Ten Anker wil indeling van gebouwencomplex veranderen AOV laat oog op Polderhuis vallen De Schutse wil uitbreiding in tuin Zakje Valentijnsbonbons voor laatste bewoners Maartenshof Proefabonnement Fietsenzaak in Stavenisse 31 Man verdacht van opblazen eigen woning Eind maart gratis zak compost halen D66-delegatie op werkbezoek voor statenverkiezingen Met de bus naar open dag van provincie Donderdag 16 februari 1995 51e jaargang no. 14 Een delegatie van D66 deed donderdag in het kader van de provinciale statenverkiezingen een rondje Tholen. Het ging daarbij met name om de ouderenzorg. Daarom bezóchten de politici de bejaardencentra De Schutse te Sint-Annaland en Ten Anker te Tholen en woonzorgcen trum De Rozeboom in Sint-Philipsland. Daarbij werd duidelijk dat D66 van het traditionele bejaardenhuis af wil en voorstander is van woonzorgcentra. Zorg op maat Oplossing ruimtegebrek in gemeentehuis Het Algemeen Ouderenverbond (AOV) blijft tegenstan der van een plan voor uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk waarmee vele miljoenen gemoeid zijn. Om extra ruimte te scheppen zou het stadhuis in Tholen een mogelijkheid zijn, opperde raadslid mevrouw M.H. Schot-de Hoog in de gemeenteraad tijdens de alge mene beschouwingen. Nu heeft de ouderenpartij weer een ander gebouw op het oog: het Polderhuis in de smal- stad. Gesprekken Gebouw vraagt om modernisering Tijdens het werkbezoek van de D66 statenfractie aan De Schutse te Sint-Annaland maakte voorzitter W.A. Blaas van het bejaardenhuis bekend dat men toe is aan uitbrei ding. Hij hield de D66'ers de plannen voor de toekomst voor. Financiën De meeste ouderen in het bejaardenhuis Sint Maartens hof in Sint-Maartensdijk hebben van Valentijnsdag nog nooit gehoord maar dinsdag kwam daar enige verande ring in. Toen werden de laatste bewoners getracteerd op een feestelijk verpakt zakje bonbons. Fractiekamers MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 26-jarige A.V. uit Sint-Maar tensdijk, wiens huis op 24 januari door een explosie werd vernield, verblijft momenteel in de gevange nis te Scheveningen. Hij wordt ervan verdacht zijn huis zelf te heb ben opgeblazen, of in ieder geval daaraan te hebben meegeholpen. V. werd op de bewuste avond door buren aangetroffen in zijn, door een gasexplosie, opgeblazen woning aan de President Kennedystraat. Hij werd naar ziekenhuis Lievensberg vervoerd met brandwonden aan zijn gezicht en arm. Daar zocht de politie V. op en hield hem aan. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis te Scheveningen. Eenmaal wat opgeknapt, werd hij voorgeleid aan de rechter-commis- saris. Het onderzoek naar de zaak loopt nog. V. is de enige verdachte die in deze zaak is aangehouden. Eind maart liggen er op de gemeen tewerkplaats in Scherpenisse 3800 zakken compost van elk 25 liter gereed die inwoners van heel Tho len en St. Philipsland gratis kunnen afhalen. De juiste zaterdag wordt nader bekend gemaakt in Tholen- derwijs. De compost is het resultaat van de gescheiden inzameling van huishou delijke afvalstoffen, die volgens b. en w. van Tholen zeer goed ver loopt. Het college wil af en toe een nieuwe impuls om de medewerking optimaal te houden. Daarin past de gratis zak met compost van de cen trale installatie in het Sloegebied bij Nieuwdorp. De bemonsterde com post is eerder bij een fruitteler afge zet en de kwaliteit bleek goed. Seoz. Van de oorspronkelijk door de gemeenten Tholen en Sint-Philips- land aan de stichting voor economi sche ontwikkeling Zeeland (Seoz) verstrekte geldleningen moest op 31 december 1993 nog respectievelijk 804.912,55 en 40.927,76 gulden afgelost worden. In dat jaar werd aan Tholen 69.494,36 gulden terug betaald en aan Sint-Philipsland 3533,61 gulden. Beide gemeenten ontvingen bovendien een uitkering van respectievelijk 6125,88 en 311,49 gulden. De D66-delegatie op bezoek bij het echtpaar Roozemond in De Rozeboom te Sint-Philipsland. Van links naar rechts: gedeputeerde A.J. Dijkwel, voorzitter van de afdeling Bevelanden F. Eijlander, Tweede-Kamerlid H. Fermina en het echtpaar Roozemond. begonnen hun dag bij de stichting Beter Wonen waar directeur J.J. Kloet het een en ander over de stich- In de delegatie zaten ondermeer Tweede-Kamerlid H. Fermina, gedeputeerde A.J. Dijkwel, fractie voorzitter mevr. R. Geluk, statenlid H. van Iwaarden, kandidaat D. Suij- kerbuijk uit Tholen en Thools raads lid J. van den Donker. De politici ting vertelde, 's Middags werd een bezoek gebracht aan de Schutse. Daar kreeg het gezelschap een rond leiding van directeur J. Wesdorp en ook voorzitter W. Blaas richtte het woord tot de delegatie. Vervolgens trokken de D66'ers naar De Roze boom te Sint-Philipsland. Daar en ook in Ten Anker te Tholen verzorg de SVRZ-directeur F. Bordui de rondleiding. In Ten Anker werd de delegatie toe gesproken door T. Gulden, onderdi recteur van het zorgcentrum. Die meldde dat er in de nabije toekomst wellicht een verandering aan zit te komen voor Ten Anker. "Er wordt wellicht voor gekozen om het wonen in het woonzorgcentrum een andere invulling te geven. De gedachte is om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen", zei Gulden. ZIE VERDER PAG. 3 AOV-voorzitter L.J. van Doom heeft al contact gehad met het water schap om naar de mogelijkheden te informeren. "Aankoop van dat gebouw is financieel veel aantrekke lijker dan een uitbreiding die 51/2 miljoen gulden kost. En er is plaats voor 25 personeelsleden", vertelt hij. Van Doom ziet nog veel meer voor delen: het gebouw staat op loopaf stand van het gemeentehuis, er is parkeergelegenheid en bovendien een bushalte vlakbij. "De prijs die het waterschap vraagt is redelijk en het gebouw verkeert in een goede staat." Van Doom onderkent dat de ambtenaren nu krap zitten aan de Markt. "Maar met zo'n dure uitbrei ding als b. en w. willen, gaat straks de onroerende-zaakbelasting voor de inwoners beslist omhoog." De AOV'er vindt dat het gemeentebe stuur niet met allerlei studiegroepjes aan de slag moet gaan, maar nu moet handelen. "Sociale zaken zou erin ondergebracht kunnen worden, of een andere uitvoerende dienst." Vol gens de AOV-voorzitter wijst geen van de andere fracties het idee van zijn partij van de hand. Het Polderhuis komt per 1 januari vrij als gevolg van de waterschaps fusie in het Zeeuwse. Er zijn al enkele gegadigden voor het gebouw, maar verder dan gesprek ken is het waterschap nog niet. Dijk graaf I.C. Hage meldde dat vrijdag in de algemene vergadering van hoofdingelanden. Het schap wil het hele gebouw verkopen. Omdat er een steunpunt op Tholen nodig blijft, sluit men niet uit dat een deel van het Polderhuis vervolgens weer wordt gehuurd van de nieuwe eige naar. Als die daar tenminste in geïn teresseerd is. Het gemeentebestuur zoekt in eerste "Het gebouw is ruim 25 jaar oud en gebouwd naar de normen en behoef» ten van de jaren zestig. Het is wel kwalitatief goed en zeg maar dege lijk gebouwd", zei de voorzitter. "Intussen gaat de tijd verder. Ook in ons huis moeten we zaken gaan aan pakken. De woonsituatie van de ouderen vraagt om modernisering. Dat kan alleen wanneer er bijvoor beeld van twee kamers één of van drie kamers twee gemaakt worden. Dan ontstaat er echter een ruimte probleem." Ook aan ruimten om activiteiten in te organiseren is er gebrek. De grote zaal zit vaak vol en er moet worden uitgeweken naar Laag niveau personeelsruimten en het dagver blijf. Blaas wees er op dat het huidi ge overheidsbeleid echter niet gericht is op uitbreiding van de bejaardenhuizen. De Schutse." Blaas zei er echter ach teraan dat het bouwen van dergelij ke voorzieningen met dingen als een overdekte gang, een lift en gemeen schappelijke ruimten bijna onmoge lijk is als de huur ook nog op een aanvaardbaar peil moet blijven. De voorzitter pleitte daarom voor steun van de overheid. Blaas achtte het optimaal benutten van de bestaande bejaardenoorden bovendien goed koper dan het opzetten van nieuwe woonzorgcentra. "De uitbreiding moet er echter wel komen", zei Blaas. "Wij zijn dan ook naarstig op zoek naar mogelijkheden tot uitbreiding van het gebouw. Onze gedachten gaan daarbij uit naar woningbouw en uitbreiding met verpleeghuis plaatsen", zei Blaas, die erop wees dat De Schutse al geruime tijd met dergelijke plannen rondloopt. Deze zijn echter financieel erg moeilijk te verwezenlijken. De Schutse heeft de stichting Beter Wonen benaderd, maar die zag een dergelijk project niet zitten. Nu is het bejaardenhuis een overeenkomst aangegaan met het landelijk her vormd bouwbureau voor bejaarden (LHBB) te Utrecht - dat zich speci aal richt op de huisvesting voor ouderen - voor het realiseren van woningen of 'aanleunwoningen' bij In 1992 onderging De Schutse nog een aanpassing. Ruimten voor admi nistratie, directie, personeel, wasge legenheid en de kapper werden bij elkaar gegroepeerd. Ook werd toen de dagopvang gemaakt. Het huidige gebouw telt 60 kamers voor alleen staanden en zes voor echtparen. Verder is er ruimte voor ziekenop- vang. Volgens Blaas is het aanpas sen van de kamers niet verantwoord zonder uitbreiding van het gebou wencomplex. "Ik verzoek u daar adequaat op in te spelen, zodat de huisvesting van zorgbehoevende ouderen gewaarborgd kan blijven op het huidige niveau dat naar mijn mening overigens laag is", zei Blaas tegen de delegatieleden van D66. Aan welke kant van De Schutse er gebouwd moet worden is nog niet bekend, net zo min als de hoeveel heid appartementen die er moeten komen en hoeveel het allemaal moet kosten. "De plannen zijn nog maar in de beginfase", zegt Blaas. De laatste bewoners van Sint Maartenshof krijgen op Valentijnsdag een zakje bonbons. Om ze een hart onder de riem te ste ken. Omdat het clubje door de gedwongen sluiting van het tehuis steeds kleiner wordt. Dat het snel gaat met het verhuizen van bewo ners bleek toen het mandje met 17 zakjes chocolade werd bezorgd door Thea Janssen, één van de dertien winkeliers uit de smalstad die via een zegelactie Valentijnsdag meer bekendheid wil geven. De laatste 17 van de ruim 70 bewoners die het tehuis anderhalf jaar geleden nog telde. De meesten verhuisden onder tussen, anderen overleden. Tijdens de twee maanden durende actie van de winkeliers mochten klanten een wens inleveren om iemand op 14 februari, Valentijns dag, in het zonnetje te zetten. Bejaardenhelpende A, van Zetten vulde de bewoners van Sint Maar tenshof in. Over die voordracht was volgens mevrouw Janssen geen twijfel mogelijk. "Dat vonden we zo leuk om op deze manier de mensen een hart onder de riem te steken." Op enkele bewoners na kwam ieder een naar de recreatiezaal om de attentie in ontvangst te nemen. Valentijnsdag is een gebruik dat pas de laatste jaren in Nederland in zwang raakt. Het komt uit Engeland en Schotland waar goede bekenden elkaar op 14 februari een wenskaart of een geschenk sturen. De winkeliers brachten dinsdag 28 (2 keer; 14) attenties rond; een flesje wijn, een boeket bloemen en een verrassingspakket. "Maar ook een stel sokken voor een postbode. Iemand had de postbode aangemeld omdat hij altijd door weer en wind de post bezorgd." Volgens Thea Janssen zijn er veel inzenders geweest die familie, kennissen of buren op deze manier wilden bedan ken voor de hulp die ze kregen; opa' en oma's die op de kinderen passen. "Dat was het grootste aandeel. Ver der waren er ook mensen die iemand in stilte bewonderen en er was een gedicht voor de postbode." Bij de bewoners van Sint Maartens hof is bekend wie voor de verrassing heeft gezorgd, maar in de andere gevallen is dat niet zo. "Degenen die vandaag een attentie gekregen heb ben, weten niet van wie het afkom stig is." De actie werd voor het eerst door de middenstanders gehouden. instantie ruimte voor 19 personeels leden. Dat zou de eerstkomende vijftien jaar tot dertig kunnen uit groeien, deelde de burgemeester in januari mee in de gemeenteraad. Maar het bedrijfsleven ziet die ont wikkeling anders. Volgens voorzit ter mr. J.E. Jansen van de raad van bestuur van Delta Lloyd ontkomt ook de overheid niet aan een uitstoot van werknemers. In een vraagge sprek met de NRC zegt de topman dat de mogelijkheden voor efficien cyverbetering bij de overheid 'gigantisch' zijn. De dienstverlening door gemeenten moet volgens hem met zelfs een kwart minder werkne mers stukken beter kunnen. Als in het gemeentehuis zelf naar ruimte gezocht wordt, wat zijn dan de mogelijkheden nog? Nu huurt Welzijn voor Ouderen een ruimte in het gebouw, maar de SVRZ zou die instelling graag in het toekomstige woon-zorgcentrum zien. De kamer van koophandel (2x per maand 3 uren) en de sociale verzekerings bank (2x per maand 2 uren) gebrui ken voor hun spreekuren één van de spreekkamers in het gemeentehuis. En dan zijn er nog vier kamers die de raadsfracties zelf gebruiken voor hun vergaderingen. Alleen RPF/GPV vergadert elders. De kamer van de PvdA wordt, vanwege de grootte, ook wel voor andere ver gaderingen gebruikt. Sinds kort gebruiken VVD en D66 samen één kamer, en ook SGP en AOV doen dat. Laatstgenoemde partij noemde in de januariraad ondermeer de frac tievergaderingen als een activiteit die uit het gemeentehuis zou kun nen. Het CDA vroeg in die vergade ring, te bekijken of onderbrengen van een gemeentelijke dienst in een afzonderlijk gebouw tot de moge lijkheden behoort. D66 en PvdA zei den kritisch tegenover de miljoenen- uitgave te staan en de VVD keurde die al meteen af met het oog op de verslechterende financiële positie van de gemeente. Dhr. W. Mijzen wil aan de Stoofdijk in Stavenisse een fietsreparatie- en verhuurbedrijf beginnen. B. en w. van Tholen hebben dinsdag besloten daar medewerking aan te verlenen via een zogenaamde artikel 19 pro cedure op grond van de wet ruimte lijke ordening. Op het pand Stoof dijk 6 rust nu een woonbestemming. Voor de panden Stoofdijk 8,9 en 10 geldt al een woon-detailhandelsbe- stemming en dat gaat straks ook voor het perceel van dhr. Mijzen gebeuren. Hoewel de Voorstraat als winkelgebied is aangewezen, valt Stoofdijk 6 binnen de grens van al bestaande detailhandelsvestigingen. Volgens b. en w. hoeft er geen dis tributie-planologisch onderzoek ingesteld te worden; temeer daar er geen fietsenmaker meer in Stavenis se is na het stoppen van de fa. Gebraad. Dexeweek Commissie pikt het niet dat Veerweg Stavenisse niet wordt aangepakt Thoolsen nemen initiatief voor oprichting CDA-vrouwenberaad Wethouder Versiuys: Gedeputeerde wil Sint Maartenshof sluiten op kosten van het woon-zorgcentrum Dominee A. den Hartog verbonden aan hervormd Sint- Maartensdijk Burgemeester hoopt dat ook Tholenaren lid kunnen worden van jeugdbrandweer Sint- Philipsland De Schutse wil uitbreiding bejaardencentrum in tuin Glasblazer fascineert jeugd bij Adullam in Stavenisse Waterschap houdt vast aan eis voor nieuwe verkiezingen Bewoners Jolstraat en Mossellaan blijven fietspad afwijzen Thoolse dammers domineren Zeeuwse titelstrijd Nieuwe trainer Chr. van 't Hof gaat Noad '67 verjongen SLECHTS HU, DIE ZUN KRACHT AAN BANDEN LEGT, HOUDT HAAR OP DE SPANNING, WAARDOOR MEN TOT DADEN KOMT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Om kwart over negen en kwart over twaalf zaterdagmorgen vertrekt er vanaf de bushalte aan de Ten Anker- weg in Tholen een bus naar Middel burg. Bezoekers van de open dag van de provincie Zeeland kunnen er gratis gebruik van maken. Om twee uur en om kwart voor vijf 's middags zijn de retourritten vanuit de provin ciehoofdstad gepland. Deelnemers moeten bij het instappen de uitge knipte bon tonen, die vandaag staat afgedrukt in Abdijnieuws op pagina 16. De bezoekers aan de open dag, die van tien tot vier uur duurt, wor den allemaal ontvangen in een tent op het Abdijplein in Middelburg. Daar krijgt men koffie. En een fol der waarin de mogelijkheden voor bezichtiging vermeld staan. Open gesteld zijn de statenzaal, het pro vinciehuis met de vergaderzaal van gedeputeerde staten, informatiecen trum en Roosevelt-studiecentrum, de gebouwen van de directie milieu en waterstaat aan het Groene Woud en van de afdeling ruimtelijke ont wikkeling aan de Groenmarkt. De Monumentenwacht zal vanaf de Abdijgebouwen een demonstratie 'afdalen' geven. In het provinciehuis kan met allerlei facetten van het werk van de provincie kennisge maakt worden. G.s.- en statenleden zullen aanwezig zijn, zoals me vrouw H. Polderman-Martin uit Tholen. Ook het Zeeuws museum en de Zeeuwse raad voor volksgezond heid, maatschappelijke ontwikke ling en cultuur (VMC) doen mee aan de open dag. De VMC organiseert in haar gebouw aan de Dam 's middags ondermeer twee lezingen, door de schrijver Wim Hofman en door Nico Out. dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken dePZC voor Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: .afdeling abonnementen,Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. gaat sneller! 01184 84216

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1