'Je hoort er veel over, maar je kent het eigenlijk niet' windmolens stoppen Laatste dochter finale Leune Proefabonnement Bouw van drie Open dag in Abdij van provincie Zeeland Verkiezingen Provinciale Staten Boete voor alcoholrijder Stavenisse Christelijke ouderenbond in oprichting Wildeman op wandelpad te Zes ambtenaren van de burgerlijke stand nemen ontslag Stavenissenaar naar rechtbank L. Hage uit Stavenisse heeft bij de Middelburgse recht bank gevraagd om de bouwvergunning voor drie wind molens aan de Pilootweg te schorsen. "De bezwarenpro cedure is nog niet eens voorbij - die loopt vandaag pas af - en de aannemers zijn al anderhalve week geleden begonnen. Dat is toch diep treurig", zegt Hage, die zich van meet af aan sterk heeft verzet tegen de windmolens naast zijn grond. Caroline Aarnoudse en Petra de Vos uit Tholen hebben al een tas vol met folders als ze het Thoolse Huis binnengaan aan het Abdijplein in Middelburg. Caroline is leerling van de Eben Haëzer basisschool in Tholen en bereidt een spreekbeurt over het koninklijk huis voor. "Kijk, hier is Beatrix," zegt ze ter wijl ze een kleurenfoto laat zien van de koningin bij het te water laten van een van de veerboten van de provinciale stoomboot diensten. Zes ambtenaren van de burgerlijke stand stoppen in maart met huwelijksvol trekkingen in de gemeente Tholen. Voor J. Leune uit St. Annaland was het vrij dag de finale, toen hij zijn dochter Will in de echt ver bond met Piet van Iwaar- den uit Anna Jacobapolder. Na 318 huwelijken vond hij het welletjes. Ook de voormalig chef financiën C. Meertens uit Poortvliet heeft zijn ontslag inge diend, evenals oud-burge meester W. Baas van St. Annaland, chef interne zaken A. Quist uit St. Maartensdijk en de St. Phi- lipslandse ambtenaren mevr. M. van Herpen-Wal pot en A. Boon. Buitengewoon Leuk werk Twee paren tegelijk MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Deze week De kandidatenlijsten voor de verkiezingen op woensdag 8 maart vindt u op pagina 14 Doodstil 326 Pj-fe Donderdag 23 februari 1995 51e jaargang no. 15 Het echtpaar Aarnoudse-den Braber met dochter Caroline (links) en haar vriendin Petra de Vos uit Tholen krijgen uitleg van mevrouw E.G. Pannekoek van de Abdij-bibliotheek. Van Haaften uit Stavenisse heeft inmiddels een straat aangelegd en Van der Straaten uit Hans weert heeft de heipalen in de grond gesla gen. Hage is daardoor verrast, want hij had nooit gedacht dat Zeeuwind zou beginnen, terwijl de procedure tegen de milieuvergunning nog loopt bij de Raad van State. "Ik was maandagmiddag helaas genood zaakt om naar de rechtbank te stap pen en een bijzondere voorziening te vragen", legt de Stavenissenaar De 44-jarige Oud-Vossemeerder die onder invloed van alcohol toch ach ter het stuur kroop, moet 2000 gul den boete betalen. Bovendien hangt hem twee weken gevangenisstraf boven het hoofd wanneer hij nog eens met een glaasje op gaat rijden. De Middelburgse politierechter ver oordeelde de Vossemeerder ook nog tot ontzegging van de rijbevoegd heid voor negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De vijf onvoorwaardelijk zitten er ech ter bijna op, zodat hij begin maart zijn rijbewijs weer terugkrijgt. Daar had hij sterk voor gepleit omdat de Vossemeerder zonder rijbewijs in de w.w. terecht was gekomen. Hij moet echter wel de tweedaagse alcohol- verkeerscursus volgen. De man was vorig jaar na cafébezoek in Tholen met een 960 microgram (2.20 pro mille) alcohol in zijn bloed door de politie aangehouden omdat hij slin gerend reed. uit. "Het kostte me 200 gulden grif fierechten, maar ik heb ook mijn rechten en redelijke argumenten om die bouw te stoppen. De hele skyline van Stavenisse wordt namelijk be dorven met 3 windmolens van 36 meter hoog. Die horizonvervuiling is toch niet te combineren met het natuurmonument de Oosterschelde. En als er wat met de windmolens misgaat - en dat kan zoals we in Wil lemstad en Sexbierum hebben gezien - dan krijgen de omliggende grondeigenaren de troep op hun per celen. Dat ben ik zelf en de drie boerderijen van Klippel, Dorst en Hage aan de Pilootweg. Van Zeeu wind, dat bestaat uit een stel fantas ten die geen dubbeltje hebben, valt niets te halen. Voor deze drie molens hebben ze 1.1 miljoen gul den subsidie gekregen en voor de rest hebben ze 4 tot 5 ton geleend. De gemeente had garanties moeten geven, voor het geval er wat zou misgaan. Dat is echter niet gebeurd." Hage kan het beleid van de gemeen te Tholen niet rijmen. "Een paar dagen nadat de bouwvergunning voor de windmolens in Stavenisse was verleend, komen b. en w. met een bericht naar buiten, dat ze tegen windmolenparken zijn!" Het bouwplan is via een zogenaam de artikel 19 procedure met een ver klaring van geen bezwaar door gedeputeerde staten goedgekeurd. Daarna gaven b. en w. half januari een bouwvergunning, waartegen gedurende zes weken bezwaren konden worden gemaakt. Voor eigen risico kan er met de bouw begonnen worden, maar de eventu ele gevolgen zijn voor de opdracht gever. Ambtenaar van de burgerlijke stand J. Leune helpt zijn kleindochter bij het overhandigen van de ring voor zijn dochter. Langs het wandelpad dat langs Bos- wei en de Stoofdijk te Stavenisse komt te liggen, moet een wildeman komen te staan. Tenminste als het aan het college van b. en w. ligt. Het gemeentebestuur stelt dit voor omdat het pad achter het voormalige slot van Stavenisse loopt. In het laantje zou daarom een replica kun nen komen van één van de wilde mannen die destijds de palen van de toegangshekken van het slot sier den. De aanleg voor het wandelpad is opgenomen in het dorpsplan Sta venisse. De benodigde grond is inmiddels aangekocht en er is een uitvoeringsplan opgesteld. Het ter rein wordt geëgaliseerd, er wordt een asfaltpad met voetgangersbrug, verlichting en een trap naar de Stoofdijk aangelegd. Tussen het pad en de sloot wordt gras gezaaid zodat de waterloop gemakkelijk onder houden kan worden. Van het pad tot aan de particuliere gronden komen afwisselend bomen en gazon. Ach ter de woningen aan Boswei moeten lage botanische rozen komen en een paar smalle bomen. Ook zijn er vijf bankjes gepland. Enkele aangekoch te gebouwtjes zullen tegen de vlakte moeten voor de uitvoering van het plan. Een pad dat door de landin richtingscommissie wordt aange legd, zal aansluiten op het gemeen telijke laantje. Er zijn vergevorderde plannen voor de oprichting van een Thoolse afde ling van de protestants christelijke ouderenbond (PCOB). Donderdag middag werd daarvoor een initiatief bijeenkomst belegd in gemeen schapscentrum Meulvliet te Tholen. Een lid van het provinciaal bestuur te Goes kwam hierbij wat uitleg geven over het opzetten van een nieuwe afdeling. De PCOB is een niet politiek gebonden organisatie die zich tot doel stelt "het behartigen van de belangen van ouderen'. Dat vindt ondermeer zijn vorm in het verstrekken van informatie en advies op diverse terreinen. A. Box hoorn uit Tholen is de initiatiefne mer voor de oprichting. "De plannen hiervoor bestaan al een jaar, maar nu hebben we dan een werkgroepje gevormd om tot de oprichting te komen", vertelt Boxhoom. "Maar de eigenlijke oprichtingsvergadering moet nog vastgesteld worden. Toch hebben zich nu al 25 leden aange meld. En dat is toch best wel aardig voor een begin." Boxhoom koppelt de PCOB duidelijk los van enige politieke partij of kerk. "Wij doen niet aan politiek. Dat is niet ons doel. En ook de kerkelijke richting maakt niets uit. Iedereen die zich kan vinden in het protestants-chris telijke karakter is welkom. Dus ook bijvoorbeeld katholieken", zegt de initiatiefnemer, die de PCOB ook niet als concurrent van de Anbo ziet. "De Anbo is een algemene bond voor ouderen. De PCOB is prote stants- christelijk en is opgezet van uit de behoefte aan een eigen, chris telijke, identiteit." Het landelijk bestuur van de PCOB zit in Rijssen. Iedereen ouder dan 55 jaar kan lid worden van de bond. Gemeentebelastingen. De provin cie heeft de belastingverordeningen goedgekeurd die nu ook van toepas sing gaat worden op Sint-Philips- land. Het gaat om de verordeningen op de scheepvaartrechten, leges, lijkbezorging, forensen-, onroeren de zaak- en hondenbelasting en het rioolrecht. Open dag in de Abdij, het bestuurlij ke hart van de provincie Zeeland. Het krioelt van de bezoekers in de gangen van het gigantische com plex. Niet iedereen volgt de pijltjes met de 'aanbevolen' route maar overal staan ambtenaren om de mensen onderweg te helpen. De bezoekers komen van ver en dichtbij. Middelburgers die naast de Abdij wonen, maar er nog nooit een stap binnen hebben gezet, oud-amb tenaren die nog maar weinig terug zien van hun vertrouwde indeling, bezoekers van 'den overkant' die ambtenaren herkennen als streekge noten door hun Zeeuws-Vlaamse tongval. Tholenaren zoals Caroline die de rondgang door het doolhof van gan gen en gebouwen heel leuk vindt. In de statenzaal heeft ze zelfs even op de stoel van de commissaris van de koningin, drs. W.T. van Gelder gezeten. "Er zaten allemaal knopjes aan zijn tafel, "vertelt ze, nog een beetje onder de indruk van het overzicht over de zaal die veranderd is in een publiek domein-voor-één-dag. Sta tenleden van alle fracties wachten de bezoekers op om ze de zaal rond te leiden. Ze hebben een naambord op de revers gestoken, een enkeling een badge van zijn of haar partij: de verkiezingen van de provinciale sta ten staan ten slotte voor de deur. En De lijst waaruit bruidsparen bij de gemeente Tholen kunnen kiezen voor hun huwelijksvoltrekking, is een stuk kleiner geworden. L. den Braber en L. Quist zijn de twee beroepsambtenaren van de burger lijke stand. Van de gemeente mogen voorts burgemeester H.A. van der Munnik, hoofd afdeling algemene zaken en welzijn A.G. van de Sande en ambtenaar W.J. Pijl uit St. Phi- lipsland huwelijken voltrekken. Daarnaast zijn er nog een aantal bur gers overgebleven: oud-gemeente- ambtenaar M.K. de Wilde uit Tho len, oud-raadslid mevr. J.M. Deur- loo-van Broekhoven uit Tholen, het huidige raadslid W.C. van Kempen uit Poortvliet, oud-wethouder A.J. Smits uit Stavenisse en mevr. Van Strien uit Anna Jacobapolder. Per 1 januari is er nogal wat veran derd in de burgerlijke stand. De huwelijksakte is aanzienlijk aange past, waardoor de huwelijksformule ontbreekt. Getuigen zijn nog wel vereist, maar ze mogen de akte niet meer tekenen. Het gemeentebestuur van Tholen heeft dat opgevangen door een apart formulier te maken, waarop de getuigen toch hun hand tekening kunnen zetten. Dat is leuk voor de foto en aardig voor het bruidspaar dat het formulier mee krijgt- De huwelijksformule ontbreekt in de akte, maar de ambtenaar moet die nog steeds uitspreken om een huwe- wie is er nog zeker van een nieuwe zittingsperiode? SGP-er M. Dijke uit Scherpenisse (sinds 1982 statenlid) laat oud PvdA-wethouder C. Moerland en zijn familie uit Stavenisse zien hoe het spreekgestoelte door een simpe le druk op de knop hydraulisch op lijk te voltrekken: neemt u aan tot uw wettige echtgenote (echtge noot) en belooft u getrouw alle plichten te vervullen welke de wet aan de huwelijkse staat verbindt. Wat is hierop uw antwoord? Dan verklaar ik als ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente Tho len dat het huwelijk tussen ....en in naam der wet is gesloten.' Het voorlezen van de akte is al enige jaren niet meer verplicht en de nieu we akte nodigt niet meer uit tot voorlezen: alleen de namen en geboortedata van het bruidspaar en de wederzijdse ouders worden daar in vermeld. De ambtenaren van de burgerlijke stand mogen die tekst overigens blijven voorlezen door er zelf een verhaal rond te breien, zoals dat voor 1 januari gebeurde. Een laatste wijziging is, dat er vanaf 1995 gewone en buitengewone ambtenaren van de burgerlijke stand zijn. De laatsten mogen alleen huwelijken voltrekken en de huwe- de gewenste hoogte kan worden gebracht. Moerland:"Het is interes sant om het eens te zien. Ik heb er zelf nooit in gezeten maar ik kende wel veel statenleden in de periode dat ik wethouder was." ZIE VERDER PAG. 13 lijksakte ondertekenen, maar geen akte van geboorte, overlijden, enz. opmaken of uittreksels verstrekken. Bij kerkelijke bevestiging van het burgerlijke huwelijk dient het uit treksel voor de kerk door de gewone ambtenaar ondertekend te worden, evenals in de loop van dit jaar - bij invoering van het nieuwe model - het trouwboekje. Met al die veranderingen vond o.a. dhr. Leune het een geschikt moment op te stoppen. Een buitengewone ambtenaar van de burgerlijke stand wilde hij niet zijn en dit jaar nog hoopt hij 65 jaar te worden. "Ik had er al eerder over gedacht, maar je laatste eigen dochter is een goed ein de. Anders weet je niet bij wie je er een punt achter moet zetten. Toen we half januari de brief over de ver anderingen ontvingen, had ik al vier aanstaande bruidsparen mijn mede werking toegezegd. Het was jammer dat ik die moest afschrijven. Later kwamen er nog twee aanmeldingen, zelf voor april 1996." Leune leerde het vak bij M.K. de Wilde in Stavenisse. Daar mocht hij alleen akten opmaken. In St. Anna land werd Leune per 1 januari 1957 ook daadwerkelijk ambtenaar van de burgerlijke stand. Bij de oplei ding Gemeente Administratie I was er aan de theorie volop aandacht besteeden 16 januari 1957 werd het echt praktijk met de voltrekking van het huwelijk tussen Henk Jeroense en M.A. Oosse. Bij het tweede paar, Cor Moerland en Cobie Hendrikse, was het al meer vertrouwd voor Leune. "Ik vond het leuk werk en deed het graag. Je had contact met jonge mensen die tevoren op bezoek kwamen en onderdelen van het gesprek verwerkte je in de toe spraak. Ik heb ook altijd veel waar dering van dit werk ondervonden." Zijn vrouw ging de laatste tien jaar altijd mee naar het gemeentehuis, waar ze achterin de trouwzaal alles volgde. "De huwelijksvoltrekking is ook openbaar, iedereen mag erbij zijn, maar tegenwoordig is het aan tal bruiloftsgasten veel kleiner dan vroeger. Nu komt alleen de naaste familie." Leune was zelf altijd gespannen voor een huwelijksvoltrekking. "Het moet geen routinewerk worden. Ik wilde het altijd plechtig en officieel laten verlopen, maar ook weer niet te stijf, 't Mocht best wat losjes zijn." In St. Annaland trouwden burge meester Smith en burgemeester Baas veel zelf, maar burgemeester Van den Bos was als statenlid nogal eens op vrijdag naar Middelburg en dan trouwde Leune. Op 19 juni 1963 voltrok hij zijn eerste huwelijk in de gemeentetoga en tot vorig jaar gebruikte hij die altijd. Toen kwam dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de' ZC voor 4 15 Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: KtC .afdeling abonnementen,Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. 3e en gaat sneller! 0II84 84216 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Als ik een uur bij iemand ben, dan weet ik of het klikt of niet, zegt zilveren Vossemeerse gezinshelpster Gedeputeerde Nederhoed op verkiezingstournee: Europa ligt aan voordeur Tholen Bouwprijs voor Sint-Philipslander J. Ligtendag Een koor moet als een peloton soldaten marcheren, zegt zilveren VZOS- dirigent J. Wesdorp SGP-wethouder denkt nu anders over bistro bij Strijenham Scheidende Thoolse dijkgraaf Hage: Trage besluitvorming brak zoet waterplannen op Akkerbouwer moet meer aan p.r. doen, vindt ZMO-voorzitter Van Leeuwen Leo Troost uit Sint-Maartensdijk op Lv. bij Deadline SGP en AOV schrikken van slechte straten Sint-Philipsland Drie individuele kandidaten, maar géén sportprijs voor teams dit keer Smerdiek kan lachen na treurtoneel tegen Noad '67 HOE VAAK VERWART MEN LOSSE INVALLEN MET IDEEEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. er een nieuwe van de gemeente Tho len. De St. Annalandse toga was na ruim 30 jaar versleten. Leune trouwde eens twee paren tegelijk: een broer en een zuster. "Ik heb ook een zeer jong paar getrouwd, waarbij de toestemming van de koningin vereist was omdat de jongen nog geen 18 of de bruid nog geen 16 jaar was. En een vader van een bruid die tegen het huwelijk van zijn dochter was, zette" na het tekenen van de akte zijn hoed op en vertrok." Inmiddels heeft Leune al twee gene raties getrouwd: ouders en hun kin deren. "Na de herindeling per 1 juli 1971 is het een poosje slapjes geweest. Pas op 1 september 1972 kreeg ik het eerste paar in de gemeente Tholen: Betsie Kaashoek met Gertjan van Ochten." Daarna trouwde Leune ook zijn vier kinde ren: Maarten, Elna, Sonja en tenslot te vrijdag Will. "Het was best wel moeilijk om te stoppen, maar ik ben opgehouden waar al mijn kinderen bij waren en dat stemt tot dankbaar heid." Leune vraagt zich af, wat er nog overblijft van het burgerlijk huwe lijk. "Ik heb al eens gezegd: in de toekomst gaat het per computer. Gelukkig is het zover nog niet, maar er is al veel veranderd. Het aanplak bord voor ondertrouw is verdwenen, de toestemming van de ouders wij zigde van 30, 21 in 18 jaar, getuigen worden niet meer genoemd en mogen de akte niet meer onderteke nen." Hoewel Leune het huwelijk als een soort c.a.o. zag met rechten en plichten, werkte hij de huwelijks voltrekking nooit alleen als een zakelijke aangelegenheid af. "Ik heb altijd geprobeerd om iets persoon lijks te zeggen en mee te geven voor de toekomst. Op een gegeven moment ben ik begonnen om een gedicht te maken op de voor- en achternamen van het bruidspaar en dat vond men prachtig. Het was altijd doodstil wanneer ik het gedicht voorlas." De St. Annalander, die zijn taak als ambtenaar van de burgerlijke stand ook na zijn v.u.t. voortzette, vond het vrijdag een mooie afsluiting van zijn loopbaan om met een gedicht te eindigen: 318 paren stonden er voor mij na 38 jaar is dit nu voorbij 'k Zag echtparen jong en ook oud Dankbaar ben ik, want ik heb ze getrouwd Velen van hen zijn er niet meer Daaraan denkend doet dat zeer Dank aan al die huwelijksparen Dat ik ze tot echtpaar mocht verkla ren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1