Gemeente wil spreekuur bureau tegen discriminatie Thjos vraagt eigen ruimte Gereformeerde Kerken in Tholen zoeken naar meer samenwerking PERSIA VMC krijgt na dit jaar geen subsidie Leden van Dolfijn '92 in titelstrijd SGP tegen vervoersregeling WVG zondag Welzijnscommissie wil huisvesting soos prioriteit geven Vaste subsidie voor ontmoeting tussen culturen Vorming van welzijnskoepel weer actueel Mogelijkheid tot vorming van streekgemeente onderzocht Donderdag 9 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Voorwaarde aan verlenen van subsidie Als het anti-discriminatiebureau Zeeland (ADBZ) een spreekuur in Tholen invoert, is een meerderheid van de welzijnscommissie vóór subsidiëring van deze instelling. Alleen SGP en RPF/GPV zijn tegen. Zij vinden dat het bureau slachtofferhulp en het bureau voor rechtshulp dit werk kunnen doen. "Er moet niet weer een apart bureau komen. Dat is een typisch Hollandse oplossing", meent P. van Belzen (RPF/GPV). Leeftijd Experiment 4 etages Oosterse Tapijtkunst M Het jeugd- en jongerenwerk Tholen heeft het gemeente bestuur in een brief gevraagd om een eigen ruimte voor de jeugdsoos Thjos. Daarin zou de jeugd dan elke vrij dagavond terecht kunnen. "Verder denken we aan een spelactiviteit op de woensdagmiddag of -avond", vertelt Ellen Boogaart. In de welzijnscommissie is aangedron gen op een spoedige oplossing rondom de huisvesting voor Thjos, om de soos niet te laten doodbloeden. Isolatie Damclub Hoorzitting Bij verhuizing 28 Records De vier Gereformeerde Kerken van Tholen, Oud-Vosse- meer, Poortvliet en Anna Jacobapolder zijn aan het onderzoeken of er een sterkere vorm van samenwerking kan komen. Daarbij wordt ook gekeken naar de moge lijkheid van één streekgemeente waaronder alle vier de kerken vallen. Om dit te bespreken is een adviescommis sie ingesteld. Mogelijkheden Centenkwestie Laatste zekerheden Er is een grote overlapping tussen het werk van het ADBZ en dat van slachtofferhulp, schrijven burge meester en wethouders in hun voor stel. "Breng het dan daar ook maar bij onder", zei Van Belzen donder dag in de welzijnscommissie. "Het ADBZ werkt veel meer in preven tieve zin. Dit kun je slachtofferhulp niet in de schoenen schuiven", reageerde wethouder J. Versluys. Zijn partijgenoot J. de Jager (CDA) vond dat de overlapping goed in de gaten gehouden moet worden. "Slachtofferhulp en het bureau voor rechtshulp doen al veel. In een tijd van bezuinigingen voelen we er niet voor om nog weer een extra instel ling te gaan subsidiëren", meende A. Kersbergen (SGP). Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) verbond aan haar goedkeu ring de voorwaarde dat het ADBZ zich niet alleen met rassendiscrimi- De SGP is tegen het invoeren van een collectieve vervoersvoorziening op grond van de wet voorzieningen gehandicapten (WVG). "De ge-, meente is dan medeverantwoorde lijk voor vervoer op zondag. Men verplicht een vervoerder bovendien om zich op zondag beschikbaar te stellen", verwoordde A. Kersbergen de bezwaren donderdag in de wel zijnscommissie. "Maar als de ver goeding zö aan mensen uitbetaald wordt, kunnen ze ook op zondag rij den. Dus dat blijft hetzelfde", vond I.C. Moerland (PvdA). "De verant woordelijkheid voor uitvoering van de WVG is de gemeente opgelegd, dus dan moeten we daarmee niet gaan schuiven", zei P. van Belzen (RPF/GPV). De verordening die het collectief vervoer regelt, moet nog in de com missie aan de orde komen. Er wordt nog aan gesleuteld. De commissie kon instemmen met het laten verval len van de inkomensgrens die nu nog geldt voor het collectieve ver voer, alsmede met een gedeeltelijke opheffing van de financiële beper king die geldt voor begeleiders. Men steunde het voorstel van b. en w. om voor de NS-ketenkaart een hogere bijdrage te vragen dan drie tientjes per jaar. Een hogere drempel moet voorkomen dat onnodig veel men sen zo'n kaart aanschaffen. K.J. Boogaart uit Oud-Vossemeer, die van het spreekrecht gebruik maakte, noemde de regeling voor collectief vervoer een lachertje. "U zet de klok twintig jaar terug. In 1976 is de aaw ingevoerd en sinds dien kregen mensen een bepaald budget voor vervoer waarover ze zelf konden beslissen." Verder stel de Boogaart dat de zes ton aan WVG-gelden die de gemeente vorig jaar overhield, daadwerkelijk aan de gehandicapten en ouderen ten goede moet komen. Moerland zei daarop dat de gemeenteraad heeft besloten het overschot te reserveren voor het doel waarvoor het bestemd was. natie bezighoudt, maar ook met leef- tijds- en vrouwendiscriminatie. Ver sluys gaat ervan uit dat dit het geval is. Ook I.C. Moerland (PvdA) ver onderstelde dat geen enkele vorm van discriminatie wordt uitgesloten. Hij vond dat de gemeente alles moet doen om discriminatie en racisme te bestrijden. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en De Jager vonden de eis van een spreekuur op Tholen gerechtvaardigd. Moerland wilde weten hoe het ADBZ er tegenover staat. "Wij vinden het een redelijke eis en ik denk dat het ADBZ eraan tegemoetkomt", aldus Versluys. Van Belzen was benieuwd wat zo'n Thools spreekuur gaat kosten en J. van den Donker (D66) vroeg zich af wat voor 3800 gulden (de Thoolse bijdrage) mogelijk is. Versluys: "Dat wil ik niet weten. We zijn Zeeuws gebied en eisen een redelij ke aandacht van het ADBZ." Het anti-discriminatiebureau is in 1992 als experiment gestart met bij dragen van rijk (30.000 gulden), provincie en de gemeenten Middel burg, Terneuzen (die daar overigens mee wil stoppen) en Vlissingen. De bijdrage van het rijk was eenmalig en daarom klopt het ADBZ nu bij de gemeenten aan via het samenwer kingsverband welzijnszorg Ooster- schelderegio. Dat samenwerkings verband adviseert om een subsidie van 17 cent per inwoner te geven. Voor Tholen komt dat neer op ruim 3800 gulden. Van Belzens bezwaar was nog, dat bij het advies géén overzicht was verstrekt van de kos ten die het ADBZ maakt. Overigens zei hij, evenals Kersbergen, tegen discriminatie te zijn. Het ADBZ is in de eerste plaats een laagdrempelige, onafhankelijke voorziening voor hulp, ondersteu ning en advies aan slachtoffers van racisme en discriminatie. Meestal vervult de instelling een bemidde lende rol. Verder heeft het ADBZ een signalerende en confronterende taak naar de samenleving. In 1993 kreeg het 45 verzoeken om voor lichting. Kersbergen merkte nog op de taak van het ADBZ een gering belang te vinden, maar Versluys zei juist met een eigen spreekuur aan te willen geven dat er wél degelijk een Thools belang is. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Het jeugdhonk van Meulvliet wordt voor allerlei doeleinden gebruikt, zoals voor het tellen van de stemmen over het ruilverkavelingsplan, v.l.n.r. gedeputeerde mevr. Nederhoed, burgemeester Van der Munnik en provinciaal ambtenaar Beckers. "Het onderkomen voor de soos moet prioriteit hebben", zei J. de Jager (CDA) donderdag. Ook J. van den Donker (D66), I.C. Moerland (PvdA) en de dames E. Frigge- Hogesteeger (VVD) en M.H. Schot- de Hoog (AOV) vonden dat er snel wat moet gebeuren. Thjos - bedoeld voor de jeugd van 12 tot 16 jaar - is mei vorig jaar begonnen in de hal van de voormali ge mavo aan de J. van Bloisstraat. Na de zomervakantie verhuisde men naar het jeugdhonk in Meulvliet. Om de veertien dagen werd een soosavond gehouden. Maar in Meulvliet ontstonden pro blemen met andere gebruikers - met name door geluidsoverlast - en dat leidde ertoe dat de soos eind decem ber voor het laatst is gehouden. "Als er overlast is, moet dat opgelost worden. De ruimte in Meulvliet is van meet af aan voor de jeugd bedoeld geweest en bij die jeugd moet dan ook de prioriteit liggen", zei Van den Donker. Mevrouw Frig- ge en De Jager vroegen of geluids isolatie aangebracht kan worden, terwijl laatstgenoemde wilde weten of er geschoven kan worden met het gebruik van de ruimten in het gemeenschapscentrum. "Ik hoop dat er een eigen gebouwtje met alle faci liteiten kan komen. Is dat elders te vinden?" zei mevrouw Schot. Jeugd- en jongerenwerkster Marian ne Velthuis heeft bij het opzetten van de jeugdsoos uitvoerig alle mogelijkheden voor huisvesting onderzocht, hield wethouder J. Ver sluys de commissieleden voor. Hij wees er verder op dat het jeugd honk al heel wat jaren een jeugdclub ontbeert en daardoor als multi-func- tionele ruimte in gebruik is geko men. "Beheerder en beheerscom missie hebben het gemeentebestuur daarop gewezen, toen dat ervoor pleitte om de bar terug te plaatsen in het honk", aldus Versluys. Inmiddels laat hij uitzoeken hoe fre quent de ruimten in Meulvliet multi functioneel gebruikt worden. "Want we willen niet door het oplossen van het ene probleem een ander pro bleem oproepen." Thjos is ook voorgesteld om de soosavond naar zaterdag te verzet ten, maar dat alternatief was voor hen niet acceptabel, vertelde de wet houder. "Dan beëindigen ze hun activiteiten. Maar je kunt die vrij dagavond toch niet plots van de damclub afpakken. Die heeft ook haar rechten." Versluys vindt dat het college in deze zaak niets te verwij ten valt. Hij zei ook met de briefschrijvers te zullen gaan praten, want de wens voor een eigen onderkomen bete kent een nieuwe situatie. De wet houder liet doorschemeren dat con tinuïteit daarvoor in ieder geval van wezenlijk belang is. "Die continuï- teitseis onderschrijf ik. maar dat stagneert nu", zei Van den Donker. "En zolang is het gevaarlijk om een eigen gebouw te realiseren." Moer land stelde vast dat de wethouder met deze zaak bezig is. "Maar we willen het warm houden." Met een bijdrage van 2000 gulden voor het organiseren van activiteiten in het kader van het festival 'cultu reel gekleurd' heeft alleen de SGP problemen. Het centrum voor inter nationale samenwerking (COS), dat dit coördineert, werkt elders in Zee land mee aan activiteiten op zondag, legde A. Kersbergen zijn afwijzing donderdag uit in de welzijnscom missie. P. van Belzen (RPF/GPV) 'vond de interculturele manifestatie juist 'handen en voeten geven aan een stukje anti-discriminatiebeleid'. De Jager stelde voor om de subsidie voor dit evênement - dat ook vorig jaar is georganiseerd - voortaan als een vaste post in de gemeentebegro ting op te nemen. Moerland, Van den Donker en de dames Frigge en Schot waren het daarmee eens. Vorig jaar is voor het eerst een inter culturele dag op Tholen georgani seerd. Daarvoor werd 1500 gulden bijgedragen door de landelijke stich ting plaatselijke activiteiten en 1717,97 gulden kwam uit de pot regeling opvang asielzoekers. In de Thoolse werkgroep interculturele activiteiten werken vanaf dit jaar de gemeente, het jeugd- en jongeren werk, de Marokkaanse vereniging Jamaït Salam, vrijwilligers voor de begeleiding van vluchtelingen en asielzoekers, de openbare biblio theek en gemeenschapscentrum Haestinge samen. De Turkse gemeenschap op Tholen en de wereldwinkel hebben hun medewer king toegezegd. Dit jaar zal op 8 april een intercultu rele dag plaatsvinden. Op 5 april staat in de bibliotheken in Tholen en Sint-Maartensdijk een voorleesmid- dag voor de schooljeugd gepland. En in samenwerking met de film club Tholen zal in Tholen een film avond opgezet worden. Tenslotte wordt de fototentoonstelling 'Zeeu wen kieken het Zuiden' naar Tholen gehaald. Dit kan in de periode van 27 maart tot 25 april. De kelder onder De Wimpel in Sint- Philipsland is buitengewoon geschikt voor de jeugd, merkte Ver sluys op bij een vraag van De Jager. De wethouder was er juist 's mor gens gaan kijken. De Sint-Philips- landse stichting wordt in het Thool se beleid ingebed. De discussie over de jeugdsoos beheerste de nabespreking van het project jeugd- en jongerenwerk Tholen. De opmerking van Versluys dat hij de rapportage voor kennisge ving wil aannemen om geen ver wachtingen voor de toekomst te wekken, riep verschillende reacties op. "Evalueren is terugkijken op wat geweest is, dus je bindt je niet", vond Moerland. En De Jager zei dat de gemeente juist de handschoen moet durven oppakken en naar de toekomst kijken. Op een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV) ant woordde de wethouder dat op onderdelen uit het evaluatierapport de komende tijd wordt teruggeko men in de commissie. SGP'er A. Kersbergen maakte dui delijk dat zijn fractie nooit met de subsidie voor jeugd- en jongeren werk heeft ingestemd. "We houden vol dat dit geen taak is voor de gemeente. Particulieren kunnen dit net zo goed en dan wijs ik op het identiteitsgebonden jeugdwerk in Tholen. Bovendien wijzen we de activiteiten af." Versluys zei het jeugdwerk wel degelijk een gemeentelijke taak te vinden. Mevrouw Frigge stelde voor om een speciale hoorzitting voor de jeugd te houden om te horen wat hun wensen zijn. "En maak die aantrekkelijk zodat de jeugd er ook werkelijk naar toe komt, bijvoorbeeld met muziek." Moerland vond het geen gekke gedachte. Maar Versluys zei dat een bijeenkomst snel belegd is als zich de noodzaak voordoet. En hij meen de op zo'n hoorzitting met antwoor den te moeten kunnen komen. "Dat hoeft helemaal niet, u kunt eerst eens inventariseren", vond mevrouw Frigge. "Met een hoorzitting vooraf voorkom je problemen", aldus mevrouw Schot. a.ii.b. tijdig een adreswijziging staren aan: F.endrachtbode, Postbus 5, 4697 /tl St. Annaland of aan uw bezorger. Tholen moet de Zeeuwse raad voor volksgezondheid, maatschappelijke ontwikkeling en cultuur (VMC) in de toekomst niet meer subsidiëren, maar kan dat voor 1995 niet meer terugdraaien. Dat vindt de welzijns commissie. "Eer de gemeenteraad een besluit heeft genomen, is het jaar al twee maanden oud. VMC heeft in zijn begroting met onze bij drage rekening gehouden", betoogde P. van Belzen (RPF/GPV). Hij kreeg bijval van alle commissiele den. De voormalige gemeente Tholen droeg een dubbeltje per inwoner bij aan de VMC. Dat blijkt tien procent te zijn van de totale subsidie die de stichting van de Zeeuwse gemeen ten krijgt. Maar VMC had in 1993 een batig saldo van 170.509,21 gul den en beschikt over meer dan een miljoen aan liquide middelen. Reden voor Tholen om voortaan van subsidie af te zien. Die zienswijze kreeg unaniem de steun van de commissie. Maar voor 1995 werd een compromis gevon den: er moet een lagere bijdrage gegeven worden. "Van mij mag u het bedrag halveren", zei I.C. Moer land (PvdA) richting wethouder J. Versluys. Deze nam dat over en stel de vast dat de commissie het daar ook mee eens was. Het weigeren van een bijdrage aan de Vakbondsschool te Bergen op Zoom kreeg eveneens algemene instemming. Alleen Moerland hield een slag om de arm; hij moet zijn fractie nog raadplegen. De welzijnscommissie heeft het idee van een 'welzijnskoepel' opnieuw gelanceerd. PvdA'er I.C. Moerland vroeg om het onderzoek hiernaar te heropenen en hij kreeg bijval van VVD en CDA. Aanleiding was de toekomst van het jeugd- en jonge renwerk. Nu valt dat nog onder de stichting thuiszorg, maar vanaf 1 januari 1996 moet het een zelfstan dige stichting worden. Bij die ver zelfstandiging zet ook het gemeen tebestuur nog vraagtekens, zei wet houder J. Versluys richting Moer land. Tot het vormen van een stich ting jeugd- en jongerenwerk hebben burgemeester en wethouders nog niet besloten. "Koppel kleine stichtingen aan elkaar, zodat ze gebruik kunnen maken van eikaars faciliteiten", zei Moerland. Ook J. de Jager (CDA) voelde voor het bij elkaar zetten van, wat hij noemde, eenmansstich- tingen. En mevrouw E. Frigge- Hogesteeger (VVD) wees op de kostenbesparing die samenwerking kan opleveren. Ze noemde de peu terspeelzalen en het kinderdagver blijf als mogelijke partners in een welzijnskoepel. Moerland noemde naast de kinderopvang nog welzijn voor ouderen, eventueel speeltuin verenigingen en zelfs volksdans groepen die vaak een beperkt aantal leden tellen. Hij stelde dat de aange sloten instellingen zelfstandig zou den moeten blijven. Het gemeentebestuur had twee jaar geleden een aantal instellingen op het oog om een welzijnskoepel mee te vormen. "Toen wilden we één stichting vormen", zei Versluys. "Het is niet voor niets mislukt", reageerde Moerland meteen. Drie leden van zwemvereniging De Dol fijn '92 hebben meegedaan aan de Zeeuw se winterkampioenschappen zwemmen in Terneuzen. Ze plaatsten zich door goede resultaten in de competitie. Werner de Viet haalde op de 100 meter rugslag een negende plek in 1.21 minuut. Remco de Viet deed 1.26.6 min. over de 100 meter schoolslag en eindigde als tiende. Mireil le van der Maas werd twaalfde op de 100 meter vlinderslag in 1.35.3 min. Vorig jaar wist alleen Wemer de Viet zich te plaatsen. In de top-25-lijsten blijken meer zwemmers van De Dolfijn te zitten zoals Martijn van de Graaf op de rug-, vlinder en vrije slag, Ingrid Bouten op de 100 meter rug- en vrije slag, Tonnie van der Velde op de schoolslag, Pascal de Viet op de rugslag. Verder Wemer de Viet nog op school-, vlinder- en vrije slag, Remco de Viet op vlinderslag en Mireille van der Maas op vlinderslag. De resultaten zijn goed, zeker gezien het feit dat De Dolfijn maar één keer per week traint, terwijl andere verenigingen drie tot vijf keer per week oefenen. Voor de wedstrijdploeg van De Dolfijn was promotie naar de tweede klas dan ook een stimulans om verder te gaan. Hoewel er hier harder gevochten moet worden voor een ere plaats, is de vooruitgang met name te zien in de persoonlijke records die gebroken worden (per wedstrijd gemiddeld 20 30). Volgend jaar wordt gewerkt aan een hogere klassering in de middenmoot. Mensen die lid willen worden, kunnen een proefles volgen. Recreatief zwemmen gebeurt bij De Dolfijn op maandagavond van negen tot tien uur en zaterdag van half zes tot half zeven. De wedstrijdploeg gaat zaterdag van half vijf tot half zes te water. De lessen worden gegeven in zwembad De Knotwilg in Steenbergen. In de zomermaanden traint de wedstrijd ploeg extra op dinsdag- en donderdag avond van acht uur tot kwart voor negen in zwembad Haestinge te Sint-Maartens dijk. De Dolfijn '92 houdt haar jaarverga dering op maandag 13 februari om acht uur in gemeenschapscentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk. De zwemmers van De Dolfijn '92 hebben op de derde competitiewedstrijd te Kapel- Ie 28 persoonlijke records (pr) en vier ere plaatsen behaald. De Thoolse uitslagen waren: 50 m vlinderslag. Meisjes tot veertien jaar: Mireille v.d. Maas 41.3 sec. vijfde en pr., Astrid Bouten 42.9 sec. zevende en pr., Ingrid Bouten 49.5 sec., Moniek v.d. Hout 50 sec. twintigste en pr. Meisjes tot zestien jaar: Saskia v.d. Graaf 47.9 sec. twaalfde en pr., Amanda Manneke 48.2 sec. pr., Saskia Bouten 50.9 sec. pr. Jon gens tot zestien jaar: Remco de Viet 36.5 sec. vierde, Jos Geluk 45.6 sec. achtste en pr. 50 m rugslag. Meisjes tot veertien jaar: Moniek v.d. Hout 45.3 sec. twaalfde en pr., Ingrid Bouten 46.1 sec. veertiende en pr., Astrid Bouten 49.8 sec. 29e. Meisjes dertien en veertien jaar: Mireille v.d. Maas 38.7 sec. derde en pr. Jongens tot veertien jaar Pascal de Viet 37.8 sec. eer ste en pr., Wemer de Viet 38.2 sec. derde, Martijn v.d. Graaf 39 sec. vierde en pr., Govert v.d. Rhee 48.6 sec. twintigste en pr., Kevin Meijer 48.8 sec. 22e en pr., Jos Geluk 49.5 sec. pr., René van Oudenaarde 57.8 sec. 28e en pr. 100 m schoolslag. Meisjes tot achttien jaar Melanie v.d. Maas 1.44 min. dertien de, Astrid Bouten 1.50 min. zeventiende, Saskia Bouten 1.57.6 min. achttiende. Dames: Melanie v.d. Maas 1.41.3 min. elfde, Amanda Manneke 1.41.6 min. twaalfde, Moniek v.d. Hout 1.43.2 min. veertiende en pr. Jongens tot veertien jaar Martijn v.d. Graaf 1.33.9 min. twee de en pr., Wemer de Viet 1.35.5 min. vijf de, Pascal de Viet 1.43 min. twaalfde en pr., Kevin Meijer 1.50.4 min. achttiende, René van Oudenaarde 1.51.6 min. twin tigste en pr., Govert v.d. Rhee 1.55.1 min., Jos Geluk 1.56.1 min. 23e en pr. Heren: Remco de Viet 1.24.5 min. zeven de en pr., Eric Manneke 1.30.4 min. 100 m rugslag. Meisjes tot zestien jaar: Saskia Bouten 1.42.3 min. zeventiende, Saskia v.d. Graaf 1.50.2 min. negentien de, Amanda Manneke 2.03.5 min. 22e en pr. 100 m vlinderslag. Jongens tot achttien jaar Wemer de Viet 1.31.3 min. zesde, Martijn v.d. Graaf 1.32.6 min. zevende en pr. 100 m vrije slag. Dames: Mireille v.d. Maas 1.20.3 min. vijftiende, Melanie v.d. Maas 1.29.9 min. zeventiende en pr., Sas kia v.d. Graaf 1.31.3 min. achttiende. Jon gens tot zestien jaar: Remco de Viet 1.13.7 min. zesde en pr,, Pascal de Viet 1.23.4 min. elfde. Heren: Eric Manneke 1.19.8 min. zestiende, Kevin Meijer 1.38.6 min. zeventiende en pr. Van de vier gemeenten is de Ichtus- kerk in Tholen de grootste, gevolgd door Anna Jacobapolder, de Ont- moetingskerk te Poortvliet en Oud- Vossemeer. Op dit moment werken Poortvliet en Tholen al samen doordat ze onder meer één predikant delen en samen catechisaties geven. Voor de klein ste gemeenten, Poortvliet en Oud- Vossemeer, behoort een eigen predi kant niet meer tot de mogelijkheden. Dat is niet te betalen. Voorheen had den Oud-Vossemeer en Anna Jaco bapolder één predikant, ds. D. Knib- be, maar sinds vorig jaar heeft de gemeente te Anna Jacobapolder zelf een parttime predikant, ds. J. van der Meulen. De Gereformeerde Kerk van Oud- Vossemeer heeft inmiddels haar diensten terug moeten schroeven van twee naar één per zondag. Van uit de twee kleinste gemeenten kwam dan ook de vraag rond de tafel te gaan zitten om te komen tot samenwerking. Dat gebeurde en iedere gemeente vaardigde twee kerkeraadsleden af naar het overleg. Inmiddels zijn er al aardig wat vergaderingen achter de rug. Ds. Van der Meulen is voorzit ter van de adviescommissie, maar ook ds. P.J. de Buck (van Tholen en Poortvliet) doet, naast de afgevaar digde kerkeraadsleden, mee aan de besprekingen. Er liggen een aantal mogelijkheden op tafel: één streekgemeente, hand having van de bestaande samenwer king (Anna Jacobapolder met Oud- Vossemeer en Tholen met Poort vliet) of een tussenvorm zoals het proberen om één gezamenlijke pre dikant (met daarnaast een pastoraal werker) te krijgen. Eén streekge meente zou betekenen dat er een overkoepelende 'kerkeraad' komt en dat daaronder elke gemeente een deelraad krijgt. Ook in dit geval zouden er één predikant en een pas toraal werker moeten komen. De adviescommissie moet een rap port uitbrengen dat aan de vier ker keraden wordt gepresenteerd. Die beslissen dan uiteindelijk of ze het advies overnemen of niet. Ds. Van der Meulen weet niet of een streek gemeente er wel inzit. "Het is een heet hangijzer; erg inge wikkeld. De gemeenten zijn genera ties lang zelfstandig geweest en bij een dergelijke samenvoeging kan men dat als verlies van een stukje zelfstandigheid zien", zegt de voor zitter van de commissie. "In ieder geval moet je zoiets erg zorgvuldig aanpakken. Het mag niet over de hoofden van de gemeenteleden heen beslist worden. Als zij het niet dra gen, gaat het niet." De wens tot samenwerking is vol gens de predikant ontstaan om twee redenen. 'Ten eerste is het natuurlijk gedeeltelijk een centenkwestie. Kleine gemeenten hebben het finan cieel moeilijk. Maar er komen tegenwoordig ook problemen op ons af die we 30 jaar geleden nog niet zo kenden. De mensen blijven niet meer vanzelf sprekend bij de kerk." Ds. Van der Meulen weet niet of het wel zal lukken om één gemeente te vormen. "Ik weet ook niet of het wel goed is. Misschien moet de kerk wel huiselijk zijn. Bovendien moet je uitkijken met dergelijke veranderin gen. De mens zoekt zekerheid in de religie en als je die voedingsbodem gaat veranderen, verander je voor hen bijna iets aan het geloof zelf. Het houdt verband met de laatste zekerheden. Daar moet je heel voor zichtig mee zijn. Dit probleem houdt de commissieleden dan ook erg bezig." Het inleveren van een stuk zelfstan digheid en eventuele veranderingen vormen flinke struikelblokken op de weg naar een streekgemeente. Ondanks het feit dat er verschillende meningen zijn binnen de commissie, denkt Van der Meulen toch dat er een eensluidend advies zal komen. "Ik vind dat de zaak dit jaar toch wel afgerond moet zijn", zegt de predi kant. "Welk advies het dan ook wordt, ik hoop in ieder geval dat het wel een unaniem rapport wordt. Ik denk dat we bij het opstellen ervan alle koppen wel in één zak kunnen hebben. En hét rapport moet ook in de openbaarheid gebracht worden. Iedereen moet er kennis van kunnen nemen. Het is per slot van rekening geen geheim." Voor de Gereformeerde Kerk van Oud-Vossemeer is samenwerking het hardst nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13