemand in huis ben, weet ik of het klikt of niet." Mevrouw P. Boogaart-Timmermans uit Oud-Vossemeer werkte al bij heel wat mensen. Ze is 25 jaar met hart en ziel gezinshelpster. Een jubi leum dat de stichting thuis zorg op Tholen nog niet eerder meemaakte. Werkbespreking Sappelen Muizen Fleuriger Gewaardeerd J. Wesdorp - hier voor de molen in zijn woonplaats Sint-Annaland -is al 25 jaar de strenge, maar bezielende dirigent van VZOS te Sint-Phi lipsland. Vroeger werd er al veel gezongen in het ouderlijk huis van Wesdorp te Stavenisse. Vader speelde op het orgel en de gezinsleden zongen erbij. Op 9-jarige leeftijd ging Jan Wesdorp trompet spelen bij de muziekvereniging Oefening baart Kunst (OBK) te Stavenisse. In 1962 verhuisde hij naar Scherpenisse en een jaar later werd hij daar als tenor lid van het koor van de Hervormde Gemeente dat onder leidingstond van A. Riedijk. In 1964 versterkte hij ook VZOS te Sint-Philipsland. Het oude Smalstads mannenkoor kwam een tijdje stil te liggen en werd door I. Riedijk weer opgepakt als dubbelkwartet waarin ook Wes dorp zong. Het groeide uit tot zo'n 15 leden en later werd Wesdorp diri gent van het Smalstads mannenkoor en dat is nog steeds zo. In 1968 - vier jaar nadat hij lid was geworden - werd Wesdorp dirigent van het kerkkoor te Scherpenisse. Eind 1969 ging hij ook de dirigeerstok zwaaien over VZOS te Sint-Philips land, wat hij al 25 jaar volhoudt. In zijn drukste periode was de jubilaris dirigent van vier koren: VZOS te Sint-Philipsland, het gelijknamige koor te Sint-Annaland, een kinder koor te Scherpenisse en het kerk koor in diezelfde plaats. Bovendien was hij toen ook nog lid van muziekvereniging Euterpe. "Toen ik pas getrouwd was, ben ik eens drie maanden lang geen enkele avond thuis geweest", vertelt Wesdorp. "Maar dat ging toch niet. Toen heb ik besloten de muziek maar te laten vallen. Zingen vond ik toch leuker." Wesdorp had toen 21 jaar trompet gespeeld. Wesdorp is een zogenaamde 'autodi dact', iemand die zichzelf iets aan leert. Nooit volgde hij een cursus of opleiding tot dirigent. "Toen men in Scherpenisse vroeg of ik dirigent wilde worden van het kerkkoor, heb ik ja gezegd op voor waarde dat ik me er een jaar op mocht voorbereiden", vertelt de Sint-Annalander. "Ik heb toen boe ken gekocht en doorgelezen en urenlang heb ik voor de spiegel staan oefenen. Want het is belang rijk dat de koorleden begrijpen wat je wilt. Je moet het kunnen over brengen." VZOS uit Sint-Philipsland had er heel wat voor over om Wesdorp als dirigent te krijgen. Elke repetitie avond moest hij worden opgehaald, want zelf had hij geen auto. "Dan moesten we bij Oud-Vossemeer met het pontje over. Dat voer tot half acht. Soms was het op mijn horloge nog een paar minuten voor half acht, maar de veerman had blijkbaar niet zoveel souplesse en wilde niet meer overvaren. Dan moesten we via Steenbergen terug", herinnert Wes dorp zich. De Sint-Annalandse dirigent is geen gemakkelijke man en hij weet dat veel koorleden hem als 'streng' zul len aanduiden. "Nu ben ik wel wat milder geworden, maar vroeger was ik zeker niet de gemakkelijkste en nog steeds sta ik wat kort in de kar. Dat is toch wel een slechte eigen schap van mezelf', geeft Wesdorp toe. "Het kwam dan natuurlijk wel eens voor dat er fricties waren. Ik heb wel eens een lid weggestuurd en ook zelf ben ik wel eens opgestapt, maar dat ben ik ook snel weer verge ten. Zoiets moet kunnen, vind ik. Bovendien heb ik het nooit op de persoon gemunt. Het was de liefde voor de zang die het bij ons uitein delijk won van de eventuele botsin gen die er zijn geweest." Wesdorp is iemand die niet graag de weg van de minste weerstand kiest. "Daar ben ik gewoon de man niet naar. Als er problemen waren bij het Smalstads mannenkoor of bij VZOS, had ik ermee kunnen stoppen, maar dat doe ik niet. Dan ben ik er juist." De dirigent eist behoorlijk veel van zijn zangers. Hij is een perfectionist. "Maar niet op het ziekelijke af hoor", zegt hij. "Het moet echter wel goed zijn. Zo erger ik me bijvoor beeld aan nonchalance tijdens de repetities. Als er iemand staat te geeuwen, sla ik gerust af. Dat kan echt niet. Geeuwen is een teken dat je er niet bij bent." Ook het uitge breid instuderen van de partijen is niets voor Wesdorp. "Als ik een nieuw stuk uitdeel, dan zingen we dat meteen vierstemmig van voor tot achter. En dan gaat er natuurlijk nog heel wat fout en er moet worden geschaafd, maar dat werken we wel bij. Als je één voor één de partijen in moet gaan studeren, hebben de anderen een hele poos niets te doen. Dat is zonde van de tijd", zegt Wes dorp, die toegeeft af en toe wel eens wat cru uit de hoek te komen. "Je moet het als dirigent toch een beetje overdrijven, want de leden pikken er maar een deel van op." Het is niet zo snel goed voor de jubi lerende dirigent. Dat vindt hij niet alleen van zichzelf, maar ook van zijn koren en andere zangverenigin gen. "Je moet niet te snel denken dat je goed kunt zingen. Perfect wordt het nooit", zegt Wesdorp. "Een slechte eigenschap van me is, dat ik slecht kan luisteren naar andere koren. Altijd hoor ik wel wat fouten en dan erger ik me alleen maar aan die uit voering. Ik heb dan ook maar weinig cd's van andere zangverenigingen. Alleen Engelse koren zijn heel goed. En het Nederlands kamerkoor is het beste dat er is." Ook de opnamen van het Smalstads mannenkoor beluistert Wesdorp zelden. "Ik hoor alle momenten waar het fout gaat en je kunt er niets meer aan veranderen. Het ligt allemaal vast en dan ga ik me eraan ergeren. Daarom houd ik er ook niet van om bandjes of cd's op te nemen." Ook professionele dirigenten en koren zijn niet altijd veilig voor Wesdorp's scherpe gehoor. "Ik heb wel eens met een professionele diri gent gewerkt die er niets van terecht bracht. Dan denk je: waarom is die man nou toch koordirigent gewor den?", vertelt Wesdorp. "En dan heb ik ook nog wel een Schevenings vrouwenkoor gezien. Die waren prachtig uitgedost, maar ze zakten tegen de begeleiding van de instru menten in. En dat is het vreselijkste wat een dirigent kan overkomen. Als het koor gaat zakken en dan tegen de toon van de instrumenten gaat zit ten. Dan wil je het liefst door de grond gaan. Het was voor mij echt niet om aan te horen." Zuiver kunnen zingen, is voor Wes dorp het belangrijkste criterium voor een zanger. "De ontwikkeling van de stem komt later wel. En ach, het is ook niet zo heel erg als er eens een keer één koorlid een steekje laat vallen. Dat is het ergste voor die per soon zelf, maar voor een dirigent is het echt verschrikkelijk als een heel koor uit de pas loopt. Ik vergelijk het altijd maar met een peloton soldaten dat lekker strak moet marcheren. Als er één soldaat een verkeerde stap maakt, is dat niet zo'n ramp, maar als het hele peloton gaat zwal ken wel." Wesdorp had achteraf toch graag wat meer achtergrondkennis gehad van'het dirigeren. Maar een oplei ding in de muziek zat er niet in. "Ik mocht bij gratie twee jaar naar de ambachtsschool en dat was het. Voor een conservatoriumstudie moest je wel heel erg goed zijn", vertelt de jubilaris, die het dirigeren vooral als een gevoel ziet. "Je moet proberen op de koorleden over te brengen wat je wilt met de muziek. Die zwarte dotjes op het papier zijn maar een hulpmiddel om muziek te maken. Het gevoel moet je er zelf inleggen." Voor Wesdorp is het moeilijk om met mensen over muziek te praten, want maar enkelen delen zijn extre me passie voor de zangkunst. Twee waren er echter wel: organist Jo Hage uit Scherpenisse en dirigent J. Geluk. "Van Jo Hage heb ik ontzet tend veel geleerd. We spraken veel met elkaar en hij kwam vaak 's zon dags op bezoek. Het was geen gemakkelijke man en velen vonden hem eigenwijs en moeilijk in de omgang, maar ik zag die slechte eigenschappen niet. Dat komt denk ik toch door de gezamenlijke inte resse in de muziek", vertelt Wes dorp. Ook van Geluk, die dirigent was van VZOS Sint-Annaland, Euterpe en OBK, leerde Wesdorp veel. Met name het solferen (zingen op de namen van de noten in plaats van op tekst) kon Geluk goed. Wesdorp leerde dit ook aan VZOS te Sint- Philipsland. De jubilerende dirigent kan zich het leven zonder muziek niet voorstel len. "Ik word al wat ouder, maar ik voel me nog jong. En ik ben nog niet van plan om te stoppen. Als ik ech ter voel dat het minder wordt, dan stop ik. Je kunt dat dan maar beter doen, voordat ze het vragen. Ik ga niet koste wat het kost door", zegt Wesdorp. "Ik denk overigens niet dat ik me zal vervelen. Er zijn nog voldoende hobby's waar ik me mee bezig kan houden. Maar het zal wel heel erg wennen zijn." Wesdorps muzikale voorkeur ligt bij klassieke muziek. De Oostenrijker Franz Schubert is één van zijn lieve lingscomponisten. "Hij maakte sprankelende muziek. Het lijkt zo eenvoudig als je het op schrift ziet, maar vaak is het toch heel moeilijk als je er mee aan de slag gaat. Het spreekt me erg aan. Schuberts muziek geeft het karakter van de dingen waar het stuk over gaat mooi weer." Overigens is Wesdorp niet afkerig van modernere muziek. "Het gaat erom dat de muziek spannend is. Ook hele bekende nummers moet een koor zo weten te brengen dat het spannend blijft. VZOS en het Smal stads mannenkoor kunnen een een voudig stuk zoals bijvoorbeeld Stille Nacht zó zingen dat het toch boei end is. Vaak is dat veel moeilijker dan het uitvoeren van muziek van wat hoogstaander niveau." De Sint-Annalander vindt de taal bij een kooruitvoering niet zo belang rijk. "Er zijn mensen die zeggen dat ze het niet mooi vinden, omdat het Engels, Duits of Frans is. Daar word ik wel eens boos om", zegt Wes dorp. "Want diezelfde mensen zitten te luisteren naar koren die weliswaar Nederlandse liederen brengen, maar die slecht zingen èn bovendien onverstaanbaar zijn. Maar omdat ze aan de klanken horen dat het Neder lands is, vinden ze het goed. Als je naar een muziekstuk luistert, vind je dat toch ook mooi? Nou, luister dan bij Engelse, Duitse of Franse liede ren alleen naar de klanken." Overi gens vindt de dirigent het wel zinvol om de vertaling van de liederen in het programma af te drukken of om een mondelinge toelichting te geven. Wesdorp heeft voor zijn koren niet zoveel meer te wensen. Voor VZOS zou hij echter graag zien dat er ver sterking komt van jongere leden. Voor het mannenkoor hoopt de diri gent nog eens een paar goede eerste tenoren tegen het lijf te lopen. Even tuele geïnteresseerden stelt hij gerust: "De selectie is bij het Smal stads mannenkoor echt niet zo streng." Als je maar zuiver zingt. De Sint-Philipslandse zangvereni ging Vooruitgang zij ons Streven (VZOS) vierde vrijdagavond met een diner dat J. Wesdorp uit Sint- Annaland al 25 jaar de dirigeerstok zwaait over het koor. Joke Neele las een gedicht voor, terwijl het koor op de achtergrond 'As torrents in sum mer1 neuriede. Voorzitter Henk Geluk vertelde dat Wesdorp heel veel met muziek bezig is. "Hij eet niet met mes en vork, maar met mes en stemvork", zei Geluk. Hij roemde de inzet en het gevoel voor verant woordelijkheid van Wesdorp. De dirigent gaf een repetitie voorrang boven een verjaardag, maar na het repeteren nog een kamertje behan gen ging wél. "25 jaar Jan Wesdorp en VZOS bracht ook wel eens span ningen, maar dat komt in ieder huwelijk voor", zei Geluk die ook Wesdorps vrouw bedankte voor de vele avonden waarop ze haar man moest missen. Als cadeau kreeg Wesdorp van VZOS twee gouden manchetknopen. Als verrassing trad pianist Jan van Walraven op. Samen met zijn vrouw Loes als zangeres, gaf Walraven een concert. Na het eten werd er nog een videofilm gedraaid. Hierin vertelden Hans Smout, oud-voorzitter Leo Neele van VZOS, voorzitter Tom van Gorp van het Smalstads man nenkoor (waar Wesdorp eveneens dirigent van is), een bewoonster van bejaardenhuis De Schutse (waarvan Wesdorp directeur is), Sien van Dij- ke van VZOS en Wesdorps vrouw en dochter over hun ervaringen met en visie op de jubilaris. Arco Kunst zette het allemaal op de band. In zijn dankwoord zei Wesdorp verbaasd te ■zijn. Hij vond het allemaal teveei eer. Hij bedankte iedereen en daarbij ook zijn vrouw omdat ze altijd ach ter hem stond. "Zonder die steun zou dit niet kunnen", zei Wesdorp. Wegens zijn drukke werkzaamhe den bedankte de Sint-Annalander voor diverse verenigingen, maar VZOS bleef een apart plekje in zijn hart houden. Op Tholen bezoekt 41,6% van de twee- en driejarige kinderen een peuterspeelzaal en op Sint-Philips land is dat 46,3%. Dat blijkt uit de resultaten van de peiling die in november is gehouden door de stichting ondersteuning kinderop vang Zeeland. Voor de hele provin cie, waar 117 peuterspeelzalen zijn, ligt het gemiddelde op 54,3%. In totaal bezochten op de peildatum 239 Thoolse en 31 Sint-Philipsland se peuters de acht speelzalen. Voor Tholen een stijging met 21, voor Sint-Philipsland een daling van 4 ten opzichte van 1993. In beide gemeenten zijn de wachtlijsten behoorlijk gedaald. Voor Tholen stonden daar 23 kinderen op, voor Sint-Philipsland één. Ook provinci aal werd de wachtlijst kleiner. Gemiddeld werd het afgelopen jaar een vaste ouderbijdrage van 423,33 gulden per jaar betaald. Tholen zat daar boven met 462 gulden, Sint- Philipsland eronder met 412,50 gul den. De eerste 15 standhouders hebben zich al aangemeld voor de consu mentenbeurs, die organisatiebureau L L op 6, 7 en 8 april in de St. Annalandse veiling organiseert. Op de 2500 m2 is er ruimte voor zo'n 50 bedrijven en instellingen. Er komt in elk geval een mode- en autoshow. "Met deze beurs willen we laten zien wat Tholen in huis heeft", zegt orga nisator L.J. Hage. "Als onderneming moet je naar buiten treden, jezelf etaleren, want de consument kan alle kanten uit. Nu Tholen en St. Philipsland via de Oester- en Phi- lipsdam beter zijn ontsloten, kan men gemakkelijker in Goes en Mid- delhamis gaan winkelen. Maar die verbindingen bieden ook weer kan sen om inwoners van Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en de Bevelanden naar Tholen te halen. De consumentenbeurs moet daar voor een trekpleister vormen. Bedrijven kunnen nieuwe contacten opdoen en omzetgroei verwezenlij ken. Hoe dan ook is het promotie van Tholen", aldus Hage. Landschap. De stichting land schapsverzorging krijgt vanaf dit jaar de jaarlijkse bijdrage van de provincie als een budgetsubsidie van 551.600 gulden. De stichting ondersteunt, stimuleert en coördi neert hiermee het onderhoud van het landschap door vrijwilligers en geeft voorlichting aan eigenaren van land schapselementen. Een dankbaar werk, zo heeft mevrouw Boogaart haar baan in de gezinszorg al die tijd ervaren. En ze doet het nog steeds met plezier. "Ik kan niet zeggen dat ik ooit al eens chagrijnig op mijn werk gekomen ben. En als ik gezond mag blijven, blijf ik het nog een poosje doen. Want ik zou het toch missen." Toen ze begon, werkte ze achttien uren per week; nu heeft ze een contract voor zestien uren. "Op dit moment werk ik bij twee alleenstaande dames. Bij de een drie ochtenden van vier uren en bij de ander één morgen van drie uren in de week." Mevrouw Boogaart weet nog pre cies hoe ze destijds is begonnen. "Ik was jarig en pastoor Vermeulen kwam op visite, zoals hij dat bij iedereen gewend was. Hij vertelde dat er een mevrouw uit het zieken huis in Vlissingen thuis was geko men en hulp nodig had. En of dat niets voor mij was. Ik besloot het te doen en op 2 januari ging ik er op de fiets naar toe." Haar zoontje ging mee. "Dat had ik als voorwaarde gesteld, want die was nog klein en waar moest ik anders met hem blijven." De Vosse- meerse werkte dagelijks drie uren met plezier op dat eerste adres. Een jaar lang, tot de mevrouw in het ver pleeghuis ABG werd opgenomen. Vervolgens kreeg ze drie gezinnen in één week. "Dat was ook gezellig. En je was daar veel meer bezig, dus verveling kende je niet." In de kwart eeuw dat mevrouw Boogaart als gezinshelpster werkt, is er heel wat veranderd. Zowel in de gezinnen als bij haar werkgever de stichting thuiszorg (voorheen de federatie maatschappelijke dienst verlening). "De eerste jaren kreeg je een briefje om de gewerkte uren in te vullen, maar je zag nooit iémand van de stichting. Mevrouw Van der Slikke was toen leidster en zij stond alléén voor het hele eiland. Was er iets, dan belde je haar op het kantoor in Tho len." Tegenwoordig zijn de helpsters in groepen verdeeld. Elke groep komt maandelijks met de leidster bijeen voor een werkbespreking. "Dan wordt besproken wat er is voorgevallen, daar heb je een hele Mevrouw P. Boogaart-Timmermans uit Oud-Vossemeer is de eerste zilveren gezinshelpster van de stichting thuiszorg. steun aan. Bovendien is het gemak kelijk wanneer je wegens ziekte of vakantie voor een collega moet invallen." Ook wanneer er proble men zijn, kunnen de helpsters op de leidster terugvallen. De begeleiding is prima, vindt mevrouw Boogaart. Het werk in de gezinszorg moet niet onderschat worden, zegt de Vosse- meerse, die voornamelijk bij bejaar den werkt. "Het is beslist niet als maar koffie drinken, maar met tijden best hard sappelen. En het is ook niet altijd rozegeur en maneschijn. Oude mensen zijn niet alle dagen even goed, en zelf heb je ook wei eens een slecht humeur." De jubila ris vindt dat ze een leuke groep col lega's heeft, en ook het jaarlijkse uit stapje met alle groepen waardeert ze bijzonder. De helpsters hoeven niet alles te doen wat hun wordt opge dragen. "Er zijn kaarten waarop staat wat je moet doen en wat een gezin van je kan verwachten." Alle huishoudelijke karweitjes komen aan bod: poetsen, wassen, eten koken, boodschappen doen. "Eén keer heb ik zelfs eens grind gewassen. Maar toen dacht ik nader hand: je bent gek, dat hoef je hele maal niet te doen." In die 25 jaar is er een periode geweest dat de boog wat meer gespannen stond, geeft mevrouw Boogaart aan. Met minder beschikbare uren moest de gezins zorg méér gezinnen helpen. Als er iemand zwangerschapsverlof had, mocht daarvoor geen vervanger aan gesteld worden, maar moesten de andere helpsters dat opvangen. "Het was tegen de klok werken. Ik heb het toen meegemaakt dat ik vijf gezinnen op vier ochtenden had. Niet normaal, maar gelukkig is dat naderhand verbeterd." Als je zolang hetzelfde werk doet, maak je natuurlijk van alles mee. Leuke, maar ook minder leuke din gen. Mevrouw Boogaart zou er uren over kunnen vertellen, maar ze moet voorzichtig zijn. Gezinshelpsters hebben namelijk, begrijpelijkerwijs, een geheimhou dingsplicht als het over de gezinnen gaat waar ze werken of gewerkt heb ben. Maar een aantal dingen wil de Vossemeerse best kwijt. Zoals die keer dat ze in Sint-Annaland bij een man kwam, die blij was dat ze een auto had. "Gooi het boeltje maar snel aan de kant. Dan kun je daama met me naar de kapper en naar de bank, waarna we over de kaai en door de nieuwbouw rijden, zei hij tegen me. Dat mannetje genoot echt van die rit." De week daarop ontdek te mevrouw Boogaart dat in het hele huis muizevallen stonden. "En als ik ergens bang voor ben, is het voor muizen. Daar moet ik niets van heb ben. Ik roffelde dan ook op alle deu ren als ik door het huis liep, om die beestjes te verjagen." Ze lacht als ze eraan terugdenkt. Maar ze maakte het ook mee dat ze bij een toch al niet spraakzame mevrouw niet meer terug hoefde komen nadat ze een emmer witsel uit haar handen liet vallen. "Dan sta je raar te kijken." Of mensen die ruzie met de buren heb ben, sarren je omdat jij wél gewoon met die buren praat. "Uiteindelijk heb ik toch niets met die ruzie te maken. Maakt het gezin waar je werkt het te bont, dan schakel je de leiding in. Het gebeurt soms dat de hulp volle dig wordt ingetrokken, maar daar aan gaat heel wat vooraf." Mevrouw Boogaart overkwam het elders op het eiland ook wel, dat ze geen twee de keer bij iemand hoefde te komen toen die uitvond dat ze rooms- katholiek is. "Met zoiets heb je in Oud-Vossemeer in elk geval geen dol. En voor mij is het geloof nooit een probleem geweest. Een mens is een mens en moet geholpen wor den", zegt de Vossemeerse. De bejaarden van 25 jaar geleden toonden ouder dan die van tegen woordig, vindt mevrouw Boogaart. "Nu zien de mensen er veel fleuriger en moderner uit. Ze hebben alle moderne apparatuur in huis en het is er ook allemaal veel schoner dan toen ik begon." Er zijn best mensen die misbruik maken van de goed heid van een gezinshelpster, maar daar word je wijs in, zegt de jubila ris. Terechte kritiek vindt ze niet erg: "Als je iets fout doet, moet dat tegen je gezegd kunnen worden." Het sociale aspect van het werk is ook belangrijk. "De mensen staan soms gewoon uit te kijken tot je komt. En ze zijn dankbaar", vertelt mevrouw Boog aart. Ze ervaart dat ouderen niet graag wisselen van gezinshelpster. En als ze het ergens goed naar de zin heeft, vindt ze het zelf ook niet altijd plezierig om er weg te moeten. "Ik werkte eens bij een vrouwtje dat het verschrikkelijk vond dat ik drie weken met vakantie ging. Ik zei: dan komt er zolang toch iemand anders. En na de vakantie zien we elkaar weer. Toen ik na drie weken thuis kwam, lag er een rouwbrief en bleek ze te zijn overleden. Dat vond ik verschrikkelijk." De dankbaarheid ervaart mevrouw Boogaart niet alleen van de mensen waar ze werkt, maar vaak ook van de kinderen. "Als iemand waar je gewerkt hebt naar het bejaardente huis gaat, en die overlijdt een aantal jaren later, krijg je vaak ook een rouwbrief. Dat is toch een bewijs dat ze je gewaardeerd hebben." De Vos semeerse vindt gezinshelpster een leuk beroep, waar je echt voor moet voelen. "Je moet verdraagzaam kun nen zijn tegenover oude mensen. En ik laat me niet alles zeggen, ik maak van mijn hart geen moordkuil. Ver der houd ik van een grap en een grol, want altijd serieus zijn kan ook niet." De jaren zijn omgevlogen, vindt de zilveren gezinshelpster. Ze heeft nooit spijt gehad van haar keu ze. "Als ik het over kon doen, deed ik het weer", zegt mevrouw Boog aart uit Oud-Vossemeer. Gynaecoloog C.C.J. Höhner is op 57-jarige leeftijd in zijn woonplaats Bergen op Zoom plotseling overle den. Tijdens het trimmen werd hij getroffen door een hartstilstand. Dokter Höhner was van 1971 tot 1994 als gynaecoloog verbonden aan ziekenhuis Lievensberg. Gedu rende die 23 jaar had hij ook veel contacten met patiënten en huisart sen van Tholen en St. Philipsland. Een geheel voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden en 240 uren dienstverlening was de straf voor de 22-jarige A.V. uit Tholen wegens veertien diefstallen in o.a. Tholen, Halsteren en Hoogerheide. In een periode van werkloosheid kwam V., mede onder invloed van vrienden, op het verkeerde pad. De officier van justitie eiste 18 maan den gevangenisstraf, maar de recht bank hield er rekening mee, dat de jonge Tholenaar zijn criminele acti viteiten uit het verleden heeft afge zworen. A.F.J. van der B. (25) uit Tholen heeft opnieuw een straf aan zijn broek. Hij moet nu 16 maanden de cel in voor diverse inbraken, o.a. in Stavenisse. In december werd hij door de Thoolse kantonrechter al tot 1475 gulden boete veroordeeld omdat hij in een gammele auto onverzekerd een ongeluk had ver oorzaakt, waardoor zijn vriendin in een rolstoel terecht kwam. De drugsverslaafde blijkt zijn leven echter niet te beteren. Na samen met de Stavenissenaar A.G. in St. Maar tensdijk cosmetica-artikelen te heb ben gestolen, nam Van der B. wraak op zijn vriend omdat hij niets van de opbrengst had gekregen. Uit de woning van G. in Stavenisse nam de Tholenaar een geluidsinstallatie en zo'n 100 c.d.'s mee ter waarde van 5100 gulden. Daar bleef het niet bij. De jusitie kwam in totaal aan wel 12 inbraken in huizen, een bibliotheek, en sportkantine. Van der B. probeer de met de opbrengsten te voorzien in verdovende middelen, want zijn sociale uitkering schoot daarvoor tekort. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank eiste 2 jaar gevangenisstraf, wat de rechtbank verzachtte in 16 maanden cel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3