Acties leveren ruim 23 mille op in Stavenisse en Sint-Philipsland Tholen sticht in Polen een bierbrouwerij Proefabonnement Zelden zitten ze bij elkaar Tholenaar vangt snoek Inwoners van AJP willen mortuarium Avonddieven slaan hun slag weer in Tholen Gemeente geeft 25.000 gulden voor gedupeerden watersnood Donderdag 9 februari 1995 51e jaargang no. 13 Gemeente maakt radio-reclame Acties in Stavenisse en Sint-Philipsland hebben 23.570 gulden opgebracht voor de gedupeerden van de overstro mingen in Limburg, Gelderland, Zuid-Holland, Overijs sel en Brabant. Welfarewerksters eri collectanten van het Rode Kruis zamelden donderdag, geholpen door de brandweer, in Stavenisse 14.855 gulden in. In Sint-Phi lipsland en Anna JacL^polder collecteerde de jeugd brandweer zaterdagmorgen. Zij bracht 8715 gulden bij een. Het gemeentebestuur van Tholen geeft 25.000 gul den voor de watersnoodslachtoffers. Tientje per persoon Gemeente 25 mille Ook plan bedrijfsverzamelgebouw Het gemeentebestuur van Tholen wil de Poolse zusterge- meente Ilawa helpen met de stichting van een bedrijfs verzamelgebouw en een bierbrouwerijtje. Van 16 tot en met 24 juni zal een Thoolse delegatie naar Polen gaan, mede in verband met het 680-jarig bestaan van Ilawa en het gouden jubileum van de plaatselijke voetbalvereni ging- Geleidelijk EEG-subsidie Deze week Vijftien mille MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOITAAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sprak de Thoolse politie-inspecteur M. Verkerke vorige week nog trots over het hogere percentage opgelos te woninginbraken, vrijdagavond was het weer volop raak. In vier hui zen werd voor duizenden guldens gestolen en beschadigd. De familie Meerman aan het Groot Verréhof in Tholen werd het zwaarst gedupeerd: 2 fototoestellen ter waarde van 4500 gulden, een fax van 1200 gulden, zilveren munten, geld en buiten landse valuta ter waarde van 500 gulden, een bankpas en cheques, alsmede drie paspoorten werden gestolen. Verder was het een grote rommel in huis. Bij een bank in Ber gen op Zoom werd vrijdagavond rond acht uur met een gestolen bankpas 1000 gulden opgenomen, zodat de inbraak via de achterkant van de woning, vermoedelijk rond zeven uur al heeft plaatsgevonden. De bewoners waren toen niet thuis. Tussen kwart over zes en kwart over acht is er bij afwezigheid van de bewoners ook ingebroken bij de familie C. Moeliker aan het Herten kamp in Tholen. De achterdeur bleek geforceerd. Hoewel de woning overhoop was gehaald, is er tot op heden niets vermist. Diezelfde vrijdagavond werd om kwart over acht ook bij een Chinese familie in de Jolstraat te Tholen een woningin braak ontdekt. Na het forceren van de achterdeur werd het huis hele maal doorzocht, waarbij een video camera met tas en accu, sieraden en 800 Hong Kong dollars werden gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag bezocht het dievengilde ook nog een huis in de Schoolstraat te Poortvliet, waar - voor zover bekend - alleen identiteitspapieren werden gestolen. Politie-inspecteur Verkerke bena drukte vorige week, dat de Thoolse burgers alerter moeten zijn op ver dachte dingen. Met een kenteken, kleur en merk van een auto kan de politie soms al veel opsporen. Sportvisser Klaus Mathieu uit Tho len deed er dinsdag 40 minuten over om een snoek van 9250 gram binnen te halen. Hij was vanaf de kant in de Steenbergse Vliet zijn geluk op snoekbaars aan het beproeven met een speciaal soort aas: het uit Ame rika overgekomen flying lure. "Ik had het een keer op de televisie gezien", vertelt de sportvisser. "Het is een hele zachte kunststof, een soort plastic. De kleur en de bewe ging van het aas, dat is belangrijk, 't Gaat om de reflex." Mathieu viste met een hele dunne lijn (20/100) en had de grootste moeite om de roof vis met een lengte van 102 cm op de kant te krijgen. Het record staat op 124 cm, zodat de Thoolse sportvis ser nog een dikke 20 cm. tekort kwam, maar de beveiligingsbeamb te was niettemin bijzonder in zijn nopjes met deze flinke snoek. De gemeente Tholen gaat reclame maken via de regionale omroep Bra bant om bedrijven aan te trekken. Gedurende veertien dagen in maart zal twee keer per werkdag een advertentie van 20 seconden worden uitgezonden. In opdracht van b. en w. is Ben de Groot uit Bergen op Zoom belast met de voorbereiding van de radiocommercial. De Groot werkte eerder mee aan voorlich tingsprogramma's van de gemeente Tholen via dia's en video's. De St. Philipslandse jeugdbrandweer collecteerde zaterdagmorgen. Met loeiende sirene reed zaterdag morgen een brandweerauto door de straten van Sint-Philipsland. Via de luidspreker riep brandweerman Arco Kunst de inwoners op om te geven. "Wij Zeeuwen weten immers maar al te goed wat het is om huis en haard te moeten verlaten voor het water", verwees hij naar de waters nood in zuidwest-Nederland, pre cies 42 jaar geleden. Zestien jongens van de jeugdbrandweer, gestoken in gele jacks, gingen met collectebus sen langs de deur. Woensdag was het idee voor deze actie opgekomen bij de leiders van de jeugdbrandweer. "En alle jongens hebben er gelukkig het belang van ingezien. Ze waren present, hoewel sommigen op zaterdag andere din gen te doen hebben." Over de opbrengst is Kunst goed te spreken: "Ik had het niet verwacht. In de bus sen zat nauwelijks kleingeld, het was allemaal papier. Er was een heel bosje honderdjes." Bij het collecte ren bleek, dat er ook inwoners waren die al rechtstreeks geld aan het nationaal rampenfonds hadden overgemaakt. In het kader van een televisieactie, donderdagavond, waren huis-aan-huis machtigings kaarten verspreid. De landelijke actie heeft inmiddels veertig miljoen gulden opgebracht. Dat bedrag - inclusief de bijdragen uit onze streek - wordt door de rege ring verdubbeld. leverde donderdagmiddag bijna 15.000 gulden op voor de actie watersnood. Mevr. A. v.d. Hoek organiseerde de actie samen met dames van het welfarewerk en col lectanten van het Rode Kruis. Ze kregen daarbij hulp van de brand weerkorpsen van Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Om half twaalf begon men aan de actie. De eerste contac ten met de brandweer van Stavenis se werden gelegd via M. Moerland. Een geluidswagen van de brandweer Sint-Maartensdijk reed door het dorp om de bewoners erop attent te maken dat er een inzameling werd gehouden voor de door watersnood getroffen gebieden in Nederland. Later ging deze wagen ook door de polders. De collectanten werden met een brandweerwagen van het korps Stavenisse door het dorp gereden, waarbij de sirene af en toe loeide. In totaal waren er vijftien mannen en vrouwen betrokken bij de collecte. Mevr. v.d. Hoek vermoedde dat een directe benadering van de mensen, meer resultaat zou hebben dan de machtigingskaart die iedereen in de bus heeft gekregen. "Bovendien heeft Stavenisse vaak een negatief imago en dat is niet terecht. De men sen hier hebben echt veel voor elkaar over", zegt mevr. v.d. Hoek. De strategie bleek te werken, want de ruim 1500 inwoners van Stave nisse brachten in nog geen tien uur 14.855 gulden bij elkaar. Dat bete kent bijna een tientje per inwoner. Het geld werd na afloop geteld in de brandweerkazerne. "Het regende honderdjes", zegt een vergulde mevr. v.d. Hoek. "Ik denk dat het gedeeltelijk komt doordat de men sen hier weten wat het is. Er zijn hier met de ramp in 1953 veel mensen verdronken." Mevr. v.d. Hoek kon digde de inzameling ook aan bij de grote tv-actie die donderdagavond vanuit Utrecht werd uitgezonden op Nederland 2 en RTL 4 en 5. "Maar daar hadden ze nog nooit van Stave nisse gehoord. Om twaalf uur hebben ze me wel teruggebeld om naar de uitslag te informeren. Het blijkt dat er nogal wat mensen waren die een actie toe gezegd hadden, die echter helemaal niet werd gehouden. Dat is natuur lijk heel vervelend. Maar bij ons is het een succes geworden." Vrijdagmiddag werd het geld overgemaakt. Burgemeester en wethouders heb ben, na overleg met de raadsfracties, besloten aan de gemeenteraad te vragen om 25.000 gulden beschik baar te stellen voor de getroffenen van de watersnood. Dat betekent dat Tholen daarmee ongeveer 110 per inwoner geeft. "In 1993 hebben we 10.000 gulden overgemaakt voor de overstromin gen in Limburg", zegt burgemeester Van der Munnik. "Nu was de ramp groter, zodat ik donderdagmiddag tijdens een vergadering van de com missie bestuurlijke aangelegenhe den 1 gulden per inwoner heb voor gesteld. Vanuit de fracties kwam toen het voorstel om de 22.500 af te ronden naar 25 mille en dat is gebeurd. We meenden op die wijze ook in de geest van P. van Belzen gehandeld te hebben, die niet aan wezig was bij de vergadering." Ook de leerlingen van groep zeven van CNS De Regenboog uit Tholen organiseerden zaterdag nog een hulpactie. Het grootste deel van de 25 kinderen ging op pad om bijvoorbeeld klusjes te doen, boodschappen te halen, oud papier weg te brengen of auto's te wasssen. Dat leverde uiteindelijk 292,80 op. Het stichtingsbestuur is inmiddels uitgebreid met drie leden. Mevr. J. Provoost, voorzitter van de konink lijke harmonie Concordia uit Tho len, zal zich gaan bezighouden met de uitwisseling van jongeren op educatief en muzikaal gebied. Drs. A.G.M. Sauter, voorzitter van de natuurvereniging Tholen, zal zich sterk maken voor het organiseren van gemeenschappelijke projecten op het gebied van ecologie, de zoge naamde 'green schools' in Tholen en Polen. De derde nieuweling is de Poortvlietse huisarts R.H. Padt, die projecten op het gebied van de gezondheidszorg zal begeleiden. Op 6 juli 1994 ondertekenden de burgemeesters van Ilawa en Tholen in Polen een samenwerkingsover eenkomst, die in augustus door de Thoolse raad werd bekrachtigd. Doel van de samenwerking is op basis van gelijkwaardigheid te wer ken naar verbeteringen in Ilawa op drie terreinen: 1. gezondheidszorg, met name voor ouderen en gehandi capten 2. sport, cultuur, onderwijs en recreatie 3. gemeentelijke organi satie en democratie. Volgens b. en w. zal deze samen werking mede gedragen moeten worden door de inwoners van de gemeente Tholen. Het stichtingsbe stuur, waarin vertegenwoordigers van verschillende geledingen zitting hebben, stelt een werkplan op voor de komende jaren. Gezien de beperkt beschikbare middelen en de vrij grote afstand naar Ilawa zal de gemeenteband geleidelijk tot ont wikkeling moeten worden gebracht, aldus b. en w. Zeer onlangs bezocht een kleine delegatie uit Polen de gemeente Tholen om te praten over de moge lijkheid om een bedrijfsverzamelge bouw in Ilawa op te richten. Tholen leverde het idee St. Maartensdijk aan om een indirecte bijdrage te leveren aan de terugdringing van de werkloosheid in de zustergemeente. Volgens het Thoolse college sprak het idee de Polen zeer aan. Gepro beerd zal worden bij de EEG in Brussel subsidie te krijgen voor de bouw. Verder is de delegatie een lijst met vele vragen voorgelegd over de stichting van een bierbrou werijtje. Afhankelijk van de daarop verstrekte antwoorden zullen pogin gen in het werk worden gesteld om zo'n fabriekje te bouwen, aldus b. en w. van Tholen. Vier jubilerende brandweerlieden blikken terug op vrijwilligerswerk: Letzer, Van Popering, Weggemans en Oudesluijs Stukje sociaal contact weg na laatste ZLM-vergadering in St. Maartensdijk Duiven en koeien terug naar rivierengebied na daling van waterstanden Vlam in de pan te St. Annaland, papier in brand te Oud-Vossemeer Jeugdclub Thjos vraagt eigen ruimte, want jeugdhonk Meulvliet bevalt niet Vier Thoolse Gereformeerde Kerken zoeken naar meer samenwerking Bouw- en houtbonden FNV gaan Thoolse afdelingen samenvoegen Dubbele meerderheid voor laatste Thoolse ruilverkavelingsblok Oud- Vossemeer Drie uilen overwinteren achter de Schutse Afvalrace bij voetbaltrainers Vosmeer blijft in de zorgen MEN VINDT GEMAKKELIJKER TIENDUIZEND DAPPERE SOLDATEN DAN ÉÉN BEKWAME GENERAAL Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De inwoners van Anna Jacobapol- der hebben bij het college van bur gemeester en wethouders gevraagd, om een mortuarium in te richten in Ons Dorpshuis aan de Langeweg. Al eerder vroegen inwoners hierom bij het bestuur van de voormalige gemeente Sint-Philipsland, maar dat werd toen als te duur afgewezen. Het zou 30.000 gulden kosten. Nu, na de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland, wagen de Anna Jacobianen opnieuw een poging. Op dit moment worden de overledenen opgebaard in het mortuarium in woonzorgcentrum De Rozeboom te Sint-Philipsland. A. Quist uit Maassluis, wiens vader onlangs te Anna Jacobapolder over leed, stelde een brief op. Hierin schrijft hij dat bij het overlijden van zijn vader opnieuw is gebleken dat de afstand tussen Anna Jacobapol der en Sint-Philipsland (vijf kilome ter) te groot is. "Niet iedereen heeft de beschikking over een eigen auto en het openbaar vervoer is verre van optimaal", schrijft Quist. "Boven dien wonen er vrij veel ouderen die zich niet meer zo gemakkelijk zelf standig verplaatsen zoals dat bij jon geren het geval is." Quist wijst erop dat er in Ons Dorpshuis ruimte genoeg is voor een mortuarium. Sinds vorig jaar is de kleuterschool namelijk van het dorpshuis naar de basisschool verhuisd. Een deel van het pand staat daarom leeg nu. P. Wagemaker en zijn moeder L. Wagemaker-Wesdorp besloten om ter ondersteuning van de brief, handtekeningen te gaan verzamelen. Van de ongeveer 300 inwoners van Anna Jacobapolder (inclusief de Sluis) tekenden er 140 de lijst. Vol gens moeder en zoon Wagemaker hoeft het inrichten van een mortuari um helemaal geen 30 mille te kos ten. "We hebben al een heleboel vrijwilligers bereid gevonden om mee te helpen", zegt mevr. Wage maker. Samen met haar zoon gaf ze woensdagmorgen de brief met de handtekeningen af bij de gemeente. Een bliksemactie in Stavenisse ipteert u mij maar voor een abonnement, vier weken depzc 14,25 dus nj voor Naam: Adres: Postcode: Handtekening: Plaats: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: afdeling abonnementen, Antwoordnummer l23,4380VBVIis$ingen. Bellen gaat sneller! 01184 84216 Ze zien elkaar meestal op de schorren of aan de zeedijk. De mannen die lamsoor en zeekraal snijden. Buitenmensen die met een emmer en een scherp mesje of schaar de zilte groente van de schorren halen. Zelden zitten ze met zijn allen bij elkaar. Maar dinsdagochtend lag dat anders. Toen werden de aanvraagformu lieren voor de vergunning ver strekt aan de balie van he gemeentehuis in Sint-Maartens dijk. Velen bleven even kletsen zagen elkaar weer eens. Niet bui ten in de weidsheid van slikken en schorren maar binnen in de hal van het gemeentehuis. Vorig jaar waren de aanvraagformulieren voor het snijden van lamsoor en zeekraal in een mum van tijd op, maar dit jaar liep het niet zo'n vaart. Rond de klok van negen ontstond weliswaar een rij voor de balie maar van de 280 aanvraag formulieren waren er 's middags nog zo'n honderd over. Woens dagochtend waren er zelfs nog verkrijgbaar. Kregen de toenmalige gemeenten Tholen en Sint-Philipsland in 1994 respectievelijk 140 en 160 formulieren van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, nu lagen er voor de inwo ners van de nieuwe gemeente twintig minder klaar. Sinds 1991 geldt een betredings- verbod voor de schorren. Mensen die van oudsher zeekraal en lams oor snijden moeten vanaf die tijd een ontheffing aanvragen. Inwo ners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder moesten er nu voor naar Sint-Maartensdijk komen. Of er dit jaar minder aanvragers uit Sint-Philipsland zijn, is nog niet duidelijk. Gisteren vielen de eerste aanvragen bij het ministe rie in Goes al binnen om verwerkt te worden. Dit jaar verstrekt het ministerie 325 vergunningen voor het snijden van zeegroente langs de Oosterschelde, evenveel als vorig jaar. De plaatsen waar gesneden mag worden, zijn onge wijzigd. Het zijn negen gebieden waarvan vier rond Tholen en Sint-Philipsland: schor van de Dortsman oost, schorren van Sint- Annaland, Anna Jacobapolder west en AJP oost. De vergunning is gratis maar de eigenaar van de schorren kan van de vergunninghouder een vergoe ding eisen voor het betreden van de schorren. Dat kan variëren van vijf tot vijfentwintig gulden. Onder een Zuid-Afrikaans landschap maken J. Joppe en M. den Braber uit Sint-Philipsland een praatje met ambtenaar en plaatsge noot J. de Kok (derde van links) in de hal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. D. den Engelsman uit Oud-Vossemeer heeft zijn aanvraagformulier in de hand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1