Bruinooge: misverstand over Zoomweg-Noord 'Europa ligt aan voordeur Tholen' RPF/GPV wil meer geld voor groeiend aantal Zeeuwse ouderen Open huis provinciebestuur Statenfractie PvdA op werkbezoek Wapenschild en vlag niet veranderen Hebt U nieuws? Statenleden brengen bezoek aan De Schutse en Budelpack LET OP:! VVD bekijkt knelpunten in het verkeer Donderdag 23 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Als de provincie Zeeland onderzoekt wat de economi sche mogelijkheden voor Tholen zijn van de zogenoem de Zoom-as, dan mag deze studie zich niet beperken tot het zuidelijk deel (het traject tussen Bergen op Zoom en Antwerpen) maar moet ook het noordelijk stuk (tussen Bergen op Zoom en Dinteloord) aandacht krijgen. Zeeuws CDA steunt aanleg Zoomweg-noord Het internationale karakter van de Zoomweg-noord (A4) moet benadrukt worden. "En daarnaast is er het regiona le belang", zei burgemeester H.A. van der Munnik dins dagavond op een CD A-bijeenkomst in Tholen. Ook in het Zeeuwse gaan steeds meer stemmen op vóór een snelle aanleg van de ontbrekende schakel in de snelweg tussen Rotterdam en Antwerpen. Landschap Lobby Betuwelijn Sint Maartenshof Van het geld dat de provincie Zeeland jaarlijks uittrekt voor de welzijnssector moet een groter deel ten goede komen aan de ouderenzorg, vindt de RPF/GPV. "Het aan tal ouderen wordt steeds groter, dus nemen de problemen toe. Deze hele grote groep mensen krijgt maar een miniem deel van de welzijnsgelden en daarom pleiten wij voor een herverdeling van de middelen", zei voorzitter P. Roose van de RPF/GPV-statenfractie donderdag in Tho len. Schone industrie Landbouw Anderhalf uur Luisterlij n Knorrepotten bereiken meer dan gedeputeerde Verplaatsing Niemantsverdriet enige oplossing Molenstraat Ontbreken logo op dienstkleding kost provincie half miljoen Slangen voor hogedrukreinigers Ë^Éniak Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Gebeurt dat niet, dan kan het onder zoek wat burgemeester H.A. van der Munnik betreft naar de prullemand. "Een misverstand," reageert gedepu teerde D. Bruinooge van de PvdA die met zijn fractie een werkbezoek aan Tholen en Reimerswaal bracht. "Het onderzoek zal zich niet beper ken tot de zuidelijke Zoomweg," zegt hij na de bespreking met het college en de Thoolse PvdA-fractie op het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Bruinooge vindt het onderzoek naar de economische effecten van de Zoom-as belangrijk voor Tholen en de andere gemeenten in Oost-Zee land, zoals Reimerswaal en Hulst. Punt is alleen dat de Zoomweg- Noord (A4) er nog niet ligt. En er misschien helemaal niet komt, zo blijkt uit een studie van rijkswater staat Noord-Brabant dat nog geen week na het overleg met b. en w. van Tholen werd gepresenteerd. De aanleg van de A4 gooit geen hoge ogen; er zitten volgens rijks waterstaat veel negatieve kanten aan voor milieu en omwonenden. Zo worden er waardevolle gebieden aangetast (Brabantse wal, Dassen berg, het Laag en het waterwinge bied bij Halsteren). Wel zou het de A16 tussen Breda en Moerdijk flink ontlasten en wordt de verkeersvei ligheid er mee verbeterd. Opstop pingen zullen ook minder voorko men dan nu het geval is. De provincie Zeeland is voorstander van snelle aanleg om de noord-zuid- verbinding op de eilanden te ontlas ten. Bruinooge; "De PvdA is daar ook voor. We willen geen autoroute door Midden-Zeeland." "Uit het oogpunt van Zeeuws econo misch belang ondersteunt het CDA de aanleg van het ontbrekende stuk tussen Bergen op Zoom en Dintel oord", aldus gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra in Meulvliet. Van der Munnik heeft er goede hoop op dat ook de verschillende partijen in de Brabantse staten het over deze zaak eens worden. Hij stelt dat de A4 nodig blijft als versterking voor de verkeersafwik keling op de A16 (Breda-Moerdijk). Bergen op Zoom zou best wat meer in het openbaar op het belang van de A4 mogen wijzen, vindt de Thoolse burgemeester. Hij vertegenwoordigt de gemeente in een stichting die de aanleg van de verbinding wil bevor deren. Zowel mevrouw Nederhoed als Van der Munnik zeiden dat de aantasting van natuur en landschap een pro bleem vormt. De weg zou door de bossen bij Vrederust, fort De Rove- re, het Halsters Laag en de Dassen berg komen. Niettemin vindt de bur gemeester zo'n autosnelweg - kosten 340 miljoen gulden - wenselijk. "Er moeten dan maar zo goed mogelijk voorzieningen worden getroffen om te behouden wat je wil." Rijkswaterstaat Noord-Brabant heeft in het kader van een milieu effectrapportage een negental varianten bekeken. Ondermeer om géén autosnelweg, maar een auto weg bij Halsteren te realiseren. De meest milieuvriendelijke oplossing zou in dat geval zijn, om een rond weg ten westen van het dorp te leg gen (van de Randweg-Oost naar de weg Lepelstraat/Thoolse brug). Op de Thoolse CDA-bijeenkomst stelden W.L. Bijl en J. de Laater vra gen over kranteberichten omtrent de A4 en de A16 (deze laatste zou drie- baans moeten worden), waarbij het leek of de A16 de voorkeur gaat krijgen. "De trajectnota meldt de diverse tra jecten met de voors en tegens. Alle relaties die gelegd worden met plan nen voor de wegen rond Halsteren Belasting omhoog. Als provinciale staten akkoord gaan, gaat de motor rijtuigenbelasting in Zeeland per 1 april 1996 zeven opcenten omhoog. De ongeveer 2,3 miljoen gulden die dat jaarlijks extra oplevert, is nodig voor de jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten van de vaste oeververbinding door de Wester- schelde. zijn voorbarig", zei wethouder J. Versluys hierover. De lobby voor de A4 komt inmid dels volop op gang. De directies van Philip Morris en General Electric Plastics, alsmede de voorzitter van de kamer van koophandel Breda pleitten maandag tijdens een werk bezoek van de PvdA voor de Zoom weg-noord. En de Brabants-Zeeuw se werkgeversvereniging vindt dat de verbinding er in 1998 moet lig gen. VVD-minister Jorritsma van verkeer en waterstaat zei maandag in Breda dat in 1997 met name een begin gemaakt zal kunnen worden met de rondweg om Halsteren. De inspraakprocedure over de A4 begint binnenkort. Op 14 en 16 maart zijn er voorlichtingsavonden in respectievelijk Dinteloord en Hal steren. Op 18 april volgt een open bare hoorzitting in laatstgenoemde plaats. In Tholen hield mevrouw Neder hoed dinsdag een pleidooi voor een alternatieve Betuwelijn. "De kortste (spoor)verbinding van Rotterdam met het Ruhrgebied loopt via Bra bant en niet via de Betuwe." Een korte verbinding betekent duur zaamheid en kwaliteit, minder milieuvervuiling, minder rails, min der kosten en minder reistijd, aldus de gedeputeerde. Opwaardering van de bestaande spoorverbinding - de zogenaamde Brabantlijn, of ook wel IJzeren Rijn - is in haar ogen een goede ontsluiting van de Euregio. "Pas maar op dat je de Brabantse steun voor de A4 niet verspeelt door te pleiten voor deze spoorverbin ding", reageerde Bijl. De spoorlijn door Zeeland naar Ber gen op Zoom is voor het sterk op west-Brabant gerichte Tholen een belangrijke verbinding met Antwer pen en vervolgens met het Ruhrge bied", betoogde mevrouw Neder hoed. "Europa ligt aan de voordeur van Tholen!" Onze redactie staat voor U klaar. Bel 01665-2752 Ook per fax 01665-3318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Rijkswaterstaat heeft nog geen beslissing genomen over het verbre den van de A16 (Breda/Rotterdam) of de aanleg van de A4. Voor Van der Munnik staat er weer heel wat lobbywerk te wachten. Hij is lid van de stichting Zoomweg- Noord die al enige jaren ijvert voor de aanleg van de verbinding vlak bij de gemeentegrens. "Het gaat maar om 17 kilometer. Het zou een opluchting betekenen voor het vrachtverkeer dat nu via de A16 moet. Ook in geval van calamiteiten op de A16 is de Zoomweg-Noord een prachtig alternatief. Aanvullend is de weg regionaal en lokaal belangrijk voor de werkgelegenheid van West-Brabant en Tholen. Maar daar hebben de gedeputeerde en de PvdA-fractie volop oog voor," aldus Van der Munnik. Bij het aantrekken van bedrijven denkt de PvdA vooral aan het mid den-en kleinbedrijf. Bruinooge:"We staan geen industrialisatie van Tho len voor. Daar zijn andere gebieden in de provincie voor aangewezen." De gedeputeerde is op werkbezoek maar dit mag ook gezien worden als onderdeel van de verkiezingscam pagne, zo zegt hij in de ontvangstka mer waar hij eindelijk weer eens een shagje kan rollen. De PvdA gaat volgens Bruinooge met twee 'speer punten' de verkiezingen in: sociale gerechtigheid en het scheppen van werkgelegenheid. Als gedeputeerde van economische zaken maakt de gedeputeerde zich zorgen over de ontwikkelingen op de arbeids markt:"!^ economie trekt aan, maar het aantal mensen dat werkloos wordt neemt toe. Daar willen we wat aan doen." De samenwerking tussen Vlissingen en Rotterdam over containeropslag isdaar een voorbeeld van. Maar in dit licht moet ook de het onderzoek gezien worden naar de 'economische uitstraling' van de Zoom-as. Daar stopt de provincie 100.000 gulden in. In het overleg is ook de bouw van het woonzorgcentrum in Sint-Maar tensdijk aan de orde gesteld. Deze maand moet er overeenstemming komen tussen de gemeente, de stich ting Beter Wonen en de stichting voor regionale zorgverlening over de bekostiging van een en ander. Volgens de burgemeester zal de pro vincie bekijken of zij wel voldoende bijdraagt. Bruinooge bevestigt dat. "De Thoolse instellingen zijn het nog niet eens. Maar het is op een oor na gevild. Wij zullen kijken of gede puteerde staten genoeg geld heeft gereserveerd voor dit project. De PvdA vindt dat we niet alleen een financiële verplichting hebben, maar ook een morele. De sluiting van Sint Maartenshof moesten wij node doen." Verder wil de gedeputeerde bevor deren dat de provincie 600 meter fietspad aanlegt langs de Provincia- leweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse tot aan de Jan Karelsweg. In de personeelskamer werd de RPFIGPV-delegatie eerst bijgepraat over De Schutse. Van links naar rechts: Voorzitter W.A. Blaas van de Schutse, directeur J. Wesdorp, fractievoorzitter P. Roose en GPV'er J. de Feijter uit St. Maartensdijk. Roose zei, dat in de bejaardenzorg het inruilen van de bejaardenoorden voor andere woonvormen gepaard gaat met invoering van het markt principe. Het wordt een kwestie van vraag en aanbod. "Ouderen komen daardoor in een heel ander klimaat terecht en dat is teveel gevraagd omdat er voor hen geen alternatie ven zijn." Het statenlid waarschuw de voor het verloren gaan van socia le verbanden als gevolg van het stichten van woon-zorgcentra. Vol gens hem heeft de provincie de taak om in de gaten te houden dat er geen categorieën ouderen buiten de boot vallen door dit andere beleid. Een RPF/GPV-delegatie, naast Roo se bestaande uit statenlid J.J. van Ginkel, mevr. G. v.d. Berg-van Dijk (GPV Zeeland) en de Tholenaren O. ter Beek, J. de Feijter en W. Mol, bracht donderdagmiddag een werk bezoek aan De Schutse in Sint- Annaland. "Om ter plaatse de gevol gen van het beleid te zien", aldus Roose. Hij vindt dat Middelburg erg detaillistisch bezig is. "Het beleid is slecht uitgekristalliseerd, budgette ring zou een prima stimulans zijn." Veel bejaardentehuizen zijn tot stand gekomen vanuit de christelijke overtuiging dat de ouderen verzorgd en geëerd moeten worden, zei het statenlid. Hij nam stelling tegen het door de meerderheid van de staten genomen besluit dat nieuwe zorgin stellingen van algemene signatuur moeten zijn. "De identiteit wordt weggedrukt, mag alleen nog persoonlijk beleefd worden. Maar voor veel ouderen is juist de identiteit nog van groot belang." De onlangs door de staten vastgestelde subsidieverordening brengt de christelijke identiteit van instellingen eveneens in gevaar. Roose laakte in dat verband de rol van het CDA. Hij meende echter dat er juridische haken en ogen aan het besluit zitten. Eerste-Kamerlid prof. E. Schuur man - ook in Tholen aanwezig - was dezelfde mening toegedaan. Hij keek op van deze ontwikkeling in het Zeeuwse: "Zoiets verwacht je misschien in Groningen, maar niet hier." Ondanks alles is het nog steeds mogelijk om als christelijke partij in Zeeland te functioneren, zei Roose. 'Toch is er een dreiging die heel het volk geldt. Want écht welzijn wordt alleen gerealiseerd binnen de kaders van Gods wet." De politici bezoch ten ook het bedrijf Budelpack in Poortvliet. De ruimtelijke ordening en het milieu - met betrekking tot verpakkingsmateriaal - kwamen daarbij aan de orde. "De gemeente Tholen mag zich gelukkig prijzen met dit stukje schone industrie en de vele arbeidsplaatsen", vond Roose. J. de Feijter kaartte de tegenstrijdige regelgeving aan, waarmee Budel pack geconfronteerd werd: op grond van de arbeidsomstandighedenwet moest er voldoende licht in de bedrijfshal komen, maar omdat deze aan de rand van een bestemmings plan werd gebouwd, moest er hoge beplanting omheen komen. Over het algemeen blijft de werke loosheid in Zeeland een hardnekkig probleem. Vooral het noorden van de provincie verkeert in een slechte positie nu de landbouw in een diep dal zit, aldus Roose. Het lijkt hem een goede zaak dat een studie gemaakt wordt naar de sociaal-eco nomische ontwikkeling van noord- Zeeland, en dan met name Schou- wen-Duiveland. Professor Schuurman zette zich af tegen de schaalvergroting die in de samenleving op allerlei gebied optreedt. Volgens hem een gevolg van de oriëntatie op economie en techniek. "Het is de hoofdrichting van onze samenleving: bevorderen van het materialisme." De RPF kiest juist voor kleinschaligheid. "We steunen het midden- en kleinbedrijf in plaats van de 24-uurs-economie." Schuur man meent dat er niets terecht zal komen van het voornemen van het kabinet om meer werk te scheppen, omdat bedrijven ondanks betere economische vooruitzichten niet in werkgelegenheid investeren. Het idee van minister Van Aartsen om de landbouw te onderwerpen aan de marktwerking, wees Schuur man af. "Landbouw heeft te maken met wisselingen in klimaat en bodemgesteldheid. Dat is veel te complex om de economie op los te laten." Als de minister zijn plan doorzet, zal het landschap eronder lijden en het platteland ontvolkt raken, verwacht de senator. Een ander punt van kritiek was het verlagen van de uitgaven voor ont wikkelingshulp. "Het is fout om de armen te zien als een kostenpost van de economische en technische samenleving. Wij moeten juist bereid zijn om onze verre naaste in nood te helpen." Als de provinciale staten gekozen zijn, staat de samenstelling van de Eerste Kamer ook vrijwel vast (de nieuwe staten kiezen de senaat op 29 mei). Schuurman zei dat het de taak van de Eerste Kamer is om wetten te toetsen en debatten te houden over de beleidsvoornemens van de rege ring. "Maar er wordt steeds meer politiek bedreven in de Eerste Kamer. Ik ben daar een tegenstander van, maar de trend is niet te keren. U denkt toch niet dat mensen als Wölt- gens en Wiegel zich in een wet gaan verdiepen? Dat hebben ze nooit gedaan!", aldus de RPF-senator die een eenmansfractie vormt. Hij ver telde de aanwezigen op de Thoolse verkiezingsbijeenkomst dat de bur gers ook naar de senaat toe steeds meer van zich laten horen. "Dat vind ik een goede zaak." De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax. 01666-4041 4695 CK Sint-Maartensdijk Tijdelijke ingang via Sportshop J&C De open dag van het provinciaal bestuur heeft zaterdag tussen de 5000 en 6000 bezoekers getrokken. Duizend mensen maakten gebruik van het gratis busvervoer. Grote publiekstrekkers waren de statenzaal en de vergaderruimte van gedeputeerde staten. Op de foto geeft het Poortvlietse CDA-statenlid mr. J.A. de Boe uitleg aan oud-PvdA-wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse. In het midden SGP-statenlid M. Dijke uit Scherpenisse met op de voorgrond zijn fractievoorzitter W. Kolijn. VERVOLG VAN PAG. 1 In de omstreden glazen gang naast het monumentale gebouw staan bezoekers te praten met statenleden onder het genot van een (kartonnen) bekertje koffie. Statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin van de VVD (sinds 1991):"Dit is de wandelgang. Elke partij heeft hier zo zijn eigen hoekje. Er is veel over te doen geweest maar het werkt heel goed. Als de vergadering bijvoorbeeld geschorst is, wordt hier overleg gepleegd. Ook de pers wordt hier te woord gestaan." De CDA-fractie is met 13 vertegen woordigers het grootst. De leden gebruiken vaak de ontvangstkamer waar de statenleden ooit een jaar lijks diner nuttigden. Dat is afge schaft. Toen het echtpaar Aarnoudse-den Braber in januari in de krant las dat de provincie Zeeland een open dag zou houden, vatten ze het plan op naar Middelburg te gaan. "Je hoort er veel over, maar je kent het eigen lijk niet. We zijn ook wel gegaan vanwege het mooie complex," legt mevr. Aarnoudse-den Braber uit, die afkomstig is uit Sint-Philipsland. Haar man kent Middelburg uit de tijd van de wederopbouw. Hij woon de er zelf twee jaar. Zaterdag gingen ze op pad met Caroline en haar vriendinnetje Petra de Vos. Het was een dagje uit want ze konden met de bus, die vanaf de Ten Ankerweg vertrok, gratis mee naar de Zeeuwse hoofdstad. Ze waren niet alleen, zo bleek om kwart over negen bij het vertrek. Met hen stapten nog eens 36 Tholenaren in. In Kruiningen moes ten de meisjes hun plaatsen afstaan toen bij het veer nog een grote groep passagiers instapte. "Maar we waren mooi op tijd," vertelt mevrouw Aarnoudse over de tocht van ruim anderhalve uur over ruim zestig kilometer. Nu staan ze in het Thool se Huis, een monumentaal gebouw uit 1599 dat bestemd was voor de Thoolse afgevaardigden in het dage lijks bestuurscollege van Zeeland. Tot 1795 was de stad Tholen één van de zeven stemhebbende steden in de staten van Zeeland. De Thool se vertegenwoordigers konden niet even met de auto op en neer zoals tegenwoordig de statenleden doen. De reis was ruim 200 jaar geleden een hele onderneming. Het pand werd in 1939 gerestaureerd. Als door een wonder bleef het gespaard in de Tweede Wereldoorlog bij het bombardement op de stad in mei 1940. Alleen enkele traptreden en het torendak brandden af. Sinds 1 oktober 1987 huist er de Abdij-bibliotheek in waar leden van gedeputeerde- en provinciale staten en de ambtenaren van verschillende directies terecht kunnen. De meeste boeken staan in de kelder en op zol der die niet voor het publiek toegan kelijk zijn. Ambtenaar mevr. E.G. Pannekoek wijst op de mooie maar zware balken die de zolder van de bovenverdieping dragen. "Dit is het mooiste gedeelte van het huis. Hier waren de slaapvertrekken. Beneden was er een loods. Daar stonden ook de paarden." Nu is er een 'luisterlijn', een geluidsverbinding met de Sta tenzaal en de Tweede Kamer. En een leeszaal. De collectie telt onge veer 20.000 boeken, rapporten, nota's en jaarverslagen, parlementai re en provinciale stukken. En onge veer 800 tijdschriften. Er is ook een juridische databank waarin allerlei uitspraken of beslui ten over bepaalde zaken opgezocht kunnen worden. Tussen 1851 en 1936 deed het pand dienst als venduhuis der notarissen. Het Thoolse Huis staat daarom ook wel bekend als het Notarishuis. Er werden van allerlei goederen geveild: klokken en zakken koffie. Ook werden er verkopingen gehou den van landerijen, huizen of buiten plaatsen. Het college van b. en w. wil het wapen van de voormalige gemeente Tholen houden als wapen voor de heringedeelde gemeente. Voor de fusie kwamen de beide gemeentera den van Sint-Philipsland en Tholen niet tot een besluit over deze zaak en droegen de kwestie over aan de nieuwe gemeenteraad. B. en w. wij zen nu op een koninklijk besluit van 21 oktober 1977 waarin staat dat zo'n overname van een wapen gerechtvaardigd is. Het college vindt dat het ook heraldisch verde digbaar is. Bovendien brengt een overname van het oude wapen geen extra kosten met zich mee voor het aanpassen van allerlei zaken waar het schild op voorkomt (zoals brief papier). Daarnaast hoeft niet opnieuw een wapen ingeburgerd te raken en de gemeente wordt een mogelijk lange procedure bespaard. Voordat b. en w. de zaak aan de gemeenteraad voor gaan leggen, willen ze eerst overleggen met de hoge raad van adel. Daaraan kan ook advies worden gevraagd over de Thoolse vlag. Volgens het college hoort een vlag aan te sluiten bij het wapen. Na de vorige herindeling, in de jaren zeventig, werd gekozen voor de oude vlag van de stad Tho len. Die wordt al in de kroniek van Smallegange afgebeeld. Dergelijke oude vlaggen zijn zeldzaam, vol gens het gemeentebestuur. Bestaande agrarische bedrijven moeten door kunnen gaan en mogen niet de dupe worden van een plotse ling terughoudend beleid van gemeenten. CDA-gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra zei dat dinsdag in Tholen. Ze doelde op de beper kingen in de bestemmingsplannen buitengebied die gemeenten willen, om met name grote varkensmesterij- en buiten de deur te houden. Over de Thoolse plannen had de gedeputeer de zich verbaasd. Was Tholen, wat ruimtelijke ordening betreft, op de kaart altijd geel gekleurd - hoofd zaak agrarisch gebied - nu gaat de groene kleur overheersen: er worden meer natuurwetenschappelijke waarden aangewezen dan voorheen. "Op mijn verzoek zou de gemeente dat nooit gedaan hebben, maar de dreigende komst van die roze knor repotten vermag heel wat." In het streekplan is al vastgelegd dat groot schalige varkensfokkerijen (groter dan 5000 m2) op bedrijfsterreinen thuishoren, zei de gedeputeerde. Mevrouw Van der Munnik merkte op dat ze zo weinig hoort over de denkbeelden van het CDA-Zeeland met betrekking tot het milieu. Daar mee bracht ze een discussie op gang over één van de motto's van de par tij: rentmeesterschap. "Rentmeester schap is uitgaan van het vruchtge bruik van de aarde", aldus mevrouw Nederhoed. Ze zei dat dit ook via ruimtelijke ordening ingevuld kan worden en noemde de door haar ont wikkelde nota ruimtelijk beleid lan delijke gebieden als voorbeeld. Ook de landinrichtingsplannen zijn vol gens de politica 'rentmeesterschap op en top'. Commissaris Deltan. Het Middel burgse D66-statenlid drs. R.A. Nak- man volgt zijn partijgenoot J. van den Reydt uit Tliolen op als com missaris van Delta Nutsbedrijven. Nakman kreeg in provinciale staten 42 van de 43 stemmen. Van den Reydt - vorig jaar met een nipte meerderheid gekozen - bedankte nadat zijn partijgenoten hem niet op een verkiesbare plaats zetten voor de statenverkiezingen. Alleen door verplaatsing is de over last op te lossen, die garagebedrijf Niemantsverdriet veroorzaakt in de Molenstraat te Poortvliet. Wethou der J. Versluys zei dat dinsdag op een CDA-verkiezingsbijeenkomst in Tholen. De straat staat overvol met auto's van de ondernemer. A. de Boer van het buurtcomité Molen straat deed in Meulvliet een oproep aan het adres van de politiek. "Pro moot je de woonomgeving door niéts te doen? Wij hebben na drie jaar aandacht vragen weinig reden tot vertrouwen in de politiek. Waar om komen de raadsleden niet eens met ons praten? Nieuwkerk vormt een gunstige uitzondering, hij heeft zich persoonlijk in de zaak ver diept." Gedeputeerde mevrouw L. Neder hoed-Zijlstra zei dat het probleem in Poortvliet bekend is. "E>e gemeente heeft het als zodanig bij ons aange merkt." Ze legde uit dat tot het jaar 2003 minstens 250 miljoen gulden nodig is om alle milieuhinderlijke knelpunten op te lossen. Voor Zee land is bijna 60 miljoen losgepeu terd bij het rijk, zodat er prioriteiten gesteld moeten worden. "In Poort vliet zijn een aantal problemen en er is geld beschikbaar gesteld om wat te doen." Wethouder J. Versluys vulde aan dat Tholen 270.000 gulden heeft gekre gen voor de Molenstraat. Dit heeft betrekking op de verplaatsing van Bouman-Potter. "De politiek doet er wellicht wat langer over, maar het ligt niet stil", zei voorzitter E.Ph. Nieuwkerk richting De Boer. "De bedrijven hebben in ieder geval de intentie om aan een oplossing mee te werken." De provincie Zeeland krijgt een naheffing van 515.000 gulden voor de loonbelasting over de jaren 1990 t/m 1994. Oorzaak is het, in de ogen van de belastingdienst te Breda, onvoldoende merken van dienstkle ding voor het personeel. Daarom wordt die kleding als loon in natura beschouwd. Om als dienstkleding te worden aangemerkt, moet elk kle dingstuk van het uniform door een biesje of een logo als zodanig her kenbaar zijn, vindt de belasting dienst. Ook sokken, broeken en trui en. Het gaat om kleding voor perso neel van de provinciale stoomboot diensten en van de directie milieu en waterstaat. Ook de kostuums en overhemden van bodes en chauf feurs vallen onder de naheffing. Zonder herkenbaar logo is dat geen werkkleding in de zin van de wet op de loonbelasting, vindt de belasting dienst. Elders in het land hebben belasting inspecties afspraken gemaakt voor de toekomst zonder een naheffing op te leggen. De provincie Zeeland kreeg een compromis voorgelegd, maar is het daarmee niet eens. Daar om zal de aanslag onder protest betaald worden, maar tegelijkertijd bezwaar worden aangetekend. Om dat de belastingdienst al heeft aan gekondigd dat bezwaar te zullen afwijzen, zal vervolgens een beroepsprocedure gevoerd «worden bij het Gerechtshof. De provincie wil de kosten van de naheffing niet op het personeel ver halen. Wél wordt met de commissie voor georganiseerd overleg gespro ken over het aanpassen van de kle ding aan de eisen van de belasting dienst. Een werkbezoek van de VVD-sta- tenfractie aan Tholen en Sint-Phi lipsland, op woensdag 1 maart, staat in het teken van de verkeersveilig heid. De volgende knelpunten wor den ter plekke bekeken: het ontbre ken van een fietspad langs de pro vinciale weg tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk, de snelheid van het verkeer in de Stoofstraat te Poortvliet, het fietspad van de Rei- merswaalseweg naar de Eeweg bij Tholen én de gevaarlijke situatie bij Molenvliet, Onder de Molen te Oud- Vossemeer. Het gezelschap - waar van gedeputeerde Hennekeij, de statenleden mevr. Polderman-Mar tin, mevr. Koster en Huisman, als mede Thools kandidaat Huiskamp deel uitmaken - begint de middag met een bezoek aan bakkerij Van der Est te Sint-Philipsland. 's Avonds om acht uur staat een open bare verkiezingsbijeenkomst gepland in café Havenzicht te Sint- Annaland. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen te! 01660 - 3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13