Bij melding laat in de nacht gaat het om een grotere brand Vacatures korting INTERNATIONALE MODELBOUW TENTOONSTELLING 11 EN 12 FEBRUARI Onder elkaar heb je een band, net zoals bij een vereniging Papiercontainer OVM in brand R.J. Weggemans uit smalstad draait piketdienst: Bevelvoerder P. C. Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk: perzen nepals kelims tot 70% D-. Wit Blikseminslag Misverstand ZEELANDHALLEN - GOES Alcohol Donderdag 9 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De brandweer van Sint-Maartensdijk zat 25 jaar geleden te springen om een chauffeur, nadat groenteboer W. Stoutjesdijk was gestopt. Richte Weggemans had er wel oren naar. Hij beschikte tenslotte over het benodigde groot rijbewijs. Het was Johannes Polderman die hem in 1969 bij commandant Piet Lindhout aanbevool. Best moeilijk BOSSTRAAT 24 Later ontdekt Zwaar op proef met ca. 500 deelnemers op 10.000 m2 in 2 hallen Tel. 01100-21020 Nog ongeveer acht maanden en dan moet bevelvoerder Piet Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk zijn uniform inle veren. Hij is dan nog maar 55 jaar maar voor de brand weer te oud. "Het is tijd dat je er uitgaat, maar ik zal het missen. Het is een soort hobby. Onder elkaar heb je een band als bij een vereniging. Zo moet je dat zien." Sneller werken Benzinepomp CVB BANK. UW IDEE VAN EEN BANK. "Zo ging dat in die tijd. Je ging dan op gesprek bij de commandant. Het bijzondere was dat ik geen geboren Smerdiekenaar was. Ik woonde nog niet zo lang op het dorp, maar ik werd aangenomen," vertelt de 48- jarige Weggemans die bij het staal constructiebedrijf Van Lammeren werkte nadat hij eerst op de binnen vaart had gezeten. Weggemans kon meteen als chauf feur aan de slag. Op een Opel Blitz, een manschappen-en materialenwa- gen met een losse motorpomp erachter, zoals tegenwoordig ook nog het geval is. De eerste brand meldde hij zelf:"Ik kwam toevallig met de auto door Achter 't Bos toen ik een bestelbusje in brand zag staan. Het had gas als brandstof. Dat zag je toen nog niet veel. Ik ben naar het gemeentehuis gereden en heb zelf de sirene inge drukt. De schilder Dies Hage in de Schoolstraat kwam toen naar buiten. Die heb ik gezegd waar de brand was en gevraagd om bij de sirene te blijven." Weggemans ging, net zoals alle brandweerlieden, naar huis voor zijn pak om zich daarna naar de kazerne te spoeden. De kazerne stond in de Vijf Zinnen, onderdeel van de gemeentelijke werkplaats. Maar in het najaar van 1970 ging de brandweer onder bur gemeester D.C. Bouwense over naar een nieuw onderkomen, de huidige ruimte aan de Zuidsingel. Vanaf die tijd hangen de uniformen in de kast van de kazerne: "Iedereen moet nu eerst naar de kazerne komen. Voor heen wist je niet wie er al bij de brand was, want je kon rechtstreeks van huis naar de brand als je thuis je pak aan had getrokken." Als chauffeur was Weggemans ook belast met het onderhoud van de wagen. Dat deed hij samen met Izaak Lindhout en Merien de Viet. "Er is een wekelijkse controle. Dan wordt er een proefritje gereden, en gekeken of alles draait zoals het behoort." Weggemans doorliep heel wat ran gen, van pompbediende via onder commandant, korpscommandant en plaatsvervangend centraal comman dant. En sinds 1 januari maakt hij deel uit van een staf van vier leden dat boven de korpsen staat. Dat betekende het volgen van (avond)cursussen in Roosendaal en Bergen op Zoom. "Daar heb ik veel van geleerd, vooral van de cursus voor ondercommandant. Er zit heel veel algemene kennis in, natuurkun de, werktuigbouw en exacte brand weervakken. Het is een zware cur sus en best moeilijk." Weggemans werd in 1979 onder commandant, nadat A. de Graaf commandant van het korps was geworden en Lindhout centraal commandant van alle korpsen op Tholen. De oefeningen vormen een belang rijk element voor het korps of blus- groep zoals ze tegenwoordig heten. Het kon voorkomen dat tijdens de oefening het korps alsnog naar een echte brand moest. "Ik herinner me dat we onderweg waren naar een oefening en we brandend papier zagen over vliegen. Dat zat niet goed. Het was een schuur van Arjaan van Gorsel aan de Westvest. We konden er bepakt en gezakt naar toe rijden." Maar het korps treft het ook wel eens slecht. Zo waren de brandweer lieden op excursie bij Fokker in Woensdrecht toen er een grote brand was uitgebroken bij De Jong Bij het Thoolse brandweerkorps bestaan op dit moment zes vacatu res. Na het plaatsen van de comman danten bij de staf - in het kader van de reorganisatie - worden de blus- groepen namelijk weer op een sterk te van zestien man gebracht. Voor Tholen en Stavenisse is één vrijwil liger nodig, voor de groepen Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland elk twee. BERGEN OP ZOOM 01640-42216 in Scherpenisse. De korpsen uit Sint-Annaland en Tholen gingen de vlammen te lijf maar Weggemans betreurt het nog steeds dat zijn korps geen bijstand heeft kunnen verle- nen:"Dat je er dan niet bent, dat is gewoon balen." Nu worden de brandweerlieden met stil alarm gewaarschuwd. Het kan echter wel eens voorkomen dat een pieper dienst weigert. "Daar heb je later ook pijn in je buik van, ook al weet je dat andere korpsen altijd stand- by staan." De grote branden doen zich in de regel laat in de nacht voor. "Als er om drie of vier uur een melding komt, dan gaat het meestal om een grotere brand, 's Nachts wordt een brand later ontdekt dan overdag." De voorbeelden die Weggemans noemt zijn legio: Dacomex aan de Provincialeweg, de sportwinkel J&C in de Molenstraat, een schuur van Lindhout aan de Sportlaan, de schuur en het stro bij Oudesluijs aan de Hogeweg/Pierhoekseweg. De brand die hem het meest is bijge bleven is de brand in de timmerfa briek en aannemingsbedrijf Muller- Franke. "Qua omvang was dat zeer spectaculair. Zelfs uit Halsteren en Bergen op Zoom moesten ze komen. Alles stond in de hens. Het was op een vrijdagavond rond een uur of zeven. We zouden net met de cara van weggaan. Als je er dan niet geweest was, dan was je een week chagrijnig geweest. De vlammen krulden over het dek. Je zag ze gewoon lopen. Er was geen houden aan. Het was aan de kant van de Pro vincialeweg begonnen. De brand weer van Stavenisse was naar bin nen gereden maar moest halsover kop terug, zo hard ging het." In dit geval moest de brandweer voorkomen dat er ook andere bedrij ven in de fik zouden vliegen. Maar volgens Weggemans is het soms beter de zaak uit te laten branden dan te blussen. "Dat is een psycholo gisch probleem. Een eigenaar of het publiek wil dat je blust. Daar ben je tenslotte brandweer voor, zo rede neert men. Maar soms kan het beter zijn om iets uit te laten branden. Bij hooi bijvoorbeeld is blussen uitstel van executie." Hulpverlening en rampenbestrijding eisen de laatste jaren steeds meer aandacht. Voor het inschakelen van de hulpverleningswagen uit de smalstad bij verkeersongevallen worden volgens Weggemans de zes tien brandweerlieden soms zwaar op de proef gesteld. "De assistentie die het korps verleent bij auto-ongeval len vergt een andere inzet. Je moet sterk in je schoenen staan om een gewonde uit een beknelde positie te halen. Het grootste probleem voor ons is als er een familielid of een kennis bij betrokken is. Dat gebeurt. In zo'n geval vragen we persoon in kwestie of hij het aankan. Is dat niet y. P.C. Oudesluijs, een van de drie bevelvoerders van de blusgroep Sint-Maartensdijk. Voor Weggemans doet de oor zaak van een brand er niet zoveel toe. Het gaat de brand weer om het bestrijden van de brand. En niet om de oorzaak precies vast te stellen, hoewel dit wel belangrijk kan zijn voor de preventie, zo stelt hij. "Gebeurd is gebeurd. Als men sen me bij de brand komen vragen hoe het is gekomen, dan heb ik altijd één gezegde: door blikseminslag." zo, dan kan hij of zij zich op dat moment gewoon terugtrekken." Na afloop wordt in de kazerne bij de koffie nagepraat. "We kunnen altijd een beroep doen op de stichting Slachtofferhulp of we houden zelf nog een aantal nadere gesprekken." Sinds de hulpverlening twaalf jaar geleden tot de taak van de brand weer is gaan behoren, heeft niemand zich om die reden teruggetrokken, aldus Weggemans. Nieuwe kandidaten worden ook gewezen op deze taak. "Als je niet tegen ongelukken kan, of niet een ladder op durft te klimmen, dan val je af." De drijfveer van een brandweerman is volgens het kaderlid het avontuur naar het onbekende. "Je weet niet wat je tegemoet gaat. Het gaat erom dat wat je aantreft, je moet zien op te lossen. Dat is op de eerste plaats mensen redden. Je moet er echt niet voor de lol bij willen gaan." In materieel opzicht is er heel wat verbeterd in de afgelopen kwart eeuw. "Nu bepaal je of je hoge of lage druk inzet. Dat kon vroeger niet. Bij een binnenbrandje zet je hoge druk in. Van grote waterschade kun je bijna niet meer spreken." De nieuwe organisatie is volgens Weggemans uit noodzaak geboren. Landelijk eisen zijn daar debet aan. "Ik zie het nut er wel van in, maar ik was liever korpscommandant. Ik draai nu om de week piketdienst en houdt me verder bezig met het ver zorgen van het materieel, de inkoop, een stukje rampenbestrijding en alarmering." Weggemans is sinds 1982 zelfstan dig ondernemer. Hij heeft twee per soneelsleden die bij het korps Stave nisse vrijwilliger zijn: M. Dorst en M. Aamoudse. "Zestig procent van de mensen denkt dat ze de bluswerkzaam heden van de brandweer zelf moet betalen. Dat is een groot misverstand," zegt R.J. Weg gemans. Die opvatting heeft volgens hem ook nadelige gevolgen:"Ze gaan dan eerst zelf proberen het vuur te doven en wachten te lang om de brandweer te waarschu- radiografisch bestuurbare trucks, race- en off-roadwagens 400 m2 bassin met modelboten vliegtuigen en helicopters met demo-vliegen 1500 m2 modelspoorbanen publieksbehendigheidswedstrijden minimodelkermis modelstoom meccanomodellen Openingstijden: zaterdag 11 februari: 10.00 -18.00 ur zondag 12 februari: 10.00 - 18.00 uur Toegang: 10,- p.p.; kinderen tot 12 jaar 5,- Info: 01100-21020 R.J. Weggemans nu lid van de kadergroep brandweer Tholen. Oudesluijs was 29 jaar toen hij bij het korps in de smalstad terecht kwam. Hij werkte als timmerman voor het aannemings-en restauratie- bedrijf Huurmans in het Markiezen hof in Bergen op Zoom toen zijn collega en brandweer-vrijwilliger Jan de Graaf hem vroeg bij het korps te komen. "Ik was veel van huis, maar dat gaf niet en ik had geen strafblad," lacht Piet. Bovendien was het beroep van timmerman een pré omdat Oude sluijs, net zoals een metselaar, over bouwkundig inzicht beschikt. Oude sluijs werd door commandant P. Lindhout geschikt bevonden. Hij werd aspirant-brandwacht en door liep de rangen tweede klas, eerste klas tot hoofd brandwacht. Ook nu is hij overdag van het eiland, maar 's nachts en in de weekeinden is hij altijd paraat. De eerste brand die hij als brand weerman meemaakte kan hij zich niet herinneren: "Dat heeft waar schijnlijk niet veel indruk op me gemaakt." Wel kan hij zich een aan tal grote branden voor de geest halen, waarvan er enkele midden in het dorp, zoals garage De Viet op de Markt. Dat werd na de brand geheel vernieuwd. Ook de branden bij fou- ragehandel Oudesluijs aan de Hoge- weg ziet hij nog wel voor zich, maar de bevelvoerder is niet het type die er een hobby van maakt om alle branden bij te houden in een plak boek. Oudesluijs is snel in de kazerne als er alarm is geslagen. Zijn vrouw helpt een handje mee door de deur van het slot te doen en de fiets klaar te zetten zodat de bevelvoerder meteen kan vertrekken. "Je bent toch wakker,"zegt ze. Oudesluijs fietst van zijn huis aan de Keethil via de Haven, Molenstraat en Oostvest naar de Zuidsingel waar hij als een van de eersten arriveert. "Het is de opzet dat we met de auto vertrekken. Maar dat kan niet ieder een halen. Mensen die een beetje buitenaf wonen, lukt dat niet. Die komen met hun eigen auto achter op." Als bevelvoerder heeft hij de taak Advertentie I.M. De Thoolse brandweer bedwong het vuur in de container met oud papier te Oud-Vossemeer. Op het parkeerterrein bij het voetbalveld in Oud-Vossemeer is zaterdagmiddag de oud-papier container in brand gevlogen. Vol gens de politie is het vuur aange stoken door een negenjarige jon gen. Deze heeft met een aansteker enkele dozen in brand gestoken die vóór de container stonden. De vlammen zijn vervolgens overge slagen naar de container, die propvol zat met papier. De brand weer, die rond kwart voor vijf arriveerde, had het vuur vrij snel onder controle. Het parkeerter rein was op dat moment vrijwel helemaal leeg, afgezien van tien tallen nieuwsgierigen. Zodra de brandweer de deuren van de container opende en water naar binnen spoot, ontstonden enorme rookwolken. Het verbran de papier werd uit de container gehaald om te voorkomen dat smeulende resten zouden achter blijven. Het papier wordt door muziek vereniging OVM ingezameld. Elke zaterdagmorgen van tien tot elf uur kunnen inwoners hun oud papier bij de container afgeven. De container - die door het vuur flink werd beschadigd - is eigen dom van de Zeeuwse Oud Papier Centrale (ZOPC). Zowel OVM als de ZOPC zullen de ouders van het ventje een rekening presenteren. En ook de brandweer zal de uit- rukkosten op de dader verhalen. De container is drie jaar geleden ook al eens door spelende kinde ren in brand gestoken. Hij was toen net een maand eerder bij het sportpark geplaatst, na voorheen aan de Prins Willem-Alexander- straat vlakbij de glasbak te heb ben gestaan. Oudesluijs betreurt het dat veel mensen een beeld hebben van de brandweerlieden 'die niets anders doen dan drinken.' De bevelvoer der kan zich nog wel herinneren dat het korps na een oefening een paar consumpties nuttigde bij café P. van Houdt, maar vindt het jammer dat de brandweer met alcoholconsumptie vereenzelvigd wordt. "Die naam hebben we wel. En het komt ook wel eens voor dat we na het blussen een biertje of een glaasje limonade aangebo den krijgen, maar dat is dan ook alles." met de twee verkenners de brand haard te lokaliseren en een plan van aanpak te maken. Of te bepalen of er andere korpsen bij moeten komen. Ook is het zijn taak berichten door te geven aan de centrale in Roosendaal en overleg te voeren met de officier van dienst. Wie verkenner is, hangt af van de plaats in de brandweerwa gen, zo legt Oudesluijs uit. "Dat zijn de plaatsen naast de bestuurder. Wie daar het eerst zit wordt verkenner." Aan het materiaal waarover het korps nu beschikt, mankeert volgens Oudesluijs niets. "Dat is gewoon af. We zijn heel goed uitgerust. Vroe ger had je alleen lage druk en kon je alleen van de waterleiding gebruik maken, nu hebben we hoge druk en water bij ons in de tankwagen. Dan kun je veel sneller werken." Ook de communicatiemiddelen ver beterden. Zo beschikt de bevelvoer der tegenwoordig over een mobilo foon. "Vroeger moest de korpscom mandant gaan bellen, als er een korps bij moest." Oudesluijs heeft ook veel cursussen gevolgd om te kunnen voldoen aan de eisen die aan het korps worden gesteld. "Je bent wel verplicht om zekere dingen te leren. Daar moet je wel behoorlijk wat tijd in steken. De vergoeding die een brandweer man nu ontvangt zijn volgens hem beter dan een kwart eeuw geleden. "Maar het gaat niet om geld. Dat is nooit mijn bedoeling geweest. Je gaat om mens en dier te redden, om uitbreiding van de brand te voorko men en af te blussen." Dat het bij de brandweer soms hol len of stilstaan is, illustreert Oude sluijs aan het aantal uitrukken in een droge zomer:"Toen moesten we in één week bijna elke dag op pad om bermbranden te blussen. Dan had er weer iemand een peuk uit zijn auto gegooid of zo. Dat was heel frappant. Maar het kwam ook voor dat je maanden geen enkele keer uitrukte." Die bermbranden worden overigens bestreden met een vuurzweep, een soort hark waarmee de vlammen uit worden geslagen. Volgens Oude sluijs een niet erg aantrekkelijke methode:"Daar wordt je alleen maar vuil van." De brandweerlieden hebben nu alle maal een witte helm. In de oude opzet werd die alleen door de com mandant gedragen. Die was daar mee ook gemakkelijk te herkennen. Om de bevelvoerders te kunnen onderscheiden van de rest van het korps zullen zij een band rond de arm dragen. Enkele weken geleden was de blus groep met persluchtmaskers bij Oudesluijs in de garage aan de slag. Niet om een brand te blussen maar om te oefenen. "Je kan niet steeds in dezelfde ruimten oefenen, want op den duur weet je alles te staan. Daar om hebben we het maar hier gedaan. We zoeken steeds naar een geschikt pand." Verdwalen in de 'nieuwbouw' zoals de straten buiten de oude kern wor den genoemd, doen de spuitgasten volgens de bevelvoerder niet meer. "Die zijn bijna allemaal hetzelfde, maar bij de huizen die nu gebouwd worden ligt dat anders. Die zijn alle maal anders ingedeeld." Eén keer in zijn loopbaan bij de brandweer is Oudesluijs de pieper voor gebleven. Dat was toen een automobilist enkele jaren geleden de benzinepomp van J. Maat op de Haven afreed en de auto in brand vloog. "Ik hoorde de klap en ik zag door het raam wat er was gebeurd." Oudesluijs behoort met zijn 54 jaar tot de oudste leden van de blus groep. "Behalve Siem Schot heb ik ze, vanaf oktober 1969 allemaal zien komen." Bij de manschappen zijn ook zijn zwager Han Hage actief en zijn schoonzoon Dick Vermeulen. De idioot scherpe tarieven bank. In 600 plaatsen van Nederland heeft de CVE Bank een vestiging. Meestal een bescheiden kan toor met een kleine bemanning. Niet gericht op dikdoenerij en indruk maken, maar gericht op dienstverlening en persoonlijk advies. En omdat de CVB Bank geen dure gebouwen en overbodig personeel heeft, kan zij u uiterst scherpe tarieven bieden. Ja sterker nog, soms brengt de CVB Bank u helemaal niets in rekening. Zomaar een paar voorbeelden. Voor periodieke rekeningafschriften betaalt u niets. Contante geldopnamen en acceptgiro opdrachten zijn eveneens gratis. Bovendien kunt u 24 uur per dag en 7 dagen per week zonder extra kosten geld opnemen uit de geldautomaat. En dan hebben we 't nog niet eens over onze scherpe spaarrentes en gunstige hypotheekvoor- waarden gehad. Maak eens een afspraak met de CVB Bank. O ja, wist u dat u dan meestal de directeur zélf aan de lijn krijgt? Bel voor de CVB Bank bij u in de buurt gratis: 06-0411.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11