'Besluiten en snel uitvoeren, daar geniet ik pas echt van' Meerderheid leden kiest voor E. Hage Geen uitzondering voor varkenshouder Zoetwaterplan kan helpen opbrengsten te verhogen CLEIREN VRIENS 01640-41352 v PFAFF Zoet water kost bijna 30 miljoen Dijkgraaf Hage na 29 waterschapsjaren met pensioen Voorzitter ZMO-afdeling Thijs Metaal pacht grond Welgelegen G.s. akkoord met werken ruilverkaveling NOG GEEN ABONNEE? BEL 01665-2752 REEDS MEER DAN 40 JAAR: Bergsediepsluis 3 dagen dicht voor onderhoud Donderdag 23 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Dijkgraaf I.C. Hage zit nog opgewekt in zijn kamer van het Polderhuis in St. Maartensdijk. Zijn immer opge ruimd karakter houdt hem ook zijn laatste weken als voorzitter van het waterschap Tholen fier overeind. Maar hij vindt het wel heel jammer dat hij per 1 maart moet stoppen en zijn vele contacten moet missen. De 65-jarige leeftijd is echter een onverbiddelijke grens. Fijne herinneringen Harder Uitvluchten Conflicterende belangen Barbertje Fusie gemakkelijk E. Hage is de nieuwe voorzitter van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland van de ZMO. Dinsdagavond werd Hage in het Holland Huis te Scherpenisse met een meer derheid van stemmen gekozen tot opvolger van J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer die tussentijds aftrad. Hage kreeg 57 van de 62 stemgerechtigden en aanvaardde het voorzitterschap. en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. II belastingadviseurs accountancy P.A.C. Vriens Fb ^JVIr. C.P.M. van Tilburg Fb/AA Beperking voor J. Nell in AJP Varkenshouder J. Nell uit Anna Jacobapolder wil zijn bedrijf uitbreiden. Niet aan de Langeweg waar hij nu zit, maar aan de Rijksweg/Zuidweg. Maar nu de gemeente Tholen de komst van nieuwe bedrijven tegen wil gaan door een herziening van het bestemmingsplan is dat voor de varkenshouder niet mogelijk. Hellend vlak Conclusie rapport vereniging bedrijfsvoorlichting: Beregening in combinatie met een goede drainage geeft over het algemeen goede resul taten bij de teelt van landbouwgewassen. Dat zei bedrijfsdeskundige L.N. Bax uit Tho len dinsdagavond op de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting in de Wellevaete te Sint-Annaland. Daarmee krijgt het zoet-waterplan van het waterschap wat steun. Drainage Weerbericht Extra opbrengsten AKTIEIYIODEL IDT-systeem PFAFF SPECIALIST lESl Op 16-jarige leeftijd werd Izak Hage bestuurslid van de Eendracht- ruiters, waarvan hij later secretaris penningmeester werd en vanaf die tijd is hij nooit meer zonder bestuursfuncties geweest. Naast zijn landbouwbedrijf had Hage een bre dere belangstelling voor de Thoolse gemeenschap en het is hem goed gelukt die interesse in te vullen: op financieel terrein in het bestuur van de Rabobank en bij ZLM Verzeke ringen, in de gezondheidszorg (bestuurslid van zowel de zieken huisstichting als vereniging Vrede rust), bij het kerkewerk (president kerkvoogd en diaken Hervormde Gemeente), in het schoolbestuur en 29 jaar bij het waterschap. Nu hij als dijkgraaf moet stoppen, vallen er ook een heleboel van het waterschap afgeleide taken weg. In de Stuur groep Oosterschelde bijvoorbeeld, het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland en de commissie wegen van de Unie van Waterschap pen. "Ik heb het werk allemaal met heel veel plezier gedaan", zegt Hage in zijn opgeruimde werkkamer in het Polderhuis. In 1966 begon hij als hoofdingelande ongebouwde eigen dommen voor district V; na 8 jaar stroomde hij door naar het dagelijks bestuur als gezworene en in 1978 volgde zijn benoeming tot dijkgraaf na een zeer spannende stemming over de aanbeveling: Hage kreeg 1 stem meer dan J.L. van Gorsel, die als waarnemend dijkgraaf de laatste maanden van het nog zelfstandige waterschap Tholen gaat volmaken. "Aan 29 jaar waterschap heb ik fijne herinneringen, met name de laatste 17 jaar als dijkgraaf', zegt Hage. "Ik heb heel veel steun gehad. De omgang met vele mensen met zeer diverse karakters uit alle bevol kingsgroepen heeft me altijd ontzet tend geboeid. Ik had graag contact van mens tot mens. Daarom zie ik er ook tegenop om te stoppen." Hage had de 10 maanden die nog volgen tot de fusie per 1 januari nog wel vol kunnen maken. "Mijn ambi ties reiken nog wel verder dan 1 maart, maar ik heb doelbewust een keus gemaakt en ontslag gevraagd. Voor gezworenen en hoofdingelan den geldt de leeftijdsgrens van 65 jaar niet meer, maar ik heb mijn leven lang gevochten voor grenzen aan bestuurslidmaatschappen en daarom heb ik voor mezelf die vrij harde lijn ook getrokken. Maar ik heb dit werk verrekte graag gedaan!" Hage haalt dus beslist niet opgelucht adem dat hij die 'lastige' algemene vergadering straks vaarwel kan zeg gen. Integendeel. "Met veel genoe gen beleef ik dat. Het is wel harder en levendiger geworden en dat kost gewenning, maar ik vind het con structief dat meerderen zich laten horen. Dit brengt veel meer even wicht. Voorheen domineerden een paar mensen en dat is niet goed. De vergaderingen hebben wel meer een formeler karakter gekregen. Ik had het liever gemoedelijk, de huiska merstijl, maar het moet professione ler tegenwoordig. De uitbreiding van de belangenbehartiging in de algemene vergadering vind ik een grote verbetering. Het was een uit daging daaraan nog leiding te heb ben gegeven." De discussies over het basisplan watervoorziening en de verdich tingsplannen, kort samengevat zoet water, liepen soms hoog op in het waterschap. De tegenstellingen kwamen scherp aan het licht. De kostenoverschrijdingen waren zelfs aanleiding tot een accountantson derzoek. Hage relativeert het alle maal. "In 29 jaar waterschap heb je naast de vele goede tijden, ook wel eens slechte perioden. Als je ziet wat er allemaal gebeurd is aan dijk versterkingen, nieuwe gemalen, zui veringsinstallaties, verbetering van wegen, dan mag het geen ontevre den verhaal over zoet water worden. Het zoet water heeft wel veel teweeg gebracht, soms ook een vervelende sfeer, maar het was en is ook een gevoelig onderwerp. Velen willen het, maar durven het niet aan en zoe ken allerlei uitvluchten. De verwe venheid van de landbouw met het waterschap is erg sterk en dat heeft de besluitvorming bemoeilijkt. Daardoor is het allemaal veel te traag gegaan. Helaas hebben we geen krachtige besluitvorming over dit onderwerp kunnen realiseren. Men heeft toen een schuldige gezocht en dat moest het waterschap maar zijn." Als landbouwer stemde Hage des tijds op een ZLM-vergadering tegen de zoet waterplannen, wat bij de voorstanders nogal omstreden was. "Ik heb recht op een eigen mening", legt Hage uit. "Privé was ik geen voorstander van twee fasen: eerst het basisplan en daarna de verdich ting. Enkel voor peilbeheersing vond ik het basisplan te duur. Beoogde je het tevens als basis voor het laatste jaar van de zelfstandig heid. "Van het driemanschap dijk graaf, griffier en hoofd technische dienst stoppen er twee en de laatste heeft een mooie functie gekregen. Dat werkt dus gemakkelijk voor de fusie. Ik vind het heel gelukkig, dat er niemand van het personeel bij het waterschap Zeeuwse Eilanden onaanvaardbaar benadeeld wordt. Men hanteert tegenwoordig van die begrippen als outplacement, wat 'gewoon wegwezen' betekent, maar gelukkig is dat met medewerkers van het waterschap Tholen niet het geval. Over wel of niet fuseren zijn er in het verleden vele uren gespro ken, maar nu is de tijd er rijp voor. Je moet nooit iets geforceerd doen, want dan lukt het nooit. Formeel gaan we 1 januari 1996 over, maar vanaf 1 april a.s. zal er al van een geleidelijke overgang sprake zijn. De ambtelijke samenvoeging wordt dan een feit en 1 september zal dat bestuurlijk het geval zijn. Op Tholen houdt het nieuwe waterschap nog een steunpunt, maar voor de rest is het over. Het zal snel vervreemden, 't wordt meer afstandelijk. Bestuurs lid Van Gorsel krijgt vanaf 1 maart tot 31 december de leiding over het waterschap Tholen en dat is een pri ma oplossing. Hij is vakkundig en deze invulling geeft me des te meer voldoening om zo afscheid te nemen." Hage kwam vrijwel iedere dag naar het Polderhuis in St. Maartensdijk. "In het begin was het eigenlijk geen volledige baan, maar het werk is in de loop der tijd geweldig toegeno men. Besturen heb ik altijd meer als hobby gezien, maar bij het water schap is er sprake van een uit zijn krachten gegroeide hobby. Ik heb er erg veel vrije tijd ingestoken. Ik zocht graag de buitenlucht op en in de winter ging ik dan gedurende twee maanden alle dijken langs. Niet om te controleren, maar omdat de werken meer mijn warme belang stelling hadden dan bepalingen en verordeningen. Ik was meer prak tijkgericht dan dat ik van de theorie hield." Na zijn afscheid bij het waterschap (vrijdag 3 maart is er een receptie in Haestinge) gaat Hage weer terug naar de boerderij, waar overigens zijn dochter inmiddels de scepter zwaait. "Het landbouwbedrijf heeft mijn warme belangstelling en ik hoop me daar nog verdienstelijk te maken. Het was mijn lust, mijn leven en mijn broodwinning, maar daarnaast had ik een bredere belang stelling. Een rustig leven schiet er na 1 maart over met nog een paar bestuursfuncties: Vrederust, ZLM Verzekeringen en de diaconie van de Hervormde Gemeente Oud-Vos- semeer. En er is nog wat bestuurlijk werk in zicht." Dijkgraaf Hage lacht. Hij laat nog in het midden aan welk karwei hij in het voorjaar begint, als gewoon ingelande van het water schap Tholen. Dijkgraaf I.C. Hage in de bestuurskamer van het Polderhuis te St. Maartensdijk. een zoet watervoorziening, dan gaf ik er de voorkeur aan, eerst een stemming onder de belanghebben den te houden om na te gaan of de meerderheid een zoet watervoorzie ning wilde. Je gaat tenslotte ook geen fundering storten voordat je zeker weet of je een huis wilt bou wen. Ik was wel voorstander van een zoet watervoorziening en als dijkgraaf heb ik ook voorgestemd." De verhoudingen van het water schap met de gemeente en andersom bleken de afgelopen jaren ook niet zo uitstekend. Het waterschap tikte de gemeente diverse jaren op de vingers voor slecht toezicht op verontreiniging van het oppervlaktewater, met name vanuit het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. En de gemeente verweet het waterschap weinig enthousiasme voor beplantingsplan nen en gebrek aan soepelheid bij bestemmingsplan Molenhoek in Tholen. Dijkgraaf Hage zegt er geen proble men mee gehad te hebben. "Zowel persoonlijk als zakelijk had ik goede contacten met de gemeente, maar over en weer waren er conflicteren de bfelangen. Ieder zijn beleid, elk zijn verantwoordelijkheid, maar rancuneus zijn we nooit geweest. We hebben diverse burgemeesters, wethouders en raadsleden in het waterschap gehad. Dan kun je heel vaak plooien glad strijken voordat het echt rimpels worden. Maar politiek ligt me niet. In het verleden heb ik een paar poli tieke vergaderingen bezocht, maar die materie is niets voor mij." De leukste periode uit zijn water schapsloopbaan vindt de Thoolse dijkgraaf de dijkversterkingen. "In 5 jaar 50 km dijk versterken, dat is een voorbeeld van snelle besluitvorming en korte lijnen. Bij de fusie zie je iets dergelijks: besluiten, doen, uit voeren. Daar geniet ik van. Je moet geen jaren heen en weer zagen over hetzelfde onderwerp en dat is met het zoet water gebeurd. Men twijfel de teveel, men ging niet vastberaden op een doel af. In de periode van de aanleg van de waterzuiveringsinstal laties ging het ook vlot, maar het zoet water was echt een contrast met de andere zaken binnen het water schap. Als het goed gaat, ben je een pracht kerel, maar als het fout gaat, ben je een waardeloze vent. En als het een ingenieursbureau niet lukt om een goede begroting te maken - die was duidelijk te laag - dan krijgt het bestuur daarvan de schuld. Bar bertje moet hangen en dat is de dijk graaf! Ik heb echter het voorrecht dat ik niet haatdragend ben en dat vergemakkelijkte mijn functioneren. Ik vroeg me vaak af waarom mensen op een bepaalde manier reageerden. Achter vragen of opmerkingen zit soms een veel diepere achtergrond. In de algemene vergaderingen kon ik soms hard en impulsief reageren, maar het is fijn wanneer je zaken van personen kunt onderscheiden. Gelukkig kon ik de hoofdingelanden aan het einde van de vergadering weer een hand geven. Relativeren is nodig, anders heb je het moeilijk." Voor het waterschap Tholen is 1995 Het verleggen van een deel van de Winkelzeeseweg te Sint-Annaland, het verbreden van de Veerweg te Stavenisse en van de Jan Karelsweg te Sint-Maartensdijk alsmede het aanleggen van een natuurontwikke lingsgebied in de Van Haaftenpol- der te Oud-Vossemeer stuit bij de provincie niet op bezwaren. Voor de plannen, die onderdeel vormen van de ruilverkaveling, is door gedepu teerde staten een verklaring van geen bezwaar verleend tegen wijzi ging van het bestemmingsplan Bui tengebied. Bij de Winkelzeeseweg wordt de aansluiting op de Zoetwaterweg ver legd, zodat landbouwgrond de bestemming verkeersdoeleinden moet krijgen en omgekeerd. Een zelfde verandering van bestemming is nodig voor het verbreden van de twee genoemde polderwegen. En de Van Haaftenpolder heeft nu nog een landbouwbestemming, maar het deel ten westen van de Krabben- kreekweg - dus meer dan de helft van de polder - moet beschermd natuurgebied worden. Hier speelt de landinrichting in op het natuurbe leidsplan van de provincie. Voor de vier wijzigingen moet de gemeente in totaal 600 gulden leges- kosten betalen aan de provincie. Akkerbouwer Hage uit Scherpenisse was al vice-voorzitter van de afde ling die 566 leden telt. De afdeling slinkt want in 1994 zegden 36 leden hun lidmaatschap op, terwijl er maar 4 nieuwe leden zich aanmeldden. Het bestuur kent nu één vacature. Over de invulling van die plaats zal het afdelingsbestuur een voordracht doen in de najaarsvergadering. De stemming van de opvolger voor Van Gorsel was vrij: 2 stemmen gingen naar J. Akkermans, 1 naar M.D. Geuze, 1 naar J. Vissers en 1 stem briefje was blanco. Van Gorsel wordt dijkgraaf van het waterschap Tholen, tot de opheffing op 1 januari 1996. Hij volgt I.C. Hage op die op 1 maart met pen sioen gaat. Van Gorsel zei tien maanden wel kort te vinden maar vond de keuze om afstand van het voorzitterschap van de afdeling te doen gerechtvaar digd omdat het duidelijk moet zijn namens wie hij spreekt. De voorzit ter blijft nog wel actief voor de ZMO als voorzitter van de commis sie grond, water en milieu maar zet te dinsdag toch een punt achter zijn bestuurlijke loopbaan bij de plaatse lijke ZMO. Die duurde 22 jaar. Toen Van Gorsel de voorzittersha mer aan Hage had overhandigd, blikte de nieuwe voorzitter terug op Van Gorsels bestuurlijke bemoeie nissen. Die begonnen al in 1966 toen hij als adviseur van de PJZ te gast was bij de ZLM. In 1973 werd hij kringsecretaris. Dat bleef hij tot 1981. Van 1988 tot 1989 was hij vice-voorzitter van de ZLM, in 1989 werd hij kringvoorzitter, als opvol ger van M.C.J. Kosten. Dat gebeur de ook in het Holland Huis waarbij 124 mensen aanwezig waren. Van Gorsel werd ook voorzitter van de nieuwe afdeling van de ZMO nadat vorig jaar de acht oude afdelingen samengingen. Enkele zaken die in de 22 jaar pas seerden waren onder andere de ruil verkavelingen, proefgebied zoet water, ganzenoverlast, akkerbouw- demonstraties in Den Haag, land- bouwnota 2000, de actie slik op de weg en een radiopraatje bij SLOTH- Tholen over: 'Wat doet de boer in de winter.' Hage bedankte Van Gorsel voor zijn inzet en herinnerde de zaal eraan dat Van Gorsel ook op andere terreinen actief is, bij het waterschap, de Rabobank en in de politiek. Ook belichtte hij uitvoerig de ondersteu nende rol van Van Gorsels echtge note die 'veel achter de schermen' opereerde. Zij kreeg bloemen en als echtpaar ontvingen ze een telefoon- beantwoorder. Lcutbus. Tijdens de carnavalsvie ringen van 25,26,27, en 28 februari zet de BBA weer zogenaamde 'leut- bussen' in. Mensen die de vasten avond met meer dan de toegestane hoeveelheid alcohol hebben gevierd, kunnen daarmee naar huis. Lijn 108 rijdt van Bergen op Zoom naar alle plaatsen op Tholen. De bus vertrekt (bij voldoende bezetting) om half twee en half drie 's nachts bij V&D. De gemeente geeft 1500 vierkante meter grond op het industrieterrein Welgelegen te Tholen in erfpacht aan het eenmansbedrijf Thijs Metaal te Steenbergen.' Dit bedrijf draait en freest fabrieksmachines. Ook ver zorgt het onderhoud en constructie voor de metaalnijverheid. Thijs Metaal verwacht dat de verhuizing naar Tholen gepaard zal gaan met een personeelsuitbreiding van drie of vier personen. De gemeenteraad beslist binnenkort over de erfpacht regeling. I Noordsingel 12, Bergen op Zoom begeleiding en advisering van ondernemingen opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen, stichtingen en verenigingen |- verzorging van aangiften Inkomstenbelasting (ook van particulieren). Wilt u nadere informatie neem dan vrijblijvend contact op met: Advertentie I.M. Hij tekende daar bezwaar tegen aan. Ook maandagavond in de commis sie ruimtelijke ordening pleitte hij nogmaals voor zijn zaak. Hij kreeg veel steun van de raadsleden die voor hem een uitzondering wilden maken, maar burgemeester H.A. van der Munnik zei daar weinig voor te voelen. Bovendien dringt de tijd. Voor eind maart moet er een beslis sing zijn genomen. Voor een nader onderzoek, waar de commissie naar vroeg, is volgens de burgemeester geen tijd meer. Nell wil aan de Rijksweg een schuur met 300 mestvarkens. Aan de Lan geweg zou hij dan 200 zeugen gaan houden. Nell vindt de lokatie aan de Rijksweg ideaal voor de aan en afvoer van het vee. Hij betoogde dat de uitbreiding van het bedrijf 'zeer beslist noodzakelijk is om er in de toekomst van te kunnen leven.' Hij lichtte toe dat de voormalige gemeente Sint-Philipsland geen bezwaren tegen de lokatie maakte, maar kan dit niet schriftelijk beves tigen. Een gedeeltelijke verplaatsing van het bedrijf zou volgens hem ook een ontlasting betekenen voor de Langeweg. Een argument dat ook M.J. Klippel (SGP) inbracht om Nell een kans te geven uit te breiden. Verschillende commissieleden pleitten voor een vrijstelling of het aanwijzen van een gebied voor nieuwvestiging omdat ze vonden dat er ruimte moet blijven voor bestaan de bedrijven. J. de Jager (CDA) stelde voor dan ook de omvang van het bedrijf te bepalen. Maar de burgemeester vond dat het college geen uitzonde ring 'geënt op een persoon' kan maken. "Dan kom je op een hellend vlak. Je kunt niet zeggen dat var kenshouders op Tholen wel nieuw mogen vestigen en mensen uit Bra bant niet. Dat ligt bestuurlijk moei lijk." Voor het verkrijgen van een vrijstel ling is de procedure volgens hem zwaar. Volgens Van der Munnik gaat het bij Nell wel degelijk om een nieuw bedrijf. "Als u een uitzonde ring wilt maken, dan komen we er niet uit. Maar dan staan we wel voor de gevolgen." Omdat de commissie bleef aandrin gen om een gaatje te zoeken voor Nell beloofde hij dat het college daar naar zal kijken. Maar veel kans gaf hij de raadsleden niet. "Ga er maar van uit dat we er niet uit komen." De commissie ging akkoord met het ontwerp facether ziening bestemmingsplan buitenge bied Sint-Philipsland die onder meer tot doel heeft te voorkomen dat intensieve veehouderijen zich er onbeperkt kunnen vestigen. Bedrijf.'svoorlichter L.N. Bax bij kaarslicht nadat de elektriciteit in heel St. Annaland uitviel. houden." Ook het zogenaamde 'doorspoelen' kan volgens het rap port een probleem zijn. Dat is met name nodig om doodlopende water gangen van vers water te voorzien. Behalve beregenen kunnen boeren ook water 'infiltreren'. Dat wil zeg gen dat het water via buizen onder de grond ingebracht wordt. "Infiltra tie via de drainagebuizen werkt onvoldoende", concludeert Bax in zijn rapport. "Daarvoor is een te gro te druk nodig. Ook alleen een infil tratiesysteem is niet genoeg. Koppe ling met de gewone drains is dus noodzakelijk." Verder voerde de voorlichter nog aan dat het infiltratiesysteem wel erg duur is: zo'n 800 tot 900 gulden per hectare per jaar. Een berege- ningsinstallatie kost daarentegen zo'n 500 gulden. Bax meldde dat in het proefgebied de opbrengst van bijvoorbeeld vroege aardappelen na beregening met ongeveer vijf ton per hectare omhoog ging. Gemid deld leverde het toedienen van water zo'n 1710 gulden per hectare extra op. Bax benadrukte behalve het berege nen ook het belang van een goede drainage. "Het grondwater zou eigenlijk niet hoger moeten staan dan zo'n 80 a 90 centimeter onder het maaiveld", vertelde de voorlich ter. Dat betekent dat het land goed te berijden is met tractoren en dat de planten voldoende zuurstof krijgen. "Voor intensieve teelten, zowel groente als snij- en droogbloemen zijn zoet water en een regeninstalla tie op bepaalde momenten onmis baar. Soms worden ze gebruikt voor een goede opkomst en in andere situaties voor een goede groei of betere kwaliteit." Overigens maakte de voorlichter zich nog wel zorgen over het zout gehalte van het water. Op bepaalde punten in het proefgebied (met name bij de opmaling in de Deur- loopolder en bij de Oudelandsedijk) blijken regelmatig te hoge zoutge haltes voor te komen. Met name voor bloemen is het water dan niet te gebruiken om te beregenen. Eén van de oorzaken hiervan is kwelwater. Bax, werkzaam voor de dienst land bouwvoorlichting (DLV), presen teerde het verslag van landbouw kundige waarnemingen met betrek king tot de proef met zoet water op Tholen. Om te zien of een verdich tingsplan voor zoet-watervoorzie- ning (plan Dekker) voor Tholen goed mogelijk is, is een proefgebied ingericht. In dat gebied vindt onder zoek plaats naar de effecten van zoet-wateraanvoer uit het Zoom meer. Het omvat de Deurloopolder en een gedeelte van de Schaker- loopolder onder Tholen. Inlaatpunt van het water is een hevel bij de Boomdijk. Deze hevel wordt bestuurd door een computer en laat zoet water in (of uit) als dat nodig is. Dat gebeurt naar aanleiding van waarnemingen bij de laatste stuw waar het waterpeil en het chloridegehalte (zout) worden gemeten. De proef duurde van 1989 tot en met 1994. Door het waterpeil in de sloten te verhogen, kan men het grondwater (dat op deze manier niet uit de drai nagebuizen kan) bewaren voor eventuele drogere periodes. Omdat er drainagebuizen in de grond lig gen, loopt normaal gesproken het regenwater uit de buizen weg bij een lage waterstand in de sloten. Veel telers zijn van mening dat het vast houden van grondwater goed is voor het gewas. Ook het beregenen met zoet water heeft volgens het rapport gunstige effecten. "De beregening had duide lijk een positieve invloed op de ont wikkeling van het gewas", conclu deert Bax dan ook in het rapport dat hij opstelde. "Zelfs wanneer je zou denken dat het niet echt nodig is", voegde hij hier tijdens de vergade ring aan toe. De bedrijfsvoorlichter vond echter dat het waterschap met het bijstellen van het slootpeil sneller moet inspe len op de weersveranderingen. "Je zou het regionale weerbericht erbij moeten houden. Dan kun je zelfs op voorhand al het waterpeil in de slo ten verhogen of verlagen." Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap, ook lid van de vereniging, noemde dat een vrijwel onmogelijke zaak. "Je kunt in zo'n groot gebied als de gemeente Tholen niet naar het weer bericht werken", zei hij. "Hoe vaak komt het niet voor dat het in Stave nisse regent, terwijl Tholen droog blijft. Dat voorspelt je geen enkel weerbericht." Al met al zag Bax wel voordelen in het zoetwaterplan. Ook al had het een aantal haken en ogen. Zo zag hij geen heil in het verhogen van het slootpeil om de grondwaterstand op de akkers te verhogen. "Het blijkt dat meer water in de slo ten, weinig of geen invloed op de grondwaterstand heeft", zei Bax. "Wel heeft het nut als je regenwater dat in het voorjaar valt, vast wilt met Ingebouwd Dubbel Transport Sxtnet tecxe /4/jtcefrUjii Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17 Breda: Lange Brugstraat 30 Eindhoven: Willemstraat 21 Roosendaal: Nieuwe Markt 48 Advertentie I.M. De Bergsediepsluis in de Oesterdam wordt van maandag tot en met woensdag aanstaande onderworpen aan een onderhoudsbeurt. Het hydraulische systeem van één van de sluisdeuren is aan reparatie toe. Het scheepvaartverkeer kan daarom van maandagmorgen acht uur tot woensdagmiddag vijf uur geen gebruik maken van de sluis, maar moet omvaren via de Krammerslui zen in de Philipsdam. Het basisplan watervoorziening Tholen en Sint-Philipsland vergt een investering van bijna 19,6 miljoen gulden. Voor de verdichtingsplan nen (aanvoer zoet water) is nog eens 10,1 miljoen gulden nodig. Die bedragen zijn door het waterschap Tholen kenbaar gemaakt aan de inspecteur landinrichting in Zee land. Deze vroeg om de cijfers omdat hij duidelijkheid wil hebben over de totale plankosten, alvorens te beslissen over een subsidieaan vraag voor het deelplan zuid. Eerde re deelplannen vielen namelijk alle maal duurder uit dan aanvankelijk was gedacht. Komt het waterschap nu uit op dik 29,7 miljoen, bij het presenteren van de plannen zes jaar geleden ging men nog uit van 17,3 miljoen gul den. Een kostenverhoging dus van bijna 72%! Daarbij moet worden aangetekend, dat aan het basisplan de verbetering van de waterbeheer sing in de Weihoek is toegevoegd. En op grond van de ervaringen in Sint-Philipsland is berekend dat automatisering van de werken op Tholen ruim zes keer zoveel kost dan aanvankelijk was gedacht. De kostenstijging van het verdichtings plan wordt ondermeer veroorzaakt door het opnemen van een post voor gewassenschade, het plaatsen van meer betuining en het behandelen van meer drainage dan in het oor spronkelijke plan. Van het basisplan zijn de deelplan nen Sint-Philipsland, Tholen-noord en -west nagenoeg afgerond. Het bestek voor deelplan zuid is gereed en deelplan oost (inclusief Wei- hoek) wil het waterschap nog voor de zomer aanbesteden. De algemene vergadering van hoofdingelanden van het waterschap spreekt donderdag 23 februari over de herziene kostenbegroting van de zoet-waterplannen en de brief aan de inspecteur landinrichting. Veerboot terug. Vandaag komt de dubbeldeks veerboot Prinses Julia na, na een onderhoudsbeurt van vier weken, terug in de vaart. De verbin ding Vlissingen-Breskens wordt daarmee weer met twee dubbeldek kers onderhouden. Het enkeldeks veer Prinses Margriet wordt als reserve achter de hand gehouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11